Jump to content

[XBOX360] Τεχνικά Θέματα


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Hi,

 

oute emena enwnete to xbox mou me to pc. To enwnw me thn ethernet me crossover syrma alla to xbox blepei ws ip to idio to ip tou. Enwnetai me ton eauto tou dld? Kapoios filos mou mou eipe pws mporei na exw kapoia system files twn windows corrupted apo adaware programata. Mporei kapoios na me boh8hsei??? Pls. :(

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θα εκφρασω το διακαη ποθο ολλων εμας τον νουμπιδων!

Πως ακριβως θα συνδεσω αυτο το μαυρο κουτι με το pc μου;

...

Alex, αν παραμένει το πρόβλημα, ευχαρίστως να το ψάξουμε...

Οι εύκολες απαντήσεις:

Δεν χρειάζεται να είσαι συνδεδεμένος στο Internet. (Ασε, που μάλλον κακό κάνει, μην φας και κανένα ban λόγω του Evox).

Δεν πειράζει που δεν έχεις router, hub κλπ., αρκεί (στην περίπτωση αυτή, το καλώδιο να είναι cross-link->Δηλαδή: Αν βάλεις τα δύο άκρα του δίπλα-δίπλα η σειρά στα χρώματα των καλωδίων δεν πρέπει να είναι ίδια. Αν είναι, το καλώδιο είναι straight και πρέπει να παρεμβάλλεται switch)

Κλείσε ότι firewall είναι ενδεχομένως ανοικτό (γίνεται και με ενεργοποιημένο firewall, αλλά ας μην μπλέξουμε με ρυθμίσεις)

 

Και δύο ερωτήσεις:

Τι ακριβώς σφάλμα βγάζει το flashfxp?

Ρυθμίσεις TCP/IP στο PC έχεις κάνει? Αν, όχι μάλλον εκει είναι το πρόβλημα, μην διστάσεις να ξαναρωτήσεις.

 

@yianniscy84: Τι εννοείς γράφοντας "to xbox blepei ws ip to idio to ip tou" Γιατί θεωρείς ότι αυτό είναι πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Alex, αν παραμένει το πρόβλημα, ευχαρίστως να το ψάξουμε...

Οι εύκολες απαντήσεις:

Δεν χρειάζεται να είσαι συνδεδεμένος στο Internet. (Ασε, που μάλλον κακό κάνει, μην φας και κανένα ban λόγω του Evox).

Δεν πειράζει που δεν έχεις router, hub κλπ., αρκεί (στην περίπτωση αυτή, το καλώδιο να είναι cross-link->Δηλαδή: Αν βάλεις τα δύο άκρα του δίπλα-δίπλα η σειρά στα χρώματα των καλωδίων δεν πρέπει να είναι ίδια. Αν είναι, το καλώδιο είναι straight και πρέπει να παρεμβάλλεται switch)

Κλείσε ότι firewall είναι ενδεχομένως ανοικτό (γίνεται και με ενεργοποιημένο firewall, αλλά ας μην μπλέξουμε με ρυθμίσεις)

 

Και δύο ερωτήσεις:

Τι ακριβώς σφάλμα βγάζει το flashfxp?

Ρυθμίσεις TCP/IP στο PC έχεις κάνει? Αν, όχι μάλλον εκει είναι το πρόβλημα, μην διστάσεις να ξαναρωτήσεις.

 

@yianniscy84: Τι εννοείς γράφοντας "to xbox blepei ws ip to idio to ip tou" Γιατί θεωρείς ότι αυτό είναι πρόβλημα?

Παιδες εγω το ελυσα το προβλημα μου εδω και 10 μερες τωρα κανω παπαδες με το κουτακι μου.εχω κατεβασει το xboxmc και μιλαμε ειναι κορυφη σιγα σιγα θα αρχισω να μαθαινω να κανω και δικα μου visualisations και skin και θα ειναι κορυφη!!!τελικα ειχα κανει βλακεια δεν ειχα περασει τους οδηγους της καρτας δικτυου και μου παρουσιαζονταν το εξης μυνημα στο flashfxp:No rout to host τωρα καταλαβα και τι ακριβως συμαινει.Τωρα πως ενω εχω pc 10 χρονια δεν κοιταξα τους οδηγους ειναι αλλο θεμα!Ερωτηση αξιζει να κατεβασω linux για xbox?δεν πιστευω να ειναι σαν τα windows που δεν αναγνωριζουν το pad ως συσκευη usb?δυστυχως δεν εχω χοντρο πορτοφολι και να χαλασω 1 ποντικι usb και ενα χειριστηριο του κουτιου μου ειναι αρκετα δαπανηρο.

Link to comment
Share on other sites

και συνεχιζω το utp η το ftp καλωδιο ειναι crossover?αν δλδ αν εχω crossover καλωδιο τα windows θα βρουν μονα τους την συνδεση?
κοιτα afoy to lan 8ane mesa sto spiti den xriazese 8orakismeno opote pare utp!twra kalitera na paris crossover ektos ke an exis kana hub spiti aliws den xriazete na mpeis se perita exsoda :D ke twra oso gia to an sindeete aytoma, prepei na kanis ri8misis ton ip se dashboard ke pc :D
Link to comment
Share on other sites

kikloforei sto internet programataki pou metatrepei apo pal se ntsc kai to anti8eto!

to trexw sto dashboard opote 8elw (den exw to episimo dashboard)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω το ελυσα το προβλημα μου εδω και 10 μερες τωρα κανω παπαδες με το κουτακι μου.εχω κατεβασει το xboxmc και μιλαμε ειναι κορυφη σιγα σιγα θα αρχισω να μαθαινω να κανω και δικα μου visualisations και skin και θα ειναι κορυφη!!!τελικα ειχα κανει βλακεια δεν ειχα περασει τους οδηγους της καρτας δικτυου και μου παρουσιαζονταν το εξης μυνημα στο flashfxp:No rout to host τωρα καταλαβα και τι ακριβως συμαινει.Τωρα πως ενω εχω pc 10 χρονια δεν κοιταξα τους οδηγους ειναι αλλο θεμα!Ερωτηση αξιζει να κατεβασω linux για xbox?δεν πιστευω να ειναι σαν τα windows που δεν αναγνωριζουν το pad ως συσκευη usb?δυστυχως δεν εχω χοντρο πορτοφολι και να χαλασω 1 ποντικι usb και ενα χειριστηριο του κουτιου μου ειναι αρκετα δαπανηρο.

 

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και μου βγάζει το flashfxp:No rout to host

Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός σε παρακαλώ μπας και βγάλω άκρη :(

Link to comment
Share on other sites

φιλε τριφωνα ακολουθα τις ρυθμισεις του χβοχ-scene οσο για το μηνυμηα που σου βγαζει το βγαζει γιατι μαλλον οπως και γω δεν ειχα περασει τους drivers της καρτας δικτυου.απο κει και περα αν εχεις σωστα και τις ρυθμισεις στο .ini αρχειο που συνοδευει το evox αν χρησιμοποιεις αυτο δεν θα εχεις προβλημα οπως και να εχει αμα μπορεις μπες αυριο στο #xbox στο mirc στις 11 το πρωι και θα σου πω ακριβως τι να κανεις.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να μπω αύριο , δουλεύω ,ευχαριστώ πάντως.

Πήρα χτες το GTA San Andreas και προσπάθησα να το περάσω στο σκληρό του χβοχ αλλά δεν παίζει.Έχουν προστασία τα νέα δισκάκια ή να έφταιγε το συγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites

...Πήρα χτες το GTA San Andreas και προσπάθησα να το περάσω στο σκληρό του χβοχ αλλά δεν παίζει.Έχουν προστασία τα νέα δισκάκια ή να έφταιγε το συγκεκριμένο;
Καλημέρα.

Φίλε TRIFONAS2, το GTA San Andreas παρουσιάζει πράγματι κάποιες ιδιομορφίες στην εκτέλεση από σκληρό. Πριν αναγκαστείς να δοκιμάζεις το κάθε patch που κυκλοφορεί, αν τρέχεις το evox, δες μήπως τό πρόβλημα λυθεί με δυό απλές παρεμβάσεις στο evox.ini:

1. Αλλαξε (αν χρειάζεται) την τιμή TSR_Type =1

2. Πρόσθεσε μια γραμμή ως εξής: DebugTSR = No

 

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ αρκετό καιρό και δεν έχω καταφέρει σύνδεση του xbox με το pc.Έχω διαβάσει πολλά tutorials και ακολουθώ τις οδηγίες , για το pc βάζω IP : 192.168.0.1 και Subnet mask 255.255.255.0

Στο Flash Fxp βάζω την ip του xbox δηλαδή 16.91.4.0 Στο port 21. Και user name και password βάζω xbox.

Απενεργοποιώ και το firewall και το antivirus αλλά τίποτε.

Προσπαθώ να κάνω και cmd (comand prompt)αλλά καμία απάντηση.

 

Σας παρακαλώ καμία βοήθεια γιατί θα τρελλαθώ. Παρακάτω είναι οι φωτογραφίες από το xbox και το Flash Fxp

 

 

 

 

http://img32.imageshack.us/my.php?image=dsc016626ju.jpg

 

http://img32.imageshack.us/my.php?image=dsc016667hw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σωστε με,σας παρακαλω...!!!

Εκανα μια βλακεια!

Μετονομασα ενα αρχειο (συγκεκριμενα το c/xboxdash.xbe σε c/msdash.xbe και τωρα οταν ανοιγω το xbox μου γραφει συνεχεια: "Υour xbox requires service" !!!

Προσπαθω να το συνδεσω και με το pc να το μετονομασω παλι αλλα δεν συνδεεται...μαλλον επειδη δεν εχει μπει στο μενου....Τι να κανωω? :cry:

JIMNYCLUB.GR

 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου έρχετε τέτοια ώρα είναι να ξαναβάλεις το evox...

 

Restore EvolutionX if Xbox doesn't want to boot again (v0.3)

 

If you installed EvolutionX on you Xbox harddrive and you made an error in the menu.ini (v1.8.458)/evox.ini(v1.8.2594+) on your harddrive it's possible the Xbox won't be able to boot again.(or if you deleted xboxdash.xbe)

It's possible thought , to boot your Xbox with the EvolutionX disc. Once EvolutionX is booted you can access the Xbox harddrive by FTP and you can reupload a new working menu.ini file.

Here is what you have to do :

 

1/ Extract the EvoX iso with a Xbox ISO extractor (for example : xISO) on your PC harddrive.(tutorial-http://www.xbox-scene.com/articles/extract-iso.php)

 

2/ Copy the original menu.ini/evox.ini (the one that was packed in the original EvoX release) in the same directory as where you unpacked the EvoX ISO (step 1).

 

3/ Rebuild the ISO (with file extracted in step1 and menu.ini from step2) with an Xbox ISO maker (for example :xISO

(tutorial-http://www.xbox-scene.com/articles/make-iso.php).

 

4/ Burn the ISO on CD-RW/DVD-R/DVD-RW.

 

5/ Boot the Xbox with the disc you just burned above in the drive. If for some reason the xbox starts rebooting, turn it off with the disc still inside then turn the xbox back on.

 

6/ EvoX is now booted , so you can access the Xbox harddrive with FTP and re-upload a working menu.ini/evox.ini/xboxdash.xbe.

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την απαντηση σου αλλα αν καταλαβα καλα,θα πρεπει να περασω το evox αλλα 1)θα πρεπει να συνδεσω το xbox με το pc αλλα αυτο δεν μπορω να το κανω στην κατασταση αυτη...

και 2)δεν φορτωνει τα Cd το xbox,μου βγαζει κατευθειαν το προβλημα...

Τεσπα...το εδωσα σε αυτον που το τσιπαρε μηπως βγαλει ακρη...ελπιζω να φτιαχνετε και να ειναι απλο!

Τωρα που επαθα εμαθα...!

Και παλι ευχαριστω παντως! :)

JIMNYCLUB.GR

 

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την απαντηση σου αλλα αν καταλαβα καλα,θα πρεπει να περασω το evox αλλα 1)θα πρεπει να συνδεσω το xbox με το pc αλλα αυτο δεν μπορω να το κανω στην κατασταση αυτη...

και 2)δεν φορτωνει τα Cd το xbox,μου βγαζει κατευθειαν το προβλημα...

Τεσπα...το εδωσα σε αυτον που το τσιπαρε μηπως βγαλει ακρη...ελπιζω να φτιαχνετε και να ειναι απλο!

Τωρα που επαθα εμαθα...!

Και παλι ευχαριστω παντως! :)

Πολύ περίεργο μου φαίνεται να μην φορτώνει τα CD.

Λογικά αν είχες κάποιο boot CD (π.χ. Slayer's) θα είχες λύσει το πρόβλημά σου ;)

 

Η άλλη λύση θα ήταν σύνδεση του HD του Xbox στο PC σου και διόρθωση των αρχείων μέσω κάποιου FAT-X-Plorer προγράμματος. Φυσικά θα πρέπει να έχεις φροντίσει για το ξεκλείδωμα πρώτα.

Στα πόσα τελικιάζει η γραμμή σας?:X
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μιλησα με τον ανθρωπο που το εδωσα και μου ειπε οτι θελει να περαστει τσιπακι,αφου το εχω με softmod τωρα...

τεσπα θα δουμε....

 

Κατι αλλο αν ξερει καποιος να μου πει....

Εχω κανει downloadπαιχνιδια και τα γραφω κανονικα σε dvd αλλα δε μου τα παιζει οταν τα βαλω στο xbox....καποιος μου ειπε οτι θα φταιει το δισκακι dvd ,δεν θα το αναγνωριζει...εχω δοκιμασει δυο διαφορετικες μαρκες αλλα τιποτα...

Να φταιει αυτο που δεν παιζουν?να παω να παρω κι αλλες μαρκες για δοκιμη ή δεν οφελει και ειναι κατι αλλο?Παντως μου ειπαν οτι κανω σωστα ολα τα βηματα...

ευχαριστω!

JIMNYCLUB.GR

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάφερα τίποτε στη σύνδεση xbox-pc

 

βάζω τις παρακάτω ρυθμίσεις

 

στο xbox:

IP:192.168.0.3

default gateway:192.168.0.1

subnet mask:255.255.255.0

 

στο pc:

IP:192.168.0.1

default gateway:192.168.0.3

subnet mask:255.255.255.0

 

 

το flashfxp λέει connection failed

 

Τι άλλο να κάνω,έχει υπόψη του κανείς τι να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Pros TRYFONAS2,

 

Ta settings pou evales einai ortha. Vevaiothou oti syndeese me to xbox me kalodio typou crossed (an i syndesi ginete apefthias) i me pin to pin kalodia an i syndesi ginete meso hub. Episis apenergopoihse ta firewalls pou mporei na exeis sto pc sou (an exeis, gia paradeigma Zonealarm etc).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...