Jump to content

[XBOX360] Τεχνικά Θέματα


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@panadimitriou Ola ta modchip mporoun na pai3oun antigramena paixnidia kai tainies xwris thlecontrol!To software paizei rolo!

@mitsman Prospa8hse na svhseis axrista arxeia gia na xwresei se ena dvd!Nomizw oti eixa dwsei ena link me site pou leei poia na diagrapseis afova pri apo duo selides!

@Mono windows 98 mporeis na valeis!

Auta :)

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω αντιγράψει κάμποσα παιχνίδια XBOX και όλα παίζουν μια χαρά.

 

 

Τα παιχνιδια αντιγραφονται κανονικα σαν ενα απλο dvd ή θελει καποιο κολπο?

Link to comment
Share on other sites

Paides ton dekemvrh phra tohn crystal edition tou xbox,mallon einai 1,6 version.Den to exw tsiparei kaI DEN exw peiraksei tipota.mono gnhsia paizw.einai philips to drive pou exw.loipon akouste koufo,o diskos kanonika einai 50000+ blocks,swsta?egw exw perasei mesa 65000 blocks mono se tragoudia xwris ta save kai mou leei akoma available space 50000+ blocks.kai pernaw akoma kanonika xwris provlhma kai tragoudia kai ta panta.Oute kollhmata mou parousiazei oute tipota.koufathikate?ti mporei na einai auto?

Eyxaristw ek twn proterwn

 

PS den exei xasei pote dedomena

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου κουφό. Στο report του ελεύθερου χώρου σου βγάζει ότι έχεις ΠΑΡΑΠΑΝΩ από 50000 blocks ελεύθερα. Το γεμίζεις με μπόλικα πράματα και εξακολουθείς να έχεις ΠΑΡΑΠΑΝΩ από 50000 blocks ελεύθερα. Μην ξεχνάς ότι συνολικά έχεις περίπου 5 gigabyte να γεμίσεις...δεν γεμίζουν τόσο εύκολα...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

afou exww perasei 65000 blocks mono music kai mou leei oti exei elefthera 50000+.Opou to exw pei auto koufathikan.Poso poulas to psp???Giati to poulas den einai kalo?

 

50.000+ δεν σημαινει οτι η μεγιστη χωρητικοτητα ειναι 50.000...Απλα το ανωτατο "οριο" που εχει βαλει η MS να δειχνει το XBOX ειναι 50.000+.Οτιδηποτε πανω απο 50.000 ειναι μεσα σε αυτο....Ειτε εχεις 50.001 ελευθερα, ειτε 500.001 παλι "50.000+" ελευθερα θα σου δειχνει το ΧΒΟΧ σου.

 

Μπορει να χρησιμοποιεις οπως λες 65.000 blocks αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να εχεις ακομα π.χ. 250.000 blocks ελευθερα.

Και το 250.000 στην κατηγορια του 50.000+ εμπιμπτει...

 

Καταλαβες? :O

 

Πληροφοριακα:

1ΜΒ = 62.75 blocks

500 blocks = 8MB

1000 blocks = 16MB

2000 blocks = 32MB

[sIGPIC][/sIGPIC] Εγγραφή: Οκτ. 2003 - It's been a while....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά και την βοήθεια που δίνετε σχετικά με το XBOX.

Αν κι έχω πολύ καιρό την κονσόλα, μόλις χθές αποφάσισα να αγοράσω κάποιο τσιπάκι. Μετά από πολύ διάβασμα εδώ και σε άλλα φόρα, κατέληξα στο Χ3.

Παρήγγειλα 1 X3CE μαζί με το Xapt3r από το "mrmod****" = 78euro για να το περάσω μόνος μου και ήδη έχω ανοίξει το κουτί και αναμένω πώς και πώς να έρθει το combo για να ξεκινήσω :)

Αυτό που θέλω να ρωτήσω για αρχή είναι,

1) αν χρειάζεται οποσδήποτε να ξεβιδώσω και την μητρική. Μιας και είναι solderless, είναι ανάγκη να βγάλω και την μητρική? Κάπου αναφέρθηκε πιο πριν για κάτι παξιμάδια από την κάτω μεριά, για να σφίξει καλύτερα το τσιπ. Ψιλοκολώνω όμως να βγάλω και την μητρική. Νομίζω ο φίλος batrahian έχει βάλει Χ3...αν μπορείς batrahian, πές μου σε παρακαλώ. :O

2) ξέρει κανείς πόσο καιρό θέλει για να έρθει παραγγελία από Αγγλία? Κάπου πιο πριν αναφέρθηκε οτι από divineo κάνει περίπου 1 βδομάδα. Έχει ψωνίσει κανείς από mrmodchip? Αν ΝΑΙ, πόσο καιρό θέλει μέχρι να έρθει εδώ?

3) το Χ3 έρχεται με το τελευταίο bios ή χρειάζεται να το φλασάρω? Γίνεται να το φλασάρω μέσω cd-rw?

4) κάπου έιδα πιο πριν κάποιον που είχε 3-4 διαφορετικά dashboards! Το Χ3 πόσα διαφορετικά bios ή dashboards φοράει?

5) θέλω να βγάλω τον σκληρό που έχω στο PC (Maxtor 60Gb) και να τον βάλω στο Xbox. Πώς γίνεται αυτή η διαδικασία? Πρέπει να φορμάρω τον σκληρό με κάποιο πρόγραμμα ή λειτουργικό μέσω PC και μετά να τον κουμπώσω στο Χbox? Πώς γίνεται το κλείδωμα του?

Μην με πείτε να κατεβάσω Slayer γιατί δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα λόγω PSTN. Όπως και για xbox-scene (τα αγγλικά μου είναι σε βρεφικό στάδιο :) )

Αυτά παιδιά για αρχή. Μόλις έρθει το Χ3 και το περάσω (ελπίζω επιτυχώς), σίγουρα θα ρωτήσω πολλά ακόμη. ;)

Να'στε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι πολύ καλύτερο να βγάλεις την μητρική και να βάλεις παξιμαδάκι από την κάτω πλευρά...εγώ έχω το Xecuter 2.3b lite plus solderless και πριν βάλω το παξιμαδάκι είχα προβλήματα καθώς το τσιπ έχανε την επαφή...(αυτό γιατί οι τρύπες όπου βιδώνουν οι βίδες της μητρικής είναι πλαστικές, και φθείρονται πολύ εύκολα οπότε δεν κρατάνε την το τσιπ καλά βιδωμένο). Δεν είναι δύσκολη δουλειά πάντως, σε 10 λεπτά θα έχειες τελειώσει.

 

Το να βάλεις τον δίσκο είναι επίσης πολύ εύκολο. Απλά αφού βάλεις το τσιπ αλλάζεις τους δίσκους. Το Xecuter 3 νομίζω ότι έχει επιλογή στο λειτουργικό του για να κάνει αυτόματα φορμάτ στον δίσκο. Αλλιώς κατεβάζεις το slayer disk και κάνεις όλη την δουλειά από εκεί (θα σου κάνει φορμάτ τον δίσκο και θα σου περάσει σχεδόν όλα τα απαραίτητα προγράμματα).

 

Το X3 δεν έρχεται με bios flashαρισμένο. Έχει το δικό του λειτουργικό σύστημα που σου επιτρέπει να του flashάρεις bios επάνω του, και να εκτελέσεις διάφορες άλλες λειτουργίες. Νομίζω πως υποστηρίζει την δυνατότητα να το flashάρεις μέσω cd-rw γράφοντας το bios στο cd-r, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

OK, thanx shodanjr_gr.

Απλά, η μητρική έχει 11 βίδες και πολλά καλώδια και μερικοί εδώ μέσα διάβασα οτι κάνανε λάθος στην συνδεσμολογία μετά όταν την ξαναβάζανε!!

Για Slayer, θα χρειαστεί dsl (από κανα νετ-καφέ μάλλον). Το Χ3, όταν φορμάρει τον σκληρό, θα τον κλειδώσει κιόλας? Ο σκληρός τώρα που είναι πάνω στο PC έχει 4 partitions. Να τον ξηλώσω και να τον βάλω όπως είναι στο xbox? Μήπως διαβάσει μόνο 1 partition το xbox?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να απαντησει καποιος? :O

Τα παιχνιδια αντιγραφονται κανονικα σε (απλο) DVD.

Αμα προσπαθησεις να γραψεις σπασμενο κανεις απλα Disc Copy. Αν θες να αντιγραψεις original ή κατεβασμενο απο το Internet πρεπει να εχεις ενα ειδικο plugin στο Nero (δεν θυμαμαι πως το λενε) ωστε να αντιγραφτει σωστα το παιχνιδι.

Ελπιζω να βοηθησα. :O

[sIGPIC][/sIGPIC] Εγγραφή: Οκτ. 2003 - It's been a while....
Link to comment
Share on other sites

peramatz:

1)ΜΗΝ βγαζεις την μητρικη, το Χ3 ερχεται με ενα ειδικο ανταπτορα, διαφορετικο απο το Χ2.3, μην φοβασε για παξιμαδακια και λοιπα τα εχει ολα στη συσκευασια, ειναι πολυ καλα σχεδιασμενος και εφαρμοζει τελεια. Υπαρχουν καποιοι οδηγοι που δειχνουν βημα βημα τι να κανεις ειναι πολυ ευκολο.

2)Εγω το πηρα απο Αγγλια εκανε γυρω στη μια βδομαδα, στειλτους ενα ε-μαιλ για σιγουρια και ρωτα.

3) Το βιος πρεπει να το εγκαταστησεις εσυ, κατεβασε το απο το mirc γραψτο σε ενα cd η dvd και φλασαρε το. Μπορεις επισης και μεσω δικτυου με τον υπολ. να το φλασαρεις.

4) Μπορεις να βαλεις οποιο και οσα dashboards θελεις, εγω εχω το Evox που ειναι και το πιο απλο.

5)Λιγο πολυπλοκο βρες κανενα φιλο που να ξερει αγγλικα και δες το xbox-scene, δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο.

ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΜΑΕΤΖΙΜΑ!
Link to comment
Share on other sites

OK batrahian. Σ'ευχαριστώ πολύ. Αναμένω πώς και πώς να έρθει. Με είπανε οτι θέλει 5-7 μέρες. Από την Τρίτη έχω ανοιχτό το xbox & περιμένω!! :D
Link to comment
Share on other sites

Τα παιχνιδια αντιγραφονται κανονικα σε (απλο) DVD.

Αμα προσπαθησεις να γραψεις σπασμενο κανεις απλα Disc Copy. Αν θες να αντιγραψεις original ή κατεβασμενο απο το Internet πρεπει να εχεις ενα ειδικο plugin στο Nero (δεν θυμαμαι πως το λενε) ωστε να αντιγραφτει σωστα το παιχνιδι.

Ελπιζω να βοηθησα. :O

 

 

Ειδικο plugin? Τι ειναι αυτο? :confused:

Του PS2 παντως, με την εκδοση 6.07 του nero, αντιγραφονται κανονικα και τα original

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, αγορασα τα creative p800 5.1 speakers και θελω να τα συνδεσω με το xbox για καλυτερη απολαυση σε dvd. δεν καταλαβα ομως πως θα το κανω αυτο αφου τα καλωδια δεν ειναι ιδια με την υποδοχη που υπαρχει στα ηχεια. τι λετε?
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Ειδικο plugin? Τι ειναι αυτο? :confused:

Του PS2 παντως, με την εκδοση 6.07 του nero, αντιγραφονται κανονικα και τα original

Ριξε μια ματια ΕΔΩ...(ελπιζω τα αγγλικα σου να ειναι καλα) :O

[sIGPIC][/sIGPIC] Εγγραφή: Οκτ. 2003 - It's been a while....
Link to comment
Share on other sites

RODAKINO θα πρέπει νομίζω να πάρεις και ένα αποκωδικοποιητή για να ακούς 5.1 αλλιώς το μέγιστο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις να παίξουν 4 ηχεία αλλά όλα θα βγάζουν τον ίδιο ήχο.Και βέβαια θα πρέπει να αγοράσεις και το Advance Scart του Xbox.

 

Μια ερώτηση παιδιά, είχα βρει μια φορά ένα site που σου έλεγε τι αρχεία μπορεί να αφαιρέσεις από κάποιο image παιχνιδιόυ εάν είναι πολύ μεγάλο (Halo 2) και δεν μπορεί να γραφτεί αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ...ξέρει κανείς???

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

peramatz:

1)ΜΗΝ βγαζεις την μητρικη, το Χ3 ερχεται με ενα ειδικο ανταπτορα, διαφορετικο απο το Χ2.3, μην φοβασε για παξιμαδακια και λοιπα τα εχει ολα στη συσκευασια, ειναι πολυ καλα σχεδιασμενος και εφαρμοζει τελεια. Υπαρχουν καποιοι οδηγοι που δειχνουν βημα βημα τι να κανεις ειναι πολυ ευκολο.

Μόλις σήμερα πήρα στα χέρια μου το combo. Επειδή όμως ειναι πολύ χύμα με όλα τα καλώδια έξω, υπάρχουν κάποια λίνκς με αναλυτικές φωτό που να δείχνουν πώς ακριβώς γίνεται η εγκατάσταση & που πάει το κάθε καλώδιο?

Thanx...

 

EDIT: Την πατήσαμε μάλλον! Δεν κάθεται με τίποτα το Xapt3r! Ακουμπάει πάνω στο μαύρο τσιπάκι που έχει μπροστά του & δεν μπορεί να πατηθεί με τίποτα για να κουμπώσει! :(

 

Στην φωτό, με κόκκινο μολύβι έκανα περίπου το περίγραμμα του Xapt3r, το οποίο πάει και κάθεται επάνω στην κόκκινη περιοχή μέσα στον κίτρινο κύκλο, επάνω στο μαύρο εκείνο τσιπάκι (ή όπως αλλιώς λέγεται) και δεν πατιέται με τίποτα. :( Πρέπει να το σκάψω, να το φάω αρκετά από κάτω για να φτιάξω το κενό για να κουμπώσει! Τί γίνεται ρε παιδιά? Τζάμπα το πήραμε? Δεν ταιριάζει το Xapt3r για παλιά Xbox v1.1?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος με xbox version 1.0-1.1 που να κατάφερε να βάλει xapt3r σωστά?

Βρήκα το παρακάτω guide,

http://216.239.59.104/search?q=cache:_X1Dm8Bx4u8J:home.comcast.net/~cktran/X3installguide/noob.htm+%22xapt3r+guide%22&hl=el

αλλά στην φωτό ο τύπος έχει v1.4 και προφανώς το xapt3r δεν ακουμπάει-πατάει πάνω στο "μαύρο 346WHSA"!!!

Στο 1.1, υπάρχει 1 μέρος του xapt3r που πατάει εκεί πάνω, οπότε δεν κάνουν επαφή από κάτω τα "δοντάκια" & δεν κουμπώνει. Το εβαλα στο ρέυμα και δεν λειτουργεί δυστυχώς. :(

Καμιά βοήθεια ρε παιδιά, καμιά συμβουλή για μας τους ταπεινούς??!!

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να καταλάβω αν είναι χαλασμένο ή οχι το Xapt3r?

Αν το βάλω πάνω, υποτίθεται οτι για να δουλεύει σωστά, πρέπει να ανάβουν τα 3 μπλε φωτάκια. Αν δεν βάλω το συρματάκι για το d0 και ανάψω την κονσόλα, θα βγάλει κανένα προειδοποιητικό φωτάκι?

Σε μένα δεν ανάβει κανένα λαμπάκι. Σκληρό και dvd-rom, δεν τα έχω συνδεδεμένα. Βάζω μόνο το καλώδιο του ρεύματος, το ανάβω και τίποτα.

Υπάρχει κανά κόλπο για να καταλάβω τί δεν πάει καλά?

Link to comment
Share on other sites

Το Xapt3r δύσκολα χαλάει...δεν είναι καμία high tech κατασκευή...

 

Βεβαιώσου ότι το έχεις ευθυγραμμίσει σωστά και βεβαιώσου ότι έχεις βάλει την ροδέλα που δίνει η team xecuter μαζί με το adaptor και μπαίνει μεταξύ αυτού και της μητρικής του ΧΒΟΧ...

 

Μου φαίνεται πολύ περίεργο να "βρίσκει" κάπου το adaptorάκι...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Λιγο δυσκολο μου φαινεται να ακουμπαει στο τσιπακι, σιγουρα το εχεις βαλει σωστα? Εχεις τις τρυπες γεμισμενες? Ο ανταπτορας πρεπει να εφαρμοζει τελεια και να κουμπωνει χωρις να "παιζει" καθολου.

Ριξε μια ματια εδω

http://home.comcast.net/~cktran/X3installguide/noob.htm

ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΜΑΕΤΖΙΜΑ!
Link to comment
Share on other sites

Αυτόν ακριβώς τον οδηγό (μαζί με πολλούς άλλους) έβλεπα batrahian.

Ο τύπος όμως δουλεύει σε 1.4 έκδοση. Στην δικιά μου (1.1), εκτός από το d0, είναι διαφορετική και η "χωροταξία" των διάφορων άλλων "τσίπσετ".

Π.χ. στην 1η φωτό, η απόσταση μεταξύ των τρυπών και του μαύρου τσιπ, είναι πάρα πολύ μικρότερη και δεν έχει και αυτή την άσπρη γραμμή περιμετρικά.

Στις άλλες 2 φωτό, βλέπεις που ακριβώς πέφτει το xapt3r. Είναι σίγουρα σωστά τοποθετημένο, αφού αναγκάστηκα να ξηλώσω την μητρική για να δω από κάτω και να σιγουρευτώ οτι κούμπωσαν-βούλωσαν οι τρύπες.

Ό,τι και να γίνει, το Xapt3r ακουμπάει πάνω στο μαύρο τσιπ. "Έφαγα" λιγάκι με μαχαίρι το πλαστικό, για να το "σκάψω" και να κάτσει καλύτερα. Έχω βάλει σωστά την βίδα, αλλά και πάλι, δεν κουμπώνει τέλεια.

Καλά, το συρματάκι για το d0, δεν μπένει με τίποτα. Κανα 2-3 φορές που μπήκε, με την παραμικρή κίνηση, ξαναβγήκε.

Εγώ θέλω να μάθω αν ανάβει κανένα λαμπάκι, είτε βάλεις το d0, είτε όχι, για να δω που είναι το πρόβλημα. Σκληρό & dvd-rom, δεν τα έχω πάνω καθόλου. Βάζω μόνο το ρεύμα, αλλά κανένα φως. Πρέπει να συνδέσω και το καλώδιο της TV μήπως? Έχω πελαγώσει. Θα πάω μάλλον για καλάι με το Χ3 μόνο, χωρίς χάπτερ...

Link to comment
Share on other sites

Καμία φώτο από τον τρόπο που εγκαθιστάς το Xapter μπορείς να μας δώσεις; Να δούμε μήπως κάνεις κάτι λάθος...θέλουμε φώτο από το δικό σου ΧΒΟΧ όμως, όχι από κάποιο guide με επεμβάσεις στο paint :P

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...