Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας...εχω και εγω το vector 390. η αληθεια ειναι πως γενικα στην αρχη με δισκολεψε και αναγκαστικα να παω στην εταιρεια στο πικερμι και μου αλλαξανε sd γιατι στην αρχη καθε φορα που το ανηγα μου εκανε reset τα settings. τωρα εχω βαλει και το menu του bbbb και ειναι τελειο.. μια ερωτηση σινηθως ποση ωρα κανει να βρει δοευφορους εχς παρατηρησει πως οταν ειμαι στο γκαραζ μου και βγαινω εξω κανει πιο πολλη ωρα απ'οταν ειμαι εξω και απλα το ανοιγω...
vector master 390 the ultimate PNA machine!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

γεια σας...εχω και εγω το vector 390. η αληθεια ειναι πως γενικα στην αρχη με δισκολεψε και αναγκαστικα να παω στην εταιρεια στο πικερμι και μου αλλαξανε sd γιατι στην αρχη καθε φορα που το ανηγα μου εκανε reset τα settings. τωρα εχω βαλει και το menu του bbbb και ειναι τελειο.. μια ερωτηση σινηθως ποση ωρα κανει να βρει δοευφορους εχς παρατηρησει πως οταν ειμαι στο γκαραζ μου και βγαινω εξω κανει πιο πολλη ωρα απ'οταν ειμαι εξω και απλα το ανοιγω...

 

Όλα τα GPS όταν δεν βλέπουν ουρανό ζορίζονται...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

THANKS bbbb. Απάντησες στην έκκληση. Να ΄σημειώσω εδώ ότι η προηγούμενη έκδοση (newmenu) όταν έστριβα την οθόνη του σε κάθετη, ο dest 6 έτρεχε χωρίς πρόβλημα, ενώ το papago δεν λειτουργούσε σε κάθετες οθόνες. Μόνο οριζόντιες έστω και με 180 μοίρες στροφή (ανάποδα).

Nαι συμβαίνει αυτό.Γιαυτό το λόγο,μόλις πατήσεις το εικονίδιο στην κάθετη οθόνη,την περιστρέφει οριζόντια,ανοίγει το papago και μόλις το κλείσεις,επιστρέφει και πάλι κάθετα.

Φίλε cluthmaster πήγαινε στο pc σου στο φάκελο windows\fonts βρες το αρχείο tahomabd και αντέγραψέ το στο φάκελο windows του pna.Κάνε και ένα soft reset και θα είσαι οκ.

Eπίσης θέλω να πω και κάτι άλλο προς όλους.Το destinator και οι χάρτες της NGi δεν είναι free.Γιαυτό ας σεβαστούμε την δουλειά τους και όσοι έχουν την δυνατότητα, ας τους αγοράσουν ώστε να ενισχυθεί αυτή η προσπάθεια προς όφελος όλων μας.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα GPS όταν δεν βλέπουν ουρανό ζορίζονται...

 

αυτο που λεω ειναι πως οταν ειμαι στο garaz και βγαινω εξω και ανοιγω το gps κανει πιο πολλη ωρα να βρει θεση παρα οταν ας πουμε εχω παρκαρει εξω και το ανοιγω..εχει καποια σημασια?? επισης σε εσας περιπου ο μεσος χρονος να βρει θεση ποση ωρα ειναι???

vector master 390 the ultimate PNA machine!!!
Link to comment
Share on other sites

Nαι συμβαίνει αυτό.Γιαυτό το λόγο,μόλις πατήσεις το εικονίδιο στην κάθετη οθόνη,την περιστρέφει οριζόντια,ανοίγει το papago και μόλις το κλείσεις,επιστρέφει και πάλι κάθετα.

Φίλε cluthmaster πήγαινε στο pc σου στο φάκελο windows\fonts βρες το αρχείο tahomabd και αντέγραψέ το στο φάκελο windows του pna.Κάνε και ένα soft reset και θα είσαι οκ.

Eπίσης θέλω να πω και κάτι άλλο προς όλους.Το destinator και οι χάρτες της NGi δεν είναι free.Γιαυτό ας σεβαστούμε την δουλειά τους και όσοι έχουν την δυνατότητα, ας τους αγοράσουν ώστε να ενισχυθεί αυτή η προσπάθεια προς όφελος όλων μας.

 

Πρώτα απ'όλα να σου πω ένα μεγάλο ευχαριστώ και μπράβο για την πραγματικά εξαιρετική δουλειά που έχεις κάνει μέχρι τώρα για το 380. Το newmenu1 είναι αριστούργημα. Αγοράσαμε ένα απλό μηχανάκι και το μετέτρεψες σε φορητό με πολλά-πολλά extra.

Όσο για το προηγούμενο newmenu όταν έλεγα δεν τρέχει το papago σε κάθετη οθόνη, εννοούσα ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ. Απλά μου βγάζει μήνυμα σφάλματος. Ούτε στρίβει την οθόνη οριζόντια ούτε τίποτε

Αλλά δεν βαριέσαι, το newmwnu1 αχρήστεψε το παλαιό.

Για μια ακόμη φορά συγχαρητήρια.

Αν το site είχε εικονίδια με χειροκροτήματα, θα γέμιζα το μήνυμα με πολλά.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεω ειναι πως οταν ειμαι στο garaz και βγαινω εξω και ανοιγω το gps κανει πιο πολλη ωρα να βρει θεση παρα οταν ας πουμε εχω παρκαρει εξω και το ανοιγω..εχει καποια σημασια?? επισης σε εσας περιπου ο μεσος χρονος να βρει θεση ποση ωρα ειναι???

Την πιθανότητα να παρκάρεις έξω από το γκαραζ την έχεις σκεφτεί?:pΜόνο αν το έχεις συνέχεια ανοιχτό να βλέπει ουρανό,θα κλειδώνει πάντα άμεσα και δε θα ζορίζεται να βρει σήμα.

Το πόσο γρήγορα θα κλειδώσει εξαρτάται από το πόσο χρόνο έχει να χρησιμοποιηθεί.

Ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.ngi.gr/forum/viewtopic.php?t=2055

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και πραγματικά συγχαρητήρια για την βοήθεια που προσφέρετε στους νέους χρήστες του Vector 380. Με την πολύτιμη βοήθεια του φίλου exelix εγκατέστησα χωρίς πρόβλημα το Destinator 6.1.1.40010. Όταν βρίσκομαι σε κατάσταση οχήματος δεν μπορεί να υπολογίσει διαδρομή και μου βγάζει μήνυμα λάθους: "Τα σημεία αφετηρίας ή προορισμού δεν είναι προσπελάσιμα με όχημα. Αλλάξτε σημείο αφετηρίας ή προορισμού." Όταν βρίσκομαι σε κατάσταση πεζού όλα λειτουργούν κανονικά. Έχεις μηπως κάποιος φίλος καμια ιδέα;;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το 380 έβγαλε μιά γραμμή ολόκληρη από pixel στο κάτω μέρος να αναβοσβήνει. Αύριο παίρνω τηλέφωνο την εταιρία να δω πως θα το επιστρέψω...
Link to comment
Share on other sites

file bbbb,

 

dokimasa na kanw copy/paste sto pna mou,alla mesa ston fakelo windows den mou epitrepei kamia allagh.

 

epishs blepw oti yparxei hdh ena fila "tahoma".

parola ayta mou ta emfanizei poly araia. mporei kapoios na anebasei mia fwto me to pws fainontai ta grammata se sas,na sygkrinw?

 

 

epishs anakalypsa oti to pna mou DEN briskei kai DEN syndeetai me kanenan doryforo. twra exw to destinator opws to thelw,alla den douleyei ws navigation.

 

prepei na allaksw kati se kapoia .ini? toso gia thn lhpsh oso kai gia thn emfanish ths grammatoseiras? sta regional settings eseis ti exete?

Link to comment
Share on other sites

loipon,meta apo poly psaksimo to brhka me to gps,twra lambanei kanonika. telika to moo pou emeine einai h grammatoseira,ola ta alla einia etoima.

 

synopsizontas:

 

- exw araia grammata kai oi lekseis den xwrane sta buttons

- den mporw na tropopoihsw tipota ston fakelo "windows", o opoios periexei hdh ena file "tahoma". molis prospathw na kanw copy-paste,mou leei "not enough disc space". to tahoma pou yparxei panw kathws kai polla alla tou fakelou "windows" den mporw na ta kanw delete/rename/klp.

- regional settings exw "English US". exei kaneis sas "Greek"?

 

- kai an mporei kapoios na anebasei mia fwto apo to destinator tou. emena mou ta emfanizei dystyxws etsi:

http://img513.imageshack.us/img513/1034/spa0355yx2.th.jpg

 

http://img513.imageshack.us/img513/2484/spa0357sz7.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια στο 390 ποσο περιπου κραταει η μπαταρια σας?? οταν το αγορασα μου ειπαν γυρω στις 4 ωρες αλλα δεν το νομιζω...μαλλον στα μισα εισαι...
vector master 390 the ultimate PNA machine!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημέρα, ετοιμάζομαι κι εγώ να αγοράσω το Vector Master , είδα αυτό το καταπληκτικό και κατατοπιστικότατο ποστ και θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όσους βοηθάνε με τις γνώσεις τους τους λιγότερο γνωρίζοντες.....

Θα σας "ζαλίσω" κι εγώ μόλις το αγοράσω....:rolleyes:

Επίσης τι διαφορά έχει το 380 από το 390???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατά 99,99999999999999% μόνο εμφανισιακή! Μέχρι τώρα κανείς δε βρήκε διαφορά. Και τα updates τους βγαίνουν κοινά (δηλαδή ένα και για τα δύο), οπότε δεν έχουμε κάτι να υποθέσουμε το αντίθετο.
Link to comment
Share on other sites

Όταν βρίσκομαι σε κατάσταση οχήματος δεν μπορεί να υπολογίσει διαδρομή και μου βγάζει μήνυμα λάθους: "Τα σημεία αφετηρίας ή προορισμού δεν είναι προσπελάσιμα με όχημα. Αλλάξτε σημείο αφετηρίας ή προορισμού."

Κάνε λίγα μέτρα με το αμάξι και το dest σε κατάσταση χάρτη και μετά δώσε ξανά προορισμό.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε λίγα μέτρα με το αμάξι και το dest σε κατάσταση χάρτη και μετά δώσε ξανά προορισμό.

 

Το δοκίμασα αρχικά αλλά δυστυχώς τίποτα... Ανακάλυψα τελικά ότι φταίει ο ελληνικός χάρτης που χρησιμοποιούσα (έκδοση 2007.Q2.1132). Δοκίμασα τον αγγλικό με έκδοση 2007.Q2.1131 καθώς και τον παλαιότερο ελληνικό 2006.Q3.4503 και όλα δουλεύουν ρολόι!!! Μήπως μπορεί να μου στείλει κάποιος με PM κάποιο link με νεώτερο χάρτη (ελληνική έκδοση) για να τον δοκιμάσω;

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: Για όποιον έχει απορία τι είναι το pm να κοιτάξει στην σελίδα πανώ στα δεξιά, όπου έχει τις επιλογές Πίνακας Ελέγχου, Ημερολόγιο, faq, κλπ. Όταν κάποιος σας έχει στείλει pm το λέει εκεί ότι έχετε ένα καινούργιο. Σε κανονικές συνθήκες μέσα από τον πίνακα ελέγχου πάτε εκεί που λέει αποθηκευμένα μηνύματα και έχει εισερχόμενα και εξερχόμενα. ΟΚ; Τώρα κοιτάξτε αν έχετε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και πραγματικά συγχαρητήρια για την βοήθεια που προσφέρετε στους νέους χρήστες του Vector 380. Με την πολύτιμη βοήθεια του φίλου exelix εγκατέστησα χωρίς πρόβλημα το Destinator 6.1.1.40010. Όταν βρίσκομαι σε κατάσταση οχήματος δεν μπορεί να υπολογίσει διαδρομή και μου βγάζει μήνυμα λάθους: "Τα σημεία αφετηρίας ή προορισμού δεν είναι προσπελάσιμα με όχημα. Αλλάξτε σημείο αφετηρίας ή προορισμού." Όταν βρίσκομαι σε κατάσταση πεζού όλα λειτουργούν κανονικά. Έχεις μηπως κάποιος φίλος καμια ιδέα;;

 

Στην διαδικασία των ρυθμίσεων, όταν βλέπεις το τετραγωνάκι που γράφει "κατάσταση πεζού", σημαίναι ότι βρίσκεσαι στην κατάσταση οχήματος. Αν το πατήσεις μπαίνει στην κατάσταση πεζού και όταν ξαναπάς στις ρυθμίσεις βλέπεις το εικονίδιο-τετραγωνάκι "κατάσταση οχήματος". Πρόσεξε λοιπόν μήπως νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε κατάσταση οχήματος, ενω στην πραγματικότητα είσαι σε κατάσταση πεζού. Το ίδιο γίνεται και με την κατάσταση νύχτας και 3D-2D. Όταν βλέπεις μια κατάσταση βρίσκεσαι ήδη στην αντίθετη

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Στην διαδικασία των ρυθμίσεων, όταν βλέπεις το τετραγωνάκι που γράφει "κατάσταση πεζού", σημαίναι ότι βρίσκεσαι στην κατάσταση οχήματος. Αν το πατήσεις μπαίνει στην κατάσταση πεζού και όταν ξαναπάς στις ρυθμίσεις βλέπεις το εικονίδιο-τετραγωνάκι "κατάσταση οχήματος". Πρόσεξε λοιπόν μήπως νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε κατάσταση οχήματος, ενω στην πραγματικότητα είσαι σε κατάσταση πεζού. Το ίδιο γίνεται και με την κατάσταση νύχτας και 3D-2D. Όταν βλέπεις μια κατάσταση βρίσκεσαι ήδη στην αντίθετη

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε papajo, αλλά αυτά μου είναι γνωστά, καθώς το χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρο το Destinator σε PDA. Το πρόβλημα εντοπίστηκε με τον συγκεκριμένο χάρτη που χρησιμοποιούσα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το 380 έβγαλε μιά γραμμή ολόκληρη από pixel στο κάτω μέρος να αναβοσβήνει. Αύριο παίρνω τηλέφωνο την εταιρία να δω πως θα το επιστρέψω...

 

Άκυρο, έφυγε με hard reset. Ίσως κάνα glitch του νέου μενού...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήταν το taskbar σε autohide mode?Στο κάτω μέρος του μενού φαίνεται μια γκρίζα γραμμή όταν η μπάρα των windows είναι ανοιχτή με επιλεγμένη την αυτόματη απόκρυψη.
Link to comment
Share on other sites

πρωτα απ'ολα να ευχαριστησω τον exelix για το κατατοπιστικοτατο mail που μου εστειλε...ακολουθησα κατα γραμμα τις οδηγιες και το destinator εγκατασταθικε κανονικα στην συσκευη μου αν και δεν καταφερα να το κανω να λειτουργει με το Menu του bbbb. το προβλημα μου ειναι το εξης... ενω φορτωθηκαν κανονικα ολα τα maps και το destinator λειτουργει σαν προγραμμα οταν κανει search για δορυφορους μου λεει πως δεν βρισκει κεραια Gps..καπου διαβασα οτι καποιος ειχε αναλογο προβλημα και το ελυσε αλλα δεν εξηγει πως...σημειωταιον πως το papago λειτουργει κανονικα...οποιος ξερει και μπορει να βοηθησει τον ευχαριστω!!!
vector master 390 the ultimate PNA machine!!!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήταν το taskbar σε autohide mode?Στο κάτω μέρος του μενού φαίνεται μια γκρίζα γραμμή όταν η μπάρα των windows είναι ανοιχτή με επιλεγμένη την αυτόματη απόκρυψη.

 

Μπορεί, γιατί το πείραζα αρκετά και μετά το έβγαλε...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ευχαριστήσω πολυ τον Exelix για την βοηθεια του!Ας με συγχωρεσει που τον επρειξα!αλλα ολα πήγαν ΚΑΛΑ!:wacko::wacko::cry:
Link to comment
Share on other sites

με το δικο μου θεμα εχουμε καμια εξελιξη??? αχαχαχ σας εχω πριξει!!!

Ανοιξε το destinator.ini στο pc σου και βάλε port=2,nmea=4800

Link to comment
Share on other sites

με το δικο μου θεμα εχουμε καμια εξελιξη??? αχαχαχ σας εχω πριξει!!!

Δεν είμαι πολύ σχετικός αλλά πήγαινε και δες στις ρυθμίσεις του GPS μέσα από το DESTINATOR και βάλε com 2 στα 4800

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...