Jump to content

Samsung SGH-U600


skatzoxoiros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγορασα σημερα το u600 και προσεξα οτι η αριθμομηχανη του δεν εχει το %

Υπαρχει καποιο προγραμμα αριθμομηχανης το οποιο θα μπορουσα να κατεβασω? και με πιο τροπο μπορω να το εγακαταστησω στο τηλεφωνο διοτι να πω την αληθεια ποτε δεν το εχω ξανακανει.

Για εντυπωσεις θα τα πουμε σε κανα δυο μερες.

 

Αν δεν ειμαι αδιακριτος,μηπως θα μπορουσες να πεις ποσο και απο που το πηρες και σε τι χρωμα?

 

Ενδιαφερομαι και εγω για το συγκεκριμενο κινητο γι'αυτο ρωταω!

Περιμενουμε εντυπωσεις:)

 

Σ ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλε FICO

Επειδή ειχα 180€ επιδότηση στην wind το πηρα απο ενα κατάστημα της χωρίς να το ψαξω καθόλου.

Σε χρωμα μπλε και το αγόρασα 254€

Link to comment
Share on other sites

Φιλε FICO

Επειδή ειχα 180€ επιδότηση στην wind το πηρα απο ενα κατάστημα της χωρίς να το ψαξω καθόλου.

Σε χρωμα μπλε και το αγόρασα 254€

 

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση nato!

περιμενουμε προσεχως και τις εντυπωσεις σου!:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα.

Υπάρχει περίπτωση ένα U600 Vodafone να το μετατρέψω σε κανονικό?

Δλδ, να βγάλω ότι εχει σχέση με Vodafone από μέσα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα πριν λίγες μέρες για την δουλειά μου.Δυστυχώς με έχει απογοητεύσει σε αρκετές απο τις λειτουργίες του.

 

Καταρχην δεν μπορώ να καταλάβω ΓΙΑΤΙ? να με ταλαιπωρούν τοσο στην ανοιχτή ακρόαση.Ηταν ο βασικότερος λόγος που έπρεπε να αλλάξω το κινητό μου (ΜΙΟ Α701), δεν με άκουγαν μετα απο μερικές τούμπες που έφαγε.Η ανοιχτή ακρόαση λοιπόν για να ενεργοποιηθεί πρέπει να γινουν 4 κινήσεις.Πρέπει να ανοίξεις το πορτάκι(εδω ανοίγει η γραμμη), να πατήσεις το κεντρικό πλήκτρο δυο φορες , μετα να επιβεβαιώσεις οτι θες το μεγάφωνο και μετα μιλάς η ακούς τον άνθρωπο που σε πήρε(αν ειναι ακόμα στην γραμμή). ΕΛΕΟΣ .Απαντάς στην κλήση, βάλε ευλογημένε ενα κουμπί "μεγάφωνο" για άμεση απάντηση.Ο άλλος δεν μπορει να σε περιμένει με τις ώρες για να του πεις το "ΝΑΙ", ακόμα και το παλιό μου Μotorola v3 το είχε.

Σαν να μην έφτανε αυτο για να τερματίσεις την κλήση πρεπει να είσαι τυχερός αφού κλείνοντας το πορτάκι δεν τερματίζει αμέσως την κλήση οπως στην συνομιλία χωρίς ανοιχτή ακρόαση, αλλα πατώντας ολα τα κουμπιά του τηλεφώνου( πανω απο μια φορα) και κλείνοντας και το πορτάκι μερικές φορες ,αποφασίζει να κλείσει μετά απο τριάντα και βάλε δευτερόλεπτα επιπλέον χρέωσης χωρίς να είσαι σίγουρος με ποιον τρόπο το κατάφερες.:mad:

 

Για να στείλω μήνυμα σε κάποιον πελάτη μου ,πρέπει να ψάξω ανάμεσα απο 750 επαφές, μιας και δεν αναζητά τα ονόματα όπως γίνετε στην αναζήτηση επαφής στην συνομιλία.Θα ήθελα να ήξερα πως το κατάφεραν αυτό και κυρίως ΓΙΑΤΙ ?:mad:

Αριθμομηχανή με 4 πράξεις? (+-/*) Ελεος! Τοσο δύσκολο είναι να βάλεις το % ? :mad:

Χτυπάει το τηλέφωνο και δεν θέλεις να απαντήσεις στον αλλον εκείνη τη στιγμή αλλά να πατήσεις "ΣΙΓΑΣΗ",τι είναι αυτό σου λέει η SAMSUNG, ή θα του το κλείσεις ή θα το ακούς να βαράει για ώση ώρα εχει υπομονή ο καλών(μερικές φορές εχουν απίστευτη υπομονή).:mad:

 

Δεν το συζητάμε οτι το πιο κεντρικό κουμπί ειναι το "WAP" το οποίο πατάω δέκα φορές την ημέρα κατα λάθος. Εννοείται οτι δεν μπορώ να αλλάξω την λειτουργία του πλήκτρου αυτού. Δυστυχώς λάθος πατήματα πλήκτρου, τα οποία θα χρεωθώ από την WIND. :mad:

 

Να μην σας κουράζω άλλο με τα υπόλοιπα μικροπράματα τα οποία με ενοχλούν-ταλαιπωρούν, πάντως σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πουλήσω.

Link to comment
Share on other sites

Η ανοιχτή ακρόαση λοιπόν για να ενεργοποιηθεί πρέπει να γινουν 4 κινήσεις.Πρέπει να ανοίξεις το πορτάκι(εδω ανοίγει η γραμμη), να πατήσεις το κεντρικό πλήκτρο δυο φορες , μετα να επιβεβαιώσεις οτι θες το μεγάφωνο και μετα μιλάς η ακούς τον άνθρωπο που σε πήρε(αν ειναι ακόμα στην γραμμή).

 

για να τερματίσεις την κλήση πρεπει να είσαι τυχερός αφού κλείνοντας το πορτάκι δεν τερματίζει αμέσως την κλήση οπως στην συνομιλία χωρίς ανοιχτή ακρόαση, αλλα πατώντας ολα τα κουμπιά του τηλεφώνου( πανω απο μια φορα) και κλείνοντας και το πορτάκι μερικές φορες

 

Χτυπάει το τηλέφωνο και δεν θέλεις να απαντήσεις στον αλλον εκείνη τη στιγμή αλλά να πατήσεις "ΣΙΓΑΣΗ",τι είναι αυτό σου λέει η SAMSUNG, ή θα του το κλείσεις ή θα το ακούς να βαράει για ώση ώρα εχει υπομονή ο καλών(μερικές φορές εχουν απίστευτη υπομονή).:mad:

 

Δεν χρειάζεται να ανοίξεις το πορτάκι ούτε να απαντήσεις στην κλήση για να ενεργοποιήσεις την ανοιχτή ακρόαση. Καθώς χτυπάει το τηλέφωνό σου πάτα 2 φορές το μεσαίο πλήκτρο, επιβεβαίωσε πως θέλεις ανοιχτή ακρόαση και η κλήση σου ξεκινάει τότε.

 

Κλείνοντας το πορτάκι, η κλήση τερματίζεται. Το γεγονός ότι συνεχίζει να γράφει το χρονόμετρο, είναι καθαρά εικονικό.

 

Κατά την διάρκεια της εισερχόμενης κλήσης, εάν έχεις πατημένο κάπου στα 2 sec το πλήκτρο που χαμηλώνει την ένταση των πλήκτρων, η κλήση συνεχίζει στο αθόρυβο.

 

Δυστυχώς η samsung δεν θεώρησε απαραίτητο να βάλει ένα σωστό manual στην συσκευασία με αποτέλεσμα να μην ξέρουμε να χρησιμοποιούμε το τηλέφωνο.. :mad:

 

Όσο για τα υπόλοιπα προβλήματα που αναφέρεις είναι υπαρκτά και τελείως εκνευριστικά!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Απαντηση προς μηνυμα Knithil:)

 

Ευχαριστώ φίλε για τις συμβουλές σου.Κανανε την ζωη μου λιγοτερο εκνευριστικη.

Για την σιγαση και για την απάντηση ειχες δικαιο.

Κλείνοντας το πορτάκι όμως εμένα δεν κλείνει. Δεν γράφει απλά δευτερόλεπτα αφού ακούω στο βάθος τον συνομιλητή μου.Θα προσπαθήσω να μην ανοίγω καθόλου το πορτάκι όπως με συμβούλεψες μήπως κλείνει αμέσως.

Πάντως συνεχίζω να σκέφτομαι μήπως το πουλήσω.

Link to comment
Share on other sites

ποτε βγαινει ο διαδοχος του Υ600?

και ποιος ειναι αυτος εχουμε ινφο?

http://briefcase.pathfinder.gr/download/509679

 

 

Α.Ε.Λ = Αγάπη Έρωτας Λατρεία

Link to comment
Share on other sites

ποτε βγαινει ο διαδοχος του Υ600?

και ποιος ειναι αυτος εχουμε ινφο?

 

Αν δεν κάνω λάθος είναι το SGH-U900 Soul (Spirit Of ULtra) και έρχεται μετά τον απρίλιο μάλλον.Εγώ πάντως έχω ήδη ψηθεί!! Μόλις διαβάσω και τα πρώτα posts απ'όσους το πάρουν για να δω εντυπώσεις, το χτύπησα με τη μία.:wink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 μερες διαβασματος ( 86 σελιδες ειναι αυτες) κατεληξα κι εγω να παρω αυτο το τηλεφωνο. Αναζητουσα ενα καλαισθητο κινητο με αρκετα καλες δυνατοτητες. Και νομιζω οτι το βρηκα. Ας ελπισω να μην με απογοητευσει.

Οσο αναφορα πολλοι που ρωτησαν αν το pc studio sofware υπαρχει για vista, τελικα υπαρχει (δεν ξερω αν βγηκε προσφατα). Σας το παραθετω λοιπον στο παρακατω link.

 

http://uk.samsungmobile.com/supports/softwaremanuals/pcStudio31.do?phone_model=SGH-U600&pc_studio=PCStudio3.1&manualsSize=2&softwareSize=3

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου πει πως μπορώ να κλείσω αμέσως την κλήση στην ανοιχτή ακρόαση, για να μην χρεώνομαι άδικα όταν βγαίνει τηλεφωνητής?

Προσπαθώ αλλά πάντα αργώ και δεν προλαβαίνω.

Υ.Γ. Με το πορτάκι δεν γίνεται τίποτα παρόλο που στην συνομιλία χωρίς ανοιχτή ακρόαση κλείνει αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

ok εχουμε κανει detach το gprs. Αν μπω ιντερνετ ομως ξαναβγαινει και μενει εκει καομα κια οταν βγω

Ποια επιλογη απτο κρυφο μενου του gprs στη θεση 8 να επιλεξω, ωστε το gprs να ανοιγει οποτε ερχεται ενα mms,οποτε μπαινω ιντερνετ, αλλα να βγαίνει αυτοματα μολις τελειωσουν αυτα?Μην χρειαζεται καθε φορα να κανω την ιδια ιστορια να το βγαζω........

Link to comment
Share on other sites

ok εχουμε κανει detach το gprs. Αν μπω ιντερνετ ομως ξαναβγαινει και μενει εκει καομα κια οταν βγω

Ποια επιλογη απτο κρυφο μενου του gprs στη θεση 8 να επιλεξω, ωστε το gprs να ανοιγει οποτε ερχεται ενα mms,οποτε μπαινω ιντερνετ, αλλα να βγαίνει αυτοματα μολις τελειωσουν αυτα?Μην χρειαζεται καθε φορα να κανω την ιδια ιστορια να το βγαζω........

 

Όχι στο 8, αλλά στο 9(GPRS setting) επιλέγεις 2(αυτόματη επισύναψη). Πράγματι όταν έχεις mms ή συνδεθείς στο wap μετά παραμένει για λίγη ώρα, όμως ξανασβήνει μόνο του.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς το ακουστικό bluetooth i-tech clip V με το Samsung??? Στη λίστα συμβατότητας του κατασκευαστή δεν υπάρχει...

 

 

nai to exo kanei ego to exo sindesei kai einai apsogo, den iparxei kanena provlima

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως στο 9 ηταν..ειχα ξεχασει...Και παλι αναλογα τη φαση ειναι....Για παραδειγμα το κανα...την πρωτη φορα εφυγεμετα απο λιγο.....εκλεισα κινητο....το ξανανοιξα....εβαλα το gprs giati μπηκα wap και μετα δεν εφυγε ποτε....Νομιζω πως δεν κρατα σταθερα τελικα μια ρυθμιση...τι να πω......Μπας και θελει κατι αλλο εκτος απτο 2?Σε εσας δουλευει συνεχεια αυτοματα ακομα και αν κλεισει το κινητο?
Link to comment
Share on other sites

:help:Παιδιά γεια σας!!

Είμαι καινούρια στο forum και ζητώ τη βοήθειά σας.

 

'Εχω περίπου 1 μήνα το u600 και χθες παρουσίασε πρόβλημα στην αποστολή μηνύματος δεν ξεκόλλαγε με τιποτα και έκανα hard reset!

Μετά ανακάλυψα οτι πατώντας το κεντρικό πλήκτρο(i) εμφανίζει το εξής:"ελέγξτε το wap προφιλ σας":blink:

 

Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στο hard reset?

τι να κανω??:(:wacko::(

 

edit:Ή τουλάχιστον να μου πει κάποιος τι ρυθμίσεις wap εχει το κινητο του για να τις βάλω κ εγώ μήπως και διορθωθεί!:(:help:

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως στο 9 ηταν..ειχα ξεχασει...Και παλι αναλογα τη φαση ειναι....Για παραδειγμα το κανα...την πρωτη φορα εφυγεμετα απο λιγο.....εκλεισα κινητο....το ξανανοιξα....εβαλα το gprs giati μπηκα wap και μετα δεν εφυγε ποτε....Νομιζω πως δεν κρατα σταθερα τελικα μια ρυθμιση...τι να πω......Μπας και θελει κατι αλλο εκτος απτο 2?Σε εσας δουλευει συνεχεια αυτοματα ακομα και αν κλεισει το κινητο?

 

Στην αρχή κι εγώ μόνο το 2.GPRS detach πάταγα και έβγαινε προσωρινά.Όμως μετά κάποιος φίλος απ'το forum μου είπε και πάτησα το 9.GPRS setting/2.αυτόματη επισύναψη και από τότε ανάβει και σβήνει αυτόματα.Δες το μήπως δεν κάνεις κάτι σωστά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:help:Παιδιά γεια σας!!

Είμαι καινούρια στο forum και ζητώ τη βοήθειά σας.

 

'Εχω περίπου 1 μήνα το u600 και χθες παρουσίασε πρόβλημα στην αποστολή μηνύματος δεν ξεκόλλαγε με τιποτα και έκανα hard reset!

Μετά ανακάλυψα οτι πατώντας το κεντρικό πλήκτρο(i) εμφανίζει το εξής:"ελέγξτε το wap προφιλ σας":blink:

 

Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στο hard reset?

τι να κανω??:(:wacko::(

 

edit:Ή τουλάχιστον να μου πει κάποιος τι ρυθμίσεις wap εχει το κινητο του για να τις βάλω κ εγώ μήπως και διορθωθεί!:(:help:

 

Πήγαινε:Πλοηγός WAP/7.Ρυθμίσεις προγράμματος και επέλεξε το wap της εταιρίας σου ( cosmote wap,tim wap ή vodafone wap).

Με το 8.Ρυθμίσεις ροής επιλέγεις φορέα για τα mms.

 

Τώρα,αν έχουν χαθεί οι ρυθμίσεις από το: Ρυθμίσεις/9.Ρυθμίσεις σύνδεσης θα πρέπει να μας πεις το φορέα σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε:Πλοηγός WAP/7.Ρυθμίσεις προγράμματος και επέλεξε το wap της εταιρίας σου ( cosmote wap,tim wap ή vodafone wap).

Με το 8.Ρυθμίσεις ροής επιλέγεις φορέα για τα mms.

 

Τώρα,αν έχουν χαθεί οι ρυθμίσεις από το: Ρυθμίσεις/9.Ρυθμίσεις σύνδεσης θα πρέπει να μας πεις το φορέα σου.

 

χμμμμ!!γκουχου γκουχου!! εχουν σβηστει οι ρυθμίσεις.δεν ξέρω πώς!όταν λες φορέας τι εννοείς;

Σ'ευχαριστώ πάαααααρα πολύ για το χρόνο σου!!:D

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ!!γκουχου γκουχου!! εχουν σβηστει οι ρυθμίσεις.δεν ξέρω πώς!όταν λες φορέας τι εννοείς;

Σ'ευχαριστώ πάαααααρα πολύ για το χρόνο σου!!:D

 

Εννοώ σε πιο δίκτυο είσαι, cosmote,wind ή vodafone.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

cosmote

 

λοιπον??τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω?

ποιες είναι οι βασικές/αρχικές?

 

α και κατι ακόμα...για να ξεκλειδώσω το tetris τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πας Ρυθμίσεις/9.Ρυθμίσεις σύνδεσης και στο cosmote wap βάζεις:όνομα προφίλ Cosmote WAP , URL αρχικής σελίδας http://wap.mycosmos.gr , μαρκάρεις το "διακομιστής μεσολάβησης , διεύθυνση IP 10.10.10.10 , θύρα 8080 , χρόνος καθυστέρησης 90 , φορέας GPRS .

 

Για τα MMS επιλέγεις cosmote MMS και στην επεξεργασία βάζεις: όνομα προφίλ Cosmote MMS , URL αρχικής σελίδας http://195.167.65.220:8002 . Τα υπόλοιπα ίδια με το προφίλ του wap.

 

Καλή επιτυχία!:)

 

Υ.Γ με τα παιχνίδια δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και δεν ξέρω πως ξεκλειδώνει το tetris.:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-U600

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...