Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton-X 135


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

80 κιλα. παντως και μενα μου φαινεται παραξενο αλλα σκεψου οτι δουλευω κεντρο και σταματα ξεκινα στην κινηση μονο μπροστινο χρησιμοποιω

 

Ναι ρε βασικα αμα το αγαπας και το φροντιζεις το μηχανακι σου πρεπει να τα αλλαζεις ακι συχνοτερα

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

80 κιλα. παντως και μενα μου φαινεται παραξενο αλλα σκεψου οτι δουλευω κεντρο και σταματα ξεκινα στην κινηση μονο μπροστινο χρησιμοποιω

 

και εγω ρε φιλε αλλα τα εχω 16000χλμ και πανε και αλλο, και μαλιστα ειμαι και γκαζοφονιας!

 

οπως και να εχει δεν ειναι ακριβα και αν το κανεις μονος σου θα εισαι οκ!!

 

αληθεια πως καταλαβες οτι χαλασαν??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ μόλις πριν 3 μέρες έστρωσα το παπί μου.

 

Στα 1003 χιλιόμετρα πήρα δικαβαλία και μετά γύρω στα 1050 έπιασα τα 100 με δικαβαλιά.

 

Τώρα έχω 1150 χιλιόμετρα και συνεχίζω να το ανοίγω με δικαβαλιά.

 

Σήμερα ένας φίλος μου, μου είπε ότι κάνω βλακεία που το ανοίγω τόσο πολύ τόσο απότομα μετά το στρώσιμο. Με έβαλε σε σκέψεις. Γνωρίζει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα και εγω το Πηρα και το εχω κανει 200 χλμ το παω με μεγιστο 55 σε εξαιρετικες περιπτωσεις 60 .. Και προχθες ειχα βαλει και δευτερο ατομο πανω για κανενα 45 χλμ .. Το πηρα 2530 με τα χαρτια και συναγιαρμο και αλυσιδα αλλα δεν με δωσανε αδεια κυκλ . με λεν μετα απο 25 μερες.. στα διαλα
Link to comment
Share on other sites

Βασικα και εγω το Πηρα και το εχω κανει 200 χλμ το παω με μεγιστο 55 σε εξαιρετικες περιπτωσεις 60 .. Και προχθες ειχα βαλει και δευτερο ατομο πανω για κανενα 45 χλμ .. Το πηρα 2530 με τα χαρτια και συναγιαρμο και αλυσιδα αλλα δεν με δωσανε αδεια κυκλ . με λεν μετα απο 25 μερες.. στα διαλα

 

 

Γιατι μου φαινονται πολλα τα λεφτα??

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα μαμα τακακια στα 7000 χλμ παρεδωσαν το πνευμα παιδια μετα απο σκληρη χρηση δουλευω μονο μπροστινο το πισω οταν χρειαστει.Τα αφτερ μαρκετ που του εβαλα γυρω στα 20 ευρω τα καλα εχει και με 5 ευρω εχουν καλυτερη αποδοση δινουν καλυτερη πληροφοριση για την φθορα τους αλλα φθειρωνται πιο γρηγορα .

Επειδη το μπροστα ψαλιδι ειναι πολυ μαλακο κατα το φρεναρισμα το μηχανακι εχει μεγαλη μετατοπιση βαρους μπροστα με αποτελεσμα το πισω φρενο να χανει την αποτελεσματικοτητα του.Για παραδειγμα φρεναρετε με δικαβαλο το πισω και θα δειτε οτι αποδιδει καλυτερα το φρενο με το εξτρα βαρος που εχει πισω μειωνοντας την μπροστα μετατοπιση.

Οι περισοτεροι δεν προλαβενουν να βαλουν καινουργεια τακακια και τα καινε με αποτελεσμα μετα να τους φτενε τα χιλιομετρα.Οταν αλαζουμε δισκοπλακα αλαζουμε και τακακια.Η καθε δισκοπλακα ιδικα η μαργαριτες κανουν διαφορετικο πατημα πανω τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι καινούργιος εδώ μέσα . Είμαι ανάμεσα στο RUNNER το 200 κ το crypton x φυσικά ι τιμές είναι πολύ διαφορετικές αλλά με ενδιαφέρει η αξιοπιστία εσείς τα λέτε? Γιατί ακούω διάφορα κ είμαι επιφυλακτικός
Link to comment
Share on other sites

αντικειμενικα,ειχα και ρανερ κ κρυπτον οχι το χ,καλυτερα το χ γιατι εκτος του οτι εχουν μια μικρη διαφορα στις επιδοσεις,ειναι κ πιο φτηνο στην συντηρηση καθως ειναι παπι,ενω το ρανερ εχει πολυ πιο ακριβα τα ανταλλακτικα! :)

 

και μετραει το στυλ οδηγησης σου,αν θες κατι αρκετα ανετο η κατι πιο αλητικο να το πω!:)

Link to comment
Share on other sites

RUNNER απο αποψη αξιοπιστιας και ασφαλειας!Αλλο παπακι αλλο σκουτερ!
Πωλειτε Kαρμπυρατερ Malossi 21 (60 ευρο) Και Εξατμιση Giannelli Reverse (60 ευρο) Σε Πολυ Καλη Κατασταση!!!!π.μ για πληροφοριες!;)
Link to comment
Share on other sites

Και γω για το RUNNER θα ψηφισω.Μιας και τα εχω οδηγησει και τα 2 και μπορω να πω οτι απογοητευτηκα απο το γενικο στησιμο του Χ.Οχι οτι μ αφησε ικανοποιημενο το RUNNER αλλα το ενιωθα πιο δυνατο σε ολα.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,σε λιγες μερες θα πουλησω το crypton r 115 και θα παρω την μεγαλη μου αγαπη, το Χ SP,τελικα ειναι τοσο ενοχλητικο αυτο με το μπουκωμα στα χαμηλα και το μαλακο μπροστινο? απ οτι βλεπω ομως και στο youtube και στην πραγματικοτητα,μπορει να μπουκωνει,αλλα οταν το πιεζεις στα ψηλα βγαζει πολλα:)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,σε λιγες μερες θα πουλησω το crypton r 115 και θα παρω την μεγαλη μου αγαπη, το Χ SP,τελικα ειναι τοσο ενοχλητικο αυτο με το μπουκωμα στα χαμηλα και το μαλακο μπροστινο? απ οτι βλεπω ομως και στο youtube και στην πραγματικοτητα,μπορει να μπουκωνει,αλλα οταν το πιεζεις στα ψηλα βγαζει πολλα:)

 

Το μπροστινο συστημα αναρτησεων διορθωνετε ευκολα και πολυ φτηνα αλλαζεις λαδακια να σκληρινουν λιγο (οχι πολυ).Το μπουκωμα στις χαμηλες στροφες οπως ειναι γνωστο οφειλετε στη χαρτογραφηση του εγκεφαλου (injection) μετα τις χαμηλες στροφες ομως παει παρα πολυ καλα μπορω να πω...κανει καλη δουλεια η τετραβαλβιδη κεφαλη;)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Παιδες βοηθεια!!!:help::help: Χθες οταν ανοιξα καποια στιγμη τον διακοπτη στο ON παρατηρησα οτι ο ηχος που κανει οταν αναβει το check δεν ακουγοταν οπως πρεπει κανονικα.:worry: Δεν ακουγεται δυνατα και δεν "τσιριζει" πολυ,ειναι σαν να εχει πεσει η μπαταρια. Αυτο γινεται ακομα αλλα το μηχανακι δουλεύει κανονικα οπως πριν, ουτε αναβει το check. Τι μπορει να εχει γινει ξερει κανεις;:(
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,σε λιγες μερες θα πουλησω το crypton r 115 και θα παρω την μεγαλη μου αγαπη, το Χ SP,τελικα ειναι τοσο ενοχλητικο αυτο με το μπουκωμα στα χαμηλα και το μαλακο μπροστινο? απ οτι βλεπω ομως και στο youtube και στην πραγματικοτητα,μπορει να μπουκωνει,αλλα οταν το πιεζεις στα ψηλα βγαζει πολλα:)

 

τελικα δεν θα παρω το χ επειδη το χουν ολοι κ ειναι ιντζεξιον,λιγο υπομονη κ θα παρω το zx 130:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες βοηθεια!!!:help::help: Χθες οταν ανοιξα καποια στιγμη τον διακοπτη στο ON παρατηρησα οτι ο ηχος που κανει οταν αναβει το check δεν ακουγοταν οπως πρεπει κανονικα.:worry: Δεν ακουγεται δυνατα και δεν "τσιριζει" πολυ,ειναι σαν να εχει πεσει η μπαταρια. Αυτο γινεται ακομα αλλα το μηχανακι δουλεύει κανονικα οπως πριν, ουτε αναβει το check. Τι μπορει να εχει γινει ξερει κανεις;:(

 

εχεις συναργεμο επανω?τα φωτα ποριας με σβησμενο το μηχανακι εχουν πεσει σε αποδοση?Στο κανει συνεχεια αυτο η οταν το προτοκαβαλησεις?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το ehonda δεν υπάρχει κάποιο άλλο μαγαζί για να αγοράσουμε οριτζιναλ ανταλλακτικά για το παπί; Μιλώ για Αθήνα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

εχεις συναργεμο επανω?τα φωτα ποριας με σβησμενο το μηχανακι εχουν πεσει σε αποδοση?Στο κανει συνεχεια αυτο η οταν το προτοκαβαλησεις?

Οχι δεν εχω συναγερμο και τα φωτα αναβουν κανονικα, ακομη και η μιζα δεν ζοριζεται και παιρνει μπρος με τη μια. Το μονο που εχει ειναι οτι δεν ακουγοταν τοσο δυνατα και τσιριχτα οπως πριν. Το μηχανακι το εχω ενα μηνα και εχω 1560 χιλιομετρα. Το προβλημα αρχισε απο χθες.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω συναγερμο και τα φωτα αναβουν κανονικα, ακομη και η μιζα δεν ζοριζεται και παιρνει μπρος με τη μια. Το μονο που εχει ειναι οτι δεν ακουγοταν τοσο δυνατα και τσιριχτα οπως πριν. Το μηχανακι το εχω ενα μηνα και εχω 1560 χιλιομετρα. Το προβλημα αρχισε απο χθες.

 

αυτο που κανει τον θορυβο κατα την εκινηση ειναι το ιντζεκτιον το οποιο ελενχει το κυκλωμα c.d.i το σενσορα του γκαζιου τον ανεμιστηρα και θερμοστατη.χρησιμοποιη το ρευμα της μπαταριας.Αν κατι δεν παει καλα και το ακους παραξενα θα ειναι χαμηλο ρευμα η προβλημα στο κυκλωμα το οποιο ομως θα το ειχες αντιλιφθει στο δρομο απο το μοτερ.Σε καθε περιπτωση αν ειχε προβλημα το ιντζεκτιον θα στο εβγαζε στο διαγνωστικο λαμπακι ,κοιτα σε ενα απο τα προηγουμενα ποστ μου λεω αναλυτικα για το self diagnostic. και τους κωδικους του.

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν θα παρω το χ επειδη το χουν ολοι κ ειναι ιντζεξιον,λιγο υπομονη κ θα παρω το zx 130:)
φιλαρακι νασαι σιγουρος οτι θα κανεις πολυ καλη επιλογη,,και εγω ειχα το χ 135,,αλλα τωρα ειμαι κατοχος του ζχ 130
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια....εχω το crypton x το μαυρο το καινουργιο εδω και 2 μηνες και εχω κανει 3χιλιαδες κμ...το μηχανακι εως 125 παει με το κοντερ...απο την συμπεριφορα του ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο επιδωσεις δεν 8α ελεγα και τοσο,κακα τα πσεματα για 135 και yamaha δν ειναι και οτι ποιο γρηγορο...σκεφτομαι λοιπον να το δωσο για το αγαπημενο μου παπι--> f1 110cc ενως φιλου μου μοντελο του 2002 μαματο με ζαντεσ md με 19χιλιαδες κμ σε πολλι καλη κατασταση 8α ελεγα +900 ευρο τα οποια σκεφτομαι να τα ρικσω πανο στο f1...τι λετε εσεις ακσιζει?:)
Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι νασαι σιγουρος οτι θα κανεις πολυ καλη επιλογη,,και εγω ειχα το χ 135,,αλλα τωρα ειμαι κατοχος του ζχ 130

 

καλοταξιδο αδερφε,σημερα πηγα και το ειδα και ανεβηκα πανω,καμια σχεση με το δικο μου:lol: σαν να ανεβηκα σε αρμα ηταν...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια....εχω το crypton x το μαυρο το καινουργιο εδω και 2 μηνες και εχω κανει 3χιλιαδες κμ...το μηχανακι εως 125 παει με το κοντερ...απο την συμπεριφορα του ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο επιδωσεις δεν 8α ελεγα και τοσο,κακα τα πσεματα για 135 και yamaha δν ειναι και οτι ποιο γρηγορο...σκεφτομαι λοιπον να το δωσο για το αγαπημενο μου παπι--> f1 110cc ενως φιλου μου μοντελο του 2002 μαματο με ζαντεσ md με 19χιλιαδες κμ σε πολλι καλη κατασταση 8α ελεγα +900 ευρο τα οποια σκεφτομαι να τα ρικσω πανο στο f1...τι λετε εσεις ακσιζει?:)

 

με 900+ ευρω πανω στο χ τα τσακιζεις ολα ακομα και το xmax250 και citycom 300 η παρε ενα καρμπυλατερατο ινοβα και βαλτου στην ιδια κεφαλη 56 πιστονι με ενα καρμπυλατερ 26mm και αν θες εναν αγριο εκεντροφορο με 500 ευρω γινετε 160 κυβικα

 

καλοταξιδο αδερφε,σημερα πηγα και το ειδα και ανεβηκα πανω,καμια σχεση με το δικο μου:lol: σαν να ανεβηκα σε αρμα ηταν...

 

το ζχ 130 υστερη παντου κινιτε στα ιδια με το μοντενα το μονο θετικο ειναι το καρπυλατερ Keihin NCV24 αν και νομιζω οτι επρεπε να ειναι τουλαχιστον 26mm και τα 3 χρονια εγγυιση.Αν θες να το φτιαξεις περετερο θα χεις προβλημα καθως δεν εχει υποστηριξη

Link to comment
Share on other sites

με 900+ ευρω πανω στο χ τα τσακιζεις ολα ακομα και το xmax250 και citycom 300 η παρε ενα καρμπυλατερατο ινοβα και βαλτου στην ιδια κεφαλη 56 πιστονι με ενα καρμπυλατερ 26mm και αν θες εναν αγριο εκεντροφορο με 500 ευρω γινετε 160 κυβικα

 

 

 

το ζχ 130 υστερη παντου κινιτε στα ιδια με το μοντενα το μονο θετικο ειναι το καρπυλατερ Keihin NCV24 αν και νομιζω οτι επρεπε να ειναι τουλαχιστον 26mm και τα 3 χρονια εγγυιση.Αν θες να το φτιαξεις περετερο θα χεις προβλημα καθως δεν εχει υποστηριξη

to zx φιλαρακι εχει πιο καλο στησμο πιο καλη ποιοτιτα κατασκευης τραβαει απο χαμηλα,η τεταρτη του γεμιζει απο χαμηλα, πιο πρακτικο, πιο καλα φρενα,και δεν το λεω επειδη το εχω,στην αρχη δεν μου αρεσε, αλα τωρα εχω αλαξει γνωμη,το μοτερ ειναι πιο ροπατο πιο φιλικο.. σερβις καθε 12000 χλμ εγκυηση 3 χρονια, η κλιμακωση του σασμαν του ειναι πιο εκμεταλευσημη to x 135 ειναι πιο κομψο ειναι υδροψηκτο αυτο δεν παει να πει οτι ειναι το καλυτερο το γρηγοροτερο,και στα λεει αυτα ενας προην κατοχος του χ 135
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...