Jump to content

[S60 1st, 2nd Edition] Εφαρμογές πλοήγησης


jojo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντάξη δουλεύει καλά :) η διαδικασία που έκανα ήταν μόνο να το φορτήσω και μετά να το ανοίξω,χρειάζεται να συνδεθεί το ΒΤ και με τον Υπολογιστή;διότι το ανιχνεύει το ΒΤ του υπολογιστή αλλά δέν συνδέεται.Χρειάζεται να συνδεθεί για να κάνει update? έχω ψάξει αρκετά πιστεύω στα διάφορα πόστ αλλά δέν βρήκα κάτι που να εξηγεί περισότερα!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εντάξη δουλεύει καλά :) η διαδικασία που έκανα ήταν μόνο να το φορτήσω και μετά να το ανοίξω,χρειάζεται να συνδεθεί το ΒΤ και με τον Υπολογιστή;διότι το ανιχνεύει το ΒΤ του υπολογιστή αλλά δέν συνδέεται.Χρειάζεται να συνδεθεί για να κάνει update? έχω ψάξει αρκετά πιστεύω στα διάφορα πόστ αλλά δέν βρήκα κάτι που να εξηγεί περισότερα!!.
Πιστευω πως η ιστορια με το update ειναι λιγο "δρακος" τι σοϊ αναβαθμιση μπορει να κανει μια κεραια δε ξερω. Απο την αλλη πρεπει να κανεις pair το gps σου μεσω bluetooth μονο εαν εχεις καποιο προγραμμα πλοηγησης στον υπολογιστη σου τυπου autoroute η mapmonkey με destinator,μονο εαν εχεις laptop. Απο την αλλη, οπως ειπα και στην πρωτη μου απαντηση το cd εχει ενα προγραμμα μεσα που λεγεται Visual Gps το οποιο σου δειχνει διαφορες πληροφοριες σχετικα με τους δορυφορους. πχ.υψομετρο ταχυτητα κλπ κλπ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για δράκους και παραμύθια η ιστορία είναι ότι τα περισότερα πράγματα που διαβάζουμε είναι δυστιχός κουτσομπολιά.Εγώ για παράδειγμα τους γύρισα πίσο το άλλο το ΒΤ GPS επειδή δέν συνδέονταν με τον υπολογιστή και οι τεχνικοί το δέχτηκαν διότι είχαν και αυτοί ελειπείς γνώσεις,ευτυχώς που το αλλάζουν όμως.Τώρα από τα δύο ΒΤ που δοκίμασα έχω την αίσθηση ότι το προηγούμενο (no name) από το Πλαίσιο είναι καλύτερο στην εξέβρεση των δορυφόρων διότι κάνει την ανίχνευση σε λίγα δευτερόλεπτα.Το Hollux αργεί αλλά συνεργάζεται και με τα δύο τηλέφωνα.Γενικά πιστεύω ότι είναι κάτι καινούργιο και δέν γνωρίζουν οι περισότεροι τι μπορεί να κάνει και τι όχι και κάτω από ποιές συνθήκες (και εγώ μαζί).

Όλα αυτά πρέπει να γίνουν ένα θέμα και να τα βρήσκουμε μαζεμένα διότι ποστάρουμε δεξιά και αριστερά και εάν βρεθεί κάποιος χριστιανός:X έχει καλός αλλιώς :p

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για δράκους και παραμύθια η ιστορία είναι ότι τα περισότερα πράγματα που διαβάζουμε είναι δυστιχός κουτσομπολιά.Εγώ για παράδειγμα τους γύρισα πίσο το άλλο το ΒΤ GPS επειδή δέν συνδέονταν με τον υπολογιστή και οι τεχνικοί το δέχτηκαν διότι είχαν και αυτοί ελειπείς γνώσεις,ευτυχώς που το αλλάζουν όμως.Τώρα από τα δύο ΒΤ που δοκίμασα έχω την αίσθηση ότι το προηγούμενο (no name) από το Πλαίσιο είναι καλύτερο στην εξέβρεση των δορυφόρων διότι κάνει την ανίχνευση σε λίγα δευτερόλεπτα.Το Hollux αργεί αλλά συνεργάζεται και με τα δύο τηλέφωνα.Γενικά πιστεύω ότι είναι κάτι καινούργιο και δέν γνωρίζουν οι περισότεροι τι μπορεί να κάνει και τι όχι και κάτω από ποιές συνθήκες (και εγώ μαζί).

Όλα αυτά πρέπει να γίνουν ένα θέμα και να τα βρήσκουμε μαζεμένα διότι ποστάρουμε δεξιά και αριστερά και εάν βρεθεί κάποιος χριστιανός:X έχει καλός αλλιώς :p

This is Greece my friend...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω και εγω το προβλημα με το Ν73, μετα απο μερικα λεπτα πλοηγησης το προγραμμα κολαει και λεει No Gps

το GPS που χρησημοποιο ειναι το κλασικο Nokia LD-1W.

Eψαξα για το Update και τελικα βρηκα 3 την 7.0.803 την 7.0.964 και την 7.0.989

Εχει βαλη καποιος καποια;; ολα ειναι οκ!!, και αν ναι ποια;;

Επισης απο οτι καταλαβα πρεπει να κανουμε unistall την παλια;;; η οχι

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη...γιατι μου ειπαν στο Πλαισιο οτι τα BT GPS που εχουν ΔΕΝ συνεργαζονται και ΔΕΝ δουλευουν με κινητα Symbian...MONO με Windows Mobile...
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη...γιατι μου ειπαν στο Πλαισιο οτι τα BT GPS που εχουν ΔΕΝ συνεργαζονται και ΔΕΝ δουλευουν με κινητα Symbian...MONO με Windows Mobile...

Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και η πραγματικότητα ;)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως απο το Γερμανο που πηρα το δικο μου...δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Δέν πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας απλά παίρνοντας παράδειγμα από μένα είναι κάτι καινούργιο και με την παραμικρή δυσκολία λέμε για συμβατότητα.

Tο καινούργιο GPS BT θέλει να φορτηστεί καλά πρίν το ανοίξεις για πρώτη φορά τουλάχιστον 4ώρες μετά το ανοίγεις σε ανοιχτή περιοχή χωρίς να μετακεινείσε (σταθερό)βλέπεις το λεντάκι του GPS σταθερά αναμένο και μόλις αρχίσει να αναβοσβήνει έχει μαζέψει τα στοιχεία το ανοιχνεύεις στην συσκευή σαν φιλικό η οτιδηποτε σε ρωτάει και ανοίγωντας το route66 (αυτό έχω) σου δίνει το στίγμα σου.

 

Ορίστε η αλληλογραφία με την 66.com

από κάτω πρός τα πάνω

 

----- Original Message -----

From: ROUTE 66 Customer Support

To: 'esykas'

Sent: Wednesday, November 22, 2006 2:52 PM

Subject: RE: support for gre

 

 

Dear Sir,

 

Yes, it is compatible with the Mobile 2006 product.

All Bluetooth GPS receivers that meet the following requirements can be used with "ROUTE 66 Mobile 2006":

 

- Protocol (minimum): NMEA-0183 v2.2 (RMC)

 

- Protocol (recommended): NMEA-0183 v2.2 or higher (RMC, GSA, GSV)

 

- Map datum: WGS84

 

However please note that the item you mention is not yet available on stock.

 

 

Kind regards,

 

ROUTE 66 Customer Support

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

From: esykas [mailto:esykas@

Sent: 22 noiembrie 2006 14:29

To: support@66.com

Subject: Re: support for gre

 

 

Hi

I use the A925 with Mobile Europe 2006 but I do not have GPS. I want to know

SKU: GRC-GR-7000-GPS

ISBN: 90-434-3030-7

EAN: 9789043430302

Price: € 99,95

 

if it functions with the UIQ.

thanks

esykas

----- Original Message -----

From: ROUTE 66 Customer Support

To: 'esykas'

Sent: Wednesday, November 22, 2006 9:41 AM

Subject: RE: support for gre

 

 

Dear Sir,

 

A GPS receiver is not the same thing with a navigation system. Even if you can use the below mentioned GPS receiver with your Motorola A925, this mobile phone will not work with Mobile 2006.

 

 

Kind regards,

 

ROUTE 66 Customer Support

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

From: esykas [mailto:esykas@

Sent: 20 noiembrie 2006 17:49

To: ROUTE 66 Customer Support

Subject: Re: support for gre

 

 

Mrs Valentina CIOBAN

Hello again

I want to buy one GPS BT for my A925 and i see that, SKU: GRC-GR-7000-GPS

ISBN: 90-434-3030-7

EAN: 9789043430302

Price: € 99,95

 

that it works in my A925 with 2006 mobile for P800/P900

thank you

esykas

----- Original Message -----

From: ROUTE 66 Customer Support

To: esykas@

Sent: Monday, November 13, 2006 5:31 PM

Subject: RE: support for gre

 

 

 

Dear Mr. esykas,

 

Please note that because Motorola A925 is not compatible with ROUTE 66 Mobile 2006 Sony Ericsson P800/900 you cannot register it.

 

Kind regards,

 

Valentina CIOBAN

 

ROUTE 66 Customer Support

Link to comment
Share on other sites

εάν μιλάμε για το ίδιο πράγμα (route66 Δωρεάν) χρείαζεσαι card reader και δημιουργείς εσύ μέσα στο route66/application/φάκελο maps
Link to comment
Share on other sites

gia thn egkatastash tou programmatos sthn mmc pws emfaizoume to fakelo system. exw balei to pc suite alla de briskei tetoio fakelo sthn mmc . mhpws einai prostateymeno arxeio sto thlefwno;

Πηγενε με ενα διαχειριστη αρχειων επανω στο φακελο system και πατα επιλογες File>attributes και εκει που σου λεει hidden καντο οχι ;)

την σηνεχια σου την ειπε πιο πανο ο @esykas :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τους χάρτες του city map tom tom. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το mobile 7 ή αλλιώς route 66 όντας στην Αθήνα. Μετακόμισα όμως Λονδίνο οπότε τώρα χρησιμοποιώ το city map μιας και απο ότι ξέρω δεν υπάρχουν χάρτες στο route 66 mobile 7 για το Λονδίνο. Αυτό που μου έκανε όμως εντύπωση με το city maps είναι οτι οι χάρτες είναι ασπρόμαυροι, χωρίς τις λεπτομέρειες του route 66 και χωρίς να μπορείς να βρείς π.χ. σταθμούς τραίνων παρα μόνο αν το κάνεις σε μεγάλο βαθμό unzoom. Κάνω κάτι λάθος; υπάρχει μήπως τρόπος να μπεί λίγο χρώμα στους χάρτες ή κάτι να τους κάνει πιο κατατοπιστικούς; ευχαριστώ για το χρόνο σας. Ελπίζω να λάβω απάντηση σύντομα και είναι κάτι που με απασχολεί καθώς ακόμα προσπαθώ να μάθω το Λονδίνο και το πρόγραμμα αυτό είναι κάτι που θα με βοηθούσε πολύ
Πωλείται MacBook Pro 15.4 οθόνη, 120 σκληρός, 2 μνήμη. 2 μηνών. Λόγο : αδύνατον να δουλέψω το Mac OS
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν υπάρχουν χάρτες για το Route 66 mobile 7 για το Λονδίνο. Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το Tom Tom όπου εκεί έχω χάρτη για Λονδίνο αλλά είναι ασπρόμαυρο και γενικά καμμιά σχέση κατά τη γνώμη μου με το Route 66 mobile 7. Αν ξέρει κανείς για χάρτες Λονδίου για το Route 66 mobile 7 παρακαλώ να επικοινωνήσει μιας και είναι σημαντικό καθώς δεν έχω ιδέα από τους δρόμους του Λονδίνου και μου είναι άκρως απαραίτητο!
Πωλείται MacBook Pro 15.4 οθόνη, 120 σκληρός, 2 μνήμη. 2 μηνών. Λόγο : αδύνατον να δουλέψω το Mac OS
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τους χάρτες του city map tom tom. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το mobile 7 ή αλλιώς route 66 όντας στην Αθήνα. Μετακόμισα όμως Λονδίνο οπότε τώρα χρησιμοποιώ το city map μιας και απο ότι ξέρω δεν υπάρχουν χάρτες στο route 66 mobile 7 για το Λονδίνο. Αυτό που μου έκανε όμως εντύπωση με το city maps είναι οτι οι χάρτες είναι ασπρόμαυροι, χωρίς τις λεπτομέρειες του route 66 και χωρίς να μπορείς να βρείς π.χ. σταθμούς τραίνων παρα μόνο αν το κάνεις σε μεγάλο βαθμό unzoom. Κάνω κάτι λάθος; υπάρχει μήπως τρόπος να μπεί λίγο χρώμα στους χάρτες ή κάτι να τους κάνει πιο κατατοπιστικούς; ευχαριστώ για το χρόνο σας. Ελπίζω να λάβω απάντηση σύντομα και είναι κάτι που με απασχολεί καθώς ακόμα προσπαθώ να μάθω το Λονδίνο και το πρόγραμμα αυτό είναι κάτι που θα με βοηθούσε πολύ

Εγω, οσους χαρτες citymaps tomtom εχω, μου τους δειχνει εγχρωμους. Μηπως δεν εχεις εγκαταστησει τα λεγομενα 'Σημεια Ενδιαφεροντος' ή αλλιως POI? :)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Για το Λονδινο δε ξερω, αλλα για ΟΛΟΚΛΗΡΗ την Αγγλια εχω το χαρτη, ΤΟΣΟ για το Route 66, ΟΣΟ και για το ΤομΤομ! Δεν καταλαβαινω τι ενοεις οταν λες οτι ειναι ασπρομαυροι ή κατι τετοιο, αλλα οι χαρτες και οι δυνατοτητες του ΤομΤομ, απλα ΔΕΝ συγκρινονται με αυτες του Route 66 στην Ευρωπη (ο χαρτης του ΤομΤομ για την Ελλαδα ειναι απαραδεκτος).

 

Αν θες, μου δινεις διευθυνση και προσεχως θα σου στειλω το CD με ολους τους χαρτες και για τα 2 προγραμματα... ;)

 

Φιλια απο το σαγηνευτικο Μαιντς...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλα pm. Ευχαριστώ πολύ. Δέχεσαι ευχαριστήριες κάρτες!!!?? αν μπορείς να μου πείς και τη διαδικασία εγκατάστασης θα σου είμαι 2 φορές πιο ευγνώμων!
Πωλείται MacBook Pro 15.4 οθόνη, 120 σκληρός, 2 μνήμη. 2 μηνών. Λόγο : αδύνατον να δουλέψω το Mac OS
Link to comment
Share on other sites

Τί είναι αυτό? πώς το εγκαθιστώ; κάτι πρέπει να κάνω λάθος. Δε γίνεται...
Πωλείται MacBook Pro 15.4 οθόνη, 120 σκληρός, 2 μνήμη. 2 μηνών. Λόγο : αδύνατον να δουλέψω το Mac OS
Link to comment
Share on other sites

Τί είναι αυτό? πώς το εγκαθιστώ; κάτι πρέπει να κάνω λάθος. Δε γίνεται...

Μεσα σε ενα .zip αρχειο πρεπει να εχει 2 αρχεια, το πρωτο ειναι ο χαρτης και το δευτερο ειναι το POI (Places Of Interests). Και τα δυο αρχεια εχουν καταληξη .sis, οποτε δεν χρειαζεται τιποτα παραπανω απο μια εγκατασταση των δυο αυτων αρχειων. ;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Για το Λονδινο δε ξερω, αλλα για ΟΛΟΚΛΗΡΗ την Αγγλια εχω το χαρτη, ΤΟΣΟ για το Route 66, ΟΣΟ και για το ΤομΤομ! Δεν καταλαβαινω τι ενοεις οταν λες οτι ειναι ασπρομαυροι ή κατι τετοιο, αλλα οι χαρτες και οι δυνατοτητες του ΤομΤομ, απλα ΔΕΝ συγκρινονται με αυτες του Route 66 στην Ευρωπη (ο χαρτης του ΤομΤομ για την Ελλαδα ειναι απαραδεκτος).

 

Αν θες, μου δινεις διευθυνση και προσεχως θα σου στειλω το CD με ολους τους χαρτες και για τα 2 προγραμματα... ;)

 

Φιλια απο το σαγηνευτικο Μαιντς...

Μηπως μπορεις να στειλεις στο e-mail μου, ολους τους χαρτες του TomTom, και ειδικοτερα της Ελλαδας, ή εστω καποιας ελληνικης πολης[Αθηνα, Θεσσαλονικη(αν υπαρχει)]

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

αν δεν είναι κόπος μπορεί να μου πεί κάποιος με ποιά έκδοση δουλεύει καλύτερα το nokia 6600 (έκδοση sw 3.xx. ..) ;

 

γιατί βλέπω στην 1η σελίδα του νήματος έκδοση 7.0.803 ενώ έχω "δεί" εκδόσεις 7.0.1075 & 7.0.1095 :wacko: ενώ μέχρι και εκδόσεις 7.3.χχ...

(πιθανόν να είναι για s60 3rd gen.):wacko: :wacko:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

αν δεν είναι κόπος μπορεί να μου πεί κάποιος με ποιά έκδοση δουλεύει καλύτερα το nokia 6600 (έκδοση sw 3.xx. ..) ;

 

γιατί βλέπω στην 1η σελίδα του νήματος έκδοση 7.0.803 ενώ έχω "δεί" εκδόσεις 7.0.1075 & 7.0.1095 :wacko: ενώ μέχρι και εκδόσεις 7.3.χχ...

(πιθανόν να είναι για s60 3rd gen.):wacko: :wacko:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νομίζω ότι δουλεύει η τελευταία έκδοση του mobile 7 στο 6600.

Αν δεν βάλε την τελευταία έκδοση του Route 66

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Thank you very much both of you PCMan,Nervous (reply and mod), i'm posting from opera 9.02 over gprs and i can't post in greek (i don't like greeklish).

 

I'll give it a try, i'm rookie in symbian (only 2 days) and quite old at pc & ppc.

I think i should owned a symbian smartphone earlier. :happy:

Thanks again

Link to comment
Share on other sites

θα αγοράσω κάποιο φτηνό Symbian μεταχειρισμένο για να εκμεταλλευτώ το route66.

 

Επειδή οι 100+ σελίδες είναι πολλές έχω κάποιες ερωτήσεις:

 

(1) Ποια Symbian τηλέφωνα τρέχουν απροβλημάτιστα το Route?

 

(2) Με ποια bt gps συνεργάζεται απροβλημάτιστα?

 

(3) Το Route66 καλύπτει ποιές περιοχές? Είναι αξιόπιστο? Εχει φωνητική καθοδήγηση?

 

thanks!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...