Jump to content

[S60 1st, 2nd Edition] Εφαρμογές πλοήγησης


jojo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν:

 

σκέφτομαι να αγοράσω ένα Ν70 ή ένα Ε61. Και λέω να δοκιμάσω το Route. Ερωτήματα:

 

(1) έχει καλούς χάρτες και για ποιες περιοχές;

(2) έχει φωνητική καθοδήγηση;

(3) με ποια bt gps συνεργάζεται σίγουρα;

(4) έχω χρησιμοποιήσει και dest pn & 6. Σε σχέση με αυτά χωλαίνει;

 

Σόρι εάν έχουν απαντηθεί πολλάκις αλλά κ 110 σελίδες είναι πολλές.

 

nevermind...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια ας βαλει καποιος εναν χαρτη της Αθηνας.. Εχω τρελαθει στο ψαξιμο και δεν εχω βρει τιποτα

 

Ευχαριστω

ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΣ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΠΟ ΧΑΝΙΑ!Καινοργιος στο site.Αγορασα την προηγουμενη εβδομαδα ena N70 music edition και κατεβασα τα 8 αρχεια για το route66 οπως ειπες στο φιλο και κατεβασα και το χαρτη της Αθηνας.Υπαρχουν χαρτες για ολη την Ελλαδα?Υπαρχει καποια χρεωση οταν δουλευει το gps?Μπορεις να μου πεις τη διαδικασια πως περνας τα προγραμματα.Εχω καλωδιο για να το συνδεσω με το pc.Οι εγκαταστασεις γινονται μεσα απο το pc suite?Τo mail mou einai econ937@hotmail.com εναλλακτικα.Thanks mate!!
Link to comment
Share on other sites

paidia oi pliroforeies TMC ti einai??

mporeis na vlepeis poio dromoi exoun kinisi??

 

 

file ODYSSEAs07 na o xartis tis athinas

 

http://rapidshare.com/files/13690186/Athens.prm.html

Αυτος ο χαρτης είναι ενημερωμένος ???

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχος δεν υπαρχουν :(
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει καποιος να ανεβασει το mobile7 h kapoio neotero pou na doulevei se 6600?

Kai kati akoma epidi de mporesa na treksw to tomtom an exei thn kalosinh kapoios as to anevasei kapou gia 6600 pou a doulevei mazi kai kapoio link me to xarth ellados

Eyxaristw poly olous

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει καποιος να ανεβασει το mobile7 h kapoio neotero pou na doulevei se 6600?

Kai kati akoma epidi de mporesa na treksw to tomtom an exei thn kalosinh kapoios as to anevasei kapou gia 6600 pou a doulevei mazi kai kapoio link me to xarth ellados

Eyxaristw poly olous

:X

οπως ειναι στο E:\system\apps\

ειναι απο παλιο back up της καρτας μνημης του 6600 μου, ελπιζω να δουλευει..

http://rapidshare.com/files/14031613/ROUTE66.rar.html

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να κατεβασεις απο εδω aφου κανεις μια εγγραφη :)

xxxxxxxxxxxxxxxx

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Χτες και σήμερα, χρησιμοποιώντας διάφορα προγράμματα, πέρασα στο TomTom 5.20 τα σημεία με τα μπλόκα της Τροχαίας, όπως ακριβώς γίνεται και στο Destinator. Χρησιμοποίησα τα σημεία που υπάρχουν για Destinator, τα τροποποίησα και τα πέρασα στο TomTom.

 

Αποφάσισα, σαν ελάχιστη συνεισφορά σε αυτό το forum, να δημοσιεύσω τα βήματα που ακολούθησα μετά από πολύ ψάξιμο ώστε όλοι όσοι ενδιαφέρονται να τα χρησιμοποιήσουν.

 

Δεν πήρα την άδεια από τα παιδιά που δημοσιεύουν τα Speed Cams, αλλά θεωρώ ότι δε θα έχουν αντιρρήσεις σε αυτό που κάνω. Αν υπάρξει πρόβλημα, παρακαλώ να διαγραφεί η δημοσίευση άμεσα. Δεν επιθυμώ παρεξηγήσεις με άτομα τα οποία σέβομαι και εκτιμώ αφάνταστα και εν μέρη τα θεωρώ και διαδικτυακούς "φίλους" μου από τη στιγμή που με έχουν βοηθήσει στέλνοντάς μου τα σημεία σε μορφή *.csv για ευκολότερη επεξεργασία.

 

Η διαδικασία ακολουθεί στο επόμενο post.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε να μεταφέρουμε τα σημεία με τα μπλόκα, τις κάμερες κτλ στο TomTom. Ακολουθούμε τα παρακάτω βήματα:

 

Βήμα 1

 

Κατεβάζουμε τα σημεία ενδιαφέροντος (POI – Points Of Interest) από την παρακάτω διεύθυνση:

 

http://gpspocketpc.gr/

 

Κατεβάστε το πλήρες αρχείο που έχει και τις φωνές και τα εικονίδια με τα σημεία. Θα τα χρησιμοποιήσουμε αργότερα.

 

Ρίξτε μια ματιά σε όλο το forum, πραγματικά αξίζει.

 

Βήμα 2

 

Κατεβάζουμε το πρόγραμμα PoiEdit από την παρακάτω διεύθυνση:

 

http://www.poiedit.com/

 

Το πρόγραμμα είναι δωρεάν, απλά πρέπει να κάνετε click στη διαφήμιση του χρηματοδότη στη σελίδα download για να ενεργοποιηθεί το download.

 

Με το πρόγραμμα αυτό θα μετατρέψουμε το αρχείο με κατάληξη .dat που έχουμε κατεβάσει για το Destinator σε όποια μορφή θέλουμε.

 

Βήμα 3

 

Εγκαθιστούμε το πρόγραμμα.

 

Στις ρυθμίσεις του αποεπιλέξτε την επιλογή έναρξης του προγράμματος μαζί με τα Windows, άσκοπα καταναλώνει πόρους.

 

Εισάγουμε στο πρόγραμμα τα αρχεία του Destinator.

 

Ξεκινάμε πχ με τα σημεία για κάμερες λεωφορειολωρίδων (Bus Lane). Το πρόγραμμα εμφανίζει μια λίστα που περιέχει το όνομα του κάθε σημείου (BL001) και τις συντεταγμένες του. Επιλέγουμε τώρα “αποθήκευση ως” και το αποθηκεύουμε στο σημείο που θέλουμε (πχ έχουμε φτιάξει ένα φάκελο με τα σημεία του μηνός Δεκεμβρίου) με κατάληξη αρχείου:

*.ov2 για το TomTom

*.kml για το Google Earth

*.csv για αρχείο συντεταγμένων

 

Επαναλαμβάνουμε την ίδια διαδικασία και για τα άλλα αρχεία που έχουμε κατεβάσει.

 

Μην δώσετε μεγάλα ονόματα για να τα βλέπετε εύκολα στο κινητό σας.

Όταν δίνετε όνομα στο αρχείο, δώστε κάποιο χαρακτηριστικό όπως το Bus_Lane. Χρησιμοποιήστε πάντα το _ ανάμεσα στα ονόματα, αλλιώς το TomTom θα μπερδευτεί.

 

Βήμα 4

 

Εγκαθιστούμε το TomTom στο κινητό μας αν δεν τον έχουμε εγκαταστήσει ήδη. Ο χάρτης είναι για Ανατολική Ευρώπη και έχει μέγεθος 190 MB. Υπάρχει και έκδοση κομμένη μόνο για Ελλάδα με πολύ μικρότερο μέγεθος, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον είναι νόμιμη η παρέμβαση στους χάρτες που έχει δημιουργήσει μια εταιρία.

 

Η εγκατάσταση γίνεται στην κάρτα μνήμης για να έχουμε τη δυνατότητα να περνάμε τα σημεία κατευθείαν στην κάρτα με ένα Card Reader και όταν κάνουμε αναβάθμιση λογισμικού να μη χαθεί η εγκατάσταση του προγράμματος.

 

Βήμα 5

 

Βγάζουμε την κάρτα μνήμης από το κινητό και την βάζουμε στο Card Reader που έχουμε συνδέσει στον υπολογιστή μας.

 

Εκεί θα βρούμε ένα φάκελο με το όνομα Eastern Europe. Μέσα στο φάκελο υπάρχει ο χάρτης της Ανατολικής Ευρώπης.

 

Μέσα σε αυτόν τον φάκελο ρίχνουμε τα αρχεία που έχουμε κατεβάσει μαζί με τα εικονίδια για τα σημεία που μας ενδιαφέρουν. Αλλάζουμε όνομα στα εικονίδια και χρησιμοποιούμε το ίδιο όνομα με αυτό των αρχείων μας. Τώρα, στο φάκελο έχουμε 5 + 5 αρχεία που ανά 2 έχουν το ίδιο όνομα, αλλά διαφορετική κατάληξη. Δηλαδή πρέπει να βρούμε 2 αρχεία με ονομασία Bus_Lane. Το ένα θα έχει κατάληξη *.ov2 και το άλλο *.bmp που είναι το αντίστοιχο εικονίδιο.

 

Έχουμε σχεδόν τελειώσει. Αν ανοίξουμε τώρα το TomTom θα δούμε ότι έχουν δημιουργηθεί οι συγκεκριμένες ομάδες σημείων ενδιαφέροντος και σε αυτές έχουν καταχωρηθεί τα αντίστοιχα εικονίδια. Χρειαζόμαστε όμως και ήχους για τις ειδοποιήσεις.

 

Βήμα 6

 

Βήμα 6.1

 

Στην κάρτα μνήμης, θα βρούμε έναν άλλο φάκελο με όνομα tomtom μέσα στον οποίο υπάρχει ένα αρχείο με ονομασία data.chk που είναι το αρχείο με τις ειδοποιήσεις του TomTom. Τονίζουμε ότι το TomTom έχει 15 και μόνο 15 διαφορετικούς ήχους για ειδοποίηση. Άρα, πρέπει με κάποιον τρόπο να αλλάξουμε αυτούς τους ήχους με αυτούς που θέλουμε εμείς.

 

Βήμα 6.2

 

Κατεβάζουμε το πρόγραμμα Poi Soundpatch από τη διεύθυνση:

 

http://digilander.libero.it/rossow/index_file/index3.htm

 

Εκεί θα βρούμε και το PoiEdit και άλλα χρήσιμα προγράμματα.

 

Το TomTom και κατ' επέκταση και το Poi Soundpatch χρησιμοποιούν αρχεία με κατάληξη *.ogg, άρα πρέπει να μετατρέψουμε τις προειδοποιήσεις του Destinator που έχουν κατάληξη *.wav σε *.ogg και μετά να συνεχίσουμε.

 

Βήμα 6.3

 

Η κωδικοποίηση που θα χρησιμοποιήσουμε πρέπει να είναι μονοφωνική στα 16 KHz. Για τη μετατροπή των αρχείων χρησιμοποιούμε ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα. Χρησιμοποίησα το Cdex ως ένα από τα προγράμματα που χρησιμοποιώ συχνότερα αφού είναι δωρεάν. Μπορείτε να το βρείτε στην παρακάτω διεύθυνση:

 

http://cdexos.sourceforge.net/

 

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν έχει τις απαιτούμενες επιλογές, οπότε επέλεξα μονοφωνική κωδικοποίηση στα 32 Kbps και τα αρχεία έπαιξαν κανονικά στο TomTom.

 

Βήμα 6.4

 

Επιστρέφουμε τώρα στο Poi Soundpatch.

 

Ανοίγουμε το πρόγραμμα (δε χρειάζεται εγκατάσταση). Τα βήματα είναι ελάχιστα και εύκολα να γίνουν.

 

Επιλέγουμε το αρχείο data.chk που πρέπει να κάνουμε patch.

 

Αποεπιλέγουμε την επιλογή για TomTomGO καθώς εμείς δε χρησιμοποιούμε αυτό το πρόγραμμα στο κινητό μας.

 

Επιλέγουμε ποιες από τις ειδοποιήσεις θα αντικαταστήσουμε με τις ειδοποιήσεις του Destinator. Προτίμησα να αντικαταστήσω τις 5 τελευταίες καθώς ειδοποιήσεις για κούκο και αγελάδα είναι άχρηστες και οι τελευταίες 3 είναι λίγο εκνευριστικές.

 

Πατάμε το κουμπί Generate new file και το πρόγραμμα δημιουργεί ένα αρχείο με όνομα new_data.chk στο φάκελο που υπήρχε το αρχικό αρχείο.

 

Κρατάμε αντίγραφο του παλαιού αρχείου στο δίσκο μας, το σβήνουμε από το φάκελο της κάρτας μνήμης και μετονομάζουμε το new_data.chk σε data.chk για να το βρίσκει το TomTom.

 

Εδώ έχουμε τελειώσει πλέον. Όλα τα υπόλοιπα είναι διαδικαστικά.

 

Βήμα 7

 

Βάζουμε την κάρτα μνήμης στο κινητό.

Ανοίγουμε το TomTom.

Επιλέγουμε Change Preferences > Manage POI

Επιλέγουμε Enable / Disable POI για να ενεργοποιήσουμε τις κατηγορίες POI που έχουμε μόλις φτιάξει. Εκεί θα δούμε και τα εικονίδια που έχουμε επιλέξει να είναι εικονίδια των αντίστοιχων σημείων.

Επιλέγουμε Warn when near POI και από εκεί επιλέγουμε τα POI για τα οποία θέλουμε ειδοποίηση (προφανώς τα 5 που έχουμε βάλει νωρίτερα).

Επιλέγουμε ήχο ειδοποίησης κάποιον από αυτούς που έχουμε αντικαταστήσει (έχουν τα παλαιά ονόματα, αλλά οι ήχοι είναι αυτοί του Destinator).

Επιλέγουμε απόσταση ειδοποίησης για το κάθε σημείο ξεχωριστά. Οι δικές μου προτάσεις είναι:

Bus_Lane στα 200 m (δε χρειάζεται νωρίτερα, είναι μέσα στην πόλη και οι ταχύτητες είναι χαμηλές)

Warning_Radar στα 1.500 m (όσοι έχουν ανιχνευτή ανιχνεύουν τέτοια ραντάρ σε απόσταση 1.000 m, άρα η έννοια προειδοποίηση σημαίνει να ξέρουν νωρίτερα τι να περιμένουν)

CCTV στα 400 m (αρκετά για να γνωρίζουμε ότι από αυτό το σημείο και μετά μας παρακολουθούν)

Radar στα 1.200 m (συνήθης απόσταση μέτρησης 200 – 800 m, οπότε προσθέτουμε λίγο για να έχουμε κόψει)

Gatso στα 400 m (ταυτίζεται με τη 2η προειδοποιητική πινακίδα της Τροχαίας – η 1η στα 1.000 m – οπότε είναι αρκετά ικανοποιητική απόσταση για προσαρμογή ταχύτητας)

 

Κάπου εδώ τελειώσαμε. Είμαστε έτοιμοι πλέον να βγούμε στο δρόμο.

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ. Ό,τι έχει αναφερθεί εδώ ισχύει για την έκδοση 5.20 για Series60 2nd Generation. Δεν έχω χρησιμοποιήσει το TomTom 6, οπότε αυτές οι ρυθμίσεις δεν ξέρω αν βρίσκουν εφαρμογή εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική δουλειά φίλε μου!

Αλλά έχω μία απορία! Στο βήμα 4 λες ότι υπάρχει κομμένος χάρτης για Ελλάδα! Που τον βρίσκουμε; Έχω φάει τον "κόσμο"!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε stathakis21 σε ευχαριστω πολυ για τον χάρτη...

 

Μηπος ξερεις και κανα προγραμματακι για να τον επεξεργαστω???

 

Αν το βρω θα αλλαξω τον χαρτη και θα τον δωσω σε ολους

ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Μετά από απαίτηση κάποιων χρηστών, ανεβάζω ένα συμπιεσμένο αρχείο στο rapidshare.

 

Το αρχείο αυτό περιέχει:

 

1. Τους καταλόγους με τα POI's Δεκεμβρίου 2006 για κάθε κατηγορία ελέγχου / μπλόκου / ραντάρ έτοιμα για χρήση από το TomTom

 

2. Τα εικονίδια του Destinator για τις κατηγορίες αυτές, όπως έχουν κατέβει από το site με τα σημεία των καμερών. Έχω αλλάξει μόνο το εικονίδιο για τις Gatso κάμερες, αλλά έχω κρατήσει και το αυθεντικό. Αυτό που δίνει το TomTom στο site της εταιρίας είναι καλύτερο από του Destinator κατά τη δική μου γνώμη (είναι ακριβώς μία κάμερα).

 

3. Τα αρχεία με τις προειδοποιήσεις σε μορφή *.ogg για όποιον ενδιαφέρεται να τα τροποποιήσει ή να μην τα χρησιμοποιήσει όλα κατά την τροποποίηση του data.chk

 

4. Το αρχείο data.chk τροποποιημένο με τις ειδοποιήσεις του Destinator ενσωματωμένες για άμεση χρήση.

 

5. Ένα αρχείο *.txt με τις οδηγίες που ανέβασα στο forum. Προφανώς τώρα που υπάρχουν έτοιμα δεν χρειάζεται να ακολουθήσετε όλα τα βήματα. Απλά βάζετε τα αρχεία στους αντίστοιχους φακέλους και είστε έτοιμοι.

 

Αυτά από εμένα. Το link είναι αυτό που ακολουθεί:

 

http://rapidshare.com/files/14256046/TomTomCamPois.zip.html

 

Για το θέμα κομμένου χάρτη μόνο με Ελλάδα, κάπου το είχα διαβάσει στο forum. Νομίζω ότι κάποιος τον είχε κόψει. Αν κατάλαβα λάθος και απλά τον είχε κομματιάσει για ευκολότερο download ζητάω συγγνώμη για το λάθος που έκανα, αλλά δεν κατάλαβα καλά τι εννοούσε στο σχετικό post.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται για τα σημεία με μπλόκα και κάμερες τον ενημερώνω ότι από εδώ και στο εξής θα ανεβαίνουν, έτοιμα για TomTom στο site:

 

http://gpspocketpc.gr

 

όπως και τα αντίστοιχα σημεία για το Destinator.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται για τα σημεία με μπλόκα και κάμερες τον ενημερώνω ότι από εδώ και στο εξής θα ανεβαίνουν, έτοιμα για TomTom στο site:

 

http://gpspocketpc.gr

 

όπως και τα αντίστοιχα σημεία για το Destinator.

 

Ευχαριστώ.

pipine μηπως μπορεις να δοσεις το ακριβες λινκ γιατι στο σαιτ δε βρισκω για symbian παρα μονο για destinator!!!:!:

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανέβηκαν ακόμα τα σημεία στο forum, άρα προς το παρόν θα σας δώσω το link από το rapidshare να το κατεβάσετε από εκεί. Είναι του μηνός Ιανουαρίου:

 

http://rapidshare.com/files/14416062/TomTomCamPois.zip.html

 

Από τον επόμενο μήνα τα σημεία θα ανεβαίνουν και στο gpsforum, οπότε δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Καλές διαδρομές.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάνα καινούριο λινκ για GPS πρόγραμμα για Symbian S60 v.1+

ή και για v.3 που είναι το Ν80?

Ελληνικοί χάρτες δεν... εεε?

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο thnx στον pipino. Πολύ καλή δουλειά. Η όλη υπόθεση μου πήρε 5 λεπτά αφού οι οδηγίες ήταν ξεκάθαρες.
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει κάτι με τα σημεία που έχουμε περάσει στο TomTom.

 

Δίνω ένα παράδειγμα:

 

Η κάμερα λεωφορειολωρίδων που βρίσκεται στον Πειραιά στην ακτή Μιαούλη και Φιλελλήνων (BL003), στο TomTom φαίνεται να βρίσκεται πιο μέσα, εντός της Φιλελλήνων, ενώ στο Google βρίσκεται στη σωστή της θέση.

 

Το ίδιο φαινόμενο παρατηρείται και με άλλα σημεία και μάλλον έχει σχέση με το calibration του χάρτη του TomTom.

 

Αν το έχει παρατηρήσει και άλλος ή αν το παρατηρήσει από τούδε και στο εξής, ας το αναφέρει για να έχουμε μια ιδέα για το αν είναι γενικό το πρόβλημα ή όχι.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς...Έχω παρατηρήσει αντίστοιχα φαινόμενα...

Επίσης όταν ένα μπλόκο είναι μόνο από το ένα ρεύμα κυκλοφορίας, προειδοποιεί ανεξαρτήτως κατεύθυνσης...

Λεπτομέρεια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...