Jump to content

TomTom MOBILE V6.02 with Internal GPS Support


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω το Ν80 ΙΕ και έβαλα το ΤΟΜΤΟΜ 6.01 μαζί με το χάρτη της Αθήνας που έδωσε ο φίλος mentor667 (ας είναι καλά). Όλα καλά όσων αφορά το πρόγραμμα. Η απορία που έχω είναι η εξής:

Τόσο στο ΤΟΜΤΟΜ 6.01 όσο και στο ROUTE66, η απόκριση που έχει το κινητό με το GPS είναι πολύ αργή. (Έχω το HOLUX 236 GPSlim).

Δέν φταίει όμως το GPS γιατι στο 6630 που το χρησιμοποιούσα ήταν τέλειο, δέν έχανε ούτε μέτρο και η απόκριση του άψογη.

Στο Ν80 (με το τελευταίο firmware) και τα δύο προγράμματα αργούν να ανταποκριθούν, δηλαδή στρίβεις στην διασταύρωση και χάνει τη θέση σου στο χάρτη και μέχρι να την ξαναβρεί θέλει κάμποσα δευτερόλεπτα.

Το αντιμετωπίζει άλλος κανείς αυτο με Ν80 ΙΕ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τωρα προσπαθώ για τους νεους χάρτες όλης της Ελλάδας, αλλά το βλέπω δύσκολο.

 

φιλε mentor αν μπορεις ανεβασε το καινουργιο χαρτη ολης της Ελλαδας γιατι ο Eastern Europe που εχουμε οι πιο πολλοι ειναι αρκετα παλιος. Τhanks!

Link to comment
Share on other sites

φιλε mentor αν μπορεις ανεβασε το καινουργιο χαρτη ολης της Ελλαδας γιατι ο Eastern Europe που εχουμε οι πιο πολλοι ειναι αρκετα παλιος. Τhanks!

Ψάξε αυτό Western_&_Central_Europe_(Includes_Greece) είναι περίπου 1.7GB

 

Η Ελλάδα από μόνη της δεν υπάρχει. (ακόμα).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το Ν80 ΙΕ και έβαλα το ΤΟΜΤΟΜ 6.01 μαζί με το χάρτη της Αθήνας που έδωσε ο φίλος mentor667 (ας είναι καλά). Όλα καλά όσων αφορά το πρόγραμμα. Η απορία που έχω είναι η εξής:

Τόσο στο ΤΟΜΤΟΜ 6.01 όσο και στο ROUTE66, η απόκριση που έχει το κινητό με το GPS είναι πολύ αργή. (Έχω το HOLUX 236 GPSlim).

Δέν φταίει όμως το GPS γιατι στο 6630 που το χρησιμοποιούσα ήταν τέλειο, δέν έχανε ούτε μέτρο και η απόκριση του άψογη.

Στο Ν80 (με το τελευταίο firmware) και τα δύο προγράμματα αργούν να ανταποκριθούν, δηλαδή στρίβεις στην διασταύρωση και χάνει τη θέση σου στο χάρτη και μέχρι να την ξαναβρεί θέλει κάμποσα δευτερόλεπτα.

Το αντιμετωπίζει άλλος κανείς αυτο με Ν80 ΙΕ?

 

nai file to idio problima exw k egw me dekti tis nokia malista sto tom tom argei ligo na adapokrithei den kserw giati ginete an paizei kapoia rithmisi as mas pei kapoios alla den nomizw min zitame k politelies!!!!!!!!!!!!

 

oso na fora tous xartes euxaristw ton filw gia ton kainourio tis athinas!!!!

alla gia tin ipolipi ellada o 608 einai poili palios giana baloume ton kainourio xreiazomaste 2gb mnimi!!!!!an kapoios brei ellada ksexwrista!!!!

as ton anebasei!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ξεπάστρεψα το Holux 236. Πήγα να του κάνω firmware update και έκανε shutdown το PC και το πήρα στο χέρι. Μπορεί κάποιος που έχει Ν80 να μου προτείνει κάποιο άλλο GPS Bluetooth για να πάρω;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ξεπάστρεψα το Holux 236. Πήγα να του κάνω firmware update και έκανε shutdown το PC και το πήρα στο χέρι. Μπορεί κάποιος που έχει Ν80 να μου προτείνει κάποιο άλλο GPS Bluetooth για να πάρω;

 

Θα προτεινα Fortuna slim ,πολυ αξιοπιστη συσκευη

http://www.fortuna.com.tw/slim.htm

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα στο iblue 747, και στο Holux GPSlim240 όποιος ξέρει κάτι για αυτά τα δύο ας πεί τη γνώμη του. Έστω και με pm για να μην γεμίζει με άσχετα post το thread.
Link to comment
Share on other sites

strati εχεις καλωδιο δεδομενων για το 236 και πηγες να κανεις fw update???:worry: Ποτε βγηκε νεα fw???

 

Ναί, αγόρασα το καλώδιο 25 ευρώ απο ebay και χθές με το που ήρθε το σύνδεσα με το Holux GPSlim236 για αναβάθμιση αλλά δυστυχώς το PC έκανε restart στο 60% της διαδικασίας, οπότε dead το GPS. Έψαξα στο internet αλλά δέν γίνεται τίποτα και πήγε στα σκουπίδια. Αν ενδιαφέρεσαι δίνω το καλώδιο, τους φορτιστές και την μπαταρία του.

Το firmware το βρήκα απο το αγγλικό site της Holux. hxxp://www.holux.co.uk. και το κάνει firmware v5.

Link to comment
Share on other sites

Τέλικά ο χάρτης ο χάρτης της Αθήνας δεν είναι και τόσο ενημέρωμένος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Τέλικά ο χάρτης ο χάρτης της Αθήνας δεν είναι και τόσο ενημέρωμένος.

 

Τι εννοείς?Εγώ τον βρήκα αρκετά καλο,πολύ καλλίτερο από τον προηγούμενο σίγουρα,πχ έχει τον κόμβο του παλιού φαλήρου που το παλιό δεν είχε!

:)
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς?Εγώ τον βρήκα αρκετά καλο,πολύ καλλίτερο από τον προηγούμενο σίγουρα,πχ έχει τον κόμβο του παλιού φαλήρου που το παλιό δεν είχε!

Είναι πολύ καλήτερος από τον προηγούμενο, αλλά έχει λάθος κάποιους δρόμους (μονόδρομους) που το Route66 και το Smart2Go τους έχουν σωστά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Προσπάθησα να εγκαταστήσω το tomtom στο N91 χωρίς επιτυχία.Κάνω εγκατάσταση το .sis αρχείο και μετα αντιγράφω το φακελο tomtom που υπήρχε σε ένα rar αρχειο που κατέβασα απο aivanet, στο root του σκληρού δίσκου και μετά αντιγράφω τους χάρτες πάλι στο σκληρό.Ενώ το πρόγραμα ξεκινάει κάνω τις αρχικές επιλογές αφού επιλεξω την φωνή με πετάει στο μενού "δικά μου" του τηλεφώνου. Μάλλον κάνω κάτι λάθος.Μπορεί καποιος να δώσει οδηγίες παρακάλω;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παρόλες τις δοκιμές που έκανα, ο χάρτης της Αθήνας δεν παίζει στο TomTom 5.20. Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ είναι πως το 6.x παίζει και παλαιότερους χάρτες, ενώ το 5.20 δεν παίζει τους νέους χάρτες. Ό,τι όνομα και αν έδωσα, όπου και αν εγκατέστησα το χάρτη, ο μόνος που έβλεπε το πρόγραμμα ήταν της Ανατολικής Ευρώπης. Αν έσβηνα το χάρτη αυτό, απλά δεν υπήρχε χάρτης στο πρόγραμμα.

 

Όποιες ιδέες και συμβουλές θα ήταν ευπρόσδεκτες.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ενας πρώην συνάδελφος είχε στο TomTom με Ελληνικές φωνές καθοδήγησης της Σαπφώ Νοταρά και άλλον παλιών κλασικών ηθοποιών. Τότε βέβαια δεν με απασχολούσε το θέμα, τώρα δεν μπορώ να τον βρω. Ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε τα απαραίτητα αρχεία ;

 

 

Το TomTom έκδοση 6.02 την έχει δοκιμάσει κανείς ; τη διαφορές έχει από την 6.01 ;

 

 

EDIT

Για όποιον έχει όρεξη και χρόνο.

Tο πρώτο είναι ένας οδηγός δημιουργίας Voice Files το δεύτερο είναι ένα αρχείο (MP3) με οδηγίες από την Σαπφώ Νοταρά.

 

http://tomtom.graemelucas.co.uk/tomtomstep1.htm

http://rs45.rapidshare.com/files/21205712/sapfomp3.rar

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα τo Tomtom 6.02, δέν βρήκα και καμία σημαντική διαφορά, μόνο μια αύξηση στην ταχύτητα που κάνει refresh το πρόγραμμα ανάλογα με τη θέση του GPS. Είναι δηλαδή λίγο πιο γρήγορο, αλλά δυστηχώς δέν υποστηρίζει τα Ελληνικά voice που είχα στην προηγούμενη έκδοση.

 

Ενας πρώην συνάδελφος είχε στο TomTom με Ελληνικές φωνές καθοδήγησης της Σαπφώ Νοταρά και άλλον παλιών κλασικών ηθοποιών. Τότε βέβαια δεν με απασχολούσε το θέμα, τώρα δεν μπορώ να τον βρω. Ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε τα απαραίτητα αρχεία ;

 

 

Το TomTom έκδοση 6.02 την έχει δοκιμάσει κανείς ; τη διαφορές έχει από την 6.01 ;

 

 

EDIT

Για όποιον έχει όρεξη και χρόνο.

Tο πρώτο είναι ένας οδηγός δημιουργίας Voice Files το δεύτερο είναι ένα αρχείο (MP3) με οδηγίες από την Σαπφώ Νοταρά.

 

http://tomtom.graemelucas.co.uk/tomtomstep1.htm

http://rs45.rapidshare.com/files/21205712/sapfomp3.rar

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα τo Tomtom 6.02, δέν βρήκα και καμία σημαντική διαφορά, μόνο μια αύξηση στην ταχύτητα που κάνει refresh το πρόγραμμα ανάλογα με τη θέση του GPS. Είναι δηλαδή λίγο πιο γρήγορο, αλλά δυστηχώς δέν υποστηρίζει τα Ελληνικά voice που είχα στην προηγούμενη έκδοση.

 

Εγω εχω την 6.02 και παιζει κανονικα τις ελληνικες φωνες. Οι αλλες γλωσσες δουλευουν σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Προσπάθησα να εγκαταστήσω το tomtom στο N91 χωρίς επιτυχία.Κάνω εγκατάσταση το .sis αρχείο και μετα αντιγράφω το φακελο tomtom που υπήρχε σε ένα rar αρχειο που κατέβασα απο aivanet, στο root του σκληρού δίσκου και μετά αντιγράφω τους χάρτες πάλι στο σκληρό.Ενώ το πρόγραμα ξεκινάει κάνω τις αρχικές επιλογές αφού επιλεξω την φωνή με πετάει στο μενού "δικά μου" του τηλεφώνου. Μάλλον κάνω κάτι λάθος.Μπορεί καποιος να δώσει οδηγίες παρακάλω;

 

Ευχαριστώ

 

Κανένας δεν μπορεί να δώσει κάποιες οδηγίες για την εγκατάσταση;Έστω κάποιο link;;

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν μπορεί να δώσει κάποιες οδηγίες για την εγκατάσταση;Έστω κάποιο link;;

Ακολούθησε τις οδηγίες που θα βρείς εδώ. Ουσιαστικά αντιγράφεις στην κάρτα (με card reader ή με το καλώδιο στην λειτουργία που βλέπεις όλους τους φακέλους στην κάρτα) αυτά που βρίσκεις στο zip ή rar που έχεις, κατα απόλυτη αντιστοιχία.

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Για χάρτες δες εδώ στα προηγούμενα post τη λέει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την 6.02 και παιζει κανονικα τις ελληνικες φωνες. Οι αλλες γλωσσες δουλευουν σωστα?

 

Ναί τελικά τα κατάφερα, παίζουν οι Ελληνικές φωνές αρκεί να τις αντιγράψεις στο φάκελο Tomtom στην κάρτα μνήμης. Εγώ τις είχα στο καταλογο voices. :p

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο link για να κατεβάσω ολόκληρο τον χάρτη της Ελλάδας κι όχι μόνο Αθήνα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο link για να κατεβάσω ολόκληρο τον χάρτη της Ελλάδας κι όχι μόνο Αθήνα.

Οχι δεν ηπάρχει τετοιος χάρτης. Μονο της Ανατολικής και Δυτική ευρώπης που προαναφέρωνται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...