Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικα εγω το εβαλα να το βρει μονο του,μετα εκανε κανα 3λεπτο να μου γεωγραφικο πλατος και μηκος.Βεβαια αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ενω προχωραω γυριζει το βελακι και οχι ο χαρτης...Με μπερδευει αυτο.Υπαρχει τροπος να μενει σταθερο το βελακι που ειμαι εγω και να γυριζει ο χαρτης μονο?

Πάτα επάνω στην πυξίδα ή πήγαινεστη διαχείρηση χάρτη, στις ρυθμίσεις χάρτη και πάτα στον προσανατολισμό χάρτη=>εμπρός είναι πάνω και με τά λήξη!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Katafere kaneis re paidia na treksei to vector navigation se 380-390?

Δεν τρέχει αλλά επειδή το δοκίμασα στο 290 έχω να πω ότι το papago είναι κλάσεις ανώτερο.Αν κάποιο παιδί τα έχει δει και τα 2 ας καταθέσει και αυτός την εμπερία του.

Στο 290 για να βρίσκει την κεραία το destinator πρέπει να βάλετε

com1 baudrate 38400 protocol nmea.

Bέβαια να ξέρετε ότι όσοι το έχετε στην ίδια κάρτα με το vector navigation software δεν θα βρίσκει το gps κανένα άλλο πρόγραμμα αν έχετε ανοίξει πρώτα το vector navigation.Mόνο με soft reset θα δουλέψει.

Προσωπικά δε κατάφερα να τρέξω=ενεργοποιήσω το vector navigation από άλλη κάρτα sd με τίποτε.Μάλιστα δοκίμασα 3 διαφορετικές sd και ανάλογα την κάρτα ο κωδικός μηχανήματος που εμφανίζεται για την ενεργοποίηση ήταν διαφορετικός :blink:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα και εγω να χαιρετησω την παρεα μηπως θα μπορουσατε να με διαφωτισετε και εμενα πως μπορεσατε και κανατε εγκατασταση το destinator 7 στο vector 290 γιατι δεν μπορεσα να καταλαβω απο τις διαφορες αναφορες που κανατε ! .Κατι χρησιμο αν δεν το εχετε βρει ακομα το 290 παιζει μια χαρα ταινιες οποιος ενδιαφερεται πηγαινει στο σχετικο link <http://discover-e.freehostia.com/tutorial/pharos/index.php> το δοκιμασα και ειναι αψογο
Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέχει αλλά επειδή το δοκίμασα στο 290 έχω να πω ότι το papago είναι κλάσεις ανώτερο.Αν κάποιο παιδί τα έχει δει και τα 2 ας καταθέσει και αυτός την εμπερία του.

Στο 290 για να βρίσκει την κεραία το destinator πρέπει να βάλετε

com1 baudrate 38400 protocol nmea.

Bέβαια να ξέρετε ότι όσοι το έχετε στην ίδια κάρτα με το vector navigation software δεν θα βρίσκει το gps κανένα άλλο πρόγραμμα αν έχετε ανοίξει πρώτα το vector navigation.Mόνο με soft reset θα δουλέψει.

Προσωπικά δε κατάφερα να τρέξω=ενεργοποιήσω το vector navigation από άλλη κάρτα sd με τίποτε.Μάλιστα δοκίμασα 3 διαφορετικές sd και ανάλογα την κάρτα ο κωδικός μηχανήματος που εμφανίζεται για την ενεργοποίηση ήταν διαφορετικός :blink:

 

δυο ερωτησεις

1.γραφουμε και τη λεξη com στη πορτα η μονο το νουμερο

2.soft reset πως κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Πάτα επάνω στην πυξίδα ή πήγαινεστη διαχείρηση χάρτη, στις ρυθμίσεις χάρτη και πάτα στον προσανατολισμό χάρτη=>εμπρός είναι πάνω και με τά λήξη!

 

Εμφανίζεται σε σένα εικονίδιο πυξίδας στο destinator 6; Μήπως αναφέρεσαι στο igo ή το destinator 7; Αν βλέπεις πυξίδα στο 6 κάτι μου λείπει.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Στο 6 στην πάνω αριστερή γωνία έχω βέλος και κατεύθυνση βέλους (παράδειγμα: ΒΑ ή ΝΔ).

Στο 7 στην πάνω αριστερή γωνία έχει ένα σύμβολο σαν δείκτη πυξίδας (μισό κόκκινο-μισό λευκό) που δείχνει πάντα τον βορρά) ανάλογα με τις ρυθμίσεις.

Αυτά από μένα. Ώρα για βόλτα....

Καλό Σαββατοκύριακο.

Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ,

ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ!!!:X

 

ΙΣΑΑΚ ΝΕΥΤΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζεται σε σένα εικονίδιο πυξίδας στο destinator 6; Μήπως αναφέρεσαι στο igo ή το destinator 7; Αν βλέπεις πυξίδα στο 6 κάτι μου λείπει.

Sorry!Έχεις δίκιο!Στο 6 δεν υπάρχει πυξίδα!

Μπερδεύτηκα με το 7!

Στο 6 η διόρθωση γίνεται μέσω των ρυθμίσεων χάρτη(δηλ. με τον άλλο τρόπο)!

Link to comment
Share on other sites

Το 6 ή το 7?Μήπως κατά την αντιγραφή δεν αντιγράφηκαν σωστά όλα τα αρχεία?Επίσης τσεκάρισε στον πίνακα ελέγχου αν είναι ενεργοποιημένοι οι ήχοι και μήπως είναι κλειστό το ηχείο στην οθόνη χάρτη του destinator.

 

Καλησπερα και απο εμενα ειναι νεος εδω στην συζητηση εχω παρακολουθηση τα οσα εχετε καταγραψει ο καθενας και πραγαμτικα πολυ χρησιμα οσα εχετε πει.Ακολουθησα ολες τις οδηγιες που εχετε αναφερει αλλα δεν !!! συγκεκριμενα εβαλα το Νεο Μενου (δεν φορτωνει απο μονο του) πρεπει να μπω μεσα απο τα windows αλλα και που μπαινω δεν μου φορτωνει το destinator? με βγαζει παλι σε εναν κενο φακελο .

Σημειωσει οτι εγω του φορτωνο το destinator 7 και στο menu εμφανιζεται destinator6.1

Περιμενω καποια λυση αν μπορειται να μυ δωσετε

thanks

Link to comment
Share on other sites

κατεφερε και βρηκε σημα τελικα ευχαριστω ιδιαιτερα τον bbbb

που μου εδωσε τις ρυθμισεις για το gps

πληροφοριακα σε μενα βρηκε αμεσως σημα

οταν εβαλα προτοκολο 2, ισως η εκδοση αυτη που εχω

να δουλευη ετσι ευχαριστω ολους που βοηθησαν για το

ξεκλειδωμα του νεου vector 290

Link to comment
Share on other sites

Aναφέρω τις ρυθμίσεις gps που πρέπει να βάλετε στο destinator.ini:

380/390

port=2

baudrate=4800

protocol=2

590

port=1

baudrate=38400

protocol=2

290

port=1

baudrate=38400

protocol=2

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε bbbb μπορεις να με βοηθεισεις και εμενα γιατι δεν μου τρεχει το destinator 7 μηπως δεν ειναι εκδοση για windows c ? μου το εδωσε ενας φιλος απο htc ! εχεις καποια λυση να μου προτεινεις !
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ LINK ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΨΑΧΝΩΝΤΑΣ ! ΘΑ ΣΟΥ ΗΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά. Να είχαμε και κάποιο utility για screen capture σε winCE 5 core θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Κάποια καλή ιδέα για να ανεβάσουμε καμιά φωτό?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το βρεις στο http://www.ngi.gr/forum στην ενότητα για το destinator 7.

 

Δηλαδή δίνουν σε site της NGI την δυνατότητα copy στην κάρτα, του destinator 7 ή κάνουν πουλακια τα ματάκια μου;;;;;;;;; Αυτό λέει στο λινκ που δίνεις. Μήπως δεν τους νοιάζει γιατί είναι ΒΕΤΑ έκδοση;

:!::worry::cool:

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά. Να είχαμε και κάποιο utility για screen capture σε winCE 5 core θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Κάποια καλή ιδέα για να ανεβάσουμε καμιά φωτό?

 

 

Οχι δηλαδή πείτε μου, φταίω εγώ τώρα που ακόμη περιμένω απο τον wizard bbbb να μάθει το 380 πως να φτιάχνει καφέ;

Πάνω που σκέφτομαι οτι, όσα μπορούσαν να γίνουν έγινα, τσούπ νάσου και μια καινούργια εφαρμογή. Τι άλλο να περιμένουμε; Δε βάζουμε και κανένα "ΠΡΟΣΕΧΩΣ" να ξέρουμε;:D

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Οχι δηλαδή πείτε μου, φταίω εγώ τώρα που ακόμη περιμένω απο τον wizard bbbb να μάθει το 380 πως να φτιάχνει καφέ;

Πάνω που σκέφτομαι οτι, όσα μπορούσαν να γίνουν έγινα, τσούπ νάσου και μια καινούργια εφαρμογή. Τι άλλο να περιμένουμε; Δε βάζουμε και κανένα "ΠΡΟΣΕΧΩΣ" να ξέρουμε;:D

 

Εμ.....αν δεν ρωτήσετε ΠΩΣ θα μάθετε?

:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το dis390 PNA τώρα για να ξέρουμε?

 

http://img149.imageshack.us/img149/4776/dis390horme7.jpg

 

Μάλιστα είναι το PNA μου.

:D

 

Όλα δουλεύουν τέλεια!!

 

Ούπς ξέχασα και την κάθετη οθόνη.

Εδώ είναι:

http://img81.imageshack.us/img81/8291/dis390vernu5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δίνουν σε site της NGI την δυνατότητα copy στην κάρτα, του destinator 7 ή κάνουν πουλακια τα ματάκια μου;;;;;;;;; Αυτό λέει στο λινκ που δίνεις. Μήπως δεν τους νοιάζει γιατί είναι ΒΕΤΑ έκδοση;

:!::worry::cool:

Δεν κάνουν πουλάκια τα μάτια σου.Η έκδοση που δίνει ο panosha, όταν βάλεις το χάρτη ζητάει κλειδιά ενεργοποίησης.Τα οποία είναι τα ίδια με τα κλειδιά ενεργοποίησης του destinator 6 που πωλείται από το e-shop της NGi και τα καταστήματα.

 

Οχι δηλαδή πείτε μου, φταίω εγώ τώρα που ακόμη περιμένω απο τον wizard bbbb να μάθει το 380 πως να φτιάχνει καφέ;

Πάνω που σκέφτομαι οτι, όσα μπορούσαν να γίνουν έγινα, τσούπ νάσου και μια καινούργια εφαρμογή. Τι άλλο να περιμένουμε; Δε βάζουμε και κανένα "ΠΡΟΣΕΧΩΣ" να ξέρουμε;:D

Εγώ γιαυτό το έδωσα το 380.Γιατί δεν μπορούσε να κάνει καφέ :p

Να φανταστείς ότι δεν έχει καν δόνηση.:lol:

Προσεχώς ψάχνω να βρω τρόπο να μπορούμε να κινούμαστε ανάμεσα στις εφαρμογές στα pna.Πες ότι έχεις ανοιχτό το destinator και ακούς παράλληλα μουσικη.Αν θέλεις να αλλάξεις cd :p έχει τέτοια μανούρα που βαριέσαι να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιαυτό το έδωσα το 380.Γιατί δεν μπορούσε να κάνει καφέ :p

Να φανταστείς ότι δεν έχει καν δόνηση.:lol:

Προσεχώς ψάχνω να βρω τρόπο να μπορούμε να κινούμαστε ανάμεσα στις εφαρμογές στα pna.Πες ότι έχεις ανοιχτό το destinator και ακούς παράλληλα μουσικη.Αν θέλεις να αλλάξεις cd :p έχει τέτοια μανούρα που βαριέσαι να το κάνεις.

 

Ένας blue ray player η HDV του λείπει. Κάτι θα υπάρχει around έ?

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...