Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γιατί να πας σε άλλη καρτοκινητή όταν εξακολουθεί να είναι η πιο συμφέρουσα?

 

Γιατί η διαφορά είναι μικρή (σε σχέση με τη βόνταφον τουλάχιστον..), αλλά η εταιρεία σου έχει δείξει ήδη οτι δε σε σέβεται σαν πελάτη της...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιο φθηνό με βασική χρέωση 0,10€/λεπτό απο το F2G2 (που ακομα δεν ξέρουμε αν θα αλλάξουν την ελάχιστη διάρκεια) ;;;;;

Δεν βάζω τις προσφορές 10€ με 100 λεπτά προς όλους κτλ

 

Δηλ. Τι να πουν όλοι οι υπόλοιποι με τις απλές χρεώσεις 20€ την ώρα....

Link to comment
Share on other sites

Η όλη ουσία του F2G2 ήταν οτι το να πάρεις κάποιον να του πεις "Έρχομαι σε 5'", "Που είσαι ρε; Α ναι, σε βλέπω, κάτσε έρχομαι!!", "Τι λες, θα βγούμε το βράδυ; Ουπς, ναι ξέχασα οτι έχεις το μεγάλο ραντεβού απόψε!! Σόρρυ, καλά να περάσεις!! ;)"".. Όλα αυτά, σου στοίχιζαν λιγότερο απ οτι σου στοιχίζει το μήνυμα, και μπορούσες να μιλάς για λίγα δευτερόπλεπτα, και να πληρώνεις αυτό που μιλάς..

Αυτό ακριβώς καταργείται τώρα, και αυτό είναι το εξοργιστικό. Οτι η ελάχιστη χρέωση, είναι η μεγαλύτερη απατεωνιά και κλεψιά των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας.. Και άντε πες, στα μπόνους, δώρο στα κάνουν, θα πεις κι ευχαριστώ.. Αλλά όταν μιλάω, θέλω αυτά που μιλάω, αυτά να πληρώνω, και όχι να μου λέει κόψε το κεφάλι σου εγώ και κατά λάθος να σε χρεώσουν σε μια αναπάντητη, θα σου χρεώσω ολόκληρο λεπτό....

 

Και αυτό που με εκνευρίζει εμένα περισσότερο είναι η τσάτσικη στάση της wind, η οποία μας τρέλανε στα μηνύματα με προσφορές για να γεμίσουμε τις κάρτες μας, και 1 μήνα μετά ανακοίνωση αυξήσεις και κατάργηση προνομιακών πακέτων.. Εμένα η συμπεριφορά αυτή δε μου αρέσει.. Δεν με σέβεται.. Και όπως ξανάπα, αν γίνει κάτι τέτοιο, προτιμώ να πληρώσω 1 ευρώ παραπάνω αλλά να ξέρω οτι δε με περνάνε για χαζό και με εκμεταλλεύονται, αλλά με σέβονται, παρά αυτό το ξεφτιλίκι που μας ετοιμάζουν..

+1

Φίλε μου συμφωνώ απόλυτα. Έχω και γω F2G2 και έχω σπαστεί με όλη αυτή την ιστορία.

Στην τελική πόσοι είμαστε οι παλιοί χρήστες F2G2; Πόσα θα χάσει αν μας αφήσει στο παλιό καθεστώς; Έλεος...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταντάει αχαριστία πιά!

Σε όλα τα κινητά έχουν επιβληθεί αυξήσεις και αλλαγές στην ελάχιστη χρέωση .

Στο κάτω κάτω όποιος θέλει να πάει σε ακριβώτερη καρτοκινητή , μπορεί και από τώρα να πάει . Δεν χρειάζεται να περιμένει.

Κλάμα , γιατί θα του επιβάλουν ελάχιστη χρέωση 0,10 . όταν όλοι οι άλλοι πληρώνουν 0,40 !

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε μόλις τελειώσουν τα λεφτά μέσα στο f2g2 τότε όλες οι κλήσεις μέσω Betamax

Δεν ζητάω 300 προς όλους

Ζητάω της λογικές χρεώσεις που έχει το f2g2 σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Καταντάει αχαριστία πιά!

Σε όλα τα κινητά έχουν επιβληθεί αυξήσεις και αλλαγές στην ελάχιστη χρέωση .

Στο κάτω κάτω όποιος θέλει να πάει σε ακριβώτερη καρτοκινητή , μπορεί και από τώρα να πάει . Δεν χρειάζεται να περιμένει.

Κλάμα , γιατί θα του επιβάλουν ελάχιστη χρέωση 0,10 . όταν όλοι οι άλλοι πληρώνουν 0,40 !

 

Είναι η πρώτη φορά που θα διαφωνήσω μαζί σου. Δεν έχει σημασία το πόσο αυξάνεται, αλλά το ότι αυξάνεται μέσα σε ένα κλίμα μειώσεων μισθών και απολαβών, με ταυτόχρονη αύξηση των φόρων, των κρατήσεων κλπ. Δεν είναι λογικό μέσα σε αυτήν την κατάσταση να προσπαθείς να απομυζήσεις ότι μπορείς για μια ακόμα φορά από τα καρτοκινητά, που στην τελική χρησιμοποιούνται κυρίως από ανθρώπους που δεν μπορούν να πληρώνουν πάγια κάθε μήνα. Ας κόψουν στην τελική τις χαζο-δαφημίσεις τους που μας βομβαρδίζουν καθημερινά (δαπανώντας πολλές χιλιάδες ευρώ) και ας επικεντρωθούν στις υπηρεσίες τους για να τραβήξουν πελάτες. Η λογική τους μου θυμίζει ακριβώς τον τρόπο με τον οποίο προσπαθούν στην Ελλάδα να συμμαζέψουν τα οικονομικά χωρίς μείωση δαπανών και πάταξη φοροδιαφυγής αλλά με συνεχή φορολόγηση και υποβάθμιση των υπηρεσιών!

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι μηνύματα του στυλ "είμαστε 15 άτομα και θα κάνουμε φορητότητα αμέσως" δεν έχουν νόημα, ειδικά όταν γίνεται αναφορά σε ελάχιστη χρήση των αριθμών αυτών (οπότε η Wind δεν χάνει τίποτα). Όλοι κοιτάζουμε το συμφέρον μας, όπως και η Wind. Όσο έχει συμφέρουσες χρεώσεις μένουμε, αν τις αλλάξει φεύγουμε κι εμείς. Το κακό με τη Wind είναι ότι πλέον πρέπει να είσαι πάνω από ένα PC για να ξέρεις τι σε χρεώνει, μέχρι πότε ισχύει η προσφορά "για πάντα", τι εννοεί όταν λέει "προς όλους" και πότε καταργείται κάθε υπηρεσία/πακέτο. Δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια να το κάνω αυτό και πάντα απορώ με το υπόλοιπο της κάρτας μου...

 

Όσο για το προηγούμενό μήνυμά μου αναφερόταν σε συμβολική κίνηση προς όλες τις εταιρείς γενικά (απλά με αφορμή τις αυξήσεις της Wind) για να καταλάβουν ότι δεν είμαστε πρόβατα. Όποιος έχει δει τι γίνεται σε αντίστοιχες περιπτώσεις στο εξωτερικό (βλέπε αύξηση τιμής ψωμιού 10 λεπτά που αναγκάστηκαν να την πάρουν πίσω σε ελάχιστο χρονικό διάστημα), ξέρει τη δύναμη που έχουν οι καταναλωτές όταν συνεργαστούν...

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καταντάει αχαριστία πιά!

 

θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου...

 

η Wind -αν και ειναι η μικροτερη εταιρεια- προσφερει τα περισσοτερα, τα πολυ περισσοτερα, ειδικα με το f2g2

 

και στο φιναλε δεν φταιει αυτη για την οικονομικη πολιτικη της χωρας, σαν εταιρεια προσπαθει και αυτη να επιβίωση οπως κανουν ολες...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ΣYΓXAPHTHPIA!AΠO ΣHMEPA EXEIΣ 350MB/MHNA ΔΩPEAN,ΓIA 2 MHNEΣ,ΓIA NA ΣEPΦAPEIΣ ΣTO INTERNET AΠO TO KINHTO ΣOY!ΓIA TO YΠOΛOIΠO ΣOY ΣTEIΛE YΠ ME SMS ΣTO 1210 ΔΩPEAN. αυτο το μηνυμα μου ηρθε πριν 3 λεπτα. στελνω υπ στο 1210 και μου λεει εχετε 350μβ μεχρι 8/6/12. τα εχει παιξει το συστημα τους
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως, απο 20 ευρω που εδινα το μηνα, απο τη στιγμη που το Q εδωσε το πακετο 3ε/60' προς ολους, δινω 10!!! Αντι να βαζω 5+5 για wu+voda, εχω το νεο πακετο. Εμενα προσωπικα, η wind με καραεφτιαξε! Τωρα πια μπορω να παιρνω τηλ και στα σταθερα, αφου τα πακετα των αλλων 2 δεν εδιναν λεπτα προς εκει.

 

για οποιον δε καταλαβε το '10' που λεω:

1ε-300' προς wind+q,

1ε-300sms προς wind+q,

3ε-60' προς ολους στην ελλαδα,

5ε-500mb

Link to comment
Share on other sites

καλά συζητάτε για δώρα??

δεν ξερω αν πρέπει να κλάψω η να γελάσω

 

Τώρα έχετε δώρο 300 Λ προς W/Q για να επικοινωνήσετε με όλους τους φίλους σας τις επόμενες 30 ημέρες. Στείλτε ΥΠ1 στο 12410 για το υπόλοιπό σας.. :p

Χθες το πρωί μου ήρθε. Δεν ξέρω αν αυτό είναι το "μεγάλο" δώρο που μου είχαν υποσχεθεί, πάντως δεν με χάλασε καθόλου για ένα νούμερο που δεν έχω βάλει ποτέ κάρτα!

 

Επίσης στις 20/5 μου είχαν κάνει δώρο 60mb για χρήση internet με διάρκεια 1 μήνα! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

...πάντως δεν με χάλασε καθόλου για ένα νούμερο που δεν έχω βάλει ποτέ κάρτα!

 

σε ενα νουμερο που το ενεργοποιησα στις 26 Μαι 2012 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΡΤΑ

 

μου εχουν χαρισει...

 

350 mb για ενα μηνα και 350 mb για τον αλλο

90 λεπτα προς ολους

100 λεπτα προς wind/q

50 μηνυματα προς ολους

και ενα μηνυμα διπλασιασμου

 

και εχω καβαντζα και τα 300 λεπτα απο την ιστοσελιδα του f2g

 

:lol:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ΣYΓXAPHTHPIA!AΠO ΣHMEPA EXEIΣ 350MB/MHNA ΔΩPEAN,ΓIA 2 MHNEΣ,ΓIA NA ΣEPΦAPEIΣ ΣTO INTERNET AΠO TO KINHTO ΣOY!ΓIA TO YΠOΛOIΠO ΣOY ΣTEIΛE YΠ ME SMS ΣTO 1210 ΔΩPEAN. αυτο το μηνυμα μου ηρθε πριν 3 λεπτα. στελνω υπ στο 1210 και μου λεει εχετε 350μβ μεχρι 8/6/12. τα εχει παιξει το συστημα τους

 

Kαι μένα μου ρθε πριν καμιά ώρα. Μπήκα λίγο και στο status του f2g γράφει 349.9MB. Άρα ισχύουν (προς το παρών). :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε μόλις τελειώσουν τα λεφτά μέσα στο f2g2 τότε όλες οι κλήσεις μέσω Betamax

Δεν ζητάω 300 προς όλους

Ζητάω της λογικές χρεώσεις που έχει το f2g2 σήμερα.

 

καλησπέρα το betamax που αναφέρεις τι είναι ; μπορείς να μου πεις περισσότερα ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

5 μέρες έχουν διάρκεια τα 90 λεπτά;

 

Μέσα στη βιασύνη μου.. Διάρκεια: 30 ημέρες! Για να γράψω και τα 5 ευρώ σου μένουν, τα 'κανα, μη πω :wacko:

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει πρίν 3 βδομάδες τα 500+100mb=>5€ και προχτές που μου είχαν μείνει 100,τσουπ μυνηματάκι 60mb(τα έφαγα στο viber:p είναι γύρω στην 1ώρα ομιλία)δωρεάν για ένα μήνα.

 

Σήμερα το πρωί τσουπ και άλλο μυνηματάκι..350mb δωρεάν για δύο μήνες:D

Μάνι μάνι με 5€ αυτόν τον μήνα πήρα 1Gb internet + και αλλά καλούδια

 

Μπράβο στήν wind μακράν...

Link to comment
Share on other sites

Καταντάει αχαριστία πιά!

Σε όλα τα κινητά έχουν επιβληθεί αυξήσεις και αλλαγές στην ελάχιστη χρέωση .

Στο κάτω κάτω όποιος θέλει να πάει σε ακριβώτερη καρτοκινητή , μπορεί και από τώρα να πάει . Δεν χρειάζεται να περιμένει.

Κλάμα , γιατί θα του επιβάλουν ελάχιστη χρέωση 0,10 . όταν όλοι οι άλλοι πληρώνουν 0,40 !

 

Και εγώ διαφωνώ μαζί σου Βασίλειε. Κατά αρχάς τα κινητά που έχουν 0.40 το λεπτό λειτουργούν κατά βάση με αγορά πακέτων και αυτό είναι το τάργκετ γκρουπ. Δεν υπάρχει λόγος να μείνει κανείς σε αυτά αν μιλάει από το υπόλοιπό του, καθώς υπάρχει η χρονοχρέωση με πολύ φτηνότερες χρεωσεις. Ενδεικτικά η ακριβή βόδαφον έρχεται γύρω στα 0.27 το λεπτό στη χρονοχρέωσή της... Και συμφωνώ με το παιδί για την οικονομική κρίση(ίσως να μην την έχεις γευτεί τόσο άγρια ακόμα... δεν ξέρω).... ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΙΛΟ ΓΙΑ ΤΙΣ Α Τ Ε Ρ Μ Ο Ν Ε Σ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ!!! Δεν παίζει να υπάρχει άλλο "προϊόν" που να διαφημίζεται ΤΟΣΟ πολύ όσοι οι υπηρεσίες κινητής! :wacko:

Αν τις κόβανε και μας κάνανε μειώσεις θα είμασταν πιο πολύ ευχαριστημένοι! Έστω ας κόψουν τις αυξήσεις ρε αδερφέ!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε:

"90Λ δώρο προς όλα τα σταθερά και κινητά στην Ελλάδα αν η επόμενη ανανέωση είναι 5Ε και γίνει στις επόμενες 6 μέρες. Διάρκεια 30 ημέρες και τα 5 ευρώ σου μένουν".

 

έχω ένα f2g2 και ένα καρτοκινητό wind στα οποία δε βάζω κάρτα.

με έχουν τρελάνει με αυτά τα μηνύματα.

περνάει η προθεσμία και μου στέλνουν πάλι και στα 2 νούμερα το ίδιο μήνυμα.

έχω λάβει πάνω από 5 μηνύματα στο κάθε νούμερο

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα f2g2 και ένα καρτοκινητό wind στα οποία δε βάζω κάρτα.

με έχουν τρελάνει με αυτά τα μηνύματα.

περνάει η προθεσμία και μου στέλνουν πάλι και στα 2 νούμερα το ίδιο μήνυμα.

έχω λάβει πάνω από 5 μηνύματα στο κάθε νούμερο

 

κατα την αποψη μου ειναι απο τις καλυτερες προσφορες. με μια δεκαρα καρτα παιρνεις 190 λεπτα προς ολους και σου μενουν και τα 10 ευρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι αλλά δε μου κάνει διότι μιλάω με Vodafone cu κυρίως. και βολεύομαι με τα πακέτα του cu. τώρα ειδικά που δίνουν και 100 προς όλους είμαι μια χαρά. μου περισσεύουν κιόλας.

έχω και μεγάλο υπόλοιπο μέσα και θέλω να ξοδέψω αυτό. δεν υπάρχει λόγος να το ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν κατάλαβες τι έγραψα και "τρελάθηκες" (βάσει του smilie σου);;; :blink: Πού την είδες την πάγια χρέωση στην Q από την οποία ξεκίνησε η συζήτηση; Bάλε ένα ευρώ κάθε χρόνο και είσαι έτοιμος, με χρέωση 0.062 ανά δευτ. Eναλλακτικά μπορείς να έχεις Frog με χρέωση 0.0042 ανά δευτ. αλλά η ετήσια συντήρηση του στοιχίζει ακριβά...θέλει 5 ευρώ ανά έτος!!!

 

Εδώ και δεκαπέντε χρόνια μαίνομαι εναντίον των εταιρειών κινητής αλλά, νισάφι, μην το ξεφτιλίσουμε κι όλας! Το να ζητάει η Q τρία ευρώ/μήνα για να προσφέρει στον περιστασιακό χρήστη κάθε μέρα δύο κλήσεις του ενός λεπτού δεν μπορεί να θεωρηθεί και κλοπή!

 

Αυτό που έγραψα ήταν ένα σχόλιο πάνω σε αυτό που είπες στο προηγούμενό σου post:

"Οποιος φτάσει να έχει τόοοοοσο ζόρι, θεωρώ ότι μάλλον δεν πρέπει να έχει κινητό τηλέφωνο, ή απλά να έχει κάτι που μόνο να δέχεται κλήσεις."

Κι εγώ σχολιάζω ότι ακόμα και να δέχεσαι κλήσεις είναι επικερδές για την εταιρία στην οποία ανήκει ο αριθμός σου.

 

Επίσης, για αυτό: "αλλά το να συζητάμε και το αν τα 3 ευρώ/μήνα είναι "ζόρι" νομίζω ότι είναι υπερβολή για μιά ευρωπαϊκή χώρα", όντως μπορεί να είναι υπερβολή αλλά είναι δικαίωμα του καθενός να απολαμβάνει χαμηλές χρεώσεις εξερχομένων κλήσεων και χωρίς ελάχιστη διάρκεια κλήσης, από την στιγμή που με βάση την τιμολόγηση και τις οδηγίες της ΕΕΤΤ δεν υφίσταται στις χονδρικές τιμές που πληρώνει κάθε εταιρία (σταθερής ή κινητής) στην άλλη...

 

Τέλος, για εμένα είναι μάλλον αρνητικό το γεγονός της ύπαρξης πακέτων ομιλίας με χρέωση ανά 1' στην Q-Telecom, την πρώτη εταιρία που "κατάργησε" την ελάχιστη χρέωση στην καρτοκινητή.

 

Σε κάθε περίπτωση, καταλαβαίνω αυτά που γράφεις στην απάντησή σου προς εμένα. Ίσως δεν ήταν σωστή η διατύπωση του μηνύματος μου όσον αφορά την "πάγια" χρέωση. Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι η τάση των εταιριών να αυξάνουν τις βασικές χρεώσεις (ομιλίας και sms) με την ταυτόχρονη προσφορά πακέτων (συνήθως με τρίλεπτη ελάχιστη χρέωση ή και χρέωση ανά 1' ή 3'), γεγονός που μετατρέπει το κόστος χρήσης του καρτοκινητού σε κάτι αντίστοιχο με αυτό του συμβολαίου...

Edited by myphone-fan
Link to comment
Share on other sites

Αυτά συνέβαιναν την "αθώα" εποχή του 2000, που είχαμε τις δραχμές μας, που η Q ήταν 100% ελληνική ανήκοντας στον όμιλο Quest, που δεν είχε αγοραστεί από εταιρεία που επί χρόνια γίνεται πάσα από την Ιταλία, σε Αμερική, σε Αίγυπτο, σε Βρετανία κλπ, και που όοοολα ήταν καλύτερα!:cry:

αχ..τι ωραιες εποχες τότε (2003 θες να πεις ε:Ρ)

Link to comment
Share on other sites

.....όντως μπορεί να είναι υπερβολή αλλά είναι δικαίωμα του καθενός να απολαμβάνει χαμηλές χρεώσεις εξερχομένων κλήσεων και χωρίς ελάχιστη διάρκεια κλήσης, από την στιγμή που με βάση την τιμολόγηση και τις οδηγίες της ΕΕΤΤ δεν υφίσταται στις χονδρικές τιμές που πληρώνει κάθε εταιρία (σταθερής ή κινητής) στην άλλη...

 

...

 

Τι καλά θα ήταν αν η ΕΕΤΤ έβγαζε και μια τέτια απόφαση για τους καταναλωτές.

Αλλά χρόνια τώρα ή ΕΕΤΤ δεν κάνει απολύτως τίποτα για τους καταναλωτές.

Link to comment
Share on other sites

Χθες ήρθε μήνυμα σε wind card to all για διπλασιασμό με ανανέωση 5€ και όντως έτσι έγινε. 5=10€. Τα καλά να λέγονται/γράφονται.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...