Jump to content

Ρυθμίσεις e-mail


Panos_theo_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κάλεσα το τμήμα εξυπηρετήσης πελατών προκειμένου να μου αποστείλουν τις ρυθμίσεις. Μου ανέφεραν πως πρέπει να τις προμηθευτώ από τον provider μου. Σημειώνω πως εχω δύο μέιλ ENA hotmail KAI ENA gmail KAI TO sonyericsson w800i.Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς για να παίρνεις τα email σου, θα πρέπει να έχεις μια συσκευή που να υποστηρίζει POP3 ή IMAP πρωτόκολλο, καθώς και ένα mail provider που να σου δίνει λογαριασμό με τα παραπάνω (το Gmail έχει). Από το δίκτυό σου χρειάζεσαι μόνο τις ρυθμίσει για το Internet.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αν θέλεις το gmail έχει ένα πρόγραμμα σε java στη διεύθυνση http://gmail.com/app το οποίο είναι πολύ καλό κ μπορείς να κατεβάζεις με αυτό τα μηνύματα σ στο κινητό, να δημιουργείς καινούργια κ να ψάχνεις τα υπάρχοντα! Γενικά είναι πολύ καλό κ εύχρηστο... Οι ρυθμίσεις είναι ενσωματωμένες μέσα του... Αν έχεις ενεργοποιήσει κ το tim plus non stop είναι τέλειο!
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Μπηκα στην σελιδα που αναφερεις μεσω wap απο το κινητο μου και κατεβασα δωρεαν την εφαρμογη gmail.Ειναι πολυ καλη οσοι ενδιαφερονται μπορουν να τη κατεβασουν http://gmail.com/app
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας !

 

Χρησιμοποιώ το GPRS της ΤΙΜ για να μπαίνω στο internet, να παίρνω και να στέλνω κατά καιρούς email (λογαριασμός στη vivodi). Πρόσφατα ανακάλυψα ένα μεγάλο πρόβλημα. Ενώ παλιά έστελνα email κανονικά με outgoing mail server τον mail.b-online.gr, τώρα αυτός ο server φαίνεται να μην ανταποκρίνεται. Σε επαφές με την ΤΙΜ χωρίς να βγάζω ακριβώς νόημα, μάλλον κατάλαβα ότι ο server αυτός έχει καταργηθεί και μου πρότειναν να βάλω το server της vivodi. Όμως, η vivodi (όπως και όλοι οι providers) απ'ότι ξέρω δεν επιτρέπουν να στείλεις email από τους server τους εάν δεν έχει συνδεθεί με δικό τους IP. Συνεπώς, τέρμα, δεν μπορώ να στέλνω email πλέον από το κινητό μου με GPRS ?

 

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σε κάτι ? Δεν έχω καταλάβει κάτι καλά ?:cry:

 

Ευχαριστώ πολύ,

 

Νικ

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα κ απο μενα.

θα'θελα μια βοηθεια,αν ξερει καποιοs τιs ρυθμισειs για το k-700i,του Gmail

thanks

Ti ennoeis???

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

εννοω τιs ρυθμισειs στο μενου του κινητου μου π.χ διακομιστη εισερχ αλληλογρ.-διακομ.εξερχομ,θυρεs κ.λ.π.

Σαν μενου υπαρχουν στο κ700,αλλα τι ακριβωs θα συμπλησωσω για το g.mail

Link to comment
Share on other sites

Mpes sto http://gmail.com/app (apo to kinhto s) kai katebase thn efarmogh poy dinei... Emena me boleyei para poly! Mporw na dw ta mnm m aneta kai xwris na mplekomai me rythmiseis, grafeis mono to id s kai to ton kwdiko s....

 

h

 

Incoming Mail (POP3) Server - requires SSL: pop.gmail.com

Use SSL: Yes

Port: 995

Outgoing Mail (SMTP) Server - requires TLS: smtp.gmail.com (use authentication)

Use Authentication: Yes

Use STARTTLS: Yes (some clients call this SSL)

Port: 465 or 587

Account Name: your Gmail username (including @gmail.com)

Email Address: your full Gmail email address (username@gmail.com)

Password: your Gmail password

 

Kai prepei na energopoihseis thn pop leitourgia mesa apo tis rythmiseis toy gmail kai mhn ksexaseis na pathseis apothikeush....

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ρε παιδιά σας παρακαλώ για την βοήθεια σας...

έχω δύο ερωτήσεις: 1)το gmail app έχει την δυνατότητα να στείλεις attachments?

2) προσπάθησα να κάνω τις ρυθμίσεις για να λειτουργήσει το e-mail μέσω της εφαρμογής του κινητού μου (gmail-nokia 6288-wind) αλλά δεν κατάφερα τίποτα... το μήνυμα που μου βγάζει είναι "o έλεγχος ταυτότητας απέτυχε" και στις λεπτομέρειες "535 5.7.1 Credentials rejected"

:(τι κάνω λάθος????

 

 

 

 

υ.γ. εννοείται ότι τον κωδικό τον βάζω σωστά ε...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά δεν γίνεται πλέον αν λάβεις email με την WIND;

Γιατί παλιά είχα ρυθμίσει ένα Ε61 και μπορούσα, ενώ τώρα παλεύω να στείλω mail με το P1 αλλά τίποτα, συνέχεια λαμβάνω μήνυμα για λάθος ρυθμίσεις διακομιστή

Link to comment
Share on other sites

kalhmera se olous! exw to programma wind max pou anaferei aperioristh plohghsh sto tim plus! exw valei thn efagmogh g mail! kserete an xrewnomai h oxi? euxaristw!

Εάν για την πρόσβαση των εφαρμογών java στο δίκτυο έχεις ορίσει το προφίλ wind plus (αυτό με το apn: gwap.b-online.gr) και όχι το προφίλ wind internet (αυτό με το apn: gint.b-online.gr) τότε δεν θα έχεις καμία χρέωση.

Όμως για να μην έχεις και την παραμικρή αμφιβολία μπορείς να σβήσεις εντελώς το προφίλ wind internet από το κινητό σου ή έστω να βάλεις ένα εσφαλμένο apn σε αυτό π.χ. ggint...

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Εάν για την πρόσβαση των εφαρμογών java στο δίκτυο έχεις ορίσει το προφίλ wind plus (αυτό με το apn: gwap.b-online.gr) και όχι το προφίλ wind internet (αυτό με το apn: gint.b-online.gr) τότε δεν θα έχεις καμία χρέωση.

Όμως για να μην έχεις και την παραμικρή αμφιβολία μπορείς να σβήσεις εντελώς το προφίλ wind internet από το κινητό σου ή έστω να βάλεις ένα εσφαλμένο apn σε αυτό π.χ. ggint...

 

ontws eixa prosvash apo to gint.b-online.gr.to allaksa ,alla psaxnw pws na svhsw entelws to allo profil! mhpws xerei kaneis giati sto kinhto m exw akoma to logotupo TIM k oxi WIND?

To apn gint.b-online.gr den to vriskw pou8ena sto kinhto m para mono sto shmeio prosvashs to opoio kai allaksa.( to kinhto m einai to nokia n70).euxaristw!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια καλημερα.

Μια βοήθεια θα ηθελα.

Εχω ενα κ800ί κα του εχω κανει τιs ρυθμισειs email του mail.gr.

Ξερετε διακομιστεs εισερχομενηs κ.λ.π...

Το προβλημα που εχω ειναι οτι λαμβανω μαιλ απο αλλοus,αλλα δε μπορω να στειλω π.χ σε yahoo,hotmail,gmail κ.λ.π. Μπορω να στειλω μονο σε εμαιλ του mail.gr!

Τι παιζεται βρε παιδια?

Βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
όχι gmail, αλλά το έλυσα το πρόβλημα... ήθελε απενεργοποίηση η "ασφαλής σύνδεση"

 

Που ειναι αυτο;;; Βασικα προσπαθω να μπω απτο application της Gmail και δεν με βαζει, εκανα τις ρυθμισεις ολα οκ, κοιταξα και στα Google help groups.

Μου βγαζει το εξης "This program requires a data connection.

Please contact your carrier, or visit the Google mail for mobile FAQ

on your computer for more info. "

 

Επισης βασικα μπηκα γιατι θελω να μαθω εαν μπορω να ρυΘμισω τη Wind η τη συσκευη(?) για να στειλω email απο το κινητο (οπως στελνουμε MMS/SMS)

:O

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι αυτο;;; Βασικα προσπαθω να μπω απτο application της Gmail και δεν με βαζει, εκανα τις ρυθμισεις ολα οκ, κοιταξα και στα Google help groups.

Μου βγαζει το εξης "This program requires a data connection.

Please contact your carrier, or visit the Google mail for mobile FAQ

on your computer for more info. "

 

Επισης βασικα μπηκα γιατι θελω να μαθω εαν μπορω να ρυΘμισω τη Wind η τη συσκευη(?) για να στειλω email απο το κινητο (οπως στελνουμε MMS/SMS)

:O

Με το W800 και τη συγκεκριμένη εφαρμογή κι εγώ αντιμετώπισα το ίδιο θέμα χωρίς κάποιο προφανή λόγο. Στο K810 που έχω τώρα, λειτουργεί μια χαρά...

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

πφφφ δεν ..... ? θα περιμένω το κ660 :happy:

Δοκίμασε να μπεις από το http://mobile.google.com/ είναι διαμορφωμένο ειδικά για τους browser των κινητών και δεν προσφέρει πολλές πολλές δυνατότητες, αλλά είναι ταχύτατο και για την ανάγνωση ενός email αρκεί.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...