Jump to content

[Επίσημο] Motorola RAZR2 V8/V9


lordelesar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

paidia na rwtisw kati ili8io??? mia zelatina aspri sto pisw meros tin ksekollas i tin afineis ???de nomizw na fevgei giati grafei kati pramata epanw...esas eixe tetoio prama? i pira kanena refurbished gia kainourio??? thanx
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

paidia na rwtisw kati ili8io??? mia zelatina aspri sto pisw meros tin ksekollas i tin afineis ???de nomizw na fevgei giati grafei kati pramata epanw...esas eixe tetoio prama? i pira kanena refurbished gia kainourio??? thanx

 

Blacksuede, αν εννοείς το λευκό "αυτάκι" που προεξέχει στο χώρο της μπαταρίας σε καμιά περίπτωση μην το σκίσεις!!!:!:Την μπαταρία την τοποθετείς στην θέση της με το αυτάκι όμως να προεξέχει από πάνω (μην το πλακώσεις κάτω από την μπαταρία) γιατί για να βγάλεις την μπαταρία τραβάς ελαφρά το "αυτάκι" αυτο και την σηκώνει.;)

Το γράφει και στις οδηγίες χρήσης νομίζω. Ελπίζω να σε βοήθησα, αν θέλεις διευκρίνηση μη διστάσεις να ρωτήσεις!:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Μερικές ερωτήσεις για το V9:

 

1) Ποιότητα εξωτερικού ηχείου ;

2) Ποιότητα ηχείου συνομηλίας ;

3) Ποιότητα σήματος ;

4) Ταχύτητα μενού; Σαν του V3xx ας πούμε μου ήταν σφαίρα ή σαν του V8 που είναι ... ... χμμμμ... αργό θα έλεγα!

5) Ποιότητα συνομιλίας με bluetooth; Ακούτε καλά; Σας ακούνε καλά;

6) Η ποιότατα κατασκευής ξέρω οτι είναι άριστη. Στο σημείο που ανοιγοκλείνει όμως ισχύει το ίδιο; Γενικά το κινητό εμφανίζει κενά - κουνήματα όταν είναι ανοιχτό ή κλειστό;

7) Μπορεί να παίξει video mp4 240x320 ή λόγω του οτι τραβάει 176x144 περιορίζεται μέχρι εκεί;

8) Η ταξινόμηση του στον τηλ.κατάλογο γίνεται ΕΛΛΗΝΙΚΑ;

9) Η φωτογραφία δεν με πολυενδειαφέρει οπότε δεν ρωτάω τίποτα :rolleyes:

 

Πώ πω ... κουράστηκα να ρωτάω.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τις επαφές που είχα αποθηκευμένες στην κάρτα SIM, αλλά όταν κάνω εύρεση μέσα στο τηλεφωνικό κατάλογο π.χ. ένα όνομα που αρχίζει από Π δεν μου το εμφανίζει. Γενικά η εύρεση δεν πετυχαίνει για κανένα όνομα! Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για κατεβα ολη την λιστα επαφων σου....ισως το βρεις το "Π"!! παιζει ρολο που εχεις αποθηκευσει εξαρχης την επαφη σου.. π.χ. εχω ενα ονομα εγω: tzo. ειχα ρυθμισει απο την αρχη να αποθηκευεται, οτι επαφη βαζω, στην sim μου.Υστερα, την αντεγραψα στης συσκευης, και δεν την βρισκει στο "t"... αλλα ειναι πανω πανω... απο τις πρωτες επαφες...

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Οι επαφές δεν χάθηκαν, υπάρχουν. Απλά στο προηγούμενο μου κινητό (Nokia) όταν πατούσα μια φορά το 7 στον τηλεφωνικό κατάλογο μου έβγαζε τα ονόματα που αρχίζουν από π. Αυτό στο V8 μέχρι στιγμής δεν πετυχαίνει!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

paidia geia sas.exo kapoies apories k an mporeite boitheiste.

to v8 apo to v9 ti diafora exei? kai poio einai kalytero. to mono pou proseksa einai oti to v9 dexetai kartas mnimis eno to v8 oxi

:D

 

ναι,σωστα!! ακομα το ν9 εχει πιο γρηγορο Internet!το αρνητικο του ν9 ειναι οτι δεν ειναι Linux συσκευη!!

Γενικοτερα, σε πωλησεις ξεπερνα το ν8 το ν9!!

αυτο το θεμα εχει ξανασυζητηθει...ψαξε καμμια-δυο σελιδες πιο πισω, θα βρεις ακριβη απαντηση!!:)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Σημερα καταφερα και συγχρονησα το v8 με το google calendar πολυ καλη εφαρμογη και πρακτικη...
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οι επαφές δεν χάθηκαν, υπάρχουν. Απλά στο προηγούμενο μου κινητό (Nokia) όταν πατούσα μια φορά το 7 στον τηλεφωνικό κατάλογο μου έβγαζε τα ονόματα που αρχίζουν από π. Αυτό στο V8 μέχρι στιγμής δεν πετυχαίνει!

 

Αν και είσαι αρειανός, θα σε βοηθήσω :p

 

Δεν έχω το V8 αλλά το Z6, και τα δύο όμως είναι linux-based με παρεμφερές λειτουργικό.

 

Για να ταξινομήσεις τη λιστα των επαφών με βάση τα ονόματα που ξεκινούν με ελληνικούς χαρακτήρες πρέπει αφού επιλέξεις τον τηλεφωνικό κατάλογο να πατήσεις το # (δίεση). Έτσι αλλάζεις γλώσσα. Μετά αν πατήσεις το 7 θα σε πάει στο πρώτο όνομα που αρχίζει από Ρ κλπ. Μην ξεχνάς ότι μπορείς να ψάχνεις και με περισσότερους από έναν χαρακτήρες, πχ. ΜΑ για Μαλεζάς αλλά ΜΕ για Μελίσσης :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ RAZR2, το κινητό λειτουργεί μια χαρά, αν κάνεις γενικά και την παραδοχή ότι δεν το παίρνεις για να βγάζεις photos...όχι πως δεν βλέπονται αλλά οκ.... Σαν design είναι άψογο. Πολύ θετικό επίσης η ανάγνωση sms στην εξωτερική οθόνη....Το μόνο που σκέφτομαι είναι τι θα γίνει αν τελικά η Moto δώσει τα κινητά σε θυγατρικές...Υποστήριξη Service ktl....
Link to comment
Share on other sites

....Το μόνο που σκέφτομαι είναι τι θα γίνει αν τελικά η Moto δώσει τα κινητά σε θυγατρικές...Υποστήριξη Service ktl....

 

Αυτό έχει ήδη συμβεί, δυστυχώς το service και την υποστήριξη την έχουν κάνει outsource εδώ και χρόνια ...

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια εχω διαβασει ολο το myphone.gr αλλα αυτο που θελω δεν μπορω να το βρω με τιποτα.

 

ειχα καταληξει να παρω το v9 μονο και μονο επειδη εχει το crystal talk -ετσι δεν γραφετε?...- με ενδιαφερει απο ενα κινητο να ακουγωμαι οσο γινετε πιο καθαρα γιατι δουλευω σε περιβαλλον με πολυ φασαρια, επισης με ενδιαφερει να μην ειναι πολυ γυαλιστερο, και να εχει οσο γινετε μεγαλυτερη μπαταρια.

εκτος απο το crystal talk, ολα τα αλλα δεν με καλυπτουν στο v9, ξερετε εσεις καποιο αλλο τηλεφωνο,οποιασδηποτε εταιρειας, που να προσφερει εξαιρετικη ποιοτητα ομιλιας-ακουστικης? τι να κανω ενα κινητο που εχει καμερα, Mp3, και εγω δεν ξερω τι αλλο αλλα δεν μπορω να συννενοηθω με κανενα.....

Αν οι άνθρωποι άκουγαν τον εαυτό τους συχνότερα, θα μίλαγαν λιγότερο...:X
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ RAZR2, το κινητό λειτουργεί μια χαρά, αν κάνεις γενικά και την παραδοχή ότι δεν το παίρνεις για να βγάζεις photos...όχι πως δεν βλέπονται αλλά οκ.... Σαν design είναι άψογο. Πολύ θετικό επίσης η ανάγνωση sms στην εξωτερική οθόνη....Το μόνο που σκέφτομαι είναι τι θα γίνει αν τελικά η Moto δώσει τα κινητά σε θυγατρικές...Υποστήριξη Service ktl....

 

Αν δεν προσεξει?...οτι επαθε η siemens που τα εδωσε στην BenQ...

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια εχω διαβασει ολο το myphone.gr αλλα αυτο που θελω δεν μπορω να το βρω με τιποτα.

 

ειχα καταληξει να παρω το v9 μονο και μονο επειδη εχει το crystal talk -ετσι δεν γραφετε?...- με ενδιαφερει απο ενα κινητο να ακουγωμαι οσο γινετε πιο καθαρα γιατι δουλευω σε περιβαλλον με πολυ φασαρια, επισης με ενδιαφερει να μην ειναι πολυ γυαλιστερο, και να εχει οσο γινετε μεγαλυτερη μπαταρια.

εκτος απο το crystal talk, ολα τα αλλα δεν με καλυπτουν στο v9, ξερετε εσεις καποιο αλλο τηλεφωνο,οποιασδηποτε εταιρειας, που να προσφερει εξαιρετικη ποιοτητα ομιλιας-ακουστικης? τι να κανω ενα κινητο που εχει καμερα, Mp3, και εγω δεν ξερω τι αλλο αλλα δεν μπορω να συννενοηθω με κανενα.....

 

Αντίστοιχη τεχνολογία έχει και η NOKIA και λέγεται voice clarity (έχεις και τη δυνατότητα να την απενεργοποιείς όποτε θέλεις).

Σε ποιές συσκευές της την έχει δε θυμάμαι ακριβώς, ψάξτο λίγο για να τις βρείς, αλλά σίγουρα το 6300 το έχει, είναι στο menu του στην εξής "διαδρομή" Menu>Settings>Call>Voice Clarity (Active/Inactive)

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια εχω διαβασει ολο το myphone.gr αλλα αυτο που θελω δεν μπορω να το βρω με τιποτα.

 

ειχα καταληξει να παρω το v9 μονο και μονο επειδη εχει το crystal talk -ετσι δεν γραφετε?...- με ενδιαφερει απο ενα κινητο να ακουγωμαι οσο γινετε πιο καθαρα γιατι δουλευω σε περιβαλλον με πολυ φασαρια, επισης με ενδιαφερει να μην ειναι πολυ γυαλιστερο, και να εχει οσο γινετε μεγαλυτερη μπαταρια.

εκτος απο το crystal talk, ολα τα αλλα δεν με καλυπτουν στο v9, ξερετε εσεις καποιο αλλο τηλεφωνο,οποιασδηποτε εταιρειας, που να προσφερει εξαιρετικη ποιοτητα ομιλιας-ακουστικης? τι να κανω ενα κινητο που εχει καμερα, Mp3, και εγω δεν ξερω τι αλλο αλλα δεν μπορω να συννενοηθω με κανενα.....

 

CrystalTalk έχει και το L9 καθώς και μερικά από τα καινούργια, φτηνά μοντέλα της Motorola.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι επειδή τις τελευταίες μέρες έχω στο V8 μου σοβαρό πρόβλημα με την μπαταρία(αποφορτίζεται μεσα σε μισή μέρα με σχεδόν ελάχιστη χρήση) ξέρετε αν έχει βγει κανένα update στο firmware από την motorola(και αν έχει βγει που μπορώ να το βρω) που θα διορθώσει το πρόβλημα ή πάω για αλλαγή μπαταρίας??Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
VaiosZ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι επειδή τις τελευταίες μέρες έχω στο V8 μου σοβαρό πρόβλημα με την μπαταρία(αποφορτίζεται μεσα σε μισή μέρα με σχεδόν ελάχιστη χρήση) ξέρετε αν έχει βγει κανένα update στο firmware από την motorola(και αν έχει βγει που μπορώ να το βρω) που θα διορθώσει το πρόβλημα ή πάω για αλλαγή μπαταρίας??Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Ναι, έχει βγεί ένα update, αλλά πώς? έτσι ξαφνικά σου παρουσίασε το πρόβλημα?:blink:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει βγεί ένα update, αλλά πώς? έτσι ξαφνικά σου παρουσίασε το πρόβλημα?:blink:

 

 

Γενικά δεν κρατούσε και πολύ η μπαταρία από την αρχή αλλά ,μιλούσα αρκετά κάθε μέρα.Ένα 2μερο πάντως μου το έβγαζε.Αλλά έχει 2 βδομάδες που σταδιακά πέφτει μέχρι που την Τρίτη από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ ειχε αποφορτιστεί πλήρως...:(Ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω τι παίζει..Ή θα τα έχει φτύσει η μπαταρία ή ο φορτιστής.Μπορείς να μου πεις από που και πως θα κατεβάσω το update για το κινητό?

VaiosZ
Link to comment
Share on other sites

Vaiosz, η γνώμη μου είναι οτι εφόσον το λογισμικό του κινητού σου δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα να μην το πειράξεις! Οι αναβαθμίσεις αρκετές φορές δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από αυτά που υποτίθεται λύνουν. Μπορεί η μπαταρία να είναι ελλατωματική, καλύτερα σε πρώτη φάση να πας σε ένα Γερμανό ή σε ένα Motorola service να σου μετρήσουν την μπαταρία όταν υποτίθεται οτι είναι γεμάτη για να δεις αν όντως είναι full όπως δείχνει!
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν κρατούσε και πολύ η μπαταρία από την αρχή αλλά ,μιλούσα αρκετά κάθε μέρα.Ένα 2μερο πάντως μου το έβγαζε.Αλλά έχει 2 βδομάδες που σταδιακά πέφτει μέχρι που την Τρίτη από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ ειχε αποφορτιστεί πλήρως...:(Ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω τι παίζει..Ή θα τα έχει φτύσει η μπαταρία ή ο φορτιστής.Μπορείς να μου πεις από που και πως θα κατεβάσω το update για το κινητό?

 

Ο φιλος RAZR2, ειπε κατι καλο!! αυτη ειναι η πρωτη μου προταση!

η 2η λυση ειναι: να κανεις απιστευτη χρηση του κινητου, να βαλεις να παιζουν 1002 πραματα, και η μπαταρια να πεσει στο αψε σβησε και να κλεισει το κινητο!! υστερα προσπαθησε να το ανοιξεις πολλες φορες (αλλα να σβηνει)!! μεχρι να μην μπορεις ουτε καν να ανοιγει.

μετα 2 μερες ασε την μπαταρια στο κινητο, να χασει ΟΛΗ της την ικανοτητα/ενεργεια και μετα βαλτο να φορτισει κλειστο!! αστο 8 ωρες λες και ειναι καινουριο. εαν το προβλημα δεν αποκατασταθει, τοτε ισως φταιει το λογισμικο....:)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που να έχει καταφέρει να αλλάξει την γραμματοσειρά στο V9?

 

Έχω βρει κάποια σχετικά guides και font packs.. αλλά είναι για brabded κινητά...

 

Θυμάμαι πως στο V3xx ήταν πολύ εύκολη υπόθεση....

 

Στο v9 έχω δοκιμάσει τα RSDLite και το Flash & Backup 3.07 αλλά μουι βγάζουν error

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν γράφω μήνυμα στα Ελληνικά μπορώ να στείλω μόνο 70 χαρακτήρες? Μετά χρεώνομαι δεύτερο μήνυμα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω το Ζ6, λογικά η λύση είναι ίδια. Πρίν αρχίσεις να γράφεις το κείμενο του sms πάτα διαδοχικά τη # μέχρι το σύμβολο Αβ πάνω αριστερά στην οθόνη να απενεργοποιηθεί (δηλ να είναι σε άσπρο φόντο) έτσι απενεργοποιείς την αυτόματη συμπλήρωση, πατόντας διαδοχικά το 0 (μηδέν) απενεργοποιείς τα μικρά Ελληνικά γράμματα και γράφεις μόνο με κεφαλαία. Λογικά ένα απο τα δύο ευθύνεται για τα sms με όριο 70 χαρακτήρων.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...