Jump to content

[S60 1st, 2nd Edition] Εφαρμογές πλοήγησης


jojo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σου πώ την αλήθεια, κανένα από τα τρία δε θα προτιμούσα, αλλά αν ήταν να διαλέξω θα διάλεγα το 1ο. Θα σου εξηγήσω τους λόγους που καταλήγω σε αυτή την απόφαση.

 

1. Το 2ο, έχει το παλαιότερο τσιπάκι το SiRF Star II, ενώ τα άλλα το νεότερο SiRF Star III. Άρα, εκ των προτέρων απορρίπτεται γιατί θέλεις όσο το δυνατόν καλύτερη λήψη.

 

2. Το 3ο που είναι από Πλαίσιο το απορρίπτω όχι γιατί το έχω δοκιμάσει, αλλά γιατί από προσωπική πείρα, σε ένα μεγάλο ταξίδι θα μείνεις από GPS μιας και η αυτονομία του είναι μόλις 6 ώρες. Αν ξεκινήσεις από Αθήνα και θέλεις να φτάσεις Ορεστιάδα, τότε σίγουρα θα θέλεις φόρτιση στη μέση του δρόμου. Αν σκοπεύεις να έχεις φορτιστή και να το φορτίζεις στη διαδρομή, τότε αυτή η επιλογή είναι καλή και λόγω τιμής.

 

3. Το 1ο το απορρίπτω για τον ίδιο λόγο. Προσωπικά θα ήθελα κάποιο GPS που να έχει αυτονομία πάνω από 12 ώρες άνετα. Αν όμως οι 10 ώρες σε ικανοποιούν είναι η κατάλληλη επιλογή για σένα καθώς όπως ακούγεται έχει πολύ καλές επιδόσεις ως προς την παρακολούθηση των δορυφόρων.

 

Ελπίζω και άλλοι που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία στο θέμα να απαντήσουν σε αυτά τα πρακτικά θέματα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να σου πώ την αλήθεια, κανένα από τα τρία δε θα προτιμούσα, αλλά αν ήταν να διαλέξω θα διάλεγα το 1ο. Θα σου εξηγήσω τους λόγους που καταλήγω σε αυτή την απόφαση.

 

1. Το 2ο, έχει το παλαιότερο τσιπάκι το SiRF Star II, ενώ τα άλλα το νεότερο SiRF Star III. Άρα, εκ των προτέρων απορρίπτεται γιατί θέλεις όσο το δυνατόν καλύτερη λήψη.

 

2. Το 3ο που είναι από Πλαίσιο το απορρίπτω όχι γιατί το έχω δοκιμάσει, αλλά γιατί από προσωπική πείρα, σε ένα μεγάλο ταξίδι θα μείνεις από GPS μιας και η αυτονομία του είναι μόλις 6 ώρες. Αν ξεκινήσεις από Αθήνα και θέλεις να φτάσεις Ορεστιάδα, τότε σίγουρα θα θέλεις φόρτιση στη μέση του δρόμου. Αν σκοπεύεις να έχεις φορτιστή και να το φορτίζεις στη διαδρομή, τότε αυτή η επιλογή είναι καλή και λόγω τιμής.

 

3. Το 1ο το απορρίπτω για τον ίδιο λόγο. Προσωπικά θα ήθελα κάποιο GPS που να έχει αυτονομία πάνω από 12 ώρες άνετα. Αν όμως οι 10 ώρες σε ικανοποιούν είναι η κατάλληλη επιλογή για σένα καθώς όπως ακούγεται έχει πολύ καλές επιδόσεις ως προς την παρακολούθηση των δορυφόρων.

 

Ελπίζω και άλλοι που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία στο θέμα να απαντήσουν σε αυτά τα πρακτικά θέματα.

 

Ευχαριστώ.

έχεις να προτείνεις κάποιο ανεξαρτή του τιμής :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να αναλάβω την ευθύνη να σου πω ΑΥΤΟ πήγαινε να πάρεις, απλά σου έδωσα κάποιες ιδέες, όπως το σκέφτομαι εγώ το θέμα GPS ΒΤ. Το δικό μου όταν το είχα πάρει ήταν φθηνό πολύ, όχι πολύ ακριβές - δεν ήταν το καλύτερο δηλάδη που κυκλοφορούσε - αλλά είχε πολύ μεγάλη διάρκεια λειτουργίας που με ενδιέφερε καθώς κάνω ταξίδια διάρκειας 5-9 ωρών οπότε οριακά αυτά των 10 ωρών με κάλυπταν.

 

Έριξα μια ματιά μέσω του http://www.skroytz.gr και βρήκα δύο που πληρούν το κριτήριο της διάρκειας. Έχουν SiRF STAR II και III αντιστοίχως και μπαταρία που κρατάει 15 ώρες. Στην πράξη θα κρατήσει περίπου 12, αν έχει την ίδια αναλογία όπως το δικό μου που λέει 20 ώρες και κρατάει περίπου 16-18 ανάλογα με το σήμα που έχει η περιοχή που κινούμαι.

 

Δες αυτά τα Link. Μην βιαστείς να αγοράσεις όμως, περίμενε και άλλες απόψεις. Σίγουρα υπάρχουν πολύ πιο ειδικοί από εμένα στο συγκεκριμένο θέμα.

 

1. http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=122496

2. http://linkshop.gr/eshop/view_product.php?productid=848&idcat=16&idsubcat=-1&idsubsubcat=-1

 

Ένα πράγμα που δεν πρέπει να κοιτάς είναι το πόσους δορυφόρους πιάνει. Θεωρητικά νομίζω ότι το μέγιστο είναι 12 που βλέπεις ανά πάσα στιγμή στον ουρανό (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος), άρα ό,τι δέκτη και να χρησιμοποιήσεις, που να πιάνει από 12 μέχρι 20 δορουφόρους είσαι καλυμμένος. Ποτέ δε θα δεις παραπάνω από 8-9 ακόμα και στον Θεσσαλικό κάμπο σταματημένος στο πιο πλατύ σημείο.

 

Θα μπορούσες επίσης να αγοράσεις κάποιο πολύ φθηνό, αλλά σχετικά ποιοτικό (εξαρτάται τη δουλειά για την οποία το θέλεις) από το eBay με ελάχιστο κόστος. Μερικά που δεν είναι τόσο σύγχρονα, πωλούνται καινούρια κάτω από 50€ μαζί με τα μεταφορικά. Εκεί όμως θέλει προσοχή στην αγορά να βρεις αξιόπιστο πωλητή για να μην έχει τραβήγματα στη συνέχεια.

 

Δεν ξέρω τι άλλη πληροφορία πρέπει να σου δώσω. Ας γράψει και κάποιος άλλος που έχει περισσότερη πληροφόρηση σχετικά με τα GPS.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λυπάμαι αυτόν που ο έξυπνος πωλητής του έδωσε το πρόγραμμα για symbian, και θα έχει τρελαθεί ο άνθρωπος γιατί δεν παίζει.:blink:
Link to comment
Share on other sites

Πέδες θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να βρω τον χάρτη της Θεσσαλονίκης και την Ελληνική φωνή για το tomtom

Ένας κοινός χάρτης υπάρχει , και μάλιστα όλη η ανατολική ευρώπη μαζί.

Για τις φωνές στην προηγούμενη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να βρω τον χάρτη της Θεσσαλονίκης ?

Ένας κοινός χάρτης υπάρχει , και μάλιστα όλη η ανατολική ευρώπη μαζί.

Και είναι και γίγαντας !!!

191,8 ΜΒ !!!:blink:

Link to comment
Share on other sites

Tρεχει αψογα και στο Χ700 το τελευταιο ROUTE66!

Μιλαει και λαλαει!!!!!

Απο εδω και περα οποιοδηποτε GPS συνδεσω με το Χ700,θα δουλεψει?

AEKαρα ole ole ole ole ole!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

pipinos1976 ευχαριστώ για την ανάλυση και συμφωνώ και ως πρός το παραμύθι για τους δορυφόρους διαβάζοντας και αυτό http://www.clubpocketpc.gr/downloads/haicom.htm

αναφέρει κάτι ανάλογο,το μόνο που δεν κατάλαβα για αυτό το σύστημα είναι μόνο για pda?

Link to comment
Share on other sites

geia se olous

parakolouthw tis suzitiseis sas apo thn arxh,exw kanei egatastasi to tomtom 5 sto 3230,ebala xartes eastern europe alla zitaei na tous kanw activation.Auto me to xarth Guam poy 8a ton brw?As boi8isi kapoios

EYXARISTW

Ante re tsakalia giati ta exw pai3ei

Link to comment
Share on other sites

 

 

εγω παντος εχω αυτο http://www.pda4u.gr/view_product.php?product=FOBGPSLITE με το 3230 και να φανταστεις το εχω και δουλευει στο ντουλαπακι του αυτοκινητου και δεν εχει χασει σημα ποτε! ουτε καν στις συραγγες της Αττικης οδου.Αψογο!

Link to comment
Share on other sites

Guest pazios13
εγω παντος εχω αυτο http://www.pda4u.gr/view_product.php?product=FOBGPSLITE με το 3230 και να φανταστεις το εχω και δουλευει στο ντουλαπακι του αυτοκινητου και δεν εχει χασει σημα ποτε! ουτε καν στις συραγγες της Αττικης οδου.Αψογο!

ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΙ ΘΕΛΗΣ ΕΚΕΙΝΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΗΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΠΕΖΟΝΤΕ ΠΟΛΕΣ ΠΟΥΣ......Σ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΜΠΟΡΗΣ ΝΑ ΤΟ ΑΛΑΞΗΣ ΕΙΜΑΙ ΠΑΘΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Guest pazios13
geia se olous

parakolouthw tis suzitiseis sas apo thn arxh,exw kanei egatastasi to tomtom 5 sto 3230,ebala xartes eastern europe alla zitaei na tous kanw activation.Auto me to xarth Guam poy 8a ton brw?As boi8isi kapoios

EYXARISTW

Ante re tsakalia giati ta exw pai3ei

ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑΣΑΣ ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑ ΡΑΡ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ 6630 ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΗ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΞΕΡΗ ΚΑΝΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Symbian OS; Nokia N70/3.0546.2.3; 1657) Opera 8.60 [de])

 

geia se olous

parakolouthw tis suzitiseis sas apo thn arxh,exw kanei egatastasi to tomtom 5 sto 3230,ebala xartes eastern europe alla zitaei na tous kanw activation.Auto me to xarth Guam poy 8a ton brw?As boi8isi kapoios

EYXARISTW

Ante re tsakalia giati ta exw pai3ei

 

8a prepei na katevaseis kai ton guam map kai na ton valeis ekei poy exeis kai ton allon xarti.

oxi ston idio fakelo. Ennoo tora exeis ton xarti sto E:/easterneurope. Kai 8a valeis kai ton guam etsi. E:/guam

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Symbian OS; Nokia N70/3.0546.2.3; 1657) Opera 8.60 [de])

 

geia se olous

parakolouthw tis suzitiseis sas apo thn arxh,exw kanei egatastasi to tomtom 5 sto 3230,ebala xartes eastern europe alla zitaei na tous kanw activation.Auto me to xarth Guam poy 8a ton brw?As boi8isi kapoios

EYXARISTW

Ante re tsakalia giati ta exw pai3ei

ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑΣΑΣ ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑ ΡΑΡ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ 6630 ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΗ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΞΕΡΗ ΚΑΝΕΙΣ

 

ta rar arxeia prepei na ta anoikseis sto pc file kai meta na steileis p.x. Ton fakelo apo ton xarti stin mmc soy.

Y.G. Sorry gia ta 2posts alla den ksero pos na para8eso allios apo 2diaforetika posts

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος εχω αυτο http://www.pda4u.gr/view_product.php?product=FOBGPSLITE με το 3230 και να φανταστεις το εχω και δουλευει στο ντουλαπακι του αυτοκινητου και δεν εχει χασει σημα ποτε! ουτε καν στις συραγγες της Αττικης οδου.Αψογο!

Φίλε μου, μόλις με έστειλες! :D

Διαβάζω το post σου και κάτι μέσα μου λέει: "η εγω ζω σε άλλο πλανήτη ή φτιάχτηκαν πια τόσο καλά GPS που πιάνουν και μέσα απο τοίχους". Κάνω κλικ στο link σου και τι να δω... το Forrtuna Slim GPS που έχω! LOL! Και όπως είναι αναμενόμενο και το σήμα χάνει στις σήραγγες της Αττικής Οδού και για να πιάσει απαιτεί οπτική επαφή με τον ουρανο...

 

ΥΓ. Έπεσε και 30€, εγω το πήρα 150€ τον Οκτώβρη...

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε....εγω εχω το κατα τ αλλα κορυφαιο gpslim της holux που σε ριβιους διαβασα να πιανει και σε υπογεια κ καταφυγια κλπ κλπ κλπ αλλα εγω αυτο που ξερω ειναι οτι μολις μπω σε μια συραγγα πανε ολα!!!Η αυτοι εκει στην αμερικα φτιαχνουν σπιτια απο χαρτι εντελως και οχι ξυλο κλπ η εγω πηρα κανενα μαιμου με αλλη εξωτερικη εμφανιση!!! Παντως κοντα σε παραθυρα κλπ η μεσα στο αυτοκινητο οπουδηποτε ολα ειναι οκ:X
:tease:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μόλις με έστειλες! :D

Διαβάζω το post σου και κάτι μέσα μου λέει: "η εγω ζω σε άλλο πλανήτη ή φτιάχτηκαν πια τόσο καλά GPS που πιάνουν και μέσα απο τοίχους". Κάνω κλικ στο link σου και τι να δω... το Forrtuna Slim GPS που έχω! LOL! Και όπως είναι αναμενόμενο και το σήμα χάνει στις σήραγγες της Αττικής Οδού και για να πιάσει απαιτεί οπτική επαφή με τον ουρανο...

 

ΥΓ. Έπεσε και 30€, εγω το πήρα 150€ τον Οκτώβρη...

 

 

μαλλον φταιει οτι περναω.....πολυ γρηγορα μεσα απο τις συραγγες :lol:

Link to comment
Share on other sites

paidia telika brika ti lusi gia to tomtom.katebasa to programa se arxeio sis.to allo mallon eixe problhma.Trexei kanonika kai einai teleio!!!Gia thessaloniki kentro einai ekpliktiko,den exei omws onoma dromwn ston evosmo,kalamaria. xerete mipws ginetai na onomasoume emeis dromous?Eyxaristw gia ola alania
Link to comment
Share on other sites

Kalispera sas!

 

H8ela na sas toriso to ekseis:

Exo to Nokia N70 to opoio exei ti kainouria ekdosi bluetooth 1.2.... H8ela na sas rotiso an kserete an uparxoun problimata asimbatotitas me suskeues pou exoun tin proigoumeni ekdosi bluetooth kai pio sugkekrimena exo ena GPS tis Royaltek 1000. Eno to briskei kai to kanei pair kata tin ploigisi xanete i sundesi!!! To GPS exei sima, alla i sundesi me to buetooth anoigokleinei...

 

An kapoios xrisimopoiei to N70 me to TomTom 8a i8ela para polu na mou pei an exei tetoia problimata sundesimotitas. Ki an oxi, tote me poio GPS xrisimopoiei ta softwares auta.

 

Sas euxaristo polu!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Kalispera sas!

 

H8ela na sas toriso to ekseis:

Exo to Nokia N70 to opoio exei ti kainouria ekdosi bluetooth 1.2.... H8ela na sas rotiso an kserete an uparxoun problimata asimbatotitas me suskeues pou exoun tin proigoumeni ekdosi bluetooth kai pio sugkekrimena exo ena GPS tis Royaltek 1000. Eno to briskei kai to kanei pair kata tin ploigisi xanete i sundesi!!! To GPS exei sima, alla i sundesi me to buetooth anoigokleinei...

 

An kapoios xrisimopoiei to N70 me to TomTom 8a i8ela para polu na mou pei an exei tetoia problimata sundesimotitas. Ki an oxi, tote me poio GPS xrisimopoiei ta softwares auta.

 

Sas euxaristo polu!

ego eho to fortuna slim kai einai telieo,tora esy tha prepei na kleiseis/anoixeis to N70 mehri na statheropoithei to bluetooth connection..allios den yparhei alli exigeisei
Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Kalispera sas!

 

H8ela na sas toriso to ekseis:

Exo to Nokia N70 to opoio exei ti kainouria ekdosi bluetooth 1.2.... H8ela na sas rotiso an kserete an uparxoun problimata asimbatotitas me suskeues pou exoun tin proigoumeni ekdosi bluetooth kai pio sugkekrimena exo ena GPS tis Royaltek 1000. Eno to briskei kai to kanei pair kata tin ploigisi xanete i sundesi!!! To GPS exei sima, alla i sundesi me to buetooth anoigokleinei...

 

An kapoios xrisimopoiei to N70 me to TomTom 8a i8ela para polu na mou pei an exei tetoia problimata sundesimotitas. Ki an oxi, tote me poio GPS xrisimopoiei ta softwares auta.

 

Sas euxaristo polu!

enas filos mou eixe to idio provlima me to n70

(den 8ymamai pos legete to GPS) . arxize kanonika alla meta exane

to sima kai eprepe na ksanapsaksei na vrei to GPS receiver.

i tou zitouse pali ton kodiko gia to bluetooth.

tou edosa meta to diko mou GPS receiver kai den exei allo pia ayto

to provlima.

den eimai sigouros alla nomizo oti exei na kanei me to gps driver.

kapou eixa diavasei kati oti to N70 xreiazetai tin v1.21 alla den edosa kai poly vasi kai giayto den eimai kai 100%sigouros oti ayto ftaiei.

 

EDIT:vrika ta onomata apo ta receiver.

ayto pou douleyei me to N70 xoris provlima einai to

Bluetooth-GPS XAiOX Wonde-X

kai ayto pou den douleye sosta einai to

Bluetooth-GPS XAiOX WondeXL.

alla douleyei teleia me to 6680 den exei provlima diladi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...