Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι όμως είναι αλήθεια. bezoss εσύ κρίνεις απο πόλεις και συγκεκριμένα σημεία. Αλλοι που ταξιδεύουν παντού τα βλέπουν.

Η αλήθεια επίσης είναι οτι πολλά μηχανήματα είναι απο εποχής telestet μέσα στα shelter και απορείς πώς λειτουργούν ακόμα. Σαραβαλιάστηκαν και κανείς δεν τα ελέγχει/συντηρεί παρα μόνον όταν σταματήσουν τελείως.

Λογικό είναι να χάνεις πελάτες όταν η κύρια παροχή σου είναι δίκτυο και ο κορμός αυτός να είναι μισοσπασμένος.

A μιλάμε για τέτοια κατάσταση? Τότε να σωπάσω :happy: Για τέτοιο χάλι μιλάμε ε? Μάλιστα...κατάλαβα. Άρα είμαι απλά τυχερός στις περιοχές της Αθήνας τουλάχιστον που μετακινούμαι. χαχα ;-)

Link to comment
Share on other sites

και εγω στην μαγνησια κανενα προβλημα εκτος του οτι ξηλωσανε μια κεραια στο χωριο μου με δικαστηρια και εχει πεσει αισθητα το σημα... αλλα σαν σημα επι εποχης tim ακομα εδω ηταν μια χαρα... βεβαια σε αλλες περιοχες μπορει να ηταν χαλια και ειναι αληθεια δεν θα βγαλουμε τρελους τους συνδρομητες! αλλα το οτι καραμελιαζουμε λιγο ειναι αληθεια.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό μειονέκτημα της Wind την παρούσα στιγμή είναι η umts κάλυψη.Σαφώς και υπάρχουν περιοχές που είναι καλύτερη από τις ανταγωνίστριες ή ισάξια αλλά δυστυχώς αυτές οι περιοχές είναι η εξαίρεση στον κανόνα.Πραγματικά στην επαρχία έχουν ξεφύγει οι άλλες 2. Συν ότι σε τεχνολογίες δικτύου επίσης είναι πίσω, αν σκεφτούμε το hspa+ mimo στους άλλους 2.

 

,Επίσης, έχω παρατηρήσει κάπως πιο μειωμένη εμβέλεια των κεραιών, ενώ πρακτικά οι ιστοί της μπορεί να βρίσκονται στο ίδιο ύψος με τις άλλες, οι μοίρες να είναι στον ίδιο βαθμό, για την κάλυψη της ίδιας περιοχής και με εκπομπή στην ίδια συχνότητα. Λογικά είναι θέμα εξοπλισμού, ε;

Link to comment
Share on other sites

το αν έχει μείνει πίσω σε κάλυψη 3ης γενιάς είναι μεγάλη κουβέντα καθώς τελικά καταλαβαίνω από τη χρήση data που κάνω την έννοια της "σημαντικής περιοχης κάλυψης" και της λιγότερο σημαντικής. Θεωρώ σημαντικό να καλύπτονται πόλεις με 3η γενιά για τους επαγγελματίες και για λόγους χωρητικότητας αλλά ακόμη πιο σημαντικό να καλύπτονται τουριστικοί προορισμοί καθώς και μέρη που δύσκολα υπάρχει dsl. Με αυτα τα κριτήρια η WΙΝD έχει καλό δίκτυο. Επιπλέον οι ταχύτητες είναι πολύ καλές αν κι αυτό δε δικαιολογεί τη μη μετάβαση σε ΜΙΜΟ. Προσωπικα ζω και χωρίς >7.2Μbit αρκεί αυτα να λειτουργούν σωστά. Όσον αφορά την εμβέλεια,γιατί το λες αυτό; έχεις κάποια συγκεκριμένη κεραία στο μυαλό σου; εννοείς για ένταση σηματος ή καθαρά για εμβέλεια; σε εμβέλεια στη θάλασσα η WΙΝD χτυπά στα 120Κμ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά από θέμα σήματος με την wind είμαι ευχαριστημένος μπορώ να πω για τις περιοχές στις οποίες κινούμαι...Στην ζώνη Ξυλόκαστρο-Κόρινθος-Λουτράκι,στα περισότερα μέρη της αττικής και από χαλκίδα-ερέτρια έχει πάρα πολύ καλό σήμα 3g+

Δυστηχώς στο χωριό μου οπού εκεί χρειάζομαι το mobile internet και το πακέτο του 1,5gb έχω σήμα edge με το ζόρι δυστηχώς...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

το αν έχει μείνει πίσω σε κάλυψη 3ης γενιάς είναι μεγάλη κουβέντα καθώς τελικά καταλαβαίνω από τη χρήση data που κάνω την έννοια της "σημαντικής περιοχης κάλυψης" και της λιγότερο σημαντικής. Θεωρώ σημαντικό να καλύπτονται πόλεις με 3η γενιά για τους επαγγελματίες και για λόγους χωρητικότητας αλλά ακόμη πιο σημαντικό να καλύπτονται τουριστικοί προορισμοί καθώς και μέρη που δύσκολα υπάρχει dsl. Με αυτα τα κριτήρια η WΙΝD έχει καλό δίκτυο. Επιπλέον οι ταχύτητες είναι πολύ καλές αν κι αυτό δε δικαιολογεί τη μη μετάβαση σε ΜΙΜΟ. Προσωπικα ζω και χωρίς >7.2Μbit αρκεί αυτα να λειτουργούν σωστά. Όσον αφορά την εμβέλεια,γιατί το λες αυτό; έχεις κάποια συγκεκριμένη κεραία στο μυαλό σου; εννοείς για ένταση σηματος ή καθαρά για εμβέλεια; σε εμβέλεια στη θάλασσα η WΙΝD χτυπά στα 120Κμ.

 

Συμφωνώ ότι πρώτα καλύπτονται οι περιοχές όπου αναμένεται να υπάρξει μεγαλύτερη ζήτηση υπηρεσιών δεδομένων ή περιοχές όπου αναμένεται να υπάρξει μεγάλη συγκέντρωση ανθρώπων. Όταν όμως οι ανταγωνίστριες έχουν καλύψει ήδη αυτές τις περιοχές και συνεχίζουν καλύπτοντας πολλές άλλες ίσως δευτερεύουσας σημασίας από άποψης ζήτησης υπηρεσιών δεδομένων τότε μένεις πίσω. Επισκέφτηκα π.χ. πρόσφατα την Σαντορίνη.Σχεδόν ανύπαρκτη η Γουιντ με εξαίρεση 2-3 περιοχές.Οι άλλες 2 έχουν σχεδόν καλύψει όλο το νησί και η Γουιντ 2 μέρη μόνο. Θεσσαλονίκη επίσης, παρατηρώ τρομερή στασιμότητα στην κάλυψη, κυρίως 3ης γενιάς.Ιδίως στην Θεσσαλονίκη, ακόμη και σε gsm χάνει αρκετά σε διάφορα μέρη, ακόμη και του κέντρου. Λάρισα επίσης, ιδίως προς τα παράλια του νομού, οι άλλες 2 δεν έχουν σχεδόν καθόλου ανταγωνισμό από Γουιντ.Σε χωριά επίσης του θεσσαλικού κάμπου, όπως π.χ. πηγαίνοντας από Βόλο προς Λάρισα ή Τρίκαλα, οι ανταγωνίστριες καλύπτουν ήδη τα περισσότερα μέρη. Και άλλα πολλά μέρη. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχω δει και περιοχές που καλύπτει μόνο η Γουιντ καλά, αλλά είναι προφανώς η εξαίρεση στον κανόνα, συγκριτικά με την συνολική πληθυσμιακή ή γεωγραφική κάλυψη 3ης γενιάς.

 

Όσον αφορά τα > 7.2 mbps θα συμφωνήσω μαζί σου.Καλύτερα να έχω 3.6 που λέει ο λόγος και να τα πιάνω, παρά 7.2 και ούτε καν να αγγίζω τα 2:p Αν και τέτοιες αναβαθμίσεις σίγουρα μόνο θετικό κάνουν σε ένα δίκτυο και εκεί θα παιχτεί το παιχνίδι τα επόμενα χρόνια. Και ελπίζω ως τότε, να προλάβει η Γουιντ τους άλλους.

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως είναι αλήθεια. bezoss εσύ κρίνεις απο πόλεις και συγκεκριμένα σημεία. Αλλοι που ταξιδεύουν παντού τα βλέπουν.

Η αλήθεια επίσης είναι οτι πολλά μηχανήματα είναι απο εποχής telestet μέσα στα shelter και απορείς πώς λειτουργούν ακόμα. Σαραβαλιάστηκαν και κανείς δεν τα ελέγχει/συντηρεί παρα μόνον όταν σταματήσουν τελείως.

Λογικό είναι να χάνεις πελάτες όταν η κύρια παροχή σου είναι δίκτυο και ο κορμός αυτός να είναι μισοσπασμένος.

 

Ταξιτζή ή φορτηγατζή ρώτα για κάλυψη :lol:

 

Από εκεί και πέρα,η αλήθεια είναι ότι η WIND έχει και παλιό εξοπλισμό πάνω στο δίκτυό της όπως συμβαίνει και με την Cosmote. Αλλά μη το λες έτσι που φαίνεται ότι έχει εξοπλισμό ακόμη από το '96... Το 2003 έγινε η Telestet->TIM. Κάποιοι σταθμοί,θα έχεις δει σε colocation γράφουν "Stet Hellas" αλλά προς θεού,δεν έχουν να συντηρηθούν από εποχής Telestet. Οι πολλές αλλαγές και συντηρήσεις στο δίκτυο πραγματοποιήθηκαν 2001-2004 (bye bye Siemens σε Δυτική και Κεντρική Μακεδονία) καθώς και η "μεγάλη" επέκταση στο GSM είχε γίνει την ίδια περίοδο.

Επιπλέον,αν απορείς πως λειτουργούν...σκυλιά της Ericsson :happy: Το σαραβάλιασμα σε σταθμούς βάσεις πως υφίσταται ακριβώς; Δηλαδή ψωφάνε μετά από κάποια χρονική στιγμή;

 

@kotsianis,το πρόβλημα είναι να μην κονταροχτυπιούνται οι vodafone-cosmote σε περιοχές που δεν υπάρχει νόημα. Και πες η vodafone ότι έκανε ένα Α δίκτυο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη και πολύ καλό backbone πανελλαδικά,η Cosmote με αυτή την τρελή υπερφόρτωση πάει και βάζει HSDPA στο χωριό μου στην Καρδίτσα με 50 κατοίκους (και η WIND παρέα) και χτυπάς το κεφάλι σου όταν βλέπεις το speedtest στο <1Mbps...Τι στο καλό,adsl OTE έχει η κεραία για backbone; Εκεί χτυπάω ακόμα περισσότερο το κεφάλι μου όταν βλέπω η Vodafone να έχει μία γραμμούλα GSM... Εντάξει,καλό το HSDPA,παρέχει άλλη ευκολία ΑΛΛΑ μη ξεχνάνε τα δίκτυα την βασική λειτουργία τους : τις κλήσεις φωνής. Η Cosmote αν έχεις what's up πρέπει να πάρεις 100 φορές για να πιάσεις γραμμή και καλύπτει όλα τα παράλια της Λάρισας με HSDPA,ε και;

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως είναι αλήθεια. bezoss εσύ κρίνεις απο πόλεις και συγκεκριμένα σημεία. Αλλοι που ταξιδεύουν παντού τα βλέπουν.

Η αλήθεια επίσης είναι οτι πολλά μηχανήματα είναι απο εποχής telestet μέσα στα shelter και απορείς πώς λειτουργούν ακόμα. Σαραβαλιάστηκαν και κανείς δεν τα ελέγχει/συντηρεί παρα μόνον όταν σταματήσουν τελείως.

Λογικό είναι να χάνεις πελάτες όταν η κύρια παροχή σου είναι δίκτυο και ο κορμός αυτός να είναι μισοσπασμένος.

 

Πολύ σωστά. Ηταν οι πρώτοι σταθμοί που είχαν φτιάξει αποκλειστικά οι Ιταλοί με σωστές προδιαγραφές γι΄αυτό και χωρίς συντήρηση λειτουργούν ακόμα. Τα συνεργεία έρχονταν απευθείας απο Ιταλία με το καράβι. Εγκαθιστούσαν τους σταθμούς και επέστρεφαν στη πατρίδα τους. Τα φόρτωναν στα IVECO 4X4 και γύριζαν στα βουνά. Οι Ιταλοί μπορεί να έφυγαν αλλά η Απνοια ακόμα τους χρωστάει πολλά...;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ οτι όπου έχει 3G η vf & wind η πρώτη έχει σαφέστατα μεγαλύτερη ταχύτητα. Αυτό που παρατήρησα μετά από χρήση 3 ετών ως βασικό δίκτυο την VF (ενώ πριν με wind) είναι οτι η vf έχει πολλά προβλήματα σε περιοχές με πυκνή πληθυσμιακή παρουσία όπως μέσα στην Αθήνα, σε τουριστικές περιοχές κτλ. Και όταν αναφέρομαι σε προβλήματα εννοώ οτι δεν μπορείς να κάνεις κλήση φωνής. Όπως επίσης η κάλυψη της wind τα τελευταία 2 χρόνια έχει επεκταθεί πολύ. Δεν ξέρω εαν είναι τα μηχανήματα αρχαία ή ασυντήρητα (πολύ κακό αυτό για την εταιρεία) αλλά για τον χρήστη δεν έχει άμεση σημασία αφού παίζουν μια χαρά. Για την Σαντορίνη που έγραψε ο kotsianis7 πιο πάνω, ήμουν κι εγώ στο νησί πέρυσι με 2 συμβόλαια vf (το ένα με μούρο συσκευή και το άλλο με iphone) και είχα πολλά προβλήματα χωρητικότητας (εκτός και εαν ήταν εικονική κάλυψη) όπου έβγαζα κλήση με τη 2η-3η προσπάθεια συχνά και κάποιες εισερχόμενες κλήσεις ερχόντουσαν σε ειδοποίηση κλήσεων. Επίσης, μέσα στα Φυρά δεν υπήρχε vf 3G... Για το iphone με το συμβόλαιο vf δεν το συζητάω, στον κόσμο του :P Θυμάμαι οτι είχε καλές ταχύτητες η vf 300-350kb/s τότε.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά. Ηταν οι πρώτοι σταθμοί που είχαν φτιάξει αποκλειστικά οι Ιταλοί με σωστές προδιαγραφές γι΄αυτό και χωρίς συντήρηση λειτουργούν ακόμα. Τα συνεργεία έρχονταν απευθείας απο Ιταλία με το καράβι. Εγκαθιστούσαν τους σταθμούς και επέστρεφαν στη πατρίδα τους. Τα φόρτωναν στα IVECO 4X4 και γύριζαν στα βουνά. Οι Ιταλοί μπορεί να έφυγαν αλλά η Απνοια ακόμα τους χρωστάει πολλά...;)

 

Το πρόβλημα είναι οτι οι περισσότεροι υπολειτουργούν.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι οτι οι περισσότεροι υπολειτουργούν.

 

Υπολειτουργούν ως προς τι; :confused: Χωρητικότητα,bandwidth;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπολειτουργούν ως προς τι; :confused: Χωρητικότητα,bandwidth;

 

Ως προς τις υποδομές. Γεννήτριες, κλιματιστικά, τροφοδοτικά, μπαταρίες και ότι άλλο θέλει συντήρηση. Δεν έχει νόημα να εγκαταστήσεις ένα State of the Art μηχ/μα εκπομπής (Huawei) όταν έχεις 70C !!! μέσα στον οικίσκο γιατί τα A/C είναι διαλυμένα ή να στάζουν νερά από την οροφή γιατί η τελευταία στεγανοποίηση έγινε πριν 10 χρόνια. Εντάξει ορισμένα μηχανήματα είναι σκυλιά αλλά έχουν τα όριά τους ;)

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τις υποδομές. Γεννήτριες, κλιματιστικά, τροφοδοτικά, μπαταρίες και ότι άλλο θέλει συντήρηση. Δεν έχει νόημα να εγκαταστήσεις ένα State of the Art μηχ/μα εκπομπής (Huawei) όταν έχεις 70C !!! μέσα στον οικίσκο γιατί τα A/C είναι διαλυμένα ή να στάζουν νερά από την οροφή γιατί η τελευταία στεγανοποίηση έγινε πριν 10 χρόνια. Εντάξει ορισμένα μηχανήματα είναι σκυλιά αλλά έχουν τα όριά τους ;)

 

Σίγουρα,η θερμοκρασία και η υγρασία πρέπει να είναι σε κάποια επίπεδα για να λειτουργεί ο Σ.Β. στο maximum. Αυτή η κατάσταση που συναντάτε αφορά κεραίες εντός πόλεων ή εκτός;

Επιπλέον,στα colocation τα μηχανήματα δε τοποθετούνται στον ίδιο οικίσκο και από τις δύο εταιρείες; :confused:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα,η θερμοκρασία και η υγρασία πρέπει να είναι σε κάποια επίπεδα για να λειτουργεί ο Σ.Β. στο maximum. Αυτή η κατάσταση που συναντάτε αφορά κεραίες εντός πόλεων ή εκτός;

Επιπλέον,στα colocation τα μηχανήματα δε τοποθετούνται στον ίδιο οικίσκο και από τις δύο εταιρείες; :confused:

 

Εξαρτάται. Υπάρχει Shelter Colocation (Στον ίδιο οικίσκο + Ιστό), Antenna Mast Colocation (2 Οικίσκοι αλλά 1 ιστός κεραίας και για τους δύο μαζί) και Site Colocation (2 ανεξάρτητοι οικίσκοι & ιστοί μέσα στην ίδια περίφραξη/οικόπεδο/ταράτσα)

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τις υποδομές. Γεννήτριες, κλιματιστικά, τροφοδοτικά, μπαταρίες και ότι άλλο θέλει συντήρηση. Δεν έχει νόημα να εγκαταστήσεις ένα State of the Art μηχ/μα εκπομπής (Huawei) όταν έχεις 70C !!! μέσα στον οικίσκο γιατί τα A/C είναι διαλυμένα ή να στάζουν νερά από την οροφή γιατί η τελευταία στεγανοποίηση έγινε πριν 10 χρόνια. Εντάξει ορισμένα μηχανήματα είναι σκυλιά αλλά έχουν τα όριά τους ;)

Αυτό ακριβώς ενοούσα. Ήδη όμως και αυτά (links κλπ) άρχισαν να μήν αντέχουν. Στο σημείο που έχει φτάσει είναι σαν να πρέπει να ξαναστήσεις το δίκτυο απ' την αρχή σε κόστος φυσικά. Και μήν ξεχνάμε πολλά απο αυτά δεν είναι εγκατεστημένα σε σπίτια που ξέρουμε.

Μιλάμε για δύσκολες καιρικές συνθήκες σε βουνά, σε παραλίες (οξείδωση) κλπ. Έχω δεί οικίσκο γεννήτριας να τού χει φύγει το ταβάνι επειδή έπεσε πάγος πάνω απ' τον πυλώνα και πολλά άλλα. Όλα αυτά πρέπει να διορθωθούν.

Edited by leosedf
Link to comment
Share on other sites

Η πιθανότητα να μην αξίζει να συντηρηθούν τα παλιά link λόγω προγραμματισμένης αλλαγής τους με άλλα,μεγαλύτερης χωρητικότητας,υπάρχει; Επιπλέον,όπου τοποθετεί 3η γενιά πακέτο δε πάει με αναβάθμιση εξοπλισμού 2ης γενιάς;

Υπερβολικό μου φαίνεται να αφήνουν το radio δίκτυο και κυρίως core network στην τύχη του... Περιττό να σας πω ότι μετά από μεγάλες καταιγίδες και ακραία καιρικά φαινόμενα στις περιοχές που κινούμαι η μόνη εταιρεία που συνήθως παίζει είναι η WIND (η Cosmote κάθε που έχουμε διακοπή ρεύματος μας αφήνει χωρίς δίκτυο στα ορεινά,η Vodafone αφηνιάζει με προβλήματα του στυλ "σφάλμα σύνδεσης"). Δε ξέρω,ίσως να έκαναν καλή δουλειά οι Ιταλοί (στη Θεσσαλία έχουμε αρκετή Ιταλική προίκα από εποχής '96) ή τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά :worry:

Ιδιαίτερα downtimes στο δίκτυο της WIND δεν έχω δει ακόμη,ο καιρός θα δείξει!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καθολου μπορω να σου πω! χειμωνας 2006 -> cosmote εκτος σηματος για ενα μηνα, ->vodafone εκτος λειτουργιας για 12 περιπου μερες γιατι δεν ειχε πετρελαιο και δεν μπορουσε ο στεφανης να βαλει γιατι ειχε χιονι, ->wind αδιακοπο σημα!

μιχαλη στα ειπα; ξηλωσαν την κεραια της wind απο το χορευτο!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

καθολου μπορω να σου πω! χειμωνας 2006 -> cosmote εκτος σηματος για ενα μηνα, ->vodafone εκτος λειτουργιας για 12 περιπου μερες γιατι δεν ειχε πετρελαιο και δεν μπορουσε ο στεφανης να βαλει γιατι ειχε χιονι, ->wind αδιακοπο σημα!

μιχαλη στα ειπα; ξηλωσαν την κεραια της wind απο το χορευτο!

Ναι γιατί ο κύριος Παναγιώτης απ το Τέξας νίκησε στο δικαστήριο, μέχρι και ανάπλαση του χώρου υποχρεώθηκαν να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

καθολου μπορω να σου πω! χειμωνας 2006 -> cosmote εκτος σηματος για ενα μηνα, ->vodafone εκτος λειτουργιας για 12 περιπου μερες γιατι δεν ειχε πετρελαιο και δεν μπορουσε ο στεφανης να βαλει γιατι ειχε χιονι, ->wind αδιακοπο σημα!

μιχαλη στα ειπα; ξηλωσαν την κεραια της wind απο το χορευτο!

 

Γιατί το έκαναν αυτό; Δε μπορώ να καταλάβω... Άκυρη αποξήλωση κεραίας... Ήταν η μόνη που έπιανε καλά στην παραλία και σε σημεία περιφερειακά από Ζαγορά! Πολύ άκυρο!

Πιστεύω κάτι θα κάνουν! Τόσους πελάτες έχουν στην περιοχή. Βρήκαν κι αυτοί μέρες και την ξήλωσαν,15 Αύγουστο.

 

Και στα ορεινά της Καρδίτσας η Vodafone κάτι τέτοια χαζά παθαίνει :p Μένει η κεραία χωρίς ρεύμα για 1 μήνα λόγω ΔΕΗ και τελειώνει το πετρέλαιο,η Cosmote δε βάζει γεννήτριες στις μισές κεραίες...

 

 

Ναι γιατί ο κύριος Παναγιώτης απ το Τέξας νίκησε στο δικαστήριο, μέχρι και ανάπλαση του χώρου υποχρεώθηκαν να κάνουν.

Παναγιώτης από Τέξας; χαχαχα! Έλεος! Όταν λες ανάπλαση τι εννοείς; Φύτεψαν και δέντρα πριν φύγουν; Αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται! Πραγματικά,πρέπει να κατεβάζουν καντήλια στον κύριο Παναγιώτη οι κάτοικοι από Ζαγορά!

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάλυψη η περιοχή εκεί. Κάναν τον χώρο όπως ήταν πρίν, μέχρι και τα τσιμέντα πήραν. Έχει ξηλωθεί εδώ και ένα μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί ο κύριος Παναγιώτης απ το Τέξας νίκησε στο δικαστήριο, μέχρι και ανάπλαση του χώρου υποχρεώθηκαν να κάνουν.

 

σε βρισκω πολυ διαβασμενο! μηπως ηρθες απο τα μερη μας; δεν πιστευω να εβαλες και εσυ υπογραφη! :happy: :rolleyes:

 

Γιατί το έκαναν αυτό; Δε μπορώ να καταλάβω... Άκυρη αποξήλωση κεραίας... Ήταν η μόνη που έπιανε καλά στην παραλία και σε σημεία περιφερειακά από Ζαγορά! Πολύ άκυρο!

Πιστεύω κάτι θα κάνουν! Τόσους πελάτες έχουν στην περιοχή. Βρήκαν κι αυτοί μέρες και την ξήλωσαν,15 Αύγουστο.

 

Παναγιώτης από Τέξας; χαχαχα! Έλεος! Όταν λες ανάπλαση τι εννοείς; Φύτεψαν και δέντρα πριν φύγουν; Αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται! Πραγματικά,πρέπει να κατεβάζουν καντήλια στον κύριο Παναγιώτη οι κάτοικοι από Ζαγορά!

 

λογω της αποξηλωσης το χορευτο εχει μονο στην παραλια σημα οπως παλια και το πουρι εχει ελλειπεστατο σημα για μακρυραχη εχω καιρο να παω!πηρα στην wind τηλ. και δεν ηξεραν ως συνηθως εστειλα mail στο wind καλυψη!

Σε πληροφορω οτι δεν κατεβαζουν καντιλια χαιρονται! γλιτωσαν τον καρκινο! :lol:

εχουμε ποσα φυτοφαρμακα η κεραια μας ελειψε! εβαλε και ο πατερας μου υπογραφη εφαγε μια μουτζα και φορητοτητα στην wind για τιμωρια! :lol::p

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ οτι όπου έχει 3G η vf & wind η πρώτη έχει σαφέστατα μεγαλύτερη ταχύτητα. Αυτό που παρατήρησα μετά από χρήση 3 ετών ως βασικό δίκτυο την VF (ενώ πριν με wind) είναι οτι η vf έχει πολλά προβλήματα σε περιοχές με πυκνή πληθυσμιακή παρουσία όπως μέσα στην Αθήνα, σε τουριστικές περιοχές κτλ. Και όταν αναφέρομαι σε προβλήματα εννοώ οτι δεν μπορείς να κάνεις κλήση φωνής. Όπως επίσης η κάλυψη της wind τα τελευταία 2 χρόνια έχει επεκταθεί πολύ. Δεν ξέρω εαν είναι τα μηχανήματα αρχαία ή ασυντήρητα (πολύ κακό αυτό για την εταιρεία) αλλά για τον χρήστη δεν έχει άμεση σημασία αφού παίζουν μια χαρά. Για την Σαντορίνη που έγραψε ο kotsianis7 πιο πάνω, ήμουν κι εγώ στο νησί πέρυσι με 2 συμβόλαια vf (το ένα με μούρο συσκευή και το άλλο με iphone) και είχα πολλά προβλήματα χωρητικότητας (εκτός και εαν ήταν εικονική κάλυψη) όπου έβγαζα κλήση με τη 2η-3η προσπάθεια συχνά και κάποιες εισερχόμενες κλήσεις ερχόντουσαν σε ειδοποίηση κλήσεων. Επίσης, μέσα στα Φυρά δεν υπήρχε vf 3G... Για το iphone με το συμβόλαιο vf δεν το συζητάω, στον κόσμο του :P Θυμάμαι οτι είχε καλές ταχύτητες η vf 300-350kb/s τότε.

 

το πρόβλημα χωρητικότητας τι εννοείς; ότι έχει πολλούς συνδρομητές εκείνη την περίοδο η κεραία να εξυπηρετήσει και υπολειτουργεί;. Εγώ με την βοντα στο μεσολόγγι , εχω πρόβλημα με το σήμα εάν κοπεί το ρεύμα πέφτει το σήμα από φουλ στις 2ή 1 γραμμή . Αυτό τι σημαίνει; ότι υπάρχει μικροκεραια κοντά στο σπίτι μου που αναμεταδίδει το σήμα και περνούμε ρεύμα από την ίδια οδό και η κεραία και το σπίτι μου;, δηλαδή γεννητρια δεν μπορούνε να βάλουνε να βελτιωθεί το σημα;. Εγώ δει μια μικρό κεραία κοντά στο σπίτι μου πάνω σε ένα σπίτι πιστεύω ότι είναι αυτή. Υπάρχει τρόπος να μάθω από ποια κεραία παίρνω σήμα; ή με κάποιο άλλο τρόπο. Επίσης εχω παρατηρήσει ότι όταν εχω κλειστό το κινητό και του ανοίγω μετά από κάποιες ώρες τα μυνήματα από συνδρομητές εκτός από βοντα έρχονται ότι ώρα θέλουνε , ενώ είναι ανοιχτό το κινητό μου. Παίζει ρόλο η χωρητικότητα για αυτό το πρόβλημα;. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ οτι όπου έχει 3G η vf & wind η πρώτη έχει σαφέστατα μεγαλύτερη ταχύτητα. Αυτό που παρατήρησα μετά από χρήση 3 ετών ως βασικό δίκτυο την VF (ενώ πριν με wind) είναι οτι η vf έχει πολλά προβλήματα σε περιοχές με πυκνή πληθυσμιακή παρουσία όπως μέσα στην Αθήνα, σε τουριστικές περιοχές κτλ.

 

Δεν ισχύει αυτό. Οι περιοχές πυκνής πληθυσμιακής παρουσίας είναι ακριβώς ο άσσος στο μανίκι, εκεί το σήμα των κόκκινων είναι καλύτερο από όλους, και από την Cosmote.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Το σήμα μπορεί να φαίνεται αρκετό σε πολλές από αυτές τις περιοχές, η διαθεσιμότητα του δικτύου σε κάποια κραυγαλέα σημεία όχι όμως. Π.χ. Ιλίσια, Ζωγράφου (το πάνω κομμάτι της περιοχής), Πολυτεχνιούπολη Ζωγράφου, Κάτω Πετράλωνα, Περιφερειακός Υμηττού, Στούπα Μεσσηνίας (για να μη λέμε όλο Αθήνα), και άλλα.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

λογω της αποξηλωσης το χορευτο εχει μονο στην παραλια σημα οπως παλια και το πουρι εχει ελλειπεστατο σημα για μακρυραχη εχω καιρο να παω!πηρα στην wind τηλ. και δεν ηξεραν ως συνηθως εστειλα mail στο wind καλυψη!

Σε πληροφορω οτι δεν κατεβαζουν καντιλια χαιρονται! γλιτωσαν τον καρκινο! :lol:

εχουμε ποσα φυτοφαρμακα η κεραια μας ελειψε! εβαλε και ο πατερας μου υπογραφη εφαγε μια μουτζα και φορητοτητα στην wind για τιμωρια! :lol::p

 

Ο σκοπός ήταν να έχει καλό σήμα στο Πουρί... Τώρα... θα είναι σαν Cosmote/Vodafone. Έκανε τη διαφορά στην περιοχή. Μακρυράχη πρέπει επίσης να μειώθηκε υπερβολικά το σήμα.

Πάρε 1260 και επέμενε να σου κρατήσουν το πρόβλημα να δούμε τι έχουν σκοπό να κάνουν. Είναι κρίμα να μην έχει σήμα Πουρί,Μακρυράχη,ήταν η πρώτη εταιρεία που τα κάλυψε. Το βλέπω το σενάριο να γίνεται όπως στην Ερέτρια Φαρσάλων,πρώτη έβαλε κεραία η WIND,μετά ξήλωσαν την κεραία της WIND και σε ένα μήνα βάλαν Cosmote/Vodafone και μετά από 4 χρόνια κατάφερε η Wind να βάλει εκ νέου κεραία χάνοντας όλους τους συνδρομητές στην περιοχή! Τυχαίο; Δε νομίζω :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...