Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Μια ερώτηση που ίσως να είναι απλή για εσάς.

Εχω ένα motorola V3i ( αρχαίο ) το σύνδεσα με bluetooth φορητό μου έκανα και τις ρυθμίσεις και με σύνδεση μέσω τηλεφώνου έχω internet με την νέα προσφορά του F2G. Με εξυπηρετεί στην δουλειά μου αλλά η σύνδεση όμως είναι πολύ αργή. Φταίει η ΒΤ σύνδεση; ή το αρχαίο μου τηλέφωνο δεν υποστηρίζει 3G και έιμαι μόνο με GPRS; Εάν πάρω μια άλλη συσκευή θα έχω μεγαλύτερη ταχύτητα; Δεν θέλω να πάρω 3G modem γιατί δεν το χρειάζομαι συνεχώς και δεν είναι εύκολο να αλλάζω την SIM ( τηλέφωνο - modem ).

Να σημειώσω εδώ οτι στις ΒΤ υπηρεσίες του τηλεφώνου δεν μου δίνει δυνατότητα ΡΑΝ μήπως φταίει αυτό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους

Μια ερώτηση που ίσως να είναι απλή για εσάς.

Εχω ένα motorola V3i ( αρχαίο ) το σύνδεσα με bluetooth φορητό μου έκανα και τις ρυθμίσεις και με σύνδεση μέσω τηλεφώνου έχω internet με την νέα προσφορά του F2G. Με εξυπηρετεί στην δουλειά μου αλλά η σύνδεση όμως είναι πολύ αργή. Φταίει η ΒΤ σύνδεση; ή το αρχαίο μου τηλέφωνο δεν υποστηρίζει 3G και έιμαι μόνο με GPRS; Εάν πάρω μια άλλη συσκευή θα έχω μεγαλύτερη ταχύτητα; Δεν θέλω να πάρω 3G modem γιατί δεν το χρειάζομαι συνεχώς και δεν είναι εύκολο να αλλάζω την SIM ( τηλέφωνο - modem ).

Να σημειώσω εδώ οτι στις ΒΤ υπηρεσίες του τηλεφώνου δεν μου δίνει δυνατότητα ΡΑΝ μήπως φταίει αυτό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ηλίας

 

Φιλε χωρις 3g ειναι πολυ αργο.

Link to comment
Share on other sites

To V3i δεν είναι 3G συσκευή, oρισμένες εκδόσεις του υποστηρίζουν όμως EDGE. Κατά πάσα πιθανότητα λοιπόν σερφάρεις με απλές GPRS ταχύτητες που όπως διαπιστώνεις και εσύ είναι αργές για τη δουλειά που κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Eastwood

Με μια νέα συσκευή 3G τί ταχύτητες μπορώ να επιτύχω;

Θα έχω διαφορά εάν το συνδέσω καλωδιακά με το φορητό μου και όχι με ΒΤ;

Edited by Liakos2008
αλλαγή
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Μια ερώτηση που ίσως να είναι απλή για εσάς.

Εχω ένα motorola V3i ( αρχαίο ) το σύνδεσα με bluetooth φορητό μου έκανα και τις ρυθμίσεις και με σύνδεση μέσω τηλεφώνου έχω internet με την νέα προσφορά του F2G. Με εξυπηρετεί στην δουλειά μου αλλά η σύνδεση όμως είναι πολύ αργή. Φταίει η ΒΤ σύνδεση; ή το αρχαίο μου τηλέφωνο δεν υποστηρίζει 3G και έιμαι μόνο με GPRS; Εάν πάρω μια άλλη συσκευή θα έχω μεγαλύτερη ταχύτητα; Δεν θέλω να πάρω 3G modem γιατί δεν το χρειάζομαι συνεχώς και δεν είναι εύκολο να αλλάζω την SIM ( τηλέφωνο - modem ).

Να σημειώσω εδώ οτι στις ΒΤ υπηρεσίες του τηλεφώνου δεν μου δίνει δυνατότητα ΡΑΝ μήπως φταίει αυτό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ηλίας

 

Σε παρακαλώ, θα μπορούσες να δώσεις τις ρυθμίσεις που έκανες για να γίνει η σύνδεση? Είμαι για 5 μέρες επαρχία, μακριά από το DSL μου και μπαίνω ιντερνετ με μια ελεεινή dial up σύνδεση της otenet. Η σύνδεση μέσω του κινητού θα είναι τόσο χάλια? Οτιδήποτε καλύτερο από αυτό μου κάνει. Για 5 μέρες το θέλω έτσι και αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

προγραμμα για επικοινωνια pc με κινητο

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1445

 

εαν θα χετε ευκολο surfarisma ειναι απλο το πως το βρισκετε. βαζετε το κινητο σας αν δεν εχετε ηδη την ρυθμιση για 3g σημα αν σας βγαλει αξιζει η ιστορια ...

επιπλεον διαβαζω για apn gwap.b-online.gr αλλα και gint.b-online.gr.mallon to 2o einai 3g/gprs/hsdpa. ενω το πρωτο συνδεετε σαν wap?

 

http://www.zshare.net/download/7457272897cf0021/

omnia k genika windows mobile settings

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, διότι ειλικρινά δεν ξέρω τι να ψάξω. αν υπάρχει κάποιο καταλληλότερο νήμα, παρακαλώ να με παραπέμψετε εκεί.

 

Για HSDPA USB modem τι επιλογές υπάρχουν;

 

Βρήκα το ZTE MF636. Θα δουλέψει με την προσφορά του F2G; Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να δω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, διότι ειλικρινά δεν ξέρω τι να ψάξω. αν υπάρχει κάποιο καταλληλότερο νήμα, παρακαλώ να με παραπέμψετε εκεί.

 

Για HSDPA USB modem τι επιλογές υπάρχουν;

 

Βρήκα το ZTE MF636. Θα δουλέψει με την προσφορά του F2G; Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να δω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει. :)

 

ναι θα δουλεψει.. νομιζω ειναι καλη επιλογη, δεν εχω δει φτηνοτερο απο ελλαδα.. εγω πηρα ενα με 40 ευρω απο ebay..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα ένα O2 Prepaid Surfstick 3 (που είναι πρακτικά ένα Huawei E161) με 24 ευρώ από το ebay.de και λειτουργεί μια χαρά, ακόμα και το συνοδευτικό software που έχει δεν έχει πρόβλημα να συνεργαστεί με την κάρτα της Wind.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα ένα O2 Prepaid Surfstick 3 (που είναι πρακτικά ένα Huawei E161) με 24 ευρώ από το ebay.de και λειτουργεί μια χαρά, ακόμα και το συνοδευτικό software που έχει δεν έχει πρόβλημα να συνεργαστεί με την κάρτα της Wind.

 

δινεις link απ'όπου το αγόρασες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν άλλα από αυτόν που το αγόρασα. Ψάξε στο ebay.de για O2 Surfstick 3 ή Huawei E161 και κοίτα τί θα βρεις.

 

Πρόσεξε 2 σημεία: Να είναι χωρίς simlock και να μην πληρώσεις ταχυδρομικά πάνω από 9-10 ευρώ για απλό πακέτο. Φυσικά συνεννοήσου με τον πωλητή αν στέλνει Ελλάδα πριν κάνεις οποιαδήποτε προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παντως η wind μας εχει μπερδεψει αρκετα με την τελευταια της προσφορα. Αρχησε με 3.000 sms/ χρονο ομιλιας προς F2G και 3GB Free internet, μετα παλι αλλαγη σε 1.500 sms/ χρονο ομιλιας προς F2G και 1.5gb δωρεαν internet και τωρα απλα μειωσε το internet στα 100mb/μηνα, χασαμε τα αυγα και τα πασχαλια, Χριστος Ανεστη!
Link to comment
Share on other sites

http://www.blueunplugged.com/p.aspx?p=135641

 

Αυτό εδώ πώς σας φαίνεται; Λογικά θα είναι συμβατό με wind έτσι;

 

Καλύτερα στείλε ένα email μήπως είναι κλειδωμένο στην 3

Ενδιαφέρομαι και εγώ , αν είσαι Αθήνα μοιραζόμαστε και τα ταχυδρομικά

 

update

απ'ότι βλέπω είναι κλειδωμένο

http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/1061487.html

 

update 2

και με 3 λίρες ξεκλειδώνει

Edited by vis
αυτό που ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΔΩΡΕΑΝ χρόνο ομιλίας με ξεπερνά @mavri_gazela
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις ιδεα πως μπορουμε να ξερουμε το υπολοιπο των mb/gb που μας μενουν απο την προσφορα του mobile internet σε F2G? Στο 1245 μονο για sms/ομιλια λεει, με το Wind Hellas Connection Manager μπορω ανετα να συνδεω το laptop σε 3G με το κινητο(Nokia 5800) καθως και με το Joikuspot κανω το 3G σαν Access Point και ετσι ειναι μια χαρα ομως θα ηθελα να ξερω πανω κατω τι καταναλωνει. Μιας και ενεργοποιησα την προσφορα νωρις θα εχω παντα 1.5GB mobile internet και οχι μολις 100mb.
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις ιδεα πως μπορουμε να ξερουμε το υπολοιπο των mb/gb που μας μενουν απο την προσφορα του mobile internet σε F2G? Στο 1245 μονο για sms/ομιλια λεει, με το Wind Hellas Connection Manager μπορω ανετα να συνδεω το laptop σε 3G με το κινητο(Nokia 5800) καθως και με το Joikuspot κανω το 3G σαν Access Point και ετσι ειναι μια χαρα ομως θα ηθελα να ξερω πανω κατω τι καταναλωνει. Μιας και ενεργοποιησα την προσφορα νωρις θα εχω παντα 1.5GB mobile internet και οχι μολις 100mb.

 

Μόνο από τον μετρητή του κινητού σου προς στιγμήν.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Με το Wind Hellas Connection Manager ειναι ok δειχνει ποσα εχουν καταναλωθει, αλα προτιμω να εχω το 3G σε wireless και ετσι δεν εχω τροπο στο pc να ξερω αρα θα βλεπω απο το κινητο ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα κ εγω μια καρτουλα f2g που ειναι ενεργοποιημενη πριν τις 23/03

Να ρωτησω κατι

για να ενεργοποιησω το 3g πρεπει να στειλω καποιο μηνυμα κ αν ναι που??

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το 3G είναι προενεργοποιημένο σ' όλους τους αριθμούς. Μόλις βρεθείς σε περιοχή/ές με κάλυψη 3G θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλες τις υπηρεσίες του 3G (Video κλήση, γρήγορες ταχύτητες στο Internet etc).

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν τα 3 gb που έδινε είναι μόνο για download ή και για upload μαζί?

Στο μετρητή του υπολογιστή βλέπω πως έχει περίπου 2349 mb download και 334 upload.

 

Επίσης όταν τελειώσουν τα δωρεάν mb τι γίνεται? Σταματάει η σύνδεση ή αρχίζει να σε χρεώνει? Σε ενημερώνουν αν σου έχουν τελειώσει?

Link to comment
Share on other sites

Μετράει η συνολική κίνηση. Μετά το δωρεάν όριο αρχίζει να χρεώνει και ΤΤΒΟΜΚ δεν ειδοποιεί.
Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...