Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton-X 135


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη εχω και εγω ψεκαστο(οχι X ομως)εχω υπολογισει πανω κατω τα λεφτα...rapid bike->350,κυλινδροπιστονο 250-300(ενα καλο κιτ)ροικη εξελιξη->90 ευρω....εκεντροφορος 150 ευρω,εργασια 100 ευρω,και αλλα ψιλοπραγματα φλατζες ξερω γω και τετοια....το φτασαμε το 1000....

 

 

Κάποιος πάει να σου πιάσει τον κόλο η μου φαίνεται????Να σου πω εγώ μια βελτίωση???Αν το address έχει το ίδιο mm πύρου με glx τότε

 

rapid bike 350

Ρεκτιφιέ 20

Πιστόνι takegawa 120

Άνοιγμα αύλων 15

Έκκεντροφόρος 50

Πολλαπλασιαστής 20

Εργασία 100

Ψιψιψόνια{λαδιακτλ} 50

Σύνολο 775

Σε όλα αυτά περιλαμβάνω μεταφορικά που πήραν σε εμένα,το ρεκτιφιέ και αύλους ήταν δίπλα και δεν πλήρωσα.

Βέβαια για να κάνεις σωστή βελτίσω θες και μια καλή ηλεκτρονική{αλλά που?}ελατήρια{από τι μηχανάκι?}.ενισχυμένους δίσκους.Αν η κεφαλή σου είναι ίδια με fb μπορώ να σου από τι μηχανάκι να βάλεις.:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάποιος πάει να σου πιάσει τον κόλο η μου φαίνεται????Να σου πω εγώ μια βελτίωση???Αν το address έχει το ίδιο mm πύρου με glx τότε

 

rapid bike 350

Ρεκτιφιέ 20

Πιστόνι takegawa 120

Άνοιγμα αύλων 15

Έκκεντροφόρος 50

Πολλαπλασιαστής 20

Εργασία 100

Ψιψιψόνια{λαδιακτλ} 50

Σύνολο 775

Σε όλα αυτά περιλαμβάνω μεταφορικά που πήραν σε εμένα,το ρεκτιφιέ και αύλους ήταν δίπλα και δεν πλήρωσα.

Βέβαια για να κάνεις σωστή βελτίσω θες και μια καλή ηλεκτρονική{αλλά που?}ελατήρια{από τι μηχανάκι?}.ενισχυμένους δίσκους.Αν η κεφαλή σου είναι ίδια με fb μπορώ να σου από τι μηχανάκι να βάλεις.:O

 

1)rapid bike 350

2)βγαζουμε το ρεκτιφιε γιατι ο κυλινδρος ειναι nicasil(αλλος ενας λογος να σου τα παιρνουν)και στην θεση τον 20 ευρω προσθετουμε αρκετα για εναν καλο κυλινδρο(80-90)

3)120 οκ,

4)ροικη εξελιξη....ανοιγμα αυλων και γυαλισμα....και μεγαλυτερεσ βαβλιδες(γι αυτο σου περνει ο δρακος 90 ευρω)

5,εκεντροφορος η τιμη του ισως να ειναι αναλογα τα mm...ασ τον βαλω 90(για να μην παραπονιεσε:p)

6)ασ πουμε τον kitaco 75 ευρω

7)εργασια 100

8)διαφορα 50

πες οτι περνω γνησιους δισκους 60-70

συνολο 915....:(

Link to comment
Share on other sites

Α βάζει και μεγαλύτερος βαλβίδες????:rolleyes:οκ τότε,σε εμένα θα πήγαινε σχεδόν 55€ αλλά τεσπά.Εγω θα βάλω πάντως κινέζικο πολλαπλασιαστή από nsr 250:rolleyes:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α βάζει και μεγαλύτερος βαλβίδες????:rolleyes:οκ τότε,σε εμένα θα πήγαινε σχεδόν 55€ αλλά τεσπά.Εγω θα βάλω πάντως κινέζικο πολλαπλασιαστή από nsr 250:rolleyes:

 

οχι δεν βαζει μεγαλωνει αυτες που εχεις.....και η κεφαλη ερχετε ολοκληρη γυαλισμενη λες και ειναι καινουρια,δεν σου προτινω κινεζο αλλα επιλογη σου ειναι...στο θεμα μας...για το crypton rapid bike-350 ευρω,malossi 63mm 370(για εμενα κορυφαιο και σε τελεια τιμη),ροικη 90-100,εκεντροφορος 150 ευρω,εργασια 100,φιλτρο αερος 50,διαφορα 50,μπουζι ιριδιου 20 =1190 ευρω 1200 πες....αν εχω ξεχασει κατι αλλο προσθεστε το και βαλτε και τιμη

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν βαζει μεγαλωνει αυτες που εχεις.....και η κεφαλη ερχετε ολοκληρη γυαλισμενη λες και ειναι καινουρια,δεν σου προτινω κινεζο αλλα επιλογη σου ειναι...στο θεμα μας...για το crypton rapid bike-350 ευρω,malossi 63mm 370(για εμενα κορυφαιο και σε τελεια τιμη),ροικη 90-100,εκεντροφορος 150 ευρω,εργασια 100,φιλτρο αερος 50,διαφορα 50,μπουζι ιριδιου 20 =1190 ευρω 1200 πες....αν εχω ξεχασει κατι αλλο προσθεστε το και βαλτε και τιμη

 

συν λαδια, φλατζες, εξατμιση, γραναζωμα, αλυσιδα, δισκακια, σκληρα ελατηρια βαλδιδων και καμπανας.... τιμες δεν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

συν λαδια, φλατζες, εξατμιση, γραναζωμα, αλυσιδα, δισκακια, σκληρα ελατηρια βαλδιδων και καμπανας.... τιμες δεν ξερω....

 

λαδια και φλατζες ειναι στα διαφορα πιο πανω,γραναζωμα(ενα 37 πισω?τι λετε εχει βαλει ενας φιλος και παει παρα πολυ καλα) 10 ευρω,εξατμιση(εδω ειναι γινετε τησ τρελης...εγω θα προσθεσω την protech μιας και ειναι πολυ καλη και σε καλη τιμη)130 ευρω,αλυσιδα 20 ευρω,γι'αυτα τα τελευταιο δεν ξερω ουτε εγω τιμες...μεγαλυτερο μπεκ 170 ευρω=330 ευρω πηγαμε στα 1530 ευρω(ατρογγυλοποιημενα) FOSFORE σε φτανουμε:lol::lol::lol: α και δισκακια 60 ευρω.....1590

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να βαλεις κυλινδρο και πιστονι στα 58 η στα 61 μμ αλλα μονο με ενα σετ τετοιο δεν κανεις τιποτα.πρεπει να βαλεις και βενζινη....

απα θελεις καμποσα ευρω.δεν ξερω μεχρι ποσα δινεις.αν δινεις σαν και εμενα κοντα στα 1700 ευρω μπορω να σου πω.....;)

φιλε στο δικο σου τι εχεις φτιαξει γιατι ενδιαφερομαι να το φτιαξω κι εγω...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξεχασατε να ΠΡΟΣΘΕΣΕΤΕ

τουρμπινα + εργατικα = 3000ευρω

αγκυρα + αλυσιδα + εργατικα = 1100ευρω ή

αεροστατο + κουμπι εκτιναξης + εργατικα = 2000ευρω

αεροδυναμικη στολη πιλοτου = 2500ευρω

βαλε και κανα χιλιαρικο ακομα τα ψιψιψονια

 

δεν διαβασα πουθενα για καλο κρανος, μπουφαν, γαντια, μποτες.

ή μηπως ειναι φλωρος οποιος φοραει τα παραπανω???

αντι να δωσετε κανα φραγκο για την ατομικη σας προστασια καθεστε και ξηλωνεστε για το μηχανακι.

μαλλον το μηχανακι σας εχει μεγαλυτερη αξια και σημασια απο την ζωη σας.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ,όταν γυρνάτε τον μπροστινό τροχό με το χέρι ακούτε κάνα θόρυβο (τα τακάκια των φρενών να ξύνουν την δισκόπλακα). Είχα πέσει πριν κάνα χρόνο και είχα στραβώσει το τ μπροστά και τράβαγε το τιμόνι + τον μπροστινό άξονα ,αυτά τα δύο τα έφτιαξα τότε .Είχα παρατηρήσει και αυτό το θόρυβο αλλά δεν ασχολήθηκα περεταίρω . Πως μπορώ να δώ αν είναι στραβή η δισκόπλακα η φταίει ο τροχός και τι επισκευάζετε από αυτά; Επίσης αν ξέρετε το κόστος για κάθε ενέργεια ;
Link to comment
Share on other sites

μαλλον το μηχανακι σας εχει μεγαλυτερη αξια και σημασια απο την ζωη σας.

 

Φυσικά και δίνουμε μεγαλύτερη σημασία στα μηχανάκια μας.Έτσι κι αλλιώς άμα πέσουμε και πεθάνουμε δεν θα καταλάβουμε τίποτα.Θα πεθάνουμε επιτόπου:happy:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε στο δικο σου τι εχεις φτιαξει γιατι ενδιαφερομαι να το φτιαξω κι εγω...
αν διαβασεις προηγουμενα forum πριν απο 6 μηνες θα καταλαβεις τι εχει γινει.αλλα μπορω να σου υπενθυμισω.λοιπον κυλινδρο πιστονι

γνησιο yamaha απο ταυλανδη απο το χ1 150cc δεν κυκλοφορει εδω κεντροφορο

3 σταδιο 5mm μεγαλυτερη διαμετρο στα μαγουλα χωρις αλλαγη μοιρων,rapid bike 1

μονο για βενζινη, μπουζι υριδιου,εξατμηση gpr εχω και την tsuyoshi γραναζομα αλλαγη μπεκ ψεκασμου.προπορια 1 δοντι αποτελεσμα τελικη αναλογως γραναζιου απο 135χλμ εως

160χλμ για νορμαλ αποστασεις.υποδυναμη 17ΗΡ.αξια 1500 ευρω

 

Μια ερώτηση ,όταν γυρνάτε τον μπροστινό τροχό με το χέρι ακούτε κάνα θόρυβο (τα τακάκια των φρενών να ξύνουν την δισκόπλακα). Είχα πέσει πριν κάνα χρόνο και είχα στραβώσει το τ μπροστά και τράβαγε το τιμόνι + τον μπροστινό άξονα ,αυτά τα δύο τα έφτιαξα τότε .Είχα παρατηρήσει και αυτό το θόρυβο αλλά δεν ασχολήθηκα περεταίρω . Πως μπορώ να δώ αν είναι στραβή η δισκόπλακα η φταίει ο τροχός και τι επισκευάζετε από αυτά; Επίσης αν ξέρετε το κόστος για κάθε ενέργεια ;
θα πας σε ενα καλο συνεργειο φρενων που εχουν μηχανημα καταμετρησης δισκου εκει θα δουν εαν ειναι προβλημα ο δισκος.εαν υπαρχει προβλημα σου τον επισκευαζουν αμεσως.οσο για τον τροχο υπαρχουν συνεργεια με τορνο και μηχανηματα κεντραρισματος τροχων και μπορουν να το φτιαξουν
Link to comment
Share on other sites

αν διαβασεις προηγουμενα forum πριν απο 6 μηνες θα καταλαβεις τι εχει γινει.αλλα μπορω να σου υπενθυμισω.λοιπον κυλινδρο πιστονι

γνησιο yamaha απο ταυλανδη απο το χ1 150cc δεν κυκλοφορει εδω κεντροφορο

3 σταδιο 5mm μεγαλυτερη διαμετρο στα μαγουλα χωρις αλλαγη μοιρων,rapid bike 1

μονο για βενζινη, μπουζι υριδιου,εξατμηση gpr εχω και την tsuyoshi γραναζομα αλλαγη μπεκ ψεκασμου.προπορια 1 δοντι αποτελεσμα τελικη αναλογως γραναζιου απο 135χλμ εως

160χλμ για νορμαλ αποστασεις.υποδυναμη 17ΗΡ.αξια 1500 ευρω

 

Πολλά μου φαίνονται τα λευτά:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτο το rapid bike που γράφεται όλοι?

 

Εγκέφαλος,που ρυθμίζει τους κόφτες:rolleyes:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο δεν ρυθμίζει τους κόφτες παρα μόνο την τροφοδοσία καυσίμου και το ανοιγμα αβανς.
Link to comment
Share on other sites

αν διαβασεις προηγουμενα forum πριν απο 6 μηνες θα καταλαβεις τι εχει γινει.αλλα μπορω να σου υπενθυμισω.λοιπον κυλινδρο πιστονι

γνησιο yamaha απο ταυλανδη απο το χ1 150cc δεν κυκλοφορει εδω κεντροφορο

3 σταδιο 5mm μεγαλυτερη διαμετρο στα μαγουλα χωρις αλλαγη μοιρων,rapid bike 1

μονο για βενζινη, μπουζι υριδιου,εξατμηση gpr εχω και την tsuyoshi γραναζομα αλλαγη μπεκ ψεκασμου.προπορια 1 δοντι αποτελεσμα τελικη αναλογως γραναζιου απο 135χλμ εως

160χλμ για νορμαλ αποστασεις.υποδυναμη 17ΗΡ.αξια 1500 ευρω

 

θα πας σε ενα καλο συνεργειο φρενων που εχουν μηχανημα καταμετρησης δισκου εκει θα δουν εαν ειναι προβλημα ο δισκος.εαν υπαρχει προβλημα σου τον επισκευαζουν αμεσως.οσο για τον τροχο υπαρχουν συνεργεια με τορνο και μηχανηματα κεντραρισματος τροχων και μπορουν να το φτιαξουν

 

καλα αμα πηρες 10 εξατμισης λογικο ειναι . 160 km ???????????? ηρεμησε ρε. προσεχε στην στροφη μην χτυπησεις στο κομοδηνο και ξυπνησεις. ελεος ρε...................

Link to comment
Share on other sites

καλα αμα πηρες 10 εξατμισης λογικο ειναι . 160 km ???????????? ηρεμησε ρε. προσεχε στην στροφη μην χτυπησεις στο κομοδηνο και ξυπνησεις. ελεος ρε...................
δεν ειναι παραλογο οταν ανεβαζεις την ροπη

στρεψεις εχεις την δυνατοτητα να βαλεις μικροτερο γραναζι πισω για περισσοτερα χλμ

και επισης το παπι πιανει κοφτη με το μισο γκαζι.......

το συμπερασμα ειναι δικο σου.

και μην ξεχνας οτι πολλοι γραφουν εδω οτι φτανουν τα 130 χλμ/ωρα με το εργοστασιακο παπι χωρις καμια αλλαγη:X:blink:

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο δεν ρυθμίζει τους κόφτες παρα μόνο την τροφοδοσία καυσίμου και το ανοιγμα αβανς.

 

Α οκ δίκιο έχεις........αλλά αν δεν ρυθμίζει και τους κόφτες,πως θα κάνεις δουλειά σε αυτά τα φιμωμένα μηχανάκια???:rolleyes:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α οκ δίκιο έχεις........αλλά αν δεν ρυθμίζει και τους κόφτες,πως θα κάνεις δουλειά σε αυτά τα φιμωμένα μηχανάκια???:rolleyes:

 

Εχω δει βιντεακι με ταυλανδεζικο μηχανακι να βγαζει τελικη απο 140κμ - τερμα να περναει τα 180κμ κοντερισια....

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι παραλογο οταν ανεβαζεις την ροπη

στρεψεις εχεις την δυνατοτητα να βαλεις μικροτερο γραναζι πισω για περισσοτερα χλμ

και επισης το παπι πιανει κοφτη με το μισο γκαζι.......

το συμπερασμα ειναι δικο σου.

και μην ξεχνας οτι πολλοι γραφουν εδω οτι φτανουν τα 130 χλμ/ωρα με το εργοστασιακο παπι χωρις καμια αλλαγη:X:blink:

 

130?πανε αυτα.....εγω με ενος φιλου το Χ που εχει 13.000(εχει ανοιξει το μοτερ νομιζω)κατηφορα ψαρωμενος μονο εξατμιση εχει,και κατεβασε 140 κοφτες 4η:X:X

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ειναι λογικο αυτο αφου το δικο μου μετα τα 3000 χλμ αρχισε να χτυπαει κοφτη η τριτη.
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ειναι λογικο αυτο αφου το δικο μου μετα τα 3000 χλμ αρχισε να χτυπαει κοφτη η τριτη.

 

Γιατι πριν δεν χτυπουσε?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δηλαδη στα 100 που χτυπαει τωρα πριν δεν χτυπουσε.

 

Παρατηρησα κατι στο διαγνωστικο που εχει ο Τσιτινης http://www.ehonda.gr/shop/product_info.php?cPath=30&products_id=236&osCsid=55f81289e9f70d570799216613efb7a8 . Λεει οτι αλλαζει καυσιμο και κοφτες δηλαδη ρυθμιζει τον μαμα εγκεφαλο;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δηλαδη στα 100 που χτυπαει τωρα πριν δεν χτυπουσε.

 

Παρατηρησα κατι στο διαγνωστικο που εχει ο Τσιτινης http://www.ehonda.gr/shop/product_info.php?cPath=30&products_id=236&osCsid=55f81289e9f70d570799216613efb7a8 . Λεει οτι αλλαζει καυσιμο και κοφτες δηλαδη ρυθμιζει τον μαμα εγκεφαλο;

 

ποσο να κανει αυτο αραγε????????????

[sIGPIC][/sIGPIC]Live your life on 0-402m ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ
Link to comment
Share on other sites

ποσο να κανει αυτο αραγε????????????

 

κανα 500αρι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...