Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενώ μέχρι πρόσφατα λειτουργούσε η φωνητική κλήση, τελευταία πατώντας παρατεταμένα το δεξί πλήκτρο μου βγάζει "no voice tags saved", ενώ στις ρυθμίσεις των φωνητικών εντολών κάθε προσπάθεια αναπαραγωγής μιας εντολής βγάζει "voice system error".

 

Μη βρίσκοντας άλλη λύση, έκανα pcsuite backup, format και restore. Εκτός του ότι οι περισσότερες εφαρμογές ούτε λειτουργούν, ούτε απεγκαθίστανται, ούτε καν εγκαθίστανται από τον Application Manager (τουλάχιστον όσες φαίνονται not installed), συνεχίζει να μην λειτουργεί και η φωνητική κλήση!

 

Καμιά ιδέα (για το τελευταίο) ;;;

Συνέχεια:

Ξαναπέρασα την έκδοση 12 με το Nokia Software Updater. Έβαλα 1 contact με το χέρι κι όλα καλά, η φωνητική κλήση δούλευε. Έκανα restore από το pcsuite backup και η φωνητική κλήση χάλασε πάλι!!! :angry:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μηπως ξερει κανενας σας πως γινετε να μεταδιδουμε στο τηλ. με bluetouth media files που εχουμε στον υπολογιστη?Εβαλα ενα προγραμα το bluetouth rc που κανει τα παντα απο το τηλ. στο pc αλλα δεν μπορω να δω η να ακουσω τιποτα!
Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια:

Ξαναπέρασα την έκδοση 12 με το Nokia Software Updater. Έβαλα 1 contact με το χέρι κι όλα καλά, η φωνητική κλήση δούλευε. Έκανα restore από το pcsuite backup και η φωνητική κλήση χάλασε πάλι!!! :angry:

lipon kane backup stin memory card tis epafes, meta kane diagrafi apo to tilefono, alakse glosa vale anglika ,perase tis epafes ,logika tha douleuei tora, kai telos vale pali elinika kai ise etimos i fonitiki douleuei. se emena doulepse me autin tin diadikasia.

Link to comment
Share on other sites

lipon kane backup stin memory card tis epafes, meta kane diagrafi apo to tilefono, alakse glosa vale anglika ,perase tis epafes ,logika tha douleuei tora, kai telos vale pali elinika kai ise etimos i fonitiki douleuei. se emena doulepse me autin tin diadikasia.
Σ'ευχαριστώ.

Αφού έκανα pcsuite backup, αρκετά formats και τμηματικά restore, διαπίστωσα ότι αυτό που κάνει τη ζημιά είναι η επαναφορά (restore) των ρυθμίσεων (settings). Κάνοντας restore τα πάντα εκτός των settings από το pcsuite, η φωνητική λειτουργεί. Τώρα έχω μπλέξει με εφαρμογές που έχουν αφήσει εικονίδιο αλλά δε λειτουργούν, ούτε απεγκαθίστανται ούτε τίποτα. :confused:

 

ΥΓ: Και αυτό φαίνεται να λύθηκε με διαγραφή ορισμένων φακέλων από το E:\Private... μόνο που η επέμβαση εκεί είναι λίγο επικίνδυνη.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο δεν ανοίγει ο ενσωματομένος internet browser. Μολις πατάω να ανοίξει crash-αρει. Το περίεργο είναι πως στο κινητό δεν έχει γίνει καμία αλλαγή ρυθμήσεων ή εγκατάσταση νέου προγράμματος εδω και αρκετο καιρό. Καμια ιδέα για επίλυση του προβήματος χωρίς να χρειασεί να του ξαναπεράσω παλι την ιδια version απο το nokia updater?
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο δεν ανοίγει ο ενσωματομένος internet browser. Μολις πατάω να ανοίξει crash-αρει. Το περίεργο είναι πως στο κινητό δεν έχει γίνει καμία αλλαγή ρυθμήσεων ή εγκατάσταση νέου προγράμματος εδω και αρκετο καιρό. Καμια ιδέα για επίλυση του προβήματος χωρίς να χρειασεί να του ξαναπεράσω παλι την ιδια version απο το nokia updater?

Δοκίμασε να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αυτό γίνεται πατώντας στην οθόνη αναμονής *#7780#

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Βάζω εδώ συγκεντρωμένες μερικές από τις εφαρμογές που λειτουργούν στο Ν95 και χρησιμοποιώ κι εγώ. Αρκετές από αυτές χρειάζονται sign πρώτα.

 

.....

 

http://rapidshare.com/files/57183783/Applications-N95.zip

http://rapidshare.com/files/57192170/English.rar

 

Φίλε Aisopos ευχαριστούμε πολύ που κάθησες και συγκέντρωσες όλες αυτές τις εφαρμογές και μπήκες στον κόπο να μας τις στείλεις.

Δεν κατάφερα όμως να κατεβασω το Applications-N95.zip. Όσες φορές και αν προσπάθησα (και με διαφορετικούς browsers) το download διακόπτεται λίγο πριν φτάσει στο 100%.

Θα τις έψαχνα μία μία στο xxxxxxxxxxxx, αλλά έχεις κάποιες ελληνικές που θα μου πάρει πολύ χρόνο να τις βρω όπως το slovoed.

Ευχαριστώ.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=181215&highlight=messenger

Πήγαινε στο 16ο ποστ. Η εφαρμογή είναι εξαιρετική.

Κατέβασα και εγω την εφαρμογή,φαίνεται πολύ καλή:) Γίνεται ομως να χρησιμοποιησω το δικο μου μσν?γιατι δεν εχει τετοια επιλογη παρα μονο sign in:(

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πάτα Sign in. Εν συνεχεία, θα χρειαστεί να εισαγάγεις κάποιον λογαριασμό msn. Βάλε τον δικό σου και θα συνδεθείς.
Link to comment
Share on other sites

Aπο εχθες βραδυ ειμαι κατοχος Ν95.

 

Ηδη εχω τελειωσει με ρυθμισεις και μεταφορες αρχειω. Αυριο θα περασω και τα προγραμματα που θελω.

 

Τι θα κανω ομως με τα sms μου? Θελω να τα μεταφερω απο το Ν80 στο Ν95 (αποθηκευμενα στην καρτα μνημης).

Link to comment
Share on other sites

Aπο εχθες βραδυ ειμαι κατοχος Ν95.

 

Ηδη εχω τελειωσει με ρυθμισεις και μεταφορες αρχειω. Αυριο θα περασω και τα προγραμματα που θελω.

 

Τι θα κανω ομως με τα sms μου? Θελω να τα μεταφερω απο το Ν80 στο Ν95 (αποθηκευμενα στην καρτα μνημης).

Πρώτα από όλα θα βάλεις ως χρησιμοποιούμενη μνήμη μηνυμάτων στο Ν95 τη κάρτα μήνης. Τώρα μέσω ενός card reader θα περάσεις όλο το φάκελο mail2 στο pc σου και μετά στη κάρτα του Ν95. Ο φάκελος mail2 βρίσκεται μέσα στο φάκελο Private> 1000484b>...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρωτάς εδώ: [ΕΠΙΣΗΜΟ] Nokia N73:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Aπο εχθες βραδυ ειμαι κατοχος Ν95.

 

Ηδη εχω τελειωσει με ρυθμισεις και μεταφορες αρχειω. Αυριο θα περασω και τα προγραμματα που θελω.

 

Τι θα κανω ομως με τα sms μου? Θελω να τα μεταφερω απο το Ν80 στο Ν95 (αποθηκευμενα στην καρτα μνημης).

 

tha ithela an mporis na mou pis gia to n95 kapia pragmata opos poiotita kataskeyis anthektikotita othonis kai ta loipa euxaristo:):):):):):)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Aisopos ευχαριστούμε πολύ που κάθησες και συγκέντρωσες όλες αυτές τις εφαρμογές και μπήκες στον κόπο να μας τις στείλεις.

Δεν κατάφερα όμως να κατεβασω το Applications-N95.zip. Όσες φορές και αν προσπάθησα (και με διαφορετικούς browsers) το download διακόπτεται λίγο πριν φτάσει στο 100%.

Θα τις έψαχνα μία μία στο xxxxxxxxxxxxx, αλλά έχεις κάποιες ελληνικές που θα μου πάρει πολύ χρόνο να τις βρω όπως το slovoed.

Ευχαριστώ.

 

file ti router exeis??sagem wg1500? h 1540?

Link to comment
Share on other sites

tha ithela an mporis na mou pis gia to n95 kapia pragmata opos poiotita kataskeyis anthektikotita othonis kai ta loipa euxaristo:):):):):):)

 

Eιναι το 2ο N95 που δουλευω μιας και το εχει και ενας φιλος μου. Χωρις να εχω και εκεινο εδω (το ειχε παρει τον Ιουνιο απο τους πρωτους), φαινονται τα ιδια. Η ποιοτητα γενικως ειναι καλη. Το μονο που κολλαω ειναι ο μηχανισμος του slide που ειναι με ελατηριο και γενικως προτιμω να το αποφευγω αυτο. Επισης πεζοντας την οθονη κατω δεξια (εκει που ειναι τα πληκτρα) δειχνει οτι υπαρχει ενα μικρο κενο. Το εχετε παρατηρησει και αλλοι αυτο? Η οθονη so far so good. Απο pixels και απο χρωματα, φωρινοτητα κλπ ειναι οκ.

 

Πρώτα από όλα θα βάλεις ως χρησιμοποιούμενη μνήμη μηνυμάτων στο Ν95 τη κάρτα μήνης. Τώρα μέσω ενός card reader θα περάσεις όλο το φάκελο mail2 στο pc σου και μετά στη κάρτα του Ν95. Ο φάκελος mail2 βρίσκεται μέσα στο φάκελο Private> 1000484b>...

 

Ευχαριστω. Θα δοκιμασω. :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τις ρυθμισεις e-mail για το Ν95 vodafone που μορω να τις βρω για να δημιουργησω γρταμματοκιβωτιο και να παιρνω τα e mail μεσω κινητου?:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πάτα Sign in. Εν συνεχεία, θα χρειαστεί να εισαγάγεις κάποιον λογαριασμό msn. Βάλε τον δικό σου και θα συνδεθείς.

Egw ekana akrivws auto,evala username kai password alla molis pataw sign in perimenw ligo kai telika mou leei oti den mporw na sundethw logo eite eleipsis simatos eite lanthasmenwn ruthmisewn tou accespoint gia to gprs.Tpt apo ta duo omws den isxuei.Kai sima exw kai sto web mpainw kanonika alla o msn de leei na sundethei.Gt???

[sIGPIC][/sIGPIC]

Electronic Computing Systems

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πάτα Sign in. Εν συνεχεία, θα χρειαστεί να εισαγάγεις κάποιον λογαριασμό msn. Βάλε τον δικό σου και θα συνδεθείς.

Ευχαριστώ πολύ:)Νόμιζα πως λειτουργει απαραιτητα με την δημιουργια νεου λογαριασμού.:p Συνδέθηκα κανονικα και εκανε load ολες τις επαφες μου.Οντως το προγραμμα ειναι εξαιρετικο,λειτουργικο και με ωραιο περιβάλλον.

 

 

Αδικα κατηγορειτε μερικοι το ν95 για την ram.Μια χαρα τα πάει.

Συγκεκριμένα σήμερα:

Ήμουν συνδεμένος στο wifi και ταυτοχρονα στο truephone,επαιζε μουσικη δυνατα στα ηχεία,ειχα ανοιξει σελίδες του Myphone στο opera,ημουν στο msn και ταυτοχρονα εκανα λήψη ενος Mp3 απο μια επαφη στο msn.Έπίσης ειχα ανοιχτο και το Mobilex.

Ειμαι υπερ ευχαριστημένος:)

 

Θα το παω και στα κεντρικα στη nokia,να καθαρισουν το φακο της κάμερας(κατι πρεπει να εχει μπει μεσα γιατι μου βγαζει κατι μικρες κουκιδες)και θα απαιτήσω να διορθώσουν το slide.(εστω και το ελαχιστο που εχω)

Ξέρω οτι μπορουν να το κανουν.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται να τα εκανες ολα αυτα μαζι! Εμενα με μερικες σελιδες στο myphone και μονο γονατιζει.

Ετυχε ισως η σελιδα να εχει λιγα γραφικα. Δεν εξηγηται αλλιως...

 

btw για msn χρησιμοποιεις μια εφαρμογη που λεγεται windows live messenger σωστα? Που εχει παρομοιο περιβαλλον με αυτο του υπολογιστη? Δεν το ηξερα οτι δεχεται και αρχεια... Μπορεις να στειλεις κιολας? Ποια εκδοση εχεις? Εγω εχω την 1.0.6141

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται να τα εκανες ολα αυτα μαζι! Εμενα με μερικες σελιδες στο myphone και μονο γονατιζει.

Ετυχε ισως η σελιδα να εχει λιγα γραφικα. Δεν εξηγηται αλλιως...

 

btw για msn χρησιμοποιεις μια εφαρμογη που λεγεται windows live messenger σωστα? Που εχει παρομοιο περιβαλλον με αυτο του υπολογιστη? Δεν το ηξερα οτι δεχεται και αρχεια... Μπορεις να στειλεις κιολας? Ποια εκδοση εχεις? Εγω εχω την 1.0.6141

Η τελευταία έκδοση είναι η 1.0.6141.

Κάτι που παρατήρησα είναι πως αν ο συνομιλητής είναι σε pc και στείλει μια δόνηση τότε δονείται το κινητό.:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δε το ηξερα αυτο παντως δεν εχει επιλογη να στελνεις εσυ δονηση,πως γινεται να σου στελνουν και εσυ να μην μπορεις να στελνεις ειναι ενα ερωτημα
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...