Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε bbbb γεινετε στο vector 290 να φορτωνω κατευθειαν το destinator απο το κουμπι πλοηγηση χωρις να μπαινω στο newmenu;

2 τρόποι υπάρχουν:

1.Σύνδεσε τη συσκευή με το pc.Mπες στο φάκελο flash disk και βρες το αρχείο ΑPShell.ini Αντέγραψε το στο pc και άνοιξε το με το σημειωματάριο.Στο σημείο που γράφει

Path=\SDMMC\Navi\Navigation.exe βάλε το path του destinator

p.x. SDMMC\Destinator\Destinator.exe.Mε αυτόν τον τρόπο για να τρέξεις κάποια στιγμή το vector θα πρέπει να συνδέσεις τη συσκευή με το pc και να επαναφέρεις το APShell.ini.

 

2.Aν όμως έχεις 2 κάρτες και θέλεις να εναλλάσεις ή σου φαίνεται πιο εύκολο κάνε το παρακάτω:

Aντέγραψε στην κάρτα με το Destinator και το φάκελο Νavi του vector χωρίς το αρχείο Νavigation.exe

Bάλε το destinator στην θέση \SDMMC\Destinatorapps\Destinator\Destinator.exe

Κατέβασε το http://rapidshare.com/files/86891651/Navi.rar.html

Aντέγραψε τα 2 αρχεία στο φάκελο Νavi.Kλείσε τη συσκευή από το on-off και άνοιξε τη.Τώρα μόλις πατάς πλοήγηση θα ανοίγει το destinator.

Aν θέλεις το vector, κλείνεις τη συσκευή αλλάζεις τη κάρτα και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλε bbbb οκ' εγεινε εισαι πρωτος! Αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν γεινετε στο vector 290 που εχω να φτιαξω menu οπως το εκανε και ο visitor ποιο πανω στο 390
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουν πουλάκια τα μάτια σου.Η έκδοση που δίνει ο panosha, όταν βάλεις το χάρτη ζητάει κλειδιά ενεργοποίησης.Τα οποία είναι τα ίδια με τα κλειδιά ενεργοποίησης του destinator 6 που πωλείται από το e-shop της NGi και τα καταστήματα.

 

Είπα και γώ! Χάλασε η πιάτσα; Δηλαδή αν βάλω άλλον χάρτη πάλι θα μου ζητάει κλειδί ενεργοποίησης;;;; ήήή όχι:!:

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιαυτό το έδωσα το 380.Γιατί δεν μπορούσε να κάνει καφέ :p

Να φανταστείς ότι δεν έχει καν δόνηση.:lol:

Προσεχώς ψάχνω να βρω τρόπο να μπορούμε να κινούμαστε ανάμεσα στις εφαρμογές στα pna.Πες ότι έχεις ανοιχτό το destinator και ακούς παράλληλα μουσικη.Αν θέλεις να αλλάξεις cd :p έχει τέτοια μανούρα που βαριέσαι να το κάνεις.

 

 

Έλα εντάξει βρέθηκε η αδυναμία του. Πως να φτιάξει καφέ χωρίς να έχει δόνηση. Γίνεται; Δεν γίνεται. Κατασκευαστική ατέλεια και απαλάσεσαι απο την προσπάθεια. Θα πρέπει να αρκεστούμε στα υπόλοιπα που μας έδωσες (snif-snif)

 

Εγώ γιαυτό το έδωσα το 380.Γιατί δεν μπορούσε να κάνει καφέ :p

Να φανταστείς ότι δεν έχει καν δόνηση.:lol:

Προσεχώς ψάχνω να βρω τρόπο να μπορούμε να κινούμαστε ανάμεσα στις εφαρμογές στα pna.Πες ότι έχεις ανοιχτό το destinator και ακούς παράλληλα μουσικη.Αν θέλεις να αλλάξεις cd :p έχει τέτοια μανούρα που βαριέσαι να το κάνεις.

 

Ιδίως μάλιστα αν κρατάς στο ένα χέρι το τσιγάρο, στο άλλο τον καφέ ή το κινητό και οδηγείς. Έ, με ποιό χέρι να αλλάξεις cd; Με τα γόνατα δεν γίνεται, κάπως πρέπει να κρατάς και το τιμόνι.

Αν το κάναμε να δέχεται φωνητικές εντολές, κάτι μπορούσε να γίνει.:D:lol:

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Παιδες στο windows ce 5 στα οποια εχει το vector 390 μπορω να κατεβαζω και προγραμματακια και να τρεχουνε; δηλαδη να βαλω word και αλλα προγραμματακια
Link to comment
Share on other sites

Είπα και γώ! Χάλασε η πιάτσα; Δηλαδή αν βάλω άλλον χάρτη πάλι θα μου ζητάει κλειδί ενεργοποίησης;;;; ήήή όχι:!:

Ο ελληνικός χάρτης είναι ίδιος από όπου και αν τον κατεβάσεις αν εννοείς αυτό.Πάλι θα σου ζητήσει ενεργοποίηση.Οι ευρωπαϊκοί χάρτες δεν ζητάνε ενεργοποίηση.

Ιδίως μάλιστα αν κρατάς στο ένα χέρι το τσιγάρο, στο άλλο τον καφέ ή το κινητό και οδηγείς. Έ, με ποιό χέρι να αλλάξεις cd; Με τα γόνατα δεν γίνεται, κάπως πρέπει να κρατάς και το τιμόνι.

Αν το κάναμε να δέχεται φωνητικές εντολές, κάτι μπορούσε να γίνει.

Αν είχε μικρόφωνο ίσως να μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο.Οσο για το αν γίνεται με κάποιο πρόγραμμα,για να το ανέφερα σαφώς γίνεται,απλά υπάρχουν κάποια μικροπροβλήματα που προσπαθώ να λύσω.

Φιλε bbbb οκ' εγεινε εισαι πρωτος! Αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν γεινετε στο vector 290 που εχω να φτιαξω menu οπως το εκανε και ο visitor ποιο πανω στο 390

Αν εξαιρέσεις την κάθετη οθόνη διότι το 290 δεν υποστηρίζει περιστροφή οθόνης όλα τα υπόλοιπα γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με χάλασε το 290 σε σχέση με το 380.Oχι ότι δεν κάνει δουλειά ή καθυστερεί υπερβολικά αλλά είναι ένα σκαλοπάτι κάτω.Χαμηλότερο σήμα gps,πιο αργό, χωρίς ωστόσο να φτάνει στο σημείο του προβληματικού.Και αυτό με την μη περιστροφή οθόνης και τα windows 4,2 χωρίς να είναι εγκατεστημένο το microsoft framework 2.0 είναι το τελειωτικό χτύπημα για μένα προσωπικά, διότι περιορίζει τις εφαρμογές που μπορείς να τρέξεις σε αυτές που λειτουργούν αποκλειστικά με οριζόντια οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με χάλασε το 290 σε σχέση με το 380.Oχι ότι δεν κάνει δουλειά ή καθυστερεί υπερβολικά αλλά είναι ένα σκαλοπάτι κάτω.Χαμηλότερο σήμα gps,πιο αργό, χωρίς ωστόσο να φτάνει στο σημείο του προβληματικού.Και αυτό με την μη περιστροφή οθόνης και τα windows 4,2 χωρίς να είναι εγκατεστημένο το microsoft framework 2.0 είναι το τελειωτικό χτύπημα για μένα προσωπικά, διότι περιορίζει τις εφαρμογές που μπορείς να τρέξεις σε αυτές που λειτουργούν αποκλειστικά με οριζόντια οθόνη.

 

Ε, με 99 ευρώ που κοστίζει δεν πρέπει να έχει κανείς πολλές αξιώσεις. Δε λες πάλι καλά που έβαλες και σε αυτό κάποια πράγματα. Είμαι σίγουρος ότι, ουτε στην dis μπορούσαν να φανταστούν τέτοιες εξελιξεις για τα μηχανάκια τους. Έχω καταφχαριστειθεί να βλέπω ταινίες σε μορφή divx στο vector 380, να παίζω διάφορα και να έχω 4 προγράμματα πλοήγησης. Ότι άλλο λεώ είναι κυριολεκτικά για πλάκα. Άσε και την δυνατότητα να έχω μαζί μου κάποια αρχεία, τύπου office και να τα κοιτάω αν χρειαστεί. Και όλα αυτά χωράνε στην τσέπη μου.

Νάσαι καλά φίλε bbbb.:):)

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Επειδή πολύ ωραία τα λέμε όλοι μας εδώ και καιρό για τα vector θα σας πω τι μου συνέβη το σαββατοκύριακο και ακούω γνώμες. Περισσότερο όμως θέλω να προϊδοποιήσω τους φίλους που έχουν συσκευές σαν την δικιά μου και μπορεί να πάθουν το ίδιο.

Σάββατο είχα κανονικά όλη μέρα σε λειτουργία το 590 και τον ήχο στο car R-CD, όπως είχα περιγράψει παλιότερα (μερικές σελίδες πριν).

Κατά τις 5 άφησα το αυτοκίνητο με το vector "καλωδιομένο", αλλά στο σβηστό. Κατά τις 9 πήρα το αυτοκίνητο να πάω μια βόλτα και άνοιξα το dest που όμως δεν έβρισκε την κεραία gps.

Ξεκαθαρίζω: όχι δορυφόρους, αλλά ούτε κεραία. Το παίδεψα αρκετά και με όλα όσα μπορούσα να κάνω. Ευτυχώς σκέφτηκα να το αφήσω εντός σπιτιού ανοιχτό να αποφορτιστεί εντελώς. Όταν το άνοιξα και πάλι, σήμερο το πρωί, μέσα σε ελάχιστο χρόνο βρήκε και την εσωτερική κεραία, αλλά και δορυφόρους.

Εννοείται ότι όλα δουλεύουν κανονικά.

Τι μπορεί να έφταιγε λοιπόν?

Η χαμηλή θερμοκρασία, ή κάτι άλλο?

Ελπίζω το δικό μου πάθημα να μην συμβεί και σε άλλους.:O

Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ,

ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ!!!:X

 

ΙΣΑΑΚ ΝΕΥΤΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είδα να συμβαίνει στο 590 μόνο αν έχεις ανοίξει πριν το vector navigation software.Aλλά με το script που έκανα για να ελέγχει αν το vector navigation είναι ανοιχτό δεν το ξαναπαρουσίασε.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις το είχα διαβάσει κάποια στιγμή που μας το είχες περιγράψει.

Το θέμα είναι ότι είχα ανοιχτό και δούλευε κανονικά το dest και όταν πήγα να το ανοίξω και πάλι μου έκανε "κολπάκια".

Anyway... τέλος καλό, όλα καλά. Απλά έφαγα λίγη ώρα και είπα να γράψω εδώ μήπως και το πάθει και κάποιος άλλος.

Καλό βράδυ.

Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ,

ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ!!!:X

 

ΙΣΑΑΚ ΝΕΥΤΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη φιλε bbbb μπορω σε windows ce 5 να βαζω επιπλεων προγραμματα. δηλαδη μπορω να βρω προγραμμα ωστε να αναγνωριζει στα windows ce 5 αρχεια word
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το dis390 PNA τώρα για να ξέρουμε?

 

http://img149.imageshack.us/img149/4776/dis390horme7.jpg

 

Μάλιστα είναι το PNA μου.

:D

 

Όλα δουλεύουν τέλεια!!

 

Ούπς ξέχασα και την κάθετη οθόνη.

Εδώ είναι:

http://img81.imageshack.us/img81/8291/dis390vernu5.jpg

 

 

Mπορείς να μου πεις ποιά παρέμβαση έκανες στο script ή σε ποιό άλλο πρόγραμα, ώστε να σου εμφανίζεται το εικονίδιο φωτογραφικής μηχανής στην αρχική οθόνη; Το πρόγραμμα το έβαλες στην κάρτα χύμα ή μέσα στο script;

Επίσης πως ενεργοποιείς το screen capture όταν είσαι σε άλλη οθόνη ή τρέχεις πχ:destinator;. Μόλις το τρέξω μέσα απο το windows>explorer> sd card>.....screen capture.exe μου λέει να ετοιμάσω την οθόνη γιατί θα κάνει screen capture σε 5 δευτερόλεπτα. Πιστεύω πως κάπως αλλοιώς το πέτυχες. Πως;;;

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν λόγο του ότι πολλοί φίλοι έχουν ζητήσει το συγκεκριμένο desktop θα πρέπει να κάνουν λίγο υπομονή διότι υπάρχουν δυο προβληματάκια προς λύση πριν δοθεί όλο το script.

 

Πριν πάω σε αυτά να πω στον φίλο papajo ότι το PSC.exe μπήκε στον φάκελο script.

1) Έφτιαξα στον ίδιο πάντα φάκελλο ένα αρχείο capture.ini με περιεχόμενο:

---------------------------------------------------

GLOBALSETTINGS

ShowMessage = 0

X = 110

Y = 70

Width = 32

Border = 0

BackgroundColor = 000000

BackgroundBitmap = \Storage Card\Script\back.bmp

BitmapOffsetX = X

BitmapOffsetY = Y

Refresh = 0

Distance = 0

 

ICONXPBUTTON

Command = \Storage Card\Script\PSC.exe

SizeNormal = 32

SizePushed = 32

ScaleAlpha = 100

IconNormal = \Storage Card\Script\capture.ico

ScaleAlpha = 100

IconPushed = \Storage Card\Script\capture.ico

-------------------------------------------------------

 

2) Το capture.ico είναι η εικόνα της φωτογραφικής μηχανής και είναι και αυτή στον φάκελλο script.

3) Πρόσθεσα στο SysInfoSettings.ini στο script folder πάντα, το capture.ini ώστε να προβάλλεται το εικονίδιο.

 

Τώρα όταν πατάς για capture το μενού του προγράμματος, επικαλύπτει την εφαρμογή που θα ανοίξει ώστε να σου δώσει την δυνατότητα για screen capture.

Να το διευκρινίσω λίγο. Πατάς το capture, ανοίγει το πινακάκι ετοιμότητας για capture.

Ανοίγεις την εφαρμογή και όταν είναι οκ η οθόνη που θέλεις το (πινακάκι του capture ήδη είναι front all time) απλά πατάς capture.

Και βουαλά.

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο προβλήματα τώρα.

Το πρώτο έχει να κάνει με το ENGINE.INI

Με την εκκίνηση του ENGINE.INI και το τρέξιμο του /script/script.exe, το ENGINE.INI αλλάζει σε script/boot.mscr.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σε περίπτωση κρασαρίσματος η κολλήματος του ΡΝΑ να μην μπορεί να επανεκκινήσει.

Πρέπει να ξαναγίνει overright το ENGINE.INI με την μορφή /script/script.exe.

Αυτό θέλει λύση γιατί .........

Το δεύτερο είναι το διπλό τάπ σε κενή οθόνη.

Εκεί βγαίνει ένα πινακάκι που στα Γερμανικά λέει κάτι για info που αν προσπαθήσεις να το κλείσεις από το Χ μπουτόν, κρεμάει το σύστημα.

Δυο προβληματάκια που πρέπει να βρεθεί λύση.

Εγώ το ψάχνω.

Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη.

:)

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο πρόβλημα,απλά αλλάζεις το engine.ini που βρίσκεται μέσα στο φάκελο script σε script\boot.exe

Για το δεύτερο πρόβλημα το ψάχνω και εγώ,αλλά είναι αρκετά σύνθετο.Με την έννοια ότι αυτός που έφτιαξε το μενού(και όχι εμείς που το προσαρμόζουμε στην κάθε συσκευή) προφανώς το έφτιαξε έτσι για να διαφημίσει την δουλειά του.Κάτι το οποίο είναι απόλυτα σεβαστό.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο πρόβλημα,απλά αλλάζεις το engine.ini που βρίσκεται μέσα στο φάκελο script σε script\boot.exe

Για το δεύτερο πρόβλημα το ψάχνω και εγώ,αλλά είναι αρκετά σύνθετο.Με την έννοια ότι αυτός που έφτιαξε το μενού(και όχι εμείς που το προσαρμόζουμε στην κάθε συσκευή) προφανώς το έφτιαξε έτσι για να διαφημίσει την δουλειά του.Κάτι το οποίο είναι απόλυτα σεβαστό.

 

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Σωστά για το δεύτερο και συμφωνώ. Απλά κάνω ένα restart η μια περιστροφή οθόνης και εξαφανίζεται.

Το θέμα όμως του ENGINE.INI πώς θα το επαναφέρει κάποιος αφού δεν εκκινεί το PNA αν δεν έχεις υπολογιστή κοντά σου για την μεταφορά?

Μία λύση είναι η δεύτερη κάρτα.

Η άλλη έχω βάλει το FileManCE.exe με εικονίδιο στο desktop και με το που μπαίνει σε κατάσταση desktop το κάνω replace από ένα temp folder που έχω, αλλά και πάλι δεν είναι καλή λύση γιατί υπολειτουργούν κάποιες εφαρμογές όπως η περιστροφή οθόνης μιας και το θέλει script/boot.mscr συνέχεια.

Άβυσσος το dis.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι υπάρχουν κάποια μικροπροβλήματα στο 390 λόγω τoυ ότι δεν κρατάει ρυθμίσεις μητρώου.

Οσοι έχετε το 390 κατεβάστε το παρακάτω:

http://rapidshare.com/files/87399014/390.rar.html

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι υπάρχουν κάποια μικροπροβλήματα στο 390 λόγω τoυ ότι δεν κρατάει ρυθμίσεις μητρώου.

Οσοι έχετε το 390 κατεβάστε το παρακάτω:

http://rapidshare.com/files/87399014/390.rar.html

Μια ερώτηση:

Το νέο engine.ini μου το είχες δώσει παλιότερα και πράγματι τα προβλήματά μου(όταν έκλεινα τον διακόπτη στο πίσω μέρος της συσκευής) λύθηκαν.

Τα υπόλοιπα που έχεις μέσα σε τι εξυπηρετούν?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που ανέφερε ο visitor για την οθόνη.Αν το κλείσεις από πίσω μετά δε δουλεύει η περιστροφή της οθόνης.Με αυτά τα αρχεία που ανέβασα λύνεται αυτό το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα μου επιτρέψετε να πω ότι δεν μου έλυσε το πρόβλημα.

Θα το δω όμως ξανά.

Μέχρι τότε έχω κάτι να περνάτε την ώρα σας όταν έχει πολύ κίνηση στον δρόμο. :)

http://img139.imageshack.us/img139/961/gamedis390kc8.jpg

Ρίξτε όσα πυραυλάκια χρειάζονται ώστε να κάνετε νέο σκορ.

 

http://rapidshare.com/files/87414726/NC.rar.html

 

Καλά ξεμπερδέματα με τον εχθρό!!

:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...