Jump to content

Sony Ericsson K530i


millis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια πως στο καλο απενεργοποιειται το αριστερο κουμπι που πατιεται με το παραμικρο και καλει την αρχικη σελιδα που εχεις ορισει;

 

Δοκιμασα να σβησω την αρχικη σελιδα απο ρυθμισεις ιντερνετ αλλα δε δεχεται κενο, εβαλα localhost, εβαλα τελια, εβαλα +, οτιδηποτε να μη βγαζει αλλα παλι χρεωνει ετσι και πατηθει μονο που προσπαθει.

 

Μου παει το πρωινο ξυπνημα που παταω προσωρινη διακοπη στο ξυπνητηρι καθε 9 λεπτα μεχρι να ξυπνησω περιπου 0,30€ επειδη πατιεται το παλιοκουμπο καθε φορα εκει που ειναι θελω δε θελω και γενικοτερα πατιεται μιας και ειμαι αριστεροχειρας.

 

Το ιντερνετ δεν το απενεργοποιω φυσικα, το χρειαζομαι.

 

Βοηθεια!

 

Δεν απενεργοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 268
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια πως στο καλο απενεργοποιειται το αριστερο κουμπι που πατιεται με το παραμικρο και καλει την αρχικη σελιδα που εχεις ορισει;

 

Δοκιμασα να σβησω την αρχικη σελιδα απο ρυθμισεις ιντερνετ αλλα δε δεχεται κενο, εβαλα localhost, εβαλα τελια, εβαλα +, οτιδηποτε να μη βγαζει αλλα παλι χρεωνει ετσι και πατηθει μονο που προσπαθει.

 

Μου παει το πρωινο ξυπνημα που παταω προσωρινη διακοπη στο ξυπνητηρι καθε 9 λεπτα μεχρι να ξυπνησω περιπου 0,30€ επειδη πατιεται το παλιοκουμπο καθε φορα εκει που ειναι θελω δε θελω και γενικοτερα πατιεται μιας και ειμαι αριστεροχειρας.

 

Το ιντερνετ δεν το απενεργοποιω φυσικα, το χρειαζομαι.

 

Βοηθεια!

 

αν το κάνεις W660 θα απενεργοποιηθεί και θα σε πηγαίνει στο walkman...

Link to comment
Share on other sites

Στο χέρι του είναι...Κι αν θέλει,ξαναπερνάει το λογισμικό του Κ530 και η εγγύηση ισχύει κανονικά...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οι εντυπώσεις μου από το Κ530i τον ένα περίπου μήνα που το χρησιμοποιώ είναι οι εξής:

 

Θετικά

  1. Πολύ ωραίο σχήμα και ελαφρύ. Είναι μικρό και συμπαγές, με ικανοποιητικό μέγεθος πλήκτρων για τα χοντρά δάχτυλά μου. Είναι ελαφρύ και μπαίνει άνετα σε τσέπη πουκάμισου.
  2. Πολύ καλή οθόνη. Ειδικά σε σχέση με την οθόνη του αγαπημένου μου Siemens M75 φαίνεται πολύ ζωντανή και σημαντικά μεγαλύτερη σε μέγεθος.
  3. Πολύ καλή αυτονομία. Χρησιμοποιώ το NonStop 500 της Wind μαζί με επιπλέον μηνύματα και κλήσεις και μου βγάζει περίπου 5 μέρες, με αρκετή χρήση ραδιοφώνου και του Bluetooth.
  4. Πολύ εύχρηστο μενού bluetooth. Έχω το bluetooth ακουστικό, το κάνω pair με το K530 λειτουργεί μια χαρά. Το κάνω pair με το Siemens M75, όλα ΟΚ. Για να το ξαναχρησιμοποιήσω με το Κ530 αρκεί να το ενεργοποιήσω (χωρίς pairing). To Siemens υστερεί σε αυτόν τον τομέα, καθώς χρειάζεται ξανά pairing με το ακουστικό, αν αυτό έχει χρησιμοποιηθεί στο ενδιάμεσο με άλλη συσκευή...
  5. Πολύ καλό ηχείο. Δυνατό, χωρίς παράσιτα και τρέμουλα στην ανοιχτή ακρόαση.
  6. Πολύ καλά τα ακουστικά-handsfree που το συνοδεύουν, καλύτερα από πολλά που έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν.
  7. Δεν έχει πολλά "μπιχλιμπίδια" αλλά στα βασικά παίρνει άριστα: Απλή χρήση ως κινητό, με ραδιόφωνο για το δρόμο, φωτογραφική μηχανή 2ΜΡ (ελάχιστα τη χρησιμοποιώ), πολλά πεδία καταχωρήσεων για κάθε επαφή, πολύ καλή συνδεσιμότητα (bluetooth, USB, λειτουργίες internet), πολλαπλά ξυπνητήρια κλπ

Αρνητικά:

 

  1. Δεν εμφανίζει τη διάρκεια των κλήσεων, παρά μόνο τη στιγμή που πραγματοποιέιται η κλήση. Δυνατότητα που είχε το M75 και μου λείπει πολύ από το Κ530. Άλλο πράγμα πχ η αναπάντητη των 3 δευτερολέπτων (οκ, δεν την άκουσα) και άλλο μια χαμένη κλήση διάρκειας 40 δευτερολέπτων (πώς στο καλό δεν την άκουσα?). Απλή λειτουργία αλλά χρήσιμη και σημαντική η έλλειψή της.
  2. Στις αναπάντητες κλήσεις, μόλις κάποιος σε πάρει 2η φορά, χάνεται η προηγούμενη καταχώρηση, και έτσι δεν μπορείς να γνωρίζεις τι ώρα ήταν η προηγούμενη φορά που προσπάθησε καποιος να σε βρει.
  3. Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ομάδες επαφών, παρά μόνο για ομαδική αποστολή SMS. Στο M75 έχω μια ομάδα φίλων, μια γνωστών, μια συναδέλφων κλπ, με διαφορετικό ήχο κλήσης. Στο Κ530 πρέπει να ψάχνω για να βάλω τον ίδιο ήχο κλήσης σε όσες επαφές θέλω...
  4. Αυτό το καταραμένο κουμπί σύνδεσης στο Internet. Το έχω πατήσει αρκετές φορές κατά λάθος και φυσικά έχω χρεωθεί...δεν μπορώ να το αλλάξω, δεν μπορώ να το απανεργοποιήσω!

Αυτά προς το παρόν. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη συσκευή αλλά μερικά από τα αρνητικά της με ενοχλούν αρκετά...ειδικά όταν αυτά που της λείπουν υπάρχουν στο Siemens προηγούμενης γενιάς που έχω.

 

Για τα λεφτά της πάντως είναι πολύ καλή πρόταση και φαίνεται πολύ αξιόπιστο προς το παρόν!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Το κουμπι δεν απενεργοποιειται εκτος και να κανεις το Κ530->W660 οποτε πατωντας το κουμπι ιντερνετ θα βγαινει το Walkman.

Και ξεχασες το πιο βασικο που δεν ειναι το M75 σου:p:p:p.Το Κ530 ειναι απο τα πιο προσιτα 3G κινητα:):):):)

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Το κουμπι δεν απενεργοποιειται εκτος και να κανεις το Κ530->W660 οποτε πατωντας το κουμπι ιντερνετ θα βγαινει το Walkman.

 

Το έχει καταφέρει κανένας με επιτυχία αυτό? Έχει τίποτα μειονεκτήματα?

Μήπως έχεις να μου δώσεις κάποιο link με περισσότερες πληροφορίες?

 

Και ξεχασες το πιο βασικο που δεν ειναι το M75 σου:p:p:p.Το Κ530 ειναι απο τα πιο προσιτα 3G κινητα:):):):)

 

Δεν έχεις άδικο, αλλά απέφυγα να αναφερθώ σε λειτουργίες που δεν χρησιμοποιώ καθόλου, όπως το 3G, το GPRS, οι βίντεο κλήσεις (το Κ530 έχει δεύτερη κάμερα για τις βιντεοκλήσεις), ενσωματωμένο instant messaging κλπ. Προς το παρόν, και με εξαίρεση ορισμένες προσφορές, τέτοιες λειτουργίες είναι ακόμη ακριβές για την τσέπη μου και δεν τις χρησιμοποιώ...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Οι εντυπώσεις μου από το Κ530i τον ένα περίπου μήνα που το χρησιμοποιώ είναι οι εξής:

 

Θετικά

  1. Πολύ καλή οθόνη. Ειδικά σε σχέση με την οθόνη του αγαπημένου μου Siemens M75 φαίνεται πολύ ζωντανή και σημαντικά μεγαλύτερη σε μέγεθος.

 

Έτσι είναι, αλλά η παράλληλα η οθόνη του Κ530 δεν αποδίδει καλά στο φως του ήλιου, κάτι που κάνει η οθόνη του Μ75.

 

  • Πολύ καλά τα ακουστικά-handsfree που το συνοδεύουν, καλύτερα από πολλά που έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν.

 

Εμένα μετά από 6 μήνες χρήσης έχουν διαλυθεί.

 

 

Αρνητικά:

  1. Δεν εμφανίζει τη διάρκεια των κλήσεων, παρά μόνο τη στιγμή που πραγματοποιέιται η κλήση. Δυνατότητα που είχε το M75 και μου λείπει πολύ από το Κ530. Άλλο πράγμα πχ η αναπάντητη των 3 δευτερολέπτων (οκ, δεν την άκουσα) και άλλο μια χαμένη κλήση διάρκειας 40 δευτερολέπτων (πώς στο καλό δεν την άκουσα?). Απλή λειτουργία αλλά χρήσιμη και σημαντική η έλλειψή της.
  2. Στις αναπάντητες κλήσεις, μόλις κάποιος σε πάρει 2η φορά, χάνεται η προηγούμενη καταχώρηση, και έτσι δεν μπορείς να γνωρίζεις τι ώρα ήταν η προηγούμενη φορά που προσπάθησε καποιος να σε βρει.
  3. Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ομάδες επαφών, παρά μόνο για ομαδική αποστολή SMS. Στο M75 έχω μια ομάδα φίλων, μια γνωστών, μια συναδέλφων κλπ, με διαφορετικό ήχο κλήσης. Στο Κ530 πρέπει να ψάχνω για να βάλω τον ίδιο ήχο κλήσης σε όσες επαφές θέλω...
  4. Αυτό το καταραμένο κουμπί σύνδεσης στο Internet. Το έχω πατήσει αρκετές φορές κατά λάθος και φυσικά έχω χρεωθεί...δεν μπορώ να το αλλάξω, δεν μπορώ να το απανεργοποιήσω!

 

Αυτά προς το παρόν. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη συσκευή αλλά μερικά από τα αρνητικά της με ενοχλούν αρκετά...ειδικά όταν αυτά που της λείπουν υπάρχουν στο Siemens προηγούμενης γενιάς που έχω.

 

Για τα λεφτά της πάντως είναι πολύ καλή πρόταση και φαίνεται πολύ αξιόπιστο προς το παρόν!

 

Συμφωνούμε σε όλα, και να προσθέσω επίσης ότι θα νοσταλγήσεις και τα βύσματα της Siemens. Το βύσμα στα ακουστικά μου δεν πατάει καλά, όπως και του φορτιστή.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει καταφέρει κανένας με επιτυχία αυτό? Έχει τίποτα μειονεκτήματα?

Μήπως έχεις να μου δώσεις κάποιο link με περισσότερες πληροφορίες?

 

http://myforum.lasyk.net/showthread.php?t=38528

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, αλλά η παράλληλα η οθόνη του Κ530 δεν αποδίδει καλά στο φως του ήλιου, κάτι που κάνει η οθόνη του Μ75.

 

Όντως, παραλειψή μου που δεν το ανέφερα. Απλά είχα στο μυαλό μου την εικόνα της οθόνης σε εσωτερικό χώρο...

 

Εμένα μετά από 6 μήνες χρήσης έχουν διαλυθεί.

 

Αν και φαίνονται ανθεκτικά, μπλέκονται συνέχεια και πολλές φορές αναγκάζομαι να τα τραβήξω. Ελπίζω να μην διαλυθούν και τα δικά μου!

 

Συμφωνούμε σε όλα, και να προσθέσω επίσης ότι θα νοσταλγήσεις και τα βύσματα της Siemens. Το βύσμα στα ακουστικά μου δεν πατάει καλά, όπως και του φορτιστή.

 

Άλλη μια παράλειψή μου: Είναι τόσο λεπτά τα μεταλλάκια στα βύσματα που τα θεωρώ πολύ εύκολο να σπάσουν/να στραβώσουν. Μια φορά μάλιστα άκουγα τον ήχο από τα ακουστικά μονοφωνικό (από το ένα ακουστικό μόνο) και αναγκάστηκα να τα βγάλω και να τα ξανα-μπριζώσω στο κινητό για να ακουστούν κανονικά!

 

 

Σε ευχαριστώ για το link Στέφανε, πάω να δω τι λένε από εκεί!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Το έχει καταφέρει κανένας με επιτυχία αυτό? Έχει τίποτα μειονεκτήματα?

Μήπως έχεις να μου δώσεις κάποιο link με περισσότερες πληροφορίες?.

 

Το δοκίμασα εγώ.Εγώ ο ίδιος έδωσα το λινκ στο φίλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πως μπορώ να ενεργοποιήσω τα mms??εστειλα(καμποσες φορες κ χρεωθηκα..γμτ) mms στο 1333

κ μ στελνει μην. κ μ λεει οταν ερθουν οι ρυθμισεις να βαλω κωδικο 1...ΑΛΛΑ δεν τον δεχεται..λεει μικρο κειμεν0ο!!!!!!τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια.

που θα βρω τα αρχεία για να το κανω w660 αλλα με ελληνικα μενου ? ? ?

μέχρι τώρα εχω βρει μόνο τα αγγλικα.

:-)

 

FS:W660_R8BB001_FS_MEDITERR_RED52

 

MAIN:W660_R8BB001_MAIN_GENERIC_RED52

 

CUSTOM_PACK:Gen_CDA102568_4_R8A_GENERIC_MEDITERR

 

Με αυτά τα αρχεία είχα φλασάρει και το δικό μου κ530 και έγινε :-).

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
...

Δεν έχεις άδικο, αλλά απέφυγα να αναφερθώ σε λειτουργίες που δεν χρησιμοποιώ καθόλου, όπως το 3G ...

 

Δε χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες 3G..Γιατί η τεχνολογία 3G είναι κάτι άλλο ;)

Link to comment
Share on other sites

στη σελιδα που λεει για το convert (http://myforum.lasyk.net/showthread.php?t=38528) λεει οτι

 

 

First connect your phone to the Sony Ericsson Update Service:

http://www.sonyericsson.com/cws/supp... 9?cc=gb&lc=en

(Select your real phone here, K610/K618/V630 or K530, NOT W660!)

Just follow the instructions, this will install the drivers needed to do this.

BUT DO NOT UPDATE YOUR PHONE OR IT WILL BECOME CID53, MEANING YOU WONT BE ABLE TO CONVERT IT!

 

εγω το εκανα update. αρα την ξεχναω την ολη διαδικασια;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ειχα κανει update αλλα δεν μου το εκανε CID53.Τσακαρε το με το XS++ μπορει να εισαι τυχερος.Πολυ πιθανο οταν το ειχα κανει εγω να μην ειχε περαστει ακομα στο συστημα το K530i να γινεται cid53
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μήπως ξέρετε κάποιο Ελληνικό e-shop που να πουλάει τζαμάκι οθόνης για το συγκεκριμένο κινητό;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε κάποιο Ελληνικό e-shop που να πουλάει τζαμάκι οθόνης για το συγκεκριμένο κινητό;

 

www.mobile-parts.com.gr
http://www.pds.com.gr/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Raver ποσο σιγουρος εισαι οτι το λινκ που εδωσες ειναι απο Ελλαδα.Εγω το βλεπω απο Hong Kong ασε που δεν εχει τιποτα.Ποικιλια μηδεν
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε με την καταληξη com.gr

ισως αυτο εννοει ο raver

Αυτο μαλιστα πολυ σωστος και εχει και πολυ πραγμα :p:p.Στα υποψιν για μελλοντικη χρηση

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

http://mobile-parts.com.gr/gr/sonyericsson-1-2/sony-ericsson-k530i-frontcover-thunder-black-original.html

.Υπάρχει και τζαμάκι επάνω ; Μπαίνω από κινητό κ η εικόνα είναι πολύ μικρή. :)

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω αμα εχει τζαμακι επανω,αλλα μου φαινεται λογικο να εχει.μπορεις να ρωτησεις στην εταιρεια και θα σου πουνε.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K530i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...