Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η εταιρεία διαδικτυκής τηλεφωνίας Skype παρουσίασε μια ειδική έκδοση του λογισμικού της για περίπου 100 μοντέλα κινητών τηλεφώνων που τρέχουν εφαρμογές Java. Προανήγγειλε παράλληλα μια αντίστοιχη έκδοση για το iPhone της Apple. Σύμφωνα με το δικτυακό τόπο του CNet, το Skype Lite είναι διαθέσιμο από την Παρασκευή για 100 μοντέλα των Motorola, Sony Ericsson, Nokia, LG και Samsung. Τις επόμενες ημέρες θα είναι διαθέσιμο και από την Google για τα κινητά που βασίζονται στην δική της πλατφόρμα της, το πολυσυζητημένο Android. Το Skype Lite προσφέρει μεν λιγότερες λειτουργίες από την πλήρη έκδοση του λογισμικού για προσωπικούς υπολογιστές, καλύπτει όμως τα απαραίτητα: Δωρεάν τηλεφωνήματα προς άλλους συνδρομητές του Skype και κλήσεις με χαμηλή χρέωση προς άλλους τηλεφωνικούς αριθμούς. Οι κλήσεις δεν συνυπολογίζονται στον μηνιαίο χρόνο ομιλίας που πληρώνει ο χρήστης, καθώς πραγματοποιούνται μέσω σύνδεσης δεδομένων, βάσει της τεχνολογίας VoIP (Φωνή μέσω Διαδικτυακού Πρωτοκόλλου). Επιπλέον, το πρόγραμμα επιτρέπει τη στιγμιαία ανταλλαγή μηνυμάτων (IM, instant messaging) μεταξύ συνδρομητών του Skype. To Skype Lite για το iPhone βρίσκεται ακόμα υπό ανάπτυξη. Το CNet διευκρινίζει πάντως ότι οι χρήστες του Skype Lite στις ΗΠΑ θα μπορούν να πραγματοποιούν διεθνείς κλήσεις προς ορισμένες μόνο χώρες (Βραζιλία, Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία, Βρετανία, Πολωνία, Σουηδία, Δανία, Φινλανδία, Εσθονία). Επισημαίνει ακόμα ότι το Skype Lite αντιμετωπίζει τον ισχυρό ανταγωνισμό του σχετικά νέου προγράμματος Fring για κινητά με λειτουργικό σύστημα Symbian (συσκευές των Nokia και Sony Ericsson). Το Fring υποστηρίζει μεταξύ άλλων ανταλλαγή αρχείων και αποστολή μηνυμάτων σε πολλαπλά δίκτυα IM). Η εταιρεία Skype, που ανήκει πλέον στην eBay, ετοιμάζει τώρα και μια έκδοση του λογισμικού της για φθηνούς υπολογιστές Intel που τρέχουν Linux. Περίπου 370 εκατομμύρια χρήστες σε όλο τον κόσμο έχουν ανοίξει λογαριασμό στο Skype. Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από Associated Press (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=973949&lngDtrID=252)
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, έβαλα σταθερό Vodafone αλλά αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα. Έχω δοκιμάσει 2 συσκευές μέχρι τώρα. Η πρώτη είναι απ' αυτές που δέχονται μπαταρίες για κάποιες έξτρα λειτουργίες (μνήμες κλπ). Αυτή χωρίς μπαταρίες ήταν νεκρή (ενώ σε δίκτυο ΟΤΕ σε άλλο σπίτι λειτουργεί κανονικά) ενώ με μπαταρίες κάτι πήγε να γίνει αλλά έσβηνε αρκετά συχνά. Δεύτερη δοκίμασα μία που δε χρειάζεται τροφοδοσία. Αυτή ήταν τελείως νεκρή όπως και η πρώτη χωρίς μπαταρίες. Τι συσκευή πρέπει να πάρω; Μήπως υπάρχει πρόβλημα με το voice box; A και να σημειώσω ότι στην πρώτη συσκευή όταν λειτουργούσε με μπαταρίες αντί για το κλασικό τουτου (:p) που ακούς συνήθως όταν σηκώνεις το ακουστκό αυτό έκανε τουουουου αλλά καλούσε κανονικά. Είναι φυσιολογικό αυτό;
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Προς όλους τους απογοητευμένους πελάτες του I-Call.

Μόλις σήμερα ενεργοποιήθηκε με επιτυχία η φορητότητα αριθμού μου από την χρεοκοπημένη ALTEC και το I-Call στο http://www.omnivoice.eu . Οι άνθρωποι ήταν εξυπηρετικότατοι και συνεπέστατοι. Ολόκληρη η διαδικασία έγινε online με μεγάλη ευκολία, με ενημέρωσαν οτι 9-ΙΑΝ-2009 μάλλον θα ενεργοποιούταν ο αριθμός όπως και έγινε. Την αίτηση φορητότητας την κατέθεσα 22-12-2008 το βράδυ, μαζί με όλα τα ψηφοποιημένα δικαιολογητικά και ενεργοποιήθηκε στις 9-1-2009. Πολύ καλός χρόνος αν σκεφτείτε ότι μεσολαβούσαν και οι γιορτές. Επίσης με ενημέρωναν και μέσω email κατα την διάρκεια και στην ολοκλήρωση της διαδικασίας.

Ελπίζω να συνεχίσουν να είναι ξεκάθαροι και προπάντων συνεπείς.

 

Η διαδικασία φορητότητας κόστισε 15,00 euro και αφερέθηκαν επίσης 3,00 euro για εξάμηνη χρήση του αριθμού.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα ντροπη στους εναλλακτικους και τα τηλ. κεντρα τους.

Απιστευτο θρασος! :mad:

Link to comment
Share on other sites

αν είναι ποτέ δυνατόν....τι κάνουν για να μαζέψουν πελατάκια....χαχαχα....να πω την αλήθεια χάρηκα και λέω λές? θα πάρω όμως όταν μπορέσω βέβαια ένα τηλέφωνο τον ΟΤΕ να ρωτήσω βέβαια...δεν έχω να χάσω κάτι...
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

αν είναι ποτέ δυνατόν....τι κάνουν για να μαζέψουν πελατάκια....χαχαχα....να πω την αλήθεια χάρηκα και λέω λές? θα πάρω όμως όταν μπορέσω βέβαια ένα τηλέφωνο τον ΟΤΕ να ρωτήσω βέβαια...δεν έχω να χάσω κάτι...

 

Την ώρα σου θα χάσεις

Link to comment
Share on other sites

Λέτε και σε μένα (Αλεξάνδρεια Ημαθίας) να έστελναν fax;

Φίλε μου, κάτι τρέχει εδώ.

Εγώ λέω μήπως κάποιος προσπαθούσε να μας καλέσει μέσω Skype ή κάτι τέτοιο.

 

Πάντως, εγώ κι η κοπελιά μου σηκώσαμε το τηλέφωνο πάνω από 10 φορές...

Ας όψεται η πεθερά που έχει προεπιλογή φορέα κι απόκρυψη...Η πεθερά...Γκρρρ...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πάντως από Ελλάδα ακόμα δεν είναι δυνατές οι κλήσεις μεσω skype από το κινητό....οχι ακόμα τουλάχιστον
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις ενεργοποιημενο στο σπιτι/γραφειο του το πακετο τηλεφωνιας HOL COSMOS να μου πει εντυπωσεις απο ποιοτητα τηλεφωνιας;

 

http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&ct=5&itmid=6&la=1

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

το icall που εχω δεν δουλευει ουτε δεχομαι ουτε μπορω να παρω τηλεφωνο και ειχα βαλει 25 ευρω προσφατα .

τι γινεται τωρα ?

υπαρχει αλλη εταιρεια στην ελλαδα που να παιρνεις call in αριθμους?

thnxs

 

http://www.omnivoice.eu

 

Πλέον δέχεται και αιτήσεις φορητότητας online απο I-call , με άμεση απόκριση και πολύ καλή ποιότητα φωνής. Το δικό μου i-call νουμερο μεταφέρθηκε σε 10 μέρες, με κόστος 15 Euro + 3 euro για εξάμηνη δέσμευση του αριθμού.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα laptop lenovo 0768. εχει win xp original. πηγαινω σε μια καφετερια με ασυρματο δικτυο αλλα δεν μπορω να συνδεθω. δεν δειχνει καν οτι υπαρχει το δικτυο.

για να προλαβω καποιους να πω οτι δουλευει κανονικα το laptop και ειναι προβλημα του δικτυου. μπορουν να συνδεθουν μονο οσοι εχουν vista!!!

το εχει ξανακουσει καποιος το προβλημα? πως λυνεται?

δεν θελω να βαλω vista και ειμαι σε απογνωση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φαίνεται αυτονόητο αλλά είσαι σίγουρος ότι έχεις ενεργοποιήσει το wireless; Το δίκτυο πρέπει να το βλέπεις έτσι κι αλλιώς. Στην λίστα των διαθέσιμων δικτύων δεν το βλέπεις; Σε άλλο δίκτυο μπορείς να συνδεθείς; Τι service pack έχεις επάνω;

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Απλά πας και να ρωτήσεις τον υπεύθυνο του καταστήματος τι ρυθμίσεις χρειάζεται να βάλεις στον φορητό για να παίξει. Μην ψάχνεις έτσι να βρεις λύση σε free internet.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπευθυνο ποιου καταστηματος??? εκει που πηρα το laptop εννοεις? (e-shop) ? ή της καφετεριας?

οποιον και να εννοεις δεν νομιζω οτι μπορει να βοηθησει. (τον δευτερο τον εχω ρωτησει ηδη).

 

στα διαθεσιμα δικτυα πιανει μερικα αλλα που ειναι εκει στην γειτονια αλλα δεν φαινεται πουθενα αυτο που πρεπει.

 

ipv6??? ειναι σοβαρο γιατρε μου??? δεν μπορω να κατεβασω κανα αρχειο που να κανει δουλεια???

service pack3 απο οτι θυμαμαι .

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρώ κάποιο σταθερό τηλέφωνο που να παίρνει ακουστικά (ή αν υπάρχουν ακουστικά για οποιοδήποτε τηλέφωνο) ή τέλος πάντων οποιαδήποτε λύση ώστε να μπορώ να μιλάω στο τηλέφωνο χρησιμοποιώντας ακουστικά (headset)...

Έχει κανείς καμία ιδέα τι υπάρχει και που?

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα (αν όχι όλα) από όσο ξέρω παίρνουν ακουστικά.Αλλά συνήθως δεν είναι μέσα στο πακέτο πώλησης. Πρέπει να τα αγοράσεις ξεχωριστά.

Τουλάχιστον, όσα ασύρματα θυμάμαι να είχα όλα είχαν υποδοχή για ακουστικά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες εταιρίες και ο ΟΤΕ προσφέρουν πλέον δωρεάν αστικά υπεραστικά αλλά και διεθνή (εκτός του ΟΤΕ) σε τιμές γύρω στα 20ευρώ το μήνα η 40 μαζί με ιντερνετ.Συμφέρει να ασχοληθεί κανείς με τηλεφωνία voip που και τελείως τζάμπα δεν είναι και την ποιότητα την τέλεια δεν έχουν στον ηχο αλλά και που εξαρτάσαι πάντα και από το ιντερνετ.?? Επίσης έχουν δύσκολες ρυθμίσεις πολλά από τα voip router. Φυσικά μιλάω για την πλειονότητα των δημοφιλων προορισμών τωρα αν κάποιος θελει να μιλάει συνεχεια με ουκρανια π.χ και εχει βρει παροχο βοιπ φθηνό άλλο θέμα
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το λαπτοπ σου είναι λίγο παλιό και έχεις τους αρχικούς drivers επάνω που δεν υποστήριζαν wpa ασφάλεια; Το είχα πάθει αυτό παλιά σε δικό μου. Υποστήριζε μόνο wep, αλλά έφτιαξε με κατέβασμα νέων drivers.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι,

 

γεια και χαρά σε όλους.

 

Αυτές τις μέρες ψάχνω μια σταθερή ενσύρματη συσκευή τηλεφώνου με τουλάχιστον τις ακόλουθες πρόσθετες δυνατότητες:

 

- Αναγνώριση κλήσης (caller ID) και κατά την διάρκεια συνομιλίας

- Λίστα εισερχομένων κλήσεων (τουλάχιστον 30 αριθμούς) με καταγραφή αριθμού, ώρας και ημερομηνίας

- Δυνατότητα επανάκλησης τόσο 3 τουλάχιστον κληθέντων αριθμών (Redial memory) όσο και από την παραπάνω λίστα εισερχομένων

- πλήκτρο Flash

- δυνατότητα ανοικτής συνομιλίας με εξωτερικό μικρόφωνο και μεγάφωνο (hands free)

 

Επιπλέον ευκταία είναι:

 

- επιλογή έντασης κουδουνίσματος

- επιλογή ήχου κουδουνίσματος

- ποιότητα ήχου

- ποιότητα κατασκευής

- εμφάνιση

 

ΟΛΑ τα παραπάνω εκτός από την δυνατότητα Redial Memory (επανάκληση ΜΟΝΟ του τελευταίου αριθμού) έχει η παλαιά αλλά γερασμένη συσκευή μου General Electric 29393.

 

Όσοι έχετε ή ξέρετε μια συσκευή που να καλύπτει τα παραπάνω σας παρακαλώ γράψτε την πρότασή σας.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...