Jump to content

Sony Ericsson P1i


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελπιζω να μην το εχεις αγορασει αμα στη σπαει ετσι...

Πρωτα δοκιμαζουμε κατι και αμα μας τη σπαει δε το αγοραζουμε, ποσο μαλλον οταν κανει 500 ευρω.... Τα προβληματα που αναφερεις δε με προβληματιζουν εμενα, περα ισως τα μηνυματα που καποια στιγμη θα διορθωθει

 

Aμαν ρε παιδια με την photo του ενος με την photo του αλλου αν θελαμε να τραβαμε φωτογραφιες ας περναμε μια φωτογραφικη μηχανη και πλακα πλακα την ημερα ολα τα κινητα τραβανε μια χαρα το βραδυ τα παιζουν ολα..

 

Τουλαχιστον αυτο το τηλεφωνο κανει τοσα πολλα που αυτο ειναι το λιγοτερο αν το περνεις μονο και μονο για το ραδιοφωνο και την καμερα τοτε αστο ειπαρχουν τοσα τηλεφωνα που θα σε καλυψουν εκει σιγουρα αυτο ειναι ενα εργαλειο που για μενα παντα που εγω την sony την ειχα παντα 2η νοκια και παλι νοκια αλλα αυτη την φορα με αυτο το τηλεφωνο μας εβαλε τα γιαλια..

 

Τωρα οσο για τα μηνυματα εχεις δικιο ας περιμενουμε μια αναβαθμιση πιστευω θα λυθει εξαλλου πολλα τηλεφωνα ειχαν παρομοια προβληματα και λυνοντουσαν με καποια αναβαθμιση.

Για το rds ποσος με ενδιαφερει σιγα το προβλημα αν και σε μενα δουλευει οπως πρεπει..

 

Τελος για το ξυπνητηρι και εκει δεν ειπαρχει προβλημα δουλευει αψογα και μαλιστα οπως ειδες ναι εχει 3 ρυθμισεις πολυ καλο και αυτο και να το κλεισεις την πρωτη φορα σου ξαναχτυπαει ασε το μανιουαλ παντα μας μπερδευανε...:p

 

Το τηλεφωνο μαμει τελος...

 

Πειράζει που το πήρα και για το ραδιόφωνο αλλά και για τη κάμερα; 500 ευρώ κάνει και το διαφημίζουν ότι έχει και κάμερα 3 mpixels. Είναι δυνατόν να μην ξενερώνω όταν τραβά χειρότερες φωτογραφίες από ένα κινητό που πήρα πριν 2μιση χρόνια και έχει 2mpixel; Δε θυμάμαι σε πιο τόπικ κάποιος είχε πει ότι έχει καλύτερη κάμερα από το ν73...ναι καλά..

 

Το πρόβλημα με το ξυπνητήρι λύθηκε ευτυχώς μετά από την αναβάθμιση που του έκανα χθες βράδυ.

 

Το θετικό είναι ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα με το pc suite ευτυχώς.

 

Για τα μηνύματα το ήξερα πριν το αγοράσω και μάλιστα το δοκίμασα και σκέφτηκα ότι αργά ή γρήγορα θα συνηθίσω το qwerty.

Με τα άλλα τι να έκανα;

Να τους έβαζα να μου περάσουν καμιά εικόνα στον υπολογιστή; Να μου έδιναν ακουστικά για να ακούσω ράδιο; Να τους έλεγα να μου το φόρτιζαν κλειστό για να δω αν μπορεί να κάνει αυτό το απίστευτο πράγμα; :X

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

έχει καλύτερη κάμερα απο το Κ750 και χειρότερη από το Κ800

μια χαρά είναι οι φωτογραφίες του.έλεος ποια με αυτή τη γκρίνια

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Να τους έβαζα να μου περάσουν καμιά εικόνα στον υπολογιστή; Να μου έδιναν ακουστικά για να ακούσω ράδιο; Να τους έλεγα να μου το φόρτιζαν κλειστό για να δω αν μπορεί να κάνει αυτό το απίστευτο πράγμα; :X

να έμπαινες σε κανα forum....:rolleyes:

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Σε φόρουμ έμπαινα και θα μπαίνω..

Όπως βλέπεις στα φόρουμ το επαινούν και το βγάζουν ότι έχει καλύτερη κάμερα και από το ν73..:lol: και εσύ μου λες ότι όχι κάνω λάθος έχει καλύτερες από το κ750..:wacko:

 

Για τον φορτιστή κανένα σχόλειο; Δε διάβασα σε κανένα φόρουμ ότι θα μου βγάζει την πίστη για να φορτιστεί κλειστό..

 

Φυσικά δεν πρόκειται να αλλάξω το κινητό για την κάμερα του αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην ενημερώσω έναν που δεν έχει πάρει ακόμα το κινητό για ένα μειονέκτημα όπως η κάμερα που ίσως τον ενδιαφέρει..

 

Και εννοείται τα θετικά του σαν κινητό είναι πολλά περισσότερα από τα 2-3 μειονεκτήματα του...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άμα δεν ξέρετε να βγάζετε σοβαρές φωτογραφίες και δεν ξέρετε πως να ρυθμίσετε σωστά την κάμερα, μην τα ρίχνετε στο κινητό.Έχω όλα τα μοντέλα τα οποία αναφέρεται εδώ μέσα και το Κ750 έχει σαφώς χειρότερη κάμερα από το Ρ1 και το Κ800 έχει σαφώς καλύτερη κάμερα από το Ρ1.Το Κ800 είναι imaging κινητό και το Ρ1 smartphone.Λογικό λοιπόν το Κ800 να είναι καλύτερο.Όποιος πήρε το Ρ1 για την κάμερα του, τότε απλά έκανε βλακεία.Πάντως και με το Ρ1 έχω βγάλει τρομερές φωτογραφίες, καμία επαφή με Ρ990.Το Ρ1 θα ήταν επικριτέο αν είχε χειρότερη ή το ίδιο χάλια κάμερα με το Ρ990.Γιατί είναι και τα δύο smartphones.Το μόνο smartphone που κοντράρει ανοιχτά το Ρ1 στον τομέα κάμερα είναι το Ν95.
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο(κ750ι και P1i) στην αρχή τα είχα στο αυτόματο.

Μετά άρχισα να παίζω με τις ρυθμίσεις του P1i μήπως καταφέρω και το κάνω να φαίνεται σαν του κ750 αλλά δεν το κατάφερα.

Ακόμα και μετά την αναβάθμιση μου αλλοιώνει πολύ τα χρώματα και σε όσους έχω δείξει φωτογραφίες μου το λένε.

 

Είμαι σίγουρος ότι αυτό οφείλεται στο λογισμικό και όχι ότι δεν έχουν τη δυνατότητα να φτιάξουν σωστό λογισμικό αλλά σου λένε θέλεις κάμερα; πάρε κ--- θέλεις μουσική; πάρε w---..γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα 3 screen protectors.Ton Martin Fields, τον ClearTouch Crystal και τον EXiM SPUC. Οι δύο τελευταίοι δεν είναι antiglare και ίσως να γυαλίζει κάτω από το φώς αλλά έχουν μικρότερη αλλοίωση του χρώματος.

Θα πιάσω να τους συγκρίνω αν και λογικά θα πάρει κάμποσο καιρό και σίγουρα δεν θα πιάσω να αρχίζω να τους χαράζω με κλειδιά για να δω αν έπαθε τίποτα η οθόνη από κάτω :p.

Πιο πολύ θα κοιτάξω για την αίσθηση της γραφίδας, ποιοι αχρηστεύονται πιο γρήγορα, αντανάκλαση, δαχτυλιές, ευκολία τοποθέτησης και τέτοια και θα ενημερώσω.

Ένα screen protector τον θεωρώ απαραίτητο γιατί η εμπειρία μου σε όσα κινητά είχα μέχρι τώρα δείχνει ότι σε 2 βδομάδες έχω γεμίσει "αράχνες" την οθόνη κυρίως λόγω του τζιν..

Link to comment
Share on other sites

Μερικά tips για καλύτερες φωτογραφίες:

1.Σε εξωτερικούς χώρους την ημέρα βάζουμε φώς ημέρας ή συννεφιά ανάλογα με τον καιρό.

2.Σε εσωτερικούς χώρους βάζουμε φθορίζων.

3.Το Βράδυ, ή γενικά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού βάζουμε συννεφιά,νυχτερινή λήψη και φλας.

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΡΑΤΑΜΕ ΑΚΙΝΗΤΗ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΛΑΜΕ.ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΚΟΥΝΗΜΕΝΕΣ Κ ΘΟΛΕΣ.

με αυτές τις ρυθμίσεις εγώ τουλάχιστον έχω βγάλει αξιοπρεπέστατες φωτογραφίες και όποιος θέλει μπορώ να ανεβάσω μερικές για να του το αποδείξω.

Link to comment
Share on other sites

Το P1i δεν διαθέτει ούτε στεθεροποιητή εικόνας, ούτε xenon flash και ούτε red-eye reduction όπως το K800i. Οπότε, τουλάχιστον για βραδινές λήψεις το βρίσκω δύσκολο να είναι καλύτερο από το Κ800.
Link to comment
Share on other sites

Μα δε νομίζω κανείς να είπε ότι έχει καλύτερες από το κ800. Εγώ προσωπικά το συγκρίνω με το κ750 :lol:.

 

Ancient_Flame θα μπορούσες σε παρακαλώ όποτε έχεις χρόνο να βγάλεις καμιά φωτογραφία με το 750 και το p1i με μακρινό τοπίο και μία μέσα σε δωμάτιο;

Μην με παρεξηγήσεις δε τα γράφω αυτά για να σε αμφισβητήσω ούτε να σε δοκιμάσω. Καθαρά από περιέργεια και αν έχεις χρόνο.

Εγώ τα έσβησα όλα αλλά θα πιάσω να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με την αναζήτηση δε μπόρεσα να βρω κάτι σχετικά με επεξεργασία επαφών κινητού από τον υπολογιστή.

Με το pc suite δεν βρήκα πουθενά τέτοια επιλογή και το ρωτάω γιατί όλες μου οι επαφές έχουν το πρόθεμα /Μ και είναι δύσκολο να τις φτιάχνω μία μία από το κινητό.

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

endiaferon akougetai!gia pes!

 

pernas oti exei mesa o fakelos resource ston antistoixw stin karta mnimis!!!Kaneis restart to kinitaki me tin karta mnimis mesa ennoeitai kai TSAP to kinitaki egine iphone:lol::rolleyes::ninja::X:shifty::cool:

Vrika to Capture it kai evgala screenshots apo to kinito mou perasmeno!!!

8a tis anevasw to apogeumataki!!!:ninja:

 

Kai mia poli wraia efarmogi pou vrika sto ipmart

 

http://www.ipmart-forum.com/showpost.php?p=1295087&postcount=102

 

Track ID gia UIQ3:w00t:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

pernas oti exei mesa o fakelos resource ston antistoixw stin karta mnimis!!!Kaneis restart to kinitaki me tin karta mnimis mesa ennoeitai kai TSAP to kinitaki egine iphone:lol::rolleyes::ninja::X:shifty::cool:

Vrika to Capture it kai evgala screenshots apo to kinito mou perasmeno!!!

8a tis anevasw to apogeumataki!!!:ninja:

 

Kai mia poli wraia efarmogi pou vrika sto ipmart

 

http://www.ipmart-forum.com/showpost.php?p=1295087&postcount=102

 

Track ID gia UIQ3:w00t:

 

Όταν το βάλεις μετά βγαίνει εύκολα χωρίς να αφήνει άχρηστα αρχεία;

Η πλάκα είναι ότι στην αρχή έβαλα τα themes που έχεις ανεβάσει και λέω μα καλά που είναι το τρομερό; :lol::lol:

 

Νομίζω βρήκα και ένα άλλο παρόμοιο πρόγραμμα το GDesk αλλά δυστυχώς φεύγω για σχολή και δεν θα προλάβω να το δοκιμάσω πριν το βράδυ.

 

Γενικά το πρώτο που θέλω να φτιάξω είναι το μενού ώστε να μην απαραίτητη η γραφίδα..

Link to comment
Share on other sites

 

Kai mia poli wraia efarmogi pou vrika sto ipmart

 

http://www.ipmart-forum.com/showpost.php?p=1295087&postcount=102

 

Track ID gia UIQ3:w00t:

 

Το ότι το Ρ1 το έχει προεγκατεστημένο και καλύτερο σε πείραξε?

Γιατί να βάλεις java εφαρμογή ενώ υπάρχει ήδη?

Εκεί είναι ότι είναι java αλλά δουλεύει και σε UIQ.

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε εάν στην τελευταία αναβάθμιση μπορείς να ψάχνεις στις επαφές σε όλα τα πεδία ή έχει παραμείνει μόνο στο ονοματεπώνυμο...

 

Είναι πολύ ενοχλητικό αυτό ενώ στο Ρ990 δούλευε μια χαρά...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε εάν στην τελευταία αναβάθμιση μπορείς να ψάχνεις στις επαφές σε όλα τα πεδία ή έχει παραμείνει μόνο στο ονοματεπώνυμο...

 

Είναι πολύ ενοχλητικό αυτό ενώ στο Ρ990 δούλευε μια χαρά...

 

Βγήκε καινούργιο update???

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πόσες να είναι οι πρώτες φορτίσεις του κινητού και για πόσεες ώρες! και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να φορτίζει το κινητό του κλειστό!
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πόσες να είναι οι πρώτες φορτίσεις του κινητού και για πόσεες ώρες! και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να φορτίζει το κινητό του κλειστό!

 

Εγώ το φορτίζω κλειστό συνήθως το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

έχεις παρατηρήσει ποτέ το κινητο σου όταν φορτίζει κλειστό? εγώ το φορτίζω κλειστό και μολις τελειώσει η φόρτιση και το αφήσω 40 λεπτά ακόμη στο φορτιστή το λαμπάκι στη βάση του κινητού απο πράσινο ξαναγίνεται κοκκινο! έχεις μήπως παρατηρήσει κάτι τέτοιο?
Link to comment
Share on other sites

pernas oti exei mesa o fakelos resource ston antistoixw stin karta mnimis!!!Kaneis restart to kinitaki me tin karta mnimis mesa ennoeitai kai TSAP to kinitaki egine iphone:lol::rolleyes::ninja::X:shifty::cool:

 

Συμπαθητικό φίλε, thanks. Και πως μπορούμε να επιστρέψουμε στην κλασσική εμφάνιση αν θέλουμε??

..κάτι μαγικό!
Link to comment
Share on other sites

η κάμερα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολυ.δεν βγάζει κουνημένες φωτογραφίες και γενικα εχει καλη ποιότητα.

ανεβάζω τρια δείγματα.

 

 

 

http://img165.imagevenue.com/loc709/th_62890_DSC00003_122_709lo.JPGhttp://img22.imagevenue.com/loc1041/th_62896_DSC00070_122_1041lo.JPGhttp://img185.imagevenue.com/loc200/th_62902_DSC00054_122_200lo.JPG

 

 

 

μερικα σπαστικά πραγματάκια που πρέπει να διορθωθούν ειναι :

 

1) οταν ψάχνεις στον κατάλογο ψάχνει μονο στην πρώτη λέξη.

 

πχ εχεις γραψεις Χριστοπουλος Νικος αν γράψεις Νικ θα σου βγάλει μονο τις επαφές Που η πρώτη λέξη ξεκινάει απο Νικ.

 

2)πρέπει 2,3 πλήκτρα στην οθόνη οναμονής να ειναι πιο μεγάλα για να μην βγάζεις γραφίδα συνέχεια.

 

3)τα μυνήματα να μετατρεπονται σε κεφαλαία για να μην φεύγει σε 2 μυνήματα.

 

4)οταν πχ το εχεις αθορυβο και πας να ακουσεις ραδιοφωνο δεν ακουγεται τιποτα.....

 

5)επισης τα ακουστικα ειναι εξαιρετικά αδυναμα!!

 

 

τελος για screen protector Εχω παρει την ΕΧΙΜ SPUC και ειναι κορυφη.

πεθανα λιγο για να την βάλω αλλα ιεναι πολυ καλη.δεν φαίνεται!

ισως να ιενια και λιγο καλύτερα γιατι δεν μενουν ευκολα δαχτυλιες και ειναι και λιγο antiglare

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ(που είμαι έτοιμος να το πάρω):όταν πατάς το κουμπί για φώτο, αργεί πολύ μέχρι την επόμενη; (τώρα έχω U600=πολύ αργό)
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η τελευταια εκδοση λογισμικου??

 

Εγω εχω:

 

CXC 162037 R9G007

 

CXC 162037 R9H004

Την εγκατέστησα την Κυριακή (21/10)

Δεν βλέπω καμμιά διαφορά απ'την προηγούμενη (R9G007)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson P1i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...