Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πράγματι υπάρχουν κάποια μικροπροβλήματα στο 390 λόγω τoυ ότι δεν κρατάει ρυθμίσεις μητρώου.

Οσοι έχετε το 390 κατεβάστε το παρακάτω:

http://rapidshare.com/files/87399014/390.rar.html

 

Τελικά αυτά είναι λύση για το 390 από όσα κατάλαβα. Για το 380 τι μπορώ να κάνω;

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλε bbbb εμενα στην καρτα του 390 μου δεν εχει φακελο script αρα τον δημιουργω εγω και μεσα εκει βαζω το αρχειο engine.ini kαι μετα μεσα φτιαχνω τον φακελο Screen και βαζω τα αλλα τα αρχεια και θα λυθη το προβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν λόγο του ότι πολλοί φίλοι έχουν ζητήσει το συγκεκριμένο desktop θα πρέπει να κάνουν λίγο υπομονή διότι υπάρχουν δυο προβληματάκια προς λύση πριν δοθεί όλο το script.

 

Πριν πάω σε αυτά να πω στον φίλο papajo ότι το PSC.exe μπήκε στον φάκελο script.

1) Έφτιαξα στον ίδιο πάντα φάκελλο ένα αρχείο capture.ini με περιεχόμενο:

---------------------------------------------------

GLOBALSETTINGS

ShowMessage = 0

X = 110

Y = 70

Width = 32

Border = 0

BackgroundColor = 000000

BackgroundBitmap = \Storage Card\Script\back.bmp

BitmapOffsetX = X

BitmapOffsetY = Y

Refresh = 0

Distance = 0

 

ICONXPBUTTON

Command = \Storage Card\Script\PSC.exe

SizeNormal = 32

SizePushed = 32

ScaleAlpha = 100

IconNormal = \Storage Card\Script\capture.ico

ScaleAlpha = 100

IconPushed = \Storage Card\Script\capture.ico

-------------------------------------------------------

 

2) Το capture.ico είναι η εικόνα της φωτογραφικής μηχανής και είναι και αυτή στον φάκελλο script.

3) Πρόσθεσα στο SysInfoSettings.ini στο script folder πάντα, το capture.ini ώστε να προβάλλεται το εικονίδιο.

 

Τώρα όταν πατάς για capture το μενού του προγράμματος, επικαλύπτει την εφαρμογή που θα ανοίξει ώστε να σου δώσει την δυνατότητα για screen capture.

Να το διευκρινίσω λίγο. Πατάς το capture, ανοίγει το πινακάκι ετοιμότητας για capture.

Ανοίγεις την εφαρμογή και όταν είναι οκ η οθόνη που θέλεις το (πινακάκι του capture ήδη είναι front all time) απλά πατάς capture.

Και βουαλά.

 

φιλε μου εκανα ακριβως οτι ειπες με καθε λεπτομερεια αλλα τζιφος η δουλεια..βεβαια το script μου δεν ειχε το icon γι'αυτο και εγω εβαλα ενα δικο μου..που το ονομασα φυσικα "captute.ico" οταν φορτωνει το menu μου βγαζει αυτο...

 

http://i131.photobucket.com/albums/p311/ziorange/display_1.jpg

 

το να κανω οπως βλεπεις screen capture μπορω το θεμα ομως ειναι να γινεται μεσα απο το menu...

 

ααααα και κατι τελευταιο!!! παιζει να υπαρχουν και αλλα παιχνιδακια?? να φορτωσουμε? αμα εχεις κανενα Link στειλε!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!

vector master 390 the ultimate PNA machine!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταλάθος έγραψα ότι το engine.ini πρέπει να βρίσκεται στο φάκελο script ενώ πρέπει να το βάλετε χύμα στην sd αντικαθιστώντας το ήδη υπάρχον.Δηλαδή με το που θα βάλετε το μενού πριν το τρέξετε για πρώτη φορά,αλλάξτε το engine.ini σε script\boot.exe
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εκανα ακριβως οτι ειπες με καθε λεπτομερεια αλλα τζιφος η δουλεια..βεβαια το script μου δεν ειχε το icon γι'αυτο και εγω εβαλα ενα δικο μου..που το ονομασα φυσικα "captute.ico" οταν φορτωνει το menu μου βγαζει αυτο...

 

http://i131.photobucket.com/albums/p311/ziorange/display_1.jpg

 

το να κανω οπως βλεπεις screen capture μπορω το θεμα ομως ειναι να γινεται μεσα απο το menu...

 

ααααα και κατι τελευταιο!!! παιζει να υπαρχουν και αλλα παιχνιδακια?? να φορτωσουμε? αμα εχεις κανενα Link στειλε!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!

 

Το μήνυμα αυτό έχει να κάνει με το βάθος χρώματος του .ico το οποίο πρέπει να είναι 32bit.

Αν το αντικαταστήσεις με ένα σωστό, θα παίζει εντάξει.

Θα ανεβάσω τα δικά μου το απόγευμα για όποιον τα θέλει.

 

 

 

Παιδιά καταλάθος έγραψα ότι το engine.ini πρέπει να βρίσκεται στο φάκελο script ενώ πρέπει να το βάλετε χύμα στην sd αντικαθιστώντας το ήδη υπάρχον.Δηλαδή με το που θα βάλετε το μενού πριν το τρέξετε για πρώτη φορά,αλλάξτε το engine.ini σε script\boot.exe

 

Έτσι ναι. Γιατί είπα ότι δεν μου δούλεψε και μου φάνηκε περίεργο να το κάνει μόνο σε εμένα.

Θα το ξαναδώ.

Thanks !!

:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε.

Επεξήγηση των εικονιδίων.

Από πάνω αριστερά προς δεξιά, και προς τα κάτω στην συνέχεια.

 

http://img163.imageshack.us/img163/5715/display2ow8.jpg

 

http://img163.imageshack.us/img163/8071/display1ol5.jpg

 

Destinator6 - Papago - Destinator7 - iGO

MediaPlayer - Calculator

Move (utility) - File Manager

Keyboard - Screen Capture

Windows shell - Screen rotate - Restart - Info - Ρυθμίσεις - Stand by

 

Αποσυμπιέζετε το zip στην κάρτα.

 

http://rapidshare.com/files/87541381/dis390.zip.html

 

Υπάρχουν τα folder έτοιμα για Desinator6 το Navigator folder, για το Destinator7 το Destinator folder, για το Papago το Navi με το Maganavi folders (όπως είναι στην κάρτα δηλαδή), και τέλος για το iGO το iGO folder.

 

Τα υπόλοιπα προγράμματα υπάρχουν στο folder Script που δεν χρειάζεται καμία παρέμβαση.

 

Για το πρόβλημα του restart διαβάστε τα post του bbbb πιο πάνω. To Script και το screen folders δεν έχουν την ενημέρωση που περιγράφει. Όποιος θέλει τα ενημερώνει με τα αρχεία που δίνει ο bbbb.

 

:D

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος που εχει εγκαταστηση το igo

τι ρυμθισεις εχει κανει και σε πιο φακελο

για να εχει σημα gps sto vector 290

 

OK το βρηκα ειναι στο φακελο save meta sto fakelo settings

και εκει βαζουμε τις ιδιες τιμεs οπως στο dest και δουλευη αψογα

Link to comment
Share on other sites

τελος καλο ολα καλα...παντως το εικονιδιο που ειχα βαλει πριν ηταν 32bit και γενικα ειχε τα ιδια χαρακτηριστικα με τα υπολοιπα εικονιδια!! γι'αυτο μου εκανε και εντιπωση!!!

 

http://i131.photobucket.com/albums/p311/ziorange/display_1-1.jpg

 

http://i131.photobucket.com/albums/p311/ziorange/display_2.jpg

 

αυτα ολα μπορω να τα κανω και στο 290 του κολητου μου?

 

με τα παιχνιδια τι εγινε?

vector master 390 the ultimate PNA machine!!!
Link to comment
Share on other sites

Για το 290 μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν βάση αυτό που έβαλα εγώ.

Εχω και μερικά παιχνίδια ακόμη μέσα στο φάκελο.

Ο τρόπος ξεκλειδώματος που εφήρμοσα είναι μια δεύτερη κάρτα αλλάζοντας το Navigation.exe.Με αυτόν τον τρόπο δεν έχεις το vector navigation software αλλά όλα τα υπόλοιπα κανονικά.Eσυ φυσικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τον τρόπο με το apshell.ini.Σε αυτή την περίπτωση θα βάλεις στο apshell.ini το μονοπάτι sdmmc\Script\boot.exe

http://rapidshare.com/files/87707727/290.rar.html

Επίσης δεν έχει νόημα να φτιάξεις κάτι με κάθετη οθόνη διότι στο 290 δεν υποστηρίζεται η περιστροφή της.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχετε ξεφύγει τελείως νομίζω.

Το μηχάνημα πλοήγησης το κάνατε παιχνιδομηχανή ????

 

Ορίστε πάρτε άλλο ένα.

 

Για δυνατούς στις μαθηματικές πράξεις

 

:p

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ-ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ bbbb- ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ FORUM KATI ΑΝΑΛΟΓΟ ΓΙΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ -ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ VECTOR 290 ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΟΔΟΧΗ ΓΙΑ ΚΕΡΑΙΑ (Κεραία FM/TMC

Για λήψη FM/TMC (η λειτουργία της εξαρτάται από τη μονάδα αποθήκευσης) ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ? ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ !

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά,

αφού ευχαριστήσω πάλι όσους ασχολούνται με το θέμα και μας βοηθάνε και κυρίως τον bbbb :respect:, να συνεισφέρω κι εγώ με τη σειρά μου:

Είναι ένας απλός επεξεργαστής κειμένου τύπου WordPad.

Κατεβάστε το αρχείο http://rapidshare.com/files/87646903/WordPad_for_PNA.zip και αποσυμπιέστε το, μετά αντιγράψτε το φάκελο WordPad στην κάρτα, ενώ τα αρχεία WordPad.ico και WordPad.ini μέσα στο φάκελο Script. Τέλος μην ξεχάσετε να προσθέσετε τη γραμμή WordPad.ini στο αρχείο SysInfoSettings.ini που βρίσκεται μέσα στο Script.

 

Ερώτηση:στο keyboard, που έχει ο φάκελλος Script και φαίνεται και στα Screenshots πιο πάνω του φίλου visitor, πως κάνουμε exit γιατί απο τη στιγμή που το τρέξω δεν μπορώ να το κλείσω (εκτός από reset βέβαια);

Link to comment
Share on other sites

Για να φύγει το keyboard 2 τρόποι υπάρχουν:

1.Ανοίγεις την εφαρμογή resinfo πατας στο σημείο που έχει τις διεργασίες(tasks) και "σκοτώνεις" το miotool.exe

2.Aνοίγεις την μπάρα των windows και στη γωνία δεξιά πατάς για να βγει το εικονικό πληκτρολόγιο.Το ανοίγεις,το κλείνεις και φεύγει το πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ-ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ bbbb- ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ FORUM KATI ΑΝΑΛΟΓΟ ΓΙΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ -ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ VECTOR 290 ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΟΔΟΧΗ ΓΙΑ ΚΕΡΑΙΑ (Κεραία FM/TMC

Για λήψη FM/TMC (η λειτουργία της εξαρτάται από τη μονάδα αποθήκευσης) ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ? ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ !

Στην Ελλάδα πάντως δεν λειτουργεί αυτή η υπηρεσία.Δεν υπάρχει κάποιος φορέας που να την υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Για το 290 μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν βάση αυτό που έβαλα εγώ.

Εχω και μερικά παιχνίδια ακόμη μέσα στο φάκελο.

Ο τρόπος ξεκλειδώματος που εφήρμοσα είναι μια δεύτερη κάρτα αλλάζοντας το Navigation.exe.Με αυτόν τον τρόπο δεν έχεις το vector navigation software αλλά όλα τα υπόλοιπα κανονικά.Eσυ φυσικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τον τρόπο με το apshell.ini.Σε αυτή την περίπτωση θα βάλεις στο apshell.ini το μονοπάτι sdmmc\Script\boot.exe

http://rapidshare.com/files/87604104/290.rar.html

Επίσης δεν έχει νόημα να φτιάξεις κάτι με κάθετη οθόνη διότι στο 290 δεν υποστηρίζεται η περιστροφή της.

 

οκ ευχαριστω οσο αφορα το fm -ηθελα να σε ρωτησω το περιβαλλον δεν μου το φορτωνει απο μονο του πρεπει να παω να το βρω εγω μεσα στους φακελους το start και οταν ανοιξω καποια απο τις εφαρμογες εξαφανιζεται και παλι απο την αρχη ! τι κανω λαθος ?

Link to comment
Share on other sites

Για να φύγει το keyboard 2 τρόποι υπάρχουν:

1.Ανοίγεις την εφαρμογή resinfo πατας στο σημείο που έχει τις διεργασίες(tasks) και "σκοτώνεις" το miotool.exe

2.Aνοίγεις την μπάρα των windows και στη γωνία δεξιά πατάς για να βγει το εικονικό πληκτρολόγιο.Το ανοίγεις,το κλείνεις και φεύγει το πληκτρολόγιο.

 

Ευχαριστώ bbbb :thanks:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια η κινηση με το word pad πραγματικα ειναι κατι πολυ χρησιμο!! και τωρα στα δικα μας....

 

βαζω κανονικα τα αρχεια για να τρεξω το word pad με τον κλασικο τροπο...και οπως ακριβως λεει ο φιλος Panosmar

 

http://i131.photobucket.com/albums/p311/ziorange/464326.jpg

 

οπου ειναι ο φακελος με τα εκτελεσιμα αρχεια του word pad

 

http://i131.photobucket.com/albums/p311/ziorange/3535.jpg

 

μεσα στο φακελο του script ειναι το WordPad.ini και το WordPad.ico

 

και βεβαια προσθέτω τη γραμμή WordPad.ini στο αρχείο SysInfoSettings.ini που βρίσκεται μέσα στο Script.

 

 

κλεινω το vector 390 απο πισω..το ανοιγω και οταν μπαινω στο menu

μου βγαζει αυτο..

 

http://i131.photobucket.com/albums/p311/ziorange/35.jpg

 

δλδ οτι Wordpad.ini δεν υπαρχει...εγω λεω ομως οτι υπαρχει οπως απεδειξα απο πανω!!! μην βιαστειτε να μου πειτε οτι μπορει να μην περασαν καλα τα αρχεια γιατι το εχω τσεκαρει πολλες φορες!!! και ετσι αναγκαζομαι να τα τρεχω μεσα απο τους φακελους των windows η' σαν συντομευση στο desktop!!! μουφα δλδ...καμια ιδεα?

vector master 390 the ultimate PNA machine!!!
Link to comment
Share on other sites

προς τον φίλο ziorange,

λύπάμαι που δεν σου δουλεύει το εικονίδιο του WordPad, εμένα δουλεύει κανονικά (έχω βέβαια το 380 αλλά αυτό δεν πρέπει να παίζει ρόλο, απ' όσο γνωρίζουμε τουλάχιστον)

Κάνε μια προσπάθεια με κάτι ελαφρώς διαφορετικό:

- κατέβασε το αρχείο http://rapidshare.com/files/87790026/WordPad-fix.zip

- αποσυμπίεσέ το και βάλε τα τρία αρχεία που έχει στο φάκελο Script (αν σου ζητήσει να αντικαταστήσει κάποιο αρχείο πάτα "Ναι".

- κάνε reboot (εγώ το κάνω είτε με το κουμπί Restart που υπάρχει στην επιφάνεια εργασίας, είτε με το κουμπάκι reset που υπάρχει στο πίσω μέρος)

Ελπίζω να δουλέψει (αν και όπως λές -με αποδείξεις- έχεις κάνει όλα τα βήματα σωστά) δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί δεν λειτουργεί.

 

Ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση να γράψουμε Ελληνικά στο WordPad (από το keyboard του VectorMaster δηλαδή) ;

Link to comment
Share on other sites

[QUO

 

Ήρεμα ρε παιδιά, χαλλλαρά όπως λένε και στη Σαλονίκη, δεν σας προλαβαίνουμε. Ένα σαβατοκύριακο δεν κοίταξα και το γεμίσατε το forum. :D

Σηκώνει 4 giga το vector; Γιατί έτσι που πάμε δεν το βλέπω να είνια αρκετά τα 2, ιδίως με ένα κάρο χάρτες παγκοσμίως φορτωμένο για τα destinators.:!:

Ά ρε bbbb δεν μπορείς να το αρνηθείς, εμπνέεις. Μόλις γύρισες πήρανε φωτιά τα πληκτρολόγια.

Να είστε καλά όλοι εσείς με τις καταπληκτικές ιδέες σας.

Πέρα απο τις λύσεις που δίνετε, κρατάτε ζωντανό το forum.:lol:

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε.

Επεξήγηση των εικονιδίων.

Από πάνω αριστερά προς δεξιά, και προς τα κάτω στην συνέχεια.

 

http://img163.imageshack.us/img163/5715/display2ow8.jpg

 

[Δουλεύει και στο 380 ή είναι για 390 290; Σε ρώτησα και σε προηγούμενο ποστ, αλλά ίσως δεν το είδες.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Στο 380 δουλεύει κανονικότατα.Στο 290 θα χρειαστεί πείραγμα για να δουλέψει.Για το παράθυρο που βγαίνει με διπλό κλικ στην επιφάνεια του μενού.Αντι να πατήσουμε οκ και φάει το κόλλημα,πατάμε το κουμπί που μας βγάζει στο γνήσιο μενού και μετά πάλι πλόηγηση και το παράθυρο έχει φύγει.Εχω ξανανεβάσει και το μενου στο 290 που έδωσα στο προηγούμενο post.Τώρα πρέπει να είναι οκ.

Ειλικρινά χαίρομαι που βλέπω ότι έχουν δραστηριοποιηθεί και άλλα άτομα για την βελτίωση της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Στο 380 δουλεύει κανονικότατα.Στο 290 θα χρειαστεί πείραγμα για να δουλέψει.Για το παράθυρο που βγαίνει με διπλό κλικ στην επιφάνεια του μενού.Αντι να πατήσουμε οκ και φάει το κόλλημα,πατάμε το κουμπί που μας βγάζει στο γνήσιο μενού και μετά πάλι πλόηγηση και το παράθυρο έχει φύγει.Εχω ξανανεβάσει και το μενου στο 290 που έδωσα στο προηγούμενο post.Τώρα πρέπει να είναι οκ.

Ειλικρινά χαίρομαι που βλέπω ότι έχουν δραστηριοποιηθεί και άλλα άτομα για την βελτίωση της συσκευής.

 

 

Βελτείωση φίλε bbbb θα ήταν νακάνουμε το YUGO(Zastava) να τρέχει περισσότερο απο 140. Εδώ μετατρέππετε το αντίστοιχο (σε PNA) YUGO σε PORCHE και συνεχίζετε με την ελπίδα να το κάνετε αεροπλάνο. Μάλλον πρέπει να μιλάμε για μετάλλαξη.

Όταν το αγόραζα το 380, ούτε στα πιο γλυκά μου όνειρα δεν μπορούσα να φανταστώ αυτά που κάνετε εδώ. Βία-βία να σκεφτόμουν να περάσω το destinator και θα ήμουν ευτυχισμένος.

Τώρα σχετικά με το νέο μενού του φίλου visitor, λέει ότι χρειάζεται κάποια ενημέρωση σε σχέση με το script που είχες δώσει εσύ. Αυτό σημαίνει ότι, όποια αρχεία-προγράμματα τυχόν δεν υπάρχουν σε αυτό του visitor μπορώ να τα κάνω copy-paste απο το δικό σου και θα δουλέυουν όπως στο δικό σου; Το λέω γιατί μου είναι εύκολο να τα κάνω θάλασσα και δεν ξέρω ποιά αρχεία ειχε στην αρχή το script σου και ποιά του προσθέσαμε στην πορεία.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...