Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, jiakomo said:

Να ρωτήσω, αν ανανεώσω το καινούριο πακέτο μου (rollover), και μετά ενεργοποιήσω tap and get it, απο ποιο θα αρχίσει να μου τρώει ΜΒ;

απο το πακέτο που θα αγοράσεις.

Κάνε πρώτα το Tap&GetIt και μετά την Αγορά 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: μπορώ να βρω νέο αριθμό σε περίπτερο? Και αν ναι πόσο κοστίζει? Δεν θέλω με την καμία να μπλέξω με καταστήματα.....

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gpapas640 said:

Ερώτηση: μπορώ να βρω νέο αριθμό σε περίπτερο? Και αν ναι πόσο κοστίζει? Δεν θέλω με την καμία να μπλέξω με καταστήματα.....

Τα περίπτερα δεν έχουν πλέον αριθμούς γιατί απαιτείται ταυτοποίηση και δεν μπαίνουν στη διαδικασία.

Κατά τα άλλα πόσο μπλέξιμο είναι να μπεις να πάρεις ένα νουμεράκι από κατάστημα να τελειώνεις; 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει. Η ταυτοποίηση πλέον γίνεται με QR code / url το οποίο υπάρχει επάνω στη συσκευασία, το οποίο οδηγεί σε ιστοσελίδα όπου ανεβάζεις φωτογραφία ταυτότητας και selfie καθώς και συμπληρώνεις φόρμες για τα υπόλοιπα στοιχεία που απαιτούνται. Το έκανα πρόσφατα. Το νούμερο το αγόρασα από περίπτερο.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, gpapas640 said:

Ερώτηση: μπορώ να βρω νέο αριθμό σε περίπτερο? Και αν ναι πόσο κοστίζει? Δεν θέλω με την καμία να μπλέξω με καταστήματα.....

Στον ηλεκτρικό απέξω στον Πειραιά πουλάνε έτοιμα με ταυτοποίηση στα 2€ χωρίς βέβαια χρόνο ομιλίας. Όλες τις εταιρείες από μικροπωλητές. Από εκεί έχω αγοράσει για παππούδες με 1€ ανανέωση κάθε 2 μήνες για εισερχόμενες και αναπάντητες.

1 minute ago, kmpatra said:

Δεν ισχύει. Η ταυτοποίηση πλέον γίνεται με QR code / url το οποίο υπάρχει επάνω στη συσκευασία, το οποίο οδηγεί σε ιστοσελίδα όπου ανεβάζεις φωτογραφία ταυτότητας και selfie καθώς και συμπληρώνεις φόρμες για τα υπόλοιπα στοιχεία που απαιτούνται. Το έκανα πρόσφατα. Το νούμερο το αγόρασα από περίπτερο.

Αν δεν θέλεις να κάνεις αυτό να σου στείλουν την κάρτα σπίτι με 8€ που σου αγοράζουν πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με αιτηση online. Νομίζω και εκεί όμως με τον ίδιο τρόπο γίνεται η ταυτοποίηση εκτός αν δίνεις ταυτότητα στον διανομέα. Αν αν ισχύει το τελευταίο πρέπει να περιμένεις δύο μέρες ακόμα. Ενώ η online ταυτοποίηση παίρνει πολύ λιγότερο χρόνο (λεπτά της ώρας) εγώ το είχα ενεργοποιήσει Κυριακή βράδυ

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, kmpatra said:

Ναι με αιτηση online. Νομίζω και εκεί όμως με τον ίδιο τρόπο γίνεται η ταυτοποίηση εκτός αν δίνεις ταυτότητα στον διανομέα. Αν αν ισχύει το τελευταίο πρέπει να περιμένεις δύο μέρες ακόμα. Ενώ η online ταυτοποίηση παίρνει πολύ λιγότερο χρόνο (λεπτά της ώρας) εγώ το είχα ενεργοποιήσει Κυριακή βράδυ

Ναι ονλαιν αίτηση είχα κάνει γιατί οι μικροπωλητές δεν είχαν τότε τα καινούργια f2g. Τώρα έχουν φέρει.

Ούτε ταυτότητα στο κούριερ ούτε τίποτα. Μόνο 4 ώρες αναμονή στο τσατ να μου επιστρέψουν τα 8€ και να απενεργοποιήσουν την αυτόματη αγορά.

Προσοχή γιατί και των μικροπωλητών έχουν αυτόματη ενεργοποίηση οπότε πριν βάλετε λεφτά να την απενεργοποιήσετε από την εφαρμογή.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kalitexnis_g said:

Συγγνώμη αλλά πώς ξέρετε ότι ο άνθρωπος μένει Αθήνα; και επιπλέον ρώτησε για περίπτερα.. 🙂

Έχουν και στις λαϊκές σε όλη την Ελλάδα. Αφού τα περίπτερα δεν έχουν και δεν θέλει να πάει σε κατάστημα, τι μένει?:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Αν βοηθάει, βρήκα στην Ξάνθη ένα μίνι μάρκετ που έχει Σταντ με νούμερα F2G.

Είχε μείνει μόνο ένα.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, kmpatra said:

Δεν ισχύει. Η ταυτοποίηση πλέον γίνεται με QR code / url το οποίο υπάρχει επάνω στη συσκευασία, το οποίο οδηγεί σε ιστοσελίδα όπου ανεβάζεις φωτογραφία ταυτότητας και selfie καθώς και συμπληρώνεις φόρμες για τα υπόλοιπα στοιχεία που απαιτούνται. Το έκανα πρόσφατα. Το νούμερο το αγόρασα από περίπτερο.

Πόσο κοστίζει; Δίνει και χρόνο ομιλίας μαζί;

Ο λόγος που δεν  προτιμώ το κατάστημα είναι διότι θα με αναγκάσουν να βάλω κάρτα εκεί και θα γίνει αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου το οποίο δεν χρειάζομαι. Γιατί να το κάνω αυτό αφού μπορώ να ανανεώνω από 1€ online?

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

το χρεωνει ο καθενας οσο θελει...η συνηθης τιμη ειναι 5€, δεν εχει αρχικο χρόνο. Άλλος φιλος μου ειπε οτι του το έδωσαν τζάμπα...είναι που θα πέσεις. Παρεπιπτόντως, σήμερα μου ήρθε μήνυμα:

ME 8€ ANANEΩΣH EXEIΣ 400 ΛEΠTA + 40SMS ΠPOΣ OΛOYΣ & 400MB (AΠOΛAMBANEIΣ OΛA TA ΠAPAΠANΩ ΔIΠΛA ΓIA OΣO IΣXYEI H ΠPOΣΦOPA TOY ΠAKETOY ΣYNΔEΣHΣ ΠOY ENEPΓOΠOIHΣEΣ)!

τωρα για πόσο καιρό ισχύει δεν ξέρω,δεν προκειται να το βάλω...ηταν η προσφορά εκείνης της περιόδου (7/5 το πήρα) που ίσχυε και online.

Οι νέες online συνδεσεις ως το τέλος Αυγούστου δίνουν απεριόριστα λεπτά ομιλίας με 8€

(κατά την προσφιλή τους συνήθεια μάλλον ξέχασαν να αφαιρέσουν και τα μπονους της προηγούμενης προσφοράς)

https://www.f2g.gr/gr/f2g/f2g-sim-paraggelia/

δεν ξερω αν από περίπτερο θα δίνει το ίδιο,δεν αποκλείεται...

το πρώτο βήμα που έκανα ήταν να απενεργοποιήσω φυσικά την αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gpapas640 said:

Πόσο κοστίζει; Δίνει και χρόνο ομιλίας μαζί;

Ο λόγος που δεν  προτιμώ το κατάστημα είναι διότι θα με αναγκάσουν να βάλω κάρτα εκεί και θα γίνει αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου το οποίο δεν χρειάζομαι. Γιατί να το κάνω αυτό αφού μπορώ να ανανεώνω από 1€ online?

Κοστίζει από 8€ και πάνω και έρχεται με προαγορασμένο πακέτο και τα δώρα από την πρώτη ανανέωση. Δηλαδή έκαναν αυτόματη ενεργοποίηση αν και στην παραγγελία έγραψα να μην το κάνουν γιατί εγώ ήθελα μόνο ίντερνετ. Μπήκα στο τσατ και με τεράστια αναμονή κατάφερα να μιλήσω όπου μου επέστρεψαν τα λεφτά και απενεργοποίησα την αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου.

Οπότε έχε αυτό στο μυαλό σου. Η ταυτοποίηση πήρε περίπου 3'. Ανέβασα σελφι και ταυτότητα και έγινε αμέσως.

Προσοχή το μόνο που αξίζει είναι το 1€ ανανέωση για 2 μήνες και το 1€ απεριόριστο ίντερνετ για 48 ώρες. Αν κάποιος δεν τα χρειάζεται αυτά δεν έχει νόημα να το αγοράσει.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευόμαστε, αναφέρεσαι σε νούμερο αγορασμένο από περίπτερο ή σε νούμερο αγορασμένο online? Ο φίλος ρώτησε για το νούμερο από το περίπτερο που αγόρασα.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, kmpatra said:

Για να μην μπερδευόμαστε, αναφέρεσαι σε νούμερο αγορασμένο από περίπτερο ή σε νούμερο αγορασμένο online? Ο φίλος ρώτησε για το νούμερο από το περίπτερο που αγόρασα.

Ναι εννοώ ονλαιν παραγγελία. Αν πλήρωσες 5€ χωρίς χρόνο μέσα σημαίνει ότι πέταξες αυτά τα 5€, οπότε η αγορά από περίπτερο είναι ασύμφορη, αφού με αγορά ονλαιν τα 8€ μένουν στην κάρτα, έστω και με αναμονή στο τσατ. Αν κατάλαβα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα σε ένα περίπτερο και μου το έδωσε χωρίς να πληρώσω κάτι.
Επειδή όμως δεν μου άρεσε το νούμερο πήγα σε ένα άλλο και πήρα άλλο νούμερο, για το οποίο πλήρωσα 8 ευρώ ανανέωση συν τα 0.50 του περιπτέρου.

Αφού έκανα την ταυτοποίηση, σε λιγότερο από 5 λεπτά, μπήκα στην εφαρμογή και απενεργοποιησα την αυτόματη ανανέωση.

Μέσα δεν έχει τίποτα από χρόνο ομιλίας δεδομένα κτλ μόνο 0.04.

Επειδή το πήρα για να το πάρω λόγω ότι βρήκα πολύ εύκολο νούμερο δεν έχω βάλει λεφτά να δω αν δίνει κάποιο δώρο.

Πριν να λήξει το υπόλοιπο θα του βάλω 8 ευρώ και τότε θα δω αν δίνει τίποτα σαν μπόνους.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, siberiantiger said:

Επειδή όμως δεν μου άρεσε το νούμερο πήγα σε ένα άλλο και πήρα άλλο νούμερο, για το οποίο πλήρωσα 8 ευρώ ανανέωση συν τα 0.50 του περιπτέρου.

Δηλαδή πλήρωσες 8€ τα οποία χάθηκαν? Δεν κατάλαβα γιατί σου ζήτησαν 8+0,5€.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πλήρωσες 8€ τα οποία χάθηκαν? Δεν κατάλαβα γιατί σου ζήτησαν 8+0,5€.
Όχι, μάλλον δεν το είπα εγώ σωστά.

Σε υποχρεώνει για να πάρεις τον φάκελο με το νούμερο να αγοράσεις μια κάρτα ανανέωσης.

Άλλοι έτσι και άλλοι δωρεάν. Ότι θέλει ο καθένας.

Εγώ απλά την χρησιμοποίησα σε άλλο f2g.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, siberiantiger said:

Σε υποχρεώνει για να πάρεις τον φάκελο με το νούμερο να αγοράσεις μια κάρτα ανανέωσης.

Υπάρχει κάρτα ανανέωσης με 8€? Νόμιζα ότι έχουν πάει 15 στο περίπτερο. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2023 at 7:43 ΜΜ, looneygirl said:


Δηλαδή παίζει ακόμα η προσφορά με τα 6,50€;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τι είναι τα 6,5?

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, CoyoteD said:

Τι είναι τα 6,5?

Διάβασε τα προηγούμενα

Link to comment
Share on other sites

Μένω εξωτερικό, συνεπώς δεν χρησιμοποιώ την F2G παρά μόνο όταν έρχομαι Ελλάδα (συνήθως μόνο καλοκαίρι) με αποτέλεσμα να απενεργοποιείται η sim και να μπαίνω κάθε χρόνο στη διαδικασία ανακύκλωσης αριθμού για να μην τον χάσω.

Στο chat τους μου είπαν πως πρέπει να κάνω ανανέωση κάθε δίμηνο για να μην γίνεται ανενεργός ο αριθμός μου.

Κάτι τέτοιο φυσικά το βρίσκω κοροϊδία μιας και οι μονάδες χάνονται (με την πάροδο του διμήνου) και ουσιαστικά είναι πεταμένα λεφτά.

Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό ή κάποια εναλλακτική εταιρεία που να μην θέλει 12ευρα ανά δίμηνο; Θέλω ίσα να διατηρώ τον αριθμό μου εν ολίγης.

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, giorgosnp said:

Μένω εξωτερικό, συνεπώς δεν χρησιμοποιώ την F2G παρά μόνο όταν έρχομαι Ελλάδα (συνήθως μόνο καλοκαίρι) με αποτέλεσμα να απενεργοποιείται η sim και να μπαίνω κάθε χρόνο στη διαδικασία ανακύκλωσης αριθμού για να μην τον χάσω.

Στο chat τους μου είπαν πως πρέπει να κάνω ανανέωση κάθε δίμηνο για να μην γίνεται ανενεργός ο αριθμός μου.

Κάτι τέτοιο φυσικά το βρίσκω κοροϊδία μιας και οι μονάδες χάνονται (με την πάροδο του διμήνου) και ουσιαστικά είναι πεταμένα λεφτά.

Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό ή κάποια εναλλακτική εταιρεία που να μην θέλει 12ευρα ανά δίμηνο; Θέλω ίσα να διατηρώ τον αριθμό μου εν ολίγης.

Το πιο οικονομικό είναι ανανέωση 1ευρ ανά 2μηνο (παρατείνοντας τον αριθμό σου και τις μονάδες σου για 2 μήνες), μετατρέποντας το πακέτο σου από παλιό F2G σε νέο F2G. Θα συσσωρεύσεις με το χρόνο ένα ποσό αλλά πολύ μικρό, 6ευρ, και θα μπορείς να το καταναλώσεις ότανε έρχεσαι Ελλάδα. Αν έχεις την εφαρμογή F2G, μπορείς να το κάνεις εύκολα από εκεί.

Edited by chemeng

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, chemeng said:

Το πιο οικονομικό είναι ανανέωση 1ευρ ανά 2μηνο (παρατείνοντας τον αριθμό σου και τις μονάδες σου για 2 μήνες), μετατρέποντας το πακέτο σου από παλιό F2G σε νέο F2G. Θα συσσωρεύσεις με το χρόνο ένα ποσό αλλά πολύ μικρό, 6ευρ, και θα μπορείς να το καταναλώσεις ότανε έρχεσαι Ελλάδα. Αν έχεις την εφαρμογή F2G, μπορείς να το κάνεις εύκολα από εκεί.

Αυτό πολύ καλό ακούγεται.

Επειδή όμως έχει γίνει ανενεργός ο αριθμός μου θα πρέπει πρώτα να τον ενεργοποιήσω και πάλι. Ίσως αύριο κιόλας.

Την εφαρμογή την έχω. Που ακριβώς θα πρέπει να πάω για να μετατρέψω το πακέτο σε νέο;

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, giorgosnp said:

Αυτό πολύ καλό ακούγεται.

Επειδή όμως έχει γίνει ανενεργός ο αριθμός μου θα πρέπει πρώτα να τον ενεργοποιήσω και πάλι. Ίσως αύριο κιόλας.

Την εφαρμογή την έχω. Που ακριβώς θα πρέπει να πάω για να μετατρέψω το πακέτο σε νέο;

Μόλις ενεργοποιήσει τον αριθμό σου μπορείς να μεταβείς στο νέο πακέτο μέσα από την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...