Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω βρει μια 2GB miniSD Card γνωστης μαρκας σε αρκετα καλη τιμη. Μπορω να βαλω τον συνδεσμο εδω ωστε να πειτε την γνωμη σας για το αν μπορω να την χρησιμοποιησω στο Vector αλλα παραλληλα και στο Nokia N80 που διαθετω?:)

 

Το Nokia N80 δέχεται mini SD έως 2GB. Μπορείς να δεις τα χαρακτηριστικά του στην διεύθυνση:

http://www.gsmarena.com/nokia_n80-1347.php

Αρα η κάρτα ΧΩΡΙΣ τον αντάπτορα μπαίνει στο Nokia Ν80. Με τον αντάπτορα μπαίνει στο vector 380. Για όσα αρχεία υπάρχουν κοινά προγράμματα στις δύο συσκευές, θα τα βλέπεις-ανοίγεις και στις δύο(πχ: ΜΡ3, φωτογραφίες, βίντεο). Tα υπόλοιπα θα τα βλέπεις αλλά ίσως να μην μπορείς να τα δουλέψεις(ανοίξεις) σε κάποια απο τις δύο συσκευές. Σίγουρα ένα PC ή laptop με card reader θα σου επιτρέψει να μεταφέρεις αρχεία (πάντα με τη χρήση του αντάπτορα)

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τίποτε νέο για dest 6 ή 7 υπάρχει; Κανένας χάρτης για Παρίσι ή Κωνσταντινούπολη για papago, destinator6, destinator7;

Βοηθάτε χριστιανοί μη χαθούμε στην ξενιτιά!!:!:

 

Τι εννοείς ;;; γίνε σε παρακαλώ σαφέστερος για να δω τι μπορώ να κάνω. Υπάρχουν χάρτες χωρών και όχι πόλεων, τουλάχιστον τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

H καρτα που εχει το Vector ειναι με ανταπτορα? Γιατι εχει μια ακιδα στα πλαγια αλλα δεν τολμησα να την πειραξω!:lol:

 

Η κάρτα που έχει ο vector 380 είναι μονοκόματη, είναι κανονική και όχι mini sd. Στο ίδιο μέγεθος και με την ακίδα στο πλάι είναι και ΚΑΘΕ αντάπτορας που μέσα του μπαίνει ΚΑΘΕ mini SD ανεξάρτητα απο χωρητικότητα(1-2-4-8 GB). Η ακίδα είναι για προστασία εγγραφής. ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ή ΝΑ ΜΗΝ ΣΒΥΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ, ή ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΡΜΑΡΕΤΑΙ. ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΣΤΟ vector 380 ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ(πχ: νέες θέσεις στα αγαπημένα που εσύ θα πορσθέσεις όταν το χρησιμοποιείς, ιστορικό προορισμών, που πήγες δηλαδή τελευταία και άλλα. Πρόσεξε σε ποιά θέση είναι η ακίδα, μπροστά ή πίσω δηλαδή, ώστε αν καταλάθος την μετακινήσεις να μπορείς να την ξαναβάλεις στην θέση της. Δεν θα πάθει τίποτε αν την πειράξεις, απλά δεν θα μπορεί να κρατήσει ΝΕΑ στοιχεία και θα σου βγάλει μήνυμα σε τέτοια περίπτωση, οπότε αλλάζεις την θέση της και είνια εντάξει.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ;;; γίνε σε παρακαλώ σαφέστερος για να δω τι μπορώ να κάνω. Υπάρχουν χάρτες χωρών και όχι πόλεων, τουλάχιστον τελευταία...

 

Δεν ξέρω. Ρωτάω μόνο. Δεν θα με πείραζε αν υπήρχαν σκέτοι για τις δύο πόλεις που γράφω. Τώρα αν βρίσκονται μέσα στους χάρτες των χωρών τους και μπορεί κανείς να τους βρει, πάλι δεν θα με πείραζε. Απλά με νευρίασε το γεγονός, ότι οι χάρτες για άλλα συστήματα πλοήγησεις κάνουν 99 ευρώ και για το vector 380 οι ίδιοι χάρτες δυτικής Ευρώπεις 150 ευρώ!!! Και μιλάω για την ίδια εταιρεία την dis.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω και εγω το vector380. Εκεί που πειραματιζόμουνα για να βάλω destinator ή miomap όταν βρήκα το miomap για pna οι οδηγίες μου έλεγαν ότι έπρεπε να βάλω τον βασικό φάκελο του προγράμματος μεσα στο flashdisk. Όταν προσπαθησα στην αρχη μου έβγαλε οτι δεν χωράει εκεί αλλά εγώ πάτησα οκ και αντέγραψε κάποια αρχεία και όταν είδα οτι είναι ελλειπές αποφάσισα να το σβήσω απο το flashdisk. Τελικά μετά την διαγραφή έμμειναν κάποια αρχεία (υπόψιν δεν έκανα εγκατάσταση μονο copy) και σκεφτηκα να κλείσω το κουμπι της μπαταρίας απο πίσω. Όταν το ξανάνοιξα παρεμενε κολλημένο στην αρχική οθόνη που λέει κάτω δεξιά "powered by DIS". Το ανοιγοκλείνω αλλά τίποτα.

 

SOS βοηθήστε μην το πετάξω

Thanks

Τα χόμπυ πληρώνονται
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω και εγω το vector380. Εκεί που πειραματιζόμουνα για να βάλω destinator ή miomap όταν βρήκα το miomap για pna οι οδηγίες μου έλεγαν ότι έπρεπε να βάλω τον βασικό φάκελο του προγράμματος μεσα στο flashdisk. Όταν προσπαθησα στην αρχη μου έβγαλε οτι δεν χωράει εκεί αλλά εγώ πάτησα οκ και αντέγραψε κάποια αρχεία και όταν είδα οτι είναι ελλειπές αποφάσισα να το σβήσω απο το flashdisk. Τελικά μετά την διαγραφή έμμειναν κάποια αρχεία (υπόψιν δεν έκανα εγκατάσταση μονο copy) και σκεφτηκα να κλείσω το κουμπι της μπαταρίας απο πίσω. Όταν το ξανάνοιξα παρεμενε κολλημένο στην αρχική οθόνη που λέει κάτω δεξιά "powered by DIS". Το ανοιγοκλείνω αλλά τίποτα.

 

SOS βοηθήστε μην το πετάξω

Thanks

 

Αν έχεις φυλάξει την αρχική κάρτα, βάλτην και δοκίμασε να τρέξεις μόνο το papago.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αλλά τίποτα. Δεν δουλέυει τίποτα ούτε το reset ούτε τα πλήκτρα ούτε το μενού δεν ανοιγει μόνο την αρχική οθόνη βλέπω που δείχνει μια γυναίκα με κυάλια και λέει αυτο το μυνημα που έγραψα
Τα χόμπυ πληρώνονται
Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν έχουν φάει κόλλημα τα windows σαν να μην κάνει εκκίνηση το μηχάνημα

Δοκίμασε να διαβάσεις τη κάρτα με έναν card reader και να διαγράψεις τα αρχεία που παρέμειναν από το miomap.

Πάντως μου φαίνεται παράξενο να σου κάνει τα ίδια και με την αρχική του κάρτα. Δεν έχεις περάσει τπτ σ' αυτήν, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Οχι την κάρτα την γνησια δεν την εχω πειραξει. Υποψιν οτι οταν λεω flashdisk εννοω τον φάκελο που εμφανιζεται οτι ανοιξεις το pna με το ceDesktop και πας στον windows explorer
Τα χόμπυ πληρώνονται
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και εγώ το 380 από τα καρφούρ στην τιμή 169ευρώ. Σαν συσκευή είναι πραγματικά πολύ καλή για τα λεφτά της αλλά το papago είναι απαράδεκτο ειδικά για την επαρχία που μένω.

 

Μπορεί κάποιος να μου στείλει σε Pm που μπορώ να βρω το destinator? Δεν με νοιάζει η έκδοση (6 ή 7) αρκεί να έχει τους χάρτες της ngi που είναι πληρέστεροι.

 

Ευχαριστώ παιδιά.

1-2 freddy is coming, 3-4 better lock your door...
Link to comment
Share on other sites

Ηι οσο και να διαβασα τελικα δεν εβγαλα ακρη, γιαυτο λοιπον ρωταω.

σε καποιο αλλο site υπαρχει ενα αρχειο με τις σταθερες καμερες ανα την ελλαδα.Επειδ΄η εχω και γω ενα 380 μπορει αυτο το αρχειο να χρησιμοποιηθει στο 380?

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Ηι οσο και να διαβασα τελικα δεν εβγαλα ακρη, γιαυτο λοιπον ρωταω.

σε καποιο αλλο site υπαρχει ενα αρχειο με τις σταθερες καμερες ανα την ελλαδα.Επειδ΄η εχω και γω ενα 380 μπορει αυτο το αρχειο να χρησιμοποιηθει στο 380?

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

 

Δεν έχει σχέση αν είναι για το Vector, έχει σχέση αν είναι για το Destinator! Αν είναι αυτό που φαντάζομαι και που αν δεις στα thread των dest 6 και 7 υπάρχουν links για αυτό τότε ναι κάνει. Αν έχεις το 6 θα δουλεύει κανονικά, αν έχεις το 7 θα πρέπει να μετατρέψεις τους ήχους προειδοποιήσεων από .wav σε .spx, αλλιώς απλά θα ακούς ένα γκλιν (εγώ το προτιμώ γιατί άμα είσαι σε περιοχή που γίνεται τις κακομοίρας ο κανονικός ήχος θα σε κάνει να αυτοκτονήσεις!).

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση αν είναι για το Vector, έχει σχέση αν είναι για το Destinator! Αν είναι αυτό που φαντάζομαι και που αν δεις στα thread των dest 6 και 7 υπάρχουν links για αυτό τότε ναι κάνει. Αν έχεις το 6 θα δουλεύει κανονικά, αν έχεις το 7 θα πρέπει να μετατρέψεις τους ήχους προειδοποιήσεων από .wav σε .spx, αλλιώς απλά θα ακούς ένα γκλιν (εγώ το προτιμώ γιατί άμα είσαι σε περιοχή που γίνεται τις κακομοίρας ο κανονικός ήχος θα σε κάνει να αυτοκτονήσεις!).

 

ΠΩΩΩΣ γίνεται αυτή η μετατροπή pleeeease;:worry::confused:

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στο google wav to spx converter και κατέβασε ένα από τα άπειρα προγράμματα που κυκλοφορούν και κάνουν διάφορες μετατροπές αρχείων ήχου!
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ;;; γίνε σε παρακαλώ σαφέστερος για να δω τι μπορώ να κάνω. Υπάρχουν χάρτες χωρών και όχι πόλεων, τουλάχιστον τελευταία...

______________________________________________

Οτι υπάρχει φίλε baxev2005. Οτι υπάρχει καλοδεχούμενο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση αν είναι για το Vector, έχει σχέση αν είναι για το Destinator! Αν είναι αυτό που φαντάζομαι και που αν δεις στα thread των dest 6 και 7 υπάρχουν links για αυτό τότε ναι κάνει. Αν έχεις το 6 θα δουλεύει κανονικά, αν έχεις το 7 θα πρέπει να μετατρέψεις τους ήχους προειδοποιήσεων από .wav σε .spx, αλλιώς απλά θα ακούς ένα γκλιν (εγώ το προτιμώ γιατί άμα είσαι σε περιοχή που γίνεται τις κακομοίρας ο κανονικός ήχος θα σε κάνει να αυτοκτονήσεις!).

 

 

Σε μένα οι ήχοι του dest7 είναι spx, αλλά στις κάμερες βγάζει μόνο ήχο ντιν. Στο 6 αναφέρει τις κάμερες κανονικά.

Λές αν βάλω όλες τις μορφές ήχου στο voice να παίζει κανονικά ή οφείλεται στο οτι ο 7 είναι σε έκδοση beta, οπότε δεν θα λαλήσει ότι και να κάνω. Μήπως δεν παίζει καθόλου αν θα έχει και wav και spx;

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφης.

Δηλαδη κατεβαζω το αρχειο με τα στιγματα των καμερων και το βαζω στο 380?και δουλευει κανονικα ή χρειαζεται κατι αλλο?ή μηπως υπαρχει αυτο το αρχειο μεσα στο 380 γιατι καπου εχει μια εντολη να σε ειδοποιει οταν υπαρχει καμερα.

Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικός

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία των καμερών δεν τα έχει μέσα το Destinator, τα φτιάχνουν παιδιά από τις πληροφορίες που τους δίνουν όσοι τις βρίσκουν. Όταν κατεβάζεις το full πακέτο το περνάς στα Favorites (με τις οδηγίες που σου δίνουν εκεί- χωρίς να είναι κάτι το περίεργο) και έχει μέσα και διαφορετικούς ήχους για κάθε προειδοποίηση (ας πούμε σειρήνα περιπολικού). Το πακέτο φτιάχνεται για το Destinator 6 και οι ήχοι είναι wav. Το Destinator 7 χρησιμοποιεί ήχους spx, οπότε εάν θέλεις να έχεις εκείνους τους ήχους και όχι μόνο το ντιν τους μετατρέπεις σε αυτή τη μορφή και τότε τους περνάς.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφης.

Δηλαδη κατεβαζω το αρχειο με τα στιγματα των καμερων και το βαζω στο 380?και δουλευει κανονικα ή χρειαζεται κατι αλλο?ή μηπως υπαρχει αυτο το αρχειο μεσα στο 380 γιατι καπου εχει μια εντολη να σε ειδοποιει οταν υπαρχει καμερα.

Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικός

Τα αρχεία με τις κάμερες που λες, αλλά και με επικίνδυνα σημεία κ.α.

είναι για το πρόγραμμα πλοήγησης "Destinator" 6 ή 7.

Το Vector Master 380 είναι μια συσκευή πλοήγησης που εμπεριέχει το πρόγραμμα πλοήγησης της DIS που είναι το "Navigator".

Στη συσκευή Vector 380 και με τις κατάλληλες ενέργειες που πρέπει να κάνεις (και θα βρεις στις προηγούμενες σελίδες αυτού του topic), μπορείς να περάσεις (σε κάρτα μεγαλύτερης χωρητικότητας) και τα υπόλοιπα προγράμματα πλοήγησης.

Διάβασε καλά λοιπόν τις προηγούμενες σελίδες για να βρεις όσα χρειάζεσαι καθώς και τις τελευταίες σελίδες των topics Destinator6 & Destinator7.

Καταλαβαίνω πως είναι αρκετά αυτά που πρέπει να διαβάσεις, αλλά είναι ο καλύτερος τρόπος για να σου λυθούν οι όποιες απορίες, να βρεις αρκετά χρήσιμα "πραγματάκια", να μπεις στο κλίμα σχετικά με το θέμα πλοήγησης και να μείνει και το site καθαρό από τις συνεχείς επαναλήψεις θεμάτων που και δεν έχουν ιδιαίτερη ουσία (αφού έχουν ήδη απαντηθεί παλαιότερα) και κάνουν πιο δύσκολή τη ανεύρεση πληροφοριών από τα μέλη.

Ελπίζω να βοήθησα τουλάχιστον στο θέμα της απορίας σου σχετικά με τα αρχεία των καμερών και το Vector 380.

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία με τις κάμερες που λες, αλλά και με επικίνδυνα σημεία κ.α.

είναι για το πρόγραμμα πλοήγησης "Destinator" 6 ή 7.

Το Vector Master 380 είναι μια συσκευή πλοήγησης που εμπεριέχει το πρόγραμμα πλοήγησης της DIS που είναι το "Navigator".

Στη συσκευή Vector 380 και με τις κατάλληλες ενέργειες που πρέπει να κάνεις (και θα βρεις στις προηγούμενες σελίδες αυτού του topic), μπορείς να περάσεις (σε κάρτα μεγαλύτερης χωρητικότητας) και τα υπόλοιπα προγράμματα πλοήγησης.

Διάβασε καλά λοιπόν τις προηγούμενες σελίδες για να βρεις όσα χρειάζεσαι καθώς και τις τελευταίες σελίδες των topics Destinator6 & Destinator7.

Καταλαβαίνω πως είναι αρκετά αυτά που πρέπει να διαβάσεις, αλλά είναι ο καλύτερος τρόπος για να σου λυθούν οι όποιες απορίες, να βρεις αρκετά χρήσιμα "πραγματάκια", να μπεις στο κλίμα σχετικά με το θέμα πλοήγησης και να μείνει και το site καθαρό από τις συνεχείς επαναλήψεις θεμάτων που και δεν έχουν ιδιαίτερη ουσία (αφού έχουν ήδη απαντηθεί παλαιότερα) και κάνουν πιο δύσκολή τη ανεύρεση πληροφοριών από τα μέλη.

Ελπίζω να βοήθησα τουλάχιστον στο θέμα της απορίας σου σχετικά με τα αρχεία των καμερών και το Vector 380.

 

 

Δηλαδή το δικό μου dest7, που μου δείχνει μεν όλες τις κάμερες κανονικά(αν δηλαδή είναι speedcemera ή κάποια άλλη), αλλά για ήχο μου κάνει μόνο ντιν τι φταίει; Στα ίδια σημεία το 6 ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΛΕΕΙ τι είδους κάμερα είναι. Οι ήχοι στο 7 είναι ήδη spx. Μήπως έτσι τους έφτιαξαν και ότι και αν κάνω μόνο ντιν θα λέει; Αν του πέρναγα στο ίδιο file (voice) και τους wav ήχους θα μπερδευόταν ή λετε να τους παίζει;

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια καμια λυση για μενα για το προβλημμα που ανεφερα σε προηγουμενα post

 

:wacko:

 

Φίλε μου είσαι άτυχος .. Το μηχάνημα δεν μπορείς να το φτιάξεις εσύ..

Το έπαθα και εγώ αυτό και με κάτι άλλο.. . Και ήθελα να το αναφέρω αλλά δεν είχα χρόνο .. Καλό είναι να μην πειράζουμε τίποτα εκτός της storage card γιατί το βλαμένο την registry την κρατάει και ας κλείσεις την μπαταρία.

Τελικά θα το στείλεις στο service της DIS .. Μην τους πεις τη διαδικασία που έκανες .. απλά ότι στα καλά καθούμενα μου χάλασε. Αυτοί θα στο φτιάξουν στο πι και φι.Και προπάντων χωρίς να πληρώσεις .. ;)

το κινητο ειναι μερος της ζωης μας
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το δικό μου dest7, που μου δείχνει μεν όλες τις κάμερες κανονικά(αν δηλαδή είναι speedcemera ή κάποια άλλη), αλλά για ήχο μου κάνει μόνο ντιν τι φταίει; Στα ίδια σημεία το 6 ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΛΕΕΙ τι είδους κάμερα είναι. Οι ήχοι στο 7 είναι ήδη spx. Μήπως έτσι τους έφτιαξαν και ότι και αν κάνω μόνο ντιν θα λέει; Αν του πέρναγα στο ίδιο file (voice) και τους wav ήχους θα μπερδευόταν ή λετε να τους παίζει;

Το 7 παίζει μόνο .spx αρχεία (απ' όσο ξέρω). Πιθανόν κάποιο αρχείο απ' αυτά που έχει μέσα, να είναι κατεστραμμένο. Και σε μένα πάντως, από τότε που έβαλα το τελευταίο update για τις κάμερες και τα dangerous points, δεν παίζουν οι ήχοι περιγραφής για ορισμένες κάμερες και τις επικίνδυνες στροφές, ενώ πριν έπαιζαν...:blink:

Link to comment
Share on other sites

To iGo εγκαταστάθηκε στο 380. Ομως δεν πιάνει δορυφόρους. Μήπως κάποιες ρυθμίσεις σε πορτ; Ξέρει κανείς; Δεν βγάζει ρυθμίσεις παρα μόνο για TMC που φυσικά και δεν βρίσκει (Hardware not found)

Ούτε έχει ελληνικά παρόλο που τα αρχεία (v_gre_m1 στο voice) υπάρχουν κανονικά. Ο χάρτης βγαίνει στα αγγλικά.

Στο newmenu1 το Dest6 δεν βγαίνει παρά μόνο μέσα από explorer. Μονο το 7.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος συνολικά ή μεμονομένα; Η κάρτα έχει χώρο..

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...