Jump to content

Σχολές. Μετανοιώσατε εκεί που σπουδάζετε;


jim19
 Κοινοποίηση

Μετανοιωσατε εκει που σπουδαζετε??  

130 members have voted

  1. 1. Μετανοιωσατε εκει που σπουδαζετε??

    • Ναι
      56
    • Οχι
      74


Recommended Posts

Τουριστικων Επιχειρησεων Αθηνας.Καλα ειναι κι αν δεν ειχαμε τις απεργιες θα ηταν ακομα καλυτερα....!Βεβαια μετανιωνω καποιες φορες που βλεπω φιλους απο το Λυκειο που με το ζορι τελειωσαν,να δουλευουν και να εχουν τ'αυτοκινητα τους κι εγω να ειμαι ακομα μαθητης ουσιαστικα.Αλλα ειμαι αισιοδοξος κι επιφυλασσομαι....!
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τουριστικων Επιχειρησεων Αθηνας.Καλα ειναι κι αν δεν ειχαμε τις απεργιες θα ηταν ακομα καλυτερα....!Βεβαια μετανιωνω καποιες φορες που βλεπω φιλους απο το Λυκειο που με το ζορι τελειωσαν,να δουλευουν και να εχουν τ'αυτοκινητα τους κι εγω να ειμαι ακομα μαθητης ουσιαστικα.Αλλα ειμαι αισιοδοξος κι επιφυλασσομαι....!

 

Don't worry!! Be happy!!!!!!!!!:p :p :p Ti εξαμηνο εισαι??Εγω διπλα σου...Διοικηση επιχειρησεων.Γ'εξαμηνο.:D

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια ειμαι στο Πανεπιστημιο Πειραιως,Στατιστικης & Ασφαλιστικης Επιστημης,6ο Εξ.,ωραια ειναι και δεν το εχω μετανοιωσει,δεν μπορω να πω,αλλα εχω μπουχτισει στα μαθηματικα,δεν αντεχω αλλο,δεν θελω αλλα,οχι αλλα,ισως λιγα...:tease:

Γενικα παντως ειμαι αρκετα ικανοποημενος!Να μην χρωσταγα και τα κερατα μου...:p

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια ειμαι στο Πανεπιστημιο Πειραιως,Στατιστικης & Ασφαλιστικης Επιστημης,6ο Εξ.,ωραια ειναι και δεν το εχω μετανοιωσει,δεν μπορω να πω,αλλα εχω μπουχτισει στα μαθηματικα,δεν αντεχω αλλο,δεν θελω αλλα,οχι αλλα,ισως λιγα...:tease:

Γενικα παντως ειμαι αρκετα ικανοποημενος!Να μην χρωσταγα και τα κερατα μου...:p

 

Για τη συγκεκριμενη σχολη εχω ακουσει οτι δυσκολα αποφοιταει κανεις.Εχει ακριβως αυτα που λες κι εσυ,αλλα τα μαθηματα απο μια γειτονισσα που ειναι στο ιδιο λεει οτι ειναι παλουκια.:confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν παλευεται ωρες ωρες,απο καποια στιγμη και μετα κουραζεσαι με τα πολλα μαθηματικα αν και δεν ειναι αποκλειστικα αυτο το αντικειμενο,εχουμε και κατι τζιμανια καθηγητες...Αλλα I will Survive!

 

Υ.Γ. Ωραια η γειτονισσα ?:p

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Σπουδαζω Φαρμακευτικη στην Ιταλια,η αληθεια ειναι πως στην αρχη δεν ηθελα καθολου να ασχοληθω με αυτο..ειμαι τελειως κολλημενη με την μουσικη κ μονο οτι ειχε σχεση με αυτη ηθελα να κανω...αλλα λιγο οτι η μητερα μου εχει φαρμακειο κ εχω ετοιμη δουλεια λιγο οτι μου αρεσε το εξωτερικο...here i am:happy:

Και πλεον ειμαι πολυ χαρουμενη με αυτο που επελεξα...μολις παρω πτυχειο ομως θα προσπαθησω να ασχοληθω κ με το κολλημα μου πιο σοβαρα:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Egw teleiwsa Nomiki stin Athina kai twra kanw LLM stin Agglia.

Den metaniwsa ti sxoli, alla tin poli. Tha ithela na min eixa spoudasei stin Athina. Tha ithela na eixa zisei foititiki zwi me oli ti simasia tis leksis. H Athina me apogoiteuse auta ta xronia. Twra omws pou eimai makria, tin AGAPW!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ντε,μη Βαρας:sorry: ,παρεξηγησες,πραγματικα υπαρχουν παρα πολλα αξιολογα ΤΕΙ και με πολυ καλο κυκλο σπουδων,απλα αναφερομαι στο γεγονος οτι εχουν κανει οτι ειδικοτητα θες ΑΤΕΙ,μονο ζαμπονοκοπτικη δεν εχουμε δει...:)

Με συγχωρεις για το ανωτερη απο ταχυτητα το λαθος:O .Παντως η αληθεια ειναι -και επιμενω σε αυτο-πως το μονο που αλλαξαν στα ΤΕΙ ειναι το Α που τα κανει ΑΤΕΙ...Μην κρινεις μονο απο τα τμηματα των μεγαλων πολεων,τυγχανει να γνωριζω πολλα ατομα που ειναι σε μικρες επαρχιακες πολεις και πραγματικα δεν υπηρξε καμμια βελτιωση με την "Αναβαθμιση".Αν επομενως θεωρεις πως οι υπολοιποι σας βλεπουν ως μπακαληδες και ενα "Α" στην ονοματολογια της σχολης σωζει την κατασταση νομιζω πως βολευεσαι με λιγα...

 

Το σχόλιό μου δεν είχε σκοπό να σε επιπλήξει, απλά με αφορμή αυτό που είπες εξέφρασα την άποψή μου. :)

 

Αναβάθμιση ουσιαστική δεν μπορώ να γνωρίζω αν υπήρξε σε όλα τα ΑΤΕΙ, τουλάχιστον στης Κοζάνης υπήρξε πάντως.

 

Δε βολεύομαι με λίγα και σε καμία περίπτωση δεν περιμένω να με σώσει το πρώτο γράμμα του αλφάβητου. Στην Ελλάδα είμαι ένα τίποτα με το πτυχίο που έχω (δεν έχω επαγγελματικά δικαιώματα) αλλά ξέρεις κάτι; ΧΕΣΤΗΚΑ! Περάτωσα τις σπουδές μου εκεί που ήθελα, έκανα μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό, θέλω να προχωρήσω ένα βήμα παραπέρα (λέγε με PhD) και πραγματικά δε μου καίγεται καρφάκι αν το Ελληνικό Δημόσιο με αναγνωρίσει ποτέ ως Βιομηχανικό Σχεδιαστή. Μου φτάνει που με αναγνωρίζει ο ιδιωτικός τομέας και -ως επί το πλείστον- με πληρώνει καλά γι' αυτό που κάνω.

 

Μέση είναι η εκπαίδευση του λυκείου, ανώτερη των ΤΕΙ και ανωτατη των ΑΕΙ φίλε μου

 

Αντιγράφω από το Diploma Supplement που έχω στα χέρια μου από το ΑΤΕΙ Κοζάνης, διότι δεν μπορώ να το σκανάρω:

 

Secondary Education:

 

Lower Secondary School ---------- Lower

 

General Lyceum - T.V.E. ---------- Upper

 

Tertiary Education:

 

Universities ------------------ Technological Education Institutes

 

Tertiary σημαίνει Τριτοβάθμια, το οποίο με τη σειρά του μεταφράζεται σε Ανώτατη. Μετά πάμε στις Μεταπτυχιακές Σπουδές (Master's και Doctor's degrees).

 

Σπουδαζω Φαρμακευτικη στην Ιταλια,η αληθεια ειναι πως στην αρχη δεν ηθελα καθολου να ασχοληθω με αυτο..ειμαι τελειως κολλημενη με την μουσικη κ μονο οτι ειχε σχεση με αυτη ηθελα να κανω...αλλα λιγο οτι η μητερα μου εχει φαρμακειο κ εχω ετοιμη δουλεια λιγο οτι μου αρεσε το εξωτερικο...here i am:happy:

Και πλεον ειμαι πολυ χαρουμενη με αυτο που επελεξα...μολις παρω πτυχειο ομως θα προσπαθησω να ασχοληθω κ με το κολλημα μου πιο σοβαρα:p

 

In quale citta'? Sei a Firenze? Mandami un PM. ;)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

 

Αντιγράφω από το Diploma Supplement που έχω στα χέρια μου από το ΑΤΕΙ Κοζάνης, διότι δεν μπορώ να το σκανάρω:

 

Secondary Education:

 

Lower Secondary School ---------- Lower

 

General Lyceum - T.V.E. ---------- Upper

 

Tertiary Education:

 

Universities ------------------ Technological Education Institutes

 

Η μετάφραση αυτή απλά χωρίζει τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση σε κατώτερη και ανώτερη. Μονο ως προς αυτό το διαχωρισμό ο χαρακτηρισμός "ανώτερη" είναι σωστός - δηλαδή ανώτερη μέση εκπαίδευση.

 

Κατά τα αλλα τα λύκεια είναι μέρος της μέσης εκπαίδευσης, όπως σωστά είπε ο dentist.

Link to comment
Share on other sites

Στην Τριτοβάθμια(Ανώτερη+Ανώτατη) ανήκουν και τα ΤΕΙ αλλά αυτά ανήκουν στην Ανώτερη που αυτό αντιστοιχεί με πτυχίο από κολέγιο στο εξωτερικό. Τα Πανεπιστήμια ανήκουν στην Ανώτατη, τα πτυχία που δίνουν στα 4-5 χρόνια κατά περίπτωση είναι ισότιμα με Bachelor's Degree. Μετά όπως είπες, είναι τα μεταπτυχιακά MSc ή ΜΑ, PhD κλπ...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω ξανά από το Diploma supplement:

 

Public higher education is divided into Universities and Technological Education Institutes (TEI). Students are admitted to these Institutes according to their performance at national level examinations taking place at the second and third grade of Lykeio (γραμμένη σε άλλη παράγραφο η ερμηνεία της λέξης). Additionally, students are admitted to the Hellenic Open University upon the completion of the 22 year of age by drawing lots.

 

Τι βλέπουμε σε αυτό: Public higher education = Δημόσια ανώτερη εκπαίδευση διότι ως γνωστόν higher = ανώτερος. Βέβαια στην Αγγλική δεν μπορείς να πεις ανώτατη = highest την εκπαίδευση οπότε είτε στο ελληνικό κείμενο (δεν το έχω πρόχειρο) αναγράφεται ανώτατη (ορθά) είτε ανώτερη (lost in translation).

 

α. Το πτυχίο του ΑΤΕΙ αναγνωρίζεται κανονικά ως ισότιμο Bachelor's degree στο εξωτερικό. Πχ, η περίπτωσή μου: Μηχανικός Βιομηχανικού Σχεδιασμού Τ.Ε. μεταφράζεται στο εξωτερικό Industrial Design Engineer BEng.

 

To diploma supplement γράφει το εξής:

 

Level of Qualification:

Undergraduate

Level 5A (classification on the ISCED/UNESCO system)

 

Αν έχει κάποιος πρόχειρο link ώστε να δούμε σε τι αναφέρεται αυτό το 5Α ας κάνει έναν κόπο να το ποστάρει.

 

β. Τι το ψάχνουμε βασικά, το αρχικό Α μεταφράζεται ως Ανώτατο στο ΑΤΕΙ, οπότε ό,τι και να λέμε εμείς εδώ το ΑΤΕΙ ανήκει στην ανώτατη τριτοβάθμια εκπαίδευση της Ελλάδας.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

παιδεια για να καταλαβετε ποσο υποβαθμισμενα ειναι για την κοινη γνωμη τα ΤΕΙ οταν αναφερονται τα ΜΜΕ σε ατομα που σπουδαζουν στα τει τους λενε σπουδαστες των ΤΕΙ ουτε καν φοιτητες δεν ειναι δηλαδη.ΕΛΕΟΣ
ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

παιδεια για να καταλαβετε ποσο υποβαθμισμενα ειναι για την κοινη γνωμη τα ΤΕΙ οταν αναφερονται τα ΜΜΕ σε ατομα που σπουδαζουν στα τει τους λενε σπουδαστες των ΤΕΙ ουτε καν φοιτητες δεν ειναι δηλαδη.ΕΛΕΟΣ

 

φοιτώ=σπουδάζω, όπως καταλαβαίνεις σπουδαστής και φοιτητής είναι λέξεις ισότιμες. Τώρα για την κοινή γνώμη, εκ των πραγμάτων ρε παιδιά, το επίπεδο των ΤΕΙ είναι εξευτελιστικά (δεδομένου ότι απαρτίζουν την Γ'βαθμια) χαμηλό. Ας μην κοροϊδευόμαστε τώρα, δε νομίζω ότι αξιώνετε φίλε kotetsi να γίνετε ισότιμοι με τους Πολυτεχνίτες, engineers. Και τέλος, επειδή τα έχω δει από γνωστούς, βγαίνουν στο εξωτερικό με πτυχίο Πανεπιστημίου και περνάνε από 1000 κύματα για να αναγνωριστούν τα πτυχία τους, και μάλιστα από σχολές οπου έχει εφαρμοστεί η αξιολόγηση...Τώρα φαντάσου με χαρτί από ΤΕΙ πόσο δύσκολα θα είναι...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε dentist, δεν μπορώ να αξιώνω να είμαι ισότιμος από τη στιγμή που το ίδιο το κράτος δηλώνει ότι είμαι ισότιμος με τον Πανεπιστημιακό! Η τριτοβάθμια τεχνολογική εκπαίδευση είναι το ίδιο δύσκολη με την τριτοβάθμια πανεπιστημιακή, τουλάχιστον όπως την έχω ζήσει εγώ. Η μεν είναι πιο πρακτική και η δε πιο θεωρητική, κάνω λάθος; Από κει και πέρα η γνώση που λαμβάνεται, τόσο από ΤΕΙ όσο και από Πανεπιστήμια, είναι ένα τίποτε χωρίς την εμπειρία και την προσωπική εργασία. Επιπροσθέτως, «καλόπαιδα» υπάρχουν σε όλες τις σχολές που δε θα διαβάσουν ποτέ. Δεν ήμουν από αυτούς, όπως και πολλά άτομα που ξέρω, εκμεταλλεύτηκα σωστά τις βάσεις που μου έδωσε το ΤΕΙ, έριξα προσωπική έρευνα, διάβασα όπως έπρεπε (more or less το τελευταίο, όλοι μας πιστεύω ότι έχουμε πάει σε εξεταστική να περάσουμε με πεντάρι κάποια μαθήματα) και τελικά βλέπω ότι έχω φτάσει εκεί που ήθελα πάντα.

 

Τελοσπάντων, επειδή μιλάω προσωπικά και φαίνεται ότι θίγομαι, θέλω να τονίσω ότι σε καμία περίπτωση δε συμβαίνει αυτό, τουλάχιστον όχι στο βαθμό που φαίνεται. Θίγομαι όσον αφορά το ότι όλες οι τεχνολογικές σχολές μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι (ΤΕΙ = αραλίκι) ενώ κάτι τέτοιο δε θα έπρεπε να συμβαίνει. Αντίστοιχα, δεν μπορώ να πιστέψω ότι ΑΕΙ = διάβασμα, φερ' ειπείν, για όλες τις σχολές. Δεν υπάρχουν δηλαδή Πανεπιστήμια «επιπέδου δαπέδου» (μηδενικές υποδομές, κακή οργάνωση, φοιτητές «σκεπάρνια» κλπ συναφή);

 

Σε καμία περίπτωση δεν απαξιώνω την Π.Ε. στη χώρα μας (και αντίστοιχα δεν εκθειάζω την Τ.Ε.). Μακάρι να είχα βγάλει καλύτερο βαθμό και να περνούσα στο ΕΜΠ. Δικαιώθηκα όμως με τις επιλογές μου, ρίχνοντας και αρκετή προσωπική δουλειά, κι αυτό μου φτάνει.

 

Εν κατακλείδι, μιας και το θέμα έχει παρεκτραπεί από το αρχικό του θέμα, θέλω να πω ότι δεν έχει καμία σημασία σε ποια σχολή φοιτεί κάποιος αρκεί: α. να του αρέσει, β. να διαβάζει, γ. να θέτει στόχους για παραπάνω.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, δεν ξέρω τι συμβαίνει με τους μηχανικούς ακριβώς -ξέρω πως το επίπεδο στο ΕΜΠ και στα σχετικά ΑΕΙ είναι πολύ υψηλό, ο εξοπλισμός τους σύγχρονος, αυτοί παίρνουν τον τίτλο του μηχανικού (τουλάχιστον στη χώρα μας, πόσο μάλλον..) ενώ από ΤΕΙ όχι (τώρα όπως άκουσα μεθοδεύουν αλλαγές για να ονομαστούν τεχνολόγοι). Ως εκ τούτου, ισότιμος με τον Παν/μιακό δεν είσαι, ξεκάθαρα. Να σου πω κάτι σχετικό με το αντικείμενό μου, γιατροί γιατί δε βγαίνουν από ΤΕΙ? με καταλαβαίνεις.

 

Αυτό που λες με τους χαβαλέδες ισχύει, επίσης υπάρχουν καλά τμήματα ΤΕΙ π.χ. της πληροφορικής. Επίσης, χαίρομαι που ακούω ότι υπάρχουν και συνειδητοποιημένα άτομα στο χώρο σου αλλά κ γεικότερα που την ψάχνουν κ δεν κοιτάνε να περάσουν με σοσάρια κλπ. κ ο καλός σίγουρα θα διακριθεί.

 

Για να πω την αλήθεια, δε θέλω να αντιπαρατεθώ, τα πράγματα είναι αντικειμενικά.. Μπορούμε να φτιάξουμε ωστόσο ένα topic σχετικό για να συζητήσουμε, γιατί έχουμε παρεκκλίνει από το θέμα :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα πέρυσι ΤΕΙ Αυτοματισμού Χαλκίδας,πήγα δεν μου άρεσε ο τομέας και σταμάτησα.Αύριο δίνω πανελλήνιες για δεύτερη φορά και ελπίζω να περάσω Πληροφορική Αθήνας ή Ηλεκτρονικών υπολογιστικών συστημάτων Πειραιά.Ειδα πάντως οτι τα παιδιά που είναι από το ενιαίο είναι καλοί στη θεωρία και εμείς απο ΤΕΕ καλοί στην πράξη
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα ΤΕΙ μηχανολογίας στην Πάτρα και μπορώ να πω ότι δεν το έχω μετανοιώσει στιγμή. Δύσκολη η σχολή άλλά αρκετά ενδιαφέρουσα.

Όσον αφορά την ποιότητα των σπουδών καλό θα ήταν να μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φοιτώ=σπουδάζω, όπως καταλαβαίνεις σπουδαστής και φοιτητής είναι λέξεις ισότιμες. Τώρα για την κοινή γνώμη, εκ των πραγμάτων ρε παιδιά, το επίπεδο των ΤΕΙ είναι εξευτελιστικά (δεδομένου ότι απαρτίζουν την Γ'βαθμια) χαμηλό. Ας μην κοροϊδευόμαστε τώρα, δε νομίζω ότι αξιώνετε φίλε kotetsi να γίνετε ισότιμοι με τους Πολυτεχνίτες, engineers. Και τέλος, επειδή τα έχω δει από γνωστούς, βγαίνουν στο εξωτερικό με πτυχίο Πανεπιστημίου και περνάνε από 1000 κύματα για να αναγνωριστούν τα πτυχία τους, και μάλιστα από σχολές οπου έχει εφαρμοστεί η αξιολόγηση...Τώρα φαντάσου με χαρτί από ΤΕΙ πόσο δύσκολα θα είναι...

 

Χαίρομαι που υπάρχει και κάποιος να υπερασπίζεται τα δικαιώματα του μηχανικού.

Δεν λέμε ότι τα ΑΤΕΙ δεν μπορούν να βγάλουν άτομα τα οποία να είναι καλά στη δουλειά τους,αλλά εκ των πραγμάτων δεν μπορεί μια πολυτεχνική(π.χ.μηχανικοί Η/Υ) που είναι 5 χρόνια και για να την τελειώσει ένας μεσος άνθρωπος χρειάζεται 6-7 να έχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με το ΤΕΙ των 4 χρόνων!

Εάν είναι έτσι τότε ποιος ο λόγος να υπάρχουν τα πολυτεχνεία;Για να πηγαίνουν οι μ...... και να χάνουν χρόνια από τη ζωή τους;Ας καταργήσουν την πολιτικών μηχανικών και τους μηχανικούς Η/Υ και ας λειτουργούν τα ΤΕΙ δομικών έργων ,τα ΤΕΙ πληροφορικής!!!

Εάν έχεις τα ίδια δικαιώματα και τελειώσεις στα 4 χρόνια τότε κάνεις το μεταπτυχιακό σου 1 χρόνο και βγαίνεις "ανώτερος" του πολυτεχνίτη!

Πιάνεις και δουλειά και μπορείς να έχεις και το Ατου της προυπηρεσίας ενώ ο μηχανικός...

Κακά τα ψέματα όλοι γνωρίζουμε και ας μην το παραδεχόμαστε, ότι οι απαιτήσεις στο πολυτεχνείο είναι πολλαπλάσιες του ΤΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα πέρυσι ΤΕΙ Αυτοματισμού Χαλκίδας,πήγα δεν μου άρεσε ο τομέας και σταμάτησα.Αύριο δίνω πανελλήνιες για δεύτερη φορά και ελπίζω να περάσω Πληροφορική Αθήνας ή Ηλεκτρονικών υπολογιστικών συστημάτων Πειραιά.Ειδα πάντως οτι τα παιδιά που είναι από το ενιαίο είναι καλοί στη θεωρία και εμείς απο ΤΕΕ καλοί στην πράξη

Καλα εκανες και εφυγες.Γενικα ο αυτοματισμος ειναι καλος κλαδος αλλα αυτος της Χαλκιδας δεν αξιζει!

Ρε παιδια εμενα δεν με νοιαζει αν ειναι ανωτερος αυτος του πανεπιστημιου η αυτος του τει,υπαρχουν καλα τει και καλα πανεπιστημια,εγω απλα ξερω πως οταν τελειωσω θα βρω ανετα δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

 

β. Τι το ψάχνουμε βασικά, το αρχικό Α μεταφράζεται ως Ανώτατο στο ΑΤΕΙ, οπότε ό,τι και να λέμε εμείς εδώ το ΑΤΕΙ ανήκει στην ανώτατη τριτοβάθμια εκπαίδευση της Ελλάδας.

 

Αυτό ναι ισχύει, το άλλο που είπες πριν ότι τα λύκεια είναι ανώτερη εκπαίδευση - αυτό δεν ισχύει :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, δεν ξέρω τι συμβαίνει με τους μηχανικούς ακριβώς -ξέρω πως το επίπεδο στο ΕΜΠ και στα σχετικά ΑΕΙ είναι πολύ υψηλό, ο εξοπλισμός τους σύγχρονος, αυτοί παίρνουν τον τίτλο του μηχανικού (τουλάχιστον στη χώρα μας, πόσο μάλλον..) ενώ από ΤΕΙ όχι (τώρα όπως άκουσα μεθοδεύουν αλλαγές για να ονομαστούν τεχνολόγοι). Ως εκ τούτου, ισότιμος με τον Παν/μιακό δεν είσαι, ξεκάθαρα. Να σου πω κάτι σχετικό με το αντικείμενό μου, γιατροί γιατί δε βγαίνουν από ΤΕΙ? με καταλαβαίνεις.

 

Αυτό που λες με τους χαβαλέδες ισχύει, επίσης υπάρχουν καλά τμήματα ΤΕΙ π.χ. της πληροφορικής. Επίσης, χαίρομαι που ακούω ότι υπάρχουν και συνειδητοποιημένα άτομα στο χώρο σου αλλά κ γεικότερα που την ψάχνουν κ δεν κοιτάνε να περάσουν με σοσάρια κλπ. κ ο καλός σίγουρα θα διακριθεί.

 

Για να πω την αλήθεια, δε θέλω να αντιπαρατεθώ, τα πράγματα είναι αντικειμενικά.. Μπορούμε να φτιάξουμε ωστόσο ένα topic σχετικό για να συζητήσουμε, γιατί έχουμε παρεκκλίνει από το θέμα :)

 

Για να μην ξεφύγουμε εντελώς από το θέμα δεν θα σχολιάσω όλα όσα έχουν τεθεί απλά θα σου πω ότι ο μηχανολόγος των ΤΕΙ αναφέρεται στο πτυχίο του που του απονέμεται με την αποφοίτηση του ως "Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε." ενώ η μετάφραση από το Βρετανικό Συμβούλιο έχει ως εξής: "Degree Holder in Mechanical Engineering of Technological Education (T.E.)" Αντίστοιχη θα είναι φαντάζομαι η κατάσταση και με τις υπόλοιπες ειδικότητες των μηχανικών. Φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

[...]αλλά εκ των πραγμάτων δεν μπορεί μια πολυτεχνική(π.χ.μηχανικοί Η/Υ) που είναι 5 χρόνια και για να την τελειώσει ένας μεσος άνθρωπος χρειάζεται 6-7 να έχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με το ΤΕΙ των 4 χρόνων![...]

 

Επ' αυτού μόνο ένα σχόλιο: εάν θεωρείς ότι ένας φοιτητής ΤΕΙ τελειώνει σε τέσσερα χρόνια τη σχολή του τότε κι εγώ θεωρώ ότι ένας φοιτητής ΑΕΙ τελειώνει τη δική του σε πέντε. Τα παραπάνω χρόνια που κάθεται ένας φοιτητής στη σχολή δεν αποτελούν δικαιολογία για το επίπεδό της διότι αν είναι έτσι:

 

- εγώ που κάθησα πεντέμισι έτη είμαι καλύτερος από έναν άλλον που έκατσε τέσσερα.

- εγώ που κάθησα πεντέμισι έτη είμαι καλύτερος από έναν του ΑΕΙ που έκατσε πέντε.

- τα φιλαράκια μου στην Ιταλία που σπουδάζουν οχτώ και δέκα χρόνια είναι καλύτερα από τα παιδιά εδώ που σπουδάζουν πέντε και έξι έτη στα αντίστοιχα τμήματα.

 

Καταλαβαίνεις φυσικά ότι αυτό δεν ισχύει. Δέχομαι ότι οι σχολές είναι δύσκολες, δέχομαι ότι οι καθηγητές είναι κομπλεξικοί, δέχομαι ότι οι φοιτητές κωλοβαράνε. Τα έζησα και τα ξέρω.

 

Για τελευταία φορά, θεωρώ ότι ένας συνειδητοποιημένος φοιτητής, είτε έχει τελειώσει ΤΕΙ είτε ΑΕΙ, έχει τα προσόντα να διαπρέψει στο αντικείμενό του, από την ώρα που το επιθυμεί πραγματικά.

 

:)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Επ' αυτού μόνο ένα σχόλιο: εάν θεωρείς ότι ένας φοιτητής ΤΕΙ τελειώνει σε τέσσερα χρόνια τη σχολή του τότε κι εγώ θεωρώ ότι ένας φοιτητής ΑΕΙ τελειώνει τη δική του σε πέντε. Τα παραπάνω χρόνια που κάθεται ένας φοιτητής στη σχολή δεν αποτελούν δικαιολογία για το επίπεδό της διότι αν είναι έτσι:

 

- εγώ που κάθησα πεντέμισι έτη είμαι καλύτερος από έναν άλλον που έκατσε τέσσερα.

- εγώ που κάθησα πεντέμισι έτη είμαι καλύτερος από έναν του ΑΕΙ που έκατσε πέντε.

- τα φιλαράκια μου στην Ιταλία που σπουδάζουν οχτώ και δέκα χρόνια είναι καλύτερα από τα παιδιά εδώ που σπουδάζουν πέντε και έξι έτη στα αντίστοιχα τμήματα.

 

Καταλαβαίνεις φυσικά ότι αυτό δεν ισχύει. Δέχομαι ότι οι σχολές είναι δύσκολες, δέχομαι ότι οι καθηγητές είναι κομπλεξικοί, δέχομαι ότι οι φοιτητές κωλοβαράνε. Τα έζησα και τα ξέρω.

 

Για τελευταία φορά, θεωρώ ότι ένας συνειδητοποιημένος φοιτητής, είτε έχει τελειώσει ΤΕΙ είτε ΑΕΙ, έχει τα προσόντα να διαπρέψει στο αντικείμενό του, από την ώρα που το επιθυμεί πραγματικά.

 

:)

 

Αν και αναγκάζομαι να είμαι και πάλι off-topic τα 5 χρόνια στο πολυτεχνείο είναι υποχρεωτικά!!!!!!!Αν περνάς τα μαθήματα με βάση το πρόγραμμα σπουδών θέλεις 5 χρόνια,ενώ στο ΤΕΙ 4!!!Δεν μιλάω για διαφορές ΑΕΙ - ΤΕΙ αλλά Πολυτεχνείο -ΑΤΕΙ.

Καταλαβαίνεις πιστεύω τι θέλω να πω.Αναγνωρίζοντας ως ισάξια τα 2 πτυχία στην ουσία υποτιμάς το Πολυτεχνείο!

:)

Link to comment
Share on other sites

(πάντα φιλικά, αυτό εννοείται). Δεν καταλαβαίνεις όμως kotetsi τι σου λέει ο getolika. Εσύ ως μηχανολόγος από ΤΕΙ δεν έχεις το δικαίωμα να υπογράψεις για πολυκατοικία πάνω απο 2 ορόφους, ενώ του ΕΜΠ γίνεται. Anyway, τα των μηχανικών ας τα συζητήσουν οι ίδιοι, το θέμα είναι ότι οι απόφοιτοι από τα ΤΕΙ εργάζονται ως βοηθοί κατά μια έννοια, π.χ. της μαιευτικής βοηθούν το μαιευτήρα, οι ηλεκτρολόγοι βοηθούν τον ΗΜΜΥ. Υπάρχει διαφορά, γιατί δεν το παραδέχεσαι?

 

Όσο για τα χρόνια φοίτησης, καταλαβαίνεις τι εννοεί, τα μαθήματα δεν είναι της πλάκας, δεν είναι παιδαριώδη μαθηματικά επιπέδου λυκείου....... Η θεωρία και η τεχνογνωσία είναι απαραίτητες σε έναν επιστήμονα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καθένας επιλέγει να κάνει ο,τι θεωρεί καλύτερο και ο,τι βρίσκεται στα όρια των δυνατοτήτων του. Δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε στα χαρτιά τι είναι καλύτερο αλλά στο κατά πόσο καθένας καταφέρνει να αξιοποιήσει στο έπακρο τα προσόντα του χωρίς να μετανιώνει για τις επιλογές του (για να ξαναμπούμε διακριτικά στο θέμα....!)
Seeing the good meme si tout va si mal...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...