Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλλη μια ερωτηση ρε παιδια!Μηπως ξερει κανεις πως μπορω να χρησημοποιησω το n95 σαν webcam?δηλ. να το συνδεσω με τον υπολογιστη και να μιλαω με φιλω στο msn!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πριν δύο μέρες μου χάλασε η οθόνη του N95 μου. Όταν το ανοίγω η οθόνη φωτίζεται ελαφριά, δηλαδή το μαύρο της οθόνης είναι λίγο φωτιζόμενο. Έπειτα ακούω τον ήχο καλοσορίσματος αλλά δεν βλέπω τίποτα στην οθόνη, ούτε το μενού πλοήγησης τίποτα!.:(

 

Το πήγα σε Nokia Club και μου είπαν ότι επειδή είναι παραεισαγωγη δεν καλύπτεται από την εγγύηση και ότι θα πρέπει να το πάω εκαί από όπου το πήρα. Το είχα πάρει με αναβάθμηση απο την WIND και ρωτώ τώρα.. μα είναι δυνατόν η WIND να μου έχει δώσει κινητό παραεισαγωγής; :mad: Θα πρέπει να αναφέωρω ότι:

 

1.) Το πληκτρολόγιο δεν είναι ελληνικό αλλα το λογισιμκό ήταν ελληνικο.

2.) Το product code ήταν 0537611 (Nigeria) το οποίο χρειάστηκε να το αλλάξω σε 0534854 για να μπορέσω να κάνω αναβάθμιση λογισμικού.

 

Θα έχω τώρα πρόβλημα αν το πάω στην WIND επειδή έχω αλλάξει μόνος μου to product code; Θα το δεχθούν για επισκεύή και μετά όταν το επεξεργαστούν θα το απορρίψουν διότι έχει αλλαχτεί το product code;

 

Έχει κανείς πείρα πόσον καιρό θα μείνω χωρίς κινητό; Πριν πάω στο Nokia Club ένα κατάστημα WIND μου είπε να προετοιμαστώ τουλάχιστον να περιμένω 3 μήνες μέχρι να το έχω ξανά στα χέρια μου.:cry:

 

Φιλικά

 

Γιώργος

 

Κατα αρχάς καλύπτεται πάντα απο την εγγύηση που έτσι και αλλιώς δίνει η εταιρία που το αγόρασες... σχετικά με το θέμα του product code θα κανω μια απλή ερώτηση... Οταν το πήρες το λογισμικό που είχε μέσα είχε υποστήριξη ελληνικών (φυσικά ναί) οταν ομως εκανες αναβάθμιση τότε θυμήθηκε οτι κακώς γνώριζε ελληνικά απλα καποιος που τα αγορασε απλα άλλαξε το product code για να βάλει ελληνικο λογισμικό και στην συνέχεια απλα το ξαναγύρισε στο μητρικό.... Συνεπώς όπως το αλλαξαμε για να βαλουμε το ελληνικο λογισμικο εμεις μετεπειτα απλα πριν το δωσουμε για σοβαρό πρόβλημα που θα περάσει απο έλεγχο θα του ξαναλαξουμε το product code στο μητρικο αλλωστε δεν βλέπω τι το κακο μπορει να προξενήσει κατι τετοιο στο τηλεφωνο αφου δεν αλλαζουμε IMEI ούτε τροποποιούμε μέρος του λογισμικού. Αλλα μια ερώτηση στην Wind ισως να ξεκαθαρίσει τα πραγματα. Απο την άλλη μεριά όμως δεν νομίζω οτι η WIND θα ήθελε να μπλέξει ακομα περισσότερο οταν κάποιοι θα γυρίσουν τα τηλέφωνα πίσω λέγοντας οτι το τηλέφωνό τους δεν παίζει πια ελληνικά.

N95
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση θα ήθελα να κάνω σχετικα με το ΑGPS επειδη δεν το βλέπω να λειτουργει τελικα στην WIND.... απο τοι εχω καταλάβει θα πρέπει να μπώ στις ρυθμίσεις και στις μεθόδους εντοπισμού να έχω θέσει το Υποβοθούμενο GPS όμως θα πρέπει να βάλω και server (διακομιστής-αθανατα ελληνοποιηνμένα λειτουργικά) όπου θα πρέπει να βάλω και κάποια διευθυνση εχουμε πληροφορίες σχετικά με αυτό?
N95
Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτηση ρε παιδια!Μηπως ξερει κανεις πως μπορω να χρησημοποιησω το n95 σαν webcam?δηλ. να το συνδεσω με τον υπολογιστη και να μιλαω με φιλω στο msn!

 

Υπάρχει το προγραμματάκι Mobiola.USB.webcamera (κάπως έτσι) για αυτή τη δουλειά,αλλα αφού δεν μπορούμε να κάνουμε sign, το ξεχνάς για λίγο καιρό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Nokia N95 vs SE K850i Camera Test(και ειναι απο το ΣΕκρατουμενο MR)

http://www.mobile-review.com/review/sonyericsson-k850-cam-en.shtml

 

To K θα βγει 8-9 μηνες αργοτερα και ειναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ!!!!!!:lol:

Και μετα σου λενε οι Σονοπληκτοι οτι τα ΣΕ βγαζουν τις καλυτερες φωτος...:lol: στανταρ!!!

Δειτε τις φωτος και ΠΡΟΣΕΞΤΕ τις λεπτομερειες στις φωτος του Ν95 λογω ΠΟΛΥ καλυτερου φακου!;)

(απο μεταφραση λεει οτι μην περιμενετε να αλλαξει τπτ στην ποιοτητα των φωτον μεχρι η συσκευη να βγει στην αγορα - για το Κ)

 

Αντε να βγαλει το Ν82 να παμε και σε νεα επιπεδα!

Παρεπιπτοντως το Ν95 8Gb μαλλον ειναι αληθεια αφου καποια σαιτ το βαλανε για πουλημα!!!!!!(http://www.popularelect.com/product_info.php?cPath=21_22&products_id=648&tab=2)

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Casing the Nokia N95

http://www.allaboutsymbian.com/reviews/item/Casing_the_Nokia_N95.php

 

Και η καπως αργοπορημενη ανακοινωση της νοκια για το a-gps ..

http://www.nokia.com/A4136001?newsid=1140680

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτηση ρε παιδια!Μηπως ξερει κανεις πως μπορω να χρησημοποιησω το n95 σαν webcam?δηλ. να το συνδεσω με τον υπολογιστη και να μιλαω με φιλω στο msn!

 

http://www.webyantra.net/2007/03/18/wwigoditch-the-webcam-use-your-cellphone-instead/

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση θα ήθελα να κάνω σχετικα με το ΑGPS επειδη δεν το βλέπω να λειτουργει τελικα στην WIND.... απο τοι εχω καταλάβει θα πρέπει να μπώ στις ρυθμίσεις και στις μεθόδους εντοπισμού να έχω θέσει το Υποβοθούμενο GPS όμως θα πρέπει να βάλω και server (διακομιστής-αθανατα ελληνοποιηνμένα λειτουργικά) όπου θα πρέπει να βάλω και κάποια διευθυνση εχουμε πληροφορίες σχετικά με αυτό?

 

Απο τα σημεία προσβασης που εχει φιαξει απο την sim δοκίμασε TIM GPRS. Θα το βαλεις και στις ρυθμισεις δικτυου της εφαρμογης.To εβαλα χθές σε ενα φίλο και δουλεψε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπηκα στο europe.nokia.com/softwareupdate για να κανω αναβαθμηση του κινητου μου,οταν τελειωσε η ενημερωση το κινητο εκανε επανεκινηση απο μονο του,οταν ανοιξε παλι το κινητο χαθηκαν τα ελληνικα απο το μενου,πως μπορω να ξαναβαλω ελληνικα?

ps3forums.gr

 

οτι θελετε να μαθετε για την αγαπημενη μας κονσολα... η μοναδικη κοινοτητα του ps3 στην ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπηκα στο europe.nokia.com/softwareupdate για να κανω αναβαθμηση του κινητου μου,οταν τελειωσε η ενημερωση το κινητο εκανε επανεκινηση απο μονο του,οταν ανοιξε παλι το κινητο χαθηκαν τα ελληνικα απο το μενου,πως μπορω να ξαναβαλω ελληνικα?

 

δες εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=167712

post #3:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπηκα στο europe.nokia.com/softwareupdate για να κανω αναβαθμηση του κινητου μου,οταν τελειωσε η ενημερωση το κινητο εκανε επανεκινηση απο μονο του,οταν ανοιξε παλι το κινητο χαθηκαν τα ελληνικα απο το μενου,πως μπορω να ξαναβαλω ελληνικα?

 

Απλα το product code της συσκευή σου δεν είναι για ελλάδα αλλα μικρό το κακο

διορθώνετε ευκολα σχετκά http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=167712&page=1

N95
Link to comment
Share on other sites

αυτο το γραφω επειδη καποια παιδια :p απο εδω ειχαν προβλημα με τη χαμηλη ενταση του ραδιοφωνου στο μεγαφωνο!

διαβαστε κ ' τσεκαρετε το !

Τα ακουστικα χωριζονται σε 2 μερη με ενωση υποδοχης οκ?

Βαζοντας ολο το συστημα των ακουστικων και ενεργοποιουμε το μεγαφωνο, η ενταση στο μεγαφωνο αν και δειχνει μεγιστη στην οθονη του ν95 -στο αυτι ειναι πολυ χαμηλη !

Τωρα αφαιρουμε απο τα ακουστικα το δευτερο μερος που εχει το ασημενιο πλαστικο με τα πληκτρα και ενωνουμε μονο τα ακουστικα "διχως αυτο" ΣΚΕΤΑ κ' ως δια μαγειας..................:D ενεργοποιουμε το μεγαφωνο κ' η ενταση αυξανεται στο κατακορυφο σαν να παιζει mp3 !

Δοκιμαστε το και περιμενω nea sας !!!

Ειπαμε .... ενας για ολους κ ολοι για εναν!!!

:offtopic: Ξανα ευχαριστω στα παιδια που με βοηθησαν να ξεμπλεξω με το GPS ..... ξερουν αυτοι:wink: !!!!

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικη η εκδοση 12!!Το gps μαζι με το smar2go(το καινουριο) βρισκει παρα μα παρα πολυ γρήγορα 3 δορυφορους και μετα 5!

Η νοκια διορθωσε το προβλημα με το gps,δλδ που αργουσε πολύ.

Επισης εχει βελτιωθει λίγο η μπαταρια,η εξοικονομηση ενεργειας λειτουργει πολύ καλά,αμέσως σβήνει η οθονη και μπαινει το screensaver.

 

 

Τελικα με το slide τι παιζει ρε παιδια?

Πάλι καλα το δικο μου ειναι Normal,Ουτε πολυ χαλαρο ουτε σκληρό.

Δλδ του ξαδερφου μου το ν95 ηταν πολυ πιο σφιχτό απο το δικο μου.

Τώρα ομως εχει γινει αθλιο...εχει γρατζουνιθει παρα πολύ εκει που ανοιγει το slide(πανω απο τα πληκτρα 123) και επισης οταν το ανοιγεις ειναι σαν να σερνεται το ενα πλαστικο πανω στο αλλο,χαλια....

 

Αυτοι που εχουν τζογο πολυ και τριζει,εχει κανει κανεις το κολπο που δινουν στο ιντερνετ?που ανοιγουν το slide Και και κανουν?απο οτι διαβαζα λενε οτι το slide γινεται αψογο,υποδειγματικό.

Για να λέμε την αληθεια,δεν το λες αθλιο το slide του ν95 αλλα ουτε και μετριο.Καλο θα το χαρακτήριζα αλλα σιγουρα οχι κορυφαιο.

Πλεον και οι καλυτερες εταιρειες δεν εχουν καλο μηχανισμο,πχ samsung,τα d900,u600 δεν εχουν καλο slide,Καμια σχέση με d600 kai d500.

Για Lg shine λενε οτι εχει καλό..

Link to comment
Share on other sites

 

Από ότι βλέπω έχουν μόνο επώνυμες θήκες.

Τη δικιά μου από σιλικόνη που εφαρμόζει σε όλο το κινητό δεν την έχουν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδια το παλιο μου κινητο ειναι ενα n70,τωρα θελω να περασω απο το παλιο στο καινουριο(Ν95) τις επαφες μου πως μπορω να το κανω?Πηγα στο μενου του Ν70 και διαλεξα μεταφορα ,εκανα ολες τις διαδικασιες που πρεπει και διχνει οτι τα στελνει με bluetooth στο Ν95,τοτε ερχεται ενα μηνυμα στο Ν95 το ανοιγω και μου γραφει οτι η εγκατασταση του datamover.sis δεν υποστηριζεται,τι πρεπει να κανω ?στο παλιο κινητο εχω καπου στις 120 επαφες.

ps3forums.gr

 

οτι θελετε να μαθετε για την αγαπημενη μας κονσολα... η μοναδικη κοινοτητα του ps3 στην ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με το Contact Transfer
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια το παλιο μου κινητο ειναι ενα n70,τωρα θελω να περασω απο το παλιο στο καινουριο(Ν95) τις επαφες μου πως μπορω να το κανω?Πηγα στο μενου του Ν70 και διαλεξα μεταφορα ,εκανα ολες τις διαδικασιες που πρεπει και διχνει οτι τα στελνει με bluetooth στο Ν95,τοτε ερχεται ενα μηνυμα στο Ν95 το ανοιγω και μου γραφει οτι η εγκατασταση του datamover.sis δεν υποστηριζεται,τι πρεπει να κανω ?στο παλιο κινητο εχω καπου στις 120 επαφες.

 

Κανετο από το μενού του Ν95. Εγω μετέφερα με αυτόν τον τρόπο όλες τις επαφες μου από το 6600. Πρώτα το Ν95 εστειλε στο 6600 μια εφαρμογή , και στη συνέχεια έκανα τη μεταφορά των επαφών

Link to comment
Share on other sites

Changes/improvements made from MCU SW 11.0.026 to 12.0.013:

 

New features

 

* A-GPS

* HSDPA indicator

 

General improvements/changes

 

*Property watcher added to the screen saver

* Improvements to WLAN sniffer

* WLAN stability improvements

* Screen saver timeout default value stays correct after MMC backup

* Stability improvements to memory card formatting

* Image editor stability improvements

* Lifeblog input improvements

* Colors of Java Midlet icons no longer scaled down

* Localization corrections

* Voice mail number now correctly read from SIM card

* Download Manager stability improvements

* Improvements to animations in Midlets

* Multimedia menu stability improvements

* BT stability improvements

* Correction to WLAN interoperability problem with Netgear router

* Correction for High Capacity memory cards

* Correction to backlight blinking

* Barcode reader no longer prevents deep sleep

* Improvements to USB plugin handling

* Better Out of Memory handling

* Performance improvements

* Improvements to RCPI based roaming(WLAN)

* Improvements to cached PMKSA authentication with WPA2-PSK(WLAN)

* Correction to secondary SSID handling(WLAN)

* Improvements to registration in offline mode(WLAN)

* Stability improvements to Quick Office

* Correction to WLAN setup wizard

* Multimedia Menu shown correctly also when Chinese image as a background image

* Calendar stability improvements

 

Browser

 

* Stability improvements to text box input in browser

* HSDPA throughput improvements

* Improvements to file upload

* General stability improvements to Browser

* Animated images shown correctly in Web pages

 

Media Player

 

* Stability improvements for incoming call handling during music playback

* Volume and time bar positions adjusted

* Music store closed properly after use

* Memory handling improvements in Music Player

* Audio Handling improvements

* Improvements to Find in music player

* Improvements to reconnection to live stream

* APN query shown correctly in Music Shop

 

Gallery

 

* JPEG scaling no longer corrupts exif info

* Image print stability improvements

* Stability improvements in Gallery

* Performance improvements to slide show

* Improvements to UPnP picture copy from Media Server

* UPnP stability improvements

* Improvements to image rendering

* Correct LSK shown after a call

* Zoom&Pan hidden when TV-out is connected

* RSK & LSK shown correctly after editing play list

* Correction to image rendering after screen saver is activated

* Music selection dialog shown also in landscape mode in slideshow settings

* Messaging

* Stability improvements in messaging application

* Improvements to email handling

* Improvements to email sync

* Correction to MMS sending during VT call

 

VOIP

 

* Improvements to SIP settings

* Callback request call is made secured like the first call

* Corrections to VoIP emergency call handling

 

Camera

 

* Changing camera scene mode no longer changes Sharpness value

* Phone goes now correctly to deep sleep after taking images

 

Telephony

 

* CPHS corrections

* Call forward icon now shown correctly also after reboot

* MT video call shown correctly on UI

 

Navigation

 

* Lots of maps improvements

* Position Method now selected correctly

* WLAN APN removed from AGPS positioning server settings

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Changes/improvements made from MCU SW 11.0.026 to 12.0.013:

 

Thanks dmarccos & d2000217 (για το pm) :)

 

Πολλες αλλαγες (οχι ευκολα ορατες) εχει τελικα η 12.0.013 .

Προστεθηκε στην 1η σελιδα για να μην το ψαχνουμε

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1844741#post1844741

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

θηκη σε κανενα ελληνικο κατατστημα κινητης vodafone wind η cosmote στην ελλαδα εχετε βρει?

 

που μπορω να αγορασω το μπροστινο αυθεντικο καλυμμα του ν95?εχει κανει ενα σημαδι και θελω να το ξεφορτωθω!ελπιζω να υπαρχιε πλαστικο μπροστα απο την οθόνη κατω ε?

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

παιδια στην ενεργοποίηση της μπροστινής κάμερας μου βγάζει ένα πράσινο σημαδάκι περίπου στο κέντρο

όταν βγάζω φωτογραφία όμως εξαφανίζεται

Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει

Link to comment
Share on other sites

Η μπροστινη καμερα σε ολα τα κινιτα βγαζει φοτος που να ειναι flipped? Εννοω να βγαζει κ=διαφρετικηφοτο απο εκεινη που δειχνει!
http://www.telecyprus.com/images/stories/telecyprus_logo_small_news.jpg
Link to comment
Share on other sites

Thanks dmarccos & d2000217 (για το pm) :)

 

Πολλες αλλαγες (οχι ευκολα ορατες) εχει τελικα η 12.0.013 .

Προστεθηκε στην 1η σελιδα για να μην το ψαχνουμε

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1844741#post1844741

 

sorry ρε παιδια εχω γιατι δεν τις εχω δει??επισης εχετε παρατηρησει καποιο προβλημμα με τα ακουστικα??γιατι σε 2 Ν95 καπου καπου κοβεται ο ηχος απο το ενα ακουστικο

 

αυτο το γραφω επειδη καποια παιδια :p απο εδω ειχαν προβλημα με τη χαμηλη ενταση του ραδιοφωνου στο μεγαφωνο!

διαβαστε κ ' τσεκαρετε το !

Τα ακουστικα χωριζονται σε 2 μερη με ενωση υποδοχης οκ?

Βαζοντας ολο το συστημα των ακουστικων και ενεργοποιουμε το μεγαφωνο, η ενταση στο μεγαφωνο αν και δειχνει μεγιστη στην οθονη του ν95 -στο αυτι ειναι πολυ χαμηλη !

Τωρα αφαιρουμε απο τα ακουστικα το δευτερο μερος που εχει το ασημενιο πλαστικο με τα πληκτρα και ενωνουμε μονο τα ακουστικα "διχως αυτο" ΣΚΕΤΑ κ' ως δια μαγειας..................:D ενεργοποιουμε το μεγαφωνο κ' η ενταση αυξανεται στο κατακορυφο σαν να παιζει mp3 !

Δοκιμαστε το και περιμενω nea sας !!!

Ειπαμε .... ενας για ολους κ ολοι για εναν!!!

:offtopic: Ξανα ευχαριστω στα παιδια που με βοηθησαν να ξεμπλεξω με το GPS ..... ξερουν αυτοι:wink: !!!!

φιλε εγραψες:X

Link to comment
Share on other sites

Επειδή απέκτησα καινούργια μπαταρία και θέλω να σιγουρευτώ, στις 3 πρώτες φορτίσεις που λένε πως πρέπει να το αφήσω να αποφορτιστεί τελείως και μετά να το φορτίσω, πρέπει να το αφήσω μέχρι να σβήσει ή μέχρι να μου πει "μπαταρία άδεια φορτίστε τη"; Γιατί μου έχουν πει πως δεν πρέπει να αφήνεις την μπαταρία να αποφορτίζεται τελείως μέχρι να σβήσει γιατί μειώνεις την διάρκεια ζωής της ή κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...