Jump to content

[S60 3rd Edition] Internet telephony


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως διαπίστωσα το εξής.

'Οταν έκανα κλήση (μέσω διαδικτύου φυσικά), φυσικά έβαλα το +30 και μετά το νούμερο.

Διαπίστωσα πως στην οθόνη μου πρόσθεσε και ένα @sip και κάτι άλλο που δεν χώραγε στην οθόνη.

Δυστυχώς κλήση δεν πραγματοποιήθηκε, όση ώρα και αν περίμενα.

 

Συνδέθηκα μέσω nimbuz (ένα πρόγραμμα για το κινητό που σε συνδέει σε MSN-Skype-ICQ και άλλα παρόμοια messenger). Το πρόγραμμα αυτό μου επιτρέπει να συνδεθώ και μέσω του SIP. 'Οταν προσπάθησα να κάνω κλήση από το SIP, η κλήση έγινε κανονικά (μετά από μερικά δευτερόλεπτα)!

 

'Αβυσσος η ψυχή της ΝΟΚΙΑ!

 

Δεν κάνεις τις σωστές ρυθμίσεις για τον λογαριασμό SIP που έχεις. Έχω γράψει πιό πάνω περίπου της ρυθμίσεις για εναν SIP λίγο πολύ είναι ίδιες για όλους εκτός από την διεύθυνση του κάθε SIP. Το +30 δεν παίζει κανένα ρόλο σε μένα τουλάχιστον...και το @sip.sipserver.com είναι ο SIP σου που δρομολογείται η κλήση σου τίποτα το σπουδαίο δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 346
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα στο forum έχω κάνει όλα όσα έχω διαβάσει στο θέμα αυτό αλλά δεν κατόρθωσα να συνδεθώ στο webcalldirect με τίποτα :( οι οδηγίες στο site είναι: General

SIP port : 5060

Registrar : sip.webcalldirect.net

Proxy server : sip.webcalldirect.net

Outbound proxy server : leave empty

Account name : your Webcalldirect username

Password : your Webcalldirect password

Display name/number : your Webcalldirect username or voipnumber

Stunserver (option) : stun.webcalldirect.net

ότι και να έκανα με το που πάω να συνδεθώ μου βγάζει connecting to webcall.. για μερικά δευτερόλεπτα και μετά unable to connect :blink::blink:

 

καμιά ιδέα ?? Thanx

 

ok τα κατάφερα απλά οι οδηγίες είναι αρχαίες!! όπου έχει .net πρέπει να αλλαχθεί με .com άκυρο?? και όμως ... :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις τις σωστές ρυθμίσεις για τον λογαριασμό SIP που έχεις. Έχω γράψει πιό πάνω περίπου της ρυθμίσεις για εναν SIP λίγο πολύ είναι ίδιες για όλους εκτός από την διεύθυνση του κάθε SIP. Το +30 δεν παίζει κανένα ρόλο σε μένα τουλάχιστον...και το @sip.sipserver.com είναι ο SIP σου που δρομολογείται η κλήση σου τίποτα το σπουδαίο δηλαδή!

 

Φίλε μου, έκανα ακριβώς όσα περιέγραψες. Φαντάσου ότι κάνει "κατοχύρωση" και δείχνει σωστά συνδεδεμένο το κινητό μου στο δίκτυο SIP. Ακόμα και όταν κλείσω όλα τα προγράμματα, μου δείχνει στην οθόνη 2 εικονίδια. Του lan και του "κλήση διαδικτύου".

 

Το ότι δεν ολοκληρώνεται η κλήση, αυτό είναι άλλο παππά ευαγγέλιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

παλαιοτερα το είχα κάνει με ν95 και truphone!!!

τωρα τι παίζει μ λέτε???

Τι συμφέρει περισσοτερο???

 

Φιλικά

 

Νικόλας

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θελω να ρωτησω , αν υπαρχει τροπος να μιλαμε μεσω internet αλλα να μην χρεωνομαστε απολυτως τιποτα , αν καλουμε σε κινητο η σε σταθερο , εντος Ελλαδας.

 

ειναι σαφες οτι για κλησεις του εξωτερικου , ειναι συμφερουσα προταση.

 

tnx

antonis

VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

Eαν ξεκινησεις να διαβαζεις τις σελιδες του παροντος απο το τελος προς την αρχη θα βγαλεις ακρη !
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

'Εχω και γω πρόβλημα με το fring.

Έχω βάλει την τελευταία έκδοση στο N81 και όταν κάνω κλήση σε επαφή του msn η κλήση απορρίπτεται.

Ούτε κάποια επαφή από το msn μπορεί να με καλέσει :(

 

Εγώ χρησιμοποιώ το Fring εδώ και 1 εβδομάδα και όλα καλά! Βέβαια υπάρχει μία πολύ μικρή καθυστέρηση (0,5 sec) μέσω Skype αλλά εντάξει μην τα θέλουμε και όλα δικά μας!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγκατεστησα το truephone στο 5800 μου αλλα απο ο.τι ειδα πλεον εχει αλλαξει το θεμα και δεν χρεωνεσαι μονο απο truephone σε truephone.

Υπαρχει καποιο προγραμμα που να εχει δωρεαν κλησεις, εστω μονο σταθερα?

Απο ο.τι βλεπω και το δευτερο δημοφιλες (sipdiscount) χρεωνει για κλησεις στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής....

έχω το nokia e71 και έχω account στο voipdiscount

θα ήθελα να με βοηθήσετε που να βάλω, τι ρυθμίσεις....

σας ευχαριστώ πολύ!

 

 

περιμένω την βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ok τα βρήκα!

 

 

μόνο την συντόμευση δεν κατάφερα να φτιάξω!

ξέρετε πως???

 

γεια σας,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής....

έχω το nokia e71 και έχω account στο voipdiscount

θα ήθελα να με βοηθήσετε που να βάλω, τι ρυθμίσεις....

σας ευχαριστώ πολύ!

 

 

περιμένω την βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα, ξέρει κανείς κάποιο καλό πρόγρμμα για κλήσεις Voip (voipdiscount κλπ); Δοκίμασα το fring στο Ν78 αλλά άμα κάνω hang up κολλάει το κινητό και αναγκάζομαι να βγάλω τη μπαταρία!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ξέρει κανείς κάποιο καλό πρόγρμμα για κλήσεις Voip (voipdiscount κλπ); Δοκίμασα το fring στο Ν78 αλλά άμα κάνω hang up κολλάει το κινητό και αναγκάζομαι να βγάλω τη μπαταρία!

 

http://www.nimbuzz.com/ :up:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, ξέρει κανείς κάποιο καλό πρόγρμμα για κλήσεις Voip (voipdiscount κλπ); Δοκίμασα το fring στο Ν78 αλλά άμα κάνω hang up κολλάει το κινητό και αναγκάζομαι να βγάλω τη μπαταρία!

 

Μπορείς να κάνεις και manual τις ρυθμίσεις σου με SIP χωρίς να χρησιμοποιείς κάποιος πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις και manual τις ρυθμίσεις σου με SIP χωρίς να χρησιμοποιείς κάποιος πρόγραμμα.

 

 

Με manual ρυθμίσεις στο SIP μπορεί να χρησιμοποιηθεί οτιδήποτε, π.χ. Truphone;

N95 hacked edition

5800 XM

Link to comment
Share on other sites

Με manual ρυθμίσεις στο SIP μπορεί να χρησιμοποιηθεί οτιδήποτε, π.χ. Truphone;
Γενικά είναι όπως το λες. Ειδικά με το truphone επειδή δε δίνουν ακριβώς τα στοιχεία σύνδεσης (τουλάχιστον όταν το έψαχνα πριν κανα χρόνο) δεν είναι εύκολο.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι όπως το λες. Ειδικά με το truphone επειδή δε δίνουν ακριβώς τα στοιχεία σύνδεσης (τουλάχιστον όταν το έψαχνα πριν κανα χρόνο) δεν είναι εύκολο.

 

Όντως, ήθελε ψάξιμο να βρεις το σωστό όνομα χρήστη και κωδικό, αλλά το βρήκα.

Το κακό είναι ότι επειδή δεν έχει ενσωματωμένο πρόγραμμα το 5800, πρέπει να χρησιμοποιήσεις τα στοιχεία σε συνδυασμό με το fring, το nimbuzz ή κάτι ανάλογο.

N95 hacked edition

5800 XM

Link to comment
Share on other sites

θα πρότεινα, όποιος έχει σωστές ρυθμίσεις sip για κάποια εταιρία, που παίζουν τσεκαρισμένα, να τις παραθέτει, ώστε να είναι διαθέσιμες και για άλλους που τυχόν τις ψάχνουν...

thanks..;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ego παντως με το voipdiscount κανω απροβληματιστα κλησεις απλα πατωντας κληση διαδικτιου

 

έχω το ΝΟΚΙΑ Ε66 και λογαριασμο στο voipdiscount....proσπάθησα να βάλω τις ρυθμίσεις πυ λέει στην σελίδα του voipdiscount αλλα επιμένει να μην συνδέεται....

 

μπορείς να βοηθήσεις πλζ???:)

http://www.LetsDate.gr

[Η 1η Polysexual ιστοσελίδα!!!]

 

http://www.eMediaShop.gr

[Τα φθηνότερα πακέτα Filehosting, Easybytez,Zevera κτλ...]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ok τα βρήκα!

 

 

μόνο την συντόμευση δεν κατάφερα να φτιάξω!

ξέρετε πως???

 

μήπως μπορείς να μου πεις τι ρυθμίσεις έκανες για voipdiscount? τα έχω λίγο μπλέξει!

"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...