Jump to content

Sony Ericsson P1i


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως θυμάται κανείς τον κωδικό για να κάνεις pair το bluetooth gps που έδινε παρέα το κινητό? Εχω φάει τον τόπο να βρω το manual αλλά δεν...

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Καλημέρα

 

Χτες προσπάθησα να κάνω μια τυπική αναβάθμιση στο P1 μου. Όμως τα πραγματα δεν πηγαν καλα. Αφού κατέβασα το Update service, βρηκε το τηλεφωνο, κατέβασε το update και αρχισε να το περνάει στο κινητό, κάποια στιγμή μου έβγαλε οτι η διαδικασία αναβάθμισης απέτυχε!!Και μου έλεγε αν θέλετε ξεκινήστε απο την αρχή να την επαναλάβετε. Προφανώς και προσπάθησα να το ξανακάνω αλλα τώρα όταν πατάω το C δεν κάνει τίποτα και δεν μου βρίσκει το τηλέφωνο. Επίσης το τηλέφωνο δεν ανοίγει. Το μόνο που κάνει είναι αν του βγάλω την μπαταρία και την ξαναβάλω αν πατήσω το κουμπί για να ανοίξει να ανάβουν τα φώτα του πληκτρολογίου. Τιποτα αλλο. Εχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα και τζίφος. Λογικά το κινητό δεν έχει λογισμικό μεσα. Έχει κανεις ιδέα του τι μπορώ να κάνω μπας και γλυτώσω να το πάω στην sony ericsson???????

 

Ευχαρστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Χτες προσπάθησα να κάνω μια τυπική αναβάθμιση στο P1 μου. Όμως τα πραγματα δεν πηγαν καλα. Αφού κατέβασα το Update service, βρηκε το τηλεφωνο, κατέβασε το update και αρχισε να το περνάει στο κινητό, κάποια στιγμή μου έβγαλε οτι η διαδικασία αναβάθμισης απέτυχε!!Και μου έλεγε αν θέλετε ξεκινήστε απο την αρχή να την επαναλάβετε. Προφανώς και προσπάθησα να το ξανακάνω αλλα τώρα όταν πατάω το C δεν κάνει τίποτα και δεν μου βρίσκει το τηλέφωνο. Επίσης το τηλέφωνο δεν ανοίγει. Το μόνο που κάνει είναι αν του βγάλω την μπαταρία και την ξαναβάλω αν πατήσω το κουμπί για να ανοίξει να ανάβουν τα φώτα του πληκτρολογίου. Τιποτα αλλο. Εχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα και τζίφος. Λογικά το κινητό δεν έχει λογισμικό μεσα. Έχει κανεις ιδέα του τι μπορώ να κάνω μπας και γλυτώσω να το πάω στην sony ericsson???????

 

Ευχαρστώ πολύ

 

Δυστυχώς φίλε μου το κινητό σου είναι νεκρό. Το είχα πάθει και εγώ πιο παλιά. Θα γινόταν να το σώσεις αν είχες κάνεις back up το id του P1 σου που είναι μοναδικό σε κάθε κινητό με ένα ειδικό προγραμματάκι που υπάρχει. Δεν δουλευει γιατι για να γίνει αναβάθμιση πρέπει να διαβαστεί αυτό το αρχειάκι και προφανώς επείδη κόπηκε η διαδικασία το αρχειάκι αυτό σβήστηκε. Ο μόνος τρόπος να το σώσεις είναι να το πας στη Sony Εricsson. Όταν το ξαναπάρεις φρόντισε να το κάνεις back up το αρχειάκι αυτό σε περιπτωση που ξαναγίνει για να το επαναφερεις μόνος σου. Θα σου στείλω με PΜ το όνομα του προγραμματος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από εχθές έχω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα.

Όταν με καλού ή καλώ, εμφανίζεται στην πάνω γραμμή του κινητού ένα τριγωνικό σύμβολο με ένα θαυμαστικό στην μέση. Όταν το πατάω λέει "κρυπτογράφιση ανενεργή." Επίσης όταν βγαίνει κάνει τον ήχο όμοιο με αυτόν όταν κάνει με την πτώση της μπαταρίας.

Πήρα την Wind που ανήκω μπας και είναι θέμα δικτύου και μου λένε πως όχι.

Στο manual του P1, δεν το αναφέρει κάν το σύμβολο. Στην Sony Ericsson που πήρα δεν το είχαν ακούσει καν.

Τυχαία στο manual του X10 που είδα, έχει στην λίστα το ίδιο σύμβολο αλλά το αναφέρει ως "βλάβη."

Έχει κανένας ιδέα τι συμβαίνει;

Ευχαριστώ πολύ.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά έχω ένα σημαντικό πρόβλημα με το P1i μου και συγκεκριμένα με την οθόνη του. Είναι αδύνατον να πατηθεί η οθόνη στο κάτω και κεντρικό μέρος της και στο μέσον της αλλού πατάω και άλλο επιλέγται, ενώ στο πάνω μέρος της λειτουργεί κανονικά. Είναι πρόβλημα του hardware ή μήπως απορυθμίστηκε? Τι μπορώ να κάνω?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια εχει ενας φιλος μου το π1 και εχει αποθηκευμενο κωδικο στο facebook οταν μπαινει στο ιντερνετ...πως γινεται να δω τον κωδικο γιατι τον εμφανιζει με αστερακια?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει ενας φιλος μου το π1 και εχει αποθηκευμενο κωδικο στο facebook οταν μπαινει στο ιντερνετ...πως γινεται να δω τον κωδικο γιατι τον εμφανιζει με αστερακια?

 

Δεν μπορείς!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω περί τα 2.000 sms. Προημερών έβγαλε ειδοποίηση ότι δεν χωράει άλλα sms και όντως δεν έρχονταν νέα. Έσβησα μερικά και τώρα είναι ΟΚ. Γνωρίζει κανείς ποιος είναι ακριβώς ο περιορισμός που έχει στα sms;
Link to comment
Share on other sites

Έχω περί τα 2.000 sms. Προημερών έβγαλε ειδοποίηση ότι δεν χωράει άλλα sms και όντως δεν έρχονταν νέα. Έσβησα μερικά και τώρα είναι ΟΚ. Γνωρίζει κανείς ποιος είναι ακριβώς ο περιορισμός που έχει στα sms;

 

Εαν δεν κάνω λάθος αυτό έχει να κάνει με την κάρτα sim και όχι με το τηλέφωνο!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να εχει να κανει με την καρτα sim διοτι αυτες συνηθως χωρανε 30-40 μνμ το πολυ!

 

Όχι δεν είναι αποθηκευμένα στη SIM. Φαίνονται αυτά που είναι στη SIM από ένα μικρό εικονίδιο.

 

2.000 sms :wacko:

 

πόσα mb εσωτερικής μνήμης έχεις ελεύθερα;

 

Μνήμη τηλεφώνου: 45/159 ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι αποθηκευμένα στη SIM. Φαίνονται αυτά που είναι στη SIM από ένα μικρό εικονίδιο.

 

 

 

Μνήμη τηλεφώνου: 45/159 ΜΒ.

Γιατι δεν τα μοιραζεις στην memory stick αφου θες να τα κρατησεις?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν τα μοιραζεις στην memory stick αφου θες να τα κρατησεις?

 

μου λέτε τη διαδικασία? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά έχω πρόβλημα! μου ειχαν χαλάσει τα πλαστικά του p1i και έτσι παρήγγειλα νέα από ebay. πάω χθες να τα αλλάξω(έχω ξανανοιξει το κινητο κ το ξέρω πως είναι inside),τα αλλάζω, πάω να το ανοίξω αλλά τιποτα! νεκρό! το ανοίγω πάλι κ βλέπω ότι κάτι δν πάει καλα με το on/off του. παίζει να το έχω σπάσει αλλά δν είμαι απόλυτα σίγουρος! τι μπορώ να κάνω τώρα; στο pc το αναγνωρίζει κανονικά το κινητό! απλώς δεν μπορώ να πατήσω να ανοίξει το κινητό πλέον! που μπορώ να το πάω και αξίζει να το επισκευάσω;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα! μου ειχαν χαλάσει τα πλαστικά του p1i και έτσι παρήγγειλα νέα από ebay. πάω χθες να τα αλλάξω(έχω ξανανοιξει το κινητο κ το ξέρω πως είναι inside),τα αλλάζω, πάω να το ανοίξω αλλά τιποτα! νεκρό! το ανοίγω πάλι κ βλέπω ότι κάτι δν πάει καλα με το on/off του. παίζει να το έχω σπάσει αλλά δν είμαι απόλυτα σίγουρος! τι μπορώ να κάνω τώρα; στο pc το αναγνωρίζει κανονικά το κινητό! απλώς δεν μπορώ να πατήσω να ανοίξει το κινητό πλέον! που μπορώ να το πάω και αξίζει να το επισκευάσω;

Sony Ericsson center. Τώρα αν αξίζει εσύ αποφασίζεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μηπως ξερει καποιος να μου πει αν αλλαξω την προσοψη θα πρεπει να κολλησω με καποια κολλα την νεα προσωψη η απλα κουμπωνει πανω?εβγαλα την παλια προσωψη αλλα οταν πηγα να την βαλω δεν κουμπωσε και ειδα κατι υπολοιματα κολλας.
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν θα χρειαστεί να κολλήσεις απολύτως τπτ. ψαξε στο νετ υπαρχει ένα pdf με αναλτικότατες οδηγίες για το πως να κάνεις κομμάτια το p1i σου. αυτό που σου ξεκόλησε ήταν μέρος της πρόσοψης. το ίδιο είχα πάθει και εγώ και πήρα κινέζικη με 15 ευρώ απο ebay. αλλά τα πίσω πλαστικά είναι γα τον.... μην πω.

 

παιδιά θέλω επειγόντως τα φώτα σας! έχω το backup του p1i στο pc αλλά δεν έχω το κινητό πλεον. πως γίνεται να ανοιξω το backup και να πάρω τις επαφές απο μέσα;!;

 

http://www.ipmart-forum.com/showthread.php?t=311025 εδώ έχει έναν απλό οδηγό με φωτός για να το λύσεις. στο τέλος του ποστ εχει και αναλυτικότατο οδηγό για να το ανοίξεις. θέλει πολύ προσοχή όμως.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν θα χρειαστεί να κολλήσεις απολύτως τπτ. ψαξε στο νετ υπαρχει ένα pdf με αναλτικότατες οδηγίες για το πως να κάνεις κομμάτια το p1i σου. αυτό που σου ξεκόλησε ήταν μέρος της πρόσοψης. το ίδιο είχα πάθει και εγώ και πήρα κινέζικη με 15 ευρώ απο ebay. αλλά τα πίσω πλαστικά είναι γα τον.... μην πω.

 

παιδιά θέλω επειγόντως τα φώτα σας! έχω το backup του p1i στο pc αλλά δεν έχω το κινητό πλεον. πως γίνεται να ανοιξω το backup και να πάρω τις επαφές απο μέσα;!;

 

http://www.ipmart-forum.com/showthread.php?t=311025 εδώ έχει έναν απλό οδηγό με φωτός για να το λύσεις. στο τέλος του ποστ εχει και αναλυτικότατο οδηγό για να το ανοίξεις. θέλει πολύ προσοχή όμως.

OK Ευχαριστω!δηλ αν παρω την προσοψη απο καποιο μαγαζι απλα θα την τοποθετησω εγω κουμπωτα..

Link to comment
Share on other sites

δν θα σου συνηστουσα να την πάρεις από ελλάδα. την γνήσια την είχα βρει μόνο σε 1 άτομο, όλα τα πλαστικά γύρω γύρω, κουμπιά, τα πάντα 65 ευρώ και για το μπροστά μόνο, 35 ευρώ ήθελαν. ψάξε στο ebay. θα σου έρθει πολύ φθηνότερα. και προς θεού όταν το ανοίξεις μην κάνεις το λάθος να χρησιμοποιείς μαχαίρι για τα κλιπς. ακολούθα πιστά τις οδηγίες.
Link to comment
Share on other sites

δν θα σου συνηστουσα να την πάρεις από ελλάδα. την γνήσια την είχα βρει μόνο σε 1 άτομο, όλα τα πλαστικά γύρω γύρω, κουμπιά, τα πάντα 65 ευρώ και για το μπροστά μόνο, 35 ευρώ ήθελαν. ψάξε στο ebay. θα σου έρθει πολύ φθηνότερα. και προς θεού όταν το ανοίξεις μην κάνεις το λάθος να χρησιμοποιείς μαχαίρι για τα κλιπς. ακολούθα πιστά τις οδηγίες.

 

Σευχαριστω για την απαντηση.εσυ οταν εβαλες την προσωψη απλα την κουμπωσες κι εκατσε?βρηκα την προσωψη μονο γυρω στα 25ε απο e-click αλλα προβληματιζωμαι για την εφαρμογη της.μενω επαρχια και δεν μπορω να παω σε ενα μαγαζι να μου την αλλαξουνε.αλλα αν κουμπωνει απο μονη της ok..:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson P1i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...