Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To iGo εγκαταστάθηκε στο 380. Ομως δεν πιάνει δορυφόρους. Μήπως κάποιες ρυθμίσεις σε πορτ; Ξέρει κανείς; Δεν βγάζει ρυθμίσεις παρα μόνο για TMC που φυσικά και δεν βρίσκει (Hardware not found)

Ούτε έχει ελληνικά παρόλο που τα αρχεία (v_gre_m1 στο voice) υπάρχουν κανονικά. Ο χάρτης βγαίνει στα αγγλικά.

Στο newmenu1 το Dest6 δεν βγαίνει παρά μόνο μέσα από explorer. Μονο το 7.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος συνολικά ή μεμονομένα; Η κάρτα έχει χώρο..

Σας ευχαριστώ.

 

 

Για το destinator θα σου πω. Ίσως παρόμοιο πρόβλημα να είναι και με το i-go, όμως δεν ξέρω. Έχεις φροντίσει να υπάρχουν δύο files στην sd: navigator (για το destinator7) και destinator(για το destinator6). Σε προηγούμενο post του bbbb για το newmenu1, υπάρχουν οι οδηγίες ακριβώς.

Όσο για το i-go μου είχε παρουσιάσει το ίδιο και όταν εγκατέστησα το destinator6, αλλά λυθηκε παίζοντας με το πια com θα βάλεις. Δοκίμασε και κάποια θα σου κάνει. Όταν έβαλα το destinator7 και τσέκαρα το TMC, μου παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα. Δεν έβρισκε δορυφόρο. Απενεργοποίησέ το και δοκίμασε ξανά. Ίσως το vector 380 να μην τα πηγαίνει καλά με το TMC και να δημιουργούνται αυτά τα προβλήματα. Κάνε τις δοκιμές αυτές άφοβα. Δεν χαλάει.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Thanks giannispatra

 

Το φαντάστηκα οτι κάτι τέτοιο θα πρέπει να κάνω και ήδη σήμερα μίλησα

με την υποστήριξη και μου είπαν να το στείλω.

 

Το Θέμα είναι οτι τα μεταφορικα του πηγαινε-ελα γιατί εγω είμαι θεσ/νικη τα επιβαρύνομαι εγώ. Γιατι το carrefour που τα αγόρασα μου είπε οτι αυτοι δεν τα αναλαμβάνουν

 

anyway thanks παντως

Τα χόμπυ πληρώνονται
Link to comment
Share on other sites

Thanks giannispatra

 

Το φαντάστηκα οτι κάτι τέτοιο θα πρέπει να κάνω και ήδη σήμερα μίλησα

με την υποστήριξη και μου είπαν να το στείλω.

 

Το Θέμα είναι οτι τα μεταφορικα του πηγαινε-ελα γιατί εγω είμαι θεσ/νικη τα επιβαρύνομαι εγώ. Γιατι το carrefour που τα αγόρασα μου είπε οτι αυτοι δεν τα αναλαμβάνουν

 

anyway thanks παντως

 

 

Πριν κάνεις δρομολόγια δεν δοκιμάζεις να κάνεις reset απο το ΜΙΚΡΟ κουμπί πίσω. Λέω μπας και ξεμπλοκάρει. ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ, αλλά αφού ετοιμάζεσαι για service...

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Mipos kapios gnorizei an mporo na kano mia diadromi kai na tin apothikeuso me kapoio tropo mesa oste meta na mporei na me kathodigisei kai na thn kano pali?

 

Episis tha ithela kai to dest6 an mporei kapoios na mou steilei pm

Link to comment
Share on other sites

Ποιός γνωρίζει πώς μπορώ να σώσω την εικόνα που μου δείχνει την συγκεκριμένη στιγμή το 380 ώστε να μπορέσω να σας την δείξω; Ο λόγος είναι ότι το iGo στην ρύθμιση για το GPS

δεν έχει καμμιά ρύθμιση. Ούτε εντοπισμός ούτε τίποτα. Μόνο στην κατάσταση TMC που είναι άλλο πράγμα (ενημέρωση κυκλοφοριακού) έχει αυτόματο εντοπισμό, αλλά μή υπάρχοντος του εξτρα εξαρτήματος για TMC πολύ σωστά δεν βρίσκει hardware και βγάζει το σχετικό μύνημα.

Η λύση είναι να "κλειδώσει" την port 2 στα 4800 ώστε να ενεργοποιηθεί η κεραία. Αυτό δεν μπορώ να βρώ από ποιό ini είναι. Αν σε κάποιον δουλεύει κανονικά ας μου κάνει την χάρη να μου στείλει κομπλέ ζιπαρισμένο το πακέττο του από την κάρτα του μπας και δω ασπρη μερα..

filaraki@otenet.gr

Πολύ σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός γνωρίζει πώς μπορώ να σώσω την εικόνα που μου δείχνει την συγκεκριμένη στιγμή το 380 ώστε να μπορέσω να σας την δείξω; Ο λόγος είναι ότι το iGo στην ρύθμιση για το GPS

δεν έχει καμμιά ρύθμιση. Ούτε εντοπισμός ούτε τίποτα. Μόνο στην κατάσταση TMC που είναι άλλο πράγμα (ενημέρωση κυκλοφοριακού) έχει αυτόματο εντοπισμό, αλλά μή υπάρχοντος του εξτρα εξαρτήματος για TMC πολύ σωστά δεν βρίσκει hardware και βγάζει το σχετικό μύνημα.

Η λύση είναι να "κλειδώσει" την port 2 στα 4800 ώστε να ενεργοποιηθεί η κεραία. Αυτό δεν μπορώ να βρώ από ποιό ini είναι. Αν σε κάποιον δουλεύει κανονικά ας μου κάνει την χάρη να μου στείλει κομπλέ ζιπαρισμένο το πακέττο του από την κάρτα του μπας και δω ασπρη μερα..

filaraki@otenet.gr

Πολύ σας ευχαριστώ.

 

Φαίνεται ότι το vector 380και το TMC ενεργοποιημένο δεν μπορούν να συνυπάρξουν. Το ίδιο μου έκανε και εμένα στο dest7. Μόλις όμως ξετσέκαρα το κουτάκι που ενεργοποιεί το TMC, και δορυφόρους βρήκε και δουλεύει ρολόι. Μόλις το ξανατσέκαρα ξαναμπλόκαρε. Το ξετσέκαρα οριστικά και είναι μια χαρά. Δοκίμασε να ξετσεκάρεις τοTMC, κάνε restart από το πίσω κουμπί και ξανατρέξε το i-go. Ισως έτσι να δουλέψει.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις δρομολόγια δεν δοκιμάζεις να κάνεις reset απο το ΜΙΚΡΟ κουμπί πίσω. Λέω μπας και ξεμπλοκάρει. ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ, αλλά αφού ετοιμάζεσαι για service...

 

Το έχω κάνει απειρες φορες το ιδιο και το κουμπι της μπαταριας

τιποτα είναι σα να μην έχει λειτουργικο συστημα εκκινησης ούτε ήχο δεν κάνει τιποτα. Θα δουμε τι θα μας πει το service θα σας πω εντυπωσεις μολις το παραλαβω πισω

Τα χόμπυ πληρώνονται
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει απειρες φορες το ιδιο και το κουμπι της μπαταριας

τιποτα είναι σα να μην έχει λειτουργικο συστημα εκκινησης ούτε ήχο δεν κάνει τιποτα. Θα δουμε τι θα μας πει το service θα σας πω εντυπωσεις μολις το παραλαβω πισω

Το έχεις κάνει ενώ ΜΕΣΑ είναι η ΑΡΧΙΚΗ sd κάρτα; Μήπως κρύβει εκεί κάποιο αρχείο;

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως μια και μιλάμε για destinators, ξέρει κανείς από που μπορούμε να βρούμε μικροεφαρμογές που να εγκαθιστούν ξενόγλωσα ολητρολόγια στα destinators; πχ σλαβικό πληκτρολόγιο

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν υπάρχουν, αλλά αν το ψάξεις λίγο μπορείς να βρεις οδηγίες για να τα φτιάξεις μόνος σου (αν δε βρει έτοιμα πάντα!). Από αυτά που έχω ακούσει δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο.
Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως μια και μιλάμε για destinators, ξέρει κανείς από που μπορούμε να βρούμε μικροεφαρμογές που να εγκαθιστούν ξενόγλωσα ολητρολόγια στα destinators; πχ σλαβικό πληκτρολόγιο

 

Στο αρχείο language\all\keyboard.ini (ανοίγει με το Σημειωματάριο) υπάρχουν οι αντιστοιχίες των εικονικών πλήκτρων που εμφανίζονται στην οθόνη (landscape, portrait / row, button) με τις αντιστοιχίες των χαρακτήρων (Αγγλικά, Ελληνικά κλπ). Αν το pc σου έχει κυριλλικά τροποποίησέ το για να τα δείχνει στις θέσεις που είναι στο Κυριλλικό πληκτρολόγιο. Δεν ξέρω Κυριλλικά και δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο σ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

οπως πολλα ατομα αγορασαν την προσφορα του vector,εγω ειμαι τυχερος γιατι στο καταστημα στο Ιλιον εδιναν το 390στην τιμη του 380 επειδη δεν τους ειχαν παει ακομα λεει τα 380,τεσπα το θεμα ειναι οτι θελω να βγω χαρτες για ιταλια και γερμανια.εχει κανεις καμια ιδεα που να τους κατεβασω?
Link to comment
Share on other sites

οπως πολλα ατομα αγορασαν την προσφορα του vector,εγω ειμαι τυχερος γιατι στο καταστημα στο Ιλιον εδιναν το 390στην τιμη του 380 επειδη δεν τους ειχαν παει ακομα λεει τα 380,τεσπα το θεμα ειναι οτι θελω να βγω χαρτες για ιταλια και γερμανια.εχει κανεις καμια ιδεα που να τους κατεβασω?

 

Γύρνα στα προηγούμενα post και δες πώς να εγκαταστήσεις το DES.6 και μετά πάνε στην σελίδα 29 και κατέβασε τους χάρτες για την Ευρώπη :hunter:

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχείο language\all\keyboard.ini (ανοίγει με το Σημειωματάριο) υπάρχουν οι αντιστοιχίες των εικονικών πλήκτρων που εμφανίζονται στην οθόνη (landscape, portrait / row, button) με τις αντιστοιχίες των χαρακτήρων (Αγγλικά, Ελληνικά κλπ). Αν το pc σου έχει κυριλλικά τροποποίησέ το για να τα δείχνει στις θέσεις που είναι στο Κυριλλικό πληκτρολόγιο. Δεν ξέρω Κυριλλικά και δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο σ' αυτό.

 

Επειδή ακριβώς το vector 380 δεν έχει τέτοι πληκτρολόγιο,΄ρώτησα μήπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα, όπως βάλανε τα παιδία στο destinator7 και ελληνικό πληκτρολόγιο μαζί με άλλες εφαρμογές.

Ξέρει κανείς κάτι; Εγώ είναι αδύνατο μα τροποποιήσω το keyboard.ini ακίμη και αν είχε κυριλικό αλφάβητο(ρώσικο), που δεν έχει.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακριβώς το vector 380 δεν έχει τέτοι πληκτρολόγιο,΄ρώτησα μήπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα, όπως βάλανε τα παιδία στο destinator7 και ελληνικό πληκτρολόγιο μαζί με άλλες εφαρμογές.

Ξέρει κανείς κάτι; Εγώ είναι αδύνατο μα τροποποιήσω το keyboard.ini ακίμη και αν είχε κυριλικό αλφάβητο(ρώσικο), που δεν έχει.

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς - το πληκτρολόγιο για εισαγωγή δεδομένων (διευθύνσεων) είναι εικονικό και μπορεί να τροποποιηθεί από το αρχείο που προανέφερα. Τι διαφορετικό από αυτό θα ήθελες να κάνει το destinator;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς - το πληκτρολόγιο για εισαγωγή δεδομένων (διευθύνσεων) είναι εικονικό και μπορεί να τροποποιηθεί από το αρχείο που προανέφερα. Τι διαφορετικό από αυτό θα ήθελες να κάνει το destinator;;;;

 

εννοώ πως δεν ξέρω με ποιό τρόπο να το κάνω, όταν πατάω το πλήκτρο ABC με το οποίο εκ περιτροπής εμφανίζεται το ελληνικό ή το αγγλικό πληκτολόγιο, να μπορούσε να εμφανιστεί το κυρύλλικό δηλαδή το σλάβικο(πχ ρώσσικα). Όταν εγκατέστησα το dest7, έβγαζε μόνο αγγλικά. Κάποιος απο το site έδωσε ένα προγραμματ'άκι, το keyboard2.ini, που μόλις το έβαλα μπορούσε το dest7 να εμφανίσει ελληνικούς χαρακτήρες. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για άλλους χαρακτήρες; (ρώσσικα, κινέζικα, αραβικά ή άλλοι χαρακτήρες)

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έχεις "φάει" καλά... δες το post #550;)

 

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ: Για δείτε αυτό, μου φαίνεται νόστιμο και ανοίγει την όρεξη. http://www.greekwave.net/forums/showthread.php?p=333044

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ: Για δείτε αυτό, μου φαίνεται νόστιμο και ανοίγει την όρεξη. http://www.greekwave.net/forums/showthread.php?p=333044

Αυτή πάντως, είναι η beta έκδοση 7.0.0.463.

Εγώ αυτήν έχω εδώ και κάμποσο καιρό και δουλεύει κανονικότατα και με το τελευταίο χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή πάντως, είναι η beta έκδοση 7.0.0.463.

Εγώ αυτήν έχω εδώ και κάμποσο καιρό και δουλεύει κανονικότατα και με το τελευταίο χάρτη.

 

Δουλεύει τόσο καλά που νόμισα ότι ήταν η κανονική. Είναι άψογο. Εκτός απο το φαινόμενο νεκρού σημείου, δεν μου κόλλησε πουθενά. Για να το λές κάτι παραπάνω ξέρεις.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σου πω την αλήθεια κάποια στιγμή την έχασα. Και έχω περασμένα πάντα τα τελευταία forlinks. Αν έχω κάνει κάτι λάθος ας ειδοποιήσει καμιά ψυχή!
Link to comment
Share on other sites

Στο 7 οι αποφυγές των ακτοπλοϊκών δουλεύουν συνδυαστικά με την αττική οδό.Πατώντας στην αττική οδό βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να εμφανίσει τις ακτοπλοϊκές.Με αυτόν τον τρόπο,χρησιμοποιείς ή αποφεύγεις ταυτόχρονα αττική οδό και ακτοπλοϊκές.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Είμαι νεός στον χώρο στον PNA αλλά εδω και αρκετες μέρες διαβαζω το forum, μιας και περιμένω να ερθει στο carrfour το vector 380. Κατέβασα το destinator 7, τους χάρτες της ελλαδας απο το ipmart, τα dangerous points απο ngi, και είμαι εφοδιασμενος με sd καρτα μεγαλης χωρητικότητας.

Η απορια μου είναι πως θα εγκαταστησω το destinator. Απλα το κάνω αντιγραφη επικκοληση στην καρτα και μετα βαζω τα εξτρα αρχεια στον καταλληλο φακελο; Δεν βρηκα λινκ για το denstinator 6.

To 7 λειτουργει κανονικα;

Ρωταω γιατι θέλω κατευθειαν να δουλεψω με το dest. μιας και απο οτι καταλαβα ειναι πιο καλό απο το προεγκατεστημένο papago.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...