Jump to content

[Επίσημο] Nokia E90 Communicator


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια το θεμα με το μεγεθος ειναι (οπως και αλλου) υποκειμενικοτατο.

Εμενα δεν με εχει ενοχλησει ποτε των ποτων. Ισα ισα που μπορω να σας πω πως δουλευει ως γκομενοπαγιδα. Αρχικα στο κραζουν και μετα μολις το ανοιξεις ενθουσιαζοντε. Μειονεκτημα ουσιαστικα γιατι ελκει χαζες. :P

 

Αλλα ας παμε στην ουσια. Το κινητο εχει ακομα ενα τεραστιο συγκρητικο πλεονεκτημα σε σχεση με ολα τα αλλα κινητα , μεγαλη αναλυση οθονης.

Ειναι το μονο που εχει αναλυση 800! οριζοντια πιξελ και 352 καθετα. Αυτο πρακτικα σημαινει οτι βλεπεις ιστοσελιδες πολυ καλα. Το πανω 1/3 της εικονας που βλεπει καποιος με αναλυση 1280χ800. Χρισημο επισης ειναι και σε αλλες εφαρμογες (word,excell,Adobe reader, να βλεπεις καλα φωτο,κτλ κτλ). Ειναι σαν να κουβαλας ενα ιδιοτροπο (γιατι πρεπει να το μαθεις) υπολογιστη τσεπης σε συσκευασια κινητου.

Αξιοπηστια: οταν το αγορασα μου επεσε κατω καποια φορα και χαλασε το μικροφωνο. Το κινητο ταξιδευσαι τελικα εως την γερμανια για να φτιαχτει και γυρισε μετα απο 1 μηνα. Απο τοτε δεν επαθε κατι οσες φορες και αν επεσε εδω και 2-3χρονια. Επισης ενα διαστημα ηταν κλεμμενο το βρηκανε με τo IME. Το ειχα παρει μαζι μου στον στρατο για να μην βαριεμαι. Το ειχα μαζι μου οταν σκαβαμε στις ναρκες , μου εχει πεσει απο το πανω κρεβατι καθως το φορτιζα και εσπασε το βιζμα του φορτηστη αλλα το κινητο αντεξε. Επισης εχει βραζει αρκετα γιατι δουλευω διανομη και ειναι στο τσαντακι και βρεχετε αρκετα. Σκληρη χρηση να μην τα πολυλογω. Εχει γρατσουνιες η μεσα οθονη οπως ολα τα Version 1 αλλα ουσιατικα δεν ενοχλει οταν φωτιστει η οθονη, εχω χασει και το κουμπι της καμερας. Εχω πανω μια 4Gb καρτα που ουτε κολλαειθ ουτε τπτ...

 

Κατα την γνωμη μου λοιπον αν ξερετε τι ζητατε (μεγαλη αναλυση,λειτουργεικοτητα) θα σας ικανοποιησει. Αν δεν εχετε μεγαλες τσεπες ή αν θελετε οθονη αφης ή ... θα σας απογοητευσει. Αλλα για εσας σας εχω μια προταση παρτε το Ν97 ή περιμεντε το Ν900 που μου μοιαζει σαν διαδοχος του Ε90.

Αναλυση 800x460 και λογισμικο Linux...

Α! και δεν ειμαι μπιζνες-μαν και εχω Ε90, πηραζει; :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ δύσκολα θα το βρώ για αγορά μου φαίνεται. Έχω ανανέωση στην cosmote και δεν πρέπει να το έχει ούτε ο Γερμανός...... κλαψ!

 

Επίσης θεωρώ το Ε71 πολύ χρηστικό κινητό... Βρίσκομαι σε μεγάλο δίλημμα

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα!!! Τώρα αισθάνομαι ολοκληρωμένος...

 

Η εναλλαγή ελληνικών αγγλικών πως γίνεται;

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω μεταχειρισμένο Nokia e90, στα 200,00 Ευρώ περίπου (σε αντικατάσταση ενός htc diamond που χάλασε από πλύσιμο).

1.Η αυτονομία της συσκευής είναι ικανοποιητική (για μένα ικανοποιητική σημαίνει 3 24ωρα με χρήση μίας ώρας την ημέρα);

2. Επειδή δεν έχει τύχει να πιάσω καμία τέτοια συσκευή στα χέρια μου, το μεγεθός της επιτρέπει μεταφορά στην τσέπη του παντελονιού ή υποχρεωτικά μπουφάν ή τσαντάκι;

3. Η μέγιστη μνήμη που παίρνει είναι 2gb (που διάβασα κάπου), ή παίρνει και μεγαλύτερη (ποιο είναι το άνω όριο);

Ευχαριστώ

 

 

1. Σ'εμένα μου κρατάσει άνετα 3 24ωρα με κανονικότατη χρήση.

2. Χρειάζεται τσαντάκι η κωλότσεπη από τζην. Για κουστούμι τσέπη ξέχασε το.

3. Του φοράω μια 8άρα και πάει μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Εχω νευριάσει πολύ.... Γιατί συνδέεται μόνο του στο gprs χωρίς να το ζητήσω; τι να κάνω; μάλλον με έχει χρεώσει αρκετά...

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στον ιστο-επιλογες-ρυθμισεις-σημειο προσβασης-ερωτηση παντα

Αν μιλας για το Internet γιατι αν εννοεις οτι δειχνει να συνδεεται στο ασχετο μεσω gprs τοτε soft reset..μου εχει τυχει και εμενα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Εχω νευριάσει πολύ.... Γιατί συνδέεται μόνο του στο gprs χωρίς να το ζητήσω; τι να κάνω; μάλλον με έχει χρεώσει αρκετά...

 

αν δεν το χρησιμοποιεις, διεγραψε το σημειο προσβασης του gprs για να μην εχεις προβλημα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιο internet radio όπως είχα στο Ε71;

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιο internet radio όπως είχα στο Ε71;

Δοκίμασε από εδώ.

Επέλεξε N95 ή N82.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε από εδώ.

Επέλεξε N95 ή N82.

 

Ευχαριστώ πάντα τέλειος:)

Όμως το τηλέφωνο αδυνατεί να κατεβάσει εγκαταστήσει αρχεία listen.pls, οπότε είναι δώρον άδωρον. Δεν μπορώ να ακούσω ραδιο ούτε από το site onradio.gr

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάντα τέλειος:)

Όμως το τηλέφωνο αδυνατεί να κατεβάσει εγκαταστήσει αρχεία listen.pls, οπότε είναι δώρον άδωρον. Δεν μπορώ να ακούσω ραδιο ούτε από το site onradio.gr

 

Παρατήρησα ότι το Internet Radio δεν δουλεύει όταν το καπάκι είναι ανοικτό. Οπότε λύθηκε το πρόβλημα. Τώρα μπορώ να κατεβάσω σταθμούς και να τους ακούσω.

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω συνδεση του τηλεφώνου με τον ΗΥ μέσω usb και να επιλέξω μεταφορά δεδομένων αλλά μου βγἀζει ότι δεν είναι δυαντον αυτό αφού η κάρτα μνήμης χρησιμοποιείται από άλλη εφαρμογή!!!!!!

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

1. Επελεξε να αποθηκευονται τα μηνυματα στην μνημη της συσκευης.

2. Δες εαν υπαρχει καποια εφαρμογη που ειναι εγκατεστημενη στην καρτα και τρεχει συνεχεια.

3. Εαν δεν γινει τιποτα επανεκκινηση και ξαναδοκιμασε..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

1. Επελεξε να αποθηκευονται τα μηνυματα στην μνημη της συσκευης.

2. Δες εαν υπαρχει καποια εφαρμογη που ειναι εγκατεστημενη στην καρτα και τρεχει συνεχεια.

3. Εαν δεν γινει τιποτα επανεκκινηση και ξαναδοκιμασε..

 

Εχω εγκαταστήσει προφανως κάποιο πρόγραμμα στην κάρτα. Συγκεκριμένα το slovoed. Δηλαδή δεν μπορώ να κάνω μεταφορά δεδομένων εαν δεν το απεγκαταστήσω ή υπάρχει και κάτι άλλο που δεν ξέρω;

 

Δεν νομίζω. Υπάρχει τρόπος να δω γιατί δεν θυμάμαι;:(

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Το slovoed δεν τρεχει συνεχεια για να χρησιμοποιειται η καρτα μνημης. Εχεις αλλες εφαρμογες εγκατεστημενες εκει?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστήσει προφανως κάποιο πρόγραμμα στην κάρτα. Συγκεκριμένα το slovoed. Δηλαδή δεν μπορώ να κάνω μεταφορά δεδομένων εαν δεν το απεγκαταστήσω ή υπάρχει και κάτι άλλο που δεν ξέρω;

 

Δεν νομίζω. Υπάρχει τρόπος να δω γιατί δεν θυμάμαι;:(

 

Έλεγξε τα προφίλ σου και δες εάν έχεις χρησιμοποιήσει αρχείο της κάρτας μνήμης για κάποιο ήχο κλήσης ή μηνύματος.

 

Εάν ναι, αντέγραψε το συγκεκριμμένο αρχείο στην μνήμη του τηλεφώνου και ρύθμισε τον ήχο κλήσης ή μηνύματος ώστε να κοιτάζει το αρχείο στην μνήμη του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πως αλλιως μπορω να βλεπω αν εχω νεα email στο κινητο μου.

Δοκιμασα το nokia messaging αλλα δουλευει μονο με wind internet και με χρεωνει.

Εχω mail στο yahoo και non stop της wind για wap. Γινετε μεσω wap (gprs) να βλεπω αν εχω νεο e-mail ή πρεπει να χρεωθω?

 

Οταν παω να κανω συνδεση μου ζηταει ονομα και κωδικο συνεχεια, αλλα τελικα δεν κανει και αλλες φορες με αλλες ρυθμισεις λεει...

"Δεν βρεθηκε διακοσμητης εισερχομενων. Ελεγξτε τις ρυθμισεις γραμματοκιβωτιου."

 

Εγω βαζω:

Διακοσμητη εισερχομενων : imap.n.mail.yahoo.com

εξερχομ : smtp.mobile.mail.yahoo.com

σημειο προσβασης wind gprs

κανονικα το email μου a*********@yahoo.gr , κωδικο...

τι λαθος κανω?

 

αλλα και με wind internet παλι δεν...

Ξερω πως μπορω να τα δω απο κινητο μεσω m.yahoo.com/mail,

αλλα θα ηθελα απλα οταν εχω email να παρω ειδοποιηση στο κινητο μου να κανει γκλινγκ απλα χωρις να χρεωνομαι εξαιτιας του wind internet αλλα να μου ερθει μεσω gprs. E90 εχω. Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Edit:

Τελικα το βρηκα.

Καταρχην θελει να ενεργοποιησεις το Pop απο το yahoo. Απο υπολογιστη στο Email, Επιλογες>POP & Forwarding>Set up or edit Pop(mpla-mpla)> Τσεκαρετε

Πρόσβαση σε Web & POP και αποθηκ.

Αφου γινει αυτο οι ρυθμισεις ειναι:

 

Διακομιστής Εισερχόμενων Μηνυμάτων (POP3): pop.mail.yahoo.com

Διακομιστής Εξερχόμενων Μηνυμάτων (SMTP): smtp.mail.yahoo.com

Όνομα Λογαριασμού/Όνομα σύνδεσης: το όνομα σας στο Yahoo! Mail (η διεύθυνσή σας χωρίς το τμήμα "@yahoo.com" @yahoo.gr ή )

Ηλεκτρονική Διεύθυνση: Η διεύθυνσή σας στο Yahoo! Mail onoma@yahoo.gr

Password: το password σας στο Yahoo! Mail

 

Connection settings-> incoming e-mail->user name: abcd (where your e-mail is abcd@yahoo.co.uk)

password: your password (make sure about capitalisation)

incoming mail server: pop.mail.yahoo.com

access point: your default internet access point (Δουλευει μονο με Wifi ή με Wind internet 0,0065?/kb = 6€/MB Προσοχη και Ελεος!!!)

mailbox name: name it anything

mailbox type: pop3 (this is default)

security(ports): ssl/tls

port: 995 (this is default)

apop secure login: off (won't work with "on")

 

Connection settings-> outgoing e-mail-> my e-mail address: your address

user name: abcd (where your e-mail is abcd@yahoo.co.uk)

password: your password

outgoing mail server: smtp.mail.yahoo.com

access point: your default internet access point

security(ports): ssl/tls

port: 465 (this is default)

 

Εμενα το προβλημα μου παραμενει ομως. Πως θα δεχομαι ειδοποιησεις στο κινητο μου οτι εχω e-mail στο yahoo χρησιμοποιοντας το wind non stop.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
βρε παιδια εχει ακουσει κανεις τιποτα για καινουργιο comunicator??? εχω 3 χρονια το ε90 κ αρχιζει να τα φτυνει κ εγω το βαρεθηκα!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
βρε παιδια εχει ακουσει κανεις τιποτα για καινουργιο comunicator??? εχω 3 χρονια το ε90 κ αρχιζει να τα φτυνει κ εγω το βαρεθηκα!!

 

To Ν97 δεν ειναι κατι παρομοιο?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως κανω sign τις εφαρμογες στο Ε90 400.34.93 ?

Για το πως μπορείς να υπογράψεις εφαρμογές διάβασε το πρώτο ποστ του θέματος [ΕΠΙΣΗΜΟ] Πιστοποιητικά - Διαδικασία Symbian Signed. Για ότι άλλο θες ρωτάς στο συγκεκριμένο θέμα.

 

Το Ν97 δεν μπορεί να θεωρηθεί αντικαταστάτης του Ε90. Διαφορετικές συσκευές με διαφορετικό προσανατολισμό.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά δεν ξερω αν έχει υποθεί αλλά σε βιντεοκλήση που έκανα πρωτη φορά με το Ε90 σήμερα δεν μπορούσε να με δει ο συνομιλητής ενω εγω έβλεπα κανονικά. Η 2η κάμερα η μικρή εσωτερικά γιατί δεν λειτουργεί; Όταν στις επιλογές πατούσα ενεργοποιήσηση 2ης κάμερας κατά την διάρκεια βιντεοκλήσης έδειχνε αυτό που δείχνει η κύρια και όταν επέλεγα την κύρια δεν έδειχνε τίποτε. Κάνω κάτι λάθος;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ποσο κοστιζει σημερα ενα μεταχειρισμενο Ε90 σε καλη κατασταση?

Μουσικη παιζει μεσω convertor? Δικα του ακουστικα ή σε στυλ SE που καρφωνεις πανω τα δικα σου?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Περίπου 300 ευρο....

 

Ναι παίζει κανονικά Mp3 αλλά μπορείς να κάνεις και convert στη μορφή της νόκια που νομίζω κερδίζεις λίγο σε μέγεθος. Ακουστικά παίρνει τα δικά του κυρίως και οποιαδήποτε άλλα ακουστικά έχουνε υποδοχή 2,5αρα. Με ανταπτοράκι ειδικό που μπορείς να βρεις οπουδήποτε μπορείς να προσαρμόζεις οποιοδήποτε ακουστικό του εμπορίου.αλλά χωρίς το ανταπτοράκι όχι.

 

 

Για την video κληση έλενξε αν έχει ενεργοποιήσει την εσωτερική καμερα απο τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...