Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολα σχετικα ειναι! Και δεν περιμενουμε κανεναν να μας ξυπνησει! Μπορω να σου πω οτι τα προβληματα τα ποιο πολλα δεν ειναι απο τον provider αλλα απο υπερφορτωση γραμμης dsl. Εγω με forthnet στα 2048 κατεβαζα 220kb/sec και τωρα με otenet κατεβαζω ακριβως τα ιδια. Ενω φιλος μου με διαφορετικους παροχεις εχει 2048 και κατεβαζει με 135-140????????????
iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

giati pios eipe pos i forthnet ine kaliteri ? :P

 

alla ti na po.....den vazete mialo esis... :)

 

diavasa se alla post kai theorite tin cosmote megaliteri eteria. logo simatos!!!! eleos , anti na pite pos san kratos pou ine , opou dimosio ktirio nasou kai mia kerea tis cosmo ....de pa na exi 300 sxolia dipla....eno se vodafone , tim kai q gia na dosoun adia na mpi mia kerea theli poli ladi kai xrima.....

:worry:
Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι μεσω ΟΤΕ,και οχι σε ιδιοκτητο κομβο καποιου παροχου,ΔΕΝ παιζει κανενα ρολο ποιον ISP εχεις γιατι πολυ απλα εισαι μεσω ΟΤΕ.Δλδ το να αλλαξεις παροχο δεν εχει διαφορα γιατι κουμπωνεις στο ιδιο DSLAM(του ΟΤΕ).

Οσο αυτο που λες για κοσμοτε,

πολλες κεραιες = μικροτερη ισχυ.

Επισης ειτε εχεις ΤΙΜ,ειτε κοσμοτε,ειτε βονταφον σε επηρεαζουν οι κεραιες και των τριων.

Αν νιωθεις επαναστατης τραβα ριξε καμια μολοτοφ και ασε εμας στον υπνο μας.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Άρα και το 11880 και το 11821 είναι Newsphone;; Έχουν διαφορετικές υπηρεσίες ή είναι απλά μαρκετίστικο κόλπο;;
Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το 11888 είναι 0,40 το πρώτο λεπτό

Μετά είναι 0,28

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να είσαι τυχερός και να βρίσκεσαι σε περιοχή που υποστηρίζεται από κάποιον άλλο πάροχο DSL δικτύου. Έτσι αποφεύγεις μια και καλή τον ΟΤΕ και το υποτιθέμενο QoS του.

Nokia N82

HTC Touch Diamond

Mio P550 + Destinator 7.0.0.46

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σχετικά φίλε μου. Εγώ στο σπίτι έχω 2048 που συμεριφέρεται σαν 1024. Στο εξοχικό που είναι άδειο το DSLAM η 768 πάει σφαίρα πολύ κοντά σε 1024. Και οι δυο συνδέσεις είναι conn-x. Συνεπώς δεν φταίει ο πάροχος αλλά τα μπουκωμένα DSLAM.
Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σχετικά φίλε μου. Εγώ στο σπίτι έχω 2048 που συμεριφέρεται σαν 1024. Στο εξοχικό που είναι άδειο το DSLAM η 768 πάει σφαίρα πολύ κοντά σε 1024. Και οι δυο συνδέσεις είναι conn-x. Συνεπώς δεν φταίει ο πάροχος αλλά τα μπουκωμένα DSLAM.

 

Αυτό εννοώ και εγώ. Οι περισσότεροι πάροχοι έχουν κάποια standards οσον αφορά το QoS και για αυτο δεν υπεργεμίζουν τα DSLAM τους. Σε αντίθεση με τον ΟΤΕ που δεν ενδιαφέρεται καθόλου για την ποιότητα των υπηρεσιών του.

Nokia N82

HTC Touch Diamond

Mio P550 + Destinator 7.0.0.46

Link to comment
Share on other sites

Άρα και το 11880 και το 11821 είναι Newsphone;; Έχουν διαφορετικές υπηρεσίες ή είναι απλά μαρκετίστικο κόλπο;;

 

η ίδιες υπηρεσίες !! απλά ειναι κόλπο!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχω την εντυπωση οτι αυξησεις θα κανουν και οι υπολοιποι που προσφερουν υπηρεσιες τηλ. καταλογου; :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Αν νιωθεις επαναστατης τραβα ριξε καμια μολοτοφ και ασε εμας στον υπνο μας.

 

file mou den eime epanastatis , isos etsi na sou fanike.......to na rikso molotof ektos oti den ine tis ideologias mou den apoteli kai kamia lisi....kai aporo giati milame gia afto to thema... kita afto to proxiro sxedio

http://jpg.gr/thumbs10/thb_32479.jpeg

 

kai des kai afto

http://jpg.gr/thumbs10/thb_54601.jpeg

 

 

vevea afto pou zografisa den ine apolito alla isos na exi sxesi me tin pragmatikotita esto kai 1% .....

alla an afto to 1% ontos isxiei tote oi poles kerees ine kaliteres ;)

kati allo , exis skefti pos an den ipirxan antagonistes tha plirones akoma pagio anagnorisis kliseon kai pola alla ? :)

 

filika panta

:worry:
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχω την εντυπωση οτι αυξησεις θα κανουν και οι υπολοιποι που προσφερουν υπηρεσιες τηλ. καταλογου; :rolleyes:

 

Δεν ειναι θεμα αυξήσεων αντίθετα μπορεί να μειωθούν οι τιμες

αν και μάλλον οχι γιατι μπορούν κι'αλλη να ακολουθισουν την πολιτικη της newsphone (118χχ με φθηνή χρεωωση και 118ψψ με ακριβη χρεωση)

ετσι και αλλιώς βαση της φόρμας που τους παρέχει ο οτε καθε μηνά ''τυπικα'' πληρώνουν 0,05 ανα πληροφορία.

 

Αυτο που συμφέρει να κάνετε ειναι να παίρνετε στο 11821 αν δεν μπορουν να σας εξυπηρετήσουν να ζητατε να σας συνδέσουν με το 11888 του οτε που μπορούν να σας δώσουν και κινητα κοσμοτε.

 

Η να μπαίνετε στο ιντερνετ να βρίσκετε μόνοι σας το τηλέφωνο που θελετε η σε ποιον ανήκει το τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

DAREDEVIL τα παιδιά σου εξήγησαν μια χαρά για τους isp και τις ταχύτητες.Αν δεν έχουμε κάτι άλλο να πούμε δεν χρειάζεται να το γυρίσουμε στην κινητή τηλεφωνία και την κοσμοτέ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ και εγώ. Οι περισσότεροι πάροχοι έχουν κάποια standards οσον αφορά το QoS και για αυτο δεν υπεργεμίζουν τα DSLAM τους. Σε αντίθεση με τον ΟΤΕ που δεν ενδιαφέρεται καθόλου για την ποιότητα των υπηρεσιών του.

Κανένας ISP δεν έχει dslam. Παρα μόνο κάποιες εταιρίες στο κέντρο της Αθήνας (Vivodi, Tellas) που τώρα αναπτύσσουν ιδιόκτητο δίκτυο... Οπότε το 99% των συνδρομητών dsl, περνάνε μέσα από τα dslam του ΟΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

Κανένας ISP δεν έχει dslam. Παρα μόνο κάποιες εταιρίες στο κέντρο της Αθήνας (Vivodi, Tellas) που τώρα αναπτύσσουν ιδιόκτητο δίκτυο... Οπότε το 99% των συνδρομητών dsl, περνάνε μέσα από τα dslam του ΟΤΕ...

 

ksexnas tin teledome pou exi diko tis diktio me 1.000.000 sindromites

:worry:
Link to comment
Share on other sites

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/whatever.gif

 

gia des afto kai meta sxoliase :lol:

 

http://www.teledome.gr/%28BBAD20A74FC4317763D68D89EE5C76F0E56B9576F8A218B9%29/ecportal.asp?id=5312&nt=18

:worry:
Link to comment
Share on other sites

Κανένας ISP δεν έχει dslam. Παρα μόνο κάποιες εταιρίες στο κέντρο της Αθήνας (Vivodi, Tellas) που τώρα αναπτύσσουν ιδιόκτητο δίκτυο... Οπότε το 99% των συνδρομητών dsl, περνάνε μέσα από τα dslam του ΟΤΕ...

 

ksexnas tin teledome pou exi diko tis diktio me 1.000.000 sindromites

 

Noniso kaneis lathos...apoti ksero h HOL exei dika tis DSLAM. giauto prosferoun kai dorean anavathmiseis sta 4 Mbit h 8 MBit. Pare tous thlefono kai rota tous..

To idio nomiso iszii kai gia thn FORTHNET

"From Stalin I deserved nothing but gratitude for my faithful service; from God I deserved the most severe punishment for having violated his commandments thousands of times. Now look where I am and judge for yourself:is there a God, or not." -Yagoda
Link to comment
Share on other sites

geia sas

 

 

den mporo na katalavo giati iparxoun akoma atoma pou exoun otenet kai conn-x......

 

 

afou sas klevoun ! den leo isos na exi xamiles times alla den pernis oti plironis!!

 

enas sinadelfos mou me 768 otenet katevazi max me 30 kb/sec , o kolitos mou me conn-x 1024 katevazi me 70kb/sec tin stigmi pou ego me alli eteria 768 piano 81kb/sec.....

 

mia fili mou me otenet 1024 to recor tis ine 90kb eno eprepe toulaxiston 120....

 

filiki simvouli , ksiloste ton ote kai valte alles eteries!!!

 

ps. ena kolpo tou ote gia na min xasi pelates ine oti argi para poli na se apodesmefsi an gia kaki sou tixi ipirkses pelatis tou....emena prosopika kanane 1 mina na me apodesmefsoun kai den dinane adia stin eteria pou ixa kani etisi na mpi sti grami.....i oli istoria kratise 2 mines......

 

Απλά θα συμφωνήσω :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχω 2048/256 και κατεβάζω με 220 για ποιον λόγο να αλλάξω; Για να πάω σε πακέτο άλλης εταιρίας η οποία κρατάει την γραμμή στο όνομά της και αν θέλω να αλλάξω πάροχο θα μείνω 1 μήνα χωρίς dsl; Ας αλλάξουν λίγο την τακτική τους και μετά το συζητάμε.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχω 2048/256 και κατεβάζω με 220 για ποιον λόγο να αλλάξω; Για να πάω σε πακέτο άλλης εταιρίας η οποία κρατάει την γραμμή στο όνομά της και αν θέλω να αλλάξω πάροχο θα μείνω 1 μήνα χωρίς dsl; Ας αλλάξουν λίγο την τακτική τους και μετά το συζητάμε.

 

esi isos minis ena mina xoris dsl , ego ti na po pou emina 2 eos tris mines xoris dsl logo ote? :mad:

:worry:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/whatever.gif

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/whatever.gif

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/whatever.gif

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα....

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...