Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να ξέρω τι διατάξεις προστασίας έχει ο κάθε μετατροπέας, ώστε να περιορίζει αυτόματα το ρεύμα και τι αντοχές έχει. Στην τιμή που τους αγοράζουμε εμείς ειδικά. Από εκεί και πέρα ο τομέας των μπαταριών (κοινώς) δεν είναι κάτι στο οποίο έχω εντρυφήσει για να ξέρω αν παθαίνει κάτι η μπαταρία σου άμα τη φορτίζεις με πολύ λιγότερο ρεύμα από αυτό που χρειάζεται. Απλά φαντάζομαι ότι αργεί πολύ η φόρτιση. Από εκεί και πέρα εγώ που είμαι και χαλαρός γενικά (παίζω με πολλά volts!), αντίθετα με άλλους, δε θα το έβαζα στο σπίτι μου. Σε ένα κολλητό μου που δεν το είχε προσέξει του έσκασε μέσα στο αμάξι ο φορτιστής που είχε πάρει για το mp3 player του, ενώ οδηγούσε. Εδώ σκάνε άλλα και άλλα, να ρισκάρω καμιά φωτιά από αυτή την κουράδα; Με τίποτα!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ολα καλά. Το Ντεστι μόλις πήρε port=2 αντι port=5 που είχε κλείδωσε σε 1 λεπτό για πρώτη φορά και πιάνει 4 δορυφόρους μέσα στο μαγαζί! Ευχαριστώ EXELIX.

 

To 7 από το 6 έχει μεγάλη διαφορά στο inderface; Ποιό είναι ποιό εύχρηστο για όποιον τα έχει δοκιμάσει;

 

Παίζει και το Μιο;

 

Μου άνοιξε η όρεξη ε...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε EXELIX επειδή το φορτίζω στο μαγαζί και ο μετατροπέας είναι ανάμεσα στα πόδια μου -εκεί είναι το πολύμπριζο- ουτε καν διανοούμαι να ..σκάσει. Αλλα τώρα που παρατήρησα το κουτί από έξω με ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΟ γράφει LOAD 800ma-1A αλλά μέσα ο αντάπτορας γραφει καθαρά 800mA. Βρήκε ένας φίλος έναν άλλον με Maximum 1A. Να πάρω αυτόν προφανώς.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ειλικρινά δε θέλω να φανώ ο ξερόλας που σε βάζει να δώσεις κι άλλα λεφτά, αλλά δεν μπορώ να σου πω και να το χρησιμοποιήσεις. Μπορεί να σου κάνει τη δουλειά και να μην πάθει ποτέ τίποτα. Αυτό που λέω είναι ότι δε στο εγγυόμαι. Άμα τώρα άλλα γράφει μέσα άλλα έξω και δεν ξέρεις τι να πιστέψεις τι να πω...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις γιατί το δικό σου δεν έχει πρόβλημα; Γιατί δίνει το 1Α που χρειάζεται. Του φίλου μόνο 800mA. Δηλαδή εσύ μπορείς να του το εγγυηθείς; Άμα τραβήξει 1A τι θα γίνει, δε θα καεί; Και αν όχι με την πρώτη κάποια άλλη στιγμή; Έχω δει να σκάει μετατροπέας μπροστά στα μάτια μου και να παίρνει φωτιά. Άμα θέλει να το αφήσει σπίτι του να φορτίζει με αυτό το φόβο είναι δικό του θέμα αλλά δε θα του πω κάντο μεγάλε. Αλλά τι ξέρω εγώ, ηλεκτρολόγος μηχανικός είμαι...

 

 

Sory, αλλά αναφέρθηκα στσον αντάπτορα με τα 2Α max, που έγραφε ο Cartsiu, εννοώντας ότι ήταν αρκετό. Φυσικά δεν εννοούσα το 0,8Α.

Συγνώμη αν δεν έδωσα με ακρίβεια τι εννοούσα.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Άμα τώρα άλλα γράφει μέσα άλλα έξω και δεν ξέρεις τι να πιστέψεις τι να πω...

------------------------------------------------------------

Θα πιστέψω αυτό που γράφει ο κατασκευαστής και όχι ο εισαγωγέας

κολλώντας ένα αυτοκόλητο. Τώρα σε σκέτη φόρτιση πιστεύω δεν τραβά πολύ. Αν όμως περνας ταυτόχρονα mp3, χάρτες, είναι και η μπαταρία στα πεσμένα της τότε πράγματι το μπάμ δεν αποκλείεται.

Για 7-8 ευρώ δεν αξίζει τον κόπο.

___________________________________________

 

Ετσι λοιπόν ο Αντάπτορας να βγάζει 12V/1Α τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι η πρώτη φορά που γράφω, παρακολουθώ από την αρχή το συγκεκριμένο post. Με έχει βοηθήσει πολύ και ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου τον bbbb που μας έδειξε τις δυνατότητες του VectorMaster 380-390.

 

Στέλνω το αρχείο FoxitReader.zip με το οποίο, αν ακολουθήσετε τις παρακάτω οδηγίες, προσθέτει έναν pdf reader στο newmenu1 που μας έδωσε ο bbbb.

 

ΟΔΗΓΙΕΣ: Αποσυμπιέστε το FoxitReader.zip και αντιγράψτε όλα τα αρχεία στο φάκελο \script της κάρτας. Στον ίδιο φάκελο υπάρχει το αρχείο SysInfoSettings.ini , ανοίξτε το και προσθέστε την γραμμή FoxitReader.ini

Επανεκκινήστε τον πλοηγό και θα δείτε στη μέση αριστερά ένα νέο εικονίδιο. Πατώντας το, τρέχει ο reader. Με File/Open βρίσκετε το αρχείο .pdf που έχετε περάσει στην κάρτα και το διαβάζετε.

 

Ελπίζω να ήμουν κατανοητός και να σας χρησιμεύσει.

 

 

Έκανα ότι γράφεις. Μόλις ξεκινάω το πλοήγηση και εμφανίζεται η αρχική σελίδα του newmenu1, δεν εμφανίζεται το εικονίδιο. Αντίθετα μου βγάζει ενα μήνυμα στα γερμανικά σχετικά με το .....ini. Όταν μπώ στον windows explorer/sd card/script βρίσκω ένα εικονίδιο. Με διπλό κλικ παίζει. Τι κάνω λάθος και δεν βγαίνει το εικονίδιο στην αρχή; Μπορώ μέσω υπολογιστή να το κάνω copy/paste στην αρχική οθόνη, όπως φαντάζομαι εννοείς ότι έπρεπε να υπάρχει;. Στην τελική βέβαια και ετσι θα διαβάζω pdf, αλλά μάλλον είναι πιο εύκολο όπως εννοείς.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά. Το Ντεστι μόλις πήρε port=2 αντι port=5 που είχε κλείδωσε σε 1 λεπτό για πρώτη φορά και πιάνει 4 δορυφόρους μέσα στο μαγαζί! Ευχαριστώ EXELIX.

 

To 7 από το 6 έχει μεγάλη διαφορά στο inderface; Ποιό είναι ποιό εύχρηστο για όποιον τα έχει δοκιμάσει;

 

Παίζει και το Μιο;

 

Μου άνοιξε η όρεξη ε...

Εγώ χρησιμοποιώ πολύ περισσότερο το Dest7. Ειδικά με το Skin BlueBarUp που είχε ανεβάσει ο terrestial, είναι όλα τα λ7!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σκάνε άλλα και άλλα, να ρισκάρω καμιά φωτιά από αυτή την κουράδα; Με τίποτα!

Θα συμφωνήσω μαζί σου και θα ψάξω να βρω έναν adaptor που να είναι τουλάχιστον στι 1Α που θέλει η συσκευή.

Στο κάτω-κάτω δεν αξίζει για 5€ να ρισκάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά πρέπει να είμαι πολύ γκαντέμης. Πήγα σε 3 μεγάλα καταστήματα ηλεκτρονικών που είχαν όλα και είδη GPS και ο μονος αντάπτορας που βρήκα ήταν ένας με input: AC 110-220V 50-60Hz 0.2 A και output DC 12V 0,4A που μάλλον δεν κάνει αλλά τον αγόρασα για άλλη χρήση. επίσης βρήκα αυτόν http://www.pixmania.com/gr/gr/522526/art/skpad/aiouooinao-aiaoo-na-aooie.html#fichetechnique ο οποίος δεν αναφέρει χαρακτηριστικά. Υπάρχει περίπτωση να κάνει;
http://briefcase.pathfinder.gr/download/gspyrou/20910/245274/0/a4.jpg Audi A4 Power. Vorsprung durch Technik.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά πρέπει να είμαι πολύ γκαντέμης. Πήγα σε 3 μεγάλα καταστήματα ηλεκτρονικών που είχαν όλα και είδη GPS και ο μονος αντάπτορας που βρήκα ήταν ένας με input: AC 110-220V 50-60Hz 0.2 A και output DC 12V 0,4A που μάλλον δεν κάνει αλλά τον αγόρασα για άλλη χρήση. επίσης βρήκα αυτόν http://www.pixmania.com/gr/gr/522526/art/skpad/aiouooinao-aiaoo-na-aooie.html#fichetechnique ο οποίος δεν αναφέρει χαρακτηριστικά. Υπάρχει περίπτωση να κάνει;

Φίλε Cartsiu το θεμα έχει ολοκληρωθεί. Χρειάζεσαι 1Α έξοδο. Τόχεις καλώς. Δεν τόχεις ή δεν ξέρεις το παιζεις κορώνα - γράμματα. Τα ίδια και τα ίδια να λέμε συνέχεια;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ότι γράφεις. Μόλις ξεκινάω το πλοήγηση και εμφανίζεται η αρχική σελίδα του newmenu1, δεν εμφανίζεται το εικονίδιο. Αντίθετα μου βγάζει ενα μήνυμα στα γερμανικά σχετικά με το .....ini. Όταν μπώ στον windows explorer/sd card/script βρίσκω ένα εικονίδιο. Με διπλό κλικ παίζει. Τι κάνω λάθος και δεν βγαίνει το εικονίδιο στην αρχή; Μπορώ μέσω υπολογιστή να το κάνω copy/paste στην αρχική οθόνη, όπως φαντάζομαι εννοείς ότι έπρεπε να υπάρχει;. Στην τελική βέβαια και ετσι θα διαβάζω pdf, αλλά μάλλον είναι πιο εύκολο όπως εννοείς.

 

να αντιγράψεις και τα πέντε αρχεία που υπάρχουν μέσα στο .zip στο φάκελο /script. Μην ξεχάσεις να προσθέσεις τη γραμμή FoxitReader.ini στο αρχείο SysInfoSettings.ini

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για το οποίο δεν σου λειτουργεί, αλλά και να το κάνεις copy/paste ως συντόμευση στην αρχική οθόνη μέσω υπολογιστή είναι καλή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,για να μην έχετε απορίες ως προς τον φορτιστή, το vector 390 & 380 τραβάει κατά την φόρτιση με την οθόνη σε λειτουργία 250ma και με την οθόνη εκτός λειτουργίας δηλ. κλειστό το gps μόνο φόρτιση μπαταρίας 190ma.Aυτά ολα μετρημένα μέ ψηφιακό πολύμετρο.Οπότε ενας φορτιστής ακόμη καί με out 12V- 500ma κάνει γι΄αυτήν την δουλειά,πόσο μαλλον με 800ma.Τώρα όσα αmper εχει ενας φορτιστής περισσότερα από τα ζητούμενα γιά την φόρτιση, τόσο πιό ξεκούραστα δουλεύει καί ζεστένεται λιγότερο.Με λίγα λόγια δηλαδή ένας φορτιστής 12V-800ma ή 1Α ειναι ακριβώς ότι χρειάζεστε.
Link to comment
Share on other sites

Α και κατι αλλο.Γιατι με παει(οταν βαζω μια διαδρομη)απο πεζοδρομους και τετοια?Το εχω κανονικα στο οχημα και οχι στον πεζο!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, άλλη μία χριστιανή χρειάζεται τη βοήθειά σας :) για να φτιάξει το ολοκαίνουργιο 390 να δουλέυει με destinator. Παρακαλώ βοηθήστε με καθώς για μένα δεν ειναι και πολύ εύκολο. Thanks
Link to comment
Share on other sites

να αντιγράψεις και τα πέντε αρχεία που υπάρχουν μέσα στο .zip στο φάκελο /script. Μην ξεχάσεις να προσθέσεις τη γραμμή FoxitReader.ini στο αρχείο SysInfoSettings.ini

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για το οποίο δεν σου λειτουργεί, αλλά και να το κάνεις copy/paste ως συντόμευση στην αρχική οθόνη μέσω υπολογιστή είναι καλή ιδέα.

 

 

Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Πράγματι έλλειπε ένα αρχείο. Αλλά πιστέψτε με παιδιά. Έκανα τη αντιγραφή με copy/paste απο τα ξεζιπαρισμένα στο script. Τώρα τι το έκανε το αρχείο;;;;; Το έφαγε στην διαδρομή;;; Θα μας τρλλάνουν τα μηχανάκια.

Αλλά αυτό δεν είναι κοινότητα. Είναι μια ομάδα-ομαδάρα καλών χρητών.

Ευχαριστώ και πάλι.:lol::lol::D:D

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ τους exelix ziorange ROADRUNNER19 eranakis και antanas για την αμεση προθυμοποιηση τους.

Πλεον μας οδηγει το destinator 6 και συντομα θα του κανει παρεα και το 7

Ευχαριστω πολυ ολους σας:):)

 

Κωστας

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει διαφορα στο dest6 με 7?Αξιζει να βαλω καλυτερα το 7?Η να γυρισω papago:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Ναι είναι σαφώς καλλίτερο. Λίγο πιο δύσκολο, αλλά όταν το μάθεις και το ρυθμίσεις, πετάει. Βέβαια στην εμφάνιση θα σου θυμίσει papago( ή το αντίθετο), αλλά είναι πολύ πιο ενημερωμένο.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσο κι αν το έχω ψάξει δεν έχω βρει PNA έκδοση και δεν είμαι σίγουρος ότι τα έχει λύσει όλα. Αν κάποιος το πάρει στα χέρια του ας κάνει την καλή!
Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει μια 2GB miniSD Card γνωστης μαρκας σε αρκετα καλη τιμη. Μπορω να βαλω τον συνδεσμο εδω ωστε να πειτε την γνωμη σας για το αν μπορω να την χρησιμοποιησω στο Vector αλλα παραλληλα και στο Nokia N80 που διαθετω?:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...