Jump to content

Sony Ericsson K850


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω χθες παρατήρησα το εξής: Ήθελα να βγάλω φώτο το Χίλτον, ώρα 22.30. Βάζω το αυτόματο και...βγαίνει μαύρη!! Βγάζω το φλάς και ... όλα οκ! Τι τρελλο ειναι αυτό? Ωραία κάμερα....

Παράλληλα βγάζω και το Ν80 με τα ταπεινά του 3.2 mp. και έβγαλε πολυ καλύτερη. Μα ειναι δυνατόν να πρέπει να απενεργοποιώ στο κ850 το φλάς για μακρυνες αποστάσεις? Λογικό είναι να χρησιμεύει για κοντά αλλά οχι και να μαυρίζει όλες τις μακρυνες, έλεος!

 

Μα είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό,ακόμη και οι φωτογραφικές μηχανές το κάνουν(ή έστω ορισμένες από αυτές!).Το φλας επαρκεί το πολύ μέχρι 2,5-3 μέτρα.Από κει και πέρα,όταν φωτογραφίζεις με φλας,ορισμένες παράμετροι της φωτό ρυθμίζονται με βάση αυτήν την απόσταση,π.χ.:η ταχύτητα του κλείστρου ρυθμίζεται στο 1/250.Αυτές οι ρυθμίσεις υπάρχουν ώστε να αποδίδει ιδανικά η κάμερα ανάλογα με τη σκηνή που θα επιλέξεις!Για να φωτογραφίσεις το Χίλτον,θα χρειαστείς 50 προβολείς,όχι το φλας μιας μηχανής!

Θα παρακαλούσα ορισμένοι να το ψάχνατε λίγο περισσότερο πριν αρχίσετε να λέτε κάποιες ανακρίβειες ή έστω να ρωτάτε για το λόγο για τον οποίο μπορεί να συμβαίνει αυτό,διότι έτσι δημιουργούνται φήμες οι οποιες δε στέκουν... ;)

 

Συνεπώς δεν ισχύει κάτι τέτοιο.Γενικά,όταν φωτογραφίζουμε μακρινά τοπία απενεργοποιούμε το φλας,καθώς η χρήση του είναι απλά άσκοπη.Αυτό ισχύει ακόμη και για τις επαγγελματικές μηχανές,για να μη βιαστείτε ορισμένοι και το αντικρούσετε...

Link to comment
Share on other sites

Εγω χθες παρατήρησα το εξής: Ήθελα να βγάλω φώτο το Χίλτον, ώρα 22.30. Βάζω το αυτόματο και...βγαίνει μαύρη!! Βγάζω το φλάς και ... όλα οκ! Τι τρελλο ειναι αυτό? Ωραία κάμερα....

Παράλληλα βγάζω και το Ν80 με τα ταπεινά του 3.2 mp. και έβγαλε πολυ καλύτερη. Μα ειναι δυνατόν να πρέπει να απενεργοποιώ στο κ850 το φλάς για μακρυνες αποστάσεις? Λογικό είναι να χρησιμεύει για κοντά αλλά οχι και να μαυρίζει όλες τις μακρυνες, έλεος!

 

Για να στο πώ απλά φίλε για να το καταλάβεις:

1ον το κινητό ξέροντας ότι θα ενεργοποιηθεί το φλάς, αυτόματα καταβάζει το iso(φωτοευαισθησία) και αυξάνει το contrast ώστε η φωτογραφία σου να μην βγεί κατάλευκη.

2ον: ατυχώς το φώς από το φλάς χάθηκε στο άπειρο και έτσι δεν οφέλησε καθόλου την σκηνή που τράβηξες αλλά οι παραπάνω ρυθμίσεις της κάμερας παρέμειναν και το αποτέλεσμα το είδες στην οθόνη του τηλεφώνου.

 

Να ξέρετε ότι το φλάς πρέπει κάπου να σκάει ώστε να φωτίζει το πορτρέτο σας και όχι να χάνεται στο άπειρο, διαφορετικά καλύτερα να μην το χρησιμοποιείτε.

Βέβαια, στις ψηφιακές το φλάς μπορεί να χρεισιμοποιηθεί με πολλούς άλλους τρόπους(πχ σε συνδυασμό υψηλό iso) αλλά στα κινητά δεν υπάρχουν ακόμα τέτοιες ρυθμίσεις

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το κ 850 στα 3.2 pixel και θα πάθεις πλάκα.!!!Βγάζει τέλειες! Μακράν από όλα.Γνώμη μου πάντα.Πάντως μην τα παραλέτε είναι καλό κινητό.Με αυτά που λέτε..... είναι σαν να μην βλέπετε ότι έχει τις καλύτερες κριτικές!
Link to comment
Share on other sites

Για να στο πώ απλά φίλε για να το καταλάβεις:

1ον το κινητό ξέροντας ότι θα ενεργοποιηθεί το φλάς, αυτόματα καταβάζει το iso(φωτοευαισθησία) και αυξάνει το contrast ώστε η φωτογραφία σου να μην βγεί κατάλευκη.

2ον: ατυχώς το φώς από το φλάς χάθηκε στο άπειρο και έτσι δεν οφέλησε καθόλου την σκηνή που τράβηξες αλλά οι παραπάνω ρυθμίσεις της κάμερας παρέμειναν και το αποτέλεσμα το είδες στην οθόνη του τηλεφώνου.

 

Να ξέρετε ότι το φλάς πρέπει κάπου να σκάει ώστε να φωτίζει το πορτρέτο σας και όχι να χάνεται στο άπειρο, διαφορετικά καλύτερα να μην το χρησιμοποιείτε.

Βέβαια, στις ψηφιακές το φλάς μπορεί να χρεισιμοποιηθεί με πολλούς άλλους τρόπους(πχ σε συνδυασμό υψηλό iso) αλλά στα κινητά δεν υπάρχουν ακόμα τέτοιες ρυθμίσεις

 

 

+1.Συμφωνώ και επαυξάνω! ;)

Μα ακόμη και τα exif στοιχεία να δούμε από 1 μια φωτό με φλας και από μια σε νυχτερινή λειτουργία χωρίς φλας θα δούμε ότι η ταχύτητα κλείστρου στη μεν φωτό με φλας είναι 1/250 ενώ χωρίς φλας είναι 1/2,δηλαδή η μέρα με τη νύχτα!!

Είναι φυσικό να χάνεται η ένταση του φλας σε μακρινές αποστάσεις,για να φωτογραφηθεί το Χίλτον βράδυ με άψογα αποτελέσματα θέλουμε μια άψογη επαγγελματική μηχανη με τρίποδο,με ταχύτητα κλείστρου 3 δευτερόλεπτα και όχι φλας!! :)

Με το φλας οποιαδήποτε μηχανή και να χρησιμοποιήσει κανείς(και μιλάμε για φωτ. μηχανή ούτε καν για κάμερα κινητού),αν δεν μαυρίσει η φωτό τελείως ή δε βγει πιο σκοτεινή,η δουλειά που θα κάνει το φλας θα είναι το απόλυτο μηδεν!

Link to comment
Share on other sites

Για να στο πώ απλά φίλε για να το καταλάβεις:

1ον το κινητό ξέροντας ότι θα ενεργοποιηθεί το φλάς, αυτόματα καταβάζει το iso(φωτοευαισθησία) και αυξάνει το contrast ώστε η φωτογραφία σου να μην βγεί κατάλευκη.

2ον: ατυχώς το φώς από το φλάς χάθηκε στο άπειρο και έτσι δεν οφέλησε καθόλου την σκηνή που τράβηξες αλλά οι παραπάνω ρυθμίσεις της κάμερας παρέμειναν και το αποτέλεσμα το είδες στην οθόνη του τηλεφώνου.

 

Να ξέρετε ότι το φλάς πρέπει κάπου να σκάει ώστε να φωτίζει το πορτρέτο σας και όχι να χάνεται στο άπειρο, διαφορετικά καλύτερα να μην το χρησιμοποιείτε.

Βέβαια, στις ψηφιακές το φλάς μπορεί να χρεισιμοποιηθεί με πολλούς άλλους τρόπους(πχ σε συνδυασμό υψηλό iso) αλλά στα κινητά δεν υπάρχουν ακόμα τέτοιες ρυθμίσεις

Και να συμπληρώσω και κάτι διότι έχω βαρεθεί να το διαβάζω και συνεχώς γελάω, όχι τίποτε άλλο.

Τα 5 mp δεν σημαίνει καλύτερη φώτο αλλά μεγαλύτερη πυκνότητα όταν θέλουμε ποιό μεγάλη φώτο για εκτύπωση η για να την δούμε στο pc. Επομένως ας σταματήσουν κάποιοι να λένε πως το παλιό τους κινητό έβγαζε καλύτερες συγκρίνοντας τις φώτος στο κινητό τους.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως φιλε μου το κ850 δεν εβγαλε την αναμενομενη ποιοτητα που ολοι μας περιμεναμε.. :mad:

 

Δεν συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το κ 850 στα 3.2 pixel και θα πάθεις πλάκα.!!!Βγάζει τέλειες! Μακράν από όλα.Γνώμη μου πάντα.Πάντως μην τα παραλέτε είναι καλό κινητό.Με αυτά που λέτε..... είναι σαν να μην βλέπετε ότι έχει τις καλύτερες κριτικές!

 

Σε αυτό που λες φίλε μου συμφωνώ κι εγώ.Έχω το Κ750,το Κ800 και το Κ850 (μεταξύ άλλων).Μου αρέσει να ασχολούμαι με τα τηλέφωνα και το θέμα φωτογραφία με απασχολεί πολύ.Παρακολουθώ όσο μπορώ το forum του myphone και όχι μόνο γιά αυτό το τηλέφωνο.Το έχω από τις γιορτές αγοράσει.Δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.Οι φωτογραφίες του όντως πάντως στα 5 ΜΡ δεν με ικανοποίησαν όσο θα ήθελα.Ψάχνοντας διάβασα ότι στα 3.2 βγάζει καλύτερες.Το δοκίμασα και θα συμφωνήσω.Είναι πιο ευκρινείς και με πιό πιστά χρώματα.Στον υπολογιστή πάσντα αναφέρομαι.Δεν είμαι επαγγελματίας ούτε ειδικός.Απλά παραθέτω την προσωπική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μην τους αποπαίρνετε, απλά πολλοί δεν είχαν πριν χρησιμοποιήσει ψηφιακή φωτογραφική μηχανή και νομίζουν ότι φταίει το κινητό, ενώ αυτοί δε γνωρίζουν πώς να το χρησιμοποιήσουν... Θέλει να έχεις γνώσεις φωτογραφίας ή τουλάχιστον να είχες χρησιμοποιήσει ψηφιακή πριν για αρκετό χρονικό διάστημα για να ξέρεις τι μπορείς να τραβήξεις και πώς...
I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Δεν τους αποπήρε κανείς!

Ok,συμφωνώ ότι το ύφος το δικό μου τουλάχιστον ίσως να φαινοταν επιθετικό,αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου! :)

Ελπίζω τώρα να λύθηκαν κάποιες απορίες για το θέμα:Φωτογράφηση τοπίου τη νύχτα με ή χωρίς φλας! ;)

Link to comment
Share on other sites

Για κατσε ρε φιλε γιατι καπως περιεργα μας τα λες!Τι ενοεις ποιοτιτα?Το υλικο κατασκευης του μια χαρα ειναι(εκτος απο το πορτακι της μπαταριας που ψιλοτριζει) και η ποιοτητα της καμερας καλυτερη τουλαχιστον απο του ν903(3,2):blink:!!!

 

Υ.Γ.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχεις κολησει με το μουφοsharp:!::blink::lol:

Sorry φιλε μου αλλα εσυ θα με τρελανεις :!: το ειχες το sharp 903 και το λες μουφο sharp? εγω σου ειπα το τσεκαρα με το κ850 μου που ειχα, (και ευτυχως τωρα το πουλησα!) σε εκτυποση φοτο, στον υπολογιστη μου, στην LCD 42 που εχω, σε ευκρινεια, σε καθαροτητα, και του εριχνε ΜΕ ΑΝΕΣΗ του κ850! και δε μιλησα ΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ αλλα ΣΕ ΕΥΚΡΙΝΕΙΑ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΖΩΝΤΑΝΙΑ ΧΡΟΜΑΤΩΝ. και το τσεκαρα το κ850 και σε αναλυση 3.2 και 5 megapixels :!: και το sharp του εριχνε χαλαρα και σε φοτο και στο βιντεο :!:

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό,ακόμη και οι φωτογραφικές μηχανές το κάνουν(ή έστω ορισμένες από αυτές!).Το φλας επαρκεί το πολύ μέχρι 2,5-3 μέτρα.Από κει και πέρα,όταν φωτογραφίζεις με φλας,ορισμένες παράμετροι της φωτό ρυθμίζονται με βάση αυτήν την απόσταση,π.χ.:η ταχύτητα του κλείστρου ρυθμίζεται στο 1/250.Αυτές οι ρυθμίσεις υπάρχουν ώστε να αποδίδει ιδανικά η κάμερα ανάλογα με τη σκηνή που θα επιλέξεις!Για να φωτογραφίσεις το Χίλτον,θα χρειαστείς 50 προβολείς,όχι το φλας μιας μηχανής!

Θα παρακαλούσα ορισμένοι να το ψάχνατε λίγο περισσότερο πριν αρχίσετε να λέτε κάποιες ανακρίβειες ή έστω να ρωτάτε για το λόγο για τον οποίο μπορεί να συμβαίνει αυτό,διότι έτσι δημιουργούνται φήμες οι οποιες δε στέκουν... ;)

 

Συνεπώς δεν ισχύει κάτι τέτοιο.Γενικά,όταν φωτογραφίζουμε μακρινά τοπία απενεργοποιούμε το φλας,καθώς η χρήση του είναι απλά άσκοπη.Αυτό ισχύει ακόμη και για τις επαγγελματικές μηχανές,για να μη βιαστείτε ορισμένοι και το αντικρούσετε...

@ ddr2: Σε ευχαριστώ για την εξήγηση. Εισαι κατι παραπάνω απο κατανοητός!

 

@ kotsianis7: Αν και δεν ασχολούμαι με απαντήσεις του ύφους σου να ξέρεις οτι σε ένα φόρουμ πάντα υπάρχουν κάποιοι που δεν ξέρουν τα πάντα περί φωτογραφίας, όπως η αφεντιά σου, και ότι κάθε ερώτηση ή σχόλιο δεν έχει απο πίσω της σκοπό να δημιουργεί φήμες και να περιέχει ανακρίβειες. Γιατί τόσος φανατισμός πιά με μια συσκευή?

Εγώ πάντως τώρα την αγόρασα και θα ρωτάω και θα κρίνω όπως νομίζω, όπως κάνω εδώ και 5 χρόνια σε αυτή την παρέα στο φόρουμ, χωρίς καμιά κακή πρόθεση και ιδιοτελή σκοπο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Sorry φιλε μου αλλα εσυ θα με τρελανεις :!: το ειχες το sharp 903 και το λες μουφο sharp? εγω σου ειπα το τσεκαρα με το κ850 μου που ειχα, (και ευτυχως τωρα το πουλησα!) σε εκτυποση φοτο, στον υπολογιστη μου, στην LCD 42 που εχω, σε ευκρινεια, σε καθαροτητα, και του εριχνε ΜΕ ΑΝΕΣΗ του κ850! και δε μιλησα ΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ αλλα ΣΕ ΕΥΚΡΙΝΕΙΑ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΖΩΝΤΑΝΙΑ ΧΡΟΜΑΤΩΝ. και το τσεκαρα το κ850 και σε αναλυση 3.2 και 5 megapixels :!: και το sharp του εριχνε χαλαρα και σε φοτο και στο βιντεο :!:

 

Δεν μπορώ να πάρω θέση γιατί δεν ακουμπάω την λέξη sharp (Μου θυμίζει φορητό ραδιοκασετόφωνο) ,αλλά εμένα μου αρέσει το Κ 850i.Εξάλλου δεν μπορεί κανείς να τα συγκρίνει με ψηφιακές μηχανές. Εγώ είδα και αλλά προτερήματα που γουστάρω στο Κ850ι.Θα σου πώ βέβαια ότι με την ρύθμιση ενεργή του φαινόμενου κόκκινων ματιών βγάζει υπέροχες! Γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

@ kotsianis7: Αν και δεν ασχολούμαι με απαντήσεις του ύφους σου να ξέρεις οτι σε ένα φόρουμ πάντα υπάρχουν κάποιοι που δεν ξέρουν τα πάντα περί φωτογραφίας, όπως η αφεντιά σου, και ότι κάθε ερώτηση ή σχόλιο δεν έχει απο πίσω της σκοπό να δημιουργεί φήμες και να περιέχει ανακρίβειες. Γιατί τόσος φανατισμός πιά με μια συσκευή?

Εγώ πάντως τώρα την αγόρασα και θα ρωτάω και θα κρίνω όπως νομίζω, όπως κάνω εδώ και 5 χρόνια σε αυτή την παρέα στο φόρουμ, χωρίς καμιά κακή πρόθεση και ιδιοτελή σκοπο

 

 

Συγνώμη φίλε μου,δε διάβασες πιο πάνω που γράφω ότι όντως το ύφος του ποστ μου φαίνεται επιθετικό αλλά στην πραγματικότητα δεν είχα τέτοιο σκοπό;Πού να μην το έγραφα κιόλας!!

Δεν είχα σκοπό να θίξω κανέναν ούτε είμαι φανατικος με καμια συσκευή!Αν εσύ το βλέπεις έτσι,με γειά σου με χαρά σου.Κάνεις λάθος όμως...

Και ok,να ξέρω στο μέλλον να μη δώσω καμία συμβουλή σε σένα,αφού θεωρείς ότι είμαι επιθετικός και φανατισμένος και όλα θα είναι ωραία και καλά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι ιδέα μου η το hands free του κινητού δεν έχει καλό και δυνατό ήχο?

Σκέφτομαι να πάρω ένα από το ebay, τι λέτε γι αυτό εδώ http://cgi.ebay.com/NEW-HPM-65-Headset-Black-for-Sony-Ericsson-K800i-W950i_W0QQitemZ150217255628QQihZ005QQcategoryZ20347QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι ιδέα μου η το hands free του κινητού δεν έχει καλό και δυνατό ήχο?

Σκέφτομαι να πάρω ένα από το ebay, τι λέτε γι αυτό εδώ http://cgi.ebay.com/NEW-HPM-65-Headset-Black-for-Sony-Ericsson-K800i-W950i_W0QQitemZ150217255628QQihZ005QQcategoryZ20347QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Πάρα πολύ καλά τα ακουστικά... Αυτά εσύ δλδ θα τα πάρεις 7,00€;; Πώ ρε... Να σε τι χρειάζετε η πιστωτική!

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλά τα ακουστικά...

 

Απλά να πώ ότι από χρήστη των εν λόγω ακουστικών που μίλησα σήμερα ( έχει το w710i ) μου είπε ότι τα in ear bads είναι καλήτερα.

 

Παρενθετικά, να διαπιστώσω και εγώ ότι "κολλάει" στο media player.

 

Στη συνέχεια να παραθέσω 1 "πρόβλημα" που αντιμετωπίζω στο Κ850 μου. Όταν αναπαράγω κάποιο βίντεο μακράς διαρκείας στον media player π.χ. ταινία, και ο ήχος αναμεταδίδεται από τα HBH-DS200 bluetooth στερεοφωνικά ακουστικά, τότε ο συγχρονισμός εικόνας-ήχου κλονίζεται σε σχέση με τον χρόνο, με την εικόνα να μένει πίσω ενώ ο ήχος αναμεταδίδεται στην κανονική ταχύτητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα χθες να κανω αναβαθμιση του τηλεφωνου μου Κ850i από το internet (μεσω της επίσημης σελίδας της SonyEriccson).

Η διαδικασία εξελήχθηκε κανονικά σύμφωνα με τις οδηγίες και όταν όλα τελείωσαν μου βγήκε μύνημα ότι η αναβάθμιση απέτυχε, και από εκείνη την στιγμή το τηλέφωνο νέκρωσε.

ΔΕΝ ανοίγει, ΔΕΝ φορτίζει - τίποτε.

ΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΛΑ;

 

ετοιμαζομαι να το παω στο service , ελπιζω να καταφερουν κατι εκεινοι

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κανενα νεο για την πολυποθητη αναβαθμιση εχουμε ????

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κανενα νεο για την πολυποθητη αναβαθμιση εχουμε ????

 

Χθες το βραδυ που προσπαθησα να κανω αναβαθμιση τιποτα παντως.

Δεν εχουν βγαλει κατι.

Απλα περιμενουμε :cool:

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Λίγο καιρό πριν ανακοινωθεί το μοντέλο-αντικαταστάτης (λογικά δε θα αργήσει), βλέπω ακόμα να περιμένει ο κόσμος την πολυπόθητη αναβάθμιση και την τιμή (εκτός προσφορών) να έχει σταθεροποιηθεί στα 420 ευρώ... Δεν τη βρίσκω καθόλου λογική όταν με 100 ευρώ παραπάνω μπορεί κανείς να πάρει ένα smartphone με επίσης πολύ καλή κάμερα και gps. Γνωρίζω ότι δεν είναι συγκρίσιμα, αλλά σε οικονομικό επίπεδο είναι...

Ελπίζω σύντομα να ρίξουν την τιμή του γιατί αν πάει έτσι θα τους μείνουν πολλά κομμάτια και μόνο... σε προσφορές θα τα δώσουν !!!

Απαράδεκτη η SE !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλό περιμένουν και δεν την βγάζουν την αναβάθμιση :mad:.. βαρέθηκα να περιμένω :wacko:.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση; Επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω το κινητό μέσω vodafone, έχει καταφέρει κανείς να βγάλει τα menu του vodafone live; Με λίγα λόγια να κάνει debrand ώστε να αναβαθμίζεται με τα αυθαιντικά firmware της SE και όχι τα αντίστοιχα της vodafone που είναι 2 εκδοσεις πίσω και "κόβουν" δυνατότητες από τη συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K850

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...