Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΘΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΦΑΞ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΔΕΙ ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΒΑΝΕ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΣΕ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΚΟΨΟΥΝ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΙΜΗΝΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
Link to comment
Share on other sites

'Ενας φίλος είχε ενδώσει στην επιμονή ενός πωλητή και γράφτηκε σ ενα πρόγραμμα της Τελλάς για φτηνότερες κλήσεις.Τώρα θέλει να διακόψει.Αν σταλεί το φαξ όπως λέει θα γίνει η διακοπή άμεσα ή έχει ακουστεί ότι κάνουν μαμουνιές για να μη χαθεί ο συνδρομητής?

 

Μπορει να ειναι τυχερος και να ξεμπερδεψει ευκολα. Αν αντιμετωπισει καποιο προβλημα παντως μπορει ανετα να απειλησει για κατεγγελια στην ΕΕΤΤ και αν δεν συμμορφωθουν, να την κανει κιολας.

 

Αν ριξει και καμια ατακα για το προστιμο που φαγανε απο την EETT, δεν νομιζω να υπαρξει ιδιαιτερο προβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει προεπιλογή φορέα πρέπει να τηλεφωνήσει και στο 134 για κατάργηση της προεπιλογής...η οποία όμως δεν καταργείται αν δεν περάσει δίμηνο...
this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ ppc Loox 520-sjphone-usr9108-Voipbuster και μου δουλεύει γενικά καλά. Μερικές φορές (όταν το δίκτυο είναι φορτωμένο; ) η ομιλία κάνει διακοπές και δεν γίνεται κατανοητή αλλά σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.

Τί ρυθμίσεις έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι έναν load balancer για να "ενώσει" τις 2 γραμμές. Καλοί θεωρούνται της εταιρίας Radware (Linkproof).
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μπορεί κανείς να βοηθήσει???

Θέλω όλες τις ρυθμίσεις για το linksys pap2. Το έχω αγοράσει και θέλω να το ρυθμίσω για voipdiscount. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει????

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μπορεί κανείς να βοηθήσει???

Θέλω όλες τις ρυθμίσεις για το linksys pap2. Το έχω αγοράσει και θέλω να το ρυθμίσω για voipdiscount. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει????

Ευχαριστώ

 

Eπειδή δεν βλέπω να μπαίνει κανένας στον κόπο:

 

http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=7569

 

Mods Sorry που παραπέμπω σε άλλο forum αλλά... να βοηθήσουμε τον φίλο :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο μια αναζητηση που εκανα στο forum δεν καταλαβα αν μπορεις να κανεις προωθηση κλησης οταν εχεις εναλλακτικο παροχο. Εγω παντως που δοκιμασα μου βγαζει μηνυμα του ΟΤΕ οτι η υπηρεσια δεν καταχωρηθηκε.

Host

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα ρυθμισεις ===εχω αυτες που δινει η altec sto site της

βεβαια αυτεσ ειναι για επιτραπεζιο υπολογιστη αλλα παρομιες πρεπει να ειναι και για windows mobile

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να καλέσω από Ελλάδα τον παρακάτω αριθμό στη Γερμανία ξέρει κανείς;

 

Telefon 0180-5452001*

 

*(14 Cent je angefangene 60 Sekunden im Festnetz der Deutschen Telekom)

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να καλέσω από Ελλάδα τον παρακάτω αριθμό στη Γερμανία ξέρει κανείς;

 

Θα καλέσεις 00491805452001.

Μπορείς να δοκιμάσεις και μέσω access number για να χρεωθείς αστικό τηλεφώνημα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτροπή με προεπιλογή μπορεί να γίνει αν και πολλές φορές δημιουργούνται προβλήματα...:)
this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι έναν load balancer για να "ενώσει" τις 2 γραμμές. Καλοί θεωρούνται της εταιρίας Radware (Linkproof).

αυτό όντως είναι καλό !

To Linkproof διαχειρίζεται τις ΙΡ διευθύνσεις που αντιστοιχούν στο δίκτυο που μας

ενδιαφέρει από διαφορετικούς και ανεξάρτητους ISP. Εξασφαλίζει πως όλες οι συνδέσεις από

και μεταξύ των εξυπηρετητών ελέγχονται ως προς την εξισορρόπηση του φόρτου τόσο για

εσωτερική όσο και για εξωτερική κυκλοφορία. Οι αλγόριθμοι αυτοί ελέγχου εξασφαλίζουν

ταυτόχρονα ότι χρησιμοποιείται πάντα το βέλτιστο μονοπάτι επικοινωνίας τόσο για

εσωτερική όσο και για εξωτερική διακίνηση δεδομένων.

Για την εξωτερική κυκλοφορία χρησιμοποιείται ο αλγόριθμος SmartNat. H στατική του

μορφή χρησιμοποιείται για τον έλεγχο της εσωτερικής κυκλοφορίας μεταξύ δηλαδή των

εξυπηρετητών.

Από άποψη υλικού, το Linkproof είναι μια συσκευή με Ethernet ή FastEthernet πύλες και

τοποθετείται ουσιαστικά μεταξύ του firewall και των δρομολογητών που πετυχαίνουν την

σύνδεση στο διαδίκτυο. Τη στιγμή έναρξης της λειτουργίας του ο διαχειριστής έχει τη

δυνατότητα να προσδιορίσει βάρη δηλαδή προτεραιότητες σε κάθε σύνδεση ανάλογα με την

ταχύτητα και το κόστος της κάθε γραμμής.

Όταν κατανέμει την εξωτερική κυκλοφορία τότε θεωρείται σαν ο λογικός, ορισμένος

εξ’αρχής δρομολογητής. Δέχεται όλα τα προερχόμενα από έξω πακέτα, και καθορίζει το

βέλτιστο μονοπάτι. Τότε αλλάζει και την επικεφαλίδα του πακέτου λαμβάνοντας υπόψη την

εσωτερική κυκλοφορία και το προωθεί σε κάποιον από τους δρομολογητές που βρίσκονται

από πίσω. Επιπλέον διατηρεί πληροφορίες για την κατάσταση κάθε σύνδεσης. Αν η σύνδεση

δεν ανταποκρίνεται μετά από τις κλήσεις, τότε η κυκλοφορία διοχετεύεται με έξυπνο τρόπο

σε κάποια εναλλακτική σύνδεση που επιλέγεται δυναμικά.

 

Το Linkproof αποτελεί τη βάση στην αγορά όσο αφορά τον τομέα του (εξισορρόπηση φόρτου

μεταξύ firewall και διαδικτύου) και κοστίζει 9.375$ η έκδοση Ethernet και 15.625$ η έκδοση

FastEthernet.

Link to comment
Share on other sites

Όντως και εγώ τις ίδιες ρυθμίσεις που έχω για desktop voipbuster έχω περάσει και στο sjphone και μου δουλευει περιφημα. Δεν ξέω ίσως στο icall να θέλει εξτρα κατι...
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο καιρο εκανα συνδεση(ΔΙΟΔΟΣ φοιτιτικο) και διαπιστωνω διαφορα προβληματα(δεν συνδεετε, δεν βρισκει γραμμη κτλ κτλ κτλ...).Εχω ρωτησει κι αλλα ατομα και ειχαν παρομοια προβληματα. Αν εχετε κι εσεις τετοια προβληματα ελατε να τα συζητησουμε, και αν εχετε βρει λυσεις πειτε τις εδω.
Link to comment
Share on other sites

για περιοχες που δεν υπαρχει Adsl, και υπάρχουν πολλες σε όλη την Ελλάδα,

υπαρχει λύση. Δορυφορικό αμφίδρομο Internet. εγω βρήκα μία λύση με την

http://www.com-ip.gr τιμή απο 89ευρω το μήνα.

Μήπως ξερετε κάποιον αλλο πάροχο φθηνότερο;

 

(το φανταζοσαστε οτι περιοχές μεσα στην Αττικη -περιοχες στα Μεσόγεια- Μαραθώνας κλπ.- ΔΕΝ εχουν ακόμα Adsl και δεν προβλεπεται να εχουν σύντομα.)

 

ευχαριστώ

 

Δυστυχώς, είτε το πιστεύετε είτε όχι, ακόμα υπάρχουν περιοχές εντός Αττικής (βλ. Μεσόγεια) όπου μια περιοχή έχει μοιραζόμενη γραμμή! Την έχει πατήσει φίλος, ο οποίος όταν κάνει αίτηση για νέο τηλέφωνο του λένε πως δεν μπορεί ο ΟΤΕ να φέρει νέα γραμμή στην περιοχή γιατί είναι μεγάλο το κόστος!! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα ηθελα να γραψετε τις αποψεις σας για την αναγκη υπαρξης ενος πακετου συνδεσης dsl χωρις μονιμη χρεωση( ουτε για την γραμμη ουτε για τον παροχο) αλλα με χρεωση ειτε με καρτα ειτε με λογαριασμο αναλογα με τη χρηση.

Το πακετο αυτο θα εξυπηρετει αφανταστα εξοχικες κατοικιες που η χρηση του dsl ειναι εκ των πραγματων περιορισμενη και δεν αξιζει το κοπο και κυριως τα χρηματα για συνεχη καλυψη.

To υπαρχον πακετο της otenet ECONOMY θεωριτικα καλυπτει την αναγκη αυτη , αλλα στην πραξη φτανει να κοστιζει η ογκοχρεωση που παρεχει περισσοτερο απο την μονιμη συνδεση.

:alien: ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΘΗΝΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΥΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥΣ.

ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΘΕΣ ...ΤΟΤΕ Ο. Τ. Ε !

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο προσφέρει η forthnet με την netkey που δίνει 256 χωρίς ογκοχρέωση.Με το πάγιο του ΟΤΕ για την dsl τι γίνεται όμως;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ένας θείος μου που έχει σπίτι σε περιοχή που δεν νομίζω να έχει καν τηλεφωνική σύνδεση μου ζήτησε να βρω λύσεις για δορυφορικό internet. Η πιο οικονομική που βρήκα, χωρίς εξοπλισμό ήταν στην Hellas Digital. Τώρα για τον εξοπλισμό... τι να πω... δεν ξέρω ακόμα και φοβάμαι για κανένα καρδιακό! :lol:
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πέτυχα μια διαφήμιση χθες άλλα δεν βρισκόμουν μπροστά στον τηλεοπτικό δέκτη και δεν συγκράτησα την εταιρία και τον αριθμό. Ήταν για υπεραστικές κλήσεις καλώντας πρώτα έναν αριθμό 801 αντίστοιχο με το http://www.hello-hello.gr που είναι όμως μόνο για διεθνείς. Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω; :O
Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς οι ίδιες ρυθμίσεις pc-ppc. Τώρα οι διακοπές κατα βάση θα οφείλονται στο ppc σου και όχι στο sjphone ή στην altec. Δοκίμασε να το τρέξεις αμέσως μετά από κάποιο reset που θα έχεις την μέγιστη δυνατή διαθεσημότητα πόρων.
Link to comment
Share on other sites

Έχω otenet ondsl kit 1024 με το πρόγραμμα δίοδος (Θεσσαλονική) σε desktop pc. Τώρα που θα πάω για πάσχα στη Βέροια γίνεται 1)να μεταφέρω τη σύνδεση για 2 βδομάδες και μετά πάλι Θεσσαλονική, 2)με συμφέρει (μπορώ όμως;) να κάνω μια μηνιαία σύνδεση; Θα χρησιμοποιώ όμως laptop.Βολεύουν αυτές οι κάρτες που διαφημιζουν κοσμοτε,βονταφον,τιμ ή είναι πανακριβες και δεν "λέει";Τι προτείνεται;Να μείνω με την dial up?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...