Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

"Και πάλι θα μου επιτρέψεις διαφωνήσω μαζί σου. Τουλάχιστον για την Αττική που κινούμε και κάποια ταξίδια που έκανα σε χωριά ήταν πολύ καλό. Νομίζω οτι βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα. Στο desti ξέρεις τί λάθη σε μονοδρομήσεις υπάρχουν? Αν θέλεις να σου στείλω 25 σελίδες με λάθη σε μονοδρομήσεις για μία συγκεκριμένη περιοχή, και ενδείξεις για πλοήγηση σε ποτάμια. Τα έχω αναφέρω Αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Το θέμα είναι να μην απαξιώνουμε προιόντα έτσι απλά, αλλά να βοηθάμε εδώ μέσα εμάς και τους άλλους..."

 

μάλλον παρεξηγησες τις προθεσεις μου...:wacko:

 

ούτε κατηγόρησα κανεναν ούτε και με νοιαζει για την καθε εταιρεια και το λογισμικο της ώστε να το "απαξιώσω".....

 

καθε μερα κανω στην Αττικη τουλαχιστον 50km και με αυτην την εμπειρια και μονο προσπαθώ να βοηθησω(αν και newbie στο forum) για την επιλογη του καλυτερου προγράμματος και μηχανηματος ..σιγουρα οτι πληρώνεις παιρνεις αλλα το best value for money ειναι νομιζω το καλυτερο για τον καθενα μας...

τα υπολοιπα μελη που ειναι και πιο παλιοί και καλυτεροι γνωστες του αντικειμενου ειναι πιο αρμοδιοι να σου πουν για τα προγραμματα...

αλλωστε νομιζω οτι τα forums γιαυτο υπαρχουν για να εκφραζει ο καθενας την προσωπικη του γνωση και εμπειρια,...

 

 

Υ.Γ. Παντως μετα απο 1 ημερας δοκιμη του νεου χαρτη της DIS μπορώ να πω ότι υπαρχουν πολλες βελτιωσεις..ειδωμεν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Περιμένω απάντηση για μια καλύτερη ιδέα από αυτή που δουλεύει μέχρι στιγμής και είναι η εξής:

1.Συνδέουμε τη συσκευή με το pc.Aπαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχουμε το activesync αν έχουμε xp ή το windows mobile center στα vista.

2.Mπαίνουμε στο φάκελο windows της συσκευής και βρίσκουμε το αρχείο calibration.exe.To oνομάζουμε σε calibration1.exe

3.http://rapidshare.com/files/79399392/calibration.rar.html To αποσυμπιέζουμε στο pc κα το ρίχνουμε στο φάκελο των windows.Kάνουμε soft reset(βάζουμε ένα αιχμηρό αντικείμενο στην τρυπούλα που υπάρχει στο κάτω μέρος δίπλα από το διακόπτη on-off).

Mε το που θα ξεκινήσει η συσκευή,θα ανοίξει η μπάρα των windows.

Tη συσκευή πρέπει να την κλείνετε από το κουμπάκι στο πάνω μέρος.Αν την κλείσετε από τον κάτω διακόπτη πρέπει να ξαναντιγράψετε το αρχείο μέσω του pc.

Y.Γ. Ψάχνω να δω αν μπορούμε να κάνουμε κάτι με τα αρχεία update του χάρτη.

 

ευχαριστω πολυ φιλε bbbb.θα το δοκιμασω το βραδυ και θα σου πω αυριο.....θα εχει ενδιαφερον να δουμε εως που μπορει να φτασει το 590.....keep up the good work..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από bbbb Εμφάνιση Μηνύματος

Περιμένω απάντηση για μια καλύτερη ιδέα από αυτή που δουλεύει μέχρι στιγμής και είναι η εξής:

1.Συνδέουμε τη συσκευή με το pc.Aπαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχουμε το activesync αν έχουμε xp ή το windows mobile center στα vista.

2.Mπαίνουμε στο φάκελο windows της συσκευής και βρίσκουμε το αρχείο calibration.exe.To oνομάζουμε σε calibration1.exe

3.http://rapidshare.com/files/79399392...ation.rar.html To αποσυμπιέζουμε στο pc κα το ρίχνουμε στο φάκελο των windows.Kάνουμε soft reset(βάζουμε ένα αιχμηρό αντικείμενο στην τρυπούλα που υπάρχει στο κάτω μέρος δίπλα από το διακόπτη on-off).

Mε το που θα ξεκινήσει η συσκευή,θα ανοίξει η μπάρα των windows.

Tη συσκευή πρέπει να την κλείνετε από το κουμπάκι στο πάνω μέρος.Αν την κλείσετε από τον κάτω διακόπτη πρέπει να ξαναντιγράψετε το αρχείο μέσω του pc.

Y.Γ. Ψάχνω να δω αν μπορούμε να κάνουμε κάτι με τα αρχεία update του χάρτη.

 

 

bbbb τζιφος μολις το δοκιμασα.μαλιστα αντι για rename calibration to calibration1 εκανα αντικατασταση του με το δικο σου calibration...το μονο που εγινε στην αρχικη οθονη μετα το reset με το κουμπακι ηταν η μπαρα των windows η οποια ομως εφυγε μολις μπηκα στο μενου της πλοηγησης και ξαναβγηκα εξω στην αρχικη !!! :ninja:

 

ευτυχως ειχα σωσει το αρχικο calibration file και το ξαναεπανεφερα..οποτε δεν φαινεται πειραγμενο ....:cry:

Link to comment
Share on other sites

To αρχείο δεν πρέπει να σε ανησυχεί καθόλου.Γιατί βρίσκεται στην rom και άμα κλείσεις την συσκευή από το κάτω κουμπί θα επανέλθει το γνήσιο.Γιαυτό μέχρι να βρούμε λύση σε αυτό,προσοχή να μην κλείσετε την συσκευή από κάτω γιατί θα ψάχνετε το pc για να το ξανανοίξετε.

Οσο για την μπάρα πήγαινε start-->settings-->taskbar and start menu και τσεκάρισε το always on top και ξετσεκάρισε το auto hide.To papago πράγματι κλείνει την μπάρα.Εδώ υπάρχει πρόβλημα που προσπαθώ να σκεφτώ πως θα το λύσουμε.Το θέμα είναι ότι με την αλλαγή του αρχείου μετά το soft reset εμφανίζεται η μπάρα.Πατώντας start-->programms-->file explorer μπαίνεις στα windows.Aπό εκεί μπορείς να μπεις στην κάρτα μνήμης να βρεις το φάκελο του destinator και να τρέξεις το destinator.exe απροβλημάτιστα.Αν θέλεις το destinator,αφότου έχεις ανοίξει το papago,κάνεις soft reset για να εμφανιστεί η μπάρα και είσαι οκ.Μπακαλίστικο?Θα έλεγα ναι,αλλά είναι το μόνο που έχουμε προς το παρόν.

Αν κάποιος είναι εξοικιωμένος με τα windows και δεν φοβάται να δοκιμάζει,ας μου στείλει pm να δούμε τι άλλο μπορούμε να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

To αρχείο δεν πρέπει να σε ανησυχεί καθόλου.Γιατί βρίσκεται στην rom και άμα κλείσεις την συσκευή από το κάτω κουμπί θα επανέλθει το γνήσιο.Γιαυτό μέχρι να βρούμε λύση σε αυτό,προσοχή να μην κλείσετε την συσκευή από κάτω γιατί θα ψάχνετε το pc για να το ξανανοίξετε.

Οσο για την μπάρα πήγαινε start-->settings-->taskbar and start menu και τσεκάρισε το always on top και ξετσεκάρισε το auto hide.To papago πράγματι κλείνει την μπάρα.Εδώ υπάρχει πρόβλημα που προσπαθώ να σκεφτώ πως θα το λύσουμε.Το θέμα είναι ότι με την αλλαγή του αρχείου μετά το soft reset εμφανίζεται η μπάρα.Πατώντας start-->programms-->file explorer μπαίνεις στα windows.Aπό εκεί μπορείς να μπεις στην κάρτα μνήμης να βρεις το φάκελο του destinator και να τρέξεις το destinator.exe απροβλημάτιστα.Αν θέλεις το destinator,αφότου έχεις ανοίξει το papago,κάνεις soft reset για να εμφανιστεί η μπάρα και είσαι οκ.Μπακαλίστικο?Θα έλεγα ναι,αλλά είναι το μόνο που έχουμε προς το παρόν.

Αν κάποιος είναι εξοικιωμένος με τα windows και δεν φοβάται να δοκιμάζει,ας μου στείλει pm να δούμε τι άλλο μπορούμε να κάνουμε.

 

 

εν μερει εχεις δικιο...γιατι το προβλημα ειναι οτι δεν σου βγαζει καν την επιλογη start !!! μονο windows shell ή κατι τετοιο...και ειναι stoned δηλαδη δεν πατιεται !!

τέλος παντων εμαθα οτι καποιοι δικοι μου τα καταφεραν... ισως αυριο ανπρολαβω τους επισκεφθω και μου το περασουν...με το αζημιωτο φυσικα...οπως ολα τα ωραια στην ζωη... :O

αν τελικα ειναι αληθεια θα το αναλυσουμε καλυτερα...

 

ακυρο ...τελικα ουτε αυτοι μπορεσαν να κανουν κατι ....το μονο που δουλευει ειναι η μπαρα των windows αλλα destinator oxiii....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια και ιδιαιτερα φιλε bbbb τα καταφερα.εκανα την διαδικασια και οντως βλεπω windows.βγαζει εναρξη προγραμματα πληκτολογιο και τυα συναφη.το ναβιγκειτορ δεν το βρηκα ακομη στους φακελους ισως δεν εψαξα καλα.ενω ειμαι σε windows και βλεπω την μπαρα εξακολουθω να βλεπω το μενου του 590 με τα 4 εικονιδια .μπαινοντας στην πλοηγηση χανεται κατω η μπαρα των windows και δεν επανερχεται παρα μονο με soft reset.περιμενω νεα σου αγαπητε bbbb..........για περαιτερω

 

ps βρηκα στο http://www.ellinadiko.com το destinator 7 ετοιμο για copy paste se sd ....αν κανω αυτο που λες bbbb θα τρεξει η θελει και αλλες ρυθμισεις για το 590?????

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια και ιδιαιτερα φιλε bbbb τα καταφερα.εκανα την διαδικασια και οντως βλεπω windows.βγαζει εναρξη προγραμματα πληκτολογιο και τυα συναφη.το ναβιγκειτορ δεν το βρηκα ακομη στους φακελους ισως δεν εψαξα καλα.ενω ειμαι σε windows και βλεπω την μπαρα εξακολουθω να βλεπω το μενου του 590 με τα 4 εικονιδια .μπαινοντας στην πλοηγηση χανεται κατω η μπαρα των windows και δεν επανερχεται παρα μονο με soft reset.περιμενω νεα σου αγαπητε bbbb..........για περαιτερω

 

ps βρηκα στο http://www.ellinadiko.com το destinator 7 ετοιμο για copy paste se sd ....αν κανω αυτο που λες bbbb θα τρεξει η θελει και αλλες ρυθμισεις για το 590?????

Ετσι ειναι οπως τα λες.το προγραμμα της πλοηγησης φορτωνεται απο την κλειδωμενη μνημη και καταλαμβανει ολη τη μνημη ,κλεινει οτι τρεχει μεχρι τοτε με αποτελεσμα να χανεται ο explorer του ΒΒΒΒ.Οσο για το destinator πρεπει να εχεις το destinator 6 για pna και να το βαλεις στην κάρτα.και μετα μεσα απο τον explorer βρισκεις το dest.exe to κλικάρεις και τρεχει κανονικα.H θα χεις explorer(dest6 δηλαδη) η το προγραμμα της DIS.

Qtec 9100,wm6 reloaded,4 Gb SD, Gps Pretec Sirf III ,Nokia N95,VECTOR 590[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατεβάστε αυτό http://rapidshare.com/files/79711070/new.rar.html

Αποσυμπιέστε το στην κάρτα μνήμης και ακολουθήστε την διαδικασία αναβάθμισης.Δηλαδή Ηard reset και μετά άνοιγμα.

Πρέπει να απαγκιστρωθούμε από τη χρήση του pc για το ξεκλείδωμα.

Link to comment
Share on other sites

Aμα ανοίξεις το autorun.inf θα δεις ότι γράφει sdmmc\copier.exe.

Αυτό το αρχείο δίνει την εντολή στη συσκευή να τρέξει το copier.exe.

Λογικά αυτό μπορούμε να το αλλάξουμε σε οτιδήποτε,όπως άλλωστε γίνεται και με το engine.ini των 380/390.Αντί να ασχολούνται με περίεργα κλειδώματα,ας αναρωτηθούν πόσοι έχουν αγοράσει το 380/390 επειδή ξεκλειδώνει εύκολα και δέχεται οποιοδήποτε λογισμικό πλοήγησης.

Link to comment
Share on other sites

Aμα ανοίξεις το autorun.inf θα δεις ότι γράφει sdmmc\copier.exe.

Αυτό το αρχείο δίνει την εντολή στη συσκευή να τρέξει το copier.exe.

Λογικά αυτό μπορούμε να το αλλάξουμε σε οτιδήποτε,όπως άλλωστε γίνεται και με το engine.ini των 380/390.Αντί να ασχολούνται με περίεργα κλειδώματα,ας αναρωτηθούν πόσοι έχουν αγοράσει το 380/390 επειδή ξεκλειδώνει εύκολα και δέχεται οποιοδήποτε λογισμικό πλοήγησης.

 

συμφωνω και το δικο σου γραφει "\SDMMC\filemance\filemance.exe " αλλα ομως γιατι δεν εκτελει το filemance μετα ον-οφφ ??

 

ΤΕΛΙΚΑ ...αν μπεις μεσα απο την διαδικασια calibration κλπ...τρεχει το fileman σου...το desti ..δεν τρεχει !!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω δυστυχώς.Κανονικά από τη στιγμή που το έχεις αντιγράψει στη κάρτα,πρέπει να δουλέψει.Τέσπα.Δεν θα ασχοληθώ άλλο με αυτό.Το θέμα είναι ότι υπάρχει λύση για να τρέξει άλλο λογισμικό.Αν δεν αλλάξω γνώμη και το αγοράσω,θα το ψάξω κι άλλο το ζήτημα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κι αδικο...προς το παρον εγκαταλειπω...αλλα για λιγο...που θα παει...

 

καλη πρωτοχρονια σε ολους..

 

Υ.Γ. και της DIS το προγραμμα παντως δουλευει αρκετα καλα..:p

Link to comment
Share on other sites

Βγάλανε νέο update για το πρόγραμμα.Αν θέλει κάποιος ας το κατεβάσει και αφού το ξεκλειδώσει με το calibration,να βάλει το φάκελο buildupdate στην sd.Kαι να τρέξει το αρχείο ΜobileNavigator.exe που βρίσκεται μέσα στο φάκελο buildupdate\MobileNavigator

να δοκιμάσει αν τρέχει οκ

Y.Γ.Κατά τα άλλα είπα ότι δεν ασχοληθώ άλλο :p

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κλασσικό μπακάλικο. Γινεται να δουλέψει το filemance.exe αν μετονομαστεί σε copier.exe με το γνήσιο autorun.inf της DIS?

Επίσης να επαναλάβω μια ερώτηση που δεν απαντήθηκε (νομίζω), παίζει το Bluetooth με το destinator ; (μιας και αυτό είναι το βασικό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα του 590 έναντι των 380-390). Η λογική λέει οτι γίνεται αφού στο 380 γίνεται να τρέξεις το γνήσιο player του (π.χ.) μέσα απο τα windows, εκτός κι αν έχουν κάνει και άλλες λαμογιές τα τσακάλια της dis για να μην γίνεται.

 

Υ.Γ.1. Σιγουρα πλέον η dis διαβαζει το forum οπότε το 590 πρέπει να ξεκλειδώσει για να 'χουν κάτι να κάνουν τα παιδιά της dis στο επόμενο μοντέλο

Υ.Γ.2. Μη μασάς bbbb, κανείς δεν πρόκειται να σε παρεξηγήσει που επιμένεις να ασχολείσαι με το 590 (το αντίθετο μάλιστα...)

Link to comment
Share on other sites

Aμα ανοίξεις το autorun.inf θα δεις ότι γράφει sdmmc\copier.exe.

Αυτό το αρχείο δίνει την εντολή στη συσκευή να τρέξει το copier.exe.

Λογικά αυτό μπορούμε να το αλλάξουμε σε οτιδήποτε,όπως άλλωστε γίνεται και με το engine.ini των 380/390.Αντί να ασχολούνται με περίεργα κλειδώματα,ας αναρωτηθούν πόσοι έχουν αγοράσει το 380/390 επειδή ξεκλειδώνει εύκολα και δέχεται οποιοδήποτε λογισμικό πλοήγησης.

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου φίλε bbbb. Στην dis και στην κάθε αντίστοιχη εταιρεία ΠΡΕΠΕΙ να καταλάβουν ότι, αν δίνουν κλειδωμένες συσκευές, θα έχουν λιγώτερους πελάτες. Πιστεύω και εγώ ότι περισσότεροι απο τους μισούς αγόρασαν τα vector 380 και 390, ακριβώς επειδή τα ξεκλειδώσατε εύκολα και απέκτησαν πρόσθετη αξία με την εγκατάσταση διαφόρων εφαρμογών, με αποκορύφωμα το office και τα παιχνίδια. Αν δεν καταφέρετε να ξεκλειδώσετε το 590, θα μετρήσουν τις διαφορές στις πωλήσεις και ίσως τότε να ξυπνήσουν.Το site σίγουρα το διαβάζουν. Πιστεύω όμως ότι, αυτοί που τους ενημερώνουν σχετικά με τις συζητήσεις στο site, δεν έχουν και τόση γνώση στο marketing, αλλοιώς θα "ούρλιαζαν" στην εταιρεία να αφήσει τα μηχανάκια χαλαρά και όχι κλειδωμένα. Ο ανταγωνισμός είναι τόσο μεγάλος που, όποιος προσφέρει τα περισσότερα(με κάθε τρόπο) κερδίζει. Στην θέση της dis(αν ήμουν), θα έβαζα link μέσα στο site της προς το myphone. Το forum αποτελεί στην πράξη τζάμπα διαδήμιση για την dis.Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβουν;

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κλασσικό μπακάλικο. Γινεται να δουλέψει το filemance.exe αν μετονομαστεί σε copier.exe με το γνήσιο autorun.inf της DIS?

Επίσης να επαναλάβω μια ερώτηση που δεν απαντήθηκε (νομίζω), παίζει το Bluetooth με το destinator ; (μιας και αυτό είναι το βασικό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα του 590 έναντι των 380-390). Η λογική λέει οτι γίνεται αφού στο 380 γίνεται να τρέξεις το γνήσιο player του (π.χ.) μέσα απο τα windows, εκτός κι αν έχουν κάνει και άλλες λαμογιές τα τσακάλια της dis για να μην γίνεται.

 

Υ.Γ.1. Σιγουρα πλέον η dis διαβαζει το forum οπότε το 590 πρέπει να ξεκλειδώσει για να 'χουν κάτι να κάνουν τα παιδιά της dis στο επόμενο μοντέλο

Υ.Γ.2. Μη μασάς bbbb, κανείς δεν πρόκειται να σε παρεξηγήσει που επιμένεις να ασχολείσαι με το 590 (το αντίθετο μάλιστα...)

H συσκευή δεν έχει άλλα κουμπιά,εκτός του standby και του on-off.Οπότε αφού έχει ήδη ανοίξει η μπάρα,την βάζουμε always on top και στη συνέχεια ανοίγουμε το bluetooth.Aφού συνδεθεί το κινητό,μπαίνουμε στον explorer και ανοίγουμε το dest.Aς επιβεβαιώσει κάποιος ότι δουλεύει αυτό,όπως επίσης και αν τρέχει η νέα αναβάθμιση της dis από την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολύς ντόρος βλέπω για τα μηχανάκια της Dis ως προς το να ξεκλειδωθούν για να παίξετε destinator ε? Φίλε bbbb στο παρελθόν με είχες βοηθήσει να στήσω ένα μηχανάκι που είχα πάρει απο e bay, τελικά δεν χρειάστηκε ούτε νέα menu όπως μου είχες δώσει ούτε τίποτα, ασε που μου ήταν το μηχανάκι 4,3 και το μενού σου μου έβγαινε σε λάθος θέση. Τελικά με μια απλή εντολή και ένα αρχειάκι έλυσα το πρόβλημα μου να πατάω απο το μαμα menu την εντολή "πλοηγηση" και να ανοίγει το dest. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια σου τότε και το ενδιαφερον που έδειξες. Παρεπιμπτόντως παιδια να ξέρετε ότι όντως σας διαβάζουν εδω μέσα και οι επιχειρηματιες που προικίζουν τα μηχανάκια της κίνας και της taiwan με το λογισμικό τους για τα ξεκλειδωματα που καταφερνετε και κάνετε για να έχετε ανοιχτα windows 4.2 net και να τρέχετε ότι γουστάρετε. Δυστυχώς επειδή ο κόσμος δεν ξέρει απο software πλοηγησης και ποια έχουν συγκριτικά,εμπειρικά και δοκιμασμένα τους καλύτερους χάρτες + ΤΟ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΜΕΝΟΥ διαχείρισης και βελτιστοποιησης (open source), μόλις το ανακαλύπτουν ψάχνονται όλοι να απαλλαχτούν απο τα διαφορα προγραμματα που συνοδευουν την συσκευη τους και να κάτσουν στο dest.. Αυτή ειναι προσωπική μου γνωμη φυσικα αλλα απο ότι διαβάζω γενικά στα forum κάτι τέτοιο επικρατεί. Το καλύτερο θα ήταν να υπάρχουν αναλυτικά test και reviews σε περιοδικά με την γκάμα των δυνατοτήτων που προσφέρουν τα εκάστοτε software που κυκλοφορουν στην αγορά, την κάλυψη τους σε χάρτη, τον βαθμό ευκολίας χρήσης που προσφέρουν κ.λ.π και όλα αυτά νομίζω θα καλύψουν με αρκετό φως το τούνελ που λέγεται πλόηγηση, gps κ.λ.π για τον μέσο Έλληνα. Αυτά είχα να πω και καλη συνέχεια στα μαγειρέματα σας παιδιά, καλη χρονια σε όλους με υγεία!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολύς ντόρος βλέπω για τα μηχανάκια της Dis ως προς το να ξεκλειδωθούν για να παίξετε destinator ε? Φίλε bbbb στο παρελθόν με είχες βοηθήσει να στήσω ένα μηχανάκι που είχα πάρει απο e bay, τελικά δεν χρειάστηκε ούτε νέα menu όπως μου είχες δώσει ούτε τίποτα, ασε που μου ήταν το μηχανάκι 4,3 και το μενού σου μου έβγαινε σε λάθος θέση. Τελικά με μια απλή εντολή και ένα αρχειάκι έλυσα το πρόβλημα μου να πατάω απο το μαμα menu την εντολή "πλοηγηση" και να ανοίγει το dest. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια σου τότε και το ενδιαφερον που έδειξες. Παρεπιμπτόντως παιδια να ξέρετε ότι όντως σας διαβάζουν εδω μέσα και οι επιχειρηματιες που προικίζουν τα μηχανάκια της κίνας και της taiwan με το λογισμικό τους για τα ξεκλειδωματα που καταφερνετε και κάνετε για να έχετε ανοιχτα windows 4.2 net και να τρέχετε ότι γουστάρετε. Δυστυχώς επειδή ο κόσμος δεν ξέρει απο software πλοηγησης και ποια έχουν συγκριτικά,εμπειρικά και δοκιμασμένα τους καλύτερους χάρτες + ΤΟ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΜΕΝΟΥ διαχείρισης και βελτιστοποιησης (open source), μόλις το ανακαλύπτουν ψάχνονται όλοι να απαλλαχτούν απο τα διαφορα προγραμματα που συνοδευουν την συσκευη τους και να κάτσουν στο dest.. Αυτή ειναι προσωπική μου γνωμη φυσικα αλλα απο ότι διαβάζω γενικά στα forum κάτι τέτοιο επικρατεί. Το καλύτερο θα ήταν να υπάρχουν αναλυτικά test και reviews σε περιοδικά με την γκάμα των δυνατοτήτων που προσφέρουν τα εκάστοτε software που κυκλοφορουν στην αγορά, την κάλυψη τους σε χάρτη, τον βαθμό ευκολίας χρήσης που προσφέρουν κ.λ.π και όλα αυτά νομίζω θα καλύψουν με αρκετό φως το τούνελ που λέγεται πλόηγηση, gps κ.λ.π για τον μέσο Έλληνα. Αυτά είχα να πω και καλη συνέχεια στα μαγειρέματα σας παιδιά, καλη χρονια σε όλους με υγεία!

Αγαπητέ φιλε πολυ χαιρομαι που και συ εκατσες στο dest."καθομαστε"στο dest γιατι εχει τους καλύτερους χαρτες,ειναι δοκιμασμενο,ανοικτο σε επεμβασεις,γρηγορο και ο καθένας το φέρνει στα μέτρα του.Αλλά για να τρεξει θελει pocket pc πχ (μιο,qtec) δηλαδή χρημα ανω των 300-400 ευρωπουλα.αν τωρα το 590 με μολις 160 +φπα ευρω σου δίνει και τα "μαμισια" που λες και συ,αλλα και ενα καλο με τάσεις να γινει καλύτερο navigator,και το εχω φορτωσει divx,ebook,pdfreader,word,και το destinator φυσικα με τα δικα μου αγαπημενα,επικινδυνα σημεια μονο σου λέω τοσων ετων,και ενα σωρο αλλα καλουδια που η dis τωρα τρεχει να δωσει,δεν '' ψαχνουμε '' το καλυτερο navigation γιατι το εχουμε ήδη,αλλα το φτηνότερο μηχανακι να το τρεξουμε.εχω 3 αυτοκινητα διανομης και ενα το προσωπικο αμαξι και οσο να ναι εχω αποψη.Αυτη ειναι η γνώμη μου βέβαια,ασήμαντη ισως,αλλα εχω πληρωσει destpn,dest 6 ηδη,εχω papago ,και καμια δεκαρια ακομη που καλυπτουν χωμα,αερα,θαλασσα και κανένα δεν μου δίνει την προσαρμοστηκότητα του dest.μεχρι που βρηκα μια εκδοση για winxp και σχεδιαζω τις διαδρομές μου στο pc,φυσικά destinator.ολα αυτά επι πραξεως με 95,000 χιλ το χρονο.Χρονια πολλα σε ολους,καλή χρονία σε όλους και για μια μέρα ας μην κοιταξουμε τι λείπει σε μας αλλά τι μπορόυμε να κάνουμε για όσους δεν ειναι τοσο τυχεροί οσο είμαστε εμεις..να τους δώσουμε ενα χαμόγελο τις μέρες αυτες.Και σεβασμός στους ανθρώπους που προσφέρουν στο σάιτ.

Αναφέρομαι στο bbbb,που αφιερώνει το χρόνο του για να βοηθά.να στε ολοι καλά.

Qtec 9100,wm6 reloaded,4 Gb SD, Gps Pretec Sirf III ,Nokia N95,VECTOR 590[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και σεβασμός στους ανθρώπους που προσφέρουν στο σάιτ.

Αναφέρομαι στο bbbb,που αφιερώνει το χρόνο του για να βοηθά.να στε ολοι καλά.

 

Αυτό δε πιστεύω να το γράφεις επί προσωπικού για μένα γιατί δε νομίζω πουθενα στα γραμμένα μου να "προσβάλλω" το συμφουρίτη μου:confused:. Το μηνυμα μου αναφέροταν επι της γενικής κατάστασης και δεν προσέβαλα κανέναν νομίζω.Αυτα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.. Και απο τις εμπειριες που εχει ο καθενας θα πω ότι για αυτό είμαστε εδω, για να τις μοιραζομαστε και να βοηθά ο καθένας εκει που μπορεί όπως κάνω και εγω άλλωστε εδω και τόσο καιρό στο forum..

 

Φιλικά,

 

Θανάσης

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φιλε πολυ χαιρομαι που και συ εκατσες στο dest."καθομαστε"στο dest γιατι εχει τους καλύτερους χαρτες,ειναι δοκιμασμενο,ανοικτο σε επεμβασεις,γρηγορο και ο καθένας το φέρνει στα μέτρα του.Αλλά για να τρεξει θελει pocket pc πχ (μιο,qtec) δηλαδή χρημα ανω των 300-400 ευρωπουλα.αν τωρα το 590 με μολις 160 +φπα ευρω σου δίνει και τα "μαμισια" που λες και συ,αλλα και ενα καλο με τάσεις να γινει καλύτερο navigator,και το εχω φορτωσει divx,ebook,pdfreader,word,και το destinator φυσικα με τα δικα μου αγαπημενα,επικινδυνα σημεια μονο σου λέω τοσων ετων,και ενα σωρο αλλα καλουδια που η dis τωρα τρεχει να δωσει,δεν '' ψαχνουμε '' το καλυτερο navigation γιατι το εχουμε ήδη,αλλα το φτηνότερο μηχανακι να το τρεξουμε.εχω 3 αυτοκινητα διανομης και ενα το προσωπικο αμαξι και οσο να ναι εχω αποψη.Αυτη ειναι η γνώμη μου βέβαια,ασήμαντη ισως,αλλα εχω πληρωσει destpn,dest 6 ηδη,εχω papago ,και καμια δεκαρια ακομη που καλυπτουν χωμα,αερα,θαλασσα και κανένα δεν μου δίνει την προσαρμοστηκότητα του dest.μεχρι που βρηκα μια εκδοση για winxp και σχεδιαζω τις διαδρομές μου στο pc,φυσικά destinator.ολα αυτά επι πραξεως με 95,000 χιλ το χρονο.Χρονια πολλα σε ολους,καλή χρονία σε όλους και για μια μέρα ας μην κοιταξουμε τι λείπει σε μας αλλά τι μπορόυμε να κάνουμε για όσους δεν ειναι τοσο τυχεροί οσο είμαστε εμεις..να τους δώσουμε ενα χαμόγελο τις μέρες αυτες.Και σεβασμός στους ανθρώπους που προσφέρουν στο σάιτ.

Αναφέρομαι στο bbbb,που αφιερώνει το χρόνο του για να βοηθά.να στε ολοι καλά.

 

Φίλε πώς, που βρήκες να βάλεις στο vector να παίζει divx; Μήπως μπορείς να βοηθήσεις να το περάσω στο 380 που έχω; Για τα υπόλιοπα να είναι καλά ο bbbb που το εμπλούτισε.

Χρόνια πολλά με την σειρά μου σε όλους τους συμforumίτες μου.:D

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

ο tcmp player που έχω στο newmenu1 παίζει divx.

http://rapidshare.com/files/79896786/SIP.PPC_ARM.CAB.html

Ελληνικό πληκτρολόγιο για όσους το χρειάζονται.Αν κλείσετε τη συσκευή από το on-off πρέπει να το ξαναεγκαταστήσετε.

Για την εγκατάσταση ανοίγουμε πρώτα από την μπάρα εργασίας,το ήδη υπάρχον πληκτρολόγιο και κάνουμε διπλό κλικ στο sip.ppc_arm.cab.Βάζουμε τον κέρσορα εκεί που γράφει (install here) και πατάμε enter στο πληκτρολόγιο.Μετά το απαιτούμενο soft reset,μπορούμε να επιλέγουμε το πληκτρολόγιο απο την μπάρα.

Επίσης πρέπει να πάμε στον πίνακα ελέγχου στα regional settings και να βάλουμε greek.

Link to comment
Share on other sites

ο tcmp player που έχω στο newmenu1 παίζει divx.

http://rapidshare.com/files/79896786/SIP.PPC_ARM.CAB.html

Ελληνικό πληκτρολόγιο για όσους το χρειάζονται.Αν κλείσετε τη συσκευή από το on-off πρέπει να το ξαναεγκαταστήσετε.

Για την εγκατάσταση ανοίγουμε πρώτα από την μπάρα εργασίας,το ήδη υπάρχον πληκτρολόγιο και κάνουμε διπλό κλικ στο sip.ppc_arm.cab.Βάζουμε τον κέρσορα εκεί που γράφει (install here) και πατάμε enter στο πληκτρολόγιο.Μετά το απαιτούμενο soft reset,μπορούμε να επιλέγουμε το πληκτρολόγιο απο την μπάρα.

Επίσης πρέπει να πάμε στον πίνακα ελέγχου στα regional settings και να βάλουμε greek.

 

Κατ΄αρχήν ευχαριστώ για την άμεση διευκρίνιση. Δεν είχα δοκιμάσει να παίξω divx αρχεία με το tcmp. Οσο για το ελληνικό πληκτρολόγιο θα ήθελα επιπλέον διευκρινίσεις.

Αποσυμπίεσα το αρχείο που κατέβασα, έβαλα τα 4 αρχεία, που βγήκαν από την αποσυμπίεση στην κάρτα, χύμα. Αλλά δεν μπορώ να κάνω τα υπόλοιπα. Ο μόνος τρόπος να βλέπω το πληκτρολόγιο είναι να πατήσω το εικονίδιο των windows. Αλλά και τότε, πατώντας το εικονίδιο του πληκτρολογίου, εμφανίζεται το πληκτρολόγιο, αλλά πουθενά δεν βρίσκω το sip.ppc_arm.cab ούτε την δυνατότητα να κάνω install here. Αν σου είναι εύκολο, γίνε πιο αναλυτικός, ώστε να τα καταφέρω.:(

Ευχαριστώ για μιά ακόμη φορά.

Με πραγματική εκτίμηση στο έργο σου,

papajo:)

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

δεν το αποσυμπιέζεις.το αντιγράφεις στη κάρτα και το τρέχεις.

 

 

ΔΟΥΛΕΕΕΕΕΕΥΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΏΏΏΏΏ

 

Δηλαδή τόσο απλά. Αυτό σημαίνει ότι κατά την μεταφορά ζιπαρισμένων αρχείων, το newmenu1 τα ξεζιπάρει μόνο του, αυτόματα; Το ρωτάω επειδή το αρχείο κατέβηκε ζιπαρισμένο με winrar και κατά την απλή μεταφορά, στην κάρτα είναι ξεζιπαρισμένο.:lol::):rolleyes:

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...