Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Just now, Gv2008 said:

Ακόμα και να βρει να δηλώσει περιοχή χωρίς κάλυψη η nova δεν δίνει άδειες για ατελώς αποχωρήσεις. Σε αντίθεση με τις άλλες δύο 

Η οποιαδηποτε Νοβα δεν μπορει να παει κοντρα στον νόμο. 

ΥΓ αναφερομαι στοην μονομερη αλλαγη παντα. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Απλά από μνήμης θα έλεγα ότι ακόμα και σε τροποποίηση όρων, εξαιρείται η εναπομείνασα επιδότηση από την αζήμια αποχώρηση. Καλό είναι να το επιβεβαίωσει πρώτα ο ενδιαφερόμενος.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, VIPdriver said:

Η οποιαδηποτε Νοβα δεν μπορει να παει κοντρα στον νόμο. 

ΥΓ αναφερομαι στοην μονομερη αλλαγη παντα. 

Την δίνει πολύ δύσκολα. Μπορεί να χρειαστούν 2 καταγγελίες. Ενώ η Vodafone δίνει κατευθείαν. Εμένα τα Χριστούγεννα μου έλεγαν ότι δεν μπορώ να αποχωρήσω ατελώς γιατί το κινητό πιάνει σε όλη την Ελλάδα. Γενικά κάτι γελοίες δικαιολογίες 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, minast said:

Αυτό ακριβώς. Απλά από μνήμης θα έλεγα ότι ακόμα και σε τροποποίηση όρων, εξαιρείται η εναπομείνασα επιδότηση από την αζήμια αποχώρηση. Καλό είναι να το επιβεβαίωσει πρώτα ο ενδιαφερόμενος.

Ο νόμος είναι ξεκαθαρος. Δεν εξαιρειται τίποτα, αλλιως ολες οι εταιριες θα έδιναν 1000€ επιδοτηση να παρεις iphone και μετα θα αλλαζαν τους ορους και θα ζητουσαν τα 1000 ευρω και ετσι θα ξεστόκαραν τις αποθήκες. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Gv2008 said:

Ακόμα και να βρει να δηλώσει περιοχή χωρίς κάλυψη η nova δεν δίνει άδειες για ατελώς αποχωρήσεις. Σε αντίθεση με τις άλλες δύο 

Είναι νόμιμο αυτό; Κανονισμός της ΕΕΤΤ δεν είναι αυτός;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Είναι νόμιμο αυτό; Κανονισμός της ΕΕΤΤ δεν είναι αυτός;

Δεν υπάρχει κάποιο ξεκάθαρο πλαίσιο για την καταγγελία λόγω μη κάλυψης. Μόνο στη σταθερή υπάρχει αν η ταχύτητα είναι κάτω από την ελάχιστη που αναγράφει το συμβολαιο.

2 ώρες πριν, VIPdriver said:

Ο νόμος είναι ξεκαθαρος. Δεν εξαιρειται τίποτα, αλλιως ολες οι εταιριες θα έδιναν 1000€ επιδοτηση να παρεις iphone και μετα θα αλλαζαν τους ορους και θα ζητουσαν τα 1000 ευρω και ετσι θα ξεστόκαραν τις αποθήκες. 

«Σημειώνεται ότι σε περίπτωση καταγγελίας της σύμβασης αζημίως, εξακολουθεί να ισχύει η υποχρέωση εξόφλησης τυχόν οφειλών για την επιδότηση συσκευών ή τερματικού εξοπλισμού ή κατασκευής δικτύου, με εξαίρεση την επιδότηση παγίου.»

Πηγή  (ερώτηση 2η)

Καλο είναι να μην παραπληροφορουμε, ιδιαίτερα όταν στις ανακοινώσεις οι εταιρίες το διευκρινίζουν 

Link to comment
Share on other sites

Απορία 

Μπορώ να βγάλω διπλή sim για ένα συμβόλαιο μου ;

Μπορώ να χρησιμοποιήσω από τη μια κάρτα τις κλήσεις και από άλλη το ίντερνετ ταυτόχρονα ; Εννοώ σε άλλες συσκευές 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βγάλεις twin sim, όμως δεν είναι δυνατόν να λειτουργούν ταυτόχρονα και οι δύο χωρίς προβλήματα.

Θα πρέπει η μία να είναι κλειστή ή το κινητό στο οποίο είναι τοποθετημένη να βρίσκεται σε λειτουργία πτήσης, ταυτόχρονη λειτουργία και των δύο δεν γίνεται. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, elephant said:

Απορία 

Μπορώ να βγάλω διπλή sim για ένα συμβόλαιο μου ;

Μπορώ να χρησιμοποιήσω από τη μια κάρτα τις κλήσεις και από άλλη το ίντερνετ ταυτόχρονα ; Εννοώ σε άλλες συσκευές 

Δυστυχώς δεν δίνει τη δυνατότητα για δύο κάρτες όπως οι υπόλοιποι δύο πάροχοι 

Link to comment
Share on other sites

Extra sim. 

Πρέπει να επιταχυνθούν οι διαδικασίες. 

Esim άφαντη. 

Αναμένουμε. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, paanos said:

 

Καλο είναι να μην παραπληροφορουμε, ιδιαίτερα όταν στις ανακοινώσεις οι εταιρίες το διευκρινίζουν 

Φιλε μου, άθελα σου (θελω να πιστεύω) , εσυ παραπληροφορεις. Εαν το πας νομικά δεν πληρώνεις τίποτα. Η ΕΕΤΤ δεν βγαζει νόμους. 

Link to comment
Share on other sites

Να το πας νομικά για την επιδότηση που σου έδωσαν και πρέπει να αποπληρώσεις;;;;

Update: το ψάχνω πόση ώρα. Ρυθμιστική αρχή είναι η ΕΕΤΤ οπότε οι κανονισμοί της πρέπει να τηρούνται. Σε ποιον νόμο αναφέρεσαι που αποκλείει την αναγκαιότητα επιστροφής της επιδότησης (του αναπόσβεστου ποσού όπως θεωρεί η εταιρία) ; Γιατί να υπάρχει νόμος που αναιρεί τους κανονισμούς της επίσημης ρυθμιστικής αρχής; 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, paanos said:

Να το πας νομικά για την επιδότηση που σου έδωσαν και πρέπει να αποπληρώσεις;;;;

Update: το ψάχνω πόση ώρα. Ρυθμιστική αρχή είναι η ΕΕΤΤ οπότε οι κανονισμοί της πρέπει να τηρούνται. Σε ποιον νόμο αναφέρεσαι που αποκλείει την αναγκαιότητα επιστροφής της επιδότησης (του αναπόσβεστου ποσού όπως θεωρεί η εταιρία) ; Γιατί να υπάρχει νόμος που αναιρεί τους κανονισμούς της επίσημης ρυθμιστικής αρχής; 

Δεν μπορεις να δινεις δωρο για να κανεις συμφωνια και μετα να μην τηρεις την συμφωνια και να απαιτεις το δωρο πισω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, VIPdriver said:

Δεν μπορεις να δινεις δωρο για να κανεις συμφωνια και μετα να μην τηρεις την συμφωνια και να απαιτεις το δωρο πισω. 

Εγώ μαζί σου. Το αναγράφει κάποιος νόμος αυτό; 

Εγω στους όρους των συμβολαίων και στις ανακοινώσεις, όπως και στα λεγόμενα της ΕΕΤΤ βλέπω πως η επιδότηση δεν μπορεί να μην πληρωθεί.

Δικαστικά όμως δεν μου απαντάς, για ποιο πράγμα θα τους κυνηγήσεις; Για τους όρους που ήδη υπέγραψες; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, paanos said:

Εγώ μαζί σου. Το αναγράφει κάποιος νόμος αυτό; 

Εγω στους όρους των συμβολαίων και στις ανακοινώσεις, όπως και στα λεγόμενα της ΕΕΤΤ βλέπω πως η επιδότηση δεν μπορεί να μην πληρωθεί.

Δικαστικά όμως δεν μου απαντάς, για ποιο πράγμα θα τους κυνηγήσεις; Για τους όρους που ήδη υπέγραψες; 

 

 

Οι καταχρηστικοι οροι δεν ισχύουν. Δηλαδη εαν στους ορους του συμβολαιου εγραφε οτι καθε μηνα πρέπει να πηγαίνεις εξω απο τα κεντρικα της νοβα και να κάνεις 10 πους απς, θα το'κανες;

Link to comment
Share on other sites

Αν το υπέγραψες γιατί να μην σε κυνηγήσει η εταιρία αν δεν το κανεις;

Αυτη δίνει την επιδότηση, αυτή αποφασίζει. Για αυτό επιμένουμε ξανά και ξανά ότι πρέπει να δοκιμάζουμε το δίκτυο πριν την σύναψη σύμβασης, γιατί ΔΕΝ σε αφήνουν να φύγεις εύκολα και όταν υπάρχει και επιδότηση στη μέση μπλέκεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, paanos said:

Αν το υπέγραψες γιατί να μην σε κυνηγήσει η εταιρία αν δεν το κανεις;

Αυτη δίνει την επιδότηση, αυτή αποφασίζει. Για αυτό επιμένουμε ξανά και ξανά ότι πρέπει να δοκιμάζουμε το δίκτυο πριν την σύναψη σύμβασης, γιατί ΔΕΝ σε αφήνουν να φύγεις εύκολα και όταν υπάρχει και επιδότηση στη μέση μπλέκεις. 

Εαν υπάρχουν καταχρηστικοι οροι στο συμβολαιο δεν έχεις εσύ την ευθυνη αλλά η εταιρια. Ακομη και εαν τους υπεγραψες, εαν ειναι καταχρηστικοι, δεν ισχυουν.

Link to comment
Share on other sites

Βρε ξανά εγώ μαζί σου, απλά δεν μπορώ να καταλάβω από τη στιγμή που σου μένει η συσκευή, γιατί να απαιτήσεις από την εταιρία την επιδότηση; 

Αυτο είναι καταχρηστικό; Καταχρηστικό θα ήταν αν σου έλεγαν ότι ανά πάσα στιγμή μπορούν να σου ζητήσουν πίσω τη χρηματική αξία του δώρου. Τώρα ζητάνε πίσω το δώρο (όσο δεν έχει ήδη πληρωθεί), σε περίπτωση που αθετήσεις τη συμφωνία.

Η επιδότηση δίνεται από την εταιρία για να σε δεσμεύσει. Οι όροι (καλώς ή κακώς) ορίζουν ότι ο συνδρομητής πρέπει να την ξεπληρώσει αν σπάσει νωρίτερα το συμβόλαιο για οποιονδήποτε λόγο. 

Οι δικαστικές κινήσεις δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσουν όταν οι οροι που έχει υπογράψει και ΕΕΤΤ αναφέρουν το ίδιο ακριβώς πράγμα. Όπως και να’ χει, ο καθένας πράττει όπως θέλει και με το ρίσκο που συνεπάγεται. Προσωπικά, δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν αφενός για να μην τον πάρω στον λαιμο μου και αφετέρου γιατί υπάρχουν τόσα στοιχεία (κρυμμένα) στις συμβάσεις κλπ που υποστηρίζουν τον φόβο μου.

Αν κάποιο άλλο μέλος είχε εμπειρία, γιατί φαντάζομαι αρκετοί έχουν επιδιώξει την καταγγελία σύμβασης με επιδότηση, ας ρίξουν ένα φως 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, paanos said:

Βρε ξανά εγώ μαζί σου, απλά δεν μπορώ να καταλάβω από τη στιγμή που σου μένει η συσκευή, γιατί να απαιτήσεις από την εταιρία την επιδότηση; 

Αυτο είναι καταχρηστικό; Καταχρηστικό θα ήταν αν σου έλεγαν ότι ανά πάσα στιγμή μπορούν να σου ζητήσουν πίσω τη χρηματική αξία του δώρου. Τώρα ζητάνε πίσω το δώρο (όσο δεν έχει ήδη πληρωθεί), σε περίπτωση που αθετήσεις τη συμφωνία.

Η επιδότηση δίνεται από την εταιρία για να σε δεσμεύσει. Οι όροι (καλώς ή κακώς) ορίζουν ότι ο συνδρομητής πρέπει να την ξεπληρώσει αν σπάσει νωρίτερα το συμβόλαιο για οποιονδήποτε λόγο. 

Οι δικαστικές κινήσεις δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσουν όταν οι οροι που έχει υπογράψει και ΕΕΤΤ αναφέρουν το ίδιο ακριβώς πράγμα. Όπως και να’ χει, ο καθένας πράττει όπως θέλει και με το ρίσκο που συνεπάγεται. Προσωπικά, δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν αφενός για να μην τον πάρω στον λαιμο μου και αφετέρου γιατί υπάρχουν τόσα στοιχεία (κρυμμένα) στις συμβάσεις κλπ που υποστηρίζουν τον φόβο μου.

Αν κάποιο άλλο μέλος είχε εμπειρία, γιατί φαντάζομαι αρκετοί έχουν επιδιώξει την καταγγελία σύμβασης με επιδότηση, ας ρίξουν ένα φως 

Εγω εχω εμπειρια. Αλλαξαν οι οροι μονομερως και ζητησα αζημιως διακοπη και μετατροπη σε καρτοκινητο. Με πηραν τηλ και μου ειπαν οτι πρεπει να επιστρέψω την επιδοτηση συσκευης. Τους ειπα οτι τπ αζημιως ειναι αζημιως και η λυση του συμβολαιου ειναι απο δικη τους υπαιτιοτητα. Μου ειπαν οτι στους όρους που υπεγραψα λεει οτι ειναι αζημιως με εξαιρεση την επιδότηση συσκευης. Τους ζητησα αντιγραφο απο την ηχογραφημένη συνομιλια για νομικη χρηση. Την επομενη ημερα εγινε η μετατροπη σε καρτοκινητο με καμμια οφειλη απο μερους μου.

Οι εταιρίες δινουν δωρο για να δεσμευτεις στο συμβολαιο. Οταν ομως οι ιδιοι δεν τηρουν το συμβόλαιο, το μόνο που μπορουν ειναι να "ριξουν άδεια για να πιασουν γεμάτα" ποντάροντας στην αγνοια του συνδρομητη.

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχω σε λάθος νήμα,ας μεταφερθεί αλλού.Σημερα μου ήρθε με κούριερ το smartbox της eon nova,αύριο αν βρω χρόνο θα το ενεργοποιήσω.και κάθομαι και σκέφτομαι,ναι μεν έκανα αίτηση να έρθει,ενώ πριν κάτι μέρες έβαλα την 100αρα γραμμή,αλλά θα ενεργοποιηθεί χωρίς να χρειαστεί να πάω σε κατάστημα για να υπογράψω;κάτι δεν πάει καλά εδώ.Εχετε υπόψη ότι είχα 50αρα,και την έκανα 100 ,και υπήρχε συστημικό κόλλημα και όταν πήγαινα στο κατάστημα μου λέγαν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Hliasat said:

Αν το έχω σε λάθος νήμα,ας μεταφερθεί αλλού.Σημερα μου ήρθε με κούριερ το smartbox της eon nova,αύριο αν βρω χρόνο θα το ενεργοποιήσω.και κάθομαι και σκέφτομαι,ναι μεν έκανα αίτηση να έρθει,ενώ πριν κάτι μέρες έβαλα την 100αρα γραμμή,αλλά θα ενεργοποιηθεί χωρίς να χρειαστεί να πάω σε κατάστημα για να υπογράψω;κάτι δεν πάει καλά εδώ.Εχετε υπόψη ότι είχα 50αρα,και την έκανα 100 ,και υπήρχε συστημικό κόλλημα και όταν πήγαινα στο κατάστημα μου λέγαν αυτό.

Τηλεφωνικά έκανες την αίτηση;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Hliasat said:

Όχι σε κατάστημα πηγα

Αφού είσαι ήδη πελάτης μπορεί να μη χρειάζεται να υπογράψεις κάτι 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Hliasat said:

Όχι σε κατάστημα πηγα

Δεν υπέγραψες στο κατάστημα για να σου στείλουν το box; 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...