Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιλαμβάνει Φ.Π.Α.

Δεν περιλαμβάνει φόρο κινητής τηλεφωνίας δηλαδή 12% για λογαριασμούς κάτω των 61,50 ευρώ με Φ.Π.Α. ή 50 ευρώ χωρίς

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, τα 35 είναι με το ΦΠΑ + φόροι οπότε πάει 39 περίπου. Εξακολουθεί ωστόσο να αποτελεί το πιο οικονομικό πρόγραμμα κινητής αν μιλάς πολύ
ck
Link to comment
Share on other sites

Επειντή ντεν καταλαβαίνει, το υποσχόμενο Μηνιαίο Πάγιο των 35,00€, δεν περιλαμβάνει ΦΠΑ + τέλη συνδρομητών?:dash:

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

 

Όπως μπορείς να δεις εδώ ο ΦΠΑ συμπεριλαμβάνεται στην τιμή του ονομαστικού παγίου.

Ο φόρος κινητής τηλεφωνίας είναι που ανεβάζει το ποσό στα 39€...;)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, τα 35 είναι με το ΦΠΑ + φόροι οπότε πάει 39 περίπου. Εξακολουθεί ωστόσο να αποτελεί το πιο οικονομικό πρόγραμμα κινητής αν μιλάς πολύ

 

Με 40 ευρώ έχεις 1GB data και 1.000 λεπτά προς όλους. Καθόλου άσχημα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Με 40 ευρώ έχεις 1GB data και 1.000 λεπτά προς όλους. Καθόλου άσχημα... ;)

 

Τα 1000 λεπτά κοστίζουν στη wind στη ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (για την εταιρία) 10 ευρώ με βάση τα τέλη τερματισμού και το πουλούν 4 φορές πάνω.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Τα 1000 λεπτά κοστίζουν στη wind στη ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (για την εταιρία) 10 ευρώ με βάση τα τέλη τερματισμού και το πουλούν 4 φορές πάνω.

 

αρα οι άλλες 2 εταιριες (που εχουν ακριβοτερα πακετα), πόσες φορές πανω πουλουν το λεπτο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω δυο γραμμες στην cosmote στο παλαιο απεριοριστα 35, πηρα την cosmote για την επιδοτηση και μου δωσανε σε καθε γραμμη 70 ευρω (εξεφτελιστικο) για 18 μηνες, εκανα λοιπον αιτηση φορητοτητας την τεταρτη που μας περασε για να παω στην vodafone και θα μου τις στελνανε τις sim χθες, η cosmote ομως ουτε φωνη ουτε ακροαση και πηρα την courier και τους ειπα οτι θα περασω εγω να τις παρω για να κερδισω χρονο. πηρα και την cosmote για να ενημερωσω οτι και καλα θα φυγω (αφου δε με συμφερει να φυγω δεδομενου οτι ολοι που μιλαω εχουν cosmote) αλλα δεν ενδιαφερθηκε. θελω να ρωτησω το εξης....... τι κανω λαθος και δεν δεχομαι αντιπροσφορα μπορει καποιος να βοηθησει? εμενα δε με συμφερει να παω στην vodafone, τωρα τι πρεπει να κανω να παρω την vodafone και να τους πω να την ακυρωσουν την φορητητα? σημεωτεον ότι sim δεν εχω παραλαβει...

καποια βοήθεια απο καποιον εμπειρο στο χωρο??????????????????

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή έκανα αίτηση φορητότητας στην Cosmote και σήμερα με πήραν από την Wind και το τμήμα εταιρικών. Με ρωτήσαν το γιατί θέλω να φύγω κτλ. Τους ζήτησα τι ήθελα και τελικά παραμένω στα συμβόλαια τα υπάρχοντα με 30% έκτπωση και 1GB Ιnternet! Μια χαρά δηλαδή. :D Edited by ael1964
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

nikosv78 αρχικά να σου πώ, πως δεν είμαι τόσο έμπειρος με αυτά τα θέματα όπως άλλοι εδώ μέσα.

 

Πάντως σε αντίστοιχη περίπτωση πριν 3 χρόνια με εμένα, η Κοσμοτέ ΚΑΙ σε εμένα δεν έκανε αντιπροσφορά και συνέχισα σε Vodafone. Δεν γνωρίζω τον λόγο. Ίσως απλά να έτυχε. Ίσως κάποιος έμπειρος να σου δώσει κάποιο συγκεκριμένο νούμερο να πάρεις σε Cosmote διότι έχουν 100 διαφορετικά τμήματα η κάθε εταιρία. Δεν ξέρω κατα πόσο βοηθούν αυτά που έγραψα.

 

Επίσης για όποιον γνωρίζει, όταν παίρνεις τηλέφωνο για ακύρωση φορητότητας και σου λένε απο την εταιρία : "έχουμε αποστείλει την αίτηση διακοπής ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑΣ στο αρμόδιο τμήμα " , μένουμε ήσυχοι οτι θα προχωρήσει η διαδικασία ή πρέπει να υλοποιήσουμε και κάποιο άλλο βήμα?

Link to comment
Share on other sites

μπερδεύτηκα με τα προγράμματα.

μια βοήθεια θα ήταν πολύ χρήσιμη.... γιατί πληρώνω πολλά νομίζω για λίγα..

έχουμε στην οικογένεια

- 1 κινητό wind flexy zero που πληρώνει 2-3 € το μήνα.

- 1 κινητό wind 350 me 38 € πάγιο και μαζί με τέλη πάει 50 και κάτι ψιλά.

- Σταθερό + internet από forthnet με απεριόριστα αστικά 60 λεπτά κινητά κλπ... 39 € το μήνα.

 

κοίταγα και μου φαίνεται σχετικά καλό το wind one L αλλά με χαλάνε τα παρακάτω:

- το κινητό με το zero δεν μπορεί να είναι στο πρόγραμμα (να μοιράζετε από το χρόνο τον 300 λεπτό)

- δεν θα ξαναπάρω έστω και μικρή επιδότηση συσκευής

- ο ελάχιστος χρόνος χρέωσης δεν έχει καμιά σχέση με το wind 350 (παλιό πρόγραμμα)

 

βέβαια ι διαφορά στο συνολικό μηνιαίο κόστος είναι αισθητή και μπορείς να καλύψεις τα μείον... αλλά θέλω και την γνώμη σας μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο και δεν το γνωρίζω.

ευχαριστώ.

 

Wind to all 50 και wind duble play βγαίνουν μαζί 60.60€ με όλους τους φόρους.

Α ναι παιδιά μην ζητάτε επιδοτήσεις από τις εταιρείες, καλύτερα αγοράστε σκέτη συσκευή, η διαφορά στο πάγιο είναι τέτοια που δεν αξίζει τον κόπο, ακόμα και για ακριβές συσκευές το να πάρεις μια συσκευή από τα σκρουτζομαγαζα και να εποφεληθεις του μειωμένου παγίου χωρίς επιδότηση είναι σε κάθε περίπτωση πιο συμφέρον.

Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο double play μιλας?το wind to all 50 με το double play των 23.99 οταν το εκανα τα νουμερα ειδα οτι βγαινει 63.19- 10.33(εκπτωση οταν συνδιαζεις σταθερη και κινητη wind) παει στα 52.86Ε. Υπολογιζω κατι λαθος? σκεφτομαι απο cosmote να παω στην wind με αυτο τον συνδιασμο.

Ισως τελικα η εκπτωση στο παγιο να ειναι και αυτη τελικα δικοπο μαχαιρι..διοτι αν αποφασισεις να φυγεις απο το συμβολαιο μετα απο x μηνες και πριν κλεισεις το 12μηνο πρεπει να τους καταβαλεις το ποσο της εκπτωσης που εχεις επωφεληθει μεχρι εκεινο τον μηνα. Αν κανω καπου λαθος διορθωστε με!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απορώ που τόσος κόσμος χρησιμοποιεί ακόμα σταθερό στο σπίτι.

Δεν μιλάμε φυσικά για ηλικιωμένους, αλλά όταν οι περισσότεροι έχουν τόσες ώρες προς σταθερά από το κινητό, είναι τσάμπα λεφτά.

Εγώ πληρώνω 18€ για το Double play small και τα θεωρώ και πολλά μόνο για χρήση ίντερνετ που κάνω. Το σταθερό υπάρχει μόνο αν θέλει κανείς να με πάρει μια στο τόσο, αφού και όταν με καλούν, κυρίως παίρνουν στο κινητό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο double play μιλας?το wind to all 50 με το double play των 23.99 οταν το εκανα τα νουμερα ειδα οτι βγαινει 63.19- 10.33(εκπτωση οταν συνδιαζεις σταθερη και κινητη wind) παει στα 52.86Ε. Υπολογιζω κατι λαθος? σκεφτομαι απο cosmote να παω στην wind με αυτο τον συνδιασμο.

Ισως τελικα η εκπτωση στο παγιο να ειναι και αυτη τελικα δικοπο μαχαιρι..διοτι αν αποφασισεις να φυγεις απο το συμβολαιο μετα απο x μηνες και πριν κλεισεις το 12μηνο πρεπει να τους καταβαλεις το ποσο της εκπτωσης που εχεις επωφεληθει μεχρι εκεινο τον μηνα. Αν κανω καπου λαθος διορθωστε με!

 

Ξεχνάς τον φόρο κινητής ;-) Εγώ πλήρωσα επιδότηση 130 στην Vodafone για να φύγω αλλά αποσβεσα σε δύο μήνες σε σχέση με ότι πλήρωνα πριν.

 

 

 

 

 

Πάντως απορώ που τόσος κόσμος χρησιμοποιεί ακόμα σταθερό στο σπίτι.

Δεν μιλάμε φυσικά για ηλικιωμένους, αλλά όταν οι περισσότεροι έχουν τόσες ώρες προς σταθερά από το κινητό, είναι τσάμπα λεφτά.

Εγώ πληρώνω 18€ για το Double play small και τα θεωρώ και πολλά μόνο για χρήση ίντερνετ που κάνω. Το σταθερό υπάρχει μόνο αν θέλει κανείς να με πάρει μια στο τόσο, αφού και όταν με καλούν, κυρίως παίρνουν στο κινητό.

 

18 € δεν είναι πολλά μόνο για Internet. Σκέψου ότι πριν 10 χρόνια πληρώναμε 5000 δλδ 15€ μόνο για psdn πρόσβαση συν τα πάγια του τηλεφώνου. Για απεριόριστο ίντερνετ και με τα ελληνικά δεδομένα το 18 μαζί με σταθερό είναι ταμαμ. Τώρα για το αν χρειάζεται το σταθερό, είναι προσωπικό θέμα του κάθε ενός και έχει να κάνει με τις ανάγκες του.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απορώ που τόσος κόσμος χρησιμοποιεί ακόμα σταθερό στο σπίτι.

Δεν μιλάμε φυσικά για ηλικιωμένους, αλλά όταν οι περισσότεροι έχουν τόσες ώρες προς σταθερά από το κινητό, είναι τσάμπα λεφτά.

Εγώ πληρώνω 18€ για το Double play small και τα θεωρώ και πολλά μόνο για χρήση ίντερνετ που κάνω. Το σταθερό υπάρχει μόνο αν θέλει κανείς να με πάρει μια στο τόσο, αφού και όταν με καλούν, κυρίως παίρνουν στο κινητό.

και εγω ετσι το ειχα αλλα επειδη δεν εχουν ολοι οι γνωστοι wind τα 130 λεπτα του wind M πχ προς κοτε και βοντα δεν φτανουν ουτε για ζητω οποτε ειδικα αν εισαι σπιτι παιρνεις φιλους,συγγενεις απο σταθερο σε σταθερο και δεν τρως αυτα τα λεπτα που τα φυλας για οταν εισαι εν κινησει.ποιος ο λογος να παρεις τον αλλον απο κινητο σε κινητο αν ειναι σπιτι?εγω εβαλα το double play αυτο με 24αρι ιντερνετ και απεριοριστα σταθερα οταν το ειχαν σε προσφορα με 23,99 ευρω.συν το μειον 10 ευρω στο παγιο του κινητου οποτε συμφερει.
Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς τον φόρο κινητής ;-)

35*0.12=39,20Ε για το wind to all 50 με φορους συν 23,99Ε το doubleplay συνολο 63,19E με φορους κομπλε. εχεισ και την εκπτωση 10,33Ε πας στα 52,89Ε.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για όποιον γνωρίζει, όταν παίρνεις τηλέφωνο για ακύρωση φορητότητας και σου λένε απο την εταιρία : "έχουμε αποστείλει την αίτηση διακοπής ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑΣ στο αρμόδιο τμήμα " , μένουμε ήσυχοι οτι θα προχωρήσει η διαδικασία ή πρέπει να υλοποιήσουμε και κάποιο άλλο βήμα?

 

Παιδιά SOS,

λοιπόν ,

1) είμαι στην wind, κάνω αίτηση φορητότητας(Online) στην vodafone στις 10/3/2013 Κυριακή,

2) Με παίρνουν απο wind μου κάνουν αντιπροσφορά και Δέχομαι, (12/3/2013)

3) Παίρνω τηλ στην vodafone να ακυρώσω την αίτηση φορητότητας για να συνεχίσω όπως πρίν στην Wind. (12/3/2013)

4) Σήμερα πρωί 13/3/2013 μου στέλνουν sms απο vodafone: η αίτηση φορητότητας έχει εγκριθει και θα συνδεθείτε στι δίκτυο στις 11/3/2013

5) Επίσης με πήραν μόλις τηλ απο κατάστημα της vodafone να πάω να παραλάβω την κάρτα sim.

 

Τι κάνω τώρα? Θέλω να συνεχίσω στην wind. Αφού υποτίθεται ακύρωσα την αίτηση φορητότητας. χεχ τα έμπλεξα.

Edited by Cherio
Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις τηλέφωνο στην Vodafone και λες να το ακυρώσουν άμεσα και απείλησε τους με καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στο ΙΝΚΑ. Έτσι έγινε και με 'μένα χθες, ενώ την περασμένη Παρασκευή είχα κάνει αίτηση φορητότητας στην Cosmote μέσω Cosmote e-shop και παρόλο που χθες ήρθε το Courier και υπέγραψα τα συμβόλαια μετά από καμιά ώρα με πήραν από την Wind και έκαναν αποδεκτές τις απαιτήσεις μου.

Αλλά εγώ έχω και το αποδεικτικό e-mail ότι ακυρώθηκε η παραγγελία στην Cosmote.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κατευθείαν καταγγελία στην ΕΕΤΤ, με την έτοιμη φόρμα που υπάρχει στο site τους?

Ή να μιλήσω ξανά με Vodafone?

 

EDIT: Ξαναπήρα τηλέφωνο στην Vodafone, ζήτησα να γίνει ακύρωση αίτησης φορητότητας και μου είπαν τα ίδια με εχθές, "έστειλε το αίτημα, σε 1 εργασιμη θα με πάρουν να επιβεβαιώσουν"

 

Ενδιάμεσα με παίρνουν απο WIND και μου αναφέρουν οτι η Vodafone θα πάρει την γραμμή. Λέω στην WiNd οτι έχω κάνει ακύρωση απο Vodafone και συνεχίζω WIND, μου λένε δεν βλέπουν κάτι τέτοιο . Να ρίξω και την καταγγελία να είμαι καλυμμένος?

Edited by Cherio
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε καταγγελία. Και 'μένα χθες μου είπαν από την Wind ότι στις 14 η γραμμή θα ανήκει στην Cosmote, εγώ πήρα αυτά που ήθελα από την Wind και αμέσως τηλεφώνησα στην Cosmote να τα ακυρώσω. Μου στείλαν και e-mail ακύρωσης. Τώρα που το λες θα στείλω και 'γω στην ΕΕΤΤ να είμαι σίγουρος.
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή έκανα αίτηση φορητότητας στην Cosmote και σήμερα με πήραν από την Wind και το τμήμα εταιρικών. Με ρωτήσαν το γιατί θέλω να φύγω κτλ. Τους ζήτησα τι ήθελα και τελικά παραμένω στα συμβόλαια τα υπάρχοντα με 30% έκτπωση και 1GB Ιnternet! Μια χαρά δηλαδή. :D

 

Αν επιτρεπεται τι παγιο/προγραμμα εχεις?

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS,

λοιπόν ,

1) είμαι στην wind, κάνω αίτηση φορητότητας(Online) στην vodafone στις 10/3/2013 Κυριακή,

2) Με παίρνουν απο wind μου κάνουν αντιπροσφορά και Δέχομαι, (12/3/2013)

3) Παίρνω τηλ στην vodafone να ακυρώσω την αίτηση φορητότητας για να συνεχίσω όπως πρίν στην Wind. (12/3/2013)

4) Σήμερα πρωί 13/3/2013 μου στέλνουν sms απο vodafone: η αίτηση φορητότητας έχει εγκριθει και θα συνδεθείτε στι δίκτυο στις 11/3/2013

5) Επίσης με πήραν μόλις τηλ απο κατάστημα της vodafone να πάω να παραλάβω την κάρτα sim.

 

Τι κάνω τώρα? Θέλω να συνεχίσω στην wind. Αφού υποτίθεται ακύρωσα την αίτηση φορητότητας. χεχ τα έμπλεξα.

 

Υπεγραψες συμβολαιο στον courier αν οχι...δεν εχεις κανενα θεμα.

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση, πριν ενα μηνα εγινε φορητοτητα απο cosmote σε wind καρτοσυνδεση με επιδοτηση στο λογαριασμο αλλα επιδει δε φτανουν τα 500λεπτα με 3λεπτη χρεωση, θελουμε να ξαναγυρισουμε στην cosmote, πληρωνουμε κατι? ειναι 12μηνο συμβολαιο.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρεπεται τι παγιο/προγραμμα εχεις?

 

Και εμένα με ενδιαφέρει αυτό γιατί είμαι σε σχετικά χαμηλό πρόγραμμα το οποίο θέλω να τι διατηρήσω αλλά με ενδιαφέρει πολύ να διαπραγματευτώ τα mb/μήνα τα οποία είναι πολύ λίγα αυτή τη στιγμή.............

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση, πριν ενα μηνα εγινε φορητοτητα απο cosmote σε wind καρτοσυνδεση με επιδοτηση στο λογαριασμο αλλα επιδει δε φτανουν τα 500λεπτα με 3λεπτη χρεωση, θελουμε να ξαναγυρισουμε στην cosmote, πληρωνουμε κατι? ειναι 12μηνο συμβολαιο.

Πληρώνεις όλη την επιδότηση που επωφελήθηκες ( δηλαδή έναν μήνα )

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...