Jump to content

Wind ADSL & σταθερή τηλεφωνία


kateriniotis
 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι από την Tellas;  

72 members have voted

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι από την Tellas;

    • Απόλυτα
      22
    • Αρκετά
      17
    • Όχι τόσο πολύ
      14
    • Καθόλου
      19


Recommended Posts

Η Wind/Tellas είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ. Είμαι δυστυχώς συνδρομητής εδώ και μερικούς μήνες και είχα την ατυχή ιδέα να μετακομίσω, οπότε και ξεκίνησαν τα βασανιστήριά μου από την Wind.

Κάνω αίτηση 15/9 για μεταφορά της γραμμής στο κατάστημα Μαρκοπούλου. Τους παραπέφτει η αίτηση και το ανακαλύπτω στις 28/9. Φασαρία στο κατάστημα, αλλά δεν ιδρώνει το αυτί τους. Την στέλνουν τελικά στις 28/9 και ευτυχώς ζητάω αντίγραφο παράδοσης από το fax.

Τηλεφωνήματα από 1/10 έως 15/10 να δώ που βρίσκεται η αίτηση (γιατί έχω καταλάβει πλέον ότι δεν είναι σοβαρή εταιρεία). Kανένα νέο. Με παίρνουν τηλέφωνο 15/9 για να επιβεβαιώσουν την διεύθυνση της νέας κατοικίας. Ωραία σκέφτομαι, προχωράνε επιτέλους.

Έκπληξη! Ενώ είναι υποχρεωμένοι να μεταφέρουν την γραμμή μέσα σε ένα μήνα δίνουν εκτιμώμενη ημερομηνία μεταφοράς στις 11/11!!!

Τηλέφωνο πάλι. Δεν ξέρουν γιατί έχει καθυστερήσει τόσο. Στο web μόλις φάνηκε ότι υπάρχει αίτημα (18/10).

Καμμιά συμβουλή για το τι να κάνω; Μάλλον επιστροφή με τα χίλια στον ΟΤΕ, αλλά θα πρέπει πρώτα να καταγγείλω την σύμβαση με υπαιτιότητά τους. Έχει κάνει κανείς αυτή τη διαδικασία;

Όπως και να έχει ΜΑΚΡΥΑ από την Wind. Δεν είναι τυχαίο που κάθε τρεις και λίγο πάει για κλείσιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 863
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η Wind/Tellas είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ. Είμαι δυστυχώς συνδρομητής εδώ και μερικούς μήνες και είχα την ατυχή ιδέα να μετακομίσω, οπότε και ξεκίνησαν τα βασανιστήριά μου από την Wind.

Κάνω αίτηση 15/9 για μεταφορά της γραμμής στο κατάστημα Μαρκοπούλου. Τους παραπέφτει η αίτηση και το ανακαλύπτω στις 28/9. Φασαρία στο κατάστημα, αλλά δεν ιδρώνει το αυτί τους. Την στέλνουν τελικά στις 28/9 και ευτυχώς ζητάω αντίγραφο παράδοσης από το fax.

Τηλεφωνήματα από 1/10 έως 15/10 να δώ που βρίσκεται η αίτηση (γιατί έχω καταλάβει πλέον ότι δεν είναι σοβαρή εταιρεία). Kανένα νέο. Με παίρνουν τηλέφωνο 15/9 για να επιβεβαιώσουν την διεύθυνση της νέας κατοικίας. Ωραία σκέφτομαι, προχωράνε επιτέλους.

Έκπληξη! Ενώ είναι υποχρεωμένοι να μεταφέρουν την γραμμή μέσα σε ένα μήνα δίνουν εκτιμώμενη ημερομηνία μεταφοράς στις 11/11!!!

Τηλέφωνο πάλι. Δεν ξέρουν γιατί έχει καθυστερήσει τόσο. Στο web μόλις φάνηκε ότι υπάρχει αίτημα (18/10).

Καμμιά συμβουλή για το τι να κάνω; Μάλλον επιστροφή με τα χίλια στον ΟΤΕ, αλλά θα πρέπει πρώτα να καταγγείλω την σύμβαση με υπαιτιότητά τους. Έχει κάνει κανείς αυτή τη διαδικασία;

Όπως και να έχει ΜΑΚΡΥΑ από την Wind. Δεν είναι τυχαίο που κάθε τρεις και λίγο πάει για κλείσιμο.

 

 

Η μεταφορά αριθμού σε νέα διεύθυνση συνεπάγεται και δημιουργία νέου βρόγχου.

 

Εκεί προκαλεί προβλήματα και ο OTE.

Αν για παράδειγμα ζητήσεις από τον ΟΤΕ να σου βάλει νέα γραμμή, μέσα στο μήνα θα έχεις τηλέφωνο.

Μετά τα πράγματα γίνονται πολύ απλά για τους εναλλακτικούς πάροχους.

 

Τώρα αν η WIND σταθερή δεν μπορεί στη νέα διεύθυνση, δεν νομίζω να καταφέρει καμία άλλη εναλλακτική εταιρία να κάνει κάτι παραπάνω.

 

Ακόμα δημιουργεί προβλήματα ο OTE σε νέες αριθμοδοτήσεις!

Ελπίζουμε στο μέλλον να περιοριστούν!

 

PS: Τώρα όσο αφορά το θέμα που πάει για κλείσιμο καθε τρείς και λίγο... ασχολίαστο! αναφέρεις μία συγκεκριμένη περίπτωση.

Edited by DemetreKre
Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει. Το ότι έκανα την αίτηση εδώ και ένα μήνα και τώρα την έβαλαν στο σύστημα τι δείχνει; Σοβαρή εταιρεία; Και σε πληροφορώ ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα με ΟΤΕ. Ούτε η ίδια η Wind ανέφερε ότι έχει πρόβλημα με βρόγχους κτλ., εσύ πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι φταίει ο ΟΤΕ ένας θεός ξέρει.

Το ότι έχει προβλήματα και πτώση των συνδρομητών της που οφείλεται λες, στο καλό after sales support;

Edited by ssarl
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά 28/9 έλαβαν το φαξ.

Άλλο θέμα αν δεν το έστειλε το μαγαζί.

Εγώ πάντως όταν στέλνω ένα φαξ για σημαντικούς λόγους πέρνω και ένα τηλέφωνο οτι το έχει λάβει ο άλλος.

 

Δεν έχω προσωπική αντιπαράθεση μαζί σου. Γενικά σε νέες αριθμοδοτήσεις αν δεν υπάρχει άλλος διαθέσιμος αριθμός και πρέπει να δημιουργηθεί νέος βρόγχος φταίει ο ΟΤΕ.

 

ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ.

 

PS: Αν θες βγάλε τον καημό σου εδώ μέσα, δεν ξέρω τί άλλο να σου πω με το στυλ που γράφεις. Δεν υποστήριξε και κανείς από εδώ μέσα πως έχει τέλειο after sale support.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι με τα φαξ η Wind έχει ένα θέμα.Παλιότερα που μου είχε συμβεί ένα περιστατικό από δική τους βλακεία κι έπρεπε να τους στείλω φαξ μου έλεγαν ότι ήθελαν περίπου 3(!!!) μέρες για να το ταξινομήσουν και να μπορέσουν να το ελέγξουν...Να ταξινομήσουν τι; Δεν έστελνα γράμμα, φαξ έστελνα.Ποιο είναι το πρόβλημα τους με το που ληφθεί να το προωθήσουν στο αρμόδιο τμήμα;
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά 28/9 έλαβαν το φαξ.

Άλλο θέμα αν δεν το έστειλε το μαγαζί.

Εγώ πάντως όταν στέλνω ένα φαξ για σημαντικούς λόγους πέρνω και ένα τηλέφωνο οτι το έχει λάβει ο άλλος.

 

Δεν έχω προσωπική αντιπαράθεση μαζί σου. Γενικά σε νέες αριθμοδοτήσεις αν δεν υπάρχει άλλος διαθέσιμος αριθμός και πρέπει να δημιουργηθεί νέος βρόγχος φταίει ο ΟΤΕ.

 

ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ.

 

PS: Αν θες βγάλε τον καημό σου εδώ μέσα, δεν ξέρω τί άλλο να σου πω με το στυλ που γράφεις. Δεν υποστήριξε και κανείς από εδώ μέσα πως έχει τέλειο after sale support.

 

Η αλήθεια είναι ότι σαν πελάτης δεν με απασχολεί σε ποιον κρίκο της αλυσίδας καθυστέρησε το αίτημά μου και γιατί. Αυτό είναι εσωτερική δουλειά της Wind να το βρει. Το θέμα είναι ότι από 15/9 θα βρεθώ με τηλέφωνο 11/11 πάλι. Και όλα αυτά χωρίς να υπάρχει τεχνική δυσκολία κάπου. Άλλωστε το αίτημα για μεταφορά και "χτίσιμο" της γραμμής πήγε στον ΟΤΕ στις 18/10 όπως μου επιβεβαίωσε χθες το helpdesk της Wind. Μου είπαν επίσης ότι δεν μπορούν να καταλάβουν γιατί υπάρχει τόση καθυστέρηση και που οφείλεται.

Όλο αυτό το διάστημα είτε είχε παραπέσει το αίτημα στο κατάστημα είτε στο πάτωμα δίπλα στο FAX είναι πρόβλημα οργάνωσης της Wind και όχι δικό μου.

Θέμα αριθμοδότησης και παροχής πόρτας ADSL ή τηλεφωνικού βρόγχου ξαναλέω ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Το επιβεβαίωσα και με την Wind και με τον ΟΤΕ.

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι πως κάποιος σαν καταναλωτής μπορεί να αποποιηθεί τα δικαιώματά του και να σπεύσει προς υποστήριξη της μίας ή της άλλης εταιρείας. Αν μη τι άλλο δε συνάδει με τους νόμους της λογικής.

Για το στυλ γραφής μου δεν έχω να κάνω κάποιο σχόλιο. Είμαι μέλος του myphone από το 2003 και ότι γράφω το τεκμηριώνω. Όλο αυτό το διάστημα δεν έχω προσβάλει κανένα και δεν έχω δεχθεί από κανένα moderator παρατήρηση. Γιατί σε πειράζει τώρα που γίνομαι δηκτικός με την Wind (με συγκεκριμένα επιχειρήματα και λόγους πάντα) δεν το ξέρω.

Edited by ssarl
Link to comment
Share on other sites

Ημουνα στη forthnet 2 χρονια,την εκοψα προσφατα επειδη χαλασε το pc μου,πηρα νεο pc πριν μια βδομαδα και τωρα θελω να βαλω internet,πηγα στον οτε μου ειπαν οτι δεν εχει γραμμες ειναι γεματος ο κομβος στην περιοχη μου,στη forthnet δεν ξαναπαω γιατι δεν ημουν 100% ευχαριστημενος,ημουνα μεταξυ HOL και WIND,μετα απο πολυ σκεψη αποφασισα να κανω συμβολαιο double play s στη wind-tellas πιο οικονομικη μου εβγαινε σε σχεση με hol,δεν ακουω καλα λογια αλλα πονταρω στους λιγους που εχουν wind στο κιλκις οποτε πιστευω να μην εχω προβλημα γι αυτο αλλωστε την επελεξα,διοτι και με την αξιοπιστη forthnet υπηρχαν μερες που σερνοταν το internet,οποτε γιατι να μην το ρισκαρω με wind,στη κινητη εχει μαπα δικτυο αλλιως θα με ενδιαφερε το "ολα σε 1",για να δουμε τι θα μου βγει και τι ταχυτητες θα πιασω? ελπιζω μονο να μη μου σερνετε Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Οι αποψεις διίστανται αναλογα την περιπτωση...εμενα προσωπικα με συνδεσε παρα πολυ γρηγορα εννοω σε 17 μερες απο την ημερα την αιτησης ε και η ταχυτητα μου ειναι αψογη 16,059 Mbps και ολα καλα!!!εγω εχω απλα μονο ιντερνετ οχι double play...Παγκρατι μενω!

 

Παντως στο χωριο μου εμαθα (μιας και δεν κατοικω εκει ) οτι επειδη τελευταια εχει παει η wind,κανει γυρω στον μηνα να σε συνδεσει αλλα το τηλεφωνο μια χαρα ...η ταχυτητα στο ιντερνετ επισης πολυ καλη εν συγκριση με το connx του οτε που κλασσικα ειναι μονοπωλιο σε ολη την περιφερεια το μονο προβλημα οτι καποιες στιγμες κανει στιγμαιες αλλα ξανα συνχρονιζει..επομενως μια χαρα η wind βεβαια μπορει καποιο αλλοι συνδρομητες να ειχα προβληματα απλα την δικη μου περιπτωση αναφερω!

Edited by filiatrinos
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στην επιχείρηση του πατέρα μου που από ΟΤΕ κάναμε φορητότητα στη WIND, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε στην σταθερή τηλεφωνία, ούτε στο internet, όλα μια χαρά σε γενικές γραμμές. Επομένως, ψήφισα το ''απόλυτα''.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδω στην πόλη της Βέροιας τον τελευταίο καιρό αρκετοί προτιμούν WIND αναμεσά τους και εγώ και κανένας απο τους γνωστούς που έχει δεν έχει απολύτωςν κανένα πρόβλημα,ίσα ίσα όλοι μας πριν είχαμε Forthnet και είχαμε και χαμηλότερη ταχύτητα μπορεί και τυχαία βέβαια...Μακάρι να βελτιώσει και το δίκτυο κινητής και όλα μια χαρά μετά!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Βρε παιδια, εκανα μεταφορα απο τον ΟΤΕ σε wind η οποια και πραγματοποιηθηκε συντομα, και υλοποιηθηκε προχτες 15/7. Το θεμα μου ειναι, οτι βλεπω το νετ να σερνεται ανα τακτα διαστηματα. Και κυριολεκτω σε αυτο.. Ουτε με το απλο 56kbps modem δεν ειχε τετοιο θεμα. Υποτιθεται πηγα για καλυτερο ιντερνετ απο του ΟΤΕ, και καταληγω σε τρεις χειροτερο; Σε επαρχιακη πολη εξω απο την Καλαματα γινονται τα ανωτερω. Τι προτεινετε; Εαν παρω τηλ και τους βρισω που εταζαν λαγους με πετραχειλια, τι θα αλλαξει; Δεν εχαψα το παραμυθακι των οπτικων ινων που πλασαρουν, αφου ως τελικος καταναλωτης παλι χαλκο εχω, αλλα μια βελτιωση την περιμενα.

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk :p

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

μηπως επειδη ειναι επαρχια εισαι μακρια απο το αστικο κεντρο;

ΥΓ. αυτο θεμα δεν πρεπει να κλειδωθει; το αλλα στην σταθερη τηλεφωνια τι το εχουμε;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

μηπως επειδη ειναι επαρχια εισαι μακρια απο το αστικο κεντρο;

ΥΓ. αυτο θεμα δεν πρεπει να κλειδωθει; το αλλα στην σταθερη τηλεφωνια τι το εχουμε;

 

Ωχ νομιζα ειναι αυτο το επισημο θεμα. Το tapatalk δε βοηθα κ πολυ! Ως αστικο κεντρο να λαβω την Καλαματα; Ειναι 60χλμ τοτε.. Αλλα δεν ειναι καποιο χωριο. Αναφερομαι στην πολη Γαργαλιανοι των 10.000 κατοικων. Δεν ειναι σε καποιο βουνο η μικρο μερος.. Αν εχει καποια σημασια...

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk :p

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...