Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε ολους απο Πειραια.

There's a new kid in town.

Ειμαι καινουργιος στο απιστευτο φορουμ σας και ειδικα στο συγκεκρ

 

<------------->

 

(Πρωτο μου προβλημα δεν μπορω να βρω τη συσκευη με το activesync):help::respect:

Συγνωμη για την πολυλογια, συγχαρητηρια και μη σταματησετε αυτο το θεμα!!!!:thanks:

 

ΥΓ. Αν καποιος θελει βοηθεια για μετατροπες βιντεο, μουσικης, ηχων, εικονων, αρχειων text η οτιδηποτε σχετικα, θελω και εγω να προσφερω οτι γνωριζω με τη σειρα μου.

 

Δεν θα την δει το ActiveSync.

O υπολογιστής σου θα το βλέπει σαν USB αποθηκευτικό μέσο.

Σαν removable disk δηλαδή.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας

Ευχαριστω για αμεση ανταποκριση.

Sorry ελειψα για λιγο.

 

Προς sakis70: εχω ηδη το πιο ενημερωμενο activesync v4.5.0 τηs microsoft! αλλα τιποτα...

 

προς visitor: οντως το βλεπω μονο σαν removable disc. Κανω αντιγραφη αρχειων και ολα τα σχετικα, αλλα αν με το καλο μπω στο κολπο με τα windows, εικονιδια, εφαρμογες κλπ ολα αυτα δεν χρειαζονται πρωτα να συγχρονιστω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Προς sakis70.

Απλα ενημερωνω επισης οτι εχω XP με ολα τα updates, αλλα αν θυμαμαι καλα, απ'οτι εχω διαβασει σε προηγουμενες σελιδες, δεν υπηρχαν προβληματα να το δει το PC με activesync η μηπως οχι;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας . θα ηθελα να πω & εγω ενα ευγε σε αυτους που βοηθουν αφιλοκερδος . Σπανιζουν αυτοι οι ανθρωποι!! Τωρα να σας πω το προβλημα μου. Περασα το dest6 aλλα δεν τρεχει απο το μενου του φιλου bbbb.:worry::worry: το τρεχω μεσα απο τα windows.. ακομα το player οταν πεζει τα βγαζει 3πλα και πολυ ψυλα. Ετυχε ε κανενα??
......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας . θα ηθελα να πω & εγω ενα ευγε σε αυτους που βοηθουν αφιλοκερδος . Σπανιζουν αυτοι οι ανθρωποι!! Τωρα να σας πω το προβλημα μου. Περασα το dest6 aλλα δεν τρεχει απο το μενου του φιλου bbbb.:worry::worry: το τρεχω μεσα απο τα windows.. ακομα το player οταν πεζει τα βγαζει 3πλα και πολυ ψυλα. Ετυχε ε κανενα??

Γεια σου και σενα. Γραφω επειδη μαλλον δεν υπαρχει καποιος αλλος μεσα τωρα. Εγω βεβαια ειμαι ακομη στραβογιαννο στο θεμα αλλα απ'οτι εχω συγκρατησει πρεπει να εχεις καποιο newmenu1 και οχι το newmenu????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα μηπως γνωριζει καποιος οταν κανω εγκατασταση το navi απο απο την αρχικη καρτα σε αλλη μεγαλυτερη (back up) μου ζηταει καποιο key γνωριζεις καποιος που υπαρχει αυτο ? η το navi δεν μπορει να παιξει απο αλλη καρτα παρα μονο στην αρχικη καρτα ?
Link to comment
Share on other sites

εχω το 590 φιλε μου .ενα μονο μενου εδωσε γιαυτο .ο bbbb. Και εγω γκαβο ειμαι αλλα που θα παει θα τα μαθω & αυτα. παντος τα παιδια εδω ειναι τσακαλια..
......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

εχω το 590 φιλε μου .ενα μονο μενου εδωσε γιαυτο .ο bbbb. Και εγω γκαβο ειμαι αλλα που θα παει θα τα μαθω & αυτα. παντος τα παιδια εδω ειναι τσακαλια..

Sorry δεν καταλαβα οτι εχεις το 590. Εγω πηρα το 380 και το ψαχνω αλλα τα εχω βρει μπαστουνια!

Link to comment
Share on other sites

@takisha

Φίλε μου καλωσήρθες.

Το newmenu είναι η πρώτη έκδοση που μας έδωσε ο bbbb. Βρες σε αυτό το thread το newmenu1 και πέρασέ το. Το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο να βρεις ό,τι θες εφόσον δεν είναι μαζεμένα, αλλά κι από την άλλη ποιος κάθεται (και μέρες εξεταστικής) να τα μαζέψει για να είναι όλα μαζί;! Με λίγο κόπο θα βρεις αυτό που ζητάς και όταν έχεις συγκεκριμένες απορίες θα είναι πιο εύκολο να σου απαντάει όποιος ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

@takisha

Φίλε μου καλωσήρθες.

Το newmenu είναι η πρώτη έκδοση που μας έδωσε ο bbbb. Βρες σε αυτό το thread το newmenu1 και πέρασέ το. Το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο να βρεις ό,τι θες εφόσον δεν είναι μαζεμένα, αλλά κι από την άλλη ποιος κάθεται (και μέρες εξεταστικής) να τα μαζέψει για να είναι όλα μαζί;! Με λίγο κόπο θα βρεις αυτό που ζητάς και όταν έχεις συγκεκριμένες απορίες θα είναι πιο εύκολο να σου απαντάει όποιος ξέρει.

@exelix

Ευχαριστω πολυ. Εχω ηδη κατεβασει το newmenu1 sto PC μου. Απλα μια διευκρινηση: δεν μπορεσα να καταλαβω αν πρεπει πρωτα με καποιο τροπο να "πειραξω" αρχεια των windows μεσα στο 380 η αρκει να αντιγραψω τα "καλουδια" (που εχετε κατα καιρους δωσει) στην sd καρτα;;; Καλη επιτυχια στις εξετασεις σου! Εχω και 'γω γιο φοιτητη!

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεσαι το activesync για να κάνεις τη δουλειά σου. Απλά αντιγράφεις ό,τι θες στην SD (μόνο συνετό είναι όχι την original). Το μηχάνημα είναι φτιαγμένο έτσι ώστε όταν πατάς το Πλοήγηση στο πορτοκαλί μενού να ανοίγει αυτό που βρίσκεται στο engine.ini. Απλά!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας . θα ηθελα να πω & εγω ενα ευγε σε αυτους που βοηθουν αφιλοκερδος . Σπανιζουν αυτοι οι ανθρωποι!! Τωρα να σας πω το προβλημα μου. Περασα το dest6 aλλα δεν τρεχει απο το μενου του φιλου bbbb.:worry::worry: το τρεχω μεσα απο τα windows.. ακομα το player οταν πεζει τα βγαζει 3πλα και πολυ ψυλα. Ετυχε ε κανενα??

Για τον player φαντάζομαι ότι φταίει η ανάλυση της οθόνης που είναι 480*272.

Τώρα για να τρέξει το destinator από το μενού,φτιάξε ένα φάκελο

στην sd ένα φάκελο Destinatorapps και βάλε εκεί το φάκελο Destinator ώστε να έχει την εξής δομή το destinator.exe

Sdmmc\Destinatorapps\Destinator\Destinator.exe

Link to comment
Share on other sites

@ exelix

OK καταλαβα. Αρα κραταμε ανεπαφη την original καρτα, για το φοβο των Ιουδαιων, και δουλευουμε με μια δευτερη. Βρηκα δουλεια για τον ελευθερο χρονο μου τις επομενες μερες!! Και παλι ευχαριστω για τις πληροφοριες.:up:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες υπαρχει περίπτωση να μπορουμε να βαλουμε στα windows 5 ce που εχουν τα gps μας θεματα! kαι κατι αλλο που θελω να ρωτησω ειναι ποσο κραταει η μπαταρια του gps σας; εγω εχω το vector 390 kαι δεν μου κραταει ουτε δυο ωρες η μπαταρια
Link to comment
Share on other sites

Παιδες υπαρχει περίπτωση να μπορουμε να βαλουμε στα windows 5 ce που εχουν τα gps μας θεματα! kαι κατι αλλο που θελω να ρωτησω ειναι ποσο κραταει η μπαταρια του gps σας; εγω εχω το vector 390 kαι δεν μου κραταει ουτε δυο ωρες η μπαταρια

 

Όταν λες θέμαα τι εννοείς? Μορείς πολύ απλά να αλλάξεις την ταπετσαρία, να βάλεις ήχους για τα windows (σαν να ήσουν σε κανονικό pc) και φυσικά τα χρώματα στην εμφάνιση των windows. Απομένει κάτι άλλο?

Το θέμα είναι γιατί να τα κάνεις όλα αυτά... και αν αυτό εννοείς.

Όσο για την μπαταρία, στο 59 μου κράτησε περίππου 1,5 ώρες.

Όταν το πρωτο αγόρασα. Μετά δεν το ξαναδοκίμασα. Κρατάει σε κάποιον άλλον περισσότερο στο 590?

Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ,

ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ!!!:X

 

ΙΣΑΑΚ ΝΕΥΤΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Για τον player φαντάζομαι ότι φταίει η ανάλυση της οθόνης που είναι 480*272.

Τώρα για να τρέξει το destinator από το μενού,φτιάξε ένα φάκελο

στην sd ένα φάκελο Destinatorapps και βάλε εκεί το φάκελο Destinator ώστε να έχει την εξής δομή το destinator.exe

Sdmmc\Destinatorapps\Destinator\Destinator.exe

 

εχεις δικαιο φιλε αν και τορα βρηκα λυση... Βλεπω τα βιντεο απο το προγραμα του VECTOR ;) Τo dest το εκανα οκ ευχαριστω για την βοηθεια .. :rolleyes: και κυριος τα παλικαρια που απο την πρωτη στιγμη με καθοδηγησαν.:D:D

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν το 590 only :

 

μηπως παρατηρησατε την μπαρα της μπαταριας μετα απο μια πληρη φορτιση (με τον ανταπτορα 220V σε 12V) ??

το δικο μου δεν αλλαζει την μπαταρια σε πρασινη παρα μονο αν μπω στο original menu της DIS και μετα ξαναβγω, και μπω στο destinator..

αλλιως την βλεπω μονο κοκκινη και με 1 τελευταιο κομματακι οπως ηταν πριν την φορτισω...

 

Υ.Γ. Μηπως κανενας εχει δοκιμασει με επιτυχια καποιο φορτιστη απο κινητο για να φορτισει το 590 ? της νοκια παντως μην το δοκιμασετε αδικα...δεν γινεται ποτε πρασινο το πανω κουμπακι..:(

Link to comment
Share on other sites

Για το vetor 590 και μόνο!

Σε όσους θέλουν στην επιφάνεια εργασίας συντόμευση για την αριθμομηχανή, καθώς και άλλο εικονίδιο για το bluetooth, μπορούν να δοκιμάσουν το παρακάτω. Περιέχει οδηγίες.

Δυστυχώς δεν έχω βρει τον τρόπο να "ανεβάσω" τις φωτό που δείχνουν πως γίνεται.

 

http://rapidshare.com/files/88540921/new_me_calc.rar.html

 

Όποιος θέλει το δοκιμάζει και λέει την γνώμη του.

Ευχαριστώ

 

καλο δειχνει για αλλαγη...δεν χρειαζεται αλλωστε τιποτα το ιδιαιτερο.

μετονομαζεις το skin σε old_skin πετας μεσα αποσυμπιεσμενο το directrory skin που κατεβασαμε συμπιεσμενο, κανεις reset απο το κουμπακι και ετοιμος με αλλαγη ταπετσαριας και 1 κουμπακι παραπανω για calculator...;)

Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν το 590 only :

 

μηπως παρατηρησατε την μπαρα της μπαταριας μετα απο μια πληρη φορτιση (με τον ανταπτορα 220V σε 12V) ??

το δικο μου δεν αλλαζει την μπαταρια σε πρασινη παρα μονο αν μπω στο original menu της DIS και μετα ξαναβγω, και μπω στο destinator..

αλλιως την βλεπω μονο κοκκινη και με 1 τελευταιο κομματακι οπως ηταν πριν την φορτισω...

 

Υ.Γ. Μηπως κανενας εχει δοκιμασει με επιτυχια καποιο φορτιστη απο κινητο για να φορτισει το 590 ? της νοκια παντως μην το δοκιμασετε αδικα...δεν γινεται ποτε πρασινο το πανω κουμπακι..:([/QUOT Φορτιστη απο κινητο οχι εχει λιγα mAMPER ασε που δεν τεριαζουν & τα βισματα Εγω πηρα με 8ευρω ενα μετασχηματιστη απο 220 σε 12v & 1amper προσαρμοσα πανω του ενα θυλικο απο αναπτυρα αυτοκ & κουμπωνω πανω του τον φορτιστη του αυτοκ.. Δουλευει μια χαρα ;) το νεο skin tου sakis70 το kataφερα :D:D

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα μηπως γνωριζει καποιος οταν κανω εγκατασταση το navi απο απο την αρχικη καρτα σε αλλη μεγαλυτερη (back up) μου ζηταει καποιο key γνωριζεις καποιος που υπαρχει αυτο ? η το navi δεν μπορει να παιξει απο αλλη καρτα παρα μονο στην αρχικη καρτα ?

 

ektos apo to navi εχει και δυο μικρα αρχειακια δεν θυμαμε

πως τα λενε δεν το εχω μπροστα μου αμα τα ανοικσης

ενα απο τα δυο εχει μεσα τον κωδικο που θελεις

Link to comment
Share on other sites

Για το 380-390 μια μικρή αλλαγή για όποιον θέλει να αλλάξει το main menu.

Έχω αλλάξει την πρώτη οθόνη του 380-390, μιας και μας βγάζει πλέον σε desktop.

Η αλλαγή έγινε στην πυξίδα.

http://img85.imageshack.us/img85/74/mainbackgroundhk7.jpg

Αποσυμπιέζετε τις δυο φωτο από εδώ

Με τον file manager τις κάνετε copy-paste στο .\coreshell\skin\main\ (στο σώμα, όχι στην κάρτα).

Ένα restart και done.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Σήμερα μπήκα μετά από μέρες στο site της dis και διαπίστωσα τα εξής:

το vector master 590, συνεχίζει λέει να πωλείται στα carrefour με τα κουπόνια από "ΤΟ ΘΕΜΑ" στην τιμή των 189 €, μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων. Πριν μια εβδομάδα στα carrefour της Δράμας, μου είπαν ότι τα κουπόνια δεν ισχύουν πλέον και αν θέλω μπορώ να το αγοράσω χωρίς κουπόνια στην τιμή των 229€. Δηλαδή, (για να καταλάβω...) είχε εξαντληθεί, αλλά μπορούν να μου το πουλήσουν αν δώσω "κάτι παραπάνω"?

Έλεος!!!

Τα γνωρίζει αυτά η εταιρία?

Λέω να εκτυπώσω το site εκεί που τα λέει αυτά, και να τους κάνω μια νέα επίσκεψη αύριο. Τι είναι η Δράμα. 1 ώρα δρόμος....

Άν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό αλλά με σιγουριά, ας με ενημερώσει. Αν και πρώτα θα πάρω ένα τηλ στα κεντρικά....

Καλή συνέχεια!

 

Εδώ και 1 εβδομάδα μου απάντησαν σε email ότι έλληξε η προσφορά. Τώρα το γιατί δεν το σβήνουν απο το site είναι μάλλον θέμα αργοπορίας στην ενημέρωση της σελίδας τους

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Προς sakis70.

Απλα ενημερωνω επισης οτι εχω XP με ολα τα updates,

Γεια σας

Ευχαριστω για αμεση ανταποκριση.

Sorry ελειψα για λιγο.

 

Προς sakis70: εχω ηδη το πιο ενημερωμενο activesync v4.5.0 τηs microsoft! αλλα τιποτα...

 

προς visitor: οντως το βλεπω μονο σαν removable disc.

Δεν θα την δει το ActiveSync.

O υπολογιστής σου θα το βλέπει σαν USB αποθηκευτικό μέσο.

 

Κατέβασε από εδώ το activesync και είναι εύκολο να το συνδέσεις εφόσον έχεις XP.

http://www.microsoft.com/windowsmobile/activesync/activesync45.mspx

 

Παιδιά για να τρέξει με activesync πρέπει ΠΡΩΤΑ να βάλετε στην κάρτα το usbswich του φίλου bbbb. Μετά τρέξτε το και αλλάξτε τη σύνδεση σε serial(αν κάνω λάθος ξανά τρέξτε το) κλαθε φορά που το τρέχεται αλλάζει την σύνδεση σε usb και serial. Mετά πάτε στο εικονίδιο windoes>explorer>control panel>Pc connection και τσεκάρετε το κουτάκι που γράφει allow connection with desctop computer when device is attached. ΤΩΡΑ είναι έτοιμο να το διαβάσει το active sync:!::!:

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέχει αλλά επειδή το δοκίμασα στο 290 έχω να πω ότι το papago είναι κλάσεις ανώτερο.Αν κάποιο παιδί τα έχει δει και τα 2 ας καταθέσει και αυτός την εμπερία του.

Στο 290 για να βρίσκει την κεραία το destinator πρέπει να βάλετε

com1 baudrate 38400 protocol nmea.

Bέβαια να ξέρετε ότι όσοι το έχετε στην ίδια κάρτα με το vector navigation software δεν θα βρίσκει το gps κανένα άλλο πρόγραμμα αν έχετε ανοίξει πρώτα το vector navigation.Mόνο με soft reset θα δουλέψει.

Προσωπικά δε κατάφερα να τρέξω=ενεργοποιήσω το vector navigation από άλλη κάρτα sd με τίποτε.Μάλιστα δοκίμασα 3 διαφορετικές sd και ανάλογα την κάρτα ο κωδικός μηχανήματος που εμφανίζεται για την ενεργοποίηση ήταν διαφορετικός :blink:

 

 

Φίλε bbbb σήμερα ερχόμουν απο Ναύπλιο, προς Αθήνα. Αποφάσισα να μην ακολουθήσω την πορεία που έδειχνε το destinator 7.0.0.588.11, αλλά τις πινακίδες που έδειχναν άλλο δρόμο προς Αθήνα, επειδή όταν πήγαινα, με πήγε μέσω Αργους. Το είχα ανοιχτό για να βλέπω τι δείχνει.Διαπίστωσα λοιπόν ότι αν και έχω τον χάρτη Q42007, σε δρόμο με αρκετά γκριζαρισμένη τη άσφαλτο, άρα πολλών μηνών, ίσως και έτους, με πολλές πινακίδες, άρα αρκετά παλιό, αν λάβουμε υπ' οψιν και την σχετική καθηστέρησηγια να μπούν αυτές, και το 7 και το 6 (αφού μοιράζονται τον ίδιο χάρτη)με έδειχναν ότι βρήσκομαι σε χωράφια. Στην κλασσική διαδρομή είχαν μέχρι και τους ιδιωτικούς χωματόδρομους που οδηγούσαν σε αυλή και ένα φαρδύ δρόμο τον ξέχασαν τελείως!!! Μου έκανε εντύπωση οτι ,όταν γύρισα στο papago, είχε συμπεριλάβει την διαδρομή απο ένα σημείο και μετά(και αυτό στην αρχή έδειχνε χωράφια), ενώ το destinator εξακολουθούσε να δείχνει χωράφια. Αρκετά χιλιόμετρα μετά "βρήκε" τον δρόμο.

Που μπορώ να τους το επισημάνω; Σε ποιό λινκ; Ελπίζω όχι σε εκείνο της ngi, που θέλει να τους δώσω συντεταγμένες, αφού δεν γίνεται να οδηγώ και να καταγράφω, ιδίως αφού αφορά ολόκληρα χιλιόμετρα. Αν ξερεις κατι άλλο να τω επισημάνω για να διορθωθεί...

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...