Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που κυνηγάτε όλοι το ελληνικό software updater?Αφού έτσι και αλλιώς δεν επηρεάζει τη γλώσσα του firmware (αφού αυτό έχει σχέση με το product code), ποιος ο λόγος?

 

Επίσης στο θέμα gps με τη νέα έκδοση.

Έβαλα το νέο firmware και το νέο Maps (χωρίς καινούριους χάρτες) αλλά πάλι όπως την πρώτη φορά που το πρωτοδοκίμασα το gps, το είχα κανένα 10λεπτο στο μπαλκόνι και δε γέμιζαν με τίποτα οι μπάρες.

Βάζω στο καπάκι το route και σε 2 λεπτά είχε συνδεθεί.

Ξαναβάζω το smart2go και κατευθείαν έπιασε στίγμα.

Τι γίνεται??:blink:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα...

Έχοντας καιρό να διαβάσω το thread, λόγω ενασχόλησης με τα αυτοκινητιστικά fora που επίσης παρακολουθώ, θα ήθελα να ρωτήσω αν βγήκε τελικά η νέα έκδοση firmware. Θυμάμαι ότι ετοιμάζονταν η "12", αυτή με το assisted GPS. Αν ναι, την έβαλε κανείς, αξίζει?

Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά και sorry, αν έχουν απαντηθεί ήδη τα ερωτήματά μου... Να είστε καλά :)

βγηκε η καινουρια αναβαθμιση ειναι 114mb.καλο ειναι να την

κανεις οτι καινουριο ολο και κατι καλυτερο θα προσφερει.:)

Παιδιά υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που κυνηγάτε όλοι το ελληνικό software updater?Αφού έτσι και αλλιώς δεν επηρεάζει τη γλώσσα του firmware (αφού αυτό έχει σχέση με το product code), ποιος ο λόγος?

 

Επίσης στο θέμα gps με τη νέα έκδοση.

Έβαλα το νέο firmware και το νέο Maps (χωρίς καινούριους χάρτες) αλλά πάλι όπως την πρώτη φορά που το πρωτοδοκίμασα το gps, το είχα κανένα 10λεπτο στο μπαλκόνι και δε γέμιζαν με τίποτα οι μπάρες.

Βάζω στο καπάκι το route και σε 2 λεπτά είχε συνδεθεί.

Ξαναβάζω το smart2go και κατευθείαν έπιασε στίγμα.

Τι γίνεται??:blink:

 

με την κανουριο firmware το GPS βρισκει πολυ γρηγορα στιγμα.

αμα δεις οτι σου κανει το τηλ.γενικα διαφορα καντο ενα format.

και δοκιμασε να δεις πως δουλευει το GPS σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικα το δοκιμασα με το wifi και βρηκε σε δευτερολεπτα δορυφορο!αυτο που δε καταλαβαινω ειναι αν με χρηση του agps βρισκει τη θεση μου με καποια δεδομενα απο το δικτυο μονο ή χρησιμοποιει παραλληλα και το ενσωματωμενο gps!αν μπορει καποιος ας μου το διευκρινισει.
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

τελικα το δοκιμασα με το wifi και βρηκε σε δευτερολεπτα δορυφορο!αυτο που δε καταλαβαινω ειναι αν με χρηση του agps βρισκει τη θεση μου με καποια δεδομενα απο το δικτυο μονο ή χρησιμοποιει παραλληλα και το ενσωματωμενο gps!αν μπορει καποιος ας μου το διευκρινισει.
Χρησιμοποιει εννοειται και το δεκτη απλα βοηθαει για να βρει τη θεση σου το δικτυο

 

Καλημέρα...

Έχοντας καιρό να διαβάσω το thread, λόγω ενασχόλησης με τα αυτοκινητιστικά fora που επίσης παρακολουθώ, θα ήθελα να ρωτήσω αν βγήκε τελικά η νέα έκδοση firmware. Θυμάμαι ότι ετοιμάζονταν η "12", αυτή με το assisted GPS. Αν ναι, την έβαλε κανείς, αξίζει?

Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά και sorry, αν έχουν απαντηθεί ήδη τα ερωτήματά μου... Να είστε καλά :)

Βγηκε η 12 το βασικοτερο που διορθωνει ειναι το gps βρισκει στιγμα αρκετα πιο γρηγορα,σε μερικες περιπτωσεις ακομα και 5 λεπτα γρηγορα,κυριως σε πυκνοκατοικημενες περιοχες γιατι χρησιμοποιει το δικτυο
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκανα εχθες την αναβαθμιση.Μεχρι τωρα εχω διαπιστωσει οτι γενικα παει πιο γρηγορα το κινητο,διαβαζει πολυ πιο γρηγορα τις φωτο και τα βιντεο που εχω στην καρτα και δεν αργει οταν ανοιγω τον φακο να τραβηξω φωτο.Με τους δορυφορους μικρη η διαφορα με πριν,και παλι δηλαδη τους βρισκει γρηγορα.Μου εχει τυχει στον Πειραια στην Καστελα να βρει 5 δορυφορους μεσα σε λιγοτερο απο 10sec.!!Γενικα βρισκει γρηγορα.Τωρα δεν ξερω τι γινετε με το assist GPS.Να το ενεργοποιησω?Θα βρισκει πιο γρηγορα,θα δινει και αλλες πληροφοριες?Αν το εχει δοκιμασει κανεις και εχει προσεξει κατι ας μας πει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Sxetika me tin bataria tou N95 ekana mia ereyna se forum tis nokia kai anaferei oti einai Battery Capacity: BL-5F 3.7v 1100 mAh (h**p://www.forum.nokia.com/devices/N95) enw omws den einai 1100 mAh autes pou exoume, einai 950 mAh, oxi oti tha ekane tin megali diafora 150 mAh perisotera,alla giati to anaferoune episima me 1100??

Ti ginete???

Link to comment
Share on other sites

μολις σημερα δοκιμασα στα προφιλ να δημιουργησω ενα νεο προφιλ αλλα οταν επιλεγω δημ/για νεου προφιλ δε μου κανει τιποτα...

 

σε ολουs ετσι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

μολις σημερα δοκιμασα στα προφιλ να δημιουργησω ενα νεο προφιλ αλλα οταν επιλεγω δημ/για νεου προφιλ δε μου κανει τιποτα...

 

σε ολουs ετσι ειναι?

 

Egw pali mporw kai parapanw apo ena....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

1400mah??δεν ειναι και ασχημο.

αμα ητανε γνησια nokia και ητανε ετσι μπορει να

το σκεφτομουνα.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοράσει κανείς σας το N95 κλειδωμένο από εξωτερικό? Μπορέσατε να το ξεκλειδώσετε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
< Trust No One and Deny Everything >
Link to comment
Share on other sites

chrisfox ki egw to idio provlhma exw... alla de mporw na vrw lush toulaxiston sthn Ellada. Psaxnw mpas kai.... help pls....

 

Ε ναι, κρίμα είναι να μπορείς να το χρησιμοποιείς για τα πάντα, εκτός από το να κάνεις/δέχεσαι κλήσεις.:O

 

Αλλού διαβάζω ότι μπορούν να ξεκλειδωθούν και άλλοι λένε ότι ακόμα δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο... Μπερδεύτηκα.:wacko: Ποιος ειδικός θα μας δώσει τα φώτα του;:ninja:

< Trust No One and Deny Everything >
Link to comment
Share on other sites

Οτι ξεκλειδωνουν ξεκλειδωνουν αλλα δε ξερω αν το κανει καποιος Ελλαδα.

Στη Βουλγαρια γινεται σιγουρα το έκανε ενας φιλος. Εγω δυστηχως δεν προλαβαινω να το κανω θελει μια εβδομαδα... και μεθαυριο κατεβαινω Ελλαδα.

Δε ξερω τι να κανω... Πηρα στη Vodafone απο κει που το πηρα να τους πω οτι ειμαι ξενος και χρειαζεται ξεκλειδωμα και μου ειπαν... 1) Οτι λογω του οτι ειναι κλειδωμενο το πηρα πιο φτηνα( πραγματικα το πηρα 12 ευρω πιο φτηνα απ οτι εκανε σε μαγαζια κανονικα...) χεχε και οτι η Vodafone με το Vodafone Passport εχει πολυ προνομιακες χρεωσεις και μπορω να χρεισημοποιω το roaming για τους επομενους 2 μηνες που θα ειμαι Ελλαδα...πανεξυπνο??? Παντως χρειαζομαι αμεσα λυση γιατι αν ειναι να το χρησιμοποιησω παλι σε 2 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

Οτι ξεκλειδωνουν ξεκλειδωνουν αλλα δε ξερω αν το κανει καποιος Ελλαδα.

Στη Βουλγαρια γινεται σιγουρα το έκανε ενας φιλος. Εγω δυστηχως δεν προλαβαινω να το κανω θελει μια εβδομαδα... και μεθαυριο κατεβαινω Ελλαδα.

Δε ξερω τι να κανω... Πηρα στη Vodafone απο κει που το πηρα να τους πω οτι ειμαι ξενος και χρειαζεται ξεκλειδωμα και μου ειπαν... 1) Οτι λογω του οτι ειναι κλειδωμενο το πηρα πιο φτηνα( πραγματικα το πηρα 12 ευρω πιο φτηνα απ οτι εκανε σε μαγαζια κανονικα...) χεχε και οτι η Vodafone με το Vodafone Passport εχει πολυ προνομιακες χρεωσεις και μπορω να χρεισημοποιω το roaming για τους επομενους 2 μηνες που θα ειμαι Ελλαδα...πανεξυπνο??? Παντως χρειαζομαι αμεσα λυση γιατι αν ειναι να το χρησιμοποιησω παλι σε 2 μηνες...

 

Εγώ το έχω πάρει από Αγγλία και είναι κλειδωμένο στην εταιρία Orange. Απότι βλέπεις είναι πιο "σοβαρή" η κατάστασή μου.... Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι θα "κυκλοφορήσει" κάτι στο internet το οποίο θα μας βοηθήσει και τους δύο... Απλά είναι καινούριο το μοντέλο, γιαυτό...

< Trust No One and Deny Everything >
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πάρει από Αγγλία και είναι κλειδωμένο στην εταιρία Orange. Απότι βλέπεις είναι πιο "σοβαρή" η κατάστασή μου.... Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι θα "κυκλοφορήσει" κάτι στο internet το οποίο θα μας βοηθήσει και τους δύο... Απλά είναι καινούριο το μοντέλο, γιαυτό...

 

Φιλε chrisfox εγώ το είχα πάρει από orange. Τους πείρα τηλέφωνο και τους είπα ότι θέλω να το ξεκλειδώσω γιατί φεύγω ελλάδα και μου είπαν ότι έχει κάποια χρέωση (20 λύρες από ότι θυμάμαι) τους είπα ok και μετά από 3 ημερες μου έστειλαν τον κωδικό στο mail μου γιατί το γράμμα δεν ήξερα ποτε θα έρθει. Δοκίμασε το αν δεν σε πειράζει να δώσεις τις 20 λύρες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε chrisfox εγώ το είχα πάρει από orange. Τους πείρα τηλέφωνο και τους είπα ότι θέλω να το ξεκλειδώσω γιατί φεύγω ελλάδα και μου είπαν ότι έχει κάποια χρέωση (20 λύρες από ότι θυμάμαι) τους είπα ok και μετά από 3 ημερες μου έστειλαν τον κωδικό στο mail μου γιατί το γράμμα δεν ήξερα ποτε θα έρθει. Δοκίμασε το αν δεν σε πειράζει να δώσεις τις 20 λύρες.

 

Ναι όμως πως θα επικοινωνήσω με την Orange? Μπορώ να τους πάρω από το σταθερό του σπιτιού μου, ή πρέπει να τους καλέσω από το υποτιθέμενο Orange κινητό μου? Και πες ότι επικοινωνώ. Πως θα τους πληρώσω? Δέχονται paypal?:p

< Trust No One and Deny Everything >
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις παρατηρησει το φαινόμενο να κανει "κανονική" ώρα να

πέσει η μπαταρία 2-3 μπάρες (μιση μερα με αρκετο παίξιμο) και μετά

οι υπόλοιπες 3-4 να πέφτουν μέσα σε 1-2 ώρες όντας στην αναμονή

και να σβήνει?

 

Δηλαδή σαν να δείχνει αλλα αντί άλλων ο δείκτης φόρτισης της μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

Μου συμβαινει σε ολα τα Νοκια που ειχα μεχρι τωρα,6630,6680,Ν73,Ν93,Ν80.

Ο δεικτης φορτισης στα Νοκια για μενα δεν ειναι καθολου αξιοπιστος.

Ακομα ενα παραδειγμα,εχω αδυναμη μπαταρια,το βαζω 10 λεπτα να φορτισει και μολις βγαλω την πριζα εχει φουλ μπαταρια!!!!!!

Αλλα αντι αλλων δλδ.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πάρει από Αγγλία και είναι κλειδωμένο στην εταιρία Orange. Απότι βλέπεις είναι πιο "σοβαρή" η κατάστασή μου.... Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι θα "κυκλοφορήσει" κάτι στο internet το οποίο θα μας βοηθήσει και τους δύο... Απλά είναι καινούριο το μοντέλο, γιαυτό...

Μαλλον δε σου εξηγησα σωστα. Εγω το εχω παρει απο βονταφον Ρουμανιας. Οποτε στην ιδια κατασταση ειμαστε.....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

 

Μολις ξεκινησα να κατεβασω τη νεα αναβαθμιση.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ μπορειτε να μου θυμησετε τι ακριβω κανουμε μολις την κατεβασω?

 

Ακομη τι πρεπει να κανω για να μη χασω τις ρυθμισεις που εχω και τι αλλο πρεπει να προσεξω (καποιες συμβουλές) ωστε να γινει καμια ζημια...

 

σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δε σου εξηγησα σωστα. Εγω το εχω παρει απο βονταφον Ρουμανιας. Οποτε στην ιδια κατασταση ειμαστε.....

 

Τα Ν95 με Vodafone από Aγγλία ξεκλειδώνονται σχετικά εύκολα. Δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και με αυτά της Ρουμανίας...:wacko:

< Trust No One and Deny Everything >
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

 

Μολις ξεκινησα να κατεβασω τη νεα αναβαθμιση.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ μπορειτε να μου θυμησετε τι ακριβω κανουμε μολις την κατεβασω?

 

Ακομη τι πρεπει να κανω για να μη χασω τις ρυθμισεις που εχω και τι αλλο πρεπει να προσεξω (καποιες συμβουλές) ωστε να γινει καμια ζημια...

 

σας ευχαριστω πολυ!

 

δεν κανεις κατι παραπανω.περιμενεις να ολοκληρωθει.

καλο θα ητανε να εχεις κανει ενα αντιγραφο ασφ.μεσο του

pc suite.ωστε να σου περασει αμεσως τις ρυθμισεις που ειχες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα. μηπως καποιος απο εσας εχει συνδεθει μεσω wifi του n95 με το router της vivodi το vood 452w; εαν ναι δωστε βοηθεια γιατι θα τα σπασω και τα δυο!!!!!!!!!! ευχαριστω πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...