Jump to content

Samsung SGH-F700 (Ultra Smart)


JG4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 422
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μηπως θελει rs232 cable?

 

Όχι μια χαρά δουλεύει και με το usb...

 

Τι αναλυση πρεπει να ειναι οι εικονες ωστε να φαινονται fullscreen σαν wallpaper?

 

Ανάλυση 240x440

Nokia 6120c--->Samsung F700--->ASUS P750--->iPhone 3G
Link to comment
Share on other sites

Με ποια com θα το συνδεσω ως usb?

 

Πρέπει να δεις σαν πoια com κάνει την αντιστοιχία το σύστημα μάλλον com3 αλλά δεν είναι στάνταρ...

Nokia 6120c--->Samsung F700--->ASUS P750--->iPhone 3G
Link to comment
Share on other sites

TELIKA KANA PAIXNIDI H KAMIA EFARMOGH NA PAIZEI STO KIN JEROYME

 

Παίζει αρκή να τα κατεβάσεις μέσω wap

 

Μπορουμε αδερφια να ανοιξουμε pdf αρχεια με αυτο το κινητο?

 

Όχι, εκτός και αν βρεις κάποιο προγραμματάκι που να κάνει αυτή τη δουλειά.

Nokia 6120c--->Samsung F700--->ASUS P750--->iPhone 3G
Link to comment
Share on other sites

den moy lete re paidia mipos exei kapios apo esas ta steixeia apo vodafone gia mms kai gia wap ???giati to kinito to exo edo kai ena xrono apo germania giati ekei eimoyna kai tora eirtha ellada gia panta kai ebala ellinikia karta vodafone kai den mporo na xrisimopiiso oyte mms oyte inet

 

tha eimoyna poly happy an kapios apo esas tha mporoyse na me boithisei

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα

 

πριν λίγες μέρες απέκτησα το v700f. Έπειτα από 3 χρόνια είπα να εκμεταλευτώ την επιδότηση μου και να πάρω νέο κινητό. Ευτυχώς δεν πλήρωσα καθόλου, γιατί σε άλλη περίπτωση θα είχα "ξενερώσει" πάρα πολύ. Η αλήθεια είναι πως όταν πήγα στην vodafone είχα στο μυαλό μου άλλη συσκευή αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμη και δεν μπορούσα να περιμένω αφού το παλιό μου είχε "πεθάνει".

 

Μέχρι τότε δεν είχα αγοράσει ποτέ συσκευή πέρα από sony, nokia και πολύ παλιότερα το siemens s25. Παρότι προγραμματιστής δεν μπορώ να πω πως είμαι gadgeτάκιας και αρκούμε με σχετικά λίγα πράγματα σε ένα κινητό τα οποία όμως δεν βρήκα σε αυτό εδώ.

 

Για να μη πολυλογώ θα σας πω τα θετικά και αρνητικά που έχω δει σε αυτό το κινητό μέχρι τώρα. Μικρό αρνητικό αποτελεί ή απουσία wifi, αφού δεν με αφορά ιδιαίτερα. Βέβαια θα ήθελα να υπάρχει ώστε να μπορώ να κατεβάσω τουλάχιστον τα email μου μέσω owa. Από την άλλη η ύπαρξη bluetooth δεν επιτρέπει ούτε καν την επικοινωνία με Exchange Server ώστε να τα κατεβάσω με αυτό τον τρόπο. Αρνητικότατο επίσης στοιχείο αποτελεί ή απουσία ραδιοφώνου. Τι να την κάνω την δυνατότητα αναπαραγωγής mp3 ή mp4 όταν δεν μπορώ να ακούσω live έναν αγώνα ποδοσφαίρου; Και σαν μην φάνει αυτό η Samsung δεν υποστηρίζει προς το παρών ούτε καν hands free με ενσωματωμένο ραδιόφωνο. Στα προηγούμενα posts διάβασα πως η οθόνη αφής αποτελεί θετικό στοιχείο για τους περισσότερους, αλλά όχι για μένα. Όταν προσπαθήσει κάποιος να βρει μία επαφή με την διαδικασία drag and drop θα με καταλάβει. Επίσης το κινητό δεν παρέχει ακίδα ώστε να είναι πιο εύκολη η χρήση του. Για τις πίσω προσόψεις ένα έχω να πω: Απαράδεκτες!!! Γρατζουνίζονται μόνο και μόνο που τις κοιτάς!!! Αρνητικό στοιχείο επίσης αποτελεί η μη γρήγορη ενεργοποίηση του flash. Σε αυτό κρατάω μία επιφύλαξη γιατί ίσως να μην έχω βρει εγώ ακόμα την λειτουργία. Σε άλλη περίπτωση είναι ανεπίτρεπτο να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό ως φακό για να μπω σπίτι μου ή σε διακοπή ρεύματος ή αν μου πέσει κάτι μέσα στο αυτοκίνητο κτλ. Η κάμερα επίσης δεν μπορεί να ζουμάρει όταν έχουμε επιλέξει μέγιστη ανάλυση. Το γεγονός επίσης πως πρέπει να ανοίξω το καπάκι για να βγάλω την κάρτα μνήμης αποτελεί άλλο ένα αρνητικό στοιχείο. Πρέπει να σημειώσω πως το κινητό δεν διαθέτει επιλογή αλλαγής theme, ούτε καν χρώματος του βασικού μενου!!! Επίσης για να βάλουμε μία εικόνα σε πλήρη φόντο θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε photoshop ή άλλο πρόγραμμα ώστε να κάνουμε το resize αφού το κινητό αδυνατεί όχι μόνο σε αυτό αλλά και στο σωστό κεντράρισμα μιας μεγαλύτερης εικόνας. Επίσης δεν μπορούμε να ορίσουμε ποιες λειτουργίες θα υπάρχουν στο μενού των συντομεύσεων. Αρνητικό γεγονός και η ύπαρξη δεύτερης κάμερας αφού θα μπορούσε η Samsung να εκμεταλευτεί τον χώρο και έβαζε ραδιόφωνο ή wifi. Αφήνω για το τέλος το "αίσχος" της συσκευής, δηλαδή την αδυναμία εγκατάστασης java από καλώδιο ή bluetooth. Βέβαια σε αυτό φτάει η Vodafone αλλά και πάλι είναι απλά αίσχος. Ελπίζω αναβάθμιση του firmware να διορθώνει αυτό το πρόβλημα.

 

Από την άλλη η μπαταρία είναι αρκετά καλή με καλή διάρκεια. Επίσης θα διαφωνήσω με τους περισσότερους που θεωρούν την κάμερα "χάλια". Πρέπει να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω πρόθεση να χρησιμοποιήσω το κινητό για επαγγελματική χρήση λήψης φωτογραφιών. Στην αρχή όλες οι φωτογραφίες που τράβαγα ήταν απαράδεκτες και "κουνημένες". Ένα tip μου έδωσε την λύση και πλέον είμαι αρκετά ευχαριστημένος (Κρατάμε το πλήκτρο λήψης πατημένο μέχρι την μέση μέχρι το σκόπευτρο να γίνει πράσινο και στην συνέχεια το πατάμε όλο). Όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής, φαίνεται να είναι πάρα πολύ καλή αλλά αυτό θα φανεί μέτα τις πρώτες "σαβούρες" :D Το πλητρολόγιο με εξέπληξε ευχάριστα και πραγματικά αποτελεί θετικό στοιχεία του αφού με μικρή εξάσκηση γίνεται εξαιρετικά εύχρηστο. Στα θετικά στοιχεία θα συμπεριλάβω και τον ήχο τόσο στην αναπαραγωγή μουσικών αρχείων όσο και στις κλήσεις καθώς και στην ηχητικές ειδοποιήσεις. Αρκετά θετικό στοιχείο αποτελούν οι ρυθμίσεις του κινητού οι οποίες αφορούν αρκετές λειτουργίες όπως για παράδειγμα τον χρόνο επανάληψης του ξυπνητηριού, τον τύπο δόνησης, το κλείδωμα φακέλων, την αυτόματη απόριψη συγκεκριμένων αριθμών κ.α

 

Αν κάποιος με ρωτήσει αν αξίζει να πάρει το κινητό ή όχι θα του απαντήσω πως πραγματικά δεν ξέρω. Το μόνο που μπορώ να πω είναι το εξής:

Αν μπορούσα να πάρω συσκευή πάλι θα προτιμούσα να δώσω κάποια χρήματα παραπάνω και να πάρω μια άλλη συσκευή.

Από την άλλη αν έπρεπε να πάρω μια συσκευή σε αυτά τα χρήματα τότε ναι θα την επέλεγα με κλειστά μάτια.

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά και απο εμένα!!!σκέφτομαι να πάρς το F700 και απο οτι βλέπω οι απόπσεις ειναι πολλές...ωραία όλα οσα λέτε αλλα επειδή ποιο πολύ αυτο το κιν θα το έχω για να στέλνω μηνυματα θέλω να μάθω πόσους χαρακτηρες δέχεται στο κάθε μηνυμα...Δηλαδή άν στους 90 ή 160 χαρακτηρες κοντά σε βάζει σε 2ο μηνυμα αυτό ειναι το βασικό μου πρόβλημα!!!

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχιν καλημερα stifler η απαντηση στο ερωτιμα σου ειναι πως το δευτερο μυνημα ξεκιναει στους 160 χαρακτηρες

 

στο θεμα τωρα το κινητο το εχο πανω απο 1 χρονο διοτι ειμουνα μονιμως γερμανια και το ειχα παρει οταν ειχε βγει και ειμαι πολυ ευχαριστημενος εκτος μονο που ι οθονη λερωνετε ευκολα

Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου καλημερα πηρα τη συγκεκριμενη συσκευη την προηγουμενη βδομαδα και μπορω να πω οτι για το ειδος της καλη ειναι

φυσικα και στα αρνητικα της ειναι η καμερα αλλα αυτα που διαβαζω για αδυναμια zoom σε πληρη αναλυση ισχυει σε ολα τα κινητα (τουλαχιστον οσα εχω χρησιμοποιησει)

τελευταια ειχα το nokia n73 και οπως καταλαβενεται στο θεμα φωτογραφια - εφαρμογες - παιχνιδια καθε αλλο παρα ευχαριστημενος ειμαι βαζοντας ομως να δεις μια ταινια στη συγκεκριμενη οθονη ξεχνας τα υπολοιπα συν ενα καλο που εχει οτι αν και γεμιζει δαχτυλιες παρολα αυτα δεν χανει σε πιοτητα εικονας σε σχεση με αλλες συσκευες

οσο για την ελειψη ραδιοφωνου το συνδιασα με το bluetooth motorola soundpilot S705 και ελυσα το προβλημα μου αν και υπαρχει ενας μικρος θορυβος στη διαρκεια της κλησης (χωρις να δημιουργει προβλημα) λογω συμβατοτητας προφανως

τελοσπαντων σε γενικες γραμμες μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος και το προτεινω σε οσους το μεγεθος της οθονης παιζει ρολο !

:thanks:

RIDE HARD_LIVE FREE

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Εκανα μια δοκιμη στη vodafone το κινητο αυτο σημερα

και μπορω να πω πως εντυπωσιαστικα.

Επειδη ξερω οτι δεν μπορεις να εγκαταστησεις java

εφαρμογες σε vodafone live συσκευη επειδη ειναι κλειδωμενη

μηπως υπαρχει εκδοση χωρις vodafone live ?

 

Εχω τραβηξει τα παθη του χριστου με vodafone live συσκευες

και εχω ορκιστει να μην ξαναπαρω.:mad:

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ξερω εγω δεν υπαρχει συσκευη χωρις vodafone αλλα 100% δεν ειμαι σιγουρος αλλα και να μην υπαρχει τοτε υπαρχουνε ατομα που μπορουνε να το βγαλουνε οπως διαβασα εδω μεσα
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να μετατρεψω video αρχεια σε mp4 με τις καταλληλες διαστασεις για το κινητο

εγω χρησιποποιω τα:Any DVD Converter Professional & Total Video Converter με επιλογη εξοδου psp mpeg4 και ειμαι ικανοποιημενος απο τα αποτελεσματα

θα τα βρεις στο ipmart

:thanks:

RIDE HARD_LIVE FREE

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας χαρούμενος κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου ...

 

Βασικά ήθελα ένα κινητό με κάμερα 3mpixels και μεγάλη οθόνη αλλά και προσιτή τιμή.

Μια χαρά είναι το Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δηλαδη ολοι εσεις με Vodafone Live μενου το εχετε ?

 

Δεν το εχει κανεις χωρις Vodafone Live ?

 

Φιλε τα πραγματα δεν ειναι τραγικα, ενα διακριτικο σηματακι vodafone και ενα εικονιδιο που σε πεταει στο vodafone live μεσα στο κεντρικο μενου.

Γενικα δεν ειναι κατι το ενοχλητικο.

 

Αν σκεφτεις οτι η unbranded στο expansys εχει 400ε, τις ξεχνας αμεσως αυτες τις λεπτομερειες. :p

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τα πραγματα δεν ειναι τραγικα, ενα διακριτικο σηματακι vodafone και ενα εικονιδιο που σε πεταει στο vodafone live μεσα στο κεντρικο μενου.

Γενικα δεν ειναι κατι το ενοχλητικο.

 

Αν σκεφτεις οτι η unbranded στο expansys εχει 400ε, τις ξεχνας αμεσως αυτες τις λεπτομερειες. :p

 

 

Δεν ειναι ουτε για το διακριτικο σηματακι vodafone ουτε για το εικονιδιο που σε πεταει στο vodafone live μεσα στο κεντρικο μενου.Αυτα δεν με πειραζουν.

 

Το προβλημα μου ειναι οτι η συσκευη ειναι κλειδωμενη απο την vodafone

για να μην μπορουν να μπαινουν εφαρμογες java επανω και να ειμαστε

αναγκασμενοι να τις κατεβαζουμε και να τις πληρωνουμε !!!

Link to comment
Share on other sites

αν flashαριστει με το samsung λειτουργικο,μετα δεν μπορεις να περασεις java απευθειας?πρεπει παλι να κατεβασεις απο internet?γενικα σκευτομαι να το παρω το τηλεφωνακι γιατι ειναι πολυ ωραιο...Α,και κατι αλλο,μπορω να το παρω με αναβαθμιση απο cosmote απο το πλαισιο?με την αναβαθμιση σαν σκετη συσκευη δεν το παιρνεις?
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-F700 (Ultra Smart)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...