Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα ηθελα να μου πουν ατομα που προσφατα ανανεωσαν το σταθερο τους συμβολαιο, τι τιμη πετυχαν και με ποιο τροπο. ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Eίναι λίγο αόριστο έτσι όπως το ρωτάς. Σε ποια εταιρεία είσαι; Έχει λήξει το συμβόλαιό σου; κλπ
Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η προτεινόμενη λύση για προπληρωμένο χρόνο ομιλίας στο εξωτερικό από σταθερό τηλέφωνο? Κυρίως για Γερμανία, Αγγλία, Ισπανία, Αμερική.

Έχω χρησιμοποιήσει κάποιες τυχαίες κάρτες αλλά δεν είχαν καλή ποιότητα ήχου. Κάποιες φορές πολύ χάλια.

Edited by Johnge
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω σταθερό wind με ενσύρματη συσκευή και θέλω να μπλοκάρω συγκεκριμένους αριθμούς από το να με καλούν. Το μενού του ενσύρματου δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Επειδή δεν θέλω να πάω σε ασύρματο, υπάρχει κάποιος τρόπος μέσω της wind ή μέσω router να φτιάξω μια blacklist? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

H intertelecom.gr με το callmeback σε καλυπτει?
Ναι είναι μια καλή λύση. Σε ευχαριστώ.

Αν και η ποιότητα είναι καλή. Με κάποιες κάρτες που χρησιμοποιούσα έδιναν περίπου 260 λεπτά με 6€. Στην intertelecom είναι περίπου τα 260 λεπτά με 13€. Ίσως σε αυτό να οφειλόταν και η κακή ποιότητα.

Edited by Johnge
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την InterTelecom.

Φαίνεται αρχικά καλή. Δοκίμασα από ένα κινητό μου σε ένα άλλο. Έχει ένα μειονέκτημα ότι όταν αυτός που έχεις καλέσει δεν κλείσει το τηλέφωνό του, συνεχίζεται η χρέωση (άσχετα αν εσύ έχεις κλείσει το τηλέφωνο). Μόνο γι' αυτό το λόγο ίσως θα ήταν χρήσιμη και μια κάρτα αν κάποιος έχει να προτείνει κάποια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα την Παρασκευή σταθερό και νεο πρόγραμμα στο κινητό μαζι ενας λογαριασμός.

Σταθερό 24 αρα, απεριόριστα σταθερά, 300 σε ολα τα κινητα

Κινητο 700 προς ολους 150 μηνύματα, 1.1/2 γιγα

200€ επιδότηση

στα 45 € περιπου και τα δυο.

(το σταθερο απο κοσμοτε σε βονταφον το κινητο ηταν στην βονταφον)

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε που μπορώ να βρω δωρεάν voip νούμερο....όχι απαραίτητα Ελληνικό.

Θέλω να το βάλω στο grandstream που έχω σε αχρηστία τώρα.

Πιο συγκεκριμένα:

http://www.grandstream.com/products/gateways-and-atas/analog-telephone-adaptors/product/handytone-503

 

 

Υ.Γ. Την θεωρώ κορυφαία εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε. Εάν έχεις την καλωσύνη, πές μας τι ακριβώς κάνει αυτό το μηχανάκι και για ποιόν λόγο κάποιος να πάει να το αγοράσει. (ξέρω τι εστί voip, αλλά δεν γνωρίζω ποιός παρέχει δωρεάν νούμερα,πλήν κάποιων εταιριών που παρέχουν τηλεφωνικούς αριθμούς voip με γεωγραφικό προσανατολισμό,αλλά όχι τσάμπα).

 

http://sonetel.com/en/l/voip-number/?gclid=CjwKEAjwjqO_BRDribyJpc_mzHgSJABdnsFWcM3Q88gklKuadLcV1GWS1X9XtnKlVDCnseE9vkaxPxoCsMbw_wcB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω την εντύπωση ότι ακριβώς αυτό που ζητάς δεν γίνεται από την οποιαδήποτε εταιρία η το ρούτερ. Γίνεται μόνον μέσω συγκεκριμένων τηλεφωνικών συσκευών.(τυχαίνει να έχω μία τέτοια μιας και την αγόρασα και για αυτόν τον λόγο μαζί με πολλούς άλλους).

 

Η wind κάνει αυτά εδώ.

https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/upostirixi-statheri-internet/des-ti-boreis-na-kaneis-me-tin-tilefonia-sou/

Edited by kioun
Link to comment
Share on other sites

στο μηχάνημα βάζεις τα στοιχεία του voip παρόχου σου , με τους κωδικούς...και μετά δέχεσαι και λαμβάνεις κλήσεις από το σταθερό σου.

 

παλιά έιχα viva τηλ. αλλά ακυρώθυηκε, ψάχνω ένα απλά για να κάνω κάποιο τηλ αν χρειαστεί εξωτερικό. για αυτό ψάχνω δωρεάν....αν χρειάζεται να βάζω χρήματα....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή άν κατάλαβα καλά έχεις φίξ-σταθερό νούμερο. (Κάτι άς πούμε σαν το skype ή το viber) αλλά με σταθερό (συγκεκριμένο αριθμό-νούμερο) και φυσικά δωρεάν. (διότι αυτή η συσκευή συνδέετε με το σταθερό του σπιτιού ή κάτι τέτοιο). ΟΚ Ευχαριστώ. Edited by kioun
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι κάτι αντίστοιχο με το router που σου δίνουν σε περίπτωση που έχεις voip στο σπίτι. Αν κατάλαβα καλά δεν είναι modem, και το συνδέεις μέσω ethernet με κάποιο υπάρχον modem/router. Και βάζοντας τις ρυθμίσεις για το voip λογαριασμό σου μπορείς να καλείς μέσω αυτού από σταθερό τηλέφωνο που έχεις συνδέσει στο μηχάνημα.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ kioun για την απάντησή σου, την γνωρίζω την συσκευή που μου προτείνεις, πράγματι φαίνεται εξαιρετική αλλά και ακριβή, για αυτό τον λόγο περιμένω απο ebay ενα nuisance call blocker, ας ελπίσουμε ότι θα δουλέψει, ειδάλλως με βλέπω για την Panasonic.
Link to comment
Share on other sites

Αν το θες μονο για εξερχομενες μπορεις δωρεαν στην intertelecom να φτιαξεις ενα voip account με το οποιο θα μπορεις βαζοντας μεσα καποια χρηματα (10ευρω) να καλεις οπου θες με τις χαμηλες χρεωσεις και δηλωνοντας εκει και το κινητο σου να φαινεσαι στην αναγνωριση το νουμερο σου.δεν θα εχεις γεωγραφικο αριθμο για εισερχομενες αλλα θα καλεις κανονικα.ψαξτο αν θες
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μεταφέρθηκα στην Vodafone,

από μια μέτρηση που έκανα για το ιντερνετ δεν είδα πάνω από 6μπ,

στον οτε με γραμμή 2μπ η μέτρηση έδειχνε 1,7μπ.

Λέτε αν αλλάξω ρουτερ θα δω καλύτερες τιμές?

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να δεις λίγο παραπάνω αν μπορεί να πέσει το snr με το άλλο router, αλλά ίσως δεν είναι σταθερή η σύνδεση. Γνωρίζεις πόση απόσταση από το αστικό κέντρο έχει το σπίτι σου;

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...