Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

Μου έδωσε ένας φίλος αυτό το access point D-LINK DWL-2100AP WL108 ACCESS POINT

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613433

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=DFA0F83EF6D61944A242097FDDB56A9F&pa=7E544138286874479F19AC00A40F59A9

 

Θα ήθελα να ρωτήσω πως το ενεργοποιώ…

Έχω ένα speedtouch 585v7 στο σπίτι και θέλω να το συνδέσω με το access point, θέλω να το βάλω στο σπίτι του θείου μου από πάνω. Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση? Αν έχετε την καλοσύνη βοηθήστε με. Απλά θέλω να έχω με τον θείο μου την ίδια σύνδεση….και θέλω να αναπαράγεται το σήμα και να ενισχύεται. (ελπίζω να μην χρειάζεται να το συνδέσω μέσω Ethernet με το speedtouch για να παίξει.)

Σχετικά με info δείτε εδώ: http://www.dlink.com/products/?model=DWL-2100AP

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα το συνδέσεις με eternet.... Ποτέ δεν κατάφερα να δουλέψει σωστά η αναμετάδοση ασύρματου σήματος.

Το 585 είναι ασύρματο;

 

Απάντα ρωτώντας ό,τι αλλο θες στο κατάλληλο θέμα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=81534

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έστειλαν λογαριασμό με τέλος εγκατάστασης 65 ευρώ, το οποίο μου είχαν τονίσει επανειλημμένα ότι ΔΕ θα πληρώσω όταν έκανα την αίτηση και επειδή εψαξα αλλά δεν μπόρεσα να βρω την ακριβή ανακοίνωση της τότε προσφοράς (δηλαδη να γράφει και για το τέλος ενεργοποίησης και εγκατάστασης), αν μπορεί καποιος να τη βρει ή την έχει ήδη θα με βοηθούσε πολύ για να έχω ένα αποδεικτικό στοιχείο ώστε να τους καταγγείλω.

Μιλάω για αυτήν την προσφορά : http://www.techpress.gr/?p=1139

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να αγοράσω κάποια συσκευή σάν το Sagem RL300 ή το Ericsson G30 το οποίο θέλω να τοποθετήσω σαν σταθερό τηλέφωνο στο εξωχικό.

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάμία τέτοια συσκευή με μικρό κόστος?

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ Ο ΟΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΙ ΤΟΥ ΠΛΕΟΝ ΦΤΑΝΕΙ

 

ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟ

 

 

Kyrioi

 

Edw kai polles hmeres dexomai parapoles pieseis apo Thn etairia OTE AE logo tou oti vriskomai se allo epilegmeno paroxo proepiloghs forea na mpo se aytous me kapoio pagio enw exw diaveveosi ton O.TE OTI DEN EPITHIMW NA PROVW SE OPOIA ALLAGI .... Kataggelontas to sygkekrimeno gegonos anamenw tis dikes sas energies kathos kai enhmerosi gia to pos mporw na kinhthw oste na stamatisoun ayta ta fenomena Apoti me enhmerose h etairia mou pou molis epikoinwnhsa o ote opoia stigmh mporei na drasei aythereta na aferesei thn proepilogi h na mou dimiourghsei opoiodhpote provlhma se sxesi me tous tropous epikoinwnias mou ..... Anamenontas tis dikes sas energies ti mporei na ginei kai pos mporw na kinhthw oste na apofeyxthi kathe idous pithano provlhma me th sygkekrimenh monopoliakhs taktikhs etairia .....OTE AE

 

Ayto pige kateytian sthn eett e ftanei pia kapoios na tous valei fragmo

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να πάρεις το 134 που λειτουργει ως τμήμα παραπόνων αλλά και ως τμήμα εκ\ξυπηρέτησης πελατών .

Εκεί θα εκφράσεις το παράπονο σου και θα ζητήσεις να μην επικοινωνούν πλέον μαζί σου για προσφορές.

Link to comment
Share on other sites

...και αυτοί απλά θα συνεχίσουν να επικοινωνούν για να σου προσφέρουν τις "υπηρεσίες τους". Όχι μόνο αυτοί...και πολλοί άλλοι.
Link to comment
Share on other sites

koita. h poiothta eksartatai kyriws apo to programma voip pou xrhsimopoies alla kai apo ton paroxo sta8erhs thlefwnias pou exeis...

mia anaba8mish grammhs 8a beltiwsei thn poiothta omilias alla kuriws 8a mporeis na "antexeis" perisotera atoma se periptwsh pou kaneis conversation ...px sto ooVoo (programma san to skype)

ean 8eleis na xrhsimopoieis voip gia na pairneis se sta8era ...den kserw kata poso 8a exeis beltiwsh (paizei rolo kai to duktio sto opoio einai to atomo pou 8eleis na pareis thlefwno)

Link to comment
Share on other sites

Εχει ακουστει κατι για ΟΝ και Θεσσαλονικη;;;

Αντε γιατι παιρνουν που παιρνουν την μπαλα....ας την βλεπουμε και καπου.

Καλος Μ@@@ς τα εσταζα στην ΝΟΒΑ αλλα τα εβλεπα.

ΤΩΡΑ;;;;

Ειναι δυνατον η Ουεφα και η οποιαδηποτε ΟΥΕΦΑ να δινει αδεια χωρις να υπαρχει καλυψη;;;;

Δεν δυσφημιζεται το προιον της;;

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;;;;;

X

Link to comment
Share on other sites

Εχει σχολιαστει και παλαιοτερα το συγκεκριμενο ζητημα. Και δεν ειναι μονο η Θεσσαλονικη, ειναι ολοκληρη η Ελλαδα πλην Αθηνας.

Απ'οτι ειχε παρει το αφτι μου ειναι πιθανο να βρεθει τροπος να μεταδιδονται σε ολη την ελλαδα τα παιχνιδια.

Δεν ξερω με ποιον τροπο ομως και τι ακριβως θα γινει.

Ισως καποιος αλλος φιλος γνωριζει περισσοτερα

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι βοήθεια!!!

εγκατέστησα ένα καινούριο Router και ενώ όλοι οι άλλοι υπολογιστές του σπιτιού συνδέονται ασύρματα , ο δικός μου συνδέεται με το Router αλλά μόνο τοπικά!!!

Για να έχω Internet πρέπει να συνδεθώ μεσω ethernet!!

έχω δοκιμάσει πολλές ρυθμίσεις αλλά η ασύρματη σύνδεση , είναι μόνο τοπικά.

Έχετε καμία ιδέαα?????

Link to comment
Share on other sites

Εχει ακουστει κατι για ΟΝ και Θεσσαλονικη;;;

Αντε γιατι παιρνουν που παιρνουν την μπαλα....ας την βλεπουμε και καπου.

Καλος Μ@@@ς τα εσταζα στην ΝΟΒΑ αλλα τα εβλεπα.

ΤΩΡΑ;;;;

Ειναι δυνατον η Ουεφα και η οποιαδηποτε ΟΥΕΦΑ να δινει αδεια χωρις να υπαρχει καλυψη;;;;

Δεν δυσφημιζεται το προιον της;;

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;;;;;

X

 

Αφού στις 13:17 έγραψες αυτό το post στο κατάλληλο επισημασμένο θέμα της On telecoms,γιατί μετά από 3 λεπτά αποφάσισες να ανοίξεις νέο θέμα με το ίδιο post; :worry:

Link to comment
Share on other sites

εαν εισαι μεσα στις πειραματικες περιοχες ελευθερα. τωρα αν αξιζει εσυ θα μας πειτε τα πειραματοζωα! :rolleyes:

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχες μιλήσει με καμιά εταιρεία που έκανε μαζικά συμβόλαια εκ μέρους της vivodi και δεν ήξεραν τι σου έλεγαν; Αφού δεν το λέει το δελτίο τύπου της εταιρίας, μένει ο προφορικός ο λόγος μόνο.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Είχε τέλος ενεργοποίησης και τότε, είναι σωστή η χρέωση.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το skypeOut εδώ και καιρό και για καποιο λόγο δεν μπορώ να καλέσω τηλέφωνα τα οποία βρίσκονται στο δίκτυο της forthnet. Το μήνυμα λάθους είναι : "The number you have called is either invalid or does not exist". Εχω δοκιμάσει με 2-3 αριθμούς που βρίσκονται στο δίκτυο της forthnet και το ιδιο συμβαινει. Το εχω στήλει το πρόβλημα στο skype αλλά δεν έχω λάβει απάντηση. Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος το ίδιο προβλημά?

By all means marry; if you get a good wife, you'll be happy. If you get a bad one, you'll become a philosopher. :X :whistle:

Socrates

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το skypeOut εδώ και καιρό και για καποιο λόγο δεν μπορώ να καλέσω τηλέφωνα τα οποία βρίσκονται στο δίκτυο της forthnet. Το μήνυμα λάθους είναι : "The number you have called is either invalid or does not exist". Εχω δοκιμάσει με 2-3 αριθμούς που βρίσκονται στο δίκτυο της forthnet και το ιδιο συμβαινει. Το εχω στήλει το πρόβλημα στο skype αλλά δεν έχω λάβει απάντηση. Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος το ίδιο προβλημά?

 

Το πρόβλημα είναι στον πάροχο που έχει επιλέξει το skype για να τερματίζει κλήσεις στην Ελλάδα. Προτείνω να επιμείνεις προς skype μεριά. Αντίστοιχα προβλήματα υπάρχουν και με τηλέφωνα και άλλων παρόχων

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θα περιμένω 2-3 μέρες ακομα μπας και μου απαντήσουν απο το skype. Στο φόρουμ του skype βρήκα και το παρακάτω το οποίο μου φαίνεται λίγο απίθανο...

 

http://forum.skype.com/lofiversion/index.php/t40197.html

 

"discovered the reason of it. The person you are trying to reach had an option "Ignore if no ID" set to "Enabled" on his phone. As Skype uses an anonymous Call ID, all calls from Skype was just blocked. Ask the persons you are calling to disable this option on their phones.

(Probably it may be called as "ACR - Anonymous Call Rejection" or something like that or may require sending some kind of code to the operator to be disabled, but in my case this was just phone setting...) "

By all means marry; if you get a good wife, you'll be happy. If you get a bad one, you'll become a philosopher. :X :whistle:

Socrates

Link to comment
Share on other sites

έστειλα αυτό στο support της tools.otenet.gr

 

Πήγα να στείλω σμς σε έναν ελληνικό αριθμό που είναι σε περιαγωγή, συγκεκριμένα στην Αμερική. Ενώ το κινητό είναι ανοικτό και δέχεται κανονικά σμς από το κινητό μου (όταν τα στέλνω κανονικά από το δίκτυο μου), δεν παραδίδονται από την υπηρεσία σας.

 

 

 

Με εκτίμηση,

xxxxx

 

 

 

 

 

η απάντηση που πήρα:

Αγαπητέ κύριε χχχ,

 

Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η υπηρεσία Web2SMS μπορεί να αποστήλει SMS σε κινητά τηλέφωνα που είναι συνδεδεμένα σε ελληνικά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και βρίσκονται στον Ελλαδικό Χώρο.

 

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση.

 

Με τιμή

ΟΤΕ Α.Ε.

Τμήμα Υποστήριξης Νέων Υπηρεσιών - NEXT2U

Τηλ: 801 11 35555

Fax: 2106779990

URL: http://www.otenet.gr/hd

 

 

 

 

κρίμα δεν είναι να μην έχει ούτε αναφορά ούτε να παραδίδονται, όταν το νούμερο είναι σε περιαγωγή?

Link to comment
Share on other sites

Κακό να μην μπορείς να στείλεις sms σε κινητά της Ελλάδας που είναι στο εξωτερικό, αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας (απο την μία)...

 

Απο την άλλη, πίκρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν ο ΟΤΕ έκοψε το πάγιο στην σταθερή τηλεφωνία....δέχθηκε η μητέρα μου προχτές ένα τηλεφώνημα απο εκπρόσωπο του ΟΤΕ που ήθελε να την ενημερώσει για το αν γνωρίζει οτι ο ΟΤΕ έχει σταματήσει να χρεώνει πάγιο στο λογαριασμό και αν δεν μας το έχουν αφαιρέσει ακόμα να τους ενημερώσουμε για να σταματήσει να μας χρεώνει....συμβαίνει κάτι τέτοιο ή μήπως κατάλαβε λάθος???
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

στανταρ ηταν τηλεφωνο-παγιδα απο παροχο
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...