Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Maps (ex. Ovi Maps/Smart2go)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλος που πηγε σε νοκια σοπ και ζητησε να του περασουν χαρτες σε ν95 του ζητησαν 30 ευρω!πρεπει να χρεωνουν τοσο η θα επρεπε να ειναι δωρεαν?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καμμια βοήθεια?

 

Τι ρωτας συνεχεια ?

Για να μην σου απαντα κανεις σημαινει ή οτι δεν γνωριζει,ή

δεν υπαρχει αλλος τροπος ..

 

φιλος που πηγε σε νοκια σοπ και ζητησε να του περασουν χαρτες σε ν95 του ζητησαν 30 ευρω!πρεπει να χρεωνουν τοσο η θα επρεπε να ειναι δωρεαν?

 

για να περασουν χαρτες η για την πλοηγηση?

 

 

Το κατεβασμα των χαρτων ειναι δωρεαν ,οπως και η εγκατασταση φυσικα

ειναι δωρεαν - το κανεις και απο το σπιτι.

Τωρα αν χρεωνουν 30€ την εγκατασταση ,τι να πω,τα λογια ειναι περιττα ....

Οι τιμες για πλοηγηση ειναι οι εξης :

http://img105.imageshack.us/img105/2654/screenshot0010vq0.jpg

 

Eastern Europe-Ανατολικη Ευρωπη (Czech Rep./Slovakia/Hungary/Poland/Greece/Baltics)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

χρεωνουν παιδια το περασμα των χαρτων,30 ευρω αυτο που ειναι δωρεαν.για πλοηγηση ουτε λογος!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί τι γίνετε με τις χρεώσεις συνδεσιμότητας του Ν73? Πρώτα από όλα πόσα είδη συνδέσεων έχουμε? wap? gprs? internet? αλλο?.

Αν ενεργοποιήσουμε τη χρήση δικτύου στο smart2go πόσο θα πάει το "μαλί". Επίσης πόσο θα χρεωθούμε για το χρόνο που θα κάνει για να κατεβάσει την άδεια σε περίπτωση που κάνουμε αγοράά άδειας για πλοήγηση?

Πρίν κανα 2μηνο ενεργοποίησα το wap του Cosmote έκανα προφιλ cosmote gprs και οταν το χρησιμοποιησα σε περιήγηση αλλά και σε κάποια downloadings μου χρέωσε 1 λεπτο το kb. που σημαίνει 70 ευρώ τα 7 mb. (ήμουν και περίεργος βλέπεις). Από μερικούς διαβάζω ότι είναι πολύ φθηνό αφού λέει ενδιαφέρονται να χρησιμοποιήσουν εφαρμογές που ζητούν data από το δίκτυο (π.χ πρόγραμμα πλοήγησης χωρίς συσκευή gps αφού συμφέρει να κατεβάζουν το στίγμα από το δίκτυο). 1ον κατάλαβε κανείς τι ρωτάω? 2ον Ξέρει κανένας να μου απαντήσει?

 

ΜΦΧ

ΒΑΧΥ

Link to comment
Share on other sites

Οσοι παραπονιουνται οτι δεν μπορουν να κατεβασουν τον χαρτη της Ελλαδας μεσω map loader ,τον ανεβασα εδω :

 

http://rapidshare.com/files/40610200/diskcache.rar

File-Size: 12,33 MB

 

Ο φακελος diskcache θα πρεπει να τοποθετηθει εδω :

:\Private\20001f63 αφου πρωτα εχετε ανοιξει μια φορα την εφαρμογη

χαρτες .

 

Επιπλεον ανεβασα και τις φωνητικες εντολες :

http://rapidshare.com/files/40610728/english.rar

File-Size: 2,39MB

 

http://rapidshare.com/files/40611131/greek.rar

File-Size: 2,78 MB

 

Ομοιως , οι φακελοι greek & english θα πρεπει να τοποθετηθουν εδω :

:\Private\20001f63

 

 

Έκανα ότι γράφει ο nervous και εγκατεστησα του χάρτες με επιτυχία, αλλά όταν πάω να ξεκινήσω την εφαρμογη χαρτες μου εμφανιζει την γη και μετά φορτωνη η πάνω μπάρα, πάει στο 100%, μετά μου γράφει χωρίς συνδεση στο διδίκτυο. παρακαλώ ελέγξε τις ρυθμίσεις δικτύου. Μετά τον δορυφόρο μου τον βγάζει με Χ. Πως ενεργοποιο το GPS????

Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων

trela_nera
Link to comment
Share on other sites

To κοκκινο Χ σημαινει οτι δεν εχεις πιασει ακομα σημα!!!!

Μολις πιασει θα φυγει, περιμενε με ανοιχτο το κιν τα πληκτρα να κοιτανε επανω!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ότι γράφει ο nervous και εγκατεστησα του χάρτες με επιτυχία, αλλά όταν πάω να ξεκινήσω την εφαρμογη χαρτες μου εμφανιζει την γη και μετά φορτωνη η πάνω μπάρα, πάει στο 100%, μετά μου γράφει χωρίς συνδεση στο διδίκτυο. παρακαλώ ελέγξε τις ρυθμίσεις δικτύου. Μετά τον δορυφόρο μου τον βγάζει με Χ. Πως ενεργοποιο το GPS????

Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων

 

To κοκκινο Χ σημαινει οτι δεν εχεις πιασει ακομα σημα!!!!

Μολις πιασει θα φυγει, περιμενε με ανοιχτο το κιν τα πληκτρα να κοιτανε επανω!!!!!!!!!!!

 

γιατί μου βγάζει αυτό το μηνυμα???:

Χωρίς συνδεση στο διδίκτυο.

Παρακαλώ ελέγξε τις ρυθμίσεις δικτύου.

trela_nera
Link to comment
Share on other sites

Για να μην στο βγάζει αυτό το μήνυμα, πατάς

Επιλογές - Ρυθμίσεις - Δίκτυο - Χρήση Δικτύου - Όταν απαιτείται και επιλέγεις ένα σημείο πρόσβασης.

Η εφαρμογή, όταν χρειάζεται, συνδέεται στο δίκτυο και κατεβάζει τα απαραίτητα δεδομένα. Με αυτόν τον τρόπο χρεώνεσαι όμως. Αν εσύ δε θέλεις να χρεώνεσαι ποτέ, αφήνεις την ρύθμιση έτσι όπως έχει τώρα. Δεν επιρεάζεται καθόλου η λειτουργία της εφαρμογής. Μη σε τρομάζει που στο γράφει αυτό κάθε φορά που την ανοίγεις.

 

Απλά, αν θέλεις κάποια στιγμή να κατεβάσεις έξτρα πληροφορία όπως φωνές, να πληρώσεις πλοήγηση κ.α., πηγαίνεις πάλι στις ρυθμίσεις και ορίζεις το σημείο πρόσβασης που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην στο βγάζει αυτό το μήνυμα, πατάς

Επιλογές - Ρυθμίσεις - Δίκτυο - Χρήση Δικτύου - Όταν απαιτείται και επιλέγεις ένα σημείο πρόσβασης.

Η εφαρμογή, όταν χρειάζεται, συνδέεται στο δίκτυο και κατεβάζει τα απαραίτητα δεδομένα. Με αυτόν τον τρόπο χρεώνεσαι όμως. Αν εσύ δε θέλεις να χρεώνεσαι ποτέ, αφήνεις την ρύθμιση έτσι όπως έχει τώρα. Δεν επιρεάζεται καθόλου η λειτουργία της εφαρμογής. Μη σε τρομάζει που στο γράφει αυτό κάθε φορά που την ανοίγεις.

 

Απλά, αν θέλεις κάποια στιγμή να κατεβάσεις έξτρα πληροφορία όπως φωνές, να πληρώσεις πλοήγηση κ.α., πηγαίνεις πάλι στις ρυθμίσεις και ορίζεις το σημείο πρόσβασης που θέλεις.

 

οκ

σε ευχαριστω πολυ . . .

trela_nera
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να κάνει εγκατάσταση στο Ν80 (αφού αντέγραψα την εφαρμογή sis στη κάρτα μνήμης και το έτρεξα απο εκεί), ξεκινάει κανονικά, φόρτωσα και το χάρτη της Ελλάδας με το Maploader, όλα ΟΚ.

Το πρόβλημα είναι οτι δέν επικοινωνεί με το GPS (έχω το Smartcom GPS με SirfIII και δουλεύει άψογα με Route66 και Tomtom), βλέπω αριστερά το δορυφόρο και τρείς μπαλίτσες διάφανες, ούτε κόκκινες, ούτε Χ, ούτε τίποτα, το GPS έχει πιάσει σήμα αλλά το Smart2go δέν επικοινωνεί καθολου. Γνωρίζεις κανείς αν θέλει κάτι άλλο????

Υπόψιν η προηγούμενη beta version που είχα μου δούλευε άψογα.

Οποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ν73 . θα ακολουθήσω την περιγραφή στο 1ο ποστ? Γιατί στα τελευταία ποστ παρατήρησα κάποια προβλήματα

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει>?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τα φώτα σας και πάλι παρακαλώ.

 

Έχω το εξής πρόβλημα.Το smart2go σου δείχει τη θέση σου και σου κάνει και navigation αλλα δε κάνει καταγραφή ίχνους ώστε να μπορείς να κάνεις trace back. Αυτό μπορεί να το κάνει το smartcomgps όμως αυτές οι δύο εφαρμογές δε μπορούν να δουλέψουν ταυτόχρονα (τουλάχιστον στο δικό μου Ν73). Μπάς και ξέρετε καμία εφαρμογή της ΝΟΚΙΑ που να κάνει καταγραφή του στίγματος ή της διαδρομής ώστε να μπορεί να γίνει trace back? (δηλαδή λίγο πολύ κάτι σε στυλ smartcomgps αλλα της ΝΟΚΙΑ). Επιμένω για εφαρμογή ΝΟΚΙΑ γιατι υποθέτω πώς αμα είναι από τη μαμά NOKIA τότε μπορεί και να δουλεύουν ταυτόχρονα οπως γίνεται με το το smart2go με το Sports Tracker.

 

 

ΜΦΧ

baxy

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να κάνει εγκατάσταση στο Ν80 (αφού αντέγραψα την εφαρμογή sis στη κάρτα μνήμης και το έτρεξα απο εκεί), ξεκινάει κανονικά, φόρτωσα και το χάρτη της Ελλάδας με το Maploader, όλα ΟΚ.

Το πρόβλημα είναι οτι δέν επικοινωνεί με το GPS (έχω το Smartcom GPS με SirfIII και δουλεύει άψογα με Route66 και Tomtom), βλέπω αριστερά το δορυφόρο και τρείς μπαλίτσες διάφανες, ούτε κόκκινες, ούτε Χ, ούτε τίποτα, το GPS έχει πιάσει σήμα αλλά το Smart2go δέν επικοινωνεί καθολου. Γνωρίζεις κανείς αν θέλει κάτι άλλο????

Υπόψιν η προηγούμενη beta version που είχα μου δούλευε άψογα.

Οποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει...

Αν και οι 3 μπίλιες στο δορυφόρο παραμένουν διάφανες, σημαίνει οτι δεν έχει ξεκινήσει καθόλου την αναζήτηση δορυφόρων. Άρα, όσο και αν περιμένεις, δεν πρόκειται να σου δείξει το στίγμα σου. Πάτα το μηδέν και θα ξεκινήσει αμέσως η αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι η τελευταια version αργει να βρει δορυφορο στο ν95!στις ρυθμισεις εντοπισμου θέσης τι έχετε επιλεγμενο?
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη δεν εχω gprs δεν εχω το agps ανοιχτο.Οτι αργει λιγακι αργει αλλα με την παλια εκδοση κολλαγε το κινητο τελειως αρα δεν εχω και πολλες επιλογες!
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω μεσα σε 30'' εχω βρει σημα!!!!!

 

το ιδιο κι εγω περιπου τοσο κανει να κλειδωσει δορυφορους,και να φανταστει κανεις οτι εχω την 11 εκδοση λογισμικου!!:D

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα ειναι η αληθεια το route66 σημερα και πιανει πολυ πιο γρηγορα σημα.Μπορει και 10-20 δευτερολεπτα να κανει!Το smart2go ποτε δεν μου εχει κανει λιγοτερο απο μισο λεπτο...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Αν και οι 3 μπίλιες στο δορυφόρο παραμένουν διάφανες, σημαίνει οτι δεν έχει ξεκινήσει καθόλου την αναζήτηση δορυφόρων. Άρα, όσο και αν περιμένεις, δεν πρόκειται να σου δείξει το στίγμα σου. Πάτα το μηδέν και θα ξεκινήσει αμέσως η αναζήτηση.

 

Ευχαριστώ φίλε μου, πράγματι με το 0 ξεκίνησε και βρήκε αμέσως στίγμα :D

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πατωντας το μηδεν βρισκει πιο γρηγορα δορυφορο?η φραση δεν ακοθγεσε πατα το μηδεν ισχυει και για το smart2go ? :)
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πατωντας το μηδεν βρισκει πιο γρηγορα δορυφορο?η φραση δεν ακοθγεσε πατα το μηδεν ισχυει και για το smart2go ? :)

 

μαλλον ισχυει κι εδω...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα έβαλα για πρωτη φορα το route στο ν95!βλεπει το gps σφαιρα.πολυ πιο γρηγορα απο το smart2go.αρα λοιπον δε φταιει το gps του κινητου οπως έχει ακουστει ολο αυτο το καιρο αλλα το προγραμμα!ελπιζω να δωσουν βαση σε αυτο και να λειτουργησει καποτε σφαιρα!
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα.Το smart2go σου δείχει τη θέση σου και σου κάνει και navigation αλλα δε κάνει καταγραφή ίχνους ώστε να μπορείς να κάνεις trace back. Αυτό μπορεί να το κάνει το smartcomgps όμως αυτές οι δύο εφαρμογές δε μπορούν να δουλέψουν ταυτόχρονα (τουλάχιστον στο δικό μου Ν73). Μπάς και ξέρετε καμία εφαρμογή της ΝΟΚΙΑ που να κάνει καταγραφή του στίγματος ή της διαδρομής ώστε να μπορεί να γίνει trace back? (δηλαδή λίγο πολύ κάτι σε στυλ smartcomgps αλλα της ΝΟΚΙΑ). Επιμένω για εφαρμογή ΝΟΚΙΑ γιατι υποθέτω πώς αμα είναι από τη μαμά NOKIA τότε μπορεί και να δουλεύουν ταυτόχρονα οπως γίνεται με το το smart2go με το Sports Tracker.

 

Ξερει κανείς τίποτα σχετικό?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...