Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι συνδρομητής στη WInd εδώ και 4 έτη.

Στο πρώτο μου σπίτι έφτανα μέχρι τα 4-5 MBps γιατί...όλοι οι πάροχοι μέχρι εκεί μου είπαν ότι φτάνω!

 

Στο νέο σπίτι αρχές του χρόνου παρατήρησα πρόβλημα στη σύνδεση και συνεχείς αποσυνδέσεις.

Πήρα το 13800, ήρθε τεχνικός, άλλαξε modem, για λίγο έφτιαξε και μετά τα ίδια.

Το Μάιο, με το νεότερο modem, πάλι τα ίδια.

Ήρθε τεχνικός, φταίει η καλωδίωση στο σπίτι, λέει! Κάτω έχεις 10 και πάνω 5, άρα...

Άλλαξα πρίζες, ήρθε ηλεκτρολόγος, όλα ΟΚ.

Έχω το μοντεμ σε πρίζα δικιά του (διελεύσεως) με το splitter.

Το τηλέφωνο είναι δυστυχώς σε άλλη πρίζα διελεύσεως δυστυχώς.

Να τα βάλω όλα σε μια πρίζα καλύτερα, ε?

 

Ξαναπαίρνω τηλέφωνο και μου λένε να ξανάρθει τεχνικός γιατί μπορεί να είναι νέο πρόβλημα, αλλά αν δε βρουν πρόβλημα θα με χρεώσουν άσκοπη μετάβαση!

Εννοείται πως άκουσε γκάζια και απείλησα ότι θα φύγω αφού ο από πάνω μου κι ο από κάτω έχουν πάνω από 10 στη πολυκατοικία 15 ετών στην Άνω Γλυφάδα. Σημειωτέον, ό ένας με WInd!

 

Παραθέτω λεπτομέρειες σε φωτο:http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=126382&d=1373970485

Edited by okourkoulos
make love not work
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα ένα Splitter (Αντί για φίλτρο) στο τηλέφωνο στο άλλο δωμάτιο και ανέβηκα στα 7,5ΜΒps!

Πάιζει να έκαναν κι αυτοί κατι!

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Θα ήθελα λίγη βοήθεια εάν είναι εφικτό.

 

Με έναν φίλο προσπαθούμε να στήσουμε ένα γραφείο και λέγαμε να κάνουμε έναν server.

Δηλαδή θα βάλουμε ένα desktop pc όπου θα κάνουμε ένα “set up a small office network” ώστε να χρησιμοποιούμε το pc αυτό για να κάνουμε share τα αρχεία από τα λαπτοπ μας μέσω καλωδίου Ethernet.

 

Το θέμα είναι ότι θέλουμε να βάλουμε και ένα voip τηλέφωνο για να μιλάμε εξωτερικό.

 

Έτσι όπως το έχουμε εμείς κατά νου έχουμε από τον τοίχο την υποδοχή του line που φτάνει μέχρι το ρουτερ, από το ρουτερ φεύγουν 3 ethernet καλώδια που πάνε αντίστοιχα στα 2 λαπτοπ και το 1 pc.

Γνωρίζουμε ότι χρειαζόμαστε ένα ρουτερ- ή adapter για το voip, και ακούσαμε ότι με ένα Linksys θα μπορούσαμε να κάνουμε την δουλειά μας. Αυτό το Linksys το συνδέουμε από την μια με το ειδικό τηλέφωνο voip και από την άλλη με το ρουτερ?

Παρακαλώ ενημερώστε με εάν είναι εφικτό για το πώς μπορούμε να συνδέσουμε ένα voip και εάν προτείνετε κάποιο adapter.

 

Οποιαδήποτε άλλη παρατήρηση να μας βοηθήσει είναι ευπρόσδεκτη.

Συγγνώμη εάν δεν είμαι στο κατάλληλο νήμα

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου,

δεν χρειαζεσαι κανενα adapter linksys αν παρεις τηλεφωνικη συσκευη voip. Απλα το κουμπωνεις στο ρουτερ το ρυθμιζεις και εισαι ετοιμος. Βεβαια θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις και τα λαπτοπ γι'αυτη τη δουλεια για να μην κανεις και εξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολύ καλο router για voip και οχι μονο ειναι το Fritz, είναι λίγο ακριβο, αλλά πιστεύω πως θα σε διευκολύνει...εύκολο interface, και κατανοητό και αρκετές ρυθμίσεις. Είναι γερμανικό, http://www.avm.de δεν χρειάζεται κάνενας adapter, μια απλή τηλ. συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Ηθελα ωστοσο να ρωτησω εαν δεν παρω καποιο adapter πως μπορει να συνδεθει η τηλεφωνικη συσκευη πανω στο ρουτερ αφου η τηλεφωνικη συσκευη παιρνει καλωδιο line και το ρουτερ ethernet?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Ηθελα ωστοσο να ρωτησω εαν δεν παρω καποιο adapter πως μπορει να συνδεθει η τηλεφωνικη συσκευη πανω στο ρουτερ αφου η τηλεφωνικη συσκευη παιρνει καλωδιο line και το ρουτερ ethernet?

 

δεν μπορεις χωρις adapter

Link to comment
Share on other sites

είμαι στην hol εδώ και 8 μήνες και θέλω να κάνω διακοπή σύνδεσης λόγω ότι θα φύγω στο εξωτερικό , τι πρέπει να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

κληση 13844 δωρεαν απο το σταθερο τηλ. αιτηση διακοπης και καταβολη στο τελευταιο λογαριασμο 72€ προστιμο επειδη δεν εχεις κλεισει χρονο.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Ηθελα ωστοσο να ρωτησω εαν δεν παρω καποιο adapter πως μπορει να συνδεθει η τηλεφωνικη συσκευη πανω στο ρουτερ αφου η τηλεφωνικη συσκευη παιρνει καλωδιο line και το ρουτερ ethernet?

 

Μα το τηλέφωνο έχει rj 11, οπως και το router έχει θύρες για τηλέφωνο rj11. Οι ethernet είναι rj 45. Γιατί να συνδέσεις το τηl πανω στηn eth?

Δες http://www.avm.de/en/Produkte/FRITZBox/FRITZ_Box_7360/index.php όπως και εδω

http://www.avm.de/en/Produkte/FRITZBox/FRITZ_Box_Fon_WLAN_7390/index.php

την συνδεσμολογία για ενα voip router.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Ηθελα ωστοσο να ρωτησω εαν δεν παρω καποιο adapter πως μπορει να συνδεθει η τηλεφωνικη συσκευη πανω στο ρουτερ αφου η τηλεφωνικη συσκευη παιρνει καλωδιο line και το ρουτερ ethernet?

 

Το adapter είναι αυτό που λέει η λέξη. Κάνει μετατροπή τόσο στα καλώδια όσο και στο σήμα. έχεις δυο επιλογές ή αγοράζεις με 50+ ευρώ μια συσκευή τηλεφώνου για τηλεφωνία μέσω ιντερνετ ή αγοράζεις adapter και στη συνέχεια χρησιμοποιείς τις κοινές συσκευές. Εμένα τη δουλειά αυτή την κάνει ο ρούτερ μου ένα fritz!box phone 7170.

Edited by aegeanblue
Link to comment
Share on other sites

με μία μικρή αναζήτηση εντόπησα πως για να έχεις VDSL πρέπει να είσαι Maximum 1χιλιόμετρο από το DSLAM. εγώ είμαι στα 3 χιλιόμετρα. αυτό σημαίνει ότι δεν θα έχω ποτέ VDSL? ή τελικά άκυρο όλο αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορείς να έχεις εφόσον μπουν οπτικές ίνες στην περιοχή και η καμπίνα του ΟΤΕ είναι σε λιγότερα από 200 μέτρα από τον χώρο σου.

Η εξυπηρέτηση πελατών (εκεί δουλεύω) μπορεί να δει αν υπάρχει αυτή τη στιγμή διαθεσιμότητα για τη γραμμή σου, ή όχι

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θέλω να φύγω από την hol λόγο προβλημάτων και θέλω να μου πείτε καμια πρόταση double play,είμαι από νέα σμύρνη κοντά στην αγια παρασκευή
Link to comment
Share on other sites

εγώ σου προτείνω την forthnet. 20 ευρώ, αν χρησιμοποιείς το τηλ για να έχεις τα κινητά με αστική χρέωση, 3cents/λεπτό, αντί για 15-17 των άλλων ή αν σε νοιάζει κατά βάση το ίντερνετ το βγάλαν στα 18 ευρώ.

Θα δεις διαφορά στην ταχύτητα, αναλόγως και με την ποιότητα της γραμμής σου, γιατί θα φύγεις από το 11 margin της hol και θα πας στο 6 της forthnet.

Επίσης αν ασχολήσε με gaming, θα το γυρίσεις και σε fastpath και το ping σου θα μειωθεί αισθητά.

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να πάω στην forthnet με 34.90 το πακέτο με την επίγεια,ξέρεις τίποτα για forthnet στην νέα σμύρνη?
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά που μπορεί να σου κάνει ο πάροχος είναι 1ον το Margin που σου γραψε παραπάνω και 2ον τα ping με το εξωτερικό, όπου η forthnet είναι πολύ καλή, όντως.

Τον γενικό μπούσουλα, στην ταχύτητα τον έχεις απ' την ποιότητα και το μήκος του χαλκού του οτε, που είναι κοινός για όλους είτε οτε είτε οπουδήποτε αλλού.

Για να δεις που περίπου κινούνται οι ταχύτητες στην περιοχή σου μπορείς να μπεις στον χάρτη ταχυτήτων της εεττ, ενδεικτικός είναι βέβαια, μιας και παίζει ανάλογα με το ποιοι έχουν κάνει τις μετρήσεις, αλλά μια ιδέα θα την πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά που μπορεί να σου κάνει ο πάροχος είναι 1ον το Margin που σου γραψε παραπάνω και 2ον τα ping με το εξωτερικό, όπου η forthnet είναι πολύ καλή, όντως.

Τον γενικό μπούσουλα, στην ταχύτητα τον έχεις απ' την ποιότητα και το μήκος του χαλκού του οτε, που είναι κοινός για όλους είτε οτε είτε οπουδήποτε αλλού.

Για να δεις που περίπου κινούνται οι ταχύτητες στην περιοχή σου μπορείς να μπεις στον χάρτη ταχυτήτων της εεττ, ενδεικτικός είναι βέβαια, μιας και παίζει ανάλογα με το ποιοι έχουν κάνει τις μετρήσεις, αλλά μια ιδέα θα την πάρεις.

 

twra stin hol me 10 margin kai peripou 1.6 xiliometra apo to kedro ime sta 10-11mbps einai kala?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...