Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον nicksoti

 

Μπορεί κάποιος να μου μεταφέρει τις χρεώσεις; thanks

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=3581

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φυσικά και είναι ό,τι πιο ευχάριστο για κάποια άτομα μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού αλλά ό,τι πιο άσχημο για κάποιους άλλους, συμπεριλαμβανομένου και εμού με 2 συνδέσεις telestet gprs (η μια για το 3650 μου) αλλά και για τόσους χρήστες που είχαμε επιτέλους φτηνό ίντερνετ, εξαιρετικά φτηνό θα έλεγα (ασύρματο γαρ) και τα προβλήματα ήταν τουλάχιστον για μένα απολύτως ανεκτά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χαίρεστε όσοι χαίρεστε. Μήπως που θα σας ρουφάει σταθερά τα ωραία σας λεφτά η Telestet με το always on από το gprs χωρίς αποσυνδέσεις, που τόσο περιμένετε με την εφαρμογή της ογκοχρέωσης? Γιατί όπως και να το κάνουμε και idle να είσαι τα bytes τρέχουνε προς αμφότερες τις κατευθύνσεις και το ίδιο και η ογκοχρέωση. Κρίμα με αυτό που συνέβη. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η Τελεστετ θα βγει ζημιωμένη από αυτήν την υπόθεση. Οι αιτήσεις διακοπής θα πέσουν βροχή την τελευταία μέρα της ελεύθερης πρόσβασης και θα το κρατήσουν ελάχιστοι όπως τώρα στη Vodafone. Θα χαίρονται λοιπόν όσοι το κρατήσουν αξιοπρεπές gprs, όπως αναφέρουν και η Telestet πολύ λιγότερα χρήματα στο ταμείο της. Κρίμα για όλους μας. Θα ήταν καλύτερα πιστεύω για την Telestet να έβγαζε 3 προγράμματα χρήσης. Το απλό gprs με τις τρέχρουσες ογκοχρεώσεις, το gprs 40 με τιμή 15 ευρώ το μήνα και το flat rate με 30 ευρώ το μήνα όπως είναι και στην Cosmote μόνο που κανέις δεν ξέρει πόσο θα κρατήσει και σε αυτή έτσι. Πόσα "θύματα" πλέον ανανεώσαμε συμβόλαια τελεστετ για ένα χρόνο ακόμη με αναβάθμιση συσκευής μόνο και μόνο για το gprs, πήραμε smartphones, pdas, laptops κτλ. για internet over gprs. Τώρα? Σε λίγο καιρό όλα αυτά θα είναι μια γλυκιά ανάμνηση. Αντίο irc από το 3650 στο Πανεπιστημίο σε κενή ώρα, αντίο videoconference μέσω gprs από την καφετέρεια του χωριού με το laptop, 3650 μέ σύνδεση BT για ασύρματη κάμερα και motorola για gprs modem. Τι κάνουμε τώρα όσοι θέλουμε internet over gprs? Κόβουμε τη μία ή περισσότερες (για τους πλεονέκτες :p) συνδέσεις Telestet Gprs και πραγματοποιούμε μια συνδεσούλα αορίστου χρόνου στο Βασικό Πρόγραμμα 2 της Cosmote. Ενεργοποιούμε και το gprs με 30 ολόκληρα ευρώ και κάνουμε δουλειά μέχρι να ακολουθήσει και η Cosmote αργά ή γρήγορα το "καλό" παράδειγμα της Telestet. Φυσικά αρκούμαστε τώρα σε μια σύνδεση gprs(30 ευρώ είναι αυτά το μήνα συν τα πάγια) γιατί αν οι πλεονέκτες θέλουμε 2 ή περισσότερες οφείλουμε να σκεφτούμε σοβαρά τη λύση του adsl, το οποίο αν παράχεται στην περιοχή μας θα μας προσφέρει το always on, που μας καλοέμαθε το gprs της Telestet με ικανοποιητικές ταχύτητες, αξιοπιστία αλλά τσουχτερά τιμολόγια και έλλειψη φορητότητας, το δυνατό στοχείο του gprs. Για μερικούς η ώρα για adsl έρχεται νωρίτερα απ' ό,τι περίμεναν. Για μένα μάλλον όχι ακόμα. Εκτός και αν γίνει προσιτό και εύχομαι αυτή η ώρα να μην είναι αργά. Η Tellas δίνει 384/128 με 34+φπα ευρώ το μήνα. Προσθέτουμε και τα 22.5+φπα ευρώ του μήνα για τον Οτέ και θα είναι ευχάριστο αν παραμείνουν και μετά το τέλος του Οκτώβρη και έτσι έχουμε adsl το οποίο θα κοστίσει πολύ ακριβά με τη μετατροπή της γραμμής και την εγκατάσταση και το κόστος του τερματικού εξοπλισμού. Συγνώμη για το μακροσκελές post και τα off topic ενίοτε. Ήταν και η δική μου άποψη και σκέψεις για το θέμα. Φιλικά,

Δημήτρης Αβαγιανός

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Πες τα πές τα! Ειλικρινά είναι ό,τι πιο ευχάριστο έχω ακούσει!

 

Επιτέλους όσοι λυμαίνονταν εδώ και τόσους μήνες το GPRS της Telestet με τα warez και τα divx θα πάρουν δρόμο και θα έχουμε GPRS της προκοπής! :lol: :happy:

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον bbbb

 

Aυτό μήπως έχει σχέση με το γεγονός ότι για το wap πρέπει να χρησιμοποιηθεί οπωσδήποτε ένα ip/gateway?Ετσι καταλαβαίνει ότι το δίκτυο ότι πρόκειται για wap?Γιατί στην περίπτωση του internet από ότι ξέρω έχεις καθαρή ip η οποία δεν είναι ίδια κάθε φορά.

 

 

Και όταν συνδέεσαι μέσω WAP πάλι έχεις πραγματική IP που δεν είναι ίδια κάθε φορά. Συγκεκριμένα στο WAP over GPRS (με το default gateway της Telestet) έχεις IP 212.152.89.* ενώ στο Internet over GPRS έχεις IP 212.152.91.* ή 212.152.92.*

 

Η χρέωση δεν νομίζω να εξαρτάται από το wap gateway, αφού αν κάποιος χρησιμοποιοιούσε άλλο από το default της Telestet θα μπορούσε εύκολα να την παρακάμψει. Με κάποιο άλλο τρόπο ελέγχουν την κίνηση (Telestet knows...).

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον bbbb

 

Τώρα είναι η ευκαιρία της cosmote αν παίξει σωστά το παιχνίδι να υπερδιπλασιάσει τα κέρδη της.Αν βάλει επιπλέον εξοπλισμό για το gprs της ώστε να αντέξει τον επιπλέον κόσμο θα κερδίσει πολλά περισσότερα.

 

 

Don't worry, η CosmOTE με τον υπάρχοντα εξοπλισμό αντέχει πολύ κόσμο ακόμα! Δεν παίζεται στη χωρητικότητα...

...συνείδηση, κάθε γενιάς μανιφέστο...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χαίρονται οι περισσότεροι,ίσως να έχουν την οικονομική δυνατότητα να πληρώνουν ανα mb η χρονοχρέωση η ακόμη καλύτερα adsl,με εμάς όμως τι θα γίνει?μάλλον θα ξαναγυρίσουμε στην επόχη που περιμέναμε να πάει 22:00 για να μπούμε λίγο net.Δυστυχώς οι μισθοί που πέρνουμε οι περισσότεροι δεν μας επιτρέπουν τα έξοδα του adsl.Προσωπικά θα σταματίσω το gprs και ίσως την βγάζω με καμιά net κάρτα μέχρι να μάσουμε λεφτά για τον εξοπλησμό του adsl που είναι πανάκριβος,μέχρι τότε ίσως πέσουν και λίγο οι τιμές απο την μηνιαία συνδρομή.Αυτά τα λίγα.
Επιτρέπεται 1 εικόνα όχι μεγαλύτερη από 420 X 150 pixels και όχι μεγαλύτερη από 16K.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι το πρώτο post εδώ, δε θυμάμαι να έχω κάνει και άλλο παρά οτι παρακολουθώ το site και το forum καιρό... Όπότε σας χαιρετώ!

 

Αντιλαμβάνομαι γιατί χαίρονται μερικοί, ανήκω και εγώ στη κατηγορία αυτών που εκνευρίζονται με τα disconnect και τα παγώματα, αν και ομολογώ οτι στη περίπτωση μου και πολύ καλό bandwidth έχει και τελευταία τα προβλήματα έχουν περιοριστεί πολύ.

 

Όμως από σκοπιά απλού χρήστη internet, που διαβάζει νέα, περιηγείται στα φόρουμ (αρκετά) και κατεβάζει κανένα driver ή update για τα win, τα 40MB (έστω) δε φτάνουν ούτε για ζήτω. Ούτε mp3, ούτε ταινίες.. Έλεος και ποιός έχει την υπομονή να κατεβάζει ταινίες με τέτοιες ταχύτητες.. Αλλά τα 40ΜΒ είναι απαγορευτικά λίγα για κανονική χρήση internet. Τα 150MB το μήνα που θεωρώ οτι μπορεί να φτάσω (και θεωρώ οτι είναι πολύ φυσιολογική χρήση) κοστίζουν στο πρόγραμμα 40 τελικά 115€ μαζί με το πάγιο.. Έ και δε βάζω ADSL.. Που δε το χρειάζομαι όμως για 150ΜΒ. Αυτό που θα μου λείψει είναι το φορητό του πράγματος, να πάω διακοπές και να μπορώ να κρατάω επαφή με φίλους και νέα. Ήταν και ένα καλό σπάσιμο στον ΟΤΕ και το καβατζιλίκι του με το ΕΠΑΚ, τις απίστευτες χρεώσεις DSL και τις λοιπές, γνωστές αλητείες.

 

Κρίμα γιατί βλέπω να με χάνουν από συνδρομητή και λυπάμαι που μέσω εμού διαφημίστηκαν και σε άλλους.. Αυτά είναι καραγκιοζιλίκια.

Link to comment
Share on other sites

Από χθες το βράδυ μέχρι και τώρα το gprs κυριολεκτικά σέρνεται.Κάνει δέκα ώρες να συνδεθεί και γενικά είναι ότι πιο χειρότερο έχω συναντήσει εδώ και πολύ καιρό.Από ότι φαίνεται η αναγγελία της χρέωσης οδήγησε τους λεγόμενους καταχραστές της υπηρεσίας(μάθαμε και αυτό τον όρο) σε ασταμάτητα downloads.Kαι αν τελικά ισχύσει η παράταση του διμήνου για τους παλιούς συνδρομητές,τότε οι έξυπνοι και οι high end users θα δουν σωστό gprs το 2004 :p Αν και εγώ απορώ γιατί μόνο στην τελεστετ συμβαίνουν αυτά.Και η cosmote απεριόριστο το έχει(προς το παρόν) αλλά γιατί κανένας δεν κάνει παράπονα για χαμηλό bandwidth?Μήπως οι χρήστες της cosmote είναι όλοι high end users και δεν κατεβάζουν ταινίες και mp3? :wacko:

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω που κάποιοι χαίρονται που θα κατεβάζουν περιορισμένα kb με ταχύτητες 30-40kbps παρά απεριόριστα έως 10Kbps σε ώρες αιχμής.Και βασικά αυτοί που λένε ότι θα το χρησιμοποιούν μόνο για mobile internet,σημαίνει πως θα χρησιμοποιούν κυρίως το wap.Kαι η απορία μου είναι ποιος είναι αυτός που θα πληρώνει 2,5€ τα 100kb :!: και θα αισθάνεται χαρούμενος αντί για κοροϊδο? :wacko: :p :worry:

Link to comment
Share on other sites

ή μήπως η Stet έχει μικρότερο bandwidth?

Όσο για το high end users δεν το καταλαβαίνω... Δλδ όποιος κατεβάζει mp3 είναι low end. Αν σου δίναν μία σύνδεση με χαμήλή χρέωση π.χ. κινητό, δεν θα το αξιοποιούσες όσο το δυνατόν περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι εσφαλμένη λογική να στρέφονται οι χρήστες ο ένας εναντίον του άλλου. Τι πάει να πει high end και low end χρήστης.. Ο καθένας πληρώνει και αξιοποιεί όπως νομίζει. Εγώ δε γουστάρω να κατεβάζω mp3 ούτε από άποψη ταχύτητας, ούτε από άποψη ποιότητας. Αλλά δε κατηγορώ αυτόν που κατεβάζει, δηλαδή ας είμαστε λίγο σοβαροί. Το πρόβλημα είναι της εταιρείας, αν δε μπορεί να καλύψει σωστά το δίκτυο της ας προσαρμόσει ανάλογα τις χρεώσεις ή να θεσπίσει όρια στον όγκο. Αλλά ας είναι και η εταιρεία λίγο σοβαρή.. 10ΜΒ και 40ΜΒ όριο είναι γελοίο, ειδικά με αυτά τα πάγια. Δεν είμαστε στο 1993 που το internet ήταν κατα βάση σελίδες κειμένου, 2003 και υπάρχουν εικόνες, ήχοι κλπ. κλπ. τα ΜΒ κατεβαίνουν για πλάκα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον chroma

 

Είναι εσφαλμένη λογική να στρέφονται οι χρήστες ο ένας εναντίον του άλλου. Τι πάει να πει high end και low end χρήστης.. Ο καθένας πληρώνει και αξιοποιεί όπως νομίζει. Εγώ δε γουστάρω να κατεβάζω mp3 ούτε από άποψη ταχύτητας, ούτε από άποψη ποιότητας. Αλλά δε κατηγορώ αυτόν που κατεβάζει, δηλαδή ας είμαστε λίγο σοβαροί. Το πρόβλημα είναι της εταιρείας, αν δε μπορεί να καλύψει σωστά το δίκτυο της ας προσαρμόσει ανάλογα τις χρεώσεις ή να θεσπίσει όρια στον όγκο. Αλλά ας είναι και η εταιρεία λίγο σοβαρή.. 10ΜΒ και 40ΜΒ όριο είναι γελοίο, ειδικά με αυτά τα πάγια. Δεν είμαστε στο 1993 που το internet ήταν κατα βάση σελίδες κειμένου, 2003 και υπάρχουν εικόνες, ήχοι κλπ. κλπ. τα ΜΒ κατεβαίνουν για πλάκα.

 

 

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ....

ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

Μια χάρη από όλους.να σταματήσουν οι προσωπικές επιθέσεις και οι χαρακτηρισμοί άμεσα. Ήταν λογικό κάποια στιγμή να σταματούσε το flat rate όπως και έγινε.Το ίδιο θα κάνει και η Cosmote σύντομα.Δεν φταίει η Τelestet ούτε η κάθε Τelestet για το ότι κάποιοι κάναμε συνδέσεις για να εκμεταλευτούμε την προνομιακή χρέωση.Ήταν ρίσκο που αρκετοί από εμάς πήραμε.Ας συνεχιστεί η συζήτηση πολιτισμένα γιατί ακολουθεί λουκέτο.

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Δικαιωμα μας και εμας να κοιταμε την τσεπη μας και να φευγουμε απο τις ακριβες χρεωσεις που άλλοι περιέργως χέρονται για αυτές.

Θα βρεθει φτηνη λυση για ολους και τοτε θα κλαινε οι εταιριες που παιζουν με τις τσεπες μας.

Θα επρεπε να το ανακοινωσουν καιρο τωρα. Και οχι τελευταια στιγμή.

Τώρα το έμαθαν ή επαιζαν μαζί μας?

Απαράδεκτοι......

Φύγετε ολοι απο Stet. Πηγαίνετε όπου ειναι πιο φτηνα.

Link to comment
Share on other sites

prosopika allos enas xristis pou tha kopsi to gprs.

osoi xairontai einai apla kompleksikoi.

auta opios diafonei mporei na mail me gia ta peretero.

Prosopika pistevo oti kanei lathos i telestet giati tha xasei POLLA 15eura apo tous aplous xristes.

NAI eimai kai ego enas xristis pou katevaza olon ton eidon *..mp3 & *.avi .

OMOS plirona. liga i polla den exei simasia P L I R O N A.

auta

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον evagelos

 

prosopika allos enas xristis pou tha kopsi to gprs.

osoi xairontai einai apla kompleksikoi.

Μάλιστα.Ωραία μας τα είπες.

Λουκετάκι για λίγες ώρες μήπως και επέλθει ηρεμία.

Θα ενημερωθείς και για τα υπόλοιπα.

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα άνοιξε εκ νέου.Ηρεμίστε σας παρακαλώ αποφύγεται χαρακτηρισμούς που προσβάλουν για να μην έχουμε πάλι τα ίδια.

Ευχαριστώ.

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα άνοιξε εκ νέου για να έχει ζωή 2 μήνες ακόμα. Μετά ίσως το μόνο thread για gprs με κίνηση θα είναι αυτό της cosmote αν δεν έχει βάλει και αυτή ογκοχρέωση. Εγώ θα στείλω επιστολή διαμαρτυρίας στην εταιριά, που με την ανακοίνωσή της αυτή έκανε την κίνηση ματ σε μια παρτίδα σκάκι 2 ετών προσφέροντας μετά αμοιβής (15 ευρώ ανά μήνα) μια υπηρεσία προσιτή στο ευρή καταναλωτικό κοινό. Η Telestet βάζει λουκέτο στο flat rate gprs τη στιγμή που άλλες εταιρίες το παρέχουν flat rate με 15 ευρώ το μήνα ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΑ(Η Ιταλική Wind για παράδειγμα). Αν λοιπόν η Telestet είναι η εταιρία που πραγματικά ακούει τους πελάτες της και μη ας κάνει τη σωστή κίνηση για το καλό όλων μας. Φιλικά,

Δημήτρης Αβαγιανός

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι γίνεται με τους παλιους πελατες?

Μετα τις 18 θα πληρωνουμε?

Γιατι απο το customer care μου ειπαν απο τις 18 τα τιμολογια θα ισχυουν για ολους τους πελατες ανεξαιρετως.

Μην μας ερθει κανενας υπερογκος λογαριασμος όπως προφανως θα ερθει σε πολλους ανημερωτους.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι γίνεται με τους παλιους πελατες?

Μετα τις 18 θα πληρωνουμε?

Γιατι απο το customer care μου ειπαν απο τις 18 τα τιμολογια θα ισχυουν για ολους τους πελατες ανεξαιρετως.

Μην μας ερθει κανενας υπερογκος λογαριασμος όπως προφανως θα ερθει σε πολλους ανημερωτους.

Παντως εγω παω Cosmote ουτως ή άλλως.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αποκλειεται να σου ειπαν οτι απο τις 18 πληρωνεις αν εισαι παλιος συνδρομητης.απο προχτες και για 2 ΜΗΝΕΣ θα ειναι ακομα δωρεαν για οσους ειχαν ηδη συμβολαιο με ενεργοποιημενο gprs πριν την ανακοινωση.
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν πρέπει να στείλουν έστω και ένα sms σε όσους έχουν ήδη ενεργοποιημένο το gprs να τους ενημερώσουν για την αλλαγή?Τόσο πολύ κοστίζει ένα απλό sms?Φαίνεται όμως πως τόσο καιρό που έγιναν όλες αυτές οι συνδέσεις με κύριο λόγο το gprs,δεν απέφεραν αρκετά χρήματα για το κόστος ενός μηνύματος/συνδρομητή :mad:
Link to comment
Share on other sites

paidia egw lew to ekseis....na steiloume oloi mail stin stet : cs@telestet.gr kai na poume to parapono mas.egw eidi to epraksa.kante oloi to idio.isws etsi na exoume kapoia apotelesmata[an oxi na stamatisoun tin ogoxrewsi , na riksoun tis times]

steilte oloi mail stin stet!!!

http://www.LetsDate.gr

[Η 1η Polysexual ιστοσελίδα!!!]

 

http://www.eMediaShop.gr

[Τα φθηνότερα πακέτα Filehosting, Easybytez,Zevera κτλ...]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον kamilaris

 

μολις τους εστειλα ενα "αγριο" μηνυμα...!

 

 

Δηλαδή; Τι τους έγραψες;

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...