Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεκέμβρη του 08 ηδη κυκλοφορούσε στην αγορά 18 μήνες το Ν95. Λίγο μετά σταμάτησε.

Kαλα λες, και για του λογου του αληθες... Σεπτεμβριος 2007 !!

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38758&stc=1&d=1387540323

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38757&stc=1&d=1387540315

Link to comment
Share on other sites

NOKIA 8800 1200€??????????????μετα μας πηραξε η τιμη του 5s!!

E εντάξει δεν είναι και το ίδιο. Το iPhone είναι ένα μαζικής παραγωγής τηλέφωνο κατασκευασμένο στην Κίνα και φθάνει να πωλείται και 1000euro. Τo 8800 τουλάχιστον ήταν κάτι μοναδικό και ιδιαίτερο, και αρκετά σπάνιο φυσικά, με πολύ πιό εξεζητημένα υλικά από το γυαλί και αλουμίνιο του iphone, όπως carbon fiber, titanium κάτι μοναδικό για την εποχή του...

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Και παλι πολλα ειναι. Γνωμη μου, μην πιστευεις αυτες τις τιμες. Ουτε οι πωλητες δεν πιστευουν οτι θα το δωσουν τοσο, στην Ελλαδα τουλαχιστον. Το εχω βρει προσφατα στα.. ουτε 300 νομιζω εφτανε η τιμη του..

Κατα καιρους στην Ελλαδα, βλεπεις ποσο πουλιεται.. http://www.aggeliopolis.gr/attici?ca=9_s&md=th&q=Nokia+8800&cg=5020&w=1&x=17&y=7&glos=&gloe=&glas=&glae=&glrg=&glcg=

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είπα ότι είναι καλή ή/και φυσιολογική η τιμή, αλλά σε σχέση με οποιοδήποτε κινητό μαζικής παραγωγής, λογικό είναι κάτι πιο σπάνιο και εξεζητημένο να κοστίζει ακριβότερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι κάτι πιο σπάνιο και εξεζητημένο να κοστίζει ακριβότερα, αλλα τετοιου τυπου τηλεφωνα δεν ηταν ποτέ σπανια. Απλως ηταν ακριβα. Και για αυτο τον λογο τα αγοραζαν λιγοι. Απλως η παραπανω κοστολογηση θυμιζει 50 ευρω για ενα 3310.

Σπανιο καρασπανιο κινητο επισημα ειναι το nokia 7700 που συμφωνα με την βικιπαιδεια:

 

"As stated above, the Nokia 7700 was never released to the public. It was only released to Nokia's R&D (Research and Development) groups. A few models, estimated 20, were distributed prior to Nokia's decision to discontinue the model before full-on production. Pricing is thus very difficult to assess due to lack of official sales. Nevertheless, a few models were sold on eBay since Nokia's announcement of discontinuation. The lack of independent data to verify the sale records on eBay has caused some to overestimate the actual cost of the model. The phone is nevertheless considered by a number of Nokia collectors to be a rare piece."

 

Ασκηση: Ψαξτε να βρειτε πιο ειναι το nokia 7700!! :)

http://farm5.static.flickr.com/4036/4646615373_12d9329810_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τοτε στη φωτογραφια.. ποιο ειναι το πρωτο 3G τηλεφωνο που πρωτοκυκλοφορησε?.. :p

 

Ούτε αυτό είναι δύσκολο, αλλά ΔΕΝ είναι αυτό που φαντάζεσαι. Απλά, αυτό είναι ένα από τα πρώτα. Προηγήθηκε clamshell της SonyEricsson - ποιό (quiz 1) ? Αλλά ακόμα και από αυτό προηγήθηκε τηλέφωνο της NOKIA, το οποίο μάλιστα ενώ ήταν 3G δεν είχε μπροστινή camera. Ποιό ήταν (quiz 2) ?

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

quiz 2: 6630, όπως είπε και ο mol. Ήθελες ένα stand με έξτρα κάμερα για βίντεο-κλήσεις :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

quiz 2: 6630, όπως είπε και ο mol. Ήθελες ένα stand με έξτρα κάμερα για βίντεο-κλήσεις :lol:

 

Ευκολακι...:)

Και ποιο ήταν το πρώτο κινητό που έβγαζε φωτογραφίες???

Υ.Γ. Διαβασμένους σας βρίσκω....:lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nokia 7650. Στην Ελλάδα τουλάχιστον αυτό θυμάμαι για πρώτο. Εκτός και αν είχε βγάλει η Ericsson πιο πριν κανένα με την εξωτερική κάμερα

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

quiz 2: 6630?

 

Το Quiz 1 το πετύχαμε. Ήταν το Z1010. Το Quiz 2 όμως όχι ! Ήταν πολύ-πολύ παλαιότερο από το 6630 ... Ποιό ήταν ? (Google is you friend ...)

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, Nokia 7210 με την κάμερα να είναι έξτρα και να κουμπώνει απο κάτω....

 

Το Quiz 1 το πετύχαμε. Ήταν το Z1010. Το Quiz 2 όμως όχι ! Ήταν πολύ-πολύ παλαιότερο από το 6630 ... Ποιό ήταν ? (Google is you friend ...)

 

Δεν μιλάς μόνο για Nokia?

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Για πολλοστή φορά

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by impreza_sti

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω δει στο google θυμάμαι ενα πρώιμο 3g απο την siemens. U15 νομιζω. Candybar ηταν.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Από wiki πάντως για το 6630 λέει αυτό:

"The Nokia 6630 was the first 3G mobile phone Nokia introduced to the 3G market."

 

Αν είναι άλλο εγώ λέω να το πάρει το ποτάμι.[/url]

 

edit: Και εκεί που κοίταγα για το 6630 έπεσα πάνω στο 6650 που σύμφωνα με το gsmarena ανακοινώθηκε το 2003. 6650 λοιπόν??

Edited by paris_89

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω δει στο google θυμάμαι ενα πρώιμο 3g απο την siemens. U15 νομιζω. Candybar ηταν.

 

Βγήκε το 4ο τρίμηνο του 2003, αλλά είχε μπροστινή camera !

 

Το πρώτο ήταν από τη Nokia, βγήκε στις αρχές του 2003, δεν είχε μπροστινή camera και ήταν το 6650 !

Εμπορικά πήγε χάλια, μιας και το 3G αρχικά διαφημίστηκε κυρίως για τη δυνατότητα του για Video κλήσεις.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό είχε στην φωτογραφία του το παιδι! Το 6650.

Και εγώ αυτό θα έλεγα, ομως μας ειπές "δεν ειναι αυτό που φανταζεσαι" και σκαλωσαμε.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό είχε στην φωτογραφία του το παιδι! Το 6650.

Και εγώ αυτό θα έλεγα, ομως μας ειπές "δεν ενα αυτό που νομίζεις" και σκαλωσαμε.

 

Ούπς ! Sorry. Έχεις δίκιο. Υπάρχει από κάτω στη photo ... φαίνεται μισό ...

 

Αλλά σε κάθε περίπτωση δε νομίζω να το ήξερε κανείς ... είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι θα έλεγαν το 7600 θα έλεγαν ... που ούτως ή άλλως ήταν το 2ο από τη Nokia .... μετά βγήκε το 6630 !

 

Πάντως, η πρώτη εταιρία που έστησε δίκτυο 3G ήταν η 3. Και η πρώτη συσκευή που λάνσαρε ήταν το NEC e808s. Μακράν το ποιο αγαπημένο μου παλιό ! Το αγόρασα από το ebay, πάμφθηνα, σε άριστη κατάσταση, αλλά παιδεύτηκα μήνες μέχρι να το ξεκλειδώσω ...

 

Και σας είπα ότι ... το θεωρώ το ομορφότερο όλων !!!!!

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Εντελως τυχαια, χωρις να εχω διαβασει ολες αυτες τις δημοσιευσεις, τραβηξα πριν λιγο αυτη την φωτο!

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/89/klfw.jpg

Τυχαιο? χαχαχα

 

Και εχω σκυλομετανιωσει που ειχα βρει 6650 στα 20 ευρώ και δεν το πηρα! Πφφφφ.....

Edited by impreza_sti
Μεγάλο μέγεθος εικόνας
Link to comment
Share on other sites

Nec! Τι μου θύμησες τώρα!

Το αγαπημένο μου είναι το Nec N412i! Το είχε φέρει η cosmote ως i-mode! Όχι τρομερό σαν τηλέφωνο αλλά πανέμορφο και πολύ λεπτό για την εποχή

Αν και ξέφυγα λίγο από το θέμα :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...