Jump to content

Σταθερή και ADSL από την Vodafone


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εμένα μου ηρθε το ΙΔΙΟ sms ΑΦΟΥ τους εχω παρει και εχω πει οτι θελω ν'ακυρωσω..(ΛΟΛ):lol::blink:και απο τοτε με εχουν παρει 6 τηλ (1 τηλ δεν με εχουν παρει απο την αρχικη αιτηση της 6/10!) και χθες βραδυ μου ηρθε ΑΛΛΟ sms που γραφει: H AΙΤΗΣΗ ΣΑΣ ΤΗΣ ADSL ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΦΑΣΓ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ...YΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΤΩΩΩΩΩΩΡΑ ΘΑ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΟΥΝ ΧΑΧΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ Θ'ΑΚΥΡΩΣΩ?

Bεβαια δεν εχω παει ΣΤΟ καταστημα ακομα να κανω ακυρωση επδ δεν εχω προλαβει λογο δουλειας...θα τους παρω τηλ μετα κ ΕΑΝ βρω ακρη..σας ενημερωνω...:rolleyes:

ops..!:Xξεχασα να σας πω οτι Σαββατο εφοσον ειχα παρει εκεινο το sms τους πηρα τηλ και ΝΑΙ καποιος απαντησε και μου ειπε οτι Δευτερα θα ξερουν εαν εχει εγγριθει(επιτελους??:lol:)και αμα εγγριθει την δευτερα μεχρι τισ 13 Δεκ. θα εχω συνδεθει....ολε ολε ολε...αμα ειναι ετσι ΑΣ πουμε..δεν θ'ακυρωσω τελικα δεν εχω ΑΛΛΗ υπομονη να τρεχω σε αλλες εταιριες απο την αρχη ουτε χρονο δυστυχως..ΠΑΝΤΩΣ :mad:την καταγγελια μου για την "εξυπηρετηση' :lol:θα την κανω ..γραπτος...fax, και μεσω e-mail...:ninja:Ι demand Customer Service:cool:

 

 

Μάλλον απο την πολλή δουλειά δεν έχεις γράψει κατανοητά το τί έχεις κάνει και τί κλήσεις έχεις λάβει..............In order to demand Customer Service you must have time for it and MUST follow procedures......δηλαδή η ακύρωση μίας αίτησης γίνεται μόνο με επιστροφή εξοπλισμού σε κατάστημα... !!! ........... και εαν εσύ απο λάθος δεν ξέρεις πόσες αιτήσεις έχεις κάνει..........δεν φταίει ο άλλος πάντα.......

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ ενεργοποιήθηκα χθες... ADSL shared LLU x24

Αίτηση 26 Οκτωβρίου

Ενεργοποίηση 26 Νοεμβρίου (20 εργάσιμες μέρες)

DSLAM Δαγκλή / AVM Fritz!Box Fon 7140 AnnexA

Συγχρονίζει το modem 6Mbps/1Mbps (ακόμα δεν έχω κάνει reset από χθες να δω αν θα συγχρονίσω στα 24Mbps, δεεεν προλαβαίιινω)

Αρκετά ικανοποιημένος από τα μέχρι στιγμής 6Mbps, είναι γεμάτα...:cool:

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

τωρα είδα και το αγγλικό (δεν είχα φτάσει ως εκεί) χαχαχαχαχαχαχ

Εγγγγγρίθηκε η γνώση μας στην Ελληνική και περάσαμε και στην Αγγλική.

 

Απαίτηση για εξυπηρέτηση όταν απλά πετάς τηλεφωνικά ένα αποσυνδέομαι?

 

who cares αν δεν το κάνεις γραπτώς? προφορικά συνδέθηκες?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ενεργοποιηθηκα εντελως προφορικα (13830).

Το sms για την ΑΡΥΣ 1/256 ηρθε πριν ερθει ο courier για να υπογραψω...

Link to comment
Share on other sites

Update: Ο προηγούμενος πάροχός μου δεν έλεγε να ξεκολλήσει. Όμως αυτό τελικά δεν ήταν απαραίτητο. Για την ακρίβεια, άλλαξα απλώς username και password και πλέον μπαίνω με τη Vodafone, ενώ αν βάλω πάλι τα παλιά επίσης μπαίνει κανονικά! (?)

 

Όμως, εξακολουθούν να υπάρχουν δυο προβλήματα:

Πρώτον ότι η γραμμή μου είναι 768kbit αντί για 1024kbit που αναγράφεται ΡΗΤΑ στο συμβόλαιό μου. Τους το ανέφερα για δεύτερη φορά και είπαν ότι έχει δρομολογηθεί και ότι θα διορθωθεί κτλ κτλ

 

Δεύτερον ότι παρά τα 768 ονομαστικά, χτες έκανα ένα speedtest και πιάνω 250-300... Το ξέρω ότι δεν είναι ακριβή αυτά τα tests, αλλά υπάρχει μια ένδειξη. Εξάλλου και το ίδιο το ιντερνετ σέρνεται ακόμα και στην πλοήγηση... Γι' αυτό άραγε φταίει ο ΟΤΕ ή η Vodafone;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενεργοποιήθηκα χθες... ADSL shared LLU x24

Αίτηση 26 Οκτωβρίου

Ενεργοποίηση 26 Νοεμβρίου (20 εργάσιμες μέρες)

DSLAM Δαγκλή / AVM Fritz!Box Fon 7140 AnnexA

Συγχρονίζει το modem 6Mbps/1Mbps (ακόμα δεν έχω κάνει reset από χθες να δω αν θα συγχρονίσω στα 24Mbps, δεεεν προλαβαίιινω)

Αρκετά ικανοποιημένος από τα μέχρι στιγμής 6Mbps, είναι γεμάτα...:cool:

 

να ρωτήσω... πως ξέρεις σε ποιο dslam έχεις συνδεθεί?? βγαίνει κάπου αυτό σαν πληροφορία?

Link to comment
Share on other sites

Την πληροφορία αυτή στη δίνει ο ΟΤΕ, εφόσον ανήκεις στο δικτυό του. Πάρε 131, δώσε τον αριθμό του τηλεφώνου σου και ρώτα. Δεν είναι σίγουρο ότι θα σου απαντήσουν γτ είναι τεχνική λεπτομέρεια.

 

Τελικά ακόμα στα 6/1 Mbps είμαι. Δεν έχω καν όρεξη να καλέσω cc. Πάει σφαίρα. Μάλλον επειδή δεν είχαν ports 24/1.

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι παιζει με μεταφορα απο vodafone aris (μεσω ΟΤΕ) σε δυκτιο vodafone γιατι μου λενε οτι δεν μπορω να μεταφερθω ακομα και ετσι δεν μπορω να ξεκινησω το 3 σε 1

 

Ξεκινησα το dsl στη vodafone μεσω ΟΤΕ γιατι δεν ειχα διαθεσιμο ιδιοκτητο.Αφου μου ανοιξε το δικτυο παω να κανω την αλλαγη και μου λενε οτι δεν γινετε τουλαχιστον για τωρα .Το τωρα παει δυο μηνες

Link to comment
Share on other sites

Από τις αρχές του Οκτώβρη, έπαιζε μια διαφήμιση στην τηλεόραση για το Vodafone Σταθερό με 500 λεπτά δωρεάν χρόνο ομιλίας με 12,50 ευρώ. Η διαφήμιση έλεγε ότι για συνδέσεις έως 31/10/07 οι 3 πρώτοι μήνες είναι δωρεάν. Τώρα όπως όλοι βλέπουμε η προσφορά ισχύει έως 31/12/07.

Πριν από λίγο καιρό μου ήρθε ο πρώτος λογαριαμσός, ο οποίος αντί να είναι δωρεάν είχε κανονική χρέωση. Απευθύνθηκα σε κατάστημα Vodafone, το οποίο μίλησε με τα κεντρικά, και απάντησαν να προσβάλουμε τον λογαριασμό για να μην πληρωθεί. ΑΑΑΑ!!!! και η προσφορά για τους 3 μήνες δωρεάν ισχύει από 26/10/07!!!! Πριν από αυτήν την ημερομηνία υπήρχε 1 μήνας δωρεάν!!! Εκεί έπεσα από τα σύννεφα και τα έχω πάρει πλέον κανονικώς. Αφήνω μια μικρή εκδοχή να μην θυμάμαι καλά την διαφήμιση (ψιλοαπίθανο γιατί την έβλεπα συνεχώς και έλεγα να το κάνω πριν το τέλος Οκτωβρίου για να μην χάσω τους 3 μήνες).

 

Ζητώ την βοήθειά σας....

Υπάρχει κάποιος που να έκανε αντίστοιχη σύνδεση σταθερό Vodafone μέσα στον Οκτώβριο??? Ας μου πει κάποιος που ξέρει ή θυμάται...

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Από το site της Vodafone με ημ 29/10 παραθετω

 

Η εταιρεία VODAFONE – ΠΑΝΑΦΟΝ ΑΕΕΤ (Vodafone) ανακοινώνει ότι για το χρονικό διάστημα από 27/10/2007 έως 31/12/2007, όσοι νέοι συνδρομητές εγγραφούν στο εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα ομιλίας συμβολαίου της Vodafone για ιδιώτες «Vodafone για το Σπίτι», θα έχουν για τρείς μήνες δωρεάν το πάγιο των 12,50€ του προγράμματος. Το πρόγραμμα «Vodafone για το Σπίτι» προσφέρει 500 λεπτά ομιλίας για κλήσεις προς όλα τα εθνικά σταθερά δίκτυα καθώς και σταθερό αριθμό. Στις αναγραφόμενες τιμές συμπεριλαμβάνεται Φ.Π.Α. 19%.

 

Μαλλον το μπερδεψες με adsl.

Link to comment
Share on other sites

Εγω επιμενω να λεω οτι πριν χρησιμοποιησουμε βαρυγδουπες λεξεις οπως "απατη" καλο ειναι να ψαχνουμε λιγο περισσοτερο τα πραγματα
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Απλά η σύγχυση δημιούργησε παρεξήγηση. Πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί και στις επιλογές προγραμμάτων
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παίδες βοήθεια γιατί είμαι σε κρίσιμο σημείο...

πρέπει να είμαι από τις πολύ τυχερες περιπτώσεις, αλλά αν δεν ολοκληρωθει η διαδικασία δεν θα ησυχάσω.

η κατάσταση στο site της vodafone φαίνεται ως εξής:

2007-11-21 19:11:51 Κ05 Η ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΩΘΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ .

2007-11-22 12:07:10 Κ1 ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ .

2007-11-26 12:01:32 Κ2 ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΒΡΟΓΧΟΥ .

2007-12-03 12:23:00 Κ3 ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ ΣΕ ΠΙΛΟΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ .

έβαλα τους κωδικούς της vodafone στο router και συνδέθηκα κανονικά. βέβαια συγχρονίζω ακριβώς όπως πριν, δηλ. 1024/256.

εδώ να πω ότι είμαι σε full llu, χωρίς φορητότητα του σταθερού και δεν έχω κάνει ακόμα καμία ενέργεια για διακοπή του adsl από την otenet αλλά ούτε και του παλιού σταθερού και λειτουργούν και τα δυο κανονικά.

υπάρχει περίπτωση να είμαι πάνω στη γραμμή του οτε ακόμα?

να πάω στον οτε για αίτηση διακοπής ή να περιμένω να φύγω από την πιλοτική λειτουργία και μετά?

Link to comment
Share on other sites

επίσημα ενεργοποιήσαι όταν πάρεις sms από voda (οπότε και ξεκινάει στην ουσία και το πάγιο) - έχεις πάρει sms?

Νομίζω οτι το καλύτερο είναι να καλέσεις 13830 και να ρωτήσεις για τα επόμενα βήματα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με προβληματίζει και μένα. δεν έχω πάρει ακόμα sms για το Κ3 γι αυτό δεν έκανα καμία κίνηση με τον ΟΤΕ. το πάγιο ξέρω ότι ξεκινάει στο Κ5. στο 13830 που μίλησα με βλέπουν συνδεμένο πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Psybill αφου εκανες αιτηση για FULL LLU και ΧΩΡΙΣ φορητοτητα τοτε η συνδεση της Vodafone περναει απο διαφορετικο ζευγοσ καλωδιων απο αυτο που χρησιμοποιεις τωρα. Κανονικα πρεπει να εχουν ενα ζευγος καλωδιων στον κατανεμητη του σπιτιου σου με ενα χαρτι που να το υποδεικνυει. Παρομοιο παραδειγμα ειχε φιλος μου που ειχε αλλη εταιρεια πριν. Ηρθε τεχνικο, του αλλαξε καποια καλωδια και απο εκει που ηατν στο 1/256 με την παλια εταιρεια πηγε στα 12Mbps. Οποτε δηλωσε προβλημα να ερθει καποιος τεχνικος να αλλαξει την καλωδιωση. Το οτι βαζεις τους κωδικους και παιζεις ειναι σαν να παιζεις μεσω ΑΡΥΣ και οχι FULL LLU.
Link to comment
Share on other sites

Psybill αφου εκανες αιτηση για FULL LLU και ΧΩΡΙΣ φορητοτητα τοτε η συνδεση της Vodafone περναει απο διαφορετικο ζευγοσ καλωδιων απο αυτο που χρησιμοποιεις τωρα. Κανονικα πρεπει να εχουν ενα ζευγος καλωδιων στον κατανεμητη του σπιτιου σου με ενα χαρτι που να το υποδεικνυει. Παρομοιο παραδειγμα ειχε φιλος μου που ειχε αλλη εταιρεια πριν. Ηρθε τεχνικο, του αλλαξε καποια καλωδια και απο εκει που ηατν στο 1/256 με την παλια εταιρεια πηγε στα 12Mbps. Οποτε δηλωσε προβλημα να ερθει καποιος τεχνικος να αλλαξει την καλωδιωση. Το οτι βαζεις τους κωδικους και παιζεις ειναι σαν να παιζεις μεσω ΑΡΥΣ και οχι FULL LLU.

όντως έτσι πρέπει να γίνεται φίλε μου, αλλά δεν μπορούσα να το διατυπώσω σωστά. ελπίζω να καταφέρω να τους πείσω να μου στείλουν τεχνικό (εκτός κι αν δεν έχει έρθει ακόμα, δεν το ξέρω αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Απλα παρτους τηλεφωνο και πες τους ποιο ειναι το προβλημα. Αυτοι θα δουν αν οντως εχεις ενεργοποιηθει και θα στειλουν τεχνικο.Το μονο κακο ειναι οτι θα περιμενεις λιγο καιρο τον τεχνικο οπως ειπαν και στο φιλαρακι μου. Πηγε μια μερα απροειδοποιητα παροτι του ειχαν πει οτι θα εκλειναν ραντεβου και ολα πηγαν καλα.Απλα παρτους γιατι σε καποια στιγμη θα σου ερθει λογαριασμος και θα αναρωτιεσαι πως και σε χρεωνουν αφου δεν εχεις πραγματικα ενεργοποιηθει στην ταχυτητα που πληρωνεις.Καλη συνεχεια
Link to comment
Share on other sites

Απλα παρτους τηλεφωνο και πες τους ποιο ειναι το προβλημα. Αυτοι θα δουν αν οντως εχεις ενεργοποιηθει και θα στειλουν τεχνικο.Το μονο κακο ειναι οτι θα περιμενεις λιγο καιρο τον τεχνικο οπως ειπαν και στο φιλαρακι μου. Πηγε μια μερα απροειδοποιητα παροτι του ειχαν πει οτι θα εκλειναν ραντεβου και ολα πηγαν καλα.Απλα παρτους γιατι σε καποια στιγμη θα σου ερθει λογαριασμος και θα αναρωτιεσαι πως και σε χρεωνουν αφου δεν εχεις πραγματικα ενεργοποιηθει στην ταχυτητα που πληρωνεις.Καλη συνεχεια

μην ανησυχείς φίλε, το ψάχνω συνεχώς!!

μίλησα με 13830 και ανακαλύψαμε αυτό που λες παραπάνω. μπαίνω δηλαδή μέσω ΑΡΥΣ και όχι και με τη νέα γραμμή. κατέβηκα στο κουτί της πολυκατοικίας και είδα ότι ο ΟΤΕ άφησε το "χαρτάκι" που λέει ότι παραδόθηε η γραμμή, απλά δεν συνδέθηκε στον κατανεμητή. δεν κατάφερα να μιλήσω με τεχνικό το απόγευμα, αλλά άφησα μύνημα και περιμένω να με πάρουν αύριο. ελπίζω να μου στείλουν γρήγορα τεχνικό, γιατί δεν θέλω να πληρώσω άλλο ηλεκτρολόγο, αλλά και ούτε μόνος μου μπορώ να το κάνω γιατί γίνεται χαμός με καλώδια. είμαι σε 8οροφη πολυκατοικία.

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι γινετε τελικα με αυτη την vodafone?Σημερα ενεργοποιηθηκε κανονικα η συνδεση μου και κατεβαζει με μαξιμουμ 50kb!!!Ηξερα οτι οσο ημουν σε πιλοτικο σταδιο θα ειχα προβλημα αλλα οχι οτι θα συνεχιστει και μετα:mad:

 

Οριστε και τα χαρακτηριστηκα της γραμμης μου

 

DSL Parameters and Status

Vendor ID: 0039

Revision Number: E.37.5.30

Serial Number: 123456789abcdx

Local Tx Power: 12.4 dB

Remote Tx Power: 20.5 dB

Local Line Atten.: 29.0 dB

Remote Line Atten.: 13.0 dB

Local SNR Margin: 11.0 dB

Remote SNR Margin: 13.5 dB

Self Test: Passed

DSL Standard: ADSL2+

Profile: Main

Tx Line Rate: 1022 Kbps

Rx Line Rate: 14278 Kbps

Max Attainable Line Rate(Down Stream): 14413 Kbps

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,σκευτομαι να κανω κ εγω αυτο το προγραμμα,μπορειτε να μου πειτε αν ειναι καλο αν συμφερει αν οι ταχυτητες ειναι καλες κ γενικα την αποψη σας?απο τιμες πως παει?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι γινετε τελικα με αυτη την vodafone?Σημερα ενεργοποιηθηκε κανονικα η συνδεση μου και κατεβαζει με μαξιμουμ 50kb!!!Ηξερα οτι οσο ημουν σε πιλοτικο σταδιο θα ειχα προβλημα αλλα οχι οτι θα συνεχιστει και μετα:mad:

 

Οριστε και τα χαρακτηριστηκα της γραμμης μου

 

DSL Parameters and Status

Vendor ID: 0039

Revision Number: E.37.5.30

Serial Number: 123456789abcdx

Local Tx Power: 12.4 dB

Remote Tx Power: 20.5 dB

Local Line Atten.: 29.0 dB

Remote Line Atten.: 13.0 dB

Local SNR Margin: 11.0 dB

Remote SNR Margin: 13.5 dB

Self Test: Passed

DSL Standard: ADSL2+

Profile: Main

Tx Line Rate: 1022 Kbps

Rx Line Rate: 14278 Kbps

Max Attainable Line Rate(Down Stream): 14413 Kbps

 

κάνε λίγο υπομονή μέχρι να το σεττάρουν, και εγώ είχα σύρσιμο τουλάχιστον 2 βδομάδες... και εννοείται οτι παίρνεις τηλέφωνο συχνά και τους αναφέρεις την χαμηλή ταχύτητα...

Link to comment
Share on other sites

κάνε λίγο υπομονή μέχρι να το σεττάρουν, και εγώ είχα σύρσιμο τουλάχιστον 2 βδομάδες... και εννοείται οτι παίρνεις τηλέφωνο συχνά και τους αναφέρεις την χαμηλή ταχύτητα...

 

και τωρα με τι ταχυτητες κατεβαζεις??

Link to comment
Share on other sites

σορρυ φίλε μου τώρα το είδα το ποστ σου, εξακολουθώ να έχω πολύ χαμηλές ταχύτητες (< 2mbit).... το fritz λέει οτι συγχρονίζει στα 13+, με available to user 12, αλλά από το ftp που δίνουν για τεστ δεν ξεπερνάω τα 300-400 ΚΒ/sec.

 

είχα ανοίξει κλήση για χαμηλή ταχύτητα περίπου στα μέσα Νοεμβρίου (ενεργοποιήθηκα 31/10), με πήραν τλφ την περασμένη εβδομάδα (μου πρότειναν firmware update για το fritz αλλά είχα ήδη το τελευταίο) και τους ξαναπήρα για να τους πω οτι δεν βελτιώθηκε τίποτα... και αναμένω.... το πιό πιθανό είναι να μου πουν κανένα θεϊκό οτι φταιει η καλωδίωση του σπιτιού ή η απόσταση (είμαι Π. Φάληρο αλλά πέφτω στο αστικό κέντρο Καλαμακίου).....

 

Σκέφτομαι να ζητήσω να με περάσουν σε φτηνότερη χρέωση ή να καταγείλω τη σύμβαση διεκδικώντας να επιστρέψω το fritz και να μην πληρώσω το τέλος αποσύνδεσης (και εδώ παίζει η θεϊκή απάντηση οτι δεσμέυονται για ΕΩΣ 24ΜΒΡΣ, που σημαίνει ίδια τιμή είτε πάρεις 2, είτε 12 είτε 20 ΜΒΡΣ)...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...