Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόνο η αυτόματη ανανέωση με βολεύει, με το που βάζω 13 ευρώ παίρνω και τα αντίστοιχο αυτόματο πακέτο, δεν θέλω να ασχολούμαι, αν χάνονται μάλλον το free2go δεν είναι για μένα

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

περιμενε λιγο αν θες να σου το επιβεβαιωσει καποιος που βαζει αυτοματο πακετο. Αν το υπολογιζω καλα, αν βαλεις 28, το πακετο θα ληγει 28 του επομενου αν ο μηνας εχει 30 μερες (αρα δεν θα τα χανεις τοτε). Αν εχει 31 μερες θα λήγει στις 27 του επομενου. Και παλι με επιφυλαξη τοτε θα τα χανεις. Διοτι η ανανεωση γινεται μετα τις 12 τη νυχτα. Μια λυση θα ηταν μαλλον να πηγαινεις μια μερα πισω την (επόμενη) αυτοματη ανανεωση, αν το πακετο ληγει την προηγουμενη.

 

Μια ερωτηση απο εμενα τωρα, σε νουμερο που ηθελα να διακοψω λογω αλλαγων, μου απαντησαν οτι δεν επιστρεφουν το υπολοιπο αν ζητησω διακοπή αλλά μόνο αν γίνει φορητότητα. Ισχύει αυτό? Στο μεταξυ δεν μου απαντησαν ξεκάθαρα αν εγινε δεκτη η διακοπη (έστω χωρίς επιστροφή) αλλά μόνο οτι μπορω να εκμεταλλευτώ το υπολοιπο καθως η γραμμή είναι ακόμα ενεργή....

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, kmpatra said:

Μια ερωτηση απο εμενα τωρα, σε νουμερο που ηθελα να διακοψω λογω αλλαγων, μου απαντησαν οτι δεν επιστρεφουν το υπολοιπο αν ζητησω διακοπή αλλά μόνο αν γίνει φορητότητα. Ισχύει αυτό? 

αν εχει αλλαξει κατι δεν το γνωριζω

αλλα στο παρελθον ειχα διακοψει νουμερα (λογω αλλαγων) και πηρα πισω χρηματα

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, kmpatra said:

Στην νοβα ή στους υπόλοιπους?

στην Wind 🙂 και μαλιστα οχι 1-2 νουμερα αλλα περισσοτερα

 

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα μεγάλο υπόλοιπο, θα το κυνηγούσα μέσω εεττ. Τώρα βασικά δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να μπω σε συζήτηση, ασε που θελει 3 μερες η νοβα απο μερια της για να απαντησει. Και το υπολοιπο λήγει 7 του μήνα. Εγώ καταλαβαίνω από τον ιστότοπο της εεττ οτι δικαιούμαι να κάνω καταγγελία της σύμβασης δηλαδή είτε φορητότητα είτε διακοπή, και αίτημα για επιστροφή υπολοίπου. Πουθενά δεν διαχωρίζει διακοπή και φορητότητα....

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kmpatra said:

Π.χ. έχει αρχίσει να δουλευει στο motorola μου.

Έκανες κάτι το ιδιαίτερο; Γιατί στο Edge 30 neo δεν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Οχι τυχαία το ειδα τελευταία. Αμυδρα θυμάμαι οτι μαλλον είχα ζητήσει να υποστηριχτεί το κινητό μέσω φόρμας επικοινωνίας, τέλη του '22 όταν το είχα αγοράσει. Δεν μου είχαν απαντήσει κάτι. Τσέκαρε αν έχεις βάλει όλες τις ενημερώσεις από το play store πχ αυτή που λέει carrier services

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimtz said:

 

 

2ον Στην αυτόματη ανανέωση χρόνου ομιλίας έχει από νούμερο 1 έως 28, αν επιλέξω 28 σημαίνει κάθε 28 ημέρες ή κάθε 28 του μήνα; 

Προς το παρών από σήμα μια χαρά τα πάμε, πιστεύω καλύτερα από voda

 

Θα επιλέξεις μία ημέρα από τη 1-28. Δεν έχει 29 γιατί το Φεβρουάριο δε θα βρίσκει τη μέρα αυτή. Έπειτα θα τραβάει κάθε μήνα την ημερομηνία που θα ορίσεις (1-28).

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, hercoulis said:

Θα επιλέξεις μία ημέρα από τη 1-28. Δεν έχει 29 γιατί το Φεβρουάριο δε θα βρίσκει τη μέρα αυτή. Έπειτα θα τραβάει κάθε μήνα την ημερομηνία που θα ορίσεις (1-28).

Το κατάλαβα αυτό, το θέμα είναι ότι τα πακέτα είναι για 30 ημέρες, θα προσθέτονται στον επόμενο μήνα ή θα τα χάνω;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kmpatra said:

 

Μια ερωτηση απο εμενα τωρα, σε νουμερο που ηθελα να διακοψω λογω αλλαγων, μου απαντησαν οτι δεν επιστρεφουν το υπολοιπο αν ζητησω διακοπή αλλά μόνο αν γίνει φορητότητα. Ισχύει αυτό? Στο μεταξυ δεν μου απαντησαν ξεκάθαρα αν εγινε δεκτη η διακοπη (έστω χωρίς επιστροφή) αλλά μόνο οτι μπορω να εκμεταλλευτώ το υπολοιπο καθως η γραμμή είναι ακόμα ενεργή....

Ναι, έχει αναφερθεί πιο πίσω, ζητάνε αίτημα φορητότητας. Δεν έχω διαβάσει αυτά που λέει η ΕΕΤΤ αλλά αν μιλάει και για διακοπή, επιχείρησέ το. Αν δεν είναι μεγάλο το ποσό πιθανόν να σου το επιστρέψουν πιο ευκολά.

Just now, dimtz said:

Το κατάλαβα αυτό, το θέμα είναι ότι τα πακέτα είναι για 30 ημέρες, θα προσθέτονται στον επόμενο μήνα ή θα τα χάνω;

Σε ποια πακέτα αναφέρεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιοδήποτε, φανταστείτε να έχουν περάσει 30 μέρες να μην το έχω καταλάβει και την επόμενη να θέλω να κάνω μια σοβαρή και άμεση κλήση και να μη μπορώ 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dimtz said:

Σε οποιοδήποτε, φανταστείτε να έχουν περάσει 30 μέρες να μην το έχω καταλάβει και την επόμενη να θέλω να κάνω μια σοβαρή και άμεση κλήση και να μη μπορώ 

Αν μπεις εφαρμογή f2go, και σε ένα συγκεκριμένο πακέτο πατήσεις το (i) πάνω δεξιά αναφέρει την αυτόματη ενεργοποίηση του συγκεκριμένου πακέτου.

Δηλαδή ανάλογα το ποσό 13,15 ενεργοποιείται και το συγκεκριμένο πακέτο. Νομίζω όμως ότι υπάρχει ευελιξία ώστε να μην ενεργοποιείται αυτόματα. Δε το έχω κάνει γιατί δουλεύω το buy more.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις τοσο μεγαλο θεμα, γιατί αν θυμάμαι καλά η ανανέωση γίνεται λίγα λεπτά μετά τα μεσάνυχτα. Απλά θα χαθούν τα υπόλοιπα του προηγούμενου μήνα, θα χάσεις δηλαδή το rollover. Και θα μείνεις λίγα λεπτά μέσα στη νύχτα χωρίς πακέτο. Με λίγες μονάδες viber out ή αλλο voip (ή απο το σταθερό αν είσαι σπιτι),καλύπτεται το πράγμα.

Υ.Γ. θα μου πεις αν είσαι έξω που θα βρεις το ίντερνετ αν έχει λήξει το πακέτο, εκεί μπορεί να έχεις θέμα.

4 minutes ago, hercoulis said:

Αν μπεις εφαρμογή f2go, και σε ένα συγκεκριμένο πακέτο πατήσεις το (i) πάνω δεξιά αναφέρει την αυτόματη ενεργοποίηση του συγκεκριμένου πακέτου.

Δηλαδή ανάλογα το ποσό 13,15 ενεργοποιείται και το συγκεκριμένο πακέτο. Νομίζω όμως ότι υπάρχει ευελιξία ώστε να μην ενεργοποιείται αυτόματα. Δε το έχω κάνει γιατί δουλεύω το buy more.

Ο φίλος δεν θέλει να μπει στο χειροκίνητο, μπορείς να επιβεβαιώσεις την ώρα που γίνεται η αυτόματη ανανέωση και η ενεργοποίηση του πακέτου κατ' επέκταση?

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Έστω κι αν η ημερομηνία ανανέωσης πέφτει την επόμενη μέρα από τη λήξη?

Link to comment
Share on other sites

Αν χανουμε τα πακετα και μενουμε χωρις τηλεφωνο για καποια λεπτα - ωρες τοτε αυτοματη ανανεωση για μενα δεν εφισταται ,καλυτερα να ειχε την επιλογη να γινετε ανανεωση πχ καθε 28- 29 μερες  

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, kmpatra said:

Δεν θα εχεις τοσο μεγαλο θεμα, γιατί αν θυμάμαι καλά η ανανέωση γίνεται λίγα λεπτά μετά τα μεσάνυχτα. Απλά θα χαθούν τα υπόλοιπα του προηγούμενου μήνα, θα χάσεις δηλαδή το rollover. Και θα μείνεις λίγα λεπτά μέσα στη νύχτα χωρίς πακέτο. Με λίγες μονάδες viber out ή αλλο voip (ή απο το σταθερό αν είσαι σπιτι),καλύπτεται το πράγμα.

Υ.Γ. θα μου πεις αν είσαι έξω που θα βρεις το ίντερνετ αν έχει λήξει το πακέτο, εκεί μπορεί να έχεις θέμα.

Ο φίλος δεν θέλει να μπει στο χειροκίνητο, μπορείς να επιβεβαιώσεις την ώρα που γίνεται η αυτόματη ανανέωση και η ενεργοποίηση του πακέτου κατ' επέκταση?

Με το που τραβάει τα λεφτά, ενεργοποιεί και το πακέτο.

Έχει διακόπτες στην εφαρμογή ενεργοποίησης ή μη.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην το ξαναγράφω δες τι υπολογισμο έχω κάνει πιο πάνω για τις 30 μέρες... Εκτός αν στο αυτόματο παίζει αλλιώς σε σχέση με τη χειροκίνητη ενεργοποίηση. Ημερομηνία ανανέωσης είναι σταθερή ημερολογιακά. Πχ 28 του μήνα. Η λήξη όμως του πακέτου δεν συμπίπτει πάντα.

2 minutes ago, hercoulis said:

Με το που τραβάει τα λεφτά, ενεργοποιεί και το πακέτο.

Έχει διακόπτες στην εφαρμογή ενεργοποίησης ή μη.

 

Το θέμα είναι ότι ο φίλος θέλει να κάνει ταυτόχρονα και αυτόματη ανανέωση σε συγκεκριμένη ημερομηνία.

Οπότε μπαίνουν τα λεφτά και ενεργοποιούνται και τα πακέτα αυτόματα.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, kmpatra said:

Για να μην το ξαναγράφω δες τι υπολογισμο έχω κάνει πιο πάνω για τις 30 μέρες... Εκτός αν στο αυτόματο παίζει αλλιώς σε σχέση με τη χειροκίνητη ενεργοποίηση. Ημερομηνία ανανέωσης είναι σταθερή ημερολογιακά. Πχ 28 του μήνα. Η λήξη όμως του πακέτου δεν συμπίπτει πάντα.

 

Σου το εξηγεί αν πατήσεις το (i).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω απενεργοποίησει το αυτόματο, είναι εύκολο να μου δείξεις μία φωτογραφία ή να μου πεις με λίγα λόγια τι γράφει?

Link to comment
Share on other sites

Δίνω οδηγίες πιο πάνω. Δεν έχει να κάνει με απενεργοποίηση αυτόματου. 

Ανοίγεις την εφαρμογή και πας στο πακέτο που θέλεις, και πατάς πάνω δεξια το (i).

 

Δες την υπηρεσία plung n play

IMG_6025.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι. Τέταρτη κουκίδα από το τέλος. Όταν η ανανέωση έχει οριστεί στο αυτόματο και δεν γίνεται χειροκίνητα. Άλλη υπηρεσία αυτή, όχι το plug. Το plug παίρνει τα λεφτά και ενεργοποιεί το πακέτο όταν θέλεις εσύ. Αν όμως έχει οριστεί αυτόματη ανανέωση στις 28 του μήνα που τραβάει τα λεφτά από την κάρτα χωρίς να κάνει ο συνδρομητής τίποτα; Θα ανανεωθεί το υπόλοιπο και θα ενεργοποιηθεί αυτόματα το πακέτο plug and play. Καλά μέχρι εδώ.

Το πακέτο όμως θα λήξει στις 30 μέρες.

Αν ο μήνας έχει 30 ημέρες, η λήξη του πακέτου συμπίπτει ημερολογιακά με την αυτόματη ανανέωση (δηλ στις 28). Τότε πάλι θα γίνει η ανανέωση δεν θα χαθούν τα υπόλοιπα του πακέτου, δεν θα μείνει χωρίς παροχές ο συνδρομητής.

Αν ο μήνας έχει 31 ημέρες, η λήξη του πακέτου θα πάει στις 27 του μήνα. Η αυτόματη ανανέωση όμως θα συνεχίσει να γίνεται στις 28. Και το ερώτημα είναι εάν θα μεταφερθούν τα υπόλοιπα του πακέτο που λήγει στις 27, και αν μέχρι να ενεργοποιηθεί η αυτόματη ανανέωση θα μείνει χωρίς παροχές έστω και για λίγη ώρα ο συνδρομητής.

 

Αν έχω βέβαια κάποιο λάθος στο συλλογισμό ή και στον υπολογισμό που κάνω με τις ημέρες περιμένω να με διορθώσει κάποιος...

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2024 at 10:14 ΜΜ, kmpatra said:

Επιπλέον, από 02/09/2024, τίθενται σε εφαρμογή οι ακόλουθες τροποποιήσεις για τα παρακάτω πακέτα υπηρεσιών:

  • Το πακέτο που προσφέρει απεριόριστα GB για 1 ημέρα με χρέωση υπολοίπου 2€, θα προσφέρει 50GB για 1 ημέρα με χρέωση υπολοίπου 2€ στους συνδρομητές στο εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα FREE2GO. Ισχύει πολιτική ορθής χρήσης 2.131MB για roaming στην ΕΕ.
  • Το πακέτο που προσφέρει απεριόριστα GB για 1 ημέρα με χρέωση υπολοίπου 2€, θα προσφέρει 50GB για 1 ημέρα με χρέωση υπολοίπου 2€ στους συνδρομητές στο μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα FREE2GO. Ισχύει πολιτική ορθής χρήσης 2.131MB για roaming στην ΕΕ.
  • Το πακέτο που προσφέρει απεριόριστα GΒ για 7 ημέρες με χρέωση υπολοίπου 7€, θα προσφέρει 100GB για 7 ημέρες με χρέωση υπολοίπου 7€ στους συνδρομητές στο μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα FREE2GO. Ισχύει πολιτική ορθής χρήσης 7.457MB για roaming στην ΕΕ.
  • Το πακέτο που προσφέρει απεριόριστα GB για 30 νύχτες (22:00 – 08:00) με χρέωση υπολοίπου 7€, θα προσφέρει 250GB για 30 νύχτες (22:00 – 08:00) με χρέωση υπολοίπου 7€ στους συνδρομητές στο μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα FREE2GO. Ισχύει πολιτική ορθής χρήσης 7.457MB για roaming στην ΕΕ.
  • Το πακέτο που προσφέρει απεριόριστα GB για 4 Σαββατοκύριακα με χρέωση υπολοίπου 7€, θα προσφέρει 100GB για 4 Σαββατοκύριακα με χρέωση υπολοίπου 7€ στους συνδρομητές στο μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα FREE2GO. Ισχύει πολιτική ορθής χρήσης 7.457MB για roaming στην ΕΕ.
  • Το πακέτο που προσφέρει απεριόριστα GB για 1 Σαββατοκύριακο με χρέωση υπολοίπου 3€, θα προσφέρει 100GB για 1 Σαββατοκύριακο με χρέωση υπολοίπου 3€ στους συνδρομητές στο μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα FREE2GO. Ισχύει πολιτική ορθής χρήσης 3.196MB για roaming στην ΕΕ.
  • Το πακέτο που προσφέρει απεριόριστα GB για 30 νύχτες (22:00 – 08:00) με χρέωση υπολοίπου 3,5€, θα προσφέρει 250GB για 30 νύχτες (22:00 – 08:00) με χρέωση υπολοίπου 3,5€ στους συνδρομητές στο μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα FREE2GO. Το πακέτο είναι διαθέσιμο στο FREE2GO App για 3 ημέρες από την ενεργοποίηση ενός εκ των Unlimited Talk Plus ή Max.
  • Το πακέτο που προσφέρει απεριόριστα GB για 4 Σαββατοκύριακα με χρέωση υπολοίπου 3,5€, θα προσφέρει 100GB για 4 Σαββατοκύριακα με χρέωση υπολοίπου 3,5€ στους συνδρομητές στο μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα FREE2GO. Το πακέτο είναι διαθέσιμο στο FREE2GO App για 3 ημέρες από την ενεργοποίηση ενός εκ των Unlimited Talk Plus ή Max.
  • Το πακέτο που προσφέρει απεριόριστα GB για 1 Σαββατοκύριακο με χρέωση υπολοίπου 3€, θα προσφέρει 100GB για 1 Σαββατοκύριακο με χρέωση υπολοίπου 3€ στους συνδρομητές της Q. Ισχύει πολιτική ορθής χρήσης 3.196MB για roaming στην ΕΕ.

 

Δεν πάνε καλά, όταν λέμε απεριόριστο εννοούμε απεριόριστο! 

Γιατί κύριοι τα 13, 15ευρώ που βάζουν οι συνδρομητές (γιατί συνδρομή είναι όταν τα ζητάς σε συγκεκριμένες ημ/νίες), να μην λέγονται απεριόριστα ευρώ??

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kmpatra said:

Πάμε πάλι. Τέταρτη κουκίδα από το τέλος. Όταν η ανανέωση έχει οριστεί στο αυτόματο και δεν γίνεται χειροκίνητα. Άλλη υπηρεσία αυτή, όχι το plug. Το plug παίρνει τα λεφτά και ενεργοποιεί το πακέτο όταν θέλεις εσύ. Αν όμως έχει οριστεί αυτόματη ανανέωση στις 28 του μήνα που τραβάει τα λεφτά από την κάρτα χωρίς να κάνει ο συνδρομητής τίποτα; Θα ανανεωθεί το υπόλοιπο και θα ενεργοποιηθεί αυτόματα το πακέτο plug and play. Καλά μέχρι εδώ.

Το πακέτο όμως θα λήξει στις 30 μέρες.

Αν ο μήνας έχει 30 ημέρες, η λήξη του πακέτου συμπίπτει ημερολογιακά με την αυτόματη ανανέωση (δηλ στις 28). Τότε πάλι θα γίνει η ανανέωση δεν θα χαθούν τα υπόλοιπα του πακέτου, δεν θα μείνει χωρίς παροχές ο συνδρομητής.

Αν ο μήνας έχει 31 ημέρες, η λήξη του πακέτου θα πάει στις 27 του μήνα. Η αυτόματη ανανέωση όμως θα συνεχίσει να γίνεται στις 28. Και το ερώτημα είναι εάν θα μεταφερθούν τα υπόλοιπα του πακέτο που λήγει στις 27, και αν μέχρι να ενεργοποιηθεί η αυτόματη ανανέωση θα μείνει χωρίς παροχές έστω και για λίγη ώρα ο συνδρομητής.

 

Αν έχω βέβαια κάποιο λάθος στο συλλογισμό ή και στον υπολογισμό που κάνω με τις ημέρες περιμένω να με διορθώσει κάποιος...

Την ιδια απορία είχα πάντοτε και έτσι δεν προχώρησα ποτέ στην δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...