Jump to content

Mio C220 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε όποιον μπορεί να βοηθήσει.

 

Το ΜΙΟ μου βγάζει αυτό το μήνυμα την στιγμή που πάει να φορτώσει το mainscreen

FFUI error

FFUIERROR:Parse error [</layer. expected])

 

αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην ανοίγει το MIO με τίποτα, ούτε και εαν βάλω το cd της εταιρίας και όταν ανοίγω το ΜΙΟ transfer κάνει συνέχεια restart και βγάζει το εξής μήνυμα fatall error occured restarting.

Όλα αυτά γίνανε στην προσπάθεια να βάλω το ΜΙΟ pokcet κάνοντας install από την SD.

HELP ME :

Για όλα τα πράγματα υπάρχει η πρώτη φορά

OPC power [sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποιησα το mio pocket 2.0 release 21 και το βρήκα εδώ http://www.gpspassion.com/forumsen/topic.asp?TOPIC_ID=109690

Πάντως ακολούθησα τις οδηγίες πιστά, ΔΕΝ έκανα εγκατάσταση στο flash

όπως έλεγε αλλά στην sd.

Για όλα τα πράγματα υπάρχει η πρώτη φορά

OPC power [sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά τελικά όλα ειναι οκ τώρα.

Κατα τύχη μάλλον το MIOpocket δούλεψε μία και μόνη φορά και έτσι μπόρεσα να

διορθώσω την κατάσταση.

Πάντως το πρόγραμμα αυτό κάνει και για το 220 όπως τουλάχιστον λέει.

 

"Support is excellent for the c320 and c520, very good for the c310x and c710, good for the c220 and c230, and it has been known to run on the c620, c720, c250 and 268+."

 

Εμένα πάντως δεν δούλεψε όπως θα έπρεπε.

Τώρα γύρισα πάλι στο mioscript v3.24 με το οποίο τρέχω και το destinator 7.0.0.463.

Το μόνο που θέλω να ρωτήσω τώρα είναι γιατί ενώ υποτίθεται ότι είναι σπασμένο μου βγάζει κλειδωμένους τους άλλους χάρτες που του έχω βάλει.

(για το miomap λέω).

Εαν τώρα κάποιος ξέρει πως μπορώ να βάλω "πόρτα" στο miomap για να μην κάνω restart, και πως μπορώ να βάλω το εικονίδιο του dest στο desktop που έχει και τα άλλα καλοδεχούμενη η βοήθεια.

 

Ευχαριστώ πολλή.

Για όλα τα πράγματα υπάρχει η πρώτη φορά

OPC power [sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Για το exit button: Μέσα στο φάκελο MioMap στη Flash Memory υπάρχει το αρχείο "data.zip". Πηγαίνεις στο φάκελο mio\common\ui και ανοίγεις το αρχείο default_setup.ui και σβήνεις την εξής γραμμή: runif vDeviceType "MIOC220" sc_disable_exit_mioc220

 

Για το εικονίδιο: Στον φάκελο Script του mioscript που χρησιμοποιείς κάνεις τα εξής:

-Στο αρχείο SysInfoSettings.ini προσθέτεις τη γραμμή "destinator.ini".

-Προσθέτεις στον ίδιο φάκελο ένα εικονίδιο (ας το πούμε dest.ico) της αρεσκείας σου.

-Δημιουργείς στον ίδιο φάκελο ένα αρχείο "destinator.ini" το οποίο περιέχει τα εξής δεδομένα (οι τιμές ενδεικτικές - έτσι τις έχω στο δικό μου).

 

GLOBALSETTINGS

ShowMessage = 0

X = 185

Y = 60

Width = 128

Border = 0

BackgroundColor = 000000

BackgroundBitmap = \My Flash Disk\Script\back.bmp

BitmapOffsetX = X

BitmapOffsetY = Y

Refresh = 0

Distance = 0

 

ICONXPBUTTON

Command = \My Flash Disk\Destinator\Destinator.exe

SizeNormal = 128

SizePushed = 128

ScaleAlpha = 100

IconNormal = \My Flash Disk\Script\dest.ico

ScaleAlpha = 100

IconPushed = \My Flash Disk\Script\dest.ico

 

Όπου Χ είναι η θέση του εικονιδίου στον οριζόντιο άξονα.

Όπου Υ είναι η θέση του εικονιδίου στον κάθετο άξονα.

 

Οι διαστάσεις Χ και Υ που έχω το τοποθετούν περίπου κέντρο-δεξιά της οθόνης (βλ. φωτο).

SizeNormal και SizePushed είναι το μέγεθος του εικονιδίου σε pixels, που θα εμφανίζεται όταν όταν δεν το πατάς ή όταν το πατήσεις...

Αν το θές μικρότερο άλλαξε τις διαστάσεις σε 64 από 128 στα SizeNormal SizePushed και Width. Φρόντισε μόνο το εικονίδιο να υποστηρίζει αυτή τη διάσταση (βρες ένα πρόγραμμα δημιουργίας-επεξεργασίας εικονιδίων).

Το ScaleAlpha καθορίζει το ποσοστό διαφάνειας (100=καθόλου διαφάνεια).

 

Το Command είναι η διαδρομή που βρίσκεται το εκτελέσιμο αρχείο του D7. Το αλλάζεις αν βρίσκεται αλλού...

 

 

Αυτά και καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω το Σαββατοκύριακο και θα σου πώ.

Και πάλι ευχαριστώ.

Για όλα τα πράγματα υπάρχει η πρώτη φορά

OPC power [sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

paidia exo apogohteutei..exo parei to mio c220 kai prospathousa na katalavo giati otan tou vazo thn d/nsh proorismou mou ekane kuklous giro apo to shmeio pou eprepe alla xoris pote na ftanei..apo oti katalava thelei allo xarti px. destinator... ekana omos mia vlakeia san kainourgios xrhsths gps pou eimai... meso tou programmatos transfer mio diagrapsa ola ta arxeia ta opoia htan egkatesthmena apo thn arxh sto mio kai tora den exo idea pos na ta anakthso afou vazo to cd kai den mporw na ksekinhso thn egkatastash me tipota... kamia idea??? please pm me... thankssssss!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Εννοείς ότι έσβησες τα περιεχόμενα του \My Flash Disk\ έτσι;

 

Κανονικά η αποκατάσταση της εφαρμογής γίνεται ως εξής:

1 Συνδέεις τη συσκευή με τον υπολογιστή.

2. Βάζεις το DVD το οποίο τρέχει αυτόματα και αρχικά σου ζητάει να επιλέξεις τη γλώσσα

3. Επιλέγεις ελληνικά και στο επόμενο μενού πρώτη επιλογή είναι η "Αποκατάσταση του λογισμικού Mio Map V3". Το επιλέγεις...

4. Γίνεται αποκατάσταση. Σου εμφανίζει παράθυρο που λέει ότι τα αρχεία εγκατάστασης αντιγράφονται...η διαδικασία θα διαρκέσει αρκετά λεπτά...μπλα μπλα μπλα...

 

Αν το DVD δεν εκκινήσει αυτόματα, τρέχεις το αρχείο setup.exe που βρίσκεται μέσα στο DVD.

Αν δεν σου αναγνωρίζει τη συσκευή, υπάρχουν usb drivers στο DVD στον φάκελο \install\usbdriver.

Αν σου βγάλει μήνυμα λάθους όταν επιλέγεις : "Αποκατάσταση του λογισμικού Mio Map V3", τότε αποσύνδεσε-επανασύνδεσε τη συσκευή με τον υπολογιστή και δοκίμασε πάλι...

 

Εναλλακτικά μπορείς με το miotransfer να κάνεις τα εξής:

Μέσα στο \My Flash Disk\ δημιουργείς έναν φάκελο "MioMap". Μέσα στον φάκελο αυτό αντιγράφεις ολόκληρο τον φακέλο "miomap" που βρίσκεται στο cd (\install\miomap). Η τελική μορφή θα είναι στo Flash Disk: MioMap\MioMap

 

Υπόψιν ότι το miotransfer δεν αντιγράφει ολόκληρους φακέλους, οπότε πρέπει να δημιουργείς εσύ κάθε φάκελο ξεχωριστά και να αντιγράφεις εκεί τα περιεχόμενα.

 

Έκανες κάτι από τα παραπάνω; Τι προβλήματα αντιμετώπισες; Όταν ενεργοποιείς τη συσκευή, δεν σου εμφανίζει μήνυμα για αποκατάσταση εφαρμογής μέσω DVD;

 

υγ. Το Mio το δουλεύω στο laptop μου που έχει Windows XP. Δεν το έχω δοκιμάσει σε Vista, αν παίζει αυτό κάποιο ρόλο...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.προσπαθησα να κανω update στο c220 και καποια διακοπη

της δεη μου το χαλασε.απο τοτε το mio οταν παω να το ανοιξω μου βγαζει μηνυμα:failed to open file:tahoma.ttf exiting application.

προσπαθησα απο το cd να κανω αποκατασταση λογισμικου και μου βγαζει μηνυμα οτι δεν χωραει ο δισκος.προσπαθησα με το transfer να περασω το tahoma.ttf στη flach αλλα δεν το περναει.δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να διαγραψω την flach και να κανω αποκατασταση λογισμικου απο την αρχη η δεν ξερω αν εχω καποια αλλη λυση.δεν γνωριζω και παρα πολλα αν μπορει παρακαλω καποιος ας βοηθησει.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

υπάρχει τρόπος να παίζει το ΜΙΟ C220 αρχεία εικόνας, ήχου, video, pdf ?

 

Thanks!

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα

 

Έσβησα και εγώ τη γραμματοσειρά μου έβγαλε το ίδιο μήνυμα με το δικό σου, αλλά την επανέφερα από το DVD μέσω miotransfer.

 

Μπορείς να μας εξηγήσεις τι εννοείς όταν λες ότι δεν την περνάει; Σου βγάζει μήνυμα λάθους; Δε συνδέεται με το miotransfer;

 

Όσον αφορά στην ερώτησή σου αν σβήνουν τα περιεχόμενα της Flash η απάντηση είναι ναι. Τα αρχεία του υποφακέλου \MioMap\MioMap σβήνουν κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

φιλε stefanos44 ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.εσβησα ολη τη flash και εκανα αποκατασταση λογισμικου και δουλευει κανονικα.τωρα του κανω και αναβαθμιση.θελω να σε ρωτησω το εξης τωρα.μπορω στην sd να εγκαταστησω καποιο destinator (και ποιο) και να εχω επιλογη ποιο θα ανοιγω; πως θα το εγκαταστησω με το trasfer;ευχαριστω!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περάσεις ό,τι θέλεις. Όμως πρέπει να το ξεκλειδώσεις πρώτα...

 

Θα σου στείλω πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

:cry: exw diabasei apeires fores auta pou proteinete alla den bgazw nohma oute akrh. please help. molis agorasa to mio kai exw ta exhs problhmata. den anagnwrizei ari8mous stis odous leei oti den uparxoun. epishs to sundew me ton upologisth alla den mporw na to brw parolo thn sd karta. help me i m getting desparete:worry:
Link to comment
Share on other sites

file kalhmera.

kamia dyslitourgia de fenetai se ayta poy anafereis.

to c220 syndeetai me to pc mono meso mio transfer.ara xreiazesai to programmataki to opoio shmiose.....de metaferei fakelous alla arxeia.

den anagnorizei arithmous.afou toxeis lock exeis to mamisio miomaP,to opoio de exei arithmish olon ton poleon ths ellados.

protash.

an exeis kana filo o opoios einai pio exikiomenos me ayth th texnologia pestou na to hackarei kai bale meta...pio eyxrhsta navi programs.

ayta....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Geia sas.

Skeftomai ki ego na agoraso ena gps kai diale3a auto

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926009

,alla eimai asxetos se tetoia kai 8elo tin boi8eia sas.Loipon to kalokairi skeftomai na kan0 ena ta3idi sti mitilini odikos. Diladi ti ennoo. 8a peraso pano apo ton ebro kai meta 8a mpo stin tourkia, apo ekei 8a pao se mia poli pou to onoma tis mou diafeugei i opoia briskte apenanti apo tin mitilini kai apo ekei 8a peraso me ena karabaki apenanti. Etsi logika ego 8a xreiasto kai ton xarti tis ellados, alla kai tis tourkias. Tora to mio c220 leei pos exei ekgatestimeno mono ton xarti tis ellados. 3erete, an 8a mporeso na ballo ton xarti tis tourkias or kapoias allis xoras pou ego epi8umo>>?? kai an nai pou mporo na tous bro kai pos 8a ginei na tous ballo????

 

Euxaristo ek' ton proteron.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

paidia exo to mio c220 kai opos katalavenete prospathsa na to ksekleidoso giati den evriske arithmous odon kai merikous dromous.. vrhka to mio transfer kai afou apelpistika prospathontas na valo to destinator anti gia to mio map esvhsa ola ta periexomena tou mio elpizontas oti tha ta paro pali apo to cd kai ola tha einai ok...anti gia auto otan sundeo to mio me to pc gia na tou valo pali ola ta programmataa apo to cd den mou anagnwrizei kan to mio..den to vlepei san suskeuh kai epipleon otan anoigo to mio mou emfanizei epano sto gps mono enan stauro kai m leei phgene to daktylo sou opou thes gia na deis oti douleuei h othoni... help!!!!! den ksero ti na kano...exo apelpistei toso polu pou leo na to steilo ston germano gia na to ftiaxoun...kamia idea???
Link to comment
Share on other sites

se euxaristw kai pali gia thn apanthsh... phga na trexo to programma apo to cd kai m leei oti den criskei thn suskeuh sundedemenh sto pc.. eno exo valei tous driver gia usb kai to anagnwrise kanonika otan to sundeo kai patao apokatastash logismikou m leei oti den vrisei sundedemenh suskeuh...ekana epanekinhsh kai sto mio kai sto pc kai pali ta idia... den mou to anagnwrizei kan... plz help me!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα.

Μην ανησυχείς. Τα πάντα διορθώνονται.

 

Σε πρώτη φάση βεβαιώσου ότι έχεις κλείσει το miotransfer. Δεν φτάνει να πατήσεις το κουμπάκι κλεισίματος (Χ). Πρέπει να πατήσεις από το παράθυρο του προγράμματος το κουμπάκι κάτω δεξια που γράφει sortir (γαλλική εκδοχή miotransfer) ή exit (αγγλική εκδοχή).

 

Ακολούθως, κάνε ό,τι λεει με τον σταυρό (ευθυγράμμιση οθόνης είναι όπως έχουν και τα pda).

Μόλις το κάνεις αυτό θα σου βγάλει ένα μήνυμα: Please use MAP DVD to recover the software.

 

Απόσύνδεσε το Mio από τον υπολογιστή.

Βάλε το DVD που συνοδεύει τη συσκευή σου.

Περίμενε να τρέξει....

Αν έχεις απενεργοποιημένο το autoplay, πήγαινε στο My Computer (Υπολογιστής μου) και κάνε διπλό κλικ στο εικονίδιο του DVD (θα γράφει MioMap).

Θα δείς την κεντρική οθόνη που θα σου ζητάει να επιλέξεις γλώσσα. Θα επιλεξεις ελληνικά και στην επόμενη οθόνη θα δεις την επιλογή "αποκατάσταση του λογισμικού MioMap V3".

Σύνδεσε τώρα το mio και περίμενε να ακούσεις τον γνωστό ήχο των windows που ακούς όταν συνδέεις μια εξωτερική συσκευή. Σε κάθε περίπτωση περίμενε 5-10''.

Πάτα το "αποκατάσταση λογισμικού"...

 

Αν δεν στο αναγνωρίσει και βγάλει μήνυμα λάθους ότι η συσκευή δεν βρέθηκε κλπ., τοτε βγάλε το καλώδιο από την πλευρά το mio (όχι δηλαδή από την usb του υπολογιστή) και ξαναδοκίμασε.

Αν πάλι βγάλει λάθος, δοκίμασε άλλη usb θύρα...

 

Αν πάλι δεν μπορείς να το κάνεις μέσω DVD, μπορείς να το επαναφέρεις μέσω miotransfer ως εξής:

 

Όλη η εφαρμογή MioMapV3 βρίσκεται στον φάκελο του DVD \install\miomap

Στον φάκελο install βρίσκονται και οι drivers για usb - αν τυχόν τους χρειαστείς.

 

Μπορείς λοιπόν να μεταφέρεις τα περιεχόμενα του φακέλου MioMap του DVD στον φάκελο \MioMap\MioMap στo flash disk του mio...

Υπόψιν ότι το miotransfer δεν μεταφέρει ολόκληρους φακέλους, αλλά μόνο τα περιεχόμενα αυτών.

Οπότε πρώτα φτιάχνεις τη δομή των φακέλων στην flash και ακολούθως αντιγράφεις εκει τα αντίστοιχα αρχεία...

 

Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία, κάνε hard reset (κράτα το πορτοκαλί κουμπάκι πατημένο μέχρι να σβήσει και ξαναπάτα το μέχρι να ενεργοποιηθεί η συσκευή)

 

Λύθηκε το πρόβλημα ή αντιμετωπίζεις κάποια άλλη δυσκολία;

 

Φιλικά

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

dystyxws den exw labei tipota sto email mou, parola auta omws katafera na to 3ekleidwsw me thn boh8eia enos paidiou apo edw. se euxaristw pantos gia thn boh8eia sou. kai fysika euxaristw polu to atomo pou me boh8hse kai sunexizei na me boh8aei, gia na kataferw na exw sto megisto thn apodosh tou mio c220.
Link to comment
Share on other sites

file se euxaristw para polu... den fantazese poso eixa ksenerwsei....vasika exo kati provlhmatakia me tous dromous kai tis odous.. den mou vriskei arithmous odon klp... mhpos na evaza to destinator h yparxei provlhma sumvatothtas??
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορεις!!Απλα θα αγορασεις τους χαρτες της Τουρκιας απο οπου θελεις(Γερμανο ebay k.t.l) και μετα με το cd εγκαταστασης και με συγχρονισμο του κινητου σου με τον υπολογιστη(π.χ sync active)θα τους βαλεις στο ΜΙΟ σου!!;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω νεο θεμα,το συγκεκριμενο gps ειναι καπως γρηγορο??δλδ πχ αν ειμαι στο δρομο ΤΑΔΕ και εχω ορισει στο προγραμμα να παω στο σημειο Χ,ομως στριψω εγω σε ασχετο δρομο,υπολογιζει γρηγορα τη νεα διαδρομη ωστε ή να με φερει στον ΤΑΔΕ ή να με παει με αλλο δρομο στο Χ?
:superman:
Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω νεο θεμα,το συγκεκριμενο gps ειναι καπως γρηγορο??δλδ πχ αν ειμαι στο δρομο ΤΑΔΕ και εχω ορισει στο προγραμμα να παω στο σημειο Χ,ομως στριψω εγω σε ασχετο δρομο,υπολογιζει γρηγορα τη νεα διαδρομη ωστε ή να με φερει στον ΤΑΔΕ ή να με παει με αλλο δρομο στο Χ?

 

 

Με το που πας σε λαθος διαδρομη,κατευθειαν σου κανει υπολογισμο νεας διαδρομης και σε δευτερολεπτα σου βγαζει την νεα!!

 

Φυσικα αφου του πεις αν θελεις την γρηγοροτερη η την συντομοτερη...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...